i indhoos teisterde Sommelsdijk en Middelliarnis ten Dank voor de spontane hulp cm norme scliade aan liuizerii scliuren en winicels Plaatselijk nieuws Sommelsdiik het ergst Bomen ontworteld Brandweer onmiddelliik in actie Meer schade op andere plaatsen Geslaagden van de Chr. U.L.O. te Middelharnis Wordt crematie op één lijn gesteld met begraven latüBng Dinsdag 27 juni 1967 No. 3597 rrMi} CHR. STREEKBLAD OP GEREPORMEE3RDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ndeert bij een 'k door et een toenen iét ge- neemt voor chetten elanca- en. De marine- worden "olgens (dat in r nader maklce- moet in uw n6,7 8: bprijs 033 Geslaagden Chr. Kweekschool op de Veluwe te Ede iNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS idactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2025 Giro 167930 ABONNEIHENTSPRIJS t 3,-^ PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nua. Bij contract speciaal tariet aagnamlddag, zo ongeveer vflf uur weru* Sommelsdijk en Mlddelharnis ge troffen door een windhoos, die aan huizen, schuren en winkels een enorme schade aanrichtte. De windhoos ver plaatste zich grootendeels over de nok- Iken van de daken, waardoor in byna alle straten dakpannen naar beneden kletterden, vele schoorstenen werden afgeworpen en televisie-antennes wer- V den vernield. Gelukkig bleef het al leen bij materiële schade, zover ons bekend heeft zich geen enkel persoon- lijk ongeval voorgedaan. was zondagmiddag warm en bij- broeiërig weer. Er zat volop on- in de lucht, hoewel zich dat niet volledig ontketende. Het bleef bij en kele bliksemschichten, maar tussen vier iJ uur in de namiddag sloot de 'ich potdicht toe en ontstond een Jge regenval. werd zo donker, dat in vele hui- Lcht werd ontstoken. Plotseling in hevige wind op, die overging wervelstorm. Van bijna alle da ken in de beide gemeenten regende het pannen, waarvan er ook op in de straat geparkeerde auto's vielen, die daardoor vele schade aan de carosserieën maak ten. Van sommige auto's werden zelfs de ruiten vernield. Tal van schoorste nen moesten het ontgelden en ook vele te^^Bsie-antennes die krom werden ge- bÖièh en als ruïnes op de daken hin gen^ Zware bomen werden ontworteld en sniakten tegen de huizen aan, waar door' vele ruiten werden vernield of oj» andere wijze schade werd aan- g^^Bt. Begrijpelijk ontstond er door defï.'^egzuiging van de dakpannen veel jschade, want de regen viel in (en neer. Sommelsdijk was de schade het st. De tuinderij van Flakkee Za- W.V. aan de rand van het dorp, de windhoos uit de eerste hand. f^asopstanden werden vernield, alleen was er een enorme glas maar ook aan de gewassen. Dé Ds. Montijnstraat en de A. J. de Graatstraat werden heel erg getroffen. De, .|ioos rukte hier niet alleen de papiiiBn en schoorstenen weg, maar ver- nl^^tói de voor- en soms tegelijk de ae^feuiten, zodat de kletterende re gen Vrij spel had op de interieurs. i :M^ de Langeweg woei van het huis va^hr. L. van Putten zowat alles van h^siak, schoorstenen, dakgoten en al. OoK ^aar was de waterschade groot. Te'Mlddelharnis in de Chr. de Vries- lasöf werden meerdere bomen ontwor- teï^toe bomen, die in zware bladertooi st^^n, hadden een geweldige wind- vai^ Sommige vielen tegen de huizen aBigafbrekende takken versperden de VtiStóie later door de brandweer wer- ^rwijderd. loger gelegen huizen aan de West en het Zandpad liepen eveneens -f: schade op. Meerdere grote spie- gèlrpten werden door de windkracht Enorme glasschade op Tuinderybedrijf Flakkee Zaden N.V. ingedrukt, onder meer bij Campfens' woninginrichting en bij de slijterij L. van der Weide. De windhoos deed zijn werk in één of twee minuten. Daarna klaarde de lucht op en scheen de zon weer. Onmid dellijk werd met het opruimingswerk begonnen. In de plaatselijke kerken, die ongeveer zes uur n.m. hun diensten aanvangen, was het merkbaar dat de opkomst veel minder was, omdat de mensen bijna overal bezig waren het eerste herstel te verrichten. Burgemeester P. W. Hordijk, de beide wethouders en de directeur van de Technische dienst namen de schade op en onmiddellijk werd de brandweer in geschakeld voor het opruimingswerk. De bomen, die het meeste gevaar op leverden werden afgezaagd en de stra ten, die met dikke takken bezaaid la gen, werden opgeruimd om het ver keer doorgang te laten vinden. De brandweer en de mannen van de tech nische dienst, zijn tot laat in de avond met dit werk bezig geweest. Er was veel volk op de been; er kwa men ook tal van auto's uit de omliggen de plaatsen om de ravage te bezichti gen. De wervelstorm blijkt alleen Som melsdijk en Middelhamis te hebben ge troffen. Uit andere plaatsen van Goe- ree Overflakkee vernamen wij tenmin ste geen schade-berichten. Vergeleken met Tricht, waar de wer velstorm in één minuut een geweldige ramp teweeg bracht, is Sommelsdijk en Mlddelharnis er nog best afgekomen. Niet alleen werden te Tricht rijen nieu we huizen vernield, maar er waren ook i doden te betreuren. Ook bij Chaam (N. Br.) trok de windhoos een spoor van vernielingen; twee mensen kwamen om het leven en tientallen werden ge wond. Snelle hulp. De brandweer, de mannen van de technische dienst en vele vrijwilligers, die zich zondagmiddag zo .spontasKii voor het opruimingswerk hebben inge zet, komen zeker een woord van hulde toe. Ook is het vermeldenswaard dat leerlingen van de Landbouw- en Tech nische School de tuinderij van Flakkee Zaden N.V. te Sommelsdijk de glas scherven zullen opruimen. Zij zullen de grond decimeter voor decimeter van glas zuiveren. Dit is een geste, die zeer gewaardeerd wordt. Geachte Redactie, Mag het Bestuur van de Bouwvereni ging „Sommelsdijk" langs deze weg zijn dank betuigen voor de spontane hulp, die geboden is om de stormschade in de diverse woningcomplexen van ons be zit provisorisch te verhelpen. De storm van j.l. zondagavond ver nielde op vele daken geheel of gedeel telijk de dakpannen. Ruiten werden in gedrukt door de wind of ingeslagen door rondwervelende dakpannen, enz. Het was noodzakelijk om de bewo ners zoveel mogelijk voor verdere scha de te behoeden. Immers, als het die nacht zou gaan regenen dan zou de schade niet te overzien zijn geweest voor vele getroffenen. Bij een hunner constateerden we een schade van ze ker 600,aan het ameublement, ver oorzaakt door rondvliegende glasscher ven. De Brandweer van Sommelsdijk werd gealarmeerd. Het korps trad da delijk op onder leiding van de com mandant, de voortvarende heer Van Driel, Vele vrijwilligers uit de burger bevolking traden aan om pannen te leggen, die door de fa. Esselink te Mid delhamis beschikbaar werd gesteld. Vrachtrijders stelden zich beschikbaar om de pannen met hun auto te halen. We kunnen niet alle namen noemen. Het waren er zeer velen. Hier blijkt wat naastenliefde en goede organisatie ver mag! Toen het donker werd waren alle da ken regenvrij gemaakt. De ingeslagen vensters waren met hardboard gedicht. De bewoners van de huizen konden veilig de nacht tegemoet zien. De Bouwvereniging van de gemeente Mlddelharnis zeer bevriend met die van Sommelsdijk bood spontaan hulp aan. Die was die zondagavond niet nodig, maar werd gaarne aanvaard voor de definitieve herstellingen. De de finitieve herstellingen zijn maandag morgen al vroeg begonnen. Het perso neel van de Bouwvereniging Middelhar- nis neemt daaraan deel. Het gemeentebestuur gaf zondaga vond een en andermaal blijk van zijn belangstelling voor de ramp, die onze Vereniging heeft getroffen. Burgemeester Hordijk zei alle moge lijke hulp toe van de Technische Dienst der gemeente wat gaarne werd aan vaard. Dank zij veler medewerking is het Bestuur der Vereniging in staat ge weest om te zorgen, dat vóór het in vallen van de duisternis de schade voorlopig was opgevangen. Hulde aan de vele medewerkers, de Opmerkelijk is dat de tuinderij van Flakkee Zaden N.V. veel schade had, maar het 2 a 300 meter verder ge legen Tuinbouwvoorbeeldbedrijf onge schonden werd gelaten. Nog een foto van het Zandpad waar zware bomen als lucifers afknapten. Zo lagen de bomen in de Chr. de Vrieslaan te Middelharnis tegen de huizen. Dit is het huis van de heer L. van Putten aan de Langeweg te Sommelsdijk, dat ernstig werd beschadigd. Op het Zandpad was de weg geheel versperd van afgeknapte boomtakken. Sommelsdijkse brandweer, onze Burge meester, de wethouders, de vele naam loze medewerkers. Overigens moet over de schade niet gering worden gedacht. Deze zal in de vele duizenden guldens lopen. Maar het Bestuur zoekt daarvoor een oplossing. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur der Vereniging, T. L. A. Philibert, voorzitter. Jan Knape Mz., Middelharnis. MIDDELHARNIS Eerste prijs. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Jubilate Deo" alhier behaalde j.l. woensdag op een gehou den concours te Gorinchem de eerste prijs in de eerste afdeling. HERKINGEN Geslaagd. Mej. A. C. Witvliet alhier slaagde te Utrecht voor de Akte van bekwaamheid Leidster Kleuteronder wijs. Zij heeft haar opleiding ontvan gen bij de P.C.O.K. te Middelharnis. Benoeming. Mej. A. van Lenten leid ster aan de kleuterschool alhier, is met ingang van 9 augustus a.s. benoemd tot leidster aan de Kleuterschool der Ger. Gemeente te Goes. Beroeping. De Ger. Gem. heeft uit een drietal, candidaat N. W. Schreuder te Amersfoort beroepen. In verband met de schoonmaak der kerk van de Geref. Gemeente, kunnen de kussens bezorgd worden a.s. zater dag van 3 tot 4 uur. STELLENDAM Geslaagd: De 10 leerlingen van de Chr. U.L.O. alhier behaalden allen het diploma A. Hetgeen voor het hoofd de heer v. d. Tol een mooie prestatie is, daar vorig jaar ook alle leerlingen slaagden. Dit jaar waren het mej. Atie Klink, de heren Wim Bruggeman; Adrie Kreeft Adzn.; Maas Koese; Piet Verbiest; mej. Lena van Oostenbrugge uit Stellendam; mej. Tineke Tieleman van Melissant; mej. Ankie Demoet; Piet Grin wis; Teun Grinwis van Ouddorp. Laatst genoemde slaagde voor diploma -B. Ie prijs: Op het gehouden zangcon cours te Gorinchem behaalde de zang ver. „Soli Deo Gloria" een Ie prijs met 345 pnt. in de afd. Uitmuntendheid o.l.v. dirigent C. C. v. d. Heuvel. Bloedafname 't Haegse Huus. Denkt U om de bloedafname op woensdag avond a.s. 's avonds van half zeven tot 9 uur. Komt U ook om een halve liter af te staan voor uw medemens die in nood is en het zo nodig heeft. Wij verwachten UÜ OUDDORP Schade gering, na hevig onweer. Door het onweer j.l. zondagmiddag werden er enige schoorstenen getroffen en ook enkele bomen. De kerktoren kreeg 2 voltreffers, maar door de blik semafleiders werden deze opgevangen zodat er geen schade werd aangericht. Brandweer uitgerukt. Maandagmor gen 9.45 uur werd de brandweer gealar meerd voor een brandende auto op de z.g. Langemeet, die bestuurd werd door een vertegenwoordiger van brandstof- fenhandel afdeling Benegas te Rotter dam. Daar de brandweer zeer vlug ter plaatse was, bleef de schade beperkt. löeisje aangereden. Zondagavond 7.30 uur liep een meisje dat met vakan tie te Ouddorp was, te wandelen op de strandweg, toen ze plotseling werd aan gereden door een bromfietser. Na me dische hulp van Dr. Ruizeveld was zij toch weer in staat huiswaarts te keren. Konijnen gedood. Vrijdagmorgen 23 juni j.l. vonden vele mensen in gebied Dijkstel weg en Kelderweg, hun konij nen dood voor hun hokken. Vermoed wordt dat er een hond op rooftocht is geweest. OUDE TONGE Beursberichten van vrijdag j.l. Gerst 24—27; haver 24^26V2; erwten (schokkers) 4554; erwten (kl. gr. 35 48; Kapucijners 4054; bruine bonen 5076; maanzaad 90115; karweizaad 60—95. Handel matig. Bloedtransfusie. Donderdagavond jl. hebben zich in het Wit-Gele Kruis te Oude Tonge 169 donors aangemeld, voor het geven van een halve liter bloed aan het Rode Kruis. Vooral in deze dagen is het plasma in grote hoe veelheden nodig. Het bestuur van de Afd. Roode Kruis te Oude Tonge, brengt haar dank uit aan de donors voor het geven van hun bloed, en aan de leden van de Roode Kruis Colonne en vele andere helpers en helpsters. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 28 juni a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Examens. Te Rotterdam slaagde voor het eind-examen Mulo mej. A. Buscop Jd., Esdoornstraat 36. WAARN. PRES. COMMISSARIS N.V. HARINGVLIETBRUG In ons bericht van vrijdag j.l. over het vrijwillig ontslag van burgemeester P. W. Hordijk als Pres. Commissaris van de N.V. Haringvlietbrug stond ver meld, dat in diens plaats burgemeester V. d. Linde van Bruinisse tot waarne mend zou zijn benoemd. Dit moest zijn burgemeester W. M. van der Harst te Ooltgensplaat. De volgende leerlingen van de Chr. MULO slaagden voor het MULO-diplor ma: M.U.L.O. - B: Pia de Roon (D'land); Arrie Ras (Den Bommel); Jaap v. d. Bogert (Stad); Gerrit Maasdam (D'land); Gerard v. d. Laan (S'dijk). M.U.L.O. - A met Wiskunde: Loes Campfens (S'dijk); Kees v. Dam (Oolt gensplaat); Trijnie v. d. Kamp (S'dijk); Maart v. d. Baan (S'dijk); Dimmen Borgdorff (Den Bommel); Henk de Munck (D'land); Emmy Wielaard (M'hamis). M.U.L.O. - A met Handel en tevens de aantekening voor het Middenstandsdi ploma: Rien Buth (M'hamis); Teun de Jong (D'land); Gerrie Robijn (M'hamis); Hettie Kievit (S'dijk); Nellie v. d. Welle (M'hamis); Corrie Timmer (N. Tonge); Francien Mijs (Stad); Joke Struik (Her kingen); Klaas Boshoven (D'land); Jaap Boekman (Melissant); Ineke Struik (D' land); Klara Vroegindeweij (M'harnis); Hannie v. d. Bogert (Stad); Arie Bus cop (O'plaat); Nelleke de Wit (M'harnis) M.U.L.O. - A met Handel zonder Mid denstand: Leen v. Nimwegen (S'dijk); Nellie v. d. Welle (O. Tonge); 2 leerlingen werden afgewezen. Hettie Kievit (S'dijk; Teun de Jong (Dirksland), hadden de beste lijst. Alle wiskimde kandidaten zijn geslaagd. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend tot wijziging van de wet op de lijkbezorging, waarbij de cre matie op één lijn wordt gesteld met be graving. „De omstandigheid, dat thans nog bij een deel der bevolking bezwa ren tegen de crematie aanwezig zijn, sluit niet in dat men aan de door ande re bevolkingsgroepen begeerde moge lijkheid tot crematie wettelijke belet selen in de weg moet stellen," aldus de toelichting op het ontwerp van wet. Daarin is een bepaling opgenomen, waarbij de vestiging van een crema torium ter plaatse aan het oordeel van de gemeentelijke autoriteiten wordt on derworpen en waarbij tevens de gele genheid wordt geboden bezwaren in te brengen. De vraag of er nog voldoende grond is om vast te houden aan het beginsel, dat crematie slechts in beginsel moge lijk is, wanneer daartoe de wens te kennen is gegeven bij een notariële akte of bij een veridaring (codicil) wordt in het ontwerp ontkennend beantwoord. Voorgesteld wordt namelijk, om te be palen, dat in de lijkbezorging wordt voorzien zoveel mogelijk overeenkom stig de wens van de overledene. Het nieuwe stelsel schaft daarom voor de crematie af het voorschrift, dat de wens tot lijkverbranding moet worden gegeven bij notariële akte of codicil. Aan de Chr. Kweekschool te Ede slaagden voor het eindexamen tweede leerkring (akte als onderwijzer of on derwijzeres) de dames: M. A. D. Bakker te Den Bommel (Z.H.), I. M. E. van den Berg te Ermelo, A. J. de Boer te Bennekom, M. Goedhart te Renkum, C. G. van der Have te Wage- ningen, W. J. Hogervorst te Arnhem, M. van Hooidonk te Arnhem, E. Hove- stad te Renkum, C. J. Kroon te Wage- ningen, K. Pater te Bameveld, C. van der Valk te Ede, G. A. Valkenburg te Ede, E. H. van Hardeveld te Veenen- daal, W. M. H. Heijting te Arnhem, N. C. S. Kooreman te Rhenen, A. D. Pet- tinga te Wageningen, M. M. Riksen te Arnhem, A. M. M. Schippers te Arn hem, A. E. A. Schok te Oosterbeek, N. A. Troost te Veenendaal, E. Willemsen te Ede, H. J. Wilschut te Oosterbeek, M. R. van den Berk te Ede, R. Bijl te Wa geningen, C. J. M. van der Giessen te Ede, M. J. van den Heuvel te Ede, K. van der Kemp te Voorthuizen, S. Mouw te Wageningen, F. J. Rink te Ede, E. M. D. Scheele te Arnhem, H. Staal te Ren kum; de heren: J. Derksen te Oosterbeek, B. H. Eilander te Ede, R. P. van Straaten te Lunteren, J. Veenendaal te Renkum, A. Verweij te Amstelveen, A. Zeilstra te Arnhem, M. Boonstra te Putten, A. van Eden te Veenendaal, A. J. Kamp te Den Bommel (Z.H.), H. P. C. van de Kerk te Putten, J. van Middendorp te Voorthuizen, A. J. Nelis te Sommels dijk (Z.H.), R. C. Ottes te Ede, A. den Ouden te Ede, C. A. Veenemans te Barneveld, J. K, C. van Eek te Ben nekom, H. D. van Hunnik te Veenen daal H. Junte te Barneveld, M. B. Kolk man te Bameveld, B. van Laar te Kootwijkerbroek, W. Th. Merkens te Wageningen, H. W. Pol te Nijkerk, H. Roozeboom te Ede, B. Schuur te Ede, A. Strikwerda te Kootwijk, J. W. van den Top te Putten, H. A. Valk te Ede, P. H. Vlieg te Voorthuizen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1