in ;raël en de Arabieren Geschenken voor het Streekmuseum Oud-Dirkslander i. J. Weerheim behaalde in Canada meestertitel Wiskunde Bij liet zwemmen er Vakantiepuzzelrit te Ouddorp FiaÉtseliik nieuws Kand. W. van Gorsel nam beroep aan Suiker en vla Het Buitengewoon Lager Onderwijs in dns land telt bijna 65-000 leerlingen Oude Tonge ♦♦♦H jaargang Dinsdag 4 juU 1967 No. 3599 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEIRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond van id. Herv. Gem. Oude Tonge krijgt weer eigen predikant [prins hendrikstraat 14 - POSTBOX 8 - MIDDEJ.HARNIS [Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur's avonds Tel. 2025 Giro 167930 ♦♦♦♦4, ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPKIJS IS cent par mm. BJJ contract speciaal tarief. ezit" orde rvan eer de daaN mmistei! inen. H: van \\i in onroe. •aktijka Jil, datt 'e boa dige VT, taan. lusie hee: nste atf. g van iï erhogeni ich be!e:: ijk won ïlingen 'end we; de oppe;. agrarisc te en tt e verwe: lig op d. id te ve: e voorgr n betrei' het voo: het naï gewera en in vloed vï d worde: gspiii.'-i aarvan d. jgedragtt uitgeschal TIJMEM rijgen TIJMEN' latschap- 1968 het n. gecow- le Land- r Z.L.lI'' van Be- ninklijk« Ider" in van deze onderge- enminste land- en ar; een- eerd als rote op' ■i-d voor exposi- ling. i arig be- tentoon- de weeK ■iwwerlj- ng reeos worden i ■nhandei r stand- 4 ds ver- belanê' i wachten i centrale gen met e voor- enwor- ^Er zitten aan het ontstaan en bestaan van de staat Israël zoveel aspecten, dat we beslist nog een aantal vragen aan orde moeten stellen om dit zo gecom- leerde probleem zich duidelijk voor n te stellen. Was de stichting van de staat Is- Üël rechtmatig? Na de eerste wereldoorlog was Pales tina door de Volkenbond aan Engeland toegewezen als mandaatgebied. Dit land nam daarmee een onmogelijke taak op zich Het heeft er dan ook weinig ple zier' aan beleefd. De Engelsen hebben nooit kans gezien het probleem op te lossen. Ze riepen in 1947 de hulp m van de Veren. Naties, waar de Sovjet- afgevaardigde Gromyko aandrong op de Vorming van een Joodse staat in een deel van het land! Een commissie werd ifenoemd en deze kwam tot de conclusie, aw het Britse mandaat beëindigd moest worden en Palestina in tweeën verdeeld met onafhankelijke Joodse en Arabische staten en internationalisatie van Jeru zalem. Op 29 november 1947 beshste de Alg Vergadering met 7 stemmen meer dan tweederde, dat Palestina verdeeld nioest worden, hetgeen dus de stichting van een Joodse staat inhield. Zowel de V.S. als de S.U. stemden daarvóór! De Arabieren accepteerden deze beslissing echter niet en begonnen onmiddellijk de oorlog tegen de Joden. De Engelsen zou den 15 mei 1948 Palestina verlaten. De dag daarvoor proclameerde Ben Goe- Bon als voorzitter van de voorlopige regering Israels onafhankelijkheid in èen uitvoerige verklaring, die aldus be- •„Het land van Israël was de geboor- plaats van het Joodse volk. Hier irmde zich zijn geestelijke, religieuze nationale karakter. Hier bereikte het onafhankelijkheid en schiep het een .tuur van nationale en universele be- enis. Hier schreef het de Bijbel en die aan de wereld. Uit Palestina irbannen, bleef het Joodse volk er in e landen van zijn verstrooiing trouw en hield nimmer op te bidden voor te hopen op zijn terugkeer en het xstel van de nationale vrijheid". En en verder ging de verklaring voort: „De hel van het nazisme, die miljoe- n Joden in Europa deed ondergaan, jwees opnieuw de noodzaak van de feroprichting van de Joodse staat, die iet probleem van de dakloosheid der i)den op zou lossen door zijn poorten foor alle Joden open te zetten en door Set Joodse volk gelijkheid te verschaf fen in de samenleving der volkeren". Het stuk eindigde als volgt: „Thans len wij, getuigend van ons geloof in lË Rots van Israël, onze handtekenin gen plaatsen onder deze proclamatie op 'e vergadering der voorlopige regering, !ehouden op de grond van het vader- kd in de stad Tel Aviv op deze dag 'oorafgaande aan Sjabbath, de vijfde :an de maand Ijar 5708, vrijdag 14 mei ;948". De staat Israël, zo blijkt uit het bo venstaande, is dus geschapen en erkend foor de V.N. en werd in mei 1949 toe- ;elaten tot de wereldorganisatie. Hij kan zich dus daarop beroepen, haar de Arabische staten hebben zijn lestaansrecht nimmer erkend en daarin it de grote moeilijkheid en de bron an alle conflicten en herhaalde oorlo- ;en. Het ziet er niet naar uit, dat de rabische landen ooit Israël zullen er- nnen. Zij gaan uit van het standpunt, ^at Palestina een Arabisch land is en dat Israël er niets te maken heeft. Lijnrecht hiertegenover staat de uit spraak van de Nederlandse regering, die pp 6 juni j.l. bij monde van min. - pre sident De Jong in een Veridaring uit sprak: „De Regering stelt er prijs op, aan het slot van deze verklaring nog- '^aals uitdrukking te geven aan haar i^tandpunt, dat het bestaansrecht van Israël boven iedere discussie staat en dat hieraan derhalve onder geen enkele jegeling zal mogen worden getornd". 5. De argumenten der Arabieren. Het Nederlandse volk is in zo grote meerderheid en ook zo fel pro-Israël en anti-Arabisch, dat men weinig hoort en leest over de argumenten die de Ara bieren naar voren brengen. Zij verkon digen steeds luidruchtig, dat Israël van de aardbodem moet verdwijnen, maar .waarop baseren zij deze nogal radicale Ibewering? Is dat louter haat, emotiona liteit enz. of hebben ze ook redelijke Argumenten? De kern van hun oppositie ligt daarin, dat de Joodse Zionisten met geweld en .|terreur een Joodse staat hebben gesticht :'^p een gebied, waar sinds mensenheu- 'rï|ëenis een in meerderheid Arabische be volking heeft geleefd. Daaraan hebben ,pok de Veren. Naties meegewerkt, die .toen nog gedomineerd werden door de .'Christelijke naties, welke een zwaar ^^Schuldgevoel hadden tegenover de Jo- ^jiien vanwege het Europese antisemitis me en de gruwelen van de concentratie- viampen. Deze christelijke schuld wilde tjmen delgen door Israël een eigen land ite geven, maarten koste van de Arabieren, die voorheen beslist niet an- :;tisemitisch waren. Het argument, dat de Joden recht zouden hebben op het Pa- •flestijnse grondgebied, omdat hun voor- A ouders daar een paar duizend jaar ge gleden hebben gewoond, accepteren zij 'niet, want als men zo redeneert, zeggen ze, dan moeten alle Amerikanen ook In mei j.l. behaalde Adrianus Jaco- bus Weerheim, woonachtig Kitchener, Ontario Canada, de meestertitel in wis kunde. Hij slaagde cum laude aan de Waterloo Universiteit, precies een jaar nadat hij voor electro technisch inge nieur geslaagd was. ADRIANUS JACOBUS WEERHEIM is 30 oktober 1941 geboren te Kralin gen, Dirksland. Hij is dus thans 25 jaar oud. ,Te Dirksland heeft hij o.a. nog bij de dames C. van Okkenburg en G. Spek op de bewaarschool gegaan en nog vier weken op de lagere school. Op zesjarige leeftijd is hij met de rest van de fami lie naar Canada geëmigreerd. Zijn lagere en middelbare schoolop leiding heeft hij vrijwel geheel in Galt (Ontario) ontvangen. Vervolgens heeft hij op de Waterloo Universiteit de coöperatieve cursus gevolgd die uniek is in Canada en thans ook voor wis- kunde-studenten open staat. De studen ten zijn dan vier maanden op school en vier maanden van het jaar in de prak tijk. Deze opleiding duurt vijf jaar. Wanneer de studenten dan zijn afgestu deerd hebben zij al heel wat praktische ervaring. Adrie heeft eerst een semester (half jaar) voor Feranti-Packard in Toronto gewerkt, waar computers vervaardigd worden. Daarna voor R.C.A. Victor in Montreal als micro golf technicus o.a. aan de eerste Canadese kunstmaan, als tester. Later werkte hij aan het Frans Canada micro golf systeem en als uit voerder in het Canadase rotsgebergte in Brits Columbia. Een schat van elec- tronische kennis is hem daarbij eigen geworden. Verder heeft hij nog voor Aviation Electric in Montreal gewerkt, waarbij hij zijn kennis op luchtvaart gebied kon verrijken. Deze energieke jongeman is' evenals Edison als krantenjongen begonnen. Op negenjarige leeftijd had hij reeds een OOLTGENSPLAAT krantenwijk, wat hij vijf jaar heeft volgehouden. Tussen studeren en wer ken door zag hij nog kans zijn vlieg- brevet te halen! Hij is bovendien ge rechtigd als vlieginstructeur op te tre den. Sinds mei 1966 is hij als program meur aan de Waterloo Universiteit ver bonden, waar hij als alles normaal ver loopt, nog twee jaar zal blijven. Vermeldenswaard is dat Adrie. na het behalen van zijn meestertitel wis kunde, een plaats als lector aan de Uni versiteit is aangeboden. Hij heeft daar echter voorlopig voor bedankt. De heer Weerheim is een kleinzoon van het echtpaar D. Tanis-J. Tanis- van der Wende, Hazersweg 53 te Ouddorp. Hij is reeds twee jaar gehuwd met een medestudente Mrs. Judith Awbury. Hun adres is 1061 Queens, Blvd. opt. 808, Kitchener, Ontario Canada. maar naar Europa etc. terug en moet men hun continent teruggeven aan de Indianen. De antipathie van de Arabieren tegen Israël wordt ook misschien wel voor al veroorzaakt doordat zij de Joden- staat beschouwen als een vreemd Wes ters gezwel in het Oosters-Arabische lichaam. Israël is helemaal georiënteerd op Europa en Amerika en daarom zien ze het als een soort koloniaal overblijf sel, als „bruggehoofd van Westerse cul tuur en democratie" op Aziatisch ge bied. Een bewijs daarvan zien ze ook in de actie van 1956, toen Israël, Frank rijk en Engeland samenwerkten tegen Egypte om het Suez-kanaal op „koloni alistische" basis te houden. Wanneer we de argumentaties van Israël en de Arabieren tegenover elkaar stellen, is het niet eenvoudig ze tegen elkaar af te wegen. We zullen er hier niet verder op ingaan. Maar we wilden ook die van de Arabieren eens naar vo ren brengen, omdat we vrijwel alleen de argumenten pro-Israël horen en le zen. 6. De houding der grote mogendheden. Deze is uiteraard van groot belang voor de toekomst van Israël. Erg gun stig ziet het er in dit opzicht op de duur voor de Joden niet uit. De Sovjet-Unie, die Israël heeft erkend als staat en voor zijn toelating tot de V.N. heeft gestemd, is duidelijk pro-Arabisch. Zij heeft met name de Egyptenaren met enorme hoe veelheden oorlogsmateriaal gesteund en gaat daar nog steeds mee door, ondanks het feit, dat de communistische partij in Egypte verboden is en in Israël niet. De S.U. is anti-Israël vanwege de Westerse oriëntatie ervan en pro-Arabisch, om dat zij in het Nabije Oosten de rol van de Westerse mogendheden wil overne- Door de verhoging van de omzetbe lasting per 1 juli worden suiker en vla duurder. Suiker gaat drie cent per kilo meer kosten en de vanillevla in halve literflessen en literflessen en de cho coladevla in literflessen een cent. Alleen voor de maanden juli en au gustus is voor de provincie Zeeland, met uitzondering van Tholen en St. Philipsland, en voor de Waddeneilanden een afzonderlijke regeling getroffen, waarbij een halve liter vla een cent duurder wordt en een liter twee cent. Op 16 januari 1967 waren er in Ne derland 693 scholen voor b.l.o. met 64.900 leerlingen en 4.900 onderwijzers. De meest omvangrijke groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 374 scho len voor zwakzinnigen, die tezamen 42.100 leerlingen telden met ruim 2.600 onderwijzers. Het aantal scholen, dat tot de groep „overige b.l.o." gerekend wordt, be droeg 260, met 22.800 leerlingen en 1.900 onderwijzers. De scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, die een onderdeel zijn van het „overige b.l.o.". De Veren. Staten, die toch al zoveel vormen hier de grootste groep met 102 Een zeer droevig ongeval had vrijdag middag plaats in het zwembad „De Singel", toen op onverklaarbre wijze de 12-jarige Peter (Pieter Willem) Schil- peroort verdronk. Peter, die de zwem- kunst nog niet geheel meester was, is met een snorkel op in liet diepe ge deelte van het bad geraakt. Vriendjes zagen hem op de bodem, liggen. Door oudere zwemmers is hij boven water gebracht. Door de aanwezige badmees teres, E.H.B.O;'ers en de twee plaatse lijke artsen, (die beiden spoedig ter plaatse waren) is een tijdlang door mond-op-mondbeademing etc. getracht de levensgeesten op te wekken, even wel zonder resultaat. Door het mooie weer en de begonnen schoolvakanties was het die middag zeer druk in het bad. Wegens het be ëindigen van het lager onderwijs had Peter juist die dag afscheid genomen van de Chr. School. Voor de nieuwe cursus was hij als leerling ingeschreven bij de R.H.B.S. Zijn ouders, die -vrijdag van een va kantie uit Ierland terugkwamen wer den 's avonds op Schiphol van het droe ve gebeuren op de hoogte gesteld. He den dinsdagmiddag had vanuit de Her vormde Kerk, waar de rouwdienst werd gehouden, de begrafenis plaats op de Nieuwe Begraafplaats. Hiervoor bestond een grote belangstelling, eveneens na de droeve plechtigheid toen in het Ver.- gebouw „Elthato" gelegenheid werd ge geven de familie te condoleren. Het medeleven met de diep getroffen fami lie is in de gemeente en daarbuiten erg groot. Het bestuur van de Stichting heeft het zwembad tot en met woens dag 5 juli gesloten. Onder auspiciën van het V.V.V. te Ouddorp is voor donderdagmiddag a.s. een vakantiepuzzelrit georganiseerd voor haar zomergasten. De start is bij de haven om één uur. Er zal 40 km worden gereden door het prachtige gebied van Ouddorp en Goe- dereede. Een mooie gelegenheid voor de vakantiegangers om Ouddorp en de kop van het eiland beter te leren kennen. De finish is in Hotel Kloppers, waar door de voorz. van het V.V.V. dhr. J. C. Komtebedde de prijzen zullen wor den uitgereikt. Naast de bijzonder fraaie trofee is er voor de eerste prijswinnaar een prachtige kostbare verrekijker, naast veel andere waardevolle prijzen. Het gaat er in de rit niet alleen om feilloos te rijden, maar meer nog om de leuke opdrachten die tijdens de rit moeten worden uitgevoerd. Aan deze rit kunnen ook mensen van Flakkee deelnemen. Opgeven bij de start. MIDDELHARNIS Beroepen. Op een maandagavond gehouden ledenvergadering der Geref. Gemeente alhier, is uit een drietal kan didaten t.w. N. W. Schreuder, J. van Vliet en C. de Ridder, laatstgenoemde tot predikant beroepen. DIRKSLAND Wedvlucht. St. Denis 338 km, 65 duiven. Eerste duif 13.50 uur, laatste 14.15 uur. J, Roodzant 1, 7; L. Arensman 2, 5, 6, 17; Joh. Doorn 3, 8; B. Leijdens 4, 12, 14; A. Mans 9; A. de Vogel 10, 15; W. Nieuwland 11; C. Nachtegaal 13; Joh. Wolfert 16. Opbrengst Anjercollecte. De op 29 juni j.l. gehouden collecte voor het An jerfonds heeft in onze gemente het be- drg opgebracht van f 330,16. Alle milde gevers voor dit mooie doel, hartelijk dank. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. donderdag 6 juli Orgelconcert. Zaterdagavond 15 juli om 8 uur zal op het nieuwe orgel in de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge een orgelbespeling worden gegeven door or ganist Feike Asma. Aanvang 8 uur. Werken van Bach, Krebs, Jan Zwart en Van Westering zullen -worden uitge voerd. hoopt des avonds voor de Ger. Gemeen te gaan om half acht ds. Hofman van Zeist. Veilig Verkeer. Door de voorzitter van de Ver. voor Veilig Verkeer zijn aan de leerlingen van de 6e klas der beide scholen de verkeersdiploma's uit gereikt. Van de Herv. School namen 6 leerlingen deel aan het examen. Hier van behaalden 5 het diploma. Van de Ger. School behaalden alle 21 leerlin gen het diploma waarvan 4 met lof. Namen der Herv. School: Leen van Ast; Toos de Boed; Willy de Geus; Bert V. d. Ochtend en Gerie van Rumpt. Van de Ger. School: Beijke den Boer, Arie de Geus, Cor van 't Hof, Leen Hogerwerf, Thonie Huizer, Bets Huizer (met lof), Lenie Huizer, Corrie Kik, Adrie Markus, Dirk Markus, Jaap Me lissant, Adrie Molenaar, Adrie v. Mou- rik. Jan v. Mourik, Cok Otte (met lof), Janneke van Putten, Henk Ras, Jaap V. Rossem (met lof). Klaas Struijk, Le nie V. d. Veer en Lia Vogelaar (met lof). OUDDORP Geslaagd. Onze dorpsgenoot Huib v. Dam slaagde voor zijn diploma elektro techniek aan de Chr. U.T.S. te Rotter dam. Kerkdienst. A.s. woensdagavond om half 8 hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Hofman van Zeist. Voor familiebezoek naar Canada: Vrijdag j.l. om 1 uur is Klaas Aleman vertrokken per vliegtuig naar zijn fa milie in Canada. Klaas is 72 jaar maar durfde de verre reis toch aan. 8 augus tus hoopt hij terug te keren. Motorrijder botst op auto. Donder dag reed dhr. A. Meier Kl.zn. op zijn motor over de Oosterweg. Voor hem reed een auto die afremde om te stop pen. Daar dhr. Meier even werd afge leid merkte hij het stopteken niet op, met het gevolg dat hij tegen de auto botste en gelijk kwam te vallen. Dr. J. Ruizeveld nam hem mee voor behandeling. Beide voertuigen liepen schade op. - Muziek behaalde mooi succes. De muziekvereniging Concordia heeft te Boskoop een mooi succes behaald. Zij kregen 368 punten en werden beloond met de eerste prijs, met lof van de jury. E.H.B.O. ROODE KRUIS. Op de oefenavond a.s. vrijdag worden alle eugd E.H.B.O. en E.H.B.O.-leden alsme de de Roode Kruis Helpers en Helpsters om 8 uur in het verenigingsgebouw verwacht. Maandagavond verspreidde zich door de Herv. Gemeente van Oude Tonge het verheugende bericht dat kandidaat W. van Gorsel te Montfoort het op hem uitgebrachte beroep had aangenomen. Hierdoor zal binnen afzienbare tijd een einde komen aan de vacature die ont staan was door het vertrek van ds. A. Jonkers naar Otterloo, nu ruim een jaar geleden. De heer W. van Gorsel werd geboren te St. Maartensdijk (Zld.) op 22 sept. 1931. Na het behalen van het eindiplo- ma H.B.S. te Bergen op Zoom en het vervullen van de militaire dienstplicht studeerde hij aanvankelijk Nederlands M.O. (A.) aan de Vrije Leergangen te Amsterdam. De roeping tot het predik ambt echter deed hem van studierich ting veranderen, doch daartoe moest eerst de barrière van het aanvullend Staatsexamen Gymnasium-A worden genomen. Toen dat in juli 1962 was ge lukt, begon de studie aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht, waar in dec. 1965 het kandidaats- en in januari 1967 het Kerkelijk Examen werd afgelegd. In middels was de heer Van Gorsel in 1964 in het huwelijk getreden. Van die tijd af heeft hij in Montfoort gewoond, waar zijn echtgenote tot 1 juni j.l. werkzaam was als onderwijzeres aan de School met de Bijbel. Van 1 febr. tot 1 juni heeft Cand. Van Gorsel het leervicariaat vervuld onder leiding van ds. L. Roetman te Gouda. Op 13 juni j.l. beroepbaar gesteld zag kand. Van Gorsel een twaalftal beroe pen op zich uitgebracht, namelijk naar: Benschop, Bonthuizen, Brandwijk, Eist, Groot-Ammers, Lopik, Melissant, Oude Tonge, Reeuwijk, Schoonhoven, Zalk- Veecaten en Zegveld. Hieruit werd dus gisteren het beroep naar Oude Tonge aangenomen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de bevestiging en intrede zullen plaats hebben in het begin van septem ber. De juiste datum is op dit ogenblik nog niet bekend. moeilijkheden hebben (Vietnam) en veel antipathie ondervinden, kunnen zich thans niet de weelde veroorloven om duidelijk positie te kiezen en zeker niet om Israël bij te staan. De Arabieren zijn fel anti-Amerikaans, omdat de Amerikaanse hulp in allerlei vorm de stichting van de staat Israël mogelijk heeft gemaakt. De V.S. hebben prak tisch geen hand uitgestoken om Israël te helpen in de jongste oorlog. Engeland is, wat internationale in vloed en macht betreft, zo langzamer hand vrijwel uitgeschakeld. Van het eertijds zo machtige British Empire is weinig meer over. De interne moeilijk heden zijn zo groot, dat het zich niet kan veroorloven Israël te steunen, ge steld al dat het dit wilde. Alle verhalen van de Arabieren omtrent Amerikaanse en Engelse steun op militair gebied zijn uit de duim gezogen. Frankrijk, in casu De GauUe, speelt een vreemde rol. Hij is uit politieke overwegingen kennelijk pro-Arabisch, hoewel het Franse volk in grote meer derheid pro-Israël is. Zo stond en staat Israël alleen. Tot dusver heeft het enorme en ongedachte prestaties geleverd. De vraag is echter of dit zonder hulp op de duur zo zal kunnen blijven. OUDE RIJMSPREUK Een man in goede staat. Heeft overal veel vrinden; Maar als het kwalijk gaat Dan zijn er geen te vinden! scholen, 9.700 leerlingen (waarvan 7.800 jongens) en ruim 700 onderwijzers. Al dus blijkt uit een dezer dagen gepubli ceerde Mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. OUDE TONGE In december nationale jubileum tentoonstelling raskonljnen. De konijnenfokver. „Van ongenoegen vrij" te Oude Tonge is voornemens op 15 - 16 december 1967 een Nationale Jubileumtentoonstelling van raskonlj nen te organiseren, ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan van de vereniging. Een dergelijk evenement vraagt van de leden grote financiële offers. Onze leden zijn gaarne bereid hun offer te brengen, doch dit is nog niet voldoende; een reden waarom -wij dit schrijven tot U richten. Hoewel het ons bekend is, dat dage lijks brieven van deze strekking U be reiken, menen wij er toch op te ver trouwen dat U ons helpen -wilt de lief hebberij te kunnen beoefenen. Wij vragen U daarom beleefd of U ons steunen wilt, door het beschikbaar stellen van een ere-prijs. Deze kan be staan in een beker, lauwertak, medaille of nature. Ook geldprijzen worden in dank aanvaard. Wij zullen U zeer erkentelijk zijn als U ons verzoek niet terzijde legt, doch ons een prijs schenkt. U reeds bij voor baat hartelijk dankzeggend voor de door U te nemen moeite, verblijven wij. Het bestuur. Het bestuur van het Streekmuseum Goeree-Overflakkee is dankbaar voor de geschenken die regelmatig binnen komen. Wij hebben onlangs in ons blad melding gemaakt van de fraaie en kostbare gouden en zilveren sieraden, die bij testamentaire beschikking van een inwoner uit Oude Tonge zijn ont vangen; voortaan zullen wij nu ook de andere geschenken publiceren met de naam en woonplaats van de gevers en geefsters: Misschien kan dit aanleiding zijn voor onze lezers en lezeressen, om oude gebruiksvoorwerpen, die op zol der of in een rommelkast liggen, waar nooit naar wordt omgezien, aan het museum af te staan. Geschonken werd: een ijzeren schoor steenmantel, een schotblok en een scheepsklok door mej. M. v. d. Heide, Dirksland; een blauwdruk van een mo len uit 1848, dor J. M. de Koning, Am stelveen; diverse oude munten door K. de Waal, Melissant; een bundeltje thee (be-vrijding) door M. Buth, Ooltgens- plaat; een penning 1898, door A. Knops, Dirksland; een landkaart van Neder land, België en Luxemburg 1828 en een zendingsplaat 1898; distributiebeschei- den door P. Jansen, Sommelsdijk; een slilcschop door Dingemanse, Herkingen; een hoekenzakje van vissloep uit Mid- delharnis door J. Hartog, Nieuwe Ton ge; een persijzer en een haardplaat door J. IClink, Stellendam; een zakje diverse schelpen door mej. J. Mossel man, Sommelsdijk; een jakje, een kuip en schilderijen door Gezusters Hoog moed, Sommelsdijk; een oud zaaima- chientje en een koffiepot, een stel mo lenstenen en miniatuur wenteltrap door de erven 'Overbeeke, Dirksland; een vliegenfles door familie Troost, Som melsdijk; een scheepslog door K. Grin- wis. Melissant; een metalen vergiet door mevr. Nieuwland, Apeldoorn; oude ansichtkaarten door P. van Dongen, Dirksland; een stenen vuurschaal, win- kelbel, koperen theecomfoor en thee ketel en een wandkandelaar door mevr. Ter Cock-Slis, Den Haag; een kistje met stenen pijpen, een standaard, een linnenpers, 2 schoolborden, 2 meekrap plankjes, een -vuurmandje, een kinder- ledikantje, 2 weerglaasjes, 2 doofpot ten, rood koper klokje, een zandloper van de vissloepen, een kaarskandelaar, een koperen aker, een thee-emmer, 2 tafelbellen, een gootsteenbakje, een etui voor verrekijker, een koperen vijzel, 2 kandelaars, een koperen waterketel, koperen braadpan en 2 koperen schalen een houten schep, een stenen vaas, een biezen bagge, een wafelijzer, een kin derlade, een oud tafeltje en een liniaal van het visserijkantoor. Al deze ge schenken van mej. T. Slis, Den Haag. Verder oude klederdracht, een kin derwagen en een ganglamp van J. van Oostenbrugge, Dirksland; oude kruiken van Gez. de Korte, Dirksland; een be ker en oude foto met lijst van familie van den Tol; een koffiemolen van G. Verbrugge) Sommelsdijk; een doofpot van F. Fluit, Deventer; twee stoelen van fam. V. d. Groef, Dirksland; een rook- stel van M. Zoon, Rockanje; een an sicht van C. de Bonte, Nieuw Beijer- land, plus kaarten en schorsteenbeeld- jes; een nachtlampje van J. Rossen, Middelharnis; een oude sjaal, een thee bus en een stroopkan van P. Jansen, Sommelsdijk; een oude leunstoel van fam. V. Antwerpen, Sommelsdijk; een hals juk van J. Rooy, Middelharnis; 2 tochtroUen van Com. v. Alphen v. h. rusthuis Goedereede. (Wordt vervolgd). STAD AAN 'T HARINGVLIET Afscheid. Ds. G. Mouw uit Middel harnis, die binnenkort naar Oudemir- dum vertrekt hoopt vrijdag a.s. des avonds half acht uur voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan en te vens als consulent afscheid te nemen. OOLTGENSPLAAT Geen bejaardenmiddag. Deze maand zal er in „Elthato" geen bejaardenmid dag gehouden worden, Examens. Dhr. W. B. Hoogmoed slaagde te Dordrecht voor het eind examen Hogere Landbouwschool; mej. G. A. Hobbel Pd. ambt. ter gemeente- secretarie slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Archief verzorging I; eveneens te 's-Gravenhage slaagde dhr. C. A. P. M. Looze, adj. Commies A ter gemeente-secretarie voor het eerste ge deelte van G.A. I (gemeente-adminis tratie). Emigranten op familiebezoek. Het echtpaar W. Wittekoek-Vetter is per K.L.M, van Toronto (Canada) voor drie weken in Holland voor familiebezoek. De heer L. W. van Kempen W.zn. is uit Zuid-Afrika, eveneens per vliegtuig over gekomen voor een bezoek van drie weken aan zijn moeder en verdere fa milie. OOSTFLAKKEE Botsing op de hoek te Achthulzen. Zaterdagmiddag te 3.15 uur verleende de 16-jarige S. Moerenhout op de Hoek te Achthulzen geen voorrang aan een van rechts komende personenauto, be stuurd door S. C. du Pree van Den Bommel. De brommer kwam van de Schoolstraat, de auto reed richting Langstraat. Dhr. M. werd gewond en werd na door dr. Buth van Den Bommel verbonden te zijn per ambulancewagen naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. Beide voertuigen werden be schadigd. Onderwijzeres benoemd. Als onder wijzeres aan de Openbare Lagere School te Oude Tonge werd benoemd mej. P. M. Schoutens te Nieuw Vossemeer (N. Br.). HPT KLEUTERONDERWIJS TELT BIJNA 470.000 LEERLINGEN Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft een Mededeling uitgegeven betreffende het kleuteronderwijs en de opleidingsscholen voor kleuterleidsters naar de toestand op 1 januari 1967. Uit deze mededeling blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronder wijs in de periode van 1 januari 1966 tot 1 januari 1967 is gesteden van 457.- 100 tot 469.000, het aantal scholen van 5.320 tot 5.500 en het aantal leidsters en hoofdleidsters van 13.550 tot 13.880. Bij de opleidingsscholen is het aantal leerlingen in opleiding voor leidster toe genomen van 8.680 tot 10.170 en voor hoofdleidster afgenomen van 2.750 tot 2.600. In 1966 slaagden 1.710 kandidaten' voor de akte als leidster en 1.570 voor de akte als hoofdleidster (1965: 1.850 resp. 1.090).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1