Over de Joden In hei zicht van de Lange Jan folklore KUideAhxy-tkft Garage Knöps Burgerlijke Stand Broodverbruik neemt steeds af BUIJSSE Insecten of Houtworm? Gevonden Zwembad „De Singel" te Ooltgensplaat ook op zondag open! STIJLGROEP en TAAL 2 VAUXH ALL: VIVA X De witte pomp steunt U! X NEBOH MELISSE INGEZONDEN Uw Modehuis Bladz. 2 „SILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 9 Juni Een dorpskind in de stad De stad wordt oud De koers kwijtgeraakt Als je als kind van je kleine dorpje voor het eerst in de stad Middel burgkwam, maak te die stad een grootse indruk op je. En later tel kens weer, wan neer je in de hoofdstad van Zeeland kwam. Het was een ge waarwording, die je moeilijk in woorden kon uit drukken. Als schoolkind keek je je ogen uit als je in de stad kwam. Alle dingen waren veel anders: de huizen zo groot, dat je je hoofd in je nek moest leggen om naar de bovenste rand van de goot te kijken. Die randen waren zo mooi bewerkt en je raakte niet uitgekeken. Van ver had je de Nieuwe Kerk ge zien met de machtige toren, maar als je bij die kerk stond en onder de Lan ge' Jan, wat voelde je je dan nietig, bij die grote bouwwerken. De kleine torentjes van de Abdijgebouwen wer den, bij het naderbij komen, haast zo groot als het dorpstorentje, dat je ook al aardig hoog vond. En dan kwam je In de rust van het Abdijplein. Die stilte viel zo maar op je neer en je voelde je wel een paar honderd jaren terug ge zet in de historie. Wanneer je later weer eens over het Abdijplein liep, was die rust zo intens niet meer. Hoe is het in de wereld mogelijk, dat er fietsen, brommers en auto's mogen rijden! Moge we dan he lemaal geen stil plekje meer hebben in onze rumoerige tijd? Moeten we nu overal maar die smerige uitlaatgassen ruiken van het gemotoriseerd verkeer? Het zal niet anders kunnen. Dat zegt men tegenwoordig maar en zo worden de dingen, die zoveel waarde hebben, opgeruimd. Ik lees daar dat ze de bo men op de Balans met de fontein ook willen vellen; ik bedoel die mooie beu- kebomen, die zo'n mooi hoekje vormen bij de ingang van het Abdijplein. Mis schien zal daar nog wel tegenop geko men worden; er zijn toch nog wel men sen, die vast zitten aan de oude her inneringen. In theorie wel, maar de praktijk is zo vaak anders. Voor het parkeren van auto's doet men al veel, want met die auto's is in de stad geen land te bezeilen. Als kind zie je de dingen anders dan wanneer je volwassen bent geworden. Vroeger ging je met je vader en moe der naar de stad en je had ogen en oren te kort. Je bleef al staan luisteren naar een groenteman, die op een aardig wijsje zijn waren presenteerde; naar Arnemuidse vrouwen, die met hoge stemmen riepen dat er scharretjes te koop waren bij haar. Zulke dingen hoorde je nooit op je dorp; daar was niet eens een groenteman, want ieder at zijn groente uit eigen tuin. En de visvrouwen kwamen op de dorpen al leen bij de gegoede stand en zij had den niet te roepen, want ze gingen naar de vaste klanten, die elke week opnieuw vis uit Arnemuiden moesten hebben. En dan het klokkenspel! Dat was er op het dorp ook niet bij. De klok van het dorpstorentje sloeg trouw zijn sla gen, naar gelang de tijd aangaf en als het half uur was, hoorde je maar één slag. In de stad was het anders: eerst klingelden de klokken een leuk wijsje en dan kwamen traag de zware slagen vallen, ook bij half; dan sloeg het (voor een kind althans) ook héél. En nu, nu je wat ouder bent gewor den, hoor je dat deze stad, die zo'n geweldige indruk op je maakte, als je kind was, een stad is van een eeuwen oude leeftijd: 750 jaar! Je krijgt nu lektuur van de jarige stad onder ogen, je ziet plaatwerk, oude foto's en oude landkaarten en door dit alles ga je nog meer belang stellen in alles wat je om ringt. Wat wist je er toch een klein beetje van af, denk je dan, en de eeuwen van vroeger komen terug en je ziet in je gedachten de mensen leven in de straten van de stad. Al het ru moer van het daverend verkeer denk je weg en het is ineens anders gewor den. Bij de pakhuizen is het een druk ke bedoening van laden en lossen en schepen varen af en aan met allerhan de koopwaar. En op het stille Abdij- plein zie je kinderen spelen; kinderen, die geboren zijn in Middelburg en die tot volwassenheid zijn gekomen, als ze in de prille jeugd niet stierven, en die hun leven hebben geleefd, honderden jaren geleden. Zij zijn niet meer. Ieder krijgt een korte of langere tijd, dat hij of zij een plaats op aarde heeft gekre gen, maar het is alles voor een bepaal de tijd. Zij zijn niet meer en hun na men zijn vergeten. Nu zie je ze spelen, dezelfde spelle tjes van nu: zij tollen en hoepelen, ze lopen op stelten of spelen blindeman- netje, ze laten een vlieger op of rijden op een stokpaardje. Het zijn kinderen zoals we nu onze kinderen zien: ze springen precies eender touwtje zoals de meisjes van nu. Eén spel van onze tijd mis ik, het voetballen. Dat spel is niet speciaal hollands; het is overge waaid uit Engeland, heb ik me wel eens wijs laten maken. Vandaar ook de engelse namen, die bij het voetbalspel gebruikt worden. Vanuit Engeland is dat spel over heel de wereld geraakt en het heeft zo'n opgang gemaakt, dat grote mensen het gingen spelen; dat grote mensen een vroegertje nemen om het spel te vol gen op de t.v.; dat 's maandags de kranten vol staan met uitslagen en foto's; dat er na een bijzondere match (daar heb je zo'n engels woord) haast over niets anders gesproken wordt tij dens het werk en bij het koffiedrinken. Onze wereld is bezeten van voetbal en er zijn kinderen, die er ziek van zijn; die niets anders wensen dan een be roemde voetvalier te worden; die hun schoolwerk ervoor aan d'r laars lap pen. Ik bekijk een plaat uit de 17e eeuw, waarop kinderspelen zijn afgebeeld op het oude Abdijplein. Wij zijn nu over de helft van de 20e eeuw, maar ik kan toch niet zeggen, dat we vooruit zijn gegaan, met al onze uitvindingen en knapheid.-De-meeste mensen leven ver van God en dat is zo erg. Deden ze dat dan in die vorige eeuwen niet? Ook toen waren er mensen, die zonder God en gebod leefden, maar velen lieten hun plaats 's zondags niet leeg staan in de kerk. Als we op de onkerkelijkheid zien en op het uitleven van de mensen, dan moeten we zeggen, dat we de koers zijn kwijt geraakt. Zwerver. 2e serie nr. 146 Met grote belangstelling heb ik in Eilanden-nieuws artikelen over het lot der Flakkeese Joden gelezen. Als schrij ver van Folklore en Taal wil ik graag een en ander over de Joden vertellen; zoals ik ze heb leren kennen. Mijn moeder, geboren in 1858, zei ons, dat ze nog wist, dat de laatste Joden in Goeree twee oude mensen waren, die in het enkele jaren geleden gerestau reerde huisje bij de Spui woonden. Het jodenkerkhof is nog aanwezig, het ligt langs de achterhaven aan de Mariadij k, voorbij Altena. Het ligt op dljkshoogte en is geheel omgeven door struikgewas. Als kinde ren gingen we er wel eens bramen plukken en verstoppertje spelen. De jeugd is altijd vernielzuchtig geweest en zo sneuvelden er nog al eens grafstenen en werd het toegangshek meermalen vernield. De Hebreeuwse spreuk boven het hek betekent: Huis des Levens en is intact gebleven. Af en toe liet een der Joodse kooplui uit Flakkee er wat aan doen, als het er wat erg verwilderd bij lag en het hek stuk was. Nu zorgt de gemeente er voor. Van mijn vroege jeugd af aan hadden de Joodse zakenmensen in de dorpen van 't eiland een aantal vaste klanten. De eerste die ik me herinneren kan was Sam. Haagens, die in een groot huis op het eind van de Voorstraat in Middel- harnis woonde. Als jongetje ben ik met mijn vader wel eens bij hem geweest. Hij ontving de mensen altijd even ro yaal, leefde wat te hoog in zijn wapens en ging failliet. Zijn opvolgers waren de gebroeders Cohen uit Dirksland. Ze kwamen met manufacturen. Op gezette tijden lieten ze zich met hun stalen en reclame goederen door een vrachtrijder naar de kop van 't eiland brengen en werkten daar een hele week. Ze lo geerden in de Gouden Leeuw in Goede- reede bij Akershoek in Ouddorp en bij Troost in Stellendam. Ze huurden een jongen met een kruiwagen, waar de pakken op stonden en bezochten dan hun klanten. De pakken werden naar binnen gedragen om de meegebrachte goederen te laten zien. Al zei de vrouw vaak: ik heb deze keer niets nodig, gingen ze nooit weg zonder een paar UI uspjaAV sasimoop us japsoM "sjapjo verleiding gebracht door mooie katoen- tjes voor een jurk, aardige kinderkleer- jes, ondergoed, breiwol enz. Volgende klant. De week daarop werden de bestellin gen met een vrachtwagen gebracht en bij de klanten bezorgd. De twee goudsmeden uit Middelhar- nis, Jacques en Eli Hartogs kwamen met gouden en zilveren sieraden, het zwarte en witte jood je werden ze ge noemd (naar hun haarkleur). Ze deden goede zaken toen alle vrouwen nog de keuvel droegen en krullen, kralen en hartespelden (broches) nodig waren. Wel gingen de dure krullen vaak bij vererving over op dochters en nichten, maar de mode veranderde ieder jaar; nu eens dicht op elkaar gedraaide, dan weer wat ruimere spiralen, dan moesten ze omgesmolten en opnieuw gezet wor den. Ook waren er die opnieuw gesopt moesten worden geen echte gouden dus. Ook de kralen waren aan de mode on derhevig. Verder waren ze de leveran ciers en reparateurs van horloges en klokken en dus ook van horloge kettin gen, gouden en zilveren, er waren nog geen polshorloges en de heren pronkten graag met zware kettingen, soms met brelokken er aan (grote hangers). Verlovings- en trouwringen werden er in burgerkringen maar weinig ge dragen; nu zijn ze algemeen. De petten- en hoedenmaker Rood zorgde voor de hoofdbedekking der mannen en jongens. Hij bezocht met zijn hondekar de boeren en burgers. Mijn vader kocht bij hem ieder jaar een nieuwe lakense pet, die een jaar voor de zondag, een jaar voor de zaterdag avond en een jaar elke dag meeging. Ook petten waren onderhevig aan mode De buitenmensen liepen niet bloots hoofds, hielden zelfs in huis hun pet op en namen die aUeen af bij bidden en danken en bijbellezen. Een paar keren per jaar kwamen de gebroeders Polak met galanterieën, pot ten, pannen, vaasjes en allerhande snuisterijen. Ze trachtten de vrouwen en meisjes door geroep bij hun kar te lokken en dan was het hun wel toe vertrouwd goede zaken te doen. Vaste bezoekers van de boeren waren de Joden. Mozes en David de Haas. Ze wisten de weg in de schuren waar vee te koop was, kalfvaarzen, gemeste os sen, kalveren, alles was van hun gading. Ze waren slagers in Middelharnis, maar daarnaast maakten ze goede zaken in de veehandel. Ik heriner me, dat David in de schuur met vader onderhandelde over een vare koe (d.i. een koe die geen kalf droeg, onbevrucht gebleven was. De handen sloegen steeds vlugger op elkaar tot het verschil nog maar vijf gulden was. 't Verschil delen, zei mijn vader en meende, dat dan de zaak op- Dealer voor Goeree - Overflakkee: Langeweg 113 Middelharnis Telefoon (01870) 2043 - 2543 OOSTFLAKKEE Burgelijke stand maand mei 1967. GEBOREN: Maria Catharina d.v. W. G. van Gulik en J. P. v. d. Welle, Ogp.; Johanna Maria, d.v. Z. Brands en J. Jansen, Azn.; Neeltje Lijntje d.v. J. v. d. Vliet en T. H. Bom, Ogp.; Marjolijne Petra, d.v. H. M. den Boer en E. Buijze Ot.; Johanna Hendrika d.v. A. Lokker en W. M. Quik, dB.; Anna d.v. Jac. v. d. Welle en J. du Pree, dB.; Joseph Bastiaan z.v. J. Moerenhout en J. Th. van Scheppingen, Azn.; Jacob z.v. Jac. V. d. Welle en J. B. Gebraad, Ot.; Arendje Johanna d.v. J. C. IJpelaar en N. Luijendijk, Ot.; Adrianus Jacobus, z.v. A. Z. de Waal en A. Berkenbosch, Azn.; Aren Cornells z.v. J. Both en A. A. Slinger, Ot.; Johannes Andreas Jo zef z.v. A. J. J. van Peer en A. M. H. A. Mol, Ot.; Maria Neesje d.v. L. Beijer en F. van Putten, Ogp.; Jan Anthonij z.v. P. Lokker en S. G. A. v. d. Welle, dB.; Johannis Gerrit z.v. S. J. van Zanten en D. F. Vis Ot.; Lena d.v. J. Korteweg en J. Gestel, dB.; Marinus Pieter z.v. J. J. Breeman en A. N. Arensman, dB.; OVERLEDEN: Leentje 't Hart, 58 jr. e.v. J. van Zanten, Ot.; Jan Beijer, 70 jaar e.v. A. van Dam, Ogp.; Johannes Izaak, 1 jaar z.v. J. G. Maliepaard en J. V. d. Vliet Ot., (overleden te Dirks land). GEHUWD: Pieter Jan van Oudheus- den, 22 jaar te Puttershoek en Arnolda Koole, 20 jaar te Ot.; Jan Arend Don kersloot, 20 jaar en Jannetje Elizabeth I Geluk, 20 jaar beiden te dB.; Job Duim 32 jaar en Pieternella Clazina Janneke Sturris, 23 jaar, beiden te Ogp.; Gijs- bert Goudswaart, 21 jaar te Zuid Beij- I erland en Adriana Pieternella v. d. Veer 19 jaar te Azn. I INGEKOMEN: H. J. Groenewege van Dirksland naar dB.; J. A. Kolsters van I Arnhem naar Ot.; E. W. M. van Wijk van Middelharnis (Sommelsdijk) naar Ot.; J. Hokke van Haarlem naar dB.; J. P. V. d. Berg van Renswoude naar Ot.; J. Hoogmoed van Middelharnis n. j dB.; J. Kauffman en echtgenote van Rotterdam naar Ot.; A. A. M. Pijnen- borgh van Helmond naar Azn. VERTROKKEN: K. Schroevers en gezin van dB. naar Goes; A. de Waal van dB. naar Middelharnis (Sommels dijk); P. E. Broere-Veenstra van Ot. naar Middelharnis; M. W. M. van Vugt van Ot. naar Nw. Zeeland; J. M. Polder van Ot. naar Middelharnis (Sommels dijk); A. van Oudheusden-Koole van Ot. naar Puttershoek; J. Geelhoed van dB. naar Wageningen; W. van Kem pen Hzn. van Ogp. naar Olst; P. M. J. van Everdink van Azn. naar Oud- en Nieuw Gastel; G. Goudswaard en echt genote van Azn. naar Zuid-Beijerland; R. M. Jones en gezin van Ot. naar Wes- terschouwen (Renesse); J. Bakelaar van Ogp. naar Nieuwveen; J. A. van Pe perstraten van Ot. naar Apeldoorn; A. B. van Oosterhout van Ot. naar De Bilt. Afkortingen: Azn. is Achthuizen; dB. is Den Bommel; Ogp. is Ooltgensplaat en Ot. is Oude Tonge. C. KARDUX Dirksland - Tel. 219 gelost zou zijn. Bij zo'n onderhandeling waren altijd andere boeren aanwezig. De Haas riep vader even apart. „Nu moet je me een groot plezier doen, zei de Haas, en die rijksdaalder nog laten vallen, ik heb er een zeer grondige re den voor je dat te vragen". Mijn vader gaf toe, hij kreeg er in ieder geval niet minder voor dan waarop hij gerekend had. Toen de koop er door was, vroeg mijn vader; wat die bijzondere reden was. „Om nog een rijksdaalder te win nen", kreeg hij lachend ten antwoord. Ja, 't waren goocheme jongens, maar ieder mocht ze graag lijden. Toen David eens in een groepje boeren stond, die hem zeiden, dat hij hun 't vel over de oren haalde, merkte hij grinnikend op: „'t Is niet meer dan biUijk dat jullie met elkaar een arme jood aan een bo terham helpen". Hij had de lachers weer op zijn hand. Van antisemitisme was geen sprake op het eiland, al zouden sommige ge zegden en versjes dat doen vermoeden, b.v. bij touwtje springen. Ik herinner me, dat de jonge Cohen met zijn stalen bij ons in de kamer was Mijn zusjes kregen een paar pepermuntjes van hem en toen zei moeder tegen een, die aar dig zingen kon: Zing jij eens een versje voor mijnheer. Met een glashelder stemmetje zong ze een versje dat voor de Joden minder vleiend was. In haar verbouwereerdheid liet moe der het versje uitzingen. Mijn hemd brandde aan mijn lijf van schaamte zei ze later. Maar Cohen zei, dat zo'n kind er geen kwaad mee bedoelde. Erg pret tig zal hij 't wel niet gevonden hebben. Wordt vervolgd. F. den Eerzamen. RIJMEN VAN TIJMEN Er is veel gevonden. Daar in Oosterland. Ik las dat tenminste Weer eens in de krant. Er zijn heel wat mensen, Weer hun spullen kwijt. Misschien wel een teken. Van een weeldetijd. 't Zal je overkomen. Dat je kunstgebit. Niet op 't goede plekje, In je mond meer zit. Dat je plots gaat merken: 't Bovenstuk is weg. Ja, dan hebben mensen. Wel terdege pech. 't Ligt bij de politie, Daar in Oosterland. Men voelt u natuurlijk, Stevig aan de tand. Als u het komt halen. Want geloof maar vrij. Velen zullen zeggen: Dat is nu van mij. Eerst dan maar eens passen. Of het bij u zit. Is het van een ander. Nou, blijf dan maar fit! Want wie heeft er gaarne, Zoiets in de mond? Bovendien is dat ook Niet zo erg gezond. Laten we maar hopen. Dat de eigenaar. Op zal komen dagen. Dan is 't voor elkaar. TIJMEN. „Het broodverbruik neemt gestadig af ondanks de bevolkingsgroei. Per hoofd is deze daling thans ongeveer twee pro cent per jaar". Hier tegenover staat dat onder in vloed van de toegenomen welvaart een vraagverschuiving plaats heeft ten gunste van de kwaliteitsprodukten". Dit zei dezer dagen de directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme van het ministerie van eco nomische zaken, drs. J. F. H. Wijsen in zijn openingswoord van de vierde in ternationale bakkerijtentoonstelling Ne- bato 5-67 in de Europahal van het RAI- gebouw in Amsterdam. Niet alleen wat de luxe artikelen aangaat, maar ook aan de kwaliteit van het gewone brood worden door het publiek hogere eisen gesteld, aldus spreker. 4 U steunt toch ook de witte pomp? Benzine- en oliehandel Nieuwe Tonge 4 Het duurt niet lang of het bestuur van het Zwembad „De Singel" te Oolt gensplaat jaagt een belangrijk deel van de christelijke bevolking te Ooltgens plaat tegen zich in het harnas. Naar wij uit goede bron vernemen heeft het bestuur van bovenvermeld zwem bad besloten dit zwembad ook op zon dag open te stellen voor het publiek, en wel van des namiddags 15 uur. Als deze hardnekkige geruchten op waarheid berusten betreuren wij dat ten zeerste. Wij verwonderen ons daar bovendien ook over. Want in het be stuur van dit zwembad is de christelij ke richting zeer sterk vertegenwoordigd, zodat wanneer de z.g. confessionele be stuursleden voet bij stuk hadden ge houden, er geen sprake van geweest zou zijn dat het zwembad op zondag open gesteld zou worden. En wanneer dan toch de openstelling op zondag niet tegen te houden zou zijn geweest, hadden wij gaarne gezien dat de po sitief christelijke bestuursleden zich uit het bestuur hadden terug getrokken. Maar door het in functie blijven als bestuurslid van het zwembad „De Sin gel" geven zij te kennen dat zij wel is waar tegen de openstelling van het zwembad op zondag waren, maar zich er overigens wel bij kunnen neerleg gen. Zij hebben hun christelijk gezicht van de goede kant laten zien door er tegen te zijn, verder eist de gezonde democratie dat men zich bij de meer derheid neerlegt. Het bestuur van de Stichting het zwembad verlangt dat het personeel in dienst van de Stichting op zondag werkt. De kassajuffrouw moet er zijn, het toezichthoudend personeel moet eveneens in functie zijn. Aan de chris telijke bestuursleden willen wij nog even onder de aandacht brengen, dat één van de tien geboden des Heeren luidt: „Zes dagen zult gij arbeiden, en al uw werk doen, maar op de dag des Heeren zult gij geen werk doen, noch uw dienstknecht, noch uw dienstmaagd, noch uw kassa juf f rouw, noch uw badmeester, enz. Dat de vrijzinnige bestuursleden van het zwembad voor openstelling van het zwembad op zondag zijn, dat was vanzelfspreken te verwachten, maar van de confessionele bestuursleden ver wachten wij en mogen wij vertrouwen dat zij de christelijke principes op elk terrein des levens zullen handhaven. Doen zijn dat niet dan hechten wij aan dat christelijke etiket niet de minste waarde Jongelui en misschien ook wel oude ren, die op zondagmiddag om 5 uur het zwembad „De Singel" verlaten, kan men moeUijk om 6 uur des avonds in de kerk verwachten. Het bestuur van de Stichting het zwembad „De Singel" mag er zich wel eens rekenschap van geven dat vooral het positief christelijk deel van de be volking er een belangrijke stoot aan Beste meisjes en jongens! Al is de meimaand voorbij, toch heb ik deze week nog een raadsel in ver band met die maand. Het werd inge zonden door Ina Scheele, Nw. en St. Joosland. JUNI-RAADSEL 2 1. Andere naam voor mei. 2. Voor naam van de Zonnekoning (in Frank rijk). 3. Raadpensionaris in de tijd van Maurits. 4. Al va liet twee edelen, en Hoorne, onthoofden. 5. Een dichter van Joodse afkomst in de tijd van Bil- derdijk. 6. Vriend van Prins WUlem; heeft in een kasteel te Souburg ge woond. 7. Bij welke stad begon in de Tachtigjarige Oorlog de victorie? 8. Spaans landvoogd, die kwam. om de Nederlanders te straffen. 9. Welke stad werd, evenals Zutfen, door Don Frede- rik uitgemoord? 10. Waar werd de be roemde Synode van 1618'19 gehouden? De beginletters van deze gevraagde woorden vormen hetzelfde woord als gevraagd wordt bij nummer 1. OPSTEL We reden om half acht weg, in één ruk door tot Putten. In een restaurant hebben we daar soep gegeten. Toen gingen we naar Harderwijk, naar de Dolfijn. Dat was zo leuk! Na een poos je gingen we terug naar Putten en toen naar ons vakantiecentrum „Mooi Ve- luwe". Daar stond een groot gebouw met twee zalen, In die ene zaal moesten wij al tijd eten. Er was die week ook een grote groep invalide mensen; die aten in die andere zaal. Die mensen waren erg aardig voor ons. Ze waren hele maal niet brommerig of zo. Dit kon toch wel. Ze hadden wel kunnen denken: wat moeten die meisjes nu net komen nu wij er ook zijn. Nee hoor, de sfeer was erg fijn. We sliepen in een huisj& Er waren allemaal paadjes en er stonden een he leboel huisjes. We sliepen met z'n veertienen op één zaal. De twee juf frouwen apart en nog twee meisjes apart, 's Avonds op bed hadden we echt plezier. De volgende dag gingen we om half acht uit bed en om half negen moesten we in de zaal aan tafel zitten. Het eten was er prima. Na het eten zijn we weggegaan op de fiets. Die fietsen waren met een vrachtauto gekomen. We reden door Putten, Ermelo en Nunspeet. Daar zijn we met z'n allen naar het kindertehuis Beer en Bosch geweest. Dat was heel erg leuk. De direktrice heeft veel verteld en we mochten het hele huis zien. Het was er o zo huiselijk. In Nunspeet is ooi" het Veluwse Dio rama. Dat was wel. zó interessant. De meneer, die er was, heeft een heleboel over herten verteld, over de bronstijd en over wilde zwijnen. Wij zaten op bankjes. Aan onze lin kerkant zagen we de zeekant met op gezette vogels; vóór ons herten en reeën, wilde zwijnen, slangen, enz. De achtergrond was geschilderd. We hoor den ook het geschreeuw en gehuil van de herten, als ze om de vrouwtjes vech ten. Dat had die meneer door middel van een bandrecorder opgenomen. Daarna zijn we een heel eind door het bos gaan fietsen tot het Uddemeer. Daar hebben we in een theehuis soep gegeten en toen weer terug naar „huis". Even vóór acht zijn we naar de zaal gegaan om twee minuten stilte te hou den. Daarna zijn we dierenspel gaan doen. Een paar meisjes en ik moesten luiste ren of we dierengeluiden hoorden. Het was soms eng, want het werd al een beetje donker. Nadat we nog even naar de zaal ge weest waren, zijn we naar ons huisje gegaan. We wasten ons en kropen vlug onder de wol. Juffrouw M., de direktrice, eindigde met ons 's avonds en begon de andere morgen. Zij las dan een stukje uit de Bijbel en ze vertelde er dan wat bij; dan zongen wij een psalm of gezang en dan bad of dankte de juffrouw. (Dit is een stukje uit een opstel van Willy de Korte, Herkingen). BRIEVEN Joost V., Oostdijk. Hartelijk wel kom, Joost! Van Oostdijk heb ik nog nooit een neefje of nichtje gehad. Ik ken dat kleine plaatsje wel; ik meen dat het bij de gemeente Krabbendijke behoort. De lagere school is dus op een oor na gevild. Ken je die uitdrukking? Hoe gaat het op je lapje grond? Doe je zelf alles er aan? Henk P., Vlaardingen. Neen, ik heb niet raar opgekeken, toen ik een brief van je kreeg. Je bent ook hartelijk wel kom in ons midden. Toen Plonie mee deed, heeft ze het wel eens over jou gehad. Je rapport is heel goed, Henk! Ik hoop dat je het zo mag houden. Ben je het al goed gewend in Vlaar dingen? Jan van S., Stellendam. Jij bent de derde deze week die hartelijk welkom is. Er zwaaien ouderen af, maar er ko men weer jongeren voor in de plaats en zo blijven wij draaien. Was dat je eerste brief die je schreef? Ja, aan mij wel, maar nooit aan een ander? Het is heel gezond om in de vakantie je opa op het land te helpen. En dan heb je ontspanning genoeg. Gerrie K., Middelharnis. Het groot ste gedeelte van je lange brief werd ingenomen door een verslag van de fietstocht naar je vader. Een beetje was het wel een weg met hindernissen, maar het doel werd bereikt. Eigenlijk wist ik niet en kan ik niet begrijpen, dat jullie niet beter thuis zijn op jullie eiland. Jullie moesten Flakkee kunnen dromen, nietwaar? Els van G., Middelharnis. Voor je diploma veilig-verkeer ben je dus drijf nat moeten worden. Ja, ophouden voor de regen ging ook niet, dus het moest zult^- schesm^l GRONINGEN, NATUURLIJK BIJ MIDDELHARNIS gegeven heeft om de Stichting var. zwembad mogelijk te maken. Maar- de principes van dit belangrijk i van de bevolking houdt men niet' minst rekening. Hiervoor draagt het bestuur van t Stichting de volle verantwoordelijkhr Maar de Stichting van het zwe™ „De Singel" moet dan het positief ch: telijk deel van de bevolking te 0. gensplaat ook niet kwalijk nenien het zich vanaf heden verder dist; cieert van dit overigens prack;: zwembad en dat de positief Christel:. bevolking van Ooltgensplaat in gé enkele vorm financiële steun aan zwembad zal verlenen. Met dank voor de plaatsing van ze klacht, Een positief christelijk ingezes: uit Ooltgensplaat. Naam van inzender bij de reds;: bekend. HERKINGEN Arm gebroken. De werkman C. Geus werkzaam bij de fa. Kraaijevt had tijdens rioleringswerkzaamhet- onder de gemeente Barendrecht hst:: geluk zijn arm te breken, na vooraf tt handeld te zijn in een ziekenhuis Rotterdam is hij naar huis vervoerd Nieuwe leerlingen. Maandag 12 a.s. zal er in de Kleuterschool gelege: held worden gegeven tot aangifte v- nieuwe leerlingen, 's middags van ht vier tot half vijf. Kerknieuws. A.s. zondag hoopt i. v.m. 9.30 uur in de Herv. Kerk voor gaan Ds. Kraaij (H.D.), met CoU, f des middags om 2.30 uur Ds. T, Deelen uit St. Anthonlepolder (Voor: H.A. wel. Pan ging het op de schookc. beter. Wat hebben jullie het daar az jullie zin gehad! Je bent eerder het nieuwe Schiphol geweest dan ik. Rien K., Sommelsdijk. Dat is was ik heb jullie de vorige keer gemii: maar nu zijn jullie weer present. Wok Haarzuilen maar zes weken in een jaï bewoond? Dat is jammer van zt; schoon gebouw. Ik zou liever in kasteel wonen dan in Parijs. Jij ooi Annie K., Rotterdam. Als je dit lee?. is het langdurige examen al begonne. Het is geen kleinigheid wat ze juli; in al die dagen kunnen laten doen. ï- ben je pas op de helft, hè? Sterkte vo;: de andere helft. En wat je van pla:, bent in de vakantie te doen, vind i erg leuk. Ik hoop dat het dóór ieü gaan. Addy V., Nieuwe Tonge. Ik ben be nieuwd of die fijne dag, waarover schreef, is meegevallen. Ik kan me nis herinneren of het op die dag mooi vv« was. Was je wel eens in Zierikzee ge weest, voor je er met je zuster liee.'- ging! Is ze geslaagd? Leo K., Sommelsdijk. Hebben jij k Jan de piramide nog beklommen? 0: was daar p-een tijd meer voor? Je heC dan een prachtig uitzicht op Utrechtse bossen. Heb je er aan ge dacht, dat daar Franse soldaten hebbeï gelopen bij de bouw? Corrie G., Krabbendijke. Het is va: weinig belang of je veel of minder vee- fouten hebt gemaakt; als je het diplo* maar hebt en dat is gelukt. De niet- we jurk zal je wel netjes staan. Is moeder er niet een beetje trots op- Het was een mooie reis naar Midde.; burg. Ik heb dat miniatuur ook w eens bezocht. Maarten J., Seroosikerke. Je begri;F' wel dat ik moeilijk een kind elke lte«' een prijs kan geven; de knapsten zou den dat misschien wel kunnen bolwC' ken. Maar dan zouden ijverige kinderet zo lang op een prijs moeten vaclite» en dat zou niet zo leuk zijn. Smaaktei de pannekoeken lekker? Het was een bakseltje waard! Ik ben beniemw naar je verslag. Naar die verjaardaS moet je eens raden. Henk G., Krabbendijke. Van ju'* dorp naar Der Boede is nogal een heif bromreis. Werd je het niet i'eu? dikwijls gaan jullie misschien die niet uit en dan is alles nieuw. Ik hooF dat je deze duif langer mag liouden. Elly S., Rotterdam. Waren de raaf; sels moeilijk en groot? Ja, meisje, kan wel eens gebeuren. Alt.jd maa- inzenden wat je gevonden hebt. He je al diploma gezwommen? Hoe de repetitie over Zeeland? Jan G., Krabbendijke. Jij kan er "J^ nog bij. Jan. Je vraagt mij wel op koffie, maar je hebt niet eens je f^' ledig adres geschreven. Hoe kan ik J" lie dan vinden? Het is niet onmoge lijk; misschien sta ik onverwacht vo de deur en dan zal je misschien vreen^ opkijken. Dat heb ik bij anderen oo» wel eens ondervonden. Dag Jan! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6