e ^enisraël en de Arabieren E Zeevissers brengen nog steeds oorlogstuig aan de wal in 1. keuveuur Chauffeur uit Dirkslaud ernstig gewond Bruinisse viert op 15 juli mosselfeest Politie in actie tegen liinderiijl( bromfietsiawaai Mprlltatip Zondagsdienst artsen Kleine advertenties in Eilanden-nieuws leveren groot succes! F^C. KORTEWEG ZOON ^Eilanden-nieuws" No. 3596 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ur d( lelijk het 5 n 7: (Ike in- ing. jRNI! leelan De te T}J ulp aan'" t. Het ziekbed Fruitmanden en Fruitnakjes «De Fruitcentrale' KERKNIEUWS PRINS HENDKIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDÉLHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per niBO. Bij contract speciaal tjiriet m om .- te dl dat n: niet h: perste l; zien ig var. Ik W; i: liendshr op van Jjoen dl' fteed za. 3e koffif: >gem erJ badigder |G zitting V is llfK holen p e Staiei! eurteJiis gemecstt; jaar Si; etste de zakelijS' erkt ars uii Boender toetste a: ste vc£" nden te; jubileuc -oolsevies Tfioieii dagmidiii on uit 1 door eeit gegrepen- overle?' on stak uto dwas de tege* De TSi lUCtlt '■- m e afstand I lagen zijl J. Hag«| zelaar 5 aban 7 n 28. lI Poldermal r 20 en L. Haê, Q^ praat 1 Bastiaa»! oudt, 25 i werd 79,41 in8l Op 1 j"!i at de toe I Na het heel korte overzicht van de geschiedenis van de Israëlieten en de staat Israël dienen we nu aandacht te wijden aan de Arabieren. Allereerst komt de vraag aan de orde wie nu eigelijk met die naam bedoeld worden, want daarbij moeten we goed onder scheiden. Oorspronkelijk werden onder Arabieren verstaan de bewoners van Arabië, het grootste schiereiland van de wereld, gelegen tussen de Rode Zee, de Indische Oceaan en de Perzische Golf met in het Noorden een ongedefinieerde grenslijn van de Eufraat naar de Mid dellandse Zee, zodat men er ook wel iVIesopotamië, Syrië en Palestina onder rekent. In ruimere zin echter worden alle Arabisch - sprekende volken, dus niet alleen die van het Nabije Oosten, eronder gerekend, maar ook de landen van Noord-Afrika: Marokko, Algerië, Tunesië, Libië en Egypte, waar een groot deel der bevolking Arabisch spreekt of waar dit de officiële taal is. Deze grote verbreiding van het Ara bisch veroorzaakt door de verovering van al deze landen door de oorspronke lijke Arabieren na de profeet Moham med (gestorven 632 na Christus), de stichter van de Islam, in hun „Heilige Oorlog" voor de nieuwe godsdienst, toen ze zelfs tot de Pyreneeën doordrongen en Spanje in hun macht kregen. In de jongste Israëlisch-Arabische oorlog bleek, dat ondanks allerlei tegenstellin gen en rivaliteiten al deze landen ten slotte één lijn trokken tegen de Israëli's, die beschouwd worden als indringers in een specifiek Arabische streek. Als de kern in historisch opzicht van de Ara bische wereld moeten de Bedoeïnen be schouwd worden, nomadenstammen, die sinds onheuglijke tijden in de Arabische woestijnen rondtrekken. Daartoe be hoorden ook de in de Bijbel genoemde Midianieten, afstammelingen van Abra ham en Ketura. Volgens de Arabische genealogen geleerden, die de afstamming bestude ren zijn alle Arabieren afstammelin gen van Abraham via diens zoon Ismaël die met zijn moeder Hagar de woestijn in werd gestuurd. Abraham was een naMmeling van Noach's 'zoon Sem, zo dat zowel <ie Israëlieten als de Arabie ren (Ismaëlieten) beide tot de Semieten moeten worden gerekend. De term anti semitisme (jodenhaat) is dus eigenlijk minder juist. Beter zou het zijn te spre ken van anti-judaïsme. Ondanks de ge meenschappelijke afstamming is de ver houding tussen beide volken allerbe- droevendst. De geschiedenis van de Arabieren gaat dus evenals die van Israël zeer ver teiJiJg in de vóór-christelijke eeuwen. Het waren toen heidenen, die er allerlei Stèhgoden op na hielden. De pan-Ara- bische goden die ze dus alle gemeen hadden waren de god Allah en zijn vrouw Allat. Het is Mohammed geweest die het afgodendom bestreed en erin slaagde van de Arabieren strakke mo- notheïsten te maken: er is maar één God n.l. Allah en Mohammed is zijn profeet! Het is wonderbaarlijk welk een fanatisme de Islam toen heeft ontwik keld. De Arabische legers trokken naar de grenzen van Indië, veroverden heel Noord-Afrika en staken zelfs de straat van Gibraltar over. Enige eeuwen la- viel het Arabische imperium uit Het hele Nabije Oosten viel in en van de Turken, die er vier eeu wen over hebben geheerst, totdat ze in 1917 door de Engelsen werden verdre ven. Deze laatsten kregen Palestina als mandaatgebied van de Veren. Naties, maar doordat- steeds meer Joden uit Europa er wilden immigreren werd de toestand zo verward, dat ze eraf wilden, hetgeen dan ook in 1948 geschiedde en toen werd de Staat Israël geboren. De staat Israël is aan alle zijden, be halve in het Westen, waar hij aan de Middellandse Zee grenst, door Arabisch Mohammedaanse landen omgeven: >te, Jordanië, Syrië en Libanon. Dit dus steeds de directe aanvallers en achter staan dan als indirecte de genoemde andere landen. Zoals [oude Israël eeuwenlang bloot stond aanvallen van Egyptenaren, Fili- fen, Edomieten, Moabieten, Ammon- in, Syriërs, Assyriërs en Babyloni- zo ligt het nu aan alle kanten in gesloten door fel hatende Arabische vwken, die onder elkaar allesbehalve [gezind zijn, maar die als het tegen ^1 gaat, direct de gelederen sluiten, laats, waar het oude stamland van Joodse volk, hun Beloofde Land, is eigenlijk in de huidige verhou- :en gezien, zo ongunstig mogelijk, de kaart van het Nabije Oosten be leert, wordt daardoor direct getrof- Bovendien is de vorm v^n het land teategisch opzicht allerongelukkigst. [at kan zelfs een leek op militair ge- f gemakkelijk vaststellen. Natuur- p grenzen zijn er vrijwel niet. In het iden wordt het door Jordanië bijna .weeën gespleten. Wanneer de om ziende landen een sterk militair ap- pat hadden, zou Israël eigenlijk een erdedigbaar land zijn en in korte van alle kanten overweldigd kun- worden. Het bestaat tot dusver dan eigenlijk bij de gratie van de zwak der Arabische landen, want wan- ,r deze militair en mentaal op gelijk peil stonden met de Israëli's, zouden ■e het op de duur niet bunnen bol ken. ister Luns heeft op 25 mei j.l. in Tweede Kamer een overzicht gege- „De Heere zal hem ondersteunen op het ziekbed. (Ps. 41 4a) De Heere geeft Zijn kinderen die ziek zijn dikwijls hemelse ondersteuning. David zegt immers: „De Heere zal hem ondersteunen op het ziekbed." De Hee re bewijst Zijn volk dus een grote wel daad door hen als een liefhebbend en getrouw Vader genadig in de nood te helpen. Met Zijn almachtige hand staat Hij hen bij. Hij 'wacht steeds om hen te troosten, te sterken en te ondersteu nen. Wanneer zij in nood, zwakheid en verlegenheid op het ziekbed liggen, is het de juiste tijd voor God om.Zijn volk goed te doen. Als zij verstoken zijn van alle hulp en raad, bewijst de Heere hen Zijn liefde en hulp. Door Zijn machtige en genadige hand worden zij naar lichaam en ziel beide onder steund. Naar het lichaam ondersteunt de Heere hen, als hun leven door ziekte in gevaar komt. Wanneer het leven is geworden als een kaars die bijna uit gaat, komt de Heere. Op heerlijke, god delijke wijze toont Hij dan dat Hij de God des levens is. Hij ondersteunt het verzwakte leven, als Zijn kinderen zwak worden tot de dood. De kracht van de ziekte breekt Hij en Hij weert alle verdere complicaties. Hij drijft de ziekte uit het lichaam en schenkt ge nezing en nieuwe levenskrachten. Ook ondersteunt God de Zijnen op het ziekbed door veel versterkende en vertroostende hulpmiddelen. Hij schenkt goede doktoren, die Hij voorziet van wijsheid en wetenschap. De Heere zorgt voor de nodige geneesmiddelen en schenkt er Zijn zegen over. Hij geeft krachten aan de huisgenoten, die dag en nacht klaar staan om de zieke te helpen. God voorziet Zijn volk van een goede- huisvesting, van een goed bed en van de nodige rust. Hij onder steunt ze door troost van hun goede ■vrienden, hun medechristenen, die hen bezoeken en voor hen bidden. Waar een zieke christen ook kijkt, hij vindt aan alle kanten de blijken van Gods goedheid. Dit alles is echter weinig vergeleken met de zalige ondersteuningen naar de ziel. Er is geen einde aan om die alle op te noemen. Zo ondersteunt de Heere Zijn kinde ren op het ziekbed naar de geest. Wan neer door zeer grote zwakte het ver stand hen dreigt te begeven, dan zorgt Hij door de kracht van de HeUige Geest, dat het geestelijk leven in hun hart be waard blijft. Als zij door de hevigheid van hun ziekte hun gevoel, gehoor en smaak verliezen, dan zullen genade en geloof in hun hart blijven. Die schatten zal de Heere zeker bewaren, al kun nen zij door hun ziekte en benauwd heid er niet aan denken. Dat is een dierbare ondersteuning des Heeren. De Heere zorgt dat de satan Zijn zieke kinderen niet aan kan vallen en Hij weert alles wat hen zou kunnen beangstigen en ongelovig maken. Hij legert Zich rondom hen, zodat het -wUd gedierte van het veld hen niet kan be schadigen. Deze ondersteuning ont vangen vooral zij die nog zwak zijn in het geloof en die niet veel strijd of tegenstand kunnen verdragen. De Heere ondersteunt verder Zijn volk op het ziekbed door het geloof krachtig op te wekken en te sterken. Zulke christenen worden levendig werkzaam in het geloof, zodat zij stil en nederig worden. Zij hebben dan geen last van een grote strijd en ondervin den ook geen grote droefheid of blijd schap. Zij voelen zich diep ellendig en arm naar ziel en lichaam. Verslagen zijn ze en ze hebben een mishagen aan zichzelf. Dan mogen zij door het licht van de Heilige Geest zien dat al hun heil en verlossing in de Heere is. God laat hen Zijn goedheid en liefde zien. Zijn macht en genade. Hun harten gaan naar Hem uit en zo blijven zij, naar de Heere verlangen in een stille geloofswerkzaamheid. Dan zeggen zij: „Heere, Gij zijt mijn God, Gü zult mij. Uw arm kind, immers niet verlaten. Gij zult mij om mijn vele zonden niet wegwerpen; o neen. Gij zijt mijn genadige Vader. Op U betrouw ik op U 'Wil ik hopen. Ik zal mij op U verlaten in alles wat mij mocht over komen, tot de dood toe." Mochten ze toch angstig zijn, door dat ze hun zonden zien en Gods vloek daarover, of dat ze door satan aange vochten worden, dan ondersteunt de Heere hen. Wanneer ze worden geslin gerd door ongeloof en be'vreesd zijn voor de dood en de hel, dan bewaart God hen genadig en houdt hen vast. Zij zullen in het worstelen met de vij anden niet bezwijken. De Heere geeft hun een verborgen kracht des geloofs, zodat zij stand vastig blijven strijden en tot Hem omj, hulp roepen. God bemoedigt hen in de strijd en bepaalt de sterkte van de verzoeking. Gods Geest bearbeidt hen op bijzon dere wijze, zodat zij een inzicht krij gen in Gods zalige deugden en heer lijkheden. Daarop volgen tedere lief desuitgangen naar Hem. Zij verlusti gen zich in Gods wegen en werken, in Zijn Woord en waarheid. De Heere schenkt hen ook bijzonder goddelijk licht ,zodat zij Zijn liefde, genade en onbegrijpelijke goedertieren heid mogen aanschouwen. Hij komt hun zielen liefelijk omhelzen. Hij kust hen met een kus van Zijn mond. De tafel van vreugde richt Hij toe voor hun aangezicht, hun beker vloeit over van hemelse vertroosting. De Heere on dersteunt hen ook door hen een goed geweten te geven. Hij doet hen de op rechtheid van hun hart en weg zien. Dat is een krachtige medicijn voor een benauwde ziel. Dan roepen Gods kin deren in hun ziekte met Hizlda uit: „Och Heere! gedenk toch, dat ik voor Uw aangezicht in waarheid en met een volkomen hart gewandeld, en wat goed in Uw ogen is gedaan heb". En wanneer de Heere Zijn kinderen op hun ziekbed een onderworpen en kinderlijke gestalte geeft, dat zijn zij tevreden over de weg, die God met hen gaat. Al zijn zij nog zo zwak en nog zo benauwd, zij willen het niet an ders. Ze zeggen: „Het is goed al wat mijn wijze en goede hemelse Vader met mij doet. Zie daar, geliefden, wat dukt U van de Heere onze God? Is Hij niet een trouwe Koning en Vader van Zijn volk? Is het niet waar wat David getuigt: „De Heere zal hem ondersteunen op liet ziekbed"? De godzaligen onder vinden het; zij kunnen dit getuigen tot roem en prijs van de Heere. De Heere is altijd goed voor Zijn volk. Hij is de trouwe wachter Israels, die nooit slaapt of sluimert. Moge dit woord door de Heere ge zegend worden. Onbekeerden, arbeidt om God tot uw Vader en verzoende God te krijgen, zodat u die dierbare onder steuningen ook van Hem genieten moogt, Indien het anders zou zijn staat u nie'ts dan verschrikkelijke angst te wachten. Het einde zal dan rampzalig zijn. Volk van God, begeert dag en nacht de zalige gemeenschap met de Heere, opdat u als kinderen met uw Vader moogt wandelen. Dan moogt u veilig op Hem vertrouwen. Dan zal Hij u ook op uw ziekbed ondersteunen en dicht bij u zijn. Ds. Theodorus van der Groe. ZANDPAD 32 MIDDÉLHARNIS ven van de sterkte der legers in het Midden-Oosten, waaruit dus op papier de militaire verhoudingen zijn vast te stellen. We nemen deze gegevens let terlijk over uit de „Handelingen der Staten - Generaal". Israël: een staand leger van 60.000 man en mobilisabel 200.000 man. Voorts ongeveer 600 tanks. De lucht macht telt 14.000 man en beschikt over 300 jachtvliegtuigen, waarvan een deel zeer moderne Franse en 50 bommen werpers. De marine heeft 25 eenheden, w.o. 2 torpedobootjagers en 4 onderzee ërs; bemanning 3000. Voorts een aantal Hawk-raketten. Egypte: een staand leger van 180.000 man, mobilisabel nog 120.000; aantal tanks 900, meest Russische; de lucht macht: 15.000 man, 400 jagers en 100 bommenwerpers; marine: 6 torpedo- bootjagers (Russisch) en 12 onderzeeërs, 11.000 man. Ongeveer 100 raketten met grotere actie-radius dan de Hawks. Syrië: staand leger 60.000; mobilisa bel 30.000; 500 tanks; luchtmacht: 100 jagers en 5 bommenwerpers, 4000 man personeel; praktisch geen marine. Irak: staand leger 70.000; 500 tanks, 150 jagers en 30 bommenwerpers. Jordanië: staand leger 50.000, mobili sabel 60.000; 200 tanks: 55 jagers. Libanon: staand leger 10.000, 75 tanks 20 jagers, marine 250 man. Saoedi-Arabië: staand leger 30.000 reserves 20.000, tanks onbekend, 10 ja gers en 10 bommenwerpers. Alles bijeengeteld hadden de Arabi sche landen ong. 600.000 manschappen, bijna 2200 tanks en bijna 900 vliegtui gen. Israël stond dus tegenover een 2 a 3-voudige overmacht, doch versloeg op de drie fronten (Sinai-woestijn tegen Egypte, Jordaangebied tegen Jordanië en Galilea tegen Syrië) eerst in vier dagen tijd Nasser en Hoessein en toen in twee dagen de Syriërs. Het was een ongeëvenaarde prestatie, die de bewon dering van heel de Westelijke wereld heeft opgewekt, de Arabieren ontzette en verdoofde en de Russen mateloos ergerde. Voor de derde maal bleken de Arabieren geen knip voor de neus waard te zijn. Hun overmacht aan mankracht en materiaal werd waarde loos gemaakt door de inferioriteit van de legerleiding en de gevechtskracht der manschappen. Van zaterdag 24 jwAi v,m. 12 uur t.m. maandag 26 juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirkslgnd. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter Voogd, tel 0187;-259, Oude Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Hei'kingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. van Noort, tel. 01876- 224, Herldngen. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst lieeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 25 ju ni hebben voor de gemeenten Poortvliet Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dokter Looij- sen, tel. 01660—542 Tholen en dokter de Looze tel. 01667-400 Oud Vossemeer. Speciaal in het opmaken van B. T. d. VEER Telefoon 2682 WestdJük 36 MIDDÉLHARNIS U heeft iets ,aan te bieden of V wilt iets kopen, vraag het per advertentie! V zoekt personeelU moet een kantoorjuffrouw, een dienst bode of een werkster, doe het per advertentie in Eilanden-nieuws! V zult zien, dat U succes hebt. Wanneer U het niet in de juiste vorm weet te gieten helpen wij V gaarne bij de opstelling. Bel ons op: Advertentieafdeling Eilanden- nieuws: Tel. (01870) 26 29. VOOR BETER MID0ELHRRNIS-TEL:23Z8 Vijf kandidaten toegelaten tot studie Theol. School Gerei. Ge meenten te Rotterdam. Op het deze week gehouden admis- sie-examen door curatoren van de The ologische School der Geref. Gemeen ten te Rotterdam zijn van de twaalf kandidaten vijf tot de studie toegelaten. Het zijn de heren: M. J. van Gelder, Zwijndrecht; J. Koster. Yerseke; J. M. Kleppe, Capelle a.d. IJssel; D. Riedijk, Rotterdam; J. W. Verwey, Den Haag. De Theol. steudenten C. de Ridder te Elspeet, N. W. Schreuder Jr. te Amers foort en J. van Vliet te Den Haag heb ben hun kandidaatsexamen afgelegd en zijn in de Geref. Gemeenten beroep- I baar gesteld. In sept. a.s., waimeer de lessen aan vangen, zal de Theol. School 13 studen- 1 ten hebben. PAARLEN VAN Dr. MAARTEN LUTHER Het Evangelie is de rechte klok en orgel tot de Godsdienst. Door een pre dikatie wordt men niet gebeterd, wel door het Evangelie. Met duizend gulden kan iemand, een ongelovig hart hebbende, niet zo ver komen als iemand op God vertrouwt met één gulden. God houdt op het strand de baren der zee tegen en, Hij houdt ze tegen met zand! MIDDÉLHARNIS Kerknieuws Geref. Gemeente Afscheid ds. G. Mouw. Het afscheid van ds. G. Mouw is bepaald op woens dag 19 juli a.s. De bevestiging en in trede te Oudemirdum (Fr.) zal D.V. plaats hebben op dinsdag 25 juli a.s. Bevestiger is de consulent ds. H. Lig- tenberg te Genemuiden, aanvang nam. 1.30 uur. De intreedienst vangt aan des avonds half acht uur. Het ligt in de bedoeling dat er een autobus met ge meenteleden naar Oudemirdum zal rij den, om deze diensten te kunnen bij wonen. Voor deelname kan men zich bij een van de kerkeraadsleden opgeven. De zeevissers van de kop van ons eiland brengen niet enkel zeebanket boven water maar in hun netten tref fen ze ook anno 1967 nog het gemeenste oorlogstuig aan. Veelal brengen ze ook deze vangst aan de wal of ze zetten ze in een diepte overboord om ze later niet weer in de netten te kunnen krij gen. Voor de vissers zijn dergelijlïe vondsten niet nieuw meer maar op de landman oefenen ze toch nog een grote aantrekidngskracht uit waarom velen de attributen die zoveel herinneringen oproepen eens nader bekijken. De eerste foto toont de restanten van de ge-vreesde V 2. Het werd uit zee op gehaald en heeft zijn doel, Engeland, gelukkig nooit bereikt. Links zijn een achttiental verbrandingsruimten te zien, dit onderdeel zorgde voor de voort stuwing .van het projectiel. De andere foto toont het restant van een Engelse vliegtuigmotor. Links voor aan ziet men de resten van de houten propellers die meestal door de klap op zee afbraken. De motorplaatjes zullen naar Engeland worden gestuurd zodat misschien nog kan worden nagegaan, welk vliegtuig het betreft. Overigens had het zoute water nog weinig vat op het materiaal gekregen, de moeren wa ren met weinig moeite los te draaien. telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-buis gel^Knl Op een onbeveiligde overweg nabij Etten-Leur is woensdagavond de 22- jarige chauffeur R. v. d. Groef uit Dirksland' ernstig gewond geraakt toen zijn wagen door een trein werd gegre pen. Dhr. V. d. Groef moest uit het autowrak gezaagd worden. Hij is in een ziekenhuis in Breda opgenomen. De wagen was eigendom van de fa. T. V. d. Doel te Sommelsdijk. Met de afwerking van een feestelijk programma zal te Bruinisse op zater dag 15 juli a.s. het mosselseizoen 1967- 1968 worden geopend. Een bezoek aan I het goede Bru zal die dag zeker weer de moeite waard zijn. De visserijver. „Algemeen Vissersbelang" zal de festi viteiten verzorgen. Om tien uur 's morgens is er een of ficiële ontvangst van genodigden door het gemeentebestuur in de nijverheids- school voor meisjes. Tussen 10 en 13 uur zal de mijnenveger „Hoogezand" ter bezichtiging in de gemeentehaven lig gen. Om 11 uur trekken besturen en genodigden met muziek naar de haven voor ontvangst van de mosselkoningin 1967. Om 11.30 uur zal de mosselkonin gin de menigte toespreken en de eerste bereide mosselen aanbieden. Daarna is er om 12 uur een lunch met de geno digden in het Ned. Herv. verenigings gebouw. Des middags is er weer de traditione le vlootschouw. Om 14 uur gaat de ge- pavoiseerde vloot naar buiten met als vlaggeschip h.m.s. „Hoogezand". Na terugkeer om 15.15 uur trekt de mosselkoningin, begeleid door de teen agerband „Prins Bernhard" uit Tilburg, een groep pony-ruiters uit Wouw en Halsteren en de sportvereniging ,Kwiek' uit Bruinisse door de straten. Vervol gens is er om 16 uur een demonstratie van de pony-ruiters met muzikale om lijsting van de muziekkorpsen en drum-" bands. Na een pauze met mosseleten, geeft de teenager-drumband des avonds om 19.30 uur een muzikale show. Om 20.30 uur maakt de burgemeester de prijzen voor de vlootschouw bekend, waarna om 21 uur de drumband op het sportveld een grote taptoe uitvoert. De feestdag wordt om 22.00 uur met een groots vuurwerk besloten. Uit diverse kranteberichten valt op te maken, dat de politie o.m. in Noord-Brabant en in Leeuwarden in actie is gekomen tegen hinderlijk brom fietsiawaai. Ondeugdelijke brommers, waarbij -wijzigingen zijn gebracht aan de uitlaat, worden in beslag genomen. De veelal jeugdige eigenaars zullen hun tweewielig voertuig pas na weken of zelfs maanden terugkrijgen. De R.A.I.-afdeling bromfietsleveran ciers tekent bij deze berichten aan, dat alle bromfietsen van fabriekswege zijn uitgerust met door de overheid gekeur de geluidsdempers. Op 1 oktober 1961 werden namelijk wettelijke voorschrif ten afgekondigd t.a.v. het maximaal voortgebrachte geluid voor nieuwe brommers, welke eisen inmiddels zijn verscherpt. In feite gaat het daarbij om een complex van factoren, waarbij de aanzuigergeruisdemper indien aan wezig en de uitlaatdemper in het ge ding zijn. De Nederlandse bromfietsle veranciers zijn, aldus het R.A.I.-com- mentaar, in deze geluidsbeperking heel ver gegaan. Bovendien zijn de gemeentelijke en Rijks-politie volledig op de hoogte van de technische specificaties van de in de handel gebrachte bromfietsen. Dit dank zij een losbladige bromfiets-documen- tatie van de door de overheid aange wezen keuringsinstantie, het R.A.I. - T.N.O.-Instituut te Delft. Aan de hand van deze documentatie kunnen eventu ele afwijkingen by in beslag genomen brommers gemakkelijk worden vastge steld. Dat bij een controle dan tevens de carburateur en de overbrengings verhouding in de beoordeling worden betrokken, ligt voor de hand. De R.A.I.-bromfietsleveranciers jui chen het optreden van de politie tegen hinderlijk bromfietsiawaai van harte toe en zij hopen, dat men in deze kwes tie ook elders in het land actief zal zijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET Voor de Gereformeerde Gemeente zal voorgaan in de dienst des Woords Ds. G. Mouw a.s. dinsdagavond 7.30 uur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1