i^EIIAItDEn niEÜWS Een triest vrouwenleven Meer vrijheid in büuwiieleiii Achter Door de bril van Han en Rien Boomsma .7.5 de grenspaal Plaatselijk nieuws Zeeuwse wanJelingen Presiaiies Israëlische grap Ettense Veemarkt Vrijdag 16 juni 1967 No. 3594 Sï IRNI3 \\-A^ Leest de advertenties! - n - JSTRIE leringen irnis g% Inderdaad, het leven van Jacoba van Beieren is triest en treurig geweest. Behalve dan haar jeugd en haar laatste levensjaren. Ken onbezorgde jeugd bracht ze door in Henegouwen aan het hof van haar vader, graaf Willem VI. Met haar verloofde, de Franse prins Jan van Touraine. Ze was nog maar 5 jaar toen ze met hem verloofd was, een iongetje van bijna tien. Ook hij bracht zijn jeugd door in het paleis van haar vader. Als Icinderen speelden ze daar samen. jÉfet vrije, blije leven heeft met lang ard. Ik noem u het jaartal 1417, f550 jaar geleden. Toen stierf haar en zij moest hem als gravin op- t, een meisje van 16 jaar, een tie- ejuden we tegenwoordig zeggen. fwe reeds. Ze was inderdaad met jwioi prins, kroonprins van Frankrijk geworden, getrouwd. Hij was gestorven En juist nu had ze mannelijke steuU zo hard nodig. f Vrouw Jacob. leefde in een veranderende tijd. DoöF de uitvinding van het buskruit be gon de macht van de adel te vermin deren. Achter de muren van hun kas telen en in hun zware harnassen werd het minder veilig. Een nieuwe macht kwam op, die van de derde stand, de vrije burgers. Ze wilden niet langer onderdrukt en vernederd worden. Ze begonnen zelfbewust te worden, wilden meetellen en meedoen in de wereld. Dat leidde tot burgeroorlog, de beken de strijd tussen de Hoeksen en Kabel- jauwsen. Nu er een „zwakke" vrouw aan de regering kwam, laaiden de twisten weer op. En Jacoba moest alles alleen be redderen. De „tedere lenteroos" heeft het flink gedaan ook. Vandaar haar bij naam vrouwe Jacob. Dat klinkt manne lijker dan vrouwe Jacoba. Strijd teglen haar oom. Jan van Beie ren, het hoofd der Kabeljauwen. Hij regeerde over het bisdom Luik, maar heeft zich nooit tot bisschop laten wij den. Dat kon in die verwarde tijd, toen er soms 2 of 3 pausen tegelijk zich de opvplger van Petrus noemden. Strijd tegen haar neef Filips van Bourgondië, aan vwe ze tenslotte haar landen moest afstaan. Van je familie moet je 't maar hebben! Dat onder vond ze bovendien toen ze als tweede man een andere neef koos, een losbol, die haar zaak meer afbreuk deed dan steun gaf. Hij keek ook teveel naar andere meisjes en ze is van hem weg- ïen. In Goes. Als we de naam Jacoba van Beieren noemen, denken we aan Goes. Ze kon goed met de Goesenaars opschieten, wanneer het eens een poosje rustig was in de wereld van toen, woonde ze er op haar kasteel Oostende. De naam be staat nog, nu is het een bioscoop met herberg. Misschien zijn de kelderge- welven nog wel een overblijfsel van het oude slot. „Daar staat in deze tijden te Goes een ex-kasteel, daar danst men en daar drinkt men, verteert men graag en vgel. 't Kasteel is zeer veranderd al door der tijden loop, 't is deels café en dancing en deels een bioscoop. Geen ridders met kurassen gaan meer de poorten in, en voor de spiegelruiten wuift nimmer een gravin". Een andere herinnering aan haar is in de strenge vnnter van 1929 verdwe nen: de moerbeiboom waarvan men zegt dat zij die geplant heeft. In het Go?se museum is de afgehouwen stam nog te zien. In hetzelfde jaar 1417 gaf ze aan Goes enkele zeer gewaardeerde privilegiën. Het kleine stadje kreeg het recht zich met muren en poorten te verdedigen. De poorten zijn verdwenen (Ganze- poortstraat herinnert er nog aan) en de oude bolwerken zijn nu in plantsoen veranderd. Ook kreeg Goes het recht een jaarmarkt te houden. Daarmee wa ren de inwoners erg in hun sas, dat bood perspectieven voor een opbloeiend handelscentrum. Natuurlijk speelde bij Jacoba de politiek ook een rol, maar de Goesenaars hadden het dan toch maar! In de omgeving van Goes beoefende ze de valkenjacht. Dat zal wel ten zui den van de stad geweest zijn, in de Poel, waar het wemelde van watervo- lis het met haar tijd goed uitkwam, deed ze ook wel eens mee met de boog schuttersfeesten. Op een van die jaar lijkse wedstrijden schoot ze de hoofd- TOgel af en werd daardoor de koningin van het schuttersfeest. Echt weer vrouw Jacob! De handboogschutterij in Goes draagt haar naam. Hier en op andere plaatsen in Zuid-Beveland oefent men geregeld in het boogschieten, dens haar regering werd de mooie ische kathedraal, de Maria Magda- ^erk, plechtig ingewijd (1423). Jacoba - kannetjes. halve haar jeugd, waren pok haar laatste levensjaren gelukkig. "Voor de Vierde keer was ze getrouwd met de Zeeuwse edelman Frank van Borselen. Een huwelijk uit liefde, dat helaas maar kort geduurd heeft. Ze had afstand ge daan van haar land en haar titel en Woonde meestal op het kasteel Tey- "ngen bij Leiden. Er wordt verteld dat ze zich daar bezig hield met het bakken Van lichtgrijze kannetjes, die naar haar genoemd zijn. In de gracht "rond het kasteel zijn er nogal wat gevonden. Maar ook in andere kasteelgrachten, bovendien zijn- er opgedolven op ver schillende andere plaatsen, ook buiten ons land, waar Jacoba nooit geweest is. Op een van de kannetjes stond: „Dat 's vrouw Jakobaas kannetje gelooft Die hier maar eens uyt dronk: Smeet het dan over 't hooft In den vijver dat het sonck". Volgens het verhaal vervaardigde ze hier deze kannetjes om haar eenzaam heid te verdrijven, dronk er uit en gooide ze het dan over haar hoofd in de gracht (hier zal wel een soort bij geloof aan verbonden zijn). Misshien heeft ze er wel eens een paar gemaakt, maar de waarheid schijnt toch anders te zijn. Jacoba had het helemaal niet een zaam op Teylingen, ze leefde er vor stelijk, hield er feesten, jaagde in de omgeving, bezocht kastelen in de buurt en de abdij van Rijnsburg. Een enkele keer wipte ze over naar Goes of naar het kasteel van haar man in St. Maar tensdijk. Zouden het misschien de wa ter- en bierkruiken van de bedienden zijn, die daar in de gracht zijn gevon den? Jacoba zal wel fijner drinkgerei gehad hebben, misschien wel van zil ver. De vijf gelukkige jaren waren al te vlug voorbij. In 1433 stierf Jacoba aan de tering, kinderloos, nog maar 32 jaar oud. Een ziekte waaraan in die tijd niets te doen was. Ieder jaar duikt er een moderne Ja coba van Beieren op als vrouwe van de Keukenhof, het bloembollenfestijn in de omgeving van het oude kasteel Tey lingen. Middelburg. L. van Wallenburg. RIJMEN VAN TIJMEN. Twee Flakkeese jongens, In het middelpunt. Nu het is die knapen, Werkelijk gegund. Want ze hebben toch maar Héél veel gepresteerd. In hun jonge leven. Werd al veel geleerd, d' Een doet in electra. d' Ander zorgt voor 't haar. Ze staan dus gedurig. Voor elkander klaar, 't Is geen wissewasje Als men 't zover brengt. Velen hebben er zich. Dan reeds in gemengd. Het is dan bekeken, Schier van alle kant. En heus niet door leken. Men voelt 'r aan de tand! En nu maar weer verder. Ook dat hoort er bij. Het is voor de vakman, Wel een heel karwei. Om goed bij te blijven, Juist in deze tijd. Dat vereist veel kennis, En een wijs beleid. TIJMEN Met ingang van 1 juli zal geen rijks- goedkeuring meer nodig zijn voor de bouw en uitbreiding van ongesubsidi eerde woningen, boerderijen en ande re agrarische gebouwen, voor kerken en voor uitbreiding van w^erken tot en met tienduizend gulden aan andere ge bouwen, zo meldt het Alg. Dagblad. Deze maatregel, die een verdere ver ruiming van het bouwbeleid inhoudt, geldt voor het hele land, zo blijkt uit een beschikking van minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) die binnenkort zal verschijnen. Door gemeente In de provincies Noord- en Zuid- Holland, Utrecht, Gelderland en Over ijssel wordt een verruiming toegepast voor bouwwerken waarvoor rijksgoed- keuring nog vereist blijft. In deze pro vincies zullen van 1 juli af de gemeen tebesturen bevoegd zijn rijksgoedkeu- ring te verlenen voor werken tot en met vijftigduizend gulden (nu 25.000 gulden). De hoofdingenieurs-directeu ren van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid of de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag mogen werken tot en met een half miljoen gulden (nu 300.000 gulden) goedkeuren. Industriegebouwen Tot deze laatste werken behoren ook de industriegebouwen waarvoor tot nu toe het ministerie de aanvragen zelf behandelt als de bouwsom meer dan vijftigduizend gulden bedraagt. In de overige zeven provincies geldt al sinds december vorig jaar een vrijer bouw beleid. 'De situatie op de bouwmarkt maakt het verantwoord deze maatregelen te nemen, meent minister Schut. Daardoor is een sneller afdoen mogelijk van de plannen waarover ook in de regerings verklaring van 18 april wordt gespro ken. Verwacht wordt dat de bouwpro- duktie door dit alles kan worden op gevoerd. Een actuele grap van de Israëliërs gaat over een politieman uit Kaïro, die in de Sinai-woestijn Israëlische tanks liet stoppen en de chauffeurs beboet te wegens te snel rijden Het zal onze lezers niet verbazen, dat wij in dit overzicht opnieuw de toestand in het Midden-Oosten als on derwerp kiezen. „De oorlog is wel ge wonnen, maar de vrede nog niet," zei- de dezer dagen een Israëlisch politicus en daarmede heeft hij de huidige situ atie juist getekend. De heldhaftige strijd van de Israëli's heeft de wereld niet alleen verbaasd, doch geheel overrompeld. In het bij zonder kan dit worden gezegd van de Sowjet Unie en haar satelietlanden. De Russische machthebbers hadden niet anders gedacht dan dat de Arabische landen, waarvan de Egyptische presi dent Nasser tot vorige week de leider was, Israël onder de voet zouden lopen. Zij hadden immers zware wapens ge noeg ontvangen van Rusland (in de Si- nai-woestijn viel zelfs een raketbasis van Russische makelij de Israëlische troepen in handen). Het wonder Maar er voltrok zich een wonder aan de grenzen van Israël. Ja, een wonder Gods, menen wij te mogen zeggen. Wij geloven dat de predikant, die dit zon dag zeide in de prediking, waarin hij sprak over de positie van het tegen woordige volk Israël, het Schriftuur lijk zag, toen hij zeide, dat God het wonder van Israel's overwinning had gewrocht. Zou het niet zo kunnen zijn, dat God heeft omgezien naar de na zaten van zijn Bondsvolk? In Rom. 12, vers 2528 lezen wij, dat gans Israël zal behouden worden, en dat de kin deren van Abraham, naar de verkie zing, geliefden om der vaderen wil zijn. Paulus heeft het daar concreet over het Joodse volk en wij zullen hier ook de Schrift letterlijk moeten nemen. JVoar de klaagmuur Wij zijn van oordeel, dat hieraan te weinig is en wordt gedacht in de be schouwingen over de strijd van Israël, ook in de christelijke pers. Natuurlijk kunnen wij allerlei menselijke redene ringen opzetten voor de overwinning van Israël en wij moeten ook de fei ten, gelijk deze zich aan ons voordoen, niet veronachtzamen. Maar ook wan neer wij deze het oog vatten, blijft het een wonder, hetgeen zich in de negen tig uren strijd heeft afgespeeld. Wan neer wij lezen, dat duizenden Joden, o.m. de eerste premier van Israël, Ben Goerion, zich na de verovering van Jeruzalem naar de klaagmuur, welke het enige overblijfsel van de vroegere tempel van Salomo moet zijn, bega ven om daar te bidden, dan schijnt het blijkbaar toch de huidige bewo ners van het oude Joodse land iets te zeggen dat zij en niet de overmacht van de Arabieren, de overwinning heb ben behaald. Ruslands spel Nemen wij nu de feiten naar menselijke maatstaf bezien in aan merking, dan dienen wij vooral te let ten op het spel, dat Rusland nu speelt. Het kan niet ontkend worden, dat de Sowjet Unie veel van haar goodwill bij de Arabische landen heeft verspeeld en voor het oog van de wereld een mo rele nederlaag heeft geleden. Thans proberen de Sowj et-leiders hun neder laag langs diplomatieke weg zoveel mo gelijk te verzachten. Zij stellen alles in het werk nu door middel van de Algemene vergadering der Ver. Naties om toch vooral maar gedaan te krij gen, dat Israël als agressor wordt ge brandmerkt en zij pogen te bewerk stelligen, dat Israël zijn troepen terug trekt tot achter de grenzen van vóór het uitbreken van de vijandelijkheden. Het is Rusland er alles aan gelegen om te voorkomen, dat Israël alleen aan de conferentietafel plaats neemt met tegenover zich de vertegenwoordi gers der Arabische landen. Op deze manier wil Rusland trachten zijn ge zicht te redden. Het is begoimen met de diplomatieke betrekkingen met Is raël te verbreken, welk voorbeeld prompt door andere communistische landen werd gevolgd. Koude oorlog Er is een koude oorlog uitgebroken rondom de overwinning van Israël. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de leiders van Israël dit spel van de Sowjet Unie door hebben. Premier Esjkol heeft verstandige taal gespro ken door te verklaren, dat zijn land bereid is tot een vreedzaam naast el kaar leven met de Arabische buurlan den, waarvoor nu de president van Algerije, Boumedienne, blijkbaar door Moskou als leider is uitverkoren. Hij zal dan de plaats van Nasser moeten innemen na diens falen en diens schijn vertoning van aftreden en aanblijven, doch het is nog de vraag, of alle Ara bische landen Boumedienne als hun politieke leidsman wensen te aanvaar den. Het wonder blijtf Wij herhalen wat wij aan het begin schreven: De oorlog is gewonnen, maar de vrede nog niet. De reis van premier Kosygin en de minister van Buiten landse Zaken van Rusland, Gromyko, zijn naar New York voor de buiten gewone vergadering van de Ver. Na ties, wijst daar op. Niet het wonder spreekt 'hun aan, doch hun nederlaag. Wat de Ver. Na ties ook doen wij hopen op een rechtvaardige beslissing omtrent Is raël het wonder van Abraham's vleselijk kroost in 1967, door God aan de wereld getoond, blijft bestaan en is door mensenhanden niet uit te wissen. OUDE TONGE Beroepen. Woensdag j.l. heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk een be roep uitgebracht op kand. W. v. Gorsel te Montfoort. Bloedafnami^ Bloedafname zal plaats hebben te Oude Tonge, op donderdag 22 juni in plaats van dinsdag a.s. in het Wit-Gele-Kruis des nam. 6 uur. Wij rekenen op een geweldige opkomst. Het leven in oud Egypte Tussen het schreven van het eerste artikel over het leven van de oud-Egyp- tenaren en dit tweede artikel nu is een week van grote storm over het midden oosten heengegaan. We weten nog niet, welke consequenties dit allemaal zal hebben, als dit nummer van EUanden- nieuws verschynt weten we misschien wat meer. Vast is een ding, dat Egypte een enorme massa good-will tegenover de Westerse en Amerikaanse wereld heeft verloren en dat er voorlopig geen vreemdelingen meer Jtunnen heen gaan om de pyramiden, de graven der pha- rao's Mesopotamië, Syrië of Koeweit te bezoeken, wy hebben nog juist op tijd in de afgelopen jaren deze landen kun nen bereizen. Nasser heeft zfln land, en z^'n bondgenoten een zeer slechte dienst bewezen, het economische leven zal een scherpe terugslag in die landen onder vinden en of het nog mogelgk zal zijn, dat westerse ingenieurs, mensen van goede wil in die landen zouden kunnen helpien, om de mensen daar tot een be tere levensstandaard te leiden is zeer problematisch. Het is te hopen dat het Joodse volk, dat de oorlog op dit mo ment in feite gewonnen heeft er ook in zal slagen het allermoeilükste dat nu volgt, namelijk het winnen van de vrede succes moge hebben. Ik wilde het in dit tweede deel over het oude Egypte weer hebben over de mens, zo deze er vroeger leefde en, het klinkt wel vreemd, in vele opzichten daar nog leeft als voor vier duizend ja ren. Het ploegen gaat er nog primitief, het leven van de mensen aan de boven- Nijl en hiermede bedoelen we de Egyptenaren die zuidelijk van de ruines van Memphis wonen is rustig. Daarom zou ik mijn lezers willen vragen, wees niet te hard in het oordeel over de ge beurtenissen. Onder vrienden heb ik vaak deze stelling ingenomen over Egypte: er zijn twee Egypte's, de eerste is dat deel dat de grote driehoek vormt van de Middellandse zee tot aan even boven Cairo. Daarin ligt ook de stad Alexandrië. Die grote steden, als Cairo, Alexandrië, Port Said en Suez zijn bruisend van opwinding naar meer wel vaart. Daar vindt men de aanhangers vooral van Nasser, daar zijn amateur- politici te vinden, die geloven in de roeping van Nasser, om de hele arabi- sche wereld te leiden. Misschien zijn er mede opgetrokken met het leger in de Sinai-woestijn, om te ondervinden dat oorlog geen spel is, een wreede gebeurtenis, zoals het al was onder Nebucadnezar, onder de As- syrische koningen. Doch met hen mede moesten optrekken al die soldaten, die geboren waren in die Nijl-vlakte boven Memphis, jonge landbouwers, die moes ten zwoegen in de hitte van de dag om graan te verbouwen op hun akkers. De ze rustige mensen hebben we zien wer ken, zweten, sjouwen. We zagen hen met vijzelpompen het Nijlwater op pompen in de kanalen naar hun akkers. Ons medelijden gaat uit naar die men sen, die voor het waanidee van Nasser de oorlog in moesten, zouden sneuvelen in de hitte van de Sinai-woestijn, Zo als bekend werd, met onvoldoende wa penen, onvoldoende vliegtuigdekking. Daarom zou ik willen vragen, wees ma tig met de haat tegen Egyptenaren, ve len zijn mede slachtoffer van een be wind, dat hen opgedrongen werd door heethoofden in Cairo. Ik heb een aantal tekeningen bij el kander gebracht, zo deze te vinden zijn in het praalgraf van Ti. Naast akker bouw werd veeteelt beoefend, de eerste tekening laat het rund uit die dagen zien, met grote horens en kalveren. Een landelijk tafereel dat vele kunstschil ders in de zeventiende eeuw in Neder land ook geïnspireerd heeft tot mooie schilderijen getuige de bekende schilderij van de Stier van Paulus Potter. Het is een beeld van landelijke rust en welvaart al is het leven van de veeboer ook helemaal geen sprookje. Afgebeeld werd, hoe hij de koemelk, het jonge vee dartelde en er blijkbaar veel meer weidegrond was, dan tegen woordig. Het vee, dat we in Egypte za gen was over het algemeen broodmager. De koe ziet er behoorlijk uit, de achter poten zijn vastgebonden als de melker de pot vult, waarin de melk gespoten wordt. Het vvas nodig dat het vee af en toe naar andere velden gebracht werd. Dat zien we in tekening twee. De herder heeft zijn pot aan een stok over de rechterschouder hangen. Hij heeft as sistentie van een jonge herder, die een jong dier op de schouder heeft geno men en zo gaat de kudde door de stroom of riviertje heen. Het jamme rende kalfje roept de koeieft op, haar te volgen. De Egyptenaren waren zeer gelovige mensen, tekening drie geeft aan, dat als de oogsttijd voorbij was, de vrouwen naar de tempel gingen om daar te of feren voor de ontvangen gunst van een rijke oogst. Het zal velen ontgaan, dat de vrouwen lange gewaden aan hebben, van de vierkante hals tot aan de en kels, omdat mede de lichaamsvorm van de mens afgebeeld staat. Het is een raden wat er eigenlijk in die korven zit, en wie meer van die tekeningen ge zien heeft en naast dit graf zijn nog vele andere graven waarop dergelijke taferelen afgebeeld staan, kunnen we veronderstellingen doen. In de mand links zitten twee komkommers en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat in mand één en mand drie uien zijn op gestapeld. In mand twee vinden we waarschijnlijk lange broden. Wat de vijfde vrouw op het hoofd draagt is niet te raden, heel voorzichtig zouden we kunnen stellen, dat zij een kistje heeft en dat op het kistje een lotus- plant ligt. De vierde vrouw heeft in ieder geval in haar rechterhand een lotusbloem. Vrouw nr. 1 en vrouw nr. 5 hebben allebei, een eend meegenomen, vrouw nr. 2 een gans en de vrouwen 3 en vier voeren, aan een touwtje een lammetje mede. Wat op deze tekening niet voorkomt, doch dat we in graf schilderingen elders wel vinden is af beeldingen van grote karpers en andere Nijlvissen. Er is een beroemd jachtta fereel, waarin een rijke landeigenaar uit jagen gaat, en waar zijn vangst van de dag op afgebeeld is. Hazen en konijnen, eenden, ganzen, ibissen en lepelaars. Nu de twee laatste tekeningen, wat die te vertellen hebben. Dit is een min der fraai en minder poëtisch beeld. Er zijn mannen die een pak slaag zullen verkrijgen, omdat ze hun plicht ver zaakt hebben. Het zijn de dorps-oud- sten, de leiders van de dorpsgemeen schap, die niet goed gezorgd hebben dat de pharao verkreeg, wat de phara- o's toekomt. Een gedeelte van de oogst. Omdat zij verantwoordelijk zijn voor het niet juist op tijd binnenkomen of te weinig afdracht van de oogst, krijgen zij stokslagen. Het was ook blijkbaar in oud-Egypte moeilijk een goed burge meester of dorpsoudste te zijn bij onvoldoende zorg werd je op pijnlijke wijze herinnerd aan je hoge functie. De laatste tekeningen zijn deftige mensen, de schrijvers. Schrijvers van de pharao, de belastinggaarders. Zij zijn gekomen om de oogstresultaten te be zien en de belasting te innen. In het oude Egypte was schrijver een aanzienlijk beroep, in het Egyptisch museum in Cairo staan beeldhouwwer ken van schrijvers omdat dit zulke aanzienlijke figuren waren in het staatsbestel. Op onze reizen zagen we in het zwart geklede vrouwen, die nog primitief zwarte schapen aan het hoeden waren. Het graan wordt er ook nog op zeer primitieve wijze gedorst. Het koren ligt op de vloer, koeien worden over de aren geleid, alsmaar in een cirkel lopen en vertrappen dan de aren. Men raapt na afloop het stro op, het koren blijft liggen. Dan volgt het wannen, zoals we dat vroeger op Flakkee ook kenden, het kaf moet door de wind weggeblazen worden. Het is allemaal nogal primitief ik vertelde het, dat Egypte boven Cairo is vriendelijk, arbeidzaam en verschilt he melsbreed in karakter met de roerige mensen, die we toen in Cairo en Alex andrië ontmoetten! SOMMELSDIJK Benoeming. Onze dorpsgenote mej. J. A. V. d. Doel Jd. is per 1 oktober a.s. benoemd als onderwijzeres aan de Prinses Ireneschool te Wageningen. Eind september hoopt zij haar studie te beëindigen aan de Chr. Kweekschool te Ede. STELLENDAM Verjaringsfonds. Het verjarings fonds in de Ned. Herv. Kerk bracht over de maand mei f 231,37 op. Publiek verkocht. Het woonhuis van de erven L. Moyses, ^ieuweweg 34 is ingezet door G. Kievit voor f 7600, en afgemijnd door P. Human Dzn. voor f 8000,—. Oproep donors. Op woensdag 28 ju ni sav. van half 7 tot 9 uur zal er in het Haegse Huus weer de jaarlijkse bloedtransfusiedienst gehouden wor den. Een ieder wordt verzocht die een halve liter af wilt staan zich op te ge ven bij de plaatselijke afdeling. Do nors die jaarlijks bloed afstaan krijgen hun oproep nog. Mogen wij op een groot aantal donors rekenen? Bejaardenreisje. Op zaterdag 17 juni a.s. zal er weer een middagtocht voor bejaarden gehouden worden georga niseerd door de afd. van het Roode Kruis. Het ligt in de bedoeling om via de Haringvlietbrug-Barendrecht Kinderdijk Schoonhoven naar Gouda gereden wordt. Het vertrek is om half twee van 't Haegse Huus en hopen omstreeks 8 uur weer thuis te zijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vakantie bakkers. De vakantie van de bakkers is als volgt: Koppenaal van 19 juni tot 2 juli; Looij van 3 juli tot 16 juli; Braber van 17 juli tot 30 juli. OUDE TONGE Dé reeds eerder aangekondigde reis van de bejaarden sociëteit, is vastge steld op dinsdag 18 juli a.s. De reis zal gemaakt worden met een bus van de Fa. A. M. V. Mourik te Dinteloord, en zal gaan vanaf Oude Tonge via Haring - vlietbrug, Alblasserdam, Gorinchem, Raamdonksveer, Made, waar een kopje koffie zal worden aangeboden, van Ma de wordt gereden via Oosterhout, 's- Gravenmoer, Kaatsheuvel waar de Sprookjestuin de Efteling zal worden bezocht, en waar een warme maaltijd zal worden gebruikt. Na het bezoek aan de Efteling, zal via Loon op Zand, Til burg - Breda, waar ergens nog een kop koffie of thee zal worden gebruikt via Moerdijk terug naar Oude Tonge. Het gezelschap vertrok 's morgens van Ou de Tonge vanaf de C.C.H. Barak om 8.30 uur en des avonds om ongeveer 6 uur weer terug in Oude Tonge te zijn. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: I wit damesrokje (gymnas tiek); 1 bruin lederen portemonnaie; 1 bruin windjack, nylon gevoerd; I ring James Bond; 1 suede dames jasje; 1 injectiespuit; 1 schooletui; 1 paar licht bruine handschoenen met polsleertjes. Verloren: 1 kinderportemonnaie inh. 10,grijs-blauw; 1 herenportemonnaie inh. o.a. b.b. 25,1 blauw-witte step; 1 zwarte suéde knipportemonnaie; 1 bankbiljet van 10,1 lipssleütel; 1 bruine lederen portemonnaie met rits met fotootjes en filmsterrenplaatjes en enig klein geld; 1 bankbiljet van 100,-; 1 weekendtas, bruin met inhoud; 1 blauwe damesfiets, sportmodel; 1 grijs meisjesvest; 1 dames tas, cognackleurig inh. o.a. rijbewijs; 1 zilveren bedelket- tinkje met 5 bedeltjes. Inlichtingen Groepsbureau Rijkspoli tie, Voorstraat 6; Oude Tonge; Tel. (01874) 244 en tussen 9-12 en 14-17 uur. I OOLTGENSPLAAT Brandweer twee dagen op reis Het plaatselijke Vrijwillige Brand weercorps heeft met de dames van de leden, enkele genodigden en de beide wethouders een tweedaagse reis ge maakt naar België en omgeving. De bus met 40 personen ging via het veer Kruiningen-Perkpolder naar de bad plaats Knokke. Onderweg deed men Halsteren aan waar de koffie werd gebruikt. Bij Puite werd de grens ge passeerd. Voorts vertoefde men en kele uren bij Bobbijaan Schoepen, waar mevr. Rademaker-Buth als oudste deelneemster een prachtig bouquet ro zen van de directie in ontvangst mocht nemen. Begrijpelijk waren de andere dames enigszins jaloers. In Breda werd overnacht in het Oranje Hotel; waar na de tweede dag ook w^eer naar Bel gië werd gereden. Op de terugreis werd Middelburg aangedaan, waar men het feit 650 jaar stad herdacht. Hier werd ook gedineerd om vervolgens via de Zeelandbrug naar „De Plaat" terug te keren. Dankbaar en voldaan. Gemeentepenning voor Karel Uit handen van wethouder Adr. de Vos mocht de 18-jarige Karel van de Tonnekreek de Gemeentepenning in brons van de gemeente Oostflakkee in ontvangst nemen. Hij kreeg deze on derscheiding, die in zeer bijzondere ge vallen wordt uitgereikt, naar aanlei ding van zijn prestatie op de 5e Nati onale Beroepenmanifestatie te Utrecht geleverd. Zoals men weet werd Karel als herenkapper in de afdeling bedien den kampioen van Nederland. Met de heer De Vos was ook wethouder Jac. Moerenhout en gemeente-secretaris J. L. Vetter naar de ouderlijke woning getogen. Voor Karel en zijn ouders was het een verrassing dat ook het gemeen tebestuur de prestatie weet te waar deren. Wethouder De Vos, tevens lo co-burgemeester bracht de hartelijke gelukwensen over. In zijn toespraak prees hij het doorzettingsvermogen en de goede vakmanschap van de jeugdige kampioen. Hij hoopte, dat Karel bij de Europese kampioenschappen, die in juli a.s. in Madrid gehouden worden en waaraan hij zal deelnemen, weer als eerste uit de bus mag komen. De pen ning met inscriptie werd met een woord van dank door Karel in ont vangst genomen met de belofte, dat hij ook te Madrid zijn best zal doen. Geslaagd vooii onderwijzeries). Aan de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Gouda slaagde voor de acte onderwij zer, de heer D. L. van Dam Wzn., Pie- ter Biggestraat 30 en voor onderwijze res mej. F. Troost Jd., Kastanjestraat 3, beiden alhier. Kerkdienst. Dinsdag 20 juni a.s. des nam. 7 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan ds. J. v. d. Poel te Ede. Zie verder de advertentie in dit nummer. Op de veemarkt van woensdag 14 juni 1967, werden aangevoerd 65 run deren, 2 stuks kleinvee en 3 paarden. Het aanbod van runderen was be hoorlijk, de handel gedrukt en de prij zen goed gehandhaafd. Het aanbod van slachtvee was matig met oplevende handel en de prijzen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1400; guste koeien 850—1200; kalfvaar- zen 900—1300; pinken 500700; gras kalveren 400—550; paarden 700—1000; vette koeien 3,50—4,20 per kilo ge slacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9