Het „waarom" van de aanslag Dijklasten Yal(antie in het buitenland De Flakkeesi Joden Elke minuut 56 bloemengroeten om de aarde Nieuwe verordening Winicelsiuitingswet voor Oostflaliliee Eerste geslaagden van de Visserijscliool U zit altijd goed met eei^ advertentie in Eilanden- nieuws Mistral, Bora, Föhn of Scirocco lershon Van het Voorliclitings bureau voor de v feet u uit VOO kwantu Waterschap „De Dijkring Flalcicee" onderhoudt naast dijken ook 310 km wegen WEERPRAATJE Predikbeurten Geref. Gemeenten GOEDEREEDE NIEUWS VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER AFD. OUDE TONGE .W. 12 De beide meisj- ^inCteVwa den geboren op 2, 1919. Beiden werde;| 14 augustus 1942 i jaar oud!) weggevj om op 30 sept. Auschwitz te \v;l omgebracht. De kregen we van de Human te Sommelsl HOOR- PARAT ENTRU lOOGSTRAAT fl!rEL. 11ZZ2Z - m\ „Geheime wapenen" der kapilaiisten verboden IRECL P. LOO pebod sisten Citroen BUdz. 2 „SILANDISN-NIKUWS" Vrijdag 16 juni i Nog deze week gaan bij het Water schap De Dijkring Flakkee 4844 aan slagen de deur uit. De omslag is ver hoogd geworden en evenals vorige ja ren zullen er tal van vragen rijzen, die in vergaderingen van gemeenten en standsorganisaties tot uitdrukking zul len komen en het zou niet verwonder lijk zijn, wanneer er protesten geuit zouxlen worden. Het zal allemaal niet tegen te gaan zijn, maar het waterschap wil tevoren reeds een toelichting op de gang van zaken bij de berekening van de omslag geven. Het herstel van de in 1953 bescha digde of vernielde dijken werd volle dig door het Rijk betaald. Minder goe de ervaringen heeft het waterschap met de verhoging van de grasdijken. Deze moesten naar de mening van Flakkee verzwaard worden om een tweede catastrofe te voorkomen. Hier voor werd de mededeling verwacht, dat het kon gebeuren met rijksbijdra gen. Deze bijdrage werd niet voor alle werken ontvangen en De Dijkring zat voor de lasten. Geen enkele bijdrage werd ontvangen voor de verhoging van de dijken van Oude en Nieuwe Stad, Den Bommel en het Oudeland van Ooitgensplaat; voor de dijk van de Westplaatbuitengronden te Sommels- dijk, de keersluis te Stad aan 't Haring vliet en de dijken van Diederik en Roxenisse bij Melissant werd respec tievelijk 25 en SOVo rijksbijdrage ont vangen. Voor de overige grasdijken werd niet meer dan 100 maar TS'/o bij gedragen. Ondanks deze tegenslagen maken de kosten, die daardoor ten laste van Flakkee komen, slechts een klein ge deelte uit van de te betalen dijklasten; nog geen 27»/o. Het waterschap onderhoudt sedert 1958/1962 ook alle polderwegen, 310 km en de aanslag dijklasten omvat me de deze kosten. Men kan eigenlijk niet alleen van dijklasten spreken, maar van „Dijk- en weglasten". Voor het onderhoud van 310 km weg, 57 km hoofdwaterkering en 120 km binnenwaterkering heeft het water schap 25 personen in dienst. Evenals alle werkgevers heeft het waterschap de gevolgen van de algemene loonsver hoging moeten opvangen. Bij andere overheidslichamen gebeurt dit door ver hoging van rijksuitkeringen, belastin gen en tekorten; bij een waterschap door middel van verhoging van de om slag der dijk- en weglasten. Verdeling ,1 Vorig jaar was deze omslag f 52,50 per ha en dit jaar f 55,50. In percen tages uitgedrukt worden deze bedra gen als volgt gebruikt: 1. Beheerskosten 8 "/o 2. Waterkering öl'/o of a. jaarlijks onderhoud 21 "/o b. rente en aflossing wer ken vóór 1953 2V2''/o c. erkende dijkverhogingen 8 "k d. niet-erkende verhogingen 18V2% e. overige werken na 1953 8 "/o 3. onderhoud en verbetering van wegen 32 4. Rattenbestrijding 2 "/o of in totaal lOO^/o. De bijdragen van de gebouwen in deze kosten worden berekend naar een verouderde schatting van de huur waarde voor de grondbelasting. Deze dateert van 1897, Toen was de belast bare opbrengst geschat naar de nor men die toen golden. De tegenwoordige ■woningwetwoning had een huurwaar de van f 138,per jaar. Deze normen zijn gebleven. De Dijkring heeft geen eigen normen. De Dijkring rekent hiervan 37''/o. De .huurwaarde van f 150,wordt gelijk- 'gesteld met 1 ha, zodat een huurwaar de van f 138,bij een omslag van f 55,50 per ha, als volgt wordt geheven: 138/150 X f 55,50 f 51,06. Vragen zouden kunnen rijzen over het feit waarom de bijdrage in de ver hoging en verzwaring van de dijken niet algemeen werd ontvangen. Het rijk hanteerde een lager stormvloedniveau dan het waterschap. Op Schouwen-Duiveland zijn de wa- terschapslasten lager. Waar zit dat in? Op Schouwen heeft men geen niet- erkende werken, omdat de rijkswater staat daar de verbeteringswerken voor het waterschap uitvoerde en er daar door geen verschil over stormvloedni veau kon ontstaan. Dat scheelt f 10, per ha. Op Schouwen heeft er een ver plichte herverkaveling plaats gevon den. Tegelijkertijd zijn toen werken uitgevoerd, die bij het waterschap thuis horen. Bij elkaar is het verschil van omslag tussen Schouwen en Flakkee f 30,tot f 35,— per ha. Daartegen over staat, dat Schouwen herverkave lingsrente betaalt, die Flakkee niet heeft. Telt Schouwen deze bedragen bij elkaar zijn ze gelijk aan die van De Dijkring. Op Schouwen is er slechts één wa terschap, terwijl Flakkee verschillen de polders heeft, die zelf voor de af watering zorg dragen. Dijklasten en polderlasten zijn onder één kohier op genomen. B.v. zijn deze lasten gezamenlijk f 111,dan houdt dit in, dat de polder- lasten even hoog zijn als de omslag van de Dijkring. Daarnaast komt er nog de lasten voor het bebouwd. Groot wegenonderhoud Het waterschap heeft ongeveer 310 km wegen in onderhoud, die groten deels overgenomen zijn van de polders en van de gemeenten. Hier geldt een aflopende trent voor een gemiddeld S'/o per jaar. Die polderwegen zijn jaren geleden aangelegd voor het vervoer van veld- vruchten. Er is gerekend op paard en wagen en niet op het tegenwoordige verkeer. Het Rijk onderhoudt de pri maire wegen; de provincie de secon daire wegen en het waterschap de ter tiaire, quartaire en overige wegen. Dat zijn dus de wegen die zijn aangelegd ten gerieve van de landbouw in de vorige eeuw. De wegen hebben een andere bestem ming gekregen. Wagens en paarden zijn zo goed als verdwenen en het gerij wordt niet meer gebruikt in de land bouw. Het gaat nu met zware vracht wagens en ook het toeristisch verkeer is toegenomen. De wegen die deze be stemming heben gekregen, zijn ver beterd, waarvan een deel van de kos ten door het Rijk zijn overgenomen. Verbreding van de wegen is niet mo- gleijk. Er zouden schrikbarende onkos ten gemaakt moeten worden om de slo ten te dempen en voor de aanleg van ondergrondse afwatering. Wel zijn de wegen zelf verbeterd. Er worden re gelmatig verbeteringen aangebracht. Wanneer een weg verbeterd moet wor den, wordt hij tegelijkertijd voorzien van een goed fundament. Een zodanig sterk fundament, dat bij opdooi de we gen niet kapot gereden worden, is echter niet betaalbaar. Successievelijk krijgen alle wegen, die niet uitsluitend door en voor de landbouw gebruikt worden een beurt, zoals dat het geval is geweest met de wegen over de dij ken vanaf Herkingen, de Strijpsedijk naar Nieuwe Tonge, om Nieuwe Tonge heen verder naar de Provincialeweg. En die van de Strijpsedijk naar de w^a- tertoren van Dirksland. Zo ook van Den Bommel en langs de watertoren in Zuidzijde en Provincialeweg. De Dijkring beschermt 1550 ha en xoanneer men het gebouwd omrekent tesamen 24.000 ha. Dit aantal hectaren wordt omsingeld en beschermd door dijken en binnendijken. De beschutting tegen het zeewater b.v. bij Den Haag heeft een veel groter achterland, en geen ringdijk, dus min der km dijk. Hiermede is de vraag be antwoord, waarom het vaste land van Nederland zoveel minder moet betalen voor haar bescherming. Flakkee is duur. Het kleine stukje moet met veel, heel veel moeite deschermd worden. Het waterschapsgebouw staat aan de Langeweg te Middelharnis, waar ieder een, die hierna nog vragen heeft, te recht kan. Ter vergemakkelijking is het telefoonnummer: 01870 - 2587. In ieder geval komt deze week de aanslag in huis bij 4844 gezinnen en ondernemin gen. Als gevolg van de gemeentelijke her indeling was het noodzakelijk dat een nieuwe verordening van de Winkelslui tingswet door de gemeenteraad werd vastgesteld en oude raadsbesluiten in te trekken. Een en ander is in de laat ste raadsvergadering een feit geworden. Voor de goede gang van zaken en ten gerieve van onze lezers geven wij hier de voornaamste punten uit de nieuwe verordening weer. Halve - dagsluiting. Op maandagen tot 13.00 uur zijn de volgende winkels gesloten: boekhandel; electrische apparaten en artikelen; huishoudelijke artikelen; rijwielen, bromfietsen en onderdelen; hobby-arti- kelen; lederwaren en schoenen; manu facturen; dames-, heren- en kinder kleding, z.g.n. confectiezaken; meubel en woninginrichting; opticiens, alsmede handel in goud en zilver; kapperswin kels. Op dinsdagen na 13.00 uur zijn geslo ten: kruideniers; slagers; bakkers; groente- en fruit; bloemenhandel; dro gisterijen en parfumerie; fotohandel; kunstnijverheid; ijzerhandel en siga renwinkels. Op woensdagen na 13.00 uur zijn al leen de zuivelwinkels gesloten. In weken waarin een erkende feest dag valt is de halve-dagsluiting niet van kracht, terwijl in het tijdvak van 29 november t.m. 4 december en rond om kerstmis en nieuwjaar de winkels tot 's avonds 21.00 uur geopend mogen zijn. Uur van sluiting. Alle winkels moeten 's avonds na 18.00 uur gesloten zijn, behalve de si garenwinkels die om 19.00 uur sluiten en de kappers die om 19.30 uvir sluiten. Verder mogen alleen in het dorp Ooit gensplaat van 1 april tot 1 oktober de fotohandel; opticien, horlogerie, goud en zilverwinkels; kunstnijverheid; hob- bywinkels en zuivelhandels 's avonds tot 20.00 uur geopend zijn. Koopavond. Alleen voor het dorp Oude Tonge is er een koopavond ingesteld en wel op vrij dagavond tot 21.00 uur. Vakantieregeling. Een vakantiesluiting is niet door de ge meente geregeld; betrokkenen kunnen dit zelf per branche regelen. In werking. Deze verordening is op 7 juni 1967 in werking getreden. Knip dit bericht uit en bewaar het!!! (van onze weerkundige medewerker) Duizenden trekken reeds nu of straks (juli-augustus) naar het buitenland. De meesten in zuidelijke richting, de zon tegemoet, die aan de Riviera en in het hele Middellandse zeegebied per jaar ongeveer 3000 uren maakt tegen, op de meeste gunstige plaatsen, ongeveer 1600 uren in ons land. Maarwaar je ook je vakantie in Nederland doorbrengt, zeker is, dat men hier niet wordt geconfronteerd met een mistral, föhn, bora of scirocco. Al wil len wij niet beweren, dat deze nu zo veel erger zijn dan „tocht", of een hardnekkige „zeewind" langs onze kus ten. Koude wind Voor een mistral kan men af en toe terecht in het Rhönedal en ook een deel van de Riviera kan hiervan soms de koelte ondervinden. Deze mistral komt voor wanneer er in de omgeving van Noord Italië een depressie ligt en boven Frankrijk de luchtdruk stijgt. Bij een dergelijke situatie perst de lucht (wind mét grote snelheid!) zich tussen de Franse Alpen aan de ene en het Centrale Plateau aan de andere zijde zo ongeveer door het Rhönedal richting Marseille. Oostelijk hiervan, richting Nice en Italiaanse Riviéra, is de invloed van een mistral al van veel minder of geen betekenis. De mistral is een krachtige en tevens onaange naam koude wind. Hete winden Heel wat anders is de föhn, waar voor men vrij dikwijls terecht kan in het Alpengebied, met name aan de noordzijde. Een föhn is een zeer droge en warme lucht, die brandgevaar geeft en een ongunstige invloed op de fysieke en psychische toestand van de mens heeft. Aan de zuidzijde van de Alpen wordt de lucht gedwongen op te stijgen, waar bij regen valt. Zodra deze lucht over de bergtoppen komt, is zij al droog en stijgt daarna bij afdaling ongeveer een graad in temperatuur bij elke 100 me ter daling, om in heU dal dikwijls (in de zomer) met maxima van 30 graden of hoger aan te komen en daarbij vrij krachtig te zijn. Voor een Bora, die in het voorjaar langs de Adriatische Zee en in de zo mer alleen langs de kust van de Zwar te Zee wordt aangetroffen, behoeft minder vrees te bestaan, want het aan tal vakantiegangers uit het westen aan de Zwarte Zee zal nog zeer klein zijn. Het is er alleen om kennis te maken met de Bora ook niet aan te bevelen, want de Bora is een zeer onaangenaam koude valwind van het Kaukasus ge bergte. Tijdens een vakantie in het zuiden van Italië, op Sicilië en soms nog tot bij Rome, kan men in een Scirocco te recht komen. Een zeer hete woestijn- wind uit de Sahara. Kennissen van ons kwamen er en kele jaren geleden in bij een verblijf op een camping bij Napels. Enige da gen stond er een krachtige zuidenwind met temperaturen van 38 a 40 graden en 's nachts 25 tot 28 graden. Hun commentaar: Niet te harden! Bezien over geheel Europa zijn dit toch allemaal kleine gebieden, waar zich deze afwijkende weersomstandig heden kunnen voordoen. Vrijwel geen enkele Nederlander zal, wanneer hij zijn vakantie in eigen land doorbrengt (en dat zijn nog altijd de meesten) als reden hiervoor opgeven, dat het weer in het buitenland hem te slecht is. (Nadruk verboden) ZONDAG 18 JUNI Borssele 9.30, 2 en 6 uur lezen Goes 9.30, 2 en 6 uur lezen 's-Gra- venpolder 9.30, 2 en 6 uur lezen Hoe- dekenskerke 9.30, 2 en 6 uur ds. Hof man Krabbendijke 9.30, 2 en 6 uur ds. W. Hage Kruiningen 9.30, 2 en 6 uur ds. A. F. Honkoop van Goes Nieuwdorp 9.30, 2 en 6 uur lezen Nisse 9.30, 2 en 5.30 uur lezen Ril- land Bath 9.30, 2 en 6 uur student Van Vliet Waarde 9.30, 2 en 6 uur lezen Wemeldinge 10 en 4.30 uur ds. Chr. van Dam Wolfaartsdijk 9.30, 2 en 6 uur lezen Yerseke 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. van der Poel en 2 uur lezen. Noord-Beveland: Kamperland 10, 2.30 en 6 uur lezen Kortgene 10, 2.30 en 6 uur lezen. Extra diensten: Borssele, zaterdag 24 juni 6.30 uur student Schreuder Kamperland, donderdag 22 juni 7.30 uur ds. A. F. Honkoop Kortgene don derdag 22 juni 7.15 uur ds. J. Karens van Nieuwerkerk. ST. MAARTENSDIK Collecte voor Israël. De gehouden inzameling voor Israël heeft in St. Maartensdijk f 5350 opgebracht, dat is gemiddeld f 1,91 per inwoner. Kerkdiensten. Op D.V. vrijdag 23 juni hoopt ds. E. du Marchie van Voort huizen voor te gaan voor de Oud Geref. Gem. te St. Maartensdijk en D.V. maan dag 26 juni ds. J. W. Slager, beide diensten sav. om 7 uur. Te Den Haag zijn dezer dagen 21 vissers geslaagd voor het rijksdiploma. „Bepalingen ter voorkoming van aan varing op zee". Ze werden op de Visse rij school daartoe opgeleid. Het zijn de heren: Jacob Spuij, Adri- aan M. J. de Graaff, Johannes Groe nendijk, Wouter A. Groenendijk, Jo hannes Meijer, Joliannes A. Jelsma, Jan 't Mannetje, Adam Tanis, Eduard van Seters, Jacob van Dam, Adriaan Koese,' Hendrik Tanis, Jan Sperling, Wil lem Hoek, Piet van Es, Wouter Melis sant, Adam Tanis, Krijn van de Kloos ter, Abraham IClein, Dirk van Splun- der, Teun Grinwis. GOEDEREEDE Burg. Stand over de maand mei '67. Geboren: Jacob, zoon van J. het Jonk en J. Westdijk (Ouddorp); Jacqueline Aleida Jacoba, dochter van R. Koster en A. Bakelaar (Ouddorp); Arie Cor nells, zoon van H. van der Mast en N. den Eerzamen (Goedereede)Anna Pietemella, dochter van L. K. Tanis en E. Hameeteman (Ouddorp); Johan nes, zoon van A. C. Groenendijk en M. I Boelaars (Goedereede); Hubert, zoon van L. Tanis en S. G. Aleman (Oud- dorp); Arie Wouter, zoon van J. J. Moerkerke en L. Padmos (Ouddorp); Neeltje Jannetje Elisabeth, dochter van P. M. Vlietland en S. E. van Hoven (Goedereede); Elisabeth, dochter van J. A. Biemond en A. A. van Putten (Stellendam)Cornelia, dochter van G. Westdijk en A. van den Nieuwendijk (Ouddorp). Geboren te Dirksland: Jan, zoon van B. de Blok en N. J. H. Franken (Stel lendam). Gehuwd: H. Brinkman, 26 jaar (Stel lendam) en C, J. Rooth, 20 jaar (Stellen- dam); F. Troost, 29 jaar (Dirksland) en G. A. Westdijk, 22 jaar (Stellendam); A. Voogd, 23 jaar (Ouddorp) en D. Grinwis, 20 jaar (Ouddorp); K. W. Akershoek, 22 jaar (Ouddorp) en T. Roos, 20 jaar (Goedereede). Ondertrouwd: C. Klepper, 31 jaar (Ouddorp) en K. Heerschap, 29 jaar (Ouddorp). Overleden: Klaasje Kastelein, wedu we van J. Sperling, 74 jaar (Ouddorp); Arentje Sperling, weduwe van J. Ha meeteman, 79 jaar (Ouddorp); Krijn Kasteleijn, echtgenoot van A. Hamee teman, 71 jaar (Ouddorp); Lijntje Mas tenbroek, weduwe van J, Tanis, 86 jaar (Goedereede); Aren van Splunder, weduwnaar van C. Orgers, 89 jaar (Ouddorp); Jan Pieter Flikweert, echt genoot van L. de Vogel, 74 jaar (Oud dorp); Pieter Jaspert van Seters, we duwnaar van T. Grootenboer, 76 jaar (Stellendam). Overleden te Dordrecht: Klaasje Westhoeve, echtgenote van P. Bezuijen 74 jaar, (Ouddorp). Overleden te Dirksland: Teunis Eeu- wit Tanis, echtgenoot van E. C. Spée, 61 jaar, (Ouddorp). Ingekomen: N. Lamfers (Goederee- de( van Utrecht; W. de Kiewit (Oud dorp) van Vlaardingen; J. P. Breen (Ouddorp) van Rotterdam; J. ten Na pel, (Stellendam) van Oldebroek; H. W. H. Meijer (Ouddorp) van Amsterdam; F. Troost (Stellendam) van Dirksland; J. J. Groenenboom-van den Boogert (Stellendam) van Middelharnis; N. van Heest (Ouddorp) van Rotterdam; C. Stigter en gezin (Stellendam) van 's- Gravenhage. Vertrokken: F. van der Linde (Oud dorp) naar Roosendaal ca.; C. H. Troost (Stellendam) naar Muiden; C. Lokker (Goedereede) naar Arnhem; J. H. Tanis en echtgenote (Ouddorp) naar Eindho ven; J. Hoek (Ouddorp) naar Dirks land. Door het inwerking treden van de nieuwe verkeersregels en tekens per 1 januari 1967, heeft het de afdeling ver heugd dat er zovele cursisten zich op gaven om de verkeerssleutel cursus te volgen, onder leiding van de Opperw. mr. Polderman en de wmr. Ie klasse V. d. Heijden, welke hiervoor hun vrije tijd opofferden, om toch vooral te pro beren een klein steentje te kunnen bij dragen tot meer veiligheid in het ver keer op de weg. De cursus was ook zeer van belang, omdat met de nu geldende regels van het verkeer ook de VOETGANGER zeer nauw betrokken is bij het verkeer. Het bestuur dankt dan ook de heren van de Rijkspolitie voor hun bereidwilligheid om ons doel te helpen slagen. Er waren 50 cursisten, waarvan er 8 geen examen deden, zodat er 42 exa menkandidaten overbleven, hiervan slaagden 35 kandidaten waarvan 7 met O fouten, 7 kandidaten moesten worden afgewezen. Wij brengen de cursisten dank voor hun trouwe opkomst tijdens de cursus avonden. De uitreiking van de certificaten voor geslaagden met bijbehorende zilveren verkeerssleutel vond plaats in de foijer van het verenigingsgebouw bij het ge not van een lekker kopje koffie, en wat gezellig napraten over de ontvan gen verkeerslessen. Het bestuur maakt bekend, dat de af deling nog in het bezit is van een zeer beperkt aantal „Verkeers-Code's, dat zijn boekjes welke bevatten de ver keersregels in begrijpelijke bevatbare taal en voorzien van kleurenfoto's, een pracht bezit voor de prijs ad. 2,50 per stuk een mooi geschenk ca. voor Va derdag. Haast u er zijn er nog maar enkele. Het ligt in het voornemen van het bestuur om half november wederom te starten met een verkeerssleutel cur sus, kandidaten kunnen zich nu reeds opgeven bij de secretaris-penningm. Ton van Dop, Nieuwestraat 10, te Oude Tonge, Tel. (01874) 298. Ditmaal plaatsen een foto ons besa baar gesteld door A. Vroegindeweij Middelharnis van godsdienstondenv, dhr. Slager; hij hier in de Synagoi het Zandpad te lirj harnis. David s; werd in 1871 g op 29 juni 194.; hij weggevoerd en leed in het kamp bor op 2 juli vac jaar. Dhr. Slager een algemeen gd man; hij was ver woordiger voor Jurgens te Rotte:;^^ EZOCHT erne brillen lé en Cellul derdag de v< 'koUfiktie POLAR nebrillen vanaf en bereisde het eiland. Men leze het elders in dit j geplaatste artikel klore en Taal" \:i over dhr. Slager -^ ken wordt. koop aangebode De tweede fot- de tweeling Bets (rj en Floor (links) cl te Middelharnis, ters van Hartog &S die op de Westdri, winkeltje dreef. koop: goed onde lur wit met mooi en g( V. d. VEI 20 - Dl Itrandpaviljo* |,DE OASE" de Punt O rnhardstraat Melissant DE H E Q T Al heeft het er hier en daar in de wereld alle schijn van, dat de mensen elkaar niet zo erg mogen, toch blijkt het tegendeel waar te zijn. De bewijzen daarvan dragen de 34.000 bloemisten van Lleurop-Interflora aan, die met hun allen over heel de wereld in het afgelopen jaar elke minuut 56 bloe mengroeten tussen de volkeren hebben uitgewisseld. Het jaarverslag van deze organisa tie meldt namelijk over 1966 een to taal-aantal verwerkte orders van 24 miljoen (in '65: 22,9 miljoen) met een waarde van 596 miljoen fleurins (in '65: 545 miljoen). Nederland op derdie plaats Het aandeel van Fleurop-Interflora- Nederland in het wereldcijfer bedraagt 776.397 orders met een waarde van 9V2 miljoen fleurin. Hiervan zijn ruim 700.000 orders tussen de ruim 1400 col lega-bloemisten in ons eigen land uit gewisseld, wat een record-aantal be tekent. In Europees verband neemt Neder land hiermee een respectabele derde plaats in, na Duitsland en Zweden. In de landen Zweden, Denemarken, Duitsland en Noorwegen zendt men el kaar veelvuldiger bloemen per Fleu- rop-Interflora dan in ons land, waar 64 van de 1000 inwoners in '66 gebruik van deze dienst maakten. Ondanks de constatering in het jaarverslag, dat in vloeden van conjuncturele aard merk baar waren geweest in de meeste Euro pese landen, hebben de Nederlanders hun E.E.G.-buren, de Duitsers, weer het meest in de bloemen gezet. Daar op volgden Engeland en België. llKtfiU ZIEKENFDNOSLEV LSPEC. HOORAPP. LABO! '3 m/n. van Auóiolo I C -nlrum b/j (lef Oos Een fleurin is de verrekeneenheid, t.w.v. de Zwitserse franc (plm. f 0,80). Op de onlangs gehouden internatio nale voedingsmiddelententoonstelling, „Inprodmash ,67", te Moskou moesten de bezoekers het zonder een gratis kop je koffie of flesje frisdrank van vreem de oorsprong stellen. Het uitreiken van een gratis „kleintje koffie" door een Westduitse firma werd namelijk verbo den met als motivering: „Bij ons zijn allen voor de wet gelijk. Het zou kun nen gebeuren dat door het gedrang één Moskoviet geen kopje koffie zou krij gen." Duizenden flesjes van een bekende Amerikaanse frisdrank zijn niet ver der dan de douane gekomen, daar de ze drank in Rusland wordt beschouwd als een „imperialistische opwekkings drank." Blijkbaar hebben de Sovjets aan een eerder gehouden tentoonstelling op che misch gebied nog de onaangename her innering bewaard dat duizenden Sow- jetburgers na hun bezoek trots met Westduitse kunststofemmers en derge lijke door de stad liepen. Sedertdien is het standhouders verboden, aan be zoekers monsters of andere geschen ken te verstrekken. Maar dat een kop je koffie of een verfrissend drankje onder deze verbodsbepaling viel was tot dusver niet bekend. (DIA) E 14 DA Staat werk kalfsoge 89 cent het wee oezen ook 99 cent. anketbakke at 35 - %an 't Hari SUL 1700 SGEOT 203 MAX, 2- mogelijk INSMAN Boomgaarddree Stad aan 't Ma Voedingstips voor fcamerberai vouwblad no. 145, geeft in kort ba nuttige wenken voor een groep, het algemeen niet veel aandacht zijn voeding besteedt. Dat zal nieq verbazen: alleen eten is niet gea en eten koken vraagt tijd, die werij de mensen zo graag voor iets a: gebruiken. Dat bovendien maar w kamerbewoners over een goed tilleerde keuken zullen beschikke velen moeten aanmodderen met pitje, is ook niet erg stimulerenti wat van de warme maaltijd te m; Daarom zijn in dit vouwblad aan! kelijke menu's verzameld, die warmtebron en menu's, die op warmtebronnen kunnen worden aangevuld met wat recepten. Het vouwblad vertelt de kame woner, waarom het ook voor hai'l hem nodig is verstandig te eten hoe dan de voeding moet worden mengesteld. Zij, die in de regel tenshuis eten of bij voorkeur kan; klare en geconserveerde produktr bruiken, vinden erin hoe ze de c verbonden bezwaren kunnen gen. Voedingtips voor 'kamerhv. koop: Een kost 25 cent. Het is soms erg moeilijk zieker.|\ln€lerW het eten te krijgen. Terwijl hc juist voor hen zo belangrijk is. mutsa een goede voeding gebruiken, dit .u^^jgrijs - don mers een grote bijdrage tot herstel' leveren. De samenstelling van de voeding zieken en hen, die aan de beteKjj zoeken nog ee hand zijn, wordt besproken in chure Ziekenkostjes, vouwblad r. De wijze waarop het eten word; reid en opgedaan kan de eetlust bevorderen. Het vouwblad geeft es behartenswaardige wenken en dien recepten van lichtvertcc:'"' smakelijke gerechten. Ziekenkostjes kost 15 cent. De vouwbladen kunnen wordt:' steld bij het Voorlichtingsbureau de Voeding. Laan Copes van Ca;;^Hfflfegkhaak, i burch 44, Den Haag, per brieffc^^^ billiike waarop aan de adreszijde extra r gels geplakt moeten worden t-. ^"'Sen 47 - 30 cent voor de voedingstips rooi" merbewoners en 20 cent voor kostjes (de prijs van het vouwblaJ 5 cent administratie- en verzen* ten). onder no. van dit b' ,g wil w de foto ie J. ZA Sommelsd' koop: THOLEN Collecte. De te Tholen gehouden f lecte voor het t.b.c. fonds Draagt- kanders Lasten heeft f 206,— bracht. Alle soorten dikten, P.V. ^eciale aan board, zacht' plaat, formi gipsplaten, a buizen, asbe 50 X 50, 40 X Alle soorten en geploegd nieuwe gras mica stroke ber, lasappa enz. te veel kopen e éleinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 10