Ledenvergadering van Vereniging „Protestants Nederland Ouddorpse geslachien i CAMERA In hei zicht van de Lange Jan DEStREE Kinde^fLO'e^fe (Derde reeks) k Streven naar eenheid aan de kaak gesteld Middelharnls I" De elegante verlóv/ugsr/ng KEUVELAAR MIDDELHARNIS ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦o« Ook voor X Klaar terwijl U wacht. I FOTOGRAFIE I J. ZANDSTRA I SOMMELSDIJK ROEP KAi ■EN HAL1 ^oor het te Groot Kruiv contra! verkop! vorder! s5axerdags te Stuur* i. V. ^E Slmdz. 2 .JSILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 16 Welvaart en armoede. Wat brengt de toekomst? De woorden des levens. Als een stad jarig is, komen een he leboel wetens waardigheden naar voren, die anders niet zo ter sprake komen. Onbekend maakt onbemind, zegt het spreekwoord. En zo gaat het ook met de historie: als we er weinig van afweten, inte resseert het ons maar bitter wei nig, maar als wij van het een en ander meer weten, gaan we alles met andere ogen bekijken. In de Gouden Eeuw was Middelburg een stad van 30.000 inwoners, voor die tijd een behoorlijke stad. Middelburg was een rijke koopmansstad geworden. De prachtige koopmanshuizen, die toen werden gebouwd, getuigen nu nog van de welvaart van toen. In die huizen vind je marmeren gangen en aan weers zijden van zo'n gang waren prachtige kamers, die fraai waren gemeubeld. Aan de wanden zag je goudleren be hangsels en er hingen schilderijen, die veel geld waard waren. In de Gouden Eeuw was het alles geen goud wat er blonk. Naast de grote welvaart en weelde, werd er ook bittere armoe geleden. Er waren mensen, die door hard werken slechts een schamel stuk brood verdienden. Rijkdom en ar moede ontmoetten elkander. Voor de wezen werden weeshuizen opgericht en in gasthuizen werden de zieken ver pleegd. De rijke kooplieden vonden het een eer om regent van een wees- of ziekenhuis te zijn en vele vrouwen wa ren regentes van zulke inrichtingen. De stad was goed beschermd. Op het eind van de zestiende eeuw werd de stad omringd door bastions, dat zijn uit springende gedeelten van de vestingwal. De bolwerken van nu zijn de overblijf sels van deze vestingwallen. Door acht poorten kon men de stad binnen komen: Koepoort, Langevielepoort, Vlissingse poort, Veerse of Noordampoort, Seis- poort. Noordpoort, St. Geerte of Se- geerspoort en de Zuiddam of Slijkpoort. Voor de vijand was het moeilijk om de stad in te nemen en de burgers za ten betrekkelijk veilig in de grote ves ting. En er zijn al wat zware buien van oorlog over de stad gegaan! De ergste storm is wel losgebroken in het jaar '40 Toen hielpen geen bolwerken en basti ons. Het meedogenloze geschut, op verre afstand opgesteld, bereikte de doelen en de stad werd voor een groot gedeelte een puinhoop. De wederopbouw heeft haast alles hersteld, de wonden van de oorlog zijn geheeld en slechts kleine littekens zijn nog over. En je vraagt je af welk onheil er in de toekomst over de stad zal komen. Het kan in een klein ogenbUk hachelijk worden in een rus tig land en in een vredige stad. Dat zien en horen we elk ogenblik. Wel en wee zijn gegaan over Zee- lands hoofdstad in die 750 jaar. En wat zal de toekomst brengen? Ik heb indertijd een gedicht uitge knipt, dat in een jeugdblad stond. De titel was: Dreiging. Nu ik alleen langs d' oude wallen dwaal is deze tijd een eindweegs weggeweken. Ik luister naar de fluisterende taal, die thans de grachten en de stenen spreken. Het is een lang en eeuwenoud verhaal, van stormen en van doorgebroken kreken, van brand en bloed en opgestoken staal, van vijanden uit vergelegen streken. De stemmen zwijgen en het carillon strooit over stad en land zijn heldre tonen de toren uit, die schitterd in de zon. 't Is vrede nu, maar zullen onze zonen de stad eens zien als 't oude Babyion? In Hirosjima kan niet één meer wonen! Ik bekijk een oude prent, waarop de Breestraat is getekend, met op de ach tergrond de bijzonder fraaie Oostkerk, met haar achtzijdig koepeldak. In de vorm van een lantaarn rust op deze grote koepel een kleinere. Aan weers zijden van de straat zie je de statige gebouwen met de vooruitstekende lui fels. De kerk gaat uit. De kerkgangers komen door de middelste deur, waar boven een geraamte van steen is aan gebracht, naar buiten. Zij hebben de woorden des levens gehoord. De dood is onze vensteren ingeklommen toen ■wij de Bron van het leven moedwillig ver lieten. Wij gaan de kerk binnen in het besef van onze doodstaat. Het einde van alle vlees is de dood. Iedereen die deze kerk binnentreedt ziet het geraamte boven de deur en wordt er bij bepaald, dat wij dood zijn in zonden en misda den en dat er van onze kant niet meer op leven moet worden gerekend. Maar in de kerk künkt het Woord van de levende God. En die stem roept tot de schare toehoorders (een vallei met dorre doodsbeenderen)Zie, Ik maak alle din gen nieuw! Als de Heilige Geest gaat blazen van de vier hoeken des hemels komt er beweging in de doodsbeenderen en de doden worden levend door Gods kracht. De mensen komen de kerk weer uit. Zij zien het geraamte niet, maar in hun hart klinkt het Woord nog na: „Maar bij U is vergeving, opdat Gij gevreesd wordt". Bij de Heere zijn uitkomsten ook tegen de dood. En zo kunnen de mensen van oud- Middelburg de nieuwe week weer be ginnen; hun beroep zo gewillig en ge trouw waarnemen "kis de engelen in de hemel; in tegenspoed geduldig en in voorspoed dankbaar. Welk een kracht gaat er dan van de prediking uit. Wat is dan die Oostkerk of de Nieuwe Kerk of welke kerk ook, een kostbaar bezit in de stad. Daarom werd er aan die Oostkerk zo lang ge bouwd, van 1647-1667! Een kerkgebouw kon niet té mooi en soiled zijn. Al deze dingen ga je overdenken, nu je weet dat Middelburg 750 jaren lang stad is. Zwerver. De Vereniging „Protestants Neder land" hield vrijdagavond 9 juni j.l. haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring in Hotel Terminus te Utrecht, on der leiding van ds. L. Lagerwey, voor zitter van het hoofdbestuur. Bij de aanvang der vergadering her dacht de voorzitter de op 14 septem ber 1966 overleden heer H. A. de Bruyn die gedurende een lange reeks van ja- filHIil ren de vereniging als secretaris heeft gediend. In zijn openingswoor dsprak ds. La gerwey vervolgens naar aanleiding van het Bijbelgedeelte Handelingen 2 vers 42a., waar van de eerste Christenge meente gezegd wordt, dat zij bleef vol harden bij de leer der apostelen. Dat is dus een kenmerk van de ware Kerk van Christus. Allen die Zijn Naam be lijden hebben zich daaraan te toetsen, omdat dit niet een menselijke maar een schriftuurlijke norm is. Wij heb ben, aldus spreker, in de eerste plaats zelf ernst te maken met dat volharden in de leer der apostelen. Dit woord klinke als een opwekking en aanspo ring in ons midden. Wij hebben die leer niet „in pacht", wij beschikken daar niet over, maar wij moeten ons daar naar richten en er uit leven. Wij zien het als onze taak ook anderen op te roepen tot gehoorzaamheid aan het Woord Gods. Dit missen wij al te zeer bij het huidige streven naar „eenheid". Een andere eenheid dan in Jezus Chris tus, gestorven om onze zonden en op gewekt tot onze rechtvaardigmaking. Een eenheid zonder of buiten de Chris tus der Schriften kennen en erkennen wij niet. Dit geldt ook ten aanzien van de ver houding tot de kerk van Rome. De weg naar de eenheid zien wij geblokkeerd door twee struikelblokken nl. een nieu we vrijzinnigheid, die zich breed maakt ook binnen de R.K. kerk en waarvan de nieuwe Katechismus der R.K. kerk op vele bladzijden de sporen vertoont. Het andere punt is de hernieuwde aan sporing tot Maria-Verering, die onlangs een hoogtepunt bereikte bij het bezoek van de paus aan Fatima. Deze pause lijke aansporing heeft bij velen, ook binnen de R.K. kerk, ergernis en ver bijstering opgewekt. Wij hopen, aldus spreker, dat deze verbijstering een heilzame en ontnuchterende uitwerking moge hebben bij hen die in een onge remd en onbezonnen streven naar een heid reeds te ver zijn gegaan en daar- door alleen maar verwarring hebben gesticht, met name o.m. op het terrein van de zgn. „oecumenische huwelijks sluiting". Hierdoor, alsook door zgn. „oecumenische liefdemaaltijden", wordt een eenheid gesuggereerd, die in wer kelijkheid niet bestaat. Als kinderen der Reformatie ver wachten wij de ware eenheid slechts van het primaat van Jezus Christus als het enige Hoofd van Zijn Kerk en van de erkenning van het absoluut gezag der H. Schrift als het Woord van God. Vervolgens kreeg dr. H. Goedhart, Hervormd predikant te Rotterdam, ge legenheid tot het uitspreken van zijn referaat getiteld: „Reformatorische Heroriëntering". Dit jaar, aldus spreker, herdenken wij dat er vier en een halve eeuw voorbijgegaan is. sinds Luther de be faamde 35 stellingen in Wittenberg heeft aangeslagen. Dit geeft ons aan leiding de verschillen tussen toen en nu te overwegen en de kritiek die Lu ther op de R.K. kerk van de 16e eeuw had te vergelijken met de bezwaren die wij heden nog tegen die kerk heb ben. Sommigen zeggen: „Rome is niets veranderd", anderen zeggen: „Rome is totaal veranderd", maar beiden hebben ongelijk. In feite opereert er in vele landen een avant-garde binnen de R.K. kerk, maar de vernieuwingen die door haar invloed tot stand komen, zijn gebon den aan grenzen in die kerk. De R.K. kerk is altijd geweest een „complexio oppositorum" (een complex van te genstellingen). Nieuwe stromingen drin gen haar thans in een andere, vrijere richting, die het boven voorgestelde on derzoek wettigt. Men mag de R.K. kerk niet uitsluitend beoordelen naar de ideeën der progressieven, noch naar het conservatisme van de curie. Ook binnen de reformatorische ker ken hebben zich vanzelfsprekend in de loop der eeuwen veranderingen vol trokken, welke van niet minder belang zijn als wij de hedendaagse verhouding Rome-Reformatie willen beoordelen. De bezwaren van Luther en (wat breder) de andere Hervormers tegen Rome drukken raakten de volgende on derwerpen: de H. Schrift, de sacramen ten, het vagevuur, de kerk- en ambts opvatting, de heiligen en de Mariolo- gie, de leer van de mens, van zonde en genade. Op vele van deze punten blijft de kritiek uit de zestiende eeuw nog on verminderd van kracht. Met name kun- Examens Muziekschool. Zaterdag 10 juni werden in het Diekhuus weer de examens afgenomen voor de landelijke Amateurdiploma's, Gitaar, Accordeon en Melodica. Het was de derde keer dat de mu ziekschool voor Goeree-Overflakkee de ze examens organiseerde en ook deze keer slaagden weer alle deelnemers. De Amateurexamens voor muziek, die worden gestimuleerd en gesubsidieerd door de Rijksinspectie voor het muziek onderwijs leiden de leerlingen via een serie graden, n.l. elementair A, B, C. D, E en F, op tot al-round amateur-misici. Leerlingen die het E diploma hebben behaald en die de muziek als beroep willen gaan beoefenen, behoeven geen toelatingsexamen voor het conservato rium meer te doen. Dat de opleiding veelzijdig is bewijst het feit dat de leer ling geëxamineerd v/ordt op gehoor, toonladders en drieklanken, muziekthe orie, en daarbij een aantal etuden en voordrachtstukken dient in te studeren. Er is veel belangstelling voor deze examens en het is altijd weer een feest wanneer het resultaat van vlijtige mu ziekstudie weer beloond wordt met het diploma van een hogere graad. Geslaagden: Accordeon elemfintair: Hennie van Nimwegen, Sommelsdijk; Ria Dubbeld, Middelhamis; Gera Otte- vanger en Jaap Mackloet, Stad aan 't HaringvUet; Henk Bakker en Bram Munters, Den Bommel; Bep van Ros- sum, Ooltgensplaatj Accordeon A: Joke van Rossum, Ooltgensplaat; Nellie Mellaart, Stad aan 't Haringvliet; Lia de Bakker, Den Bommel; Wilma van Immerzeel, Melissant; Marjo Buscop en Benno Speelman, Sommelsdijk. Accordeon B: Anton Vroegindeweij, Middelharnis Nelleke Zoon, Marian Bechthum, EUa van Gulik, Joop van Gulik, Lia van Zoest en Jan Nipius, allen te Sommels dijk; Joke van Rossum, Ooltgensplaat. Gitaar elementair: Adri Troost en Willie Smit, Sommels dijk; Bep Vroegindeweij, Maaike Hart man, Bernhard Jordaan, Wim de Groot, allen te Middelharnis; Bas v. Nieuwen- huyzen, Ooltgensplaat. Gitaar A: Marga Slootweg, Nieuwe Tonge; Joke Breeman, Ooltgensplaat. Melodica elementair: Klazien Prinsen, Middelharnis;; Elly v. Nieuwenhuyzen, Stad aan 't Haringvliet Anton Wesdorp, Sommelsdijk. De leerlingen werden opgeleid door de heer en mevrouw Verdonk. MELISSANT Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Leiden is geslaagd voor het kandi daatsexamen Wis-Natuurkunde dhr. J. A. M. Buys. nen worden genoemd: de plaats die de traditie inneemt naast de Schrift, het sacramentental, de Mis, het pauselijk primaat en de ambtsopvatting, de gro te eer die aan de menselijke rede wordt toegekend en, niet te vergeten, de Ma- riologie. Ten aanzien van andere ge schilpunten is de situatie veranderd of aan het veranderen (b.v. de karakter wijziging van de Mis; de leer dat de boete de zonde niet wegneemt, omdat alleen Jezus dit doet, enz.). Vooral het aansporen tot het lezen en onderzoeken van de H. Schrift is een bemoedigend verschijnsel. Een groot bezwaar tegen de voorhoede in de R.K. kerk is wel haar zeer vrijzinnige Schriftbeschouvsring, maar wij mogen vertrouwen hebben in de wonderbare werking van de Schrift! Trouwens moe ten op het punt der vrijzinnigheid ook de protestanten in staat van beschul diging worden gesteld: tenslotte hebben de r.k. theologen de bijbelkritiek van protestanten overgenomen. Ons past immer bescheidenheid, maar zeker ten opzichte van de bijbelkritiek in de R.K. kerk. Hoe moeten nu de gesignaleerde ver anderingen worden gewaardeerd? Wij trekken, aldus dr. Goedhart, een zes tal conclusies: 1. Er vallen vernieuwingen in de leer en praktijk van de R.K. kerk te constateren, die (onder leiding van de H. Geest) tot stand gekomen zijn mede door de invloed van het protestantisme. 2. Daarnaast komen er in de R.K. kerk nieuwe inzichten voor, die haar nader brengen niet tot de re formatorische beginselen, maar slechts tot een verrationaliseerd protestantisme. 3. Ondanks alle veranderingen zijn er nog vele belangrijke geschilpunten tussen Rome en de Reformatie; naar onze eerlijke overtuiging wijkt de R.K. kerk op die punten af van de leer van Christus en de aposte len. 4. De naam „katholieken" is volledig. Eén van de grote struikelblokken in de verhouding Rome-Reforma tie is juist, dat wij als protestanten komen te staan tegenover rooms katholieken. 5. Het beste wat wij voor de rooms katholieken kunnen doen, is zelf de reformatorische beginselen te be leven en er biddend van te getui gen. 6. Het verspreidien van de H. Schrift onder de rooms-katholieken is een verschijnsel dat ons, die vertrou wen hebben in het Woord van God, hoopvol moet stemmen. Na het uitspreken van dit referaat werden achtereenvolgens de gebruike lijke agendapunten aan de orde gesteld, waarvan in het bijzonder kan worden medegedeeld, dat de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, ds. L. Lagerwey (Den Haag, Ned. Herv.) en ds. B. van Smeden (Amsterdam, Chr. Geref.), werden herkozen. Ter voor ziening in twee vacatures werden als .nieuwe bestuursleden gekozen de he ren W. F. van Dijk, burgemeester te Wijk en Aalburg (Ned. Herv.) en ir. A. de Visser te Middelburg (Geref. Gem.) KOMTEBEDDE. Een wel bijzondere naam, waarvan het ontstaan in het duister ligt. In de N.R.C, van 27 sept. en 9 okt. 1940 wordt een wel leuk verhaaltje opgedist omtrent de wijze waarop deze naam kan zijn ontstaan. (Een vrouw zou, reeds te bed liggende, haar talmende echtgenoot toeroepen „kom te bedde") Ook zou bij de familie berusten een vignet of knoop in ovale vorm welke dat min of meer dramatische ogenblik voorstelt; de vrouw komt daarop voor, dreigend met een ouderwetse beddepan (welke ge bruikt werd om het bed te verwarmen). In elk geval is over het ontstaan geen verstandig woord te zeggen. De naam bestond al plm. 1651, want ongeveer in dat jaar huwde Huyg Clase (Comtebed- de) met Corneha Jobs. In 1652 wordt hun eerste kind geboren te Ouddorp waarna er nog 9 volgen. De zoons Job, Claes, Jeremias en Leendert huwen. Drie gaan naar Goedereede. Misschien zou dat er op kunnen wij zen dat ook de vader ex-Goereeër was. De zoon Claes echter huwt te O., 31 december 1679 met Gooltje Mosis ged. te O., 24 maart 1658 als d.v. Moysis Hendr. Tanis en Marlt je Ewits. Uit dit huwelijk 5 dochters, waarvan 1 jong sterft en 6 zoons. Van deze zoons huwen Ie Moses, ged. 31 jan. 1683, die tr. O., 2 dec. 1708 met Maetje Arens; 2e Crijn, ged. O., 7 jan. 1685, doe tr. te Goeree, 16 okt. 1717 met Maria Jerem. (C.omte- bedde); 3e Hendrik, ged. O., 13 febr. 1695, die te O. trouwt op 15 nov. 1722 met Geertje Jobs Kievit, d.v. Job Pie- terse Kievit en Jannetje Claes Comte- bedde. Ongeveer 1673 huwt te O. ene Claes Willemsz. Comtebedde (waarvan ik de herkomst niet vond) met Lysbeth Com. Mierop, ged. te O., 21 okt. 1646 als d.v. Corn. Willems (van Mierop) en Jannetie Jans. Er worden wel kinderen geboren, doch deze tak Comtebedde sterft na twee generaties uit. Wij blijven in Ouddorp dus te maken hebben met de nazaten van bovenge noemde Huyg Claese K., die nog in O. het geslacht voortzetten. Het komt mij voor dat alle K's af komstig waren van Goeree. Zij komen daar in die oudere tijd veelvuldig voor en bekleden ook functies in de vroed schap of zijn burgemeester. KO(0)LE. De naam is van Zeeuwse oorsprong, maar komt reeds zeer vroeg voor in Goedereede. De eerste naamdrager in Ouddorp is Adrianus Coole, weduwnaar van Johan na van den Berge, die te Oudd. trouwt op 5 febr. 1747 met Aaltje Robberts Steurenburg, wed. van Bouwen Pieter- se Goeree, ged. te O., 26 april 1722 als d.v. Robbert St. en Jiltje of Gillesje Pieters. Uit dit huwelijk sproten 10 kinderen: 6 zoons en 4 dochters. Eien zoon Pieter, ged. O., 5 febr. 1747, ondertr./tr. O. 13 maart - 5 aprü 1767 met Ariaantje Joos Ruijgentuyn; een zoon Jacob ged. O., 6 okt. 1765 ondertr. tr. te O., 19 jan - 7 febr. 1787 met Neeltje van den Berg, JD van Dirksland Uit deze twee huwelijken resp. 7 kin deren (3 zoons) en 5 kinderen (1 zoon). Van deze kinderen ken ik slechts het huwelijk van een zoon van Pieter ge naamd Joost, ged. O., 5 april 1767, met Jacomijntje Johdr. Kievit, die ondertr.- tr. O., IS juli - 2 aug. 1797. Deze tak van het geslacht Koole is nooit groot geworden; in mijn jeugd bestond de naam te O. wel, doch het verloop in de laatste decennia is mij niet bekend. VAN KOPPEN. Op 6 juni 1666 trouwt te Ouddorp Jacob Lammertse (Lambrechtse) quaet- gaern van Breda, soldaat onder de heer Luy tenant-Colonel en Commandeur Thomas Cassiopijn met Maatje Cornells (doopdatum niet bekend). Uit dit huwe lijk sproten: Lambrecht, ged. O., 6 nov. 1667 doch jong overl.; Anneke, ged. O. 29 jan. 1668 en Lammert ged. O., 26 mei 1669, begr. te O., 1 jan. 1710. Lammert trouwt te O., 20 nov. of dec. 1695 met Jacomijntje Lauwe (doopd. onbekend). Hieruit 4 dochters en 1 zoon Jacob, ged. O., 6 juni 1700, die ondertr. - tr. O., 16 april - 8 mei 1729 met Jacomijntje Teunis Sonnemare, ged. O., 2 okt. 1707 als d.v. Teunis Corn. Sonnemare en Lysbeth Schiltman. Tijdens het leven van deze Jacob verdwijnt de naam Quaetgaerd van het toneel om plaats te maken voor de achternaam Coppe, weer later Koppe en van Koppen. Waar haalt men de naam vandaan? Uit het huwelijk van Jacob werden 3 kinderen geboren, waarvan Lambert en Jacob jong overlijden, het derde kind, Tonis, ged. O., 16 april 1741 huwt echter te O., ondertr. - tr. 8-31 mei 1773 met Maartie Pieterse Hoek. De draad welke de generaties ver bond was tot op dat ogenblik dun, doch nadien breidt de familie zich wat uit. De voornaam Tonis en ook Jakob be stond in mijn jeugd nog steeds. LODDER. De eerste naamdrager in Ouddorp was Krijn Corn. Lodder, wiens her komst ik niet kon vinden. Ik zoek deze in Flakkee, waar b.v. in Dirksland en Nieuwe Tonge de naam veelvuldig voor kwam; maar misschien moet ik dichter bij huis zijn, n.l. in Goeree. Ook elders komt de naam voor, b.v. op het eiland IJsselmonde (Ridderkerk, Heerjansdam) doch van enige relatie is mij niets ge bleken. Krijn huwt plm. 1668 met Hester Wouters Vlietland, die was gedoopt op oudere leeftijd te O., 21 juli 1658 als d.v. Wouter Jac. VI en Baalt- nelis. Hester wordt begraven te jan. 1707 (cl. 3,—). Van de 7 kinderen uit dit hu waarvan 2 jong overlijden tro; zoon Cornells, ged. te O., 17 jan.l Ouddorp, 19 mei 1698 met Adi. Comm.ers (Tanis), ged. O., 5 jac Cornells wordt begr. te O., 18 jj (cl. 3,en Adriaantje te O 1718 (cl. 3,—). Uit dit huwelijk werden getf dochters (waarvan 1 jong overl; 2 zoons n.l. Crijn en Commer, gei 3 jan. 1706 en 7 juni 1711, welke huwen, beide zelfs tweemaal. Crijn krijgt uit zijn twee huwi resp. 1 en 4 dochters, zodat die ti sterft. Commer huwt Ie: ondertr. - tr, 6 mei - 5 juni 1735 met Huygje \v' Admirant, ged. O., 6 april 17321. vorderde leeftijd), als d.v. Wille:] Adm. en Suzanna Corn. (Roor. wordt begr. te O., 31 maart 173S. 3,Uit dit huwelijk 1 dochter A tje, die jong sterft. Commer hertrouwt O., 1-21 ce, met Aagtje Tonis Zonnemaar, gt juni 1713 als d.v. Teunis Jac, S; maer en Leunt je Abrahams. Hie; dochters en 2 zoons, waarvan de Cornells ged. O., 6 dec. 1744 onde; O., 23 mei 1777 (trouwdatum niei, meld) met Durvie Bakker. De Ouddorpse Lodders zijn ni van deze Cornells Commers Lodj Durvie Bakker. LUIME. Te Ouddorp ondertr. - tr. 18 juij juU 1760 Jan Luyme en Grietje pj V. d. Boomgaert met Clasyna van f wed. van Gerrit Westveen. Zij zoJ doopt zijn te Gouda, doch ik konj doop daar niet vinden. Uit dit huwelijk sproten 2 dochtej een zoon Jan, ged. O., 15 febr. lïsl ondertr. - tr. O., 30 maart - 2l)| 1792 met Ariaantje Coulill, ged. C sept. 1765 als d.v. Pieter PieterszE en Jannetje Baltus Aleman. Hierui;| stond het Oudd. geslacht Luime. OUDDORP P.V. De Trekvogels vloog afgi zaterdag 10 juni vanaf Orleans pi; km. er gingen 161 duiven mee eii| den gelost om 5.30 uur met N.W Eerste duif 12.59.00. Laatste 14.5i: J. Kaptijn 1, 4, 10, 12, 14; H. 2, 27, 30, 32, 40; P. Mierop 3, 5, 13, 18, 21, 23, 25, 28, 29, 35, 39, fl' Verduijn 8, 16, 37; R. Kleijn 11,! B. Dorsman 15, 24, 31, 38; A. v. d 17, 36; G. van 't Geloof 19, 33; C. neman 22, 34; A.s. zaterdag 1" vanaf Pt. St. Maxence en 23 juni teauroux waarschijnlijk woensdags korven. dag 16 juni Bij de eerste verse kaalheid (haaruitva de hoofdhuid nog Beste meisjes en jongens! Misschien is het raadsel van deze week wel wat lastig, maar ik zal het toch plaatsen. Jullie schrijven maar op wat jullie ervan hebben gevonden. Hier en daar zal ik het wel wat verduidelij ken. Hier is dan JUNIRAADSEL 3 1. Kasteel waar Willem van Oranje werd geboren. 2. Beroemd geleerde in de tijd van Geert Grote; in Rotterdam staat er een standbeeld van. 3. Wie ver overde de Zilvervloot. 4. De aanhangers van de leer van Arminius noemt men... 5. Rechtbanli in de tijd van de ver volgingen in verband met de kerkher vorming. 6. Keizer van Frankrijk. 7. Ketter van Scherpenisse; titel van een boek over deze ketter. 8. Bekende raad pensionaris van Holland. 9. Vroegere naam van New York. 10. Provincie, die het langst tegenstand bood in de mei dagen van '40. 11. Evangelieprediker uit Frankrijk; was eerst zilversmid. 12. En gels vlaggeschip door de Ruyter mee gebracht van de tocht naar Chattam. 13. Vroegere naam van Wijk-bij-Duurstede 14. In Delft kun je leren voor15. Man die het slingeruurwerk uitvond; ook de voornaam. 16. De vader van Ko ningin Juliana was Prins 17. Van 1609-1621 was het 18. Van 1914- 1918 was de (twee woorden). 19. Titel van Johan de Witt. 20. Bij naam van Frederik Hendrik. De beginletters van deze woorden vormen een omschrijving van Joost van den Vondel. Dit raadsel werd ingezonden door Marietje Maljaars, Aagtekerke. BRIEVEN Nelie van D. Dalfsen. Een mooi ge schreven leuke brief, Nelie! Die tocht naar de Veluwe was beslist wel mooi; dat hoor ik uit je schrijven heel goed. was het druk in de kerk in Zwolle? Een gewichtige dag voor Bep! Loopt Bru no niet meer weg? Ina zal wel rustiger zijn in de boks. Nellie S. Nieuwe Tonge. Je was wel een beetje laat, maar ik zal je brief nu toch al beantwoorden. Volgende keer zal je wel veel te vertellen hebben over de schoolreis. Voor kinderen is zo'n reis altijd heel mooi, ook al regent het er nog bij. Moest Jan de ruit beta len uit zijn spaarpot? Lenie van L. Dirksland. Het maken van knoopsgaten is moeilijker dan knoopjes aanzetten. Kun je mooie knooptgaten maken? Dat valt nog niet zo mee, hè? Je ballon is wel ergens te recht gekomen waar niemand die heeft gezien. Of ze hebben het kaartje niet willen verzenden. Het programma van de schoolreis zag er goed uit. Is het meegevallen ook? Rinus de K. Middelburg. Je hebt nu een lange brief geschreven. Over België is veel te zeggen. Hebben jullie ook ge keken naar de oude gevels in Brugge? En hebben jullie ook het Minnewater gezien en de kantklossers? Of hadden jullie alleen maar oog voor de skelter baan? Daarvoor behoef je niet naar Brugge te gaan. Misschien heb je het borstbeeld van Guido Gezelle ook wel gezien. Er is altijd veel te leren op zo'n reis. Arie van G. Sommelsd\jk. Toen je schreef, was je nog in het onzekere hoe het was afgelopen. Nu weet je het al en ben ik nog in het onzekere. Ik hoop dat het gelukt is. Ik denk dat je hoopt, dat het maar spoedig 23 juni is. Een prettig vooruitzicht. Ik hoop dat je twee mooie weken zal hebben. Magda P. Den Bommel. Maar Magda, wat had je het druk! Nooit zó nog ge loof ik. Aan alles kon ik het zien. Zelfs een postzegel heb je vergeten en op het postkantoor hebben ze het gemerkt. Dan weet je wel wat er volgt. Straks is de drukte misschien over en kun je heerlijk genieten van de vakantie. Beijke den B. Herkingen. Nu is mis schien het échte examen achter de rug. Het praktisch gedeelte zal wel niet zo moeilijk zijn, want op jullie dorp is het niet zo druk. Vond je het schriftelijk moeilijk? Ik hoop op een goede uitslag. Henny de J. Middelburg. Er zijn nog kinderen die ouder zijn en nog mee doen, maar ik kan je niet tegenhouden natuurlijk. Daar komt nog bij, dat je op een moeilijke school gaat, al valt het leren wel mee, zoals je wel eens ge schreven hebt. Het ga je verder goed, Henny! Door middel van je zusje hoop ik nog wel iets van je te vernemen. Ja- cobien zal van harte welkom zijn. Marjo B. Ouddorp. Je zult me mis schien wel dom vinden, maar ik weet niet wie je met pipo bedoelt. Je post papier is erg mooi, een prachtig ver jaringscadeau. En nu je versje: Voor Marjo. M oeilijk is dit versje niet, A Is je maar van voren ziet. R egel drie is ook al op. J a, nog eentje en ik stop. O ik ben er 't is geschied. Juni 1967, Oom Ko. Piet van K. Ouddorp. Als je dit leest, weet je al of je overgegaan bent. Ik hoop het; je had er nogal moed op. Die krantenbak zal wel mooi worden; nog mooier als uit de winkel, want je hebt hem zelf gemaakt. Mag je die nu hou den ook? Boe dan als iir. J. A. Roelofse; loöwijkerbroeke I Kootwijkerbrof l'e een kuur mei jphappelijke haarv ■aten olgde, met als pr feer een gezond Éorpanta-prepara sedingsmiddelen, karcrème, massa| aelbrlllantine) v< de bekend oth., parf. z Itere kapsal plder aan: „Al vermij' HOUTHA ortcweegje TeL {OIS'J Asbest en Plastic gol Plasti*! got Carbolineu] Romney lo PERMA ze Directieket Pallets CM Garages Luchtkana Schuurtjes Nieuw en Boards Lattcnroos r'::'iWESJDUK:l5 Thea N. Dirksland. Neen, Loes nu niet schrijven, want die moesj reis. Wat zal die volgende keer een stof hebben om een brief vi] maken. Ik wist niet dat jij zo'n k rat was, maar nu weet ik het. Zi| altijd voorzichtig zijn? Heb je dipte ook? Aja den B. Herkingen. Het was leuk, dat je maar een klein te schreef. Dus het gaat toch dóór ij Zierikzee? Ja, dan zal er van raafe niet veel meer komen. Maar offi: heb je nog niet bedankt. Dat zal ik: denkelijk in de volgende brief tet: krijgen. Joke G. Ouddorp. In Delft en Haag ben ik wel eens geweest, maij zou toch graag mee willen met ji Maar wat lees ik nu? Héb jij een 41 brief van prinses Irene ontvangeiJl lemaal uit Spanje? Dat is erg mooijr'- zal niet in de pruUebak terecht to^?; Adrie R. Nieuwe Tonge. Je rasf; heeft gelijk: ik kreeg vroeger ooi;? lentevakantie en de grote vals]! duurde ook maar drie weken. Wij len wel veel knapper geweest zijn jullie, want wij leerden veel la'j Vriendelijk bedankt voor de mooie' van jou en Addie. Tante Bep kan goed, hoor! Kun jij dat ook al zo Dat vind ik knap. Jan P. Middelburg. Het is weer keurige brief. Jan! De meeste kin# schrijven op school mooier dan brieven voor mij, maar bij jou k andersom. Middelburg is dan al oude stad, zeg! Dat kun je ook wel aan de vele oude gebouwen. Jullie len op deze manier veel van de ststj weten komen. Je zal er meer van f' dan ik. Toch ken ik die stad wei beetje. Jan D. Stad aan 't Haringvliet. ;- wel laat, maar toch nog hartelijl; ^..i^ feliciteerd met de jarigen. Het w?^;j3 kleine moeite geweest om de i^^^'-iS er ook bij te zetten, vooral die vanïpS Ik ben altijd een beetje nieuwsgi'| naar de leeftijd van oude mensen, mer dat het met het been nog goed gaat. Jeannet S. Krabbend\jke. Je jl goed gewerkt, hoor! Dat was J^^'x dat je ziek werd. Nu kon je nie'^'.H| winkelen in de vidnkelstraat van i^" dijk! En het duurde de hele weekj Dat moet je nog maar eens over oof Ik weet dat dorpje wel te ligS^":,! broertje moet voortaan voorzict'''J zijn met de schaar. Hij is zeker maar klein? Allemaal de hartelijke groeten va' OOM 1| Pommelsdijk ADVIEZI BOELHUI HUUR-IP PACHTZJ VERZEKI GAI OOLTGI Telefoon! DEN Telefoon! GEZ. V/ Prijswinners: Leentje en Jantje t-'-fc w.^^,i Ouddorp; Margreet van Belzen, l^'°!fcr^°'^'' burg; Jan en Anton de Bruin, G*^Biï MU)DF malsen; Jannie Louws, Meliskerke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6