Het dagelijkse leven in oud-Egypte ifl i- M ^H Aktie t.b.v. Israël bracht in Middelharnis ruim f 12000,- o gypt^ Dierenarts Levy naar Israël Door cfe fcr// van Han en Rien Boomsnna: MO f ,m Hengelsport Plaatsiliik nieuws Ooslflakkee bracht ruim f 6000," op voor Israël Voor Israël-akties overwerkloon belastingvrij De Flakkeese Joden.... P. Tamboer, Middelliarnis V. wiltu eenov van al de vo< bijvoo aan re 1 I VOOR VADERDAG Weekendfirs en zelf binders X De dames Leentje en Cato Conensius te Oude longe 1 PREDIKBEURTEN Voor Vaderdag j! Telef. 01 w BUdz. 2 JSILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 9 juni i %ê^^y Er komt wel eens een vraag bij ons op: hoe komt het eigenlek, dat die Egyptenaren zo ontzettend veel mensen en tyd beschikbaar hebben gehad om zoveel grote pyramiden te bouwen. I>an zou het antwoord kunnen zijn, in die jaren, dat die pyramiden gebouwd moesten worden heeft Egypte geen gro te oorlogen behoeven te voeren. Er wa ren schermutselingen met grens-bewo- ners, doch grote oorlogen en invasies zullen pas na 1.000 en meer jaren later komen. Wanneer dan de faam van de rykdom van Egypte doordringt in Me- sopotamië en* bij de Hittieten, dan wekt dat .allemaal begeerte op van de oude volkeren. Door alle eeuwen heen is de rijkdom van een volk een aanleiding geweest van een naburig ander volk om te trachten door, roof, door invasie, door overval de buren hun rijkdom te ont-' nemen. Hèt is op het zicht zo gemakke lijk om door oorlog hun welvaart af te nemen, het was 4 of 5 duizend jaren geleden zo, het is het ook heden ten dage nog. Een van de bij-oorzaken van de huidige crisis in het midden-oosten is de welvaart door Israël met ontzag lijke inspanning verkregen, door hun vlijt, hun zwoegen, hun energie om de akkers, die de arabieren totafil ver waarloosd hadden weer vruchtbaar te doen zijn. Egypte- is arm, Jordanië en Syrië zijn evenmin rijk, naast gods dienstige en opgezweepte politieke ge voelens is de welvaart van Israël een doorn in het oog van de arabische lei ders. En de kans, de mogelijkheid, van te mogen en te kunnen plunderen, als Israël de oorlog verloor is voor vele arabieren van het bevrijdingsleger bi zonder aantrekkelijk. Egypte kreeg ongeveer 1.000 jaren na de dood van Cheops zijn eerste invasie van op roof beluste stammen, de Hyk- sos. We weten er niet veel van af, ze assimileerden zich met de bevolking. Maar wat we nu wel weten is iets van het leven van de Egyptische mens in de tijd tussen 2800 jaar en 1500 jaar voor Christus. Om te herhalen, het was de tijd van de pyramiden-bouw, de tijd dat de adel de wens had bij de pharao- pyramiden begraven te worden. Toen leefde omstreeks 2500 jaren voor Chris tus een rijk man in de buurt van Mem phis, rijk en aanzienlijk, een hofdigni- tares die voor zichzelf een graf liet bouwen in de woestijn. Een graf, die we nu mastaba noemen. Het moest .geen eenvoudig graf zijn, zoals al dieandere edellieden hadden laten maken, die alleen maar pulletjes en' sierraden rrieenamen, neen het moest iets heel bizonders worden. Dus werd er een dodenhüis gebouwd, met een in gang, voorgalerij, nog een gang, een dodenkamer en nog een kamer. Die galerij moest helemaal niet kaal zijn, er moesten tekeningen op de mu ren aangebracht worden. Want die me neer Ti was een gelovige Egyptenaar. Hij was er van overtuigd, dat na zijn dood zijn lichaam gemummificeerd zou worden, en dat een heel grote stoet dienaren, vrouwen, klaagvrouwen en j bedienden mét onnoemelijk veel ge schenken zijn lichaam zouden brengen 'in de mastaba. Ondertussen had zijn ziel dan de lange weg afgelegd naar het hiernamaals, de veerman had hem overgezet over de dodenrivier. Dan zou hij doen, wat alle overleden Egyptena ren zouden doen, die in het hiernamaals waren, af en toe terug keren naar de aarde. Zijn mummie bekijken, zien hoe het gesteld'was i^et de geschenken, die meegegeven waren, met de vruchten, of ze er nog waren. De familie geloofde vast, dat hij die vruchten zou eten, en aan de bloemen zou ruiken. Maar bo venal zou de ziel van de overledene in de galerij rondwandelen. Want in die galerij vond hij zijn aards leven terug. Er bestaan vele mastaba's in Egypte en waarschijnlijk is deze van die me neer Ti de mooiste, de uitgebreidste meteen, waarin zoveel te zien is. De mastaba was eens een gebouwtje boven de grond, in de loop der jaren heeft het woestijnzand het gebouwtje overspoeld, zoals er verschillende pyramides over spoeld zijn geworden. Die schilderijen aan de wand hebben heel erg geleden door vocht of wat an ders, men heeft ze gelukkig nagetekend. In een oud Duits reisboek vond ik de tekeningen die men er van gemaakt heeft en'ik heb enkele gereproduceerd, ze in een cliche bij elkander gebracht, dan kunnen we kijten, hoe het was met de landbouw. Wanneer de wateren van de Nijl zich terugtrokken en zo omtrent de jaarwis seling de gronden droog kwamen kon men aan het bewerken denken. Er lag nieuw slib op de oude grond en deze landbouwgronden zullen wel keihard zijn geworden. De boer had toen al een heel eenvoudige ploeg, hij zette twee koeien voor zijn ploeg en ging aan het werk. Nu komt de eerste vraag, hoe was de ploeg.- Er was nog geen ijzer in die tijd, wel koper en brons. Dan waren er ook stenen, en er was ook hout. De ploeg, die wij in boven-Egypte zagen gebruiken was ongeveer nog van dit model, maar had een brede ijzeren schoffel. Anders gezegd, men schoffelde de bovengrond van de akker los. Zo za gen wij de Egyptenaren ploegen. Die ploeg heette in oud-Nederlands „eerge- to'üw" een woord dat we haast niet meer kennen. We zouden kunnen den ken, de grond werd opengescheurd, want de man rechts naast die koeien is bezig om de grote kluiten te hakken, te verkruimelen. Als dat gebeurd is komt de zaaier, dat is de meest rechtse figuur, die het zaad uitwerpt en blijk baar in een mand om zijn hals het zaaizaad heeft. Dan ligt het zaad op de grond en in Nederland zouden de boereri_dan een eg nemen om het zaad onder de grond te krygen. Een eg had men nog niet, maar de volgende tekening geeft aan, wat de Egyptenaren deden, ze hadden veel schapen en geiten, de rammen werden over:de akkers gestuurd, een man joeg ze op, ze trapten dan met hun fijne hoe ven het koren in de grond. Het koren groeide snel op, werd rijp en kon gemaaid worden. Op deze teke ning staat het koren wel bizonder hoog, en de laatste tekening is van de ezel die beladen met koren en haar ezels veulen de oogst naar huis brengt. Er gaat een hardnekkig verhaal door de wereld, dat in de pyramiden van Cheops tarwekorrels werden gevonden, die na uitzaaien uitkwamen en een nieuwe oogst gaven. Van dit mooie ver haal ijs alleen waar, dat er graankorrels gevonden waren, maar de kiemkracht was totaal verloren gegaan. Als er graankorrels uitkwamen, dan was er bedrog gepleegd voor goedgelovige toe risten. In de Egypte Travel Magazine van november 1961 komt een heel interes sante verhandeling voor over het oude Egyptische koren. Een Egyptische pro fessor, dr. Yivi Tackholm van de uni versiteit in Cairo heeft er een onder zoek aan gewijd en we nemen enkele notities van hem over. Het eerste, en OQk door andere onderzoekers gevonden feit is dat gerst het alleroudste koren is dat we kennen. Gerst wordt zowel in de tropen als in Rusland bij de poolzee verbouwd. Even nazoeken wat dr. Juri Semjonow vertelt over gerst in zijn boek de Rijkdommen der aarde. Gerst leent zich niet gemakkelijk voor het maken van broden, zoals wij die ken nen, wel voor het maken van ongezuur de pannekoeken, als de matzes eigenlijk zijn. Een aardige conclusie, gerst is ver want met sorgum, de oude joden had den dus meer gerst dan tarwe en maak ten daarom matzes. In Egypte was al heel vroeg tarwe, dat zich wel voor gerezen deeg en dus modern brood leende. Men heeft de tarwekorrels van de oudste pyramide van Djoser onderzocht De tarwe was van een soort, die we niet meer kennen, doch die lang in Ethiopië nog werd verbouwd. De Egyptische professor noemt de soort Emmer-tarwe. Uit de papirus-rol- len weet men, dat er drie soorten koren waren, doch ze worden genoemd jt, bdt ewt of sw. Het ene betekent gerst en het andere tarwe. Men is er nog niet precies achter wat het wel is. Wel weet men met grote zekerheid, dat de eigenschappen heel erg verschilden met de korensoorten, die nu in Egypte ver bouwd worden. Het koren van voor 5.000 jaren had een aar, die vlug van de stengel afviel. Daarenboven lieten de aren zich moeilijk dorsen, want het kaf liet zich moeilijk van de korrel scheiden. De huidige tarwesoort in Egypte heeft een sterke aar, die niet gemakkelijk afvalt, ter-wijl bij het oogsten het kaf gemakkelijk loslaat van de korrels. Volgende keer wat meer over de te keningen in de mastaba van Ti, over het oude leven en over het koren. i mooie sorterine in de nieuwste modetinten. J VERBRUGGE - SOMMELSDIJK •_^'^}-' N.a.v. de artikelenreeks over het lot van de Flakkeese Joden ontvingen we ter plaatsing een foto van dhr. L. Kos ten uit Oude Tonge. De beide vrouwen pp de foto zijn de Jodinnen Leentje (links) en Cato Cohensius. Beiden ble ven ongehuwd; zij woonden op de Mo lendijk in Oude Tonge waar ze een zaakje in manufacturen dreven; Leentje ging met de handel de pad op. In de oorlogsjaren is zij te Oude Tonge een natuurdijke dood gestorven. Haar zus ter werd in de zomer van 1942 wegge voerd en overleed op -9 febr. 1943 in Auschwitz. Voor foto's waarop in onze artikelen beschreven Joden staan afge beeld houden we ons zeer aanbevolen. Uiteraard, worden ze na gebruik gere tourneerd. ROOSENDAAL Nederduits-Geref. Samenkomst. Dinsdag 13 juni hoopt dhr. G. Wil- lemstein, Oud-Geref. oefenaar te Ba- rendrecht, 's avonds te 7.30 uur-te sprev ken in gebouw De Burch (Willemgtraat 59) alhier. Op Hengelsportgebied Kreeg ik weer mooie spullen. Waar vele hengelaars Van profiteren zullen Hengels, prachtig mooi Waar men ver mee gooit Molens vele merken Weigeren doen ze nooit. Haken, wartels, snoer, Tuigjes, kant en klaar. 'k Heb ook nog een verrassing Voor de Hengelaar 'k Liet van alles nu De prijs weer drastisch zakken. Tevens heb ik ook De nieuwste regenpakken. Jas, broek, capuchon. Wilt ge de prijs ook weten? Negen gulden maar. En staat als aangemeten. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK iVed. Chr. Vrouwenbond. Voor de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Middel- harnis-Sommelsdijk hoopt a.s. donder dag 15 juni in de Jeugdhaven te Mid- delhamis de heer Hartman uit Mid- delburg een inleiding te houden over het onderwerp: „Maatschappelijk werk, mode of noodzaak". Een actueel en leer zaam onderwerp! DIRKSLAND Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer P. Witvliet slaagde voor onderwijzer aan de Gemeentelijke Kweekschool te Rotterdam. Geslaagd. Voor het diploma vakbe kwaamheid Huishoudelijke Artikelen is geslaagd mevr. van Brussel-Goedege- buure. Geslaagd voor toelatingsexamen. De heer L. A. Blok Pz. slaagde dezer dagen voor het toelatingsexamen op de De Ruyterschool (Hogere Zeevaart school) te Vlissingen. Normaal is het een opleiding van 3 jaar, maar door zijn goede cijfers kon hij een jaar overslaan, en de tweejarige B.M. opleiding volgen. OUDDORP Kerkdienst. A.s. dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst: Dinsdag 13 juni a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. G. Mouw te Mid- delhamis. Voorbereiding H. Avondmaal. ZONDAG 11 JUNI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Schiper. v.m. H.A. en n.m. dankz. H.A. Extra collecte voor het hulppredikersfonds. Chr. 'Geref. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Roos. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. G. Mouw Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 16 uur ds. H. van Tongeren van Maas sluis Herv. Wijkgemeente 10.30 u. ds. H. D. v. Hoogstraten en 19.00 uur jeugddienst. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. C. Bultman en 6 uur ds. J. van Vliet Rem. Kerk 10 uur prof. dr. G. J. Hoenderdaal te Leiden. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. J. P. Verkade en 6 uur ds. H. N. van Hensbergen. Extra coll. voor de BLO school te Middelhamis Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. Kraaij en 2.30 uur ds. T. van Dee- len van St. Anthonypolder. v.m. H. Doop en nam. voorber. H.A. v.m. ex tra coll. Fonds Chr. Belangen. Ger Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. H. Jongebreur en 6 uur ds. H. Kraaij. v.m. H. Doop. Extra collecte voor de Inw^. Zending. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur cand. J. Maasland. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. C. van Wijnen. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. van Vliet. v.m. H.A. en nam. dankz. H.A. Extra collecte voor het Bouwfonds Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. J. V. d. Veen te Driewegen. bed. H.A. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. Malipaard van Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 2 en 6 uur ds. J. P. Verkade. Diaconie coU. voor Stichting Jeugdwerk Geref. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. K. J. Visser van Vlaardingen en 6 uur ds. P. Vermaat Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. Franken van Veesen en 6 uur ds. H. Jongebreur. Diaconie collecte voor de Kinderbescherming Ger. Kerk 10 en 6 uur cand. J. Jeroense Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. T. van 't Veld van Waddinxveen Extra collecte voor de kerk Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. A. de Korte, bed. H.A. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. P. Vermaat en 6 uur ds. W. A. Vlasblom van Willige Langerak Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. W. Meeder en 6 uur ds. P. Schravendeel van Middelharnis Ger. Gem. 9.30 en en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur ds. W. A. Vlasblom van Willige Lange rak en 2.30 uur ds. H. N. van Hens- bergen. GOEREE - OVERFLAKKEE De uitslag van de verloting, die ge- orgahiseerd werd door de Hengelaars vereniging „Krammer" is op zaterdag avond 3 juni getrokken. De prijzen zijn gevallen op de nummers: 3610, 5063, 4053, 5082, 4991, 5294, 2262, 5080, 1089, 5650, 3074, 3257, 5835, 1464, 4947, 5277, 4536, ,4512,' 1356, 1717, 144-7, 1711, 4647, 3187, 5069, 4530, 4050, en 1084. Fèijdag 9 junilS yf*' De blauwe pretogen van Elly -yan Kijken uit SommelsdijU stonden woens dagavond nog vrolijker toen bekend werd dat de actie t.b.v. Israël die op haar initiatief gehouden was maar liefst ruim twaalfduizend gulden had opgebracht! Dinsdagmiddag toen ze op het idee kwam voorzag ze zich van wat „medewerkers" en samen met haar vormden de H.B.S.'ers Piet Zoon en Leo Muntingh „het comité" dat de actie voorbereidde. De radio-nieuwsdienst maakte de ac tie enkele malen na het nieuws bekend en dinsdagnacht werden in de vier woonkernen bulletins aangeplakt, v/aar- na het wachten geblazen was tot woens dagavond de goede gaven zouden zijn gegeven. Alle kerken behalve de Ned. Herv, Kerk te Stad aan 't Haringvliet waarvan de kerkvoogdij geen mede werking verleende ontsloten hun deuren en honderden hebben woensdag avond van 6 tot 8 uur hun gift in de daar opgestelde bussen gestopt. Na acht uur kon de opbrengst wor den geteld. In koekjestrommels en op snelle Puchjes werd het geld door de H.B.S.'ers naar Jeugdhaven gebracht waar met het oplopen van het bedrag de spamiing steeg. Uit Middelhamis kwam ruim zes duizend binnen, Sommelsdijk benader de de drieduizend; Nieuwe Tonge ruim tweeduizend vijfhonderd en Stad aan Na de telling werd nog even over km toestand In Israël nagepraat. 't Haringvliet ruim achthonderd, bliksemactie was volkomen geslaarj „Proficiat" wenste burgemeester HÏ dijk die zich persoonlijk van hel rrS sulfaat op de hoogste stelde. Ook vjeth. Kleingeld was aanwezil hij had de inzameling in de Her- Wij kgemeente verzorgd. Het geld op het daartoe opengestelde giroK; mer worden gestort; het zal ivora: aangewend voor economische hulp a» Israël en herstel van oorlogsschade dat land. HET COMITé SCHRIJFT: Daar het ons onmogelijk is, de tientallen medewerkers aan de aktie „Hulp aan Israël" persoon lijk te bereiken, willen we hen langs deze weg hartelijk dank zeggen voor hun spontane mede werking, waardoor de geldinza- melingsaktie goed kon verlopen. Inzonderheid danken we alle in woners van Sommelsdijk, Mid delharnis, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet, die dit mooie bedrag bij elkaar gebracht heb ben. Het aktiecomité. Een op zeer korte termijn georgani seerde actie voor hulp aan Israël heeft de bewoners van Oostflakkee, van jong tot oud, enthousiast naar de bussen doen gaan die in de portalen van de kerken waren neergezet. Tussen 6 en 8 uur nam. was er donderdagavond gele genheid aldaar de giften te deponeren. Door klokgelui werd aan de actie be kendheid gegeven, terwijl er te Oolt- gensplaat, Achthuizen en Langstraat met een geluidswagen werd rondgereden ter ondersteuning van de actie. In enkele dorpen was de actie niet erg doorge drongen en was men onwetend hier van, vooral bij de bewoners buiten de kernen. Dat is jammer, maar men kan alsnog op de bekende adressen giften bezorgen. Te Achthuizen heeft pastoor Danckaarts het plan a.s. zondag de ac tie nogmaals in het middelpunt te plaatsen en mogelijk A^olgen nog meer kerken. Hieronder volgt de uitslag van don derdagavond. Ooltgrensplaat: Herv. Kerk f 1967,75 Geref. Kerk f 755,— f 2722,75 LOTIONS 1 -k PRé- en AFTERSHAVE •k BRYLCRéME. VERBRUGGE - SOMMELSDIJK lliilbf \e strijd die 0n tegen Egypts "iund door Jorc jrs e.a. begon he (ortgeduurd on ^^ond door de het vuren te te kennen ge )roep van de kunnen geven fanden daartoe i zQn gebleken. dens de zitting fa New York eer '""lan tussen de Verenigde Sta lerika eiste ii lende ontwerp iddellijk zot ^t na de wape iorden onderha ig van de tro .jie het optredi jroordeelde en Uf&gtrekking van :val. Overigens heei Ontdek ze bi. Regenmante dat u ze ook dragen. Zo h trench-coat afkledend do Modieuze de koket rugceii Achthuizen: R.K. Kerk f 376,80 Langstraat: Herv. Kerk f 323,50 Den Bommel: Herv. Kerk en Geref. Kerk samen f 708,— Oude Tonge: Herv. Kerk R.K. Kerk Geref. Gem. f 1716,56 f 228,13 f 60,25 f 2004,94 Totaal f 6135,99 Als contactadres is ds. P. Vermaat te Ooltgensplaat opgetreden, die voor ver zending zorg zal dragen. DEN HAAG Over loon voor over werk ten bate van hulpacties voor Is raël dat voor 1 oktober is verricht, zal geen loonbelasting, inkomstenbelasting en premie AOW-AWW worden gehe ven, mits de werkgever zorgdraagt voor de overmaking van dit overwerkloon naar de Stichting Collectieve Israël Aktie. Ook wordt geen schenkingsrecht ge vorderd voor schenkingen aan deze stichting. Ondernemers, die tot dezelfde datum (1 oktober) gratis goederen le veren, behoeven hiervoor geen omzet belasting af te dragen. .:j-,> ,j \- De dierenarts Meyuhas- Amnon Levj' uit Middelhamis iè dezer dagen naar zijn geboorteplaats Jeruzalem vertrok ken. Dhr. Levy die het als geboren Is raëliër als een dure plicht zag hulp te gaan bieden aan zijn vaderland in nooa heeft zijn praktijk tijdelijk aan een col lega overgegeven en is gisteren uit ons land vertrokken. Hij wilde al vorige week zaterdag gaan maar eerst moKi aan enkele formaliteiten worden vol daan erf ook werden aanvankelijk geen passagiers naar Israël vervoerd. De we derzijdse ouders van de fam. Levy wo- nen in Israël en met ontzetting hebW HK zij van de oorlogshandelingen gehoort Ish_ en gelezen. Dhr. Levy besefte dat ieder een in Israël nodig was en heeft ne moedige besluit genomen daarom ook te gaan. BEDREIGDE WILDSTAND OUDDORP In de Flakkeese polders liepen deze week ,gele hazen; deze dieren badden een tocht gemaakt door een uit de lucb beppoten perceel. Gaan de dieren zicH schoonlikken dan kurmen de gevolgen dodelijk zijn, vooral nu ook hei middc parathion zal worden gebruikt bij «e I bespuiten van de ervrten. /'^c.'si.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2