«RAIFFEISENBANK In één week 2 keer kampiod^oor Toch gelukkig Zijn aardappels nog wel lekker? NIEUWS Financieel overziclit „Eilanden-nieuws" Plaatseliik nieuws spaarbank en alle bankzaken Uitmuntende prestatie van kapper Karel v. d. Tonnekreek, Ooltgensplaai bij de Nationale Beroepenmanifestat Naar Europese kampioenschap te Madrii Jiplpsdaj UIT DS KSRKSM Ditjes en Datjes it it Weinig graanmolens i; Nederland maar teveel in de E.Ei VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Dinsdag 6 juij; idag 6 ium NED. HERV. KERK Beroepen te St. Philipsland J. Boot te Wijngaarden. Schoonhoven J. Ver- welius te Waddinxveen. Oud Vossemeer M. Lindenburg te Ter Aa. Eist J. Kop penhol te Haatten. Benthuizen L. Trouwborst te Bleskensgraaf. Hars kamp J. Vroegindeweij te Goudswaard. Katwijk C. Treure te Hasselt. Poort- vliet J. Hovius te Dordrecht. Bedankt voor Den Bommel G. Bos te Genderen. Schoonhoven J. Vos te Rijs- sen. Oud Vossemeer A. Lindenberg te Ter Aar. Opheusden A. Wijnmaalen te Maartensdijk. N. Beijerland F. v. Die ren te Heusden. Nw. Lekkerland A. Huilwijk te Garderen. Zowel te Rhcnen als te Schiedam ziet het er naar uit, dat de Geref. Bondsgroep binnen afzienbare tijd een officiële plaats zal krijgen in het ker kelijke leven der gemeente. GEREF. KERKEN Beroepen te Alblasserdam C. Hout man te Luttelgeest. Schiedam en Rot terdam K. Schuring te Alphen a.d. Rijn. Roudum-Giessen-Rijswijk- 's- Gravenmoer A. Zwaai, kand. te Win terswijk. Zaandam P. Boonstra te Roer mond. Oldebroek J. Ritsema te Rijsoord. Hilversum G. Goeman te Utrecht. Sneek S. v. d. Meulen te Ommen. Aangenomen naar Dieren J. Relder te Schipluiden. Mennertsga J. Stienstra te Lang.slag. 's-Gravenhage-Oost S. v. d. Linde te Grootegast. Zaandam P. Boonstra te Roermond. Hoofddorp D. de Heer te Nagele. Bedankt voor Loppersum G. Haaks- ma te Nw. Amsterdam. Ten Post J. Stienstra te Langerslag. Hillegom J. Relder te Schipluiden. Murmerwoude J. de Waard te Oostvoorne. Amster dam T. Ferwerda te Watergrafsmeer. Pinkstercollecte: Het laat zich aan zien, dat de Pinksterkollekte voor de Zending ongeveer 28 "/o meer zal be dragen dan vorig jaar. In totaal is de verwachting, dat deze IV2 miljoen zal bedragen. GEREF KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Enschede (als miss. pred) H. Begemann, kand. te Gouda. Zwijn- drecht H. Nyenhuis te Bunschoten. Aangenomen naar: Driebergen R. Koolstra te Rotterdam-Zuid. Edmonton D .de Jong te Brampton (Canada). Bedankt vor Doorn H. de Jong te Wageningen. Kampen: Tijdens de kerkeraadsver gadering, werd een lid van deze raad uit de vergadering verwijderd omdat hij het onmogelijk maakte voor de voorzitter ds. G. Wisse, om hem orde lijk te vermanen. Een niet alledaags ge beuren. CHR. GEREF. KERKE N Beroepen te IJmuiden en Vlaardin- gen M. Tanis te Barendrecht. Alphen a.d. Rijn D. Slagboom te Dordrecht. Kampen H. Biesma te Stadskanaal. Nw. Vennep W. de Groot te Hasselt. Goes: Na bevestiging door ds. K. Velema te Leeuwarden, met Jesaja 40 1, 2, deed kand. A. Broersma in trede met Jesaja 40 8b. Het Dames-comité bood op de Theol. Schooldag een bedrag van f 30.000 aan. Hiervn was f 17500 bestemd voor de vijfde leerstoel en f 12.500 voor de Bibliotheek van de school. Opperdoes. Na bevestiging door ds. P. op den Velden te Zierikzee met Handel. 10 33b, deed kand. W. Quist van Hilversum, intrede alhier met Ps. 40 10a. Apeldoorn-Z. Wegens vertrek naar Groningen, nam ds. T. Briemen af scheid van deze gemeente met Rom. 15 13. Franeker. Na 7 jaar vakant geweest te zijn, bevestigde ds. J. v. Mullingen van Wildervank, zijn broer kand. H. V. Mullingen alhier als predikant, met 1 Colessencen 1 27b. De intrede-tekst was 1 Col. 1 28. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Moerkapelle A. Honkoop te Goes. Bedankt voor Rijssen P. Blok te Dirksland. Slikkerveer. Na bevestiging van ds. A. Hoogerland te Werkendam, deed ds. G. Zwerus, gekomen van Nunspeet, in trede met Rom. 15 29—32. ---------O--------- „God laat zijn volk gaarne op de overblijfselen van een verbrijzeld schip aan land drijven. Gaarne ontneemt Hij ons de waterbakken, om ons uit de springbronnen te drenken. Gaarne slaat Hij ons de krukken uit handen; niet opdat wij vallen zouden, Hij wil zelf onze steun zijn. Dr. F. W. KRUMMACHER. IN HDUJIND aMIENWB De markt stond in de afgelopen week wel sterk onder de invloed van de ge beurtenissen welke in het Midden-Oost ten plaats vinden. Vooral Kon. Olie lag mede door de dreigende houding van Irak Interna tionaal nogal gebonden. Dank zij het feit, dat vrijdag een koersavance van f 2,40 kon worden behaald kon de schade beperkt blijven tot f 5,—. Philips en Unilever konden ook niet aan de bestaande spanningen ontko men en sloten de week beide f 2,50 lager af. Voor AKU bleef de schade beperkt tot f 1,terwijl Hoogovens, die nu ook in eensgevend geld noteert een ver lies van f 0,80 boekte. Het vrijdag in getreden herstel in navolging van Wall Street doet veronderstellen dat de beurs de heersende confliktsituatie niet al te ernstig beoordeelt. Wij zul len hopen, dat men gelijk krijgt. Scheepvaart. De scheepvaartwaarden hebben er zich vrij goed doorheen geslagen, hoe wel de hogere molestpremies, die voor reizen naar of via het Midden-Oosten in rekening worden gebracht onge twijfeld een druk op de resultaten zul len uitoefenen. Aan de andere kant is het zo dat de scheepvaart de laatste jaren wel heeft gelerd om met tegen slagen te werken, zodat het van de tijdsduur van het conflikt zal afhan gen hoe zwaar de premies de resultaten zullen drukken. Lokale Markt. De plaats gehad hebbende aandeel houders vergaderingen in de afgelopen week ademde bijna alle een geest van vertrouwen. Bij Billiton waren de resultaten in de eerste maanden van 1967 beter dan in dezelfde periode van 1966. Ook voor de rest van het jaar worden betere resultaten verwacht. Een' wel wat duur, maar uitstekend aandeel. De V.M.F, is voor 1967 tevreden over de geboekte orders. Men verwacht een ongeveer gelijk resultaat als over 1966. De uitbreidingsplannen richten zich vooral op het buitenland. Centrale Sui ker verwacht ook al geen mindere re sultaten. Het betreft een zeer sterke onderneming (binnenvetter!) die con servatief wordt geleid. De chemische sektor gaat hier steeds belangrijker worden. Op de vergadering van Nutricia bleek, dat men niet afkerig is van fu sies, de moeilijkheid is echter, dat er wel bedrijven zijn die soortgelijke ar tikelen voeren, maar dat er niet één is met hetzelfde assortiment. Drukkerij de Boer is volop van werk voorzien en zou eigenlijk moeten gaan denken aan ver dere uitbreidingen. Tricobest een bekend aandeel uit de textielwereld, die al sinds 1961 geen di vidend meer heeft uitgekeerde hoopt het volgend jaar een bescheiden divi dend uit te kunnen keren. De AKU verwacht over 1967 nage noeg zelfde resultaten. De Gruyter is niet ontevreden over de resultaten over de verstreken periode van 1967, de groei gaat gestadig door. De I.H.C.-HoUand heeft op het ogen blik f 182 miljoen aan orders en ziet de toekomst met vertrouwen te gemoet. Ook de jaarverslagen geven meren deels hogere resultaten te zien. Ineratio b.v. had een zeer gunstig jaar, waarbij de nettowinst steeg met 18 »/o. Utrechtse Asphalt boekte ook hogere resultaten, waarbij het dividend kon worden verhoogd van 8 naar 9V2 »/o. Varossican kon het dividend verho gen met 10 "/o naar 11 "/o, waarvan 5 "/o in agioaandelen. Brocades fusiepartner van Kon. Gist boekte een aanmerkelijke omzetstijging, terwijl Albert Heyn liet weten, dat 1966 een buitengewoon goed jaar is geweest. Minder gunstige ver slagen kwam van R. S. Stokvis, die zijn winst gehalveerd zag en de Me teoor die in de nesten is geraakt door het fiasco met een deelneming. Obligatiemarkt. Het gaat met de ren tedaling nog niet erg voor de wind. Deze week moest een nieuwe teleur stelling worden verwerkt na de aan gekondigde lening van 6V4 "/o Bank Ned. Gemeenten vrijwel volledig wordt toegewezen. In de niet officiële notering werd ge handeld op koersen van 98V498'/4 dat is ruim beneden de emissiekoers van 99 o/o. De koers van de onlangs gehouden 6 "/o staatslening is gedaald tot 973/16 Hier was de emissiekoers 983/8. telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo groed als huis-aan-huis Kelezen! RIJMEN VAN TIJMEN, Winkels in de steden, Kunnen prachtig zijn. Maar soms bar gevaarlijk, Zo voor groot als klein. Let maar eens op Brussel. Let eens op zo'n zaak. Iedereen zal zeggen: Het was hier wel raak. Er zijn veel gevaren, Die men heel niet ziet. Eer men het kan weten, Is het soms geschied. Er schuilt achter alles, O zoveel tragiek. En is hier de oorzaak, Zekere politiek? Maar dan is het stellig, O zo duur betaald. Wordt de ware oorzaak. Ooit wel achterhaald? Examens en nog eens examens. Half Nederland doet er aan mee. En zij die aldaar ondervragen, Zijn heus niet zo spoedig tevree. Ze trachten haast alles te weten. Ze knijpen als in een citroen. Ze moeten van Jan ook nog weten, Van toen en van toen en van toen. En het bar zenuwachtig Fietje, Krijgt juist een heel, héél moeilijk stuk. Ze maakte zich thuis juist hierover, Nu niet zo heel, héél erg druk, Maar Karel is juist weer heel anders. Hij doet of hij alles goed weet. Maar is juist degene die telkens Het meest in z'n rats zit en zweet. Ach ja, om dat ene papiertje. Daar blijkt het ook nu om te gaan. Examens ze zijn heus niet spoedig, In Nederland ook van de baan. Zoeken naar een woning. Hoort er thans nog bij. Juist ook in de steden, Steeds een groot karwei. Ja er wordt wel heel veel, Acht hoog neergezet. Maar het laatst van alles, Kiest men toch een flat. Velen leven liever, Laagjes bij de grond. Dat is voor de beurzen, Meestal ook gezond. Want enorme huren. Moeten er betaald. Zodat men moet zeggen: „Waar men 't toch van haalt". Massa's lege huizen, Spreken klare taal. Huur niet te betalen. Wel een droef verhaal. TIJMEN. MELISSANT Kerknieuws. Donderdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok. (Bed. H. Doop) OUDE TONGE De onderwijzeressen mej. A. N. Spaans en mej. C. v. d. Klis hebben m.i.v. 1 aug. a.s. ontslag gevraagd als leer krachten der Chr. Lagere School i.v.m. vertrek naar resp. Kerkwerve en Rijns burg. Het schoolbestuur heeft reeds in de beide vacatures kunnen voorzien door de benoeming van mej. J. Boot uit Spijkenisse en mej. Joh. Th. Dale bout uit Noordgouwe. OOLTGENSPLAAT Zwemverbod in kaai en haven. Nu bij het naderen van de zomer de animo om te zwemmen weer groter wordt, vestigen burgemeester en wethouders van Oostflakkee er de aandacht op, dat het zwemmen in de haven van Oolt- gensplaat ingevolge de politieverorde ning is verboden. De politie heeft op dracht op de handhaving van dit ver bod toe te zien. Bejaardenmiddag. Woensdag 7 juni a.s. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden worden, waaraan ditmaal de beide plaatselijke predikanten hun me dewerking zullen verlenen. OOSTFLAKKEE Wegens vakantie geen spreekuur. Wegens vakantie zal burgemeester W. M. van der Harst op de vrijdagen 9, 16 en 23 juni a.s. geen spreekuur houden te Ooltgensplaat en Oude Tonge. Voor één jaar vrijstelling. De minis ter van defensie heeft aan Johannes Tiggelman, Kastanjestraat 11 te Oolt gensplaat voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend, wegens aan wezigheid van een bijzonder geval. Kapper Karel J. van de Tonnekreek heeft in één week twee kampioenschap pen op zijn naam Begin vorige week kwam hij op de eerste plaats tijdens de gehouden wedstrijd om het Natio naal Kampioenschap van Nederland en de districts kampioenen, uitgeschreven door de Ned. Bond van Technische Clubs Kappers (N.B.T.C.K.). Bij deze wedstrijd, gehouden in de Haagse Die rentuin kwam Karel (op 26 mei pas 18 jaar geworden) als jongste deelnemer als eerste uit de bus van het district West (Zuid-Holland en Zeeland), terwijl hij op de ranglijst van geheel Neder land op de 5de plaats kwam te staan. Met 5 deelnemers. Na deze competitie nam hij deel aan de 4-daagse wedstrijd, de 5e Nationale Beroepenmanifestatie, uitgaande van het Ned. Comité voor Nationale en In ternationale Beroepenwedstrijden, wel ke in de Marijkehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht werd gehouden. Hier waren 43 beroepen ver tegenwoordigd. Karel kwam uit in het vak Dames- en herenkappen en was als enige afgevaardigde van de Stichting Ned. Vakscholen met 4 andere bedien den van andere scholen en instellingen in de finale geplaatst. Hij was hiervan weer de jongste deelnemer, uitkomende in de afdeling bedienden. Begonnen met 3600 cursisten en na verschillende se lectie-wedstrijden werd nu met 5 fina listen aan deze manifestatie deelgeno men. Dertig modellen. Tijdens de 4-daagse wedstrijd kreeg Karel ongeveer 30 modellen in behan deling, gewone mensen uit het publiek die door de commissie worden toege wezen. Als men weet dat elk model de nodige tijd vergt (sommigen wel 50 mi nuten) dan kan men begrijpen dat zo'n examen geen geringe zaak is en het uiterste van de kandidaat vraagt. Elk model moet van top tot teen behandeld worden, variërend van modern salon- werk tot fantasie etc. Bij dit alles heeft men veel bekijks,' Karel had de eer de Minister van Onderwijs en Wetenschap pen als belangstellende bij zijn werk te zien, terwijl de wereldkampioen kappen Daniël du Runaint uit België, van zijn interesse blijk gaf, zijn werk bekeek en zijn adres noteerde. Uitreiking dipit Vrijdag werden de diploma's reikt door de voorzitter van het cj Jhr. Mr. W.C.S. Laman Trip, werd hierbij uitgeroepen tot oen 1967", afdeling herenkappen Beroepenmanifestatie en kreeg br diploma ook een legpenning xié nodige complimenten. Op de nj plaats kwam dhr. J. G. Bijster uit terdam, die een oorkonde in ontïi mocht nemen. Naar Madrid en Mal; Door deze prestatie is Karel a; wezen als enige afgevaardigde var kapperscholen in Nederland aar Europese Kampioenschap in Spar. de hoofdstad Madrid) deel te r.' hierop volgende een excursie vj dagen naar Mallorca. Deze reis -, juli a.s. plaats hebben. Wilskracht en doorze; Het succes heeft Karel mede te ken aan zijn werkgever, de heer Visser, die aan de Rusthoflaan 5 Rotterdam een kapperszaak drijft is daar in februari j.l. In dienst den. De heer Visser heeft oo.r veelvuldig kampioenschap op zijnr In de afdeling Senioren werd hij il. jaar achtereen kampioen van B;| dam eri districts kampioen Zuid. land 1967 klasse A, uitgesch' door de N.B.T.CK. In de ouderlijke woning van k, P. van de Tonnekreek, Kaai 5 te gensplaat vertelde dhr. Visser ons Karel in een halfjaar veel iieet presteerd. Hij toonde een wilskrac doorzettingsvermogen, waardoor wist aan „de top" te komen, l wonder dat de heer Visser onfe; blij was met de uitslag, die v; hem na anderhalve dag examen a te zien. Hij had de grootste waarc: voor zijn jeugdige pupil. In de pr: tie deelden vanzelf ook zijn oude: familie. Naast vier harde dagen werlter. er de ontspanning met het hoogtf de gemeenschappelijke maaltijderr. -O- Het is opmerkelijk dat de Nederlander steeds minder aardappelen eet. Men vraagt zich wel eens af, wat hiervan de oorzaak kan zijn. Hoewel nog steeds volksvoedsel nummer één, aardap pelen zijn nu eenmaal niet te vervan gen was het gebruik vroeger aanmer kelijk groter. Het is dan ook niet dat wij U iets aan de hand kunnen doen, waardoor U het voorlopig zonder aardappelen zou kunnen stellen. Integendeel wij zouden zelfs dit belangrijke volksvoedsel wil len propageren, en hierbij op de voor grond willen stellen, dat U recht hebt op kwaliteit. Hieraan ontbreekt het nog maar al te vaak. Men hoort tegenwoordig alge meen de klacht, dat aardappels niet meer zo lekker zijn als vroeger. Dit is zeer begrijpelijk, want nieuwe kruisingen geven dikwijls zeer hoge opbrengsten, maar dit gaat maar al te vaak ten koste van de smaak. Een gevolg hiervan is dat de aard appel in discrediet is geraakt. Er is geen enkele bezwaar tegen selecteren op hoge opbrengst, maar voor de con sument gaat het uiteindelijk om de smaak. Wil men het verbruik van aard- apelen op peil houden of zelfs stimu leren, dan zal de smaak moeten verbe teren. Aan de verschillende bekende han delsvariëteiten, zoals Eerstelingen, Do- ré, Barima en Civa, is een nieuwe se lectie toegevoegd, n.l. De Lekkerlan- der, een variëteit waarvan de naam al een aanduiding is voor de goede smaak. Vooral de smaak van deze aardappel die veel gelijkenis vertoont met het in- Nederland is nog altijd voor velt tenlanders het land van de windrr, en de klompen. Die windmolee echter voornamelijk watermolens, de door windkracht gedreven graa: lens betreft staat Nederland thans kens een door de Europese Econoiij Gemeenschap gepubliceerd statis"* onderaan de lijst. De stoere gra;: len speelt in het Nederlands lanc vrijwel geen rol meer. Er zijn e- meiijk maar 120, tegen 17.540 in 6.079 in de Bondsrepubliek, 3.:. Frankrijk en 1.175 in België en L. burg. Wat de produktie per molen 'r- staan de Nederlanders intussen i, aan. De capaciteit van onze r. wordt voor meer dan 75 procer; bruikt. In Frankrijk bedraagt dit centage zestig, in de overige lande: de Gemeenschap ligt het rond de tig. Er is dus vrijwel overal ee: langrijke overcapaciteit en in E' heeft men de leden-staten dan ce adviseerd door een vrijwillige act; aantal molens terug te brengen t: zodanig aantal, dat een belangri, gere produktie per molen kan m bereikt. In de Bondserepubliek door een wettelijke maatregel reec: lens met een totale capaciteit van ton per dag stilgelegd. Bovendier. ben eigenaars van molens vrijwii'.,: een aantal andere molens buitc:: bruik gesteld. dertijd zo gewaardeerde, maar in'- uitgestorven „Botergeeltje" zou r de toekomst wel eens kunnen «- van de vele andere soorten, maar over in een volgend artikel. [eel wat gel ÉeiiDuden met Je Egyptena- brat kunnen b dat er beitels hard waren werden de blo het Mohakkan- ramide werd o boek over de leerde Edwar voor hen, die interesseren e wordt medege ook zagen ha Doch hij verte wers, de werk Engelse en ze Petrie heeft b ruines van ge een. gedeelte bracht waren, Hö veronders bouwers ware jaar een groep gewezen ware een ande .„„fpyramide ïdat de bouwer beid ontvinge weer een and merking, dat stokte met de zodat op een wers het wer Toen beloofd eten zou zijn. Naar mijn wet van een georg het verkrijgen waarden. Liggen dan bekende pyra ongeveer 80, vergaan, dat koningsgraf meent verder oorspronkelijk werd voor la schillende ph nu zien bij C zijn, de een, e de ander die voor zijn zoo niet de oudst zijn tweede zo kort na de do nog geen pyr koningsgraf, een voor zich gevolgd door de pyramide dat de kostba Men heeft te lossen, ho kans om het inide waterpa ling geopperd daan een ka plaats waar d dan, na het water opvoer terpas te ver vonden heeft een schietloo instrument - loodrecht te z Met dat al al had men d pas gemaakt overbrenging pharao naar dat er bij de werd gebouw Van die d gang naar d pyramide vin wel bij de Chefrun. Do van Chefru- grootste beel Weer een ra verschillende houwwerk. blokken had van Cheops, niet gebruik Cheprun dat daaruit kan worden, en z door L. KOMBRINK Copyright: 3. 3. Groen en Zoon N.V., Leiden 35 Buter hoort de laatste woorden niet meer. Hij verlaat vlug de kamer en even later ziet vrouw Buter hem de dijktrap opklimmen. Met een mistroostig gezicht loopt Evert over de deel. Hij neemt een be zem en gaat weer naar buiten. Hij zal een pad vegen naar de weg. De bakker moet nog komen en de postbode is ook nog niet geweest. Peinzend, met de bezem onder de arm loopt hij tussen de twee rijen beuken door die het pad flankeren. Plotseling hoort hij een zacht gerucht achter zich en voor hij er erg in heeft, slaan zich twee handen vol sneeuw in zijn gezicht en wrijven hem geducht in. Doch hij is helemaal niet in de stemming voor een grapje. Hij draait zich wild om en grijpt de aanvaller beet. Een vrolijke meisjes- lach klatert hem in de oren en strui kelend valt Lies in de sneeuw. „Denk nou niet dat ik jou niet durf in te wrijven. Hierpak aan!" Hij laat zich op haar neervallen met zijn handen vol sneeuw, maar het meisje slaat haar handen voor het gezicht. Hij voelt haar zachte vormen tegen zijn borst drukken; haar knieën duwen ver werend tegen zijn lichaam. Wild jaagt het bloed naar zijn hoofd. Hij grijpt haar vast en stottert zinloze woorden. Met een handige wending ontworstelt zij zich uit zijn greep. Haar lach klinkt onnatuiirlijk hoog warmeer zij de sneeuw van haar kleding roffelt en Evert onderzoekend opneemt. „Ik heb nooit geweten dat jij..." Dan komt er een spotlachje op haar gezicht: „Nee, dan heb ik toch liever een ander hoor!" „Ik ook... ik ook... als je soms dacht". Hij hoort zelf het wrange dat in deze woorden ligt. 't Is de enige manier om iets van zijn figuur te redden. Hij grijpt de gevallen bezem op en stompt de sneeuw met wilde stoten naar de zijden van het pad. Hij hoort haar weer lachen op de deel nu. Dan lacht iemand an ders, Dorus. Ze lachen om hèm, wat dacht je! Twee domme streken heeft hij vandaag uitgehaald. Maar hij zal voor de derde oppassen. Dorus had vanmor gen eerst hier moeten vegen. De sneeuw zit al vast. Maar die Lies... Hij bekijkt haar opeens met heel andere ogen. Wat is er eigenlijk voor verschil tussen haar en Jellie? Ja toch, er is zelfs een groot verschil. Maar als men heni had ge vraagd waar dit verschil dan in school, had hij er geen juiste verklaring van kunnen geven. In elk geval was het stom om efen meid... Een meid? Lies is geen vreemde Zij is al langer dan drie jaar op Hori zon. Toch heeft hij haar nooit eerder gezien zoals even geleden. De lust om sneeuw te vegen is voorbij Het hart slaat hem nog wild in de borst. Maar de plotselinge vlaag van hart stocht is geluwd, voorbij. Hij is nu ver wonderd over zichzelf. Wat bezielde hem zostraks toch! Wat zal Lies wel... „Goeiemorgen, Evert. Sjonge jonge, wat 'n tocht, wat 'n tocht! De sneeuw zit tot in m'n hals. Hierzo, een brief kaart; van je broer denk ik". „Dank je, Verhoeff. Kerel, je zweet!" De postbode knikt. Hij veegt met een zakdoek zijn wangen af. „Het wordt tijd dat de gemeente wat aanschaft om die sneeuw te ruimen, Evert". „Een sneeuwruimer is duur, Verhoeff". „Dat is zo. Maar ze zouden misschien een tweedehands bulldozer of ,'n oude tank kunnen kopen. Kom, ik ga verder" en de postbode begint zijn rijwiel naar het weidepad te duwen. Evert leest de briefkaart niet. Dat is het werk van moeder. Juist trekt Dorus zijn klom pen uit bij de gangdeur als hij de deel opkomt. Het is dus koffietijd. Opeens bekruipt hem een onbehaaglijk gevoel. In deze tijd van het jaar duurt het koffiedrinken meestal langer dan in de drukke zomerdagen. Dan is het: drink uit en weer aan de slag. Vooral het personeel beschouwt het koffiekwar- tiertje als een attractie. Zoals gewoon lijk is Lies bezig in te schenken. Snel bestudeert hij haar gezicht, dan dat van de knecht. Zijn vader zit met tuitlip- pen aan een peukje sigaar te zuigen; moeder breit. „Een briefkaart van Frits, moeder". Haastig gaan haar ogen langs de re gels, haar gezicht betrekt. „Frits is ziek en ligt in het hospitaal". Frankema gooit het uitgezogen peuk je in de asbak en kijkt verschrikt. „Schrijft hij ook wat hem scheelt, Toos?" „Hij schrijft: „Ik ben gister ziek ge worden. Griep, zegt de dokter. Het is niet erg en je kunt met dit weer beter in bed liggen dan door de sneeuw spou wen. Maak je niet ongerust, moeder. Ik schrijf dit alleen omdat ik nu niet thuis kan komen". „Het is helemaal geen wonder dat ze het te pakken krijgen, meent Dorus. „De oefeningen van de eerste maanden zijn bar zwaar".^ De boer neemt de kaart uit de han den van zijn vrouw. „Je hebt vergeten om het P.S.-je te lezen, Toos. Daar staat: P.S. De groeten aan Jellie". Evert slurpt zijn koffie. Hij probeert neutraal voor zich uit te kijken, maar onwillekeurig dwalen zijn ogen naar Lies. Hij ziet haar spottend lachen en voelt een rode gloed naar zijn wangen stijgen. Nu denkt zij natuurlijk aan de woorden die hij er zostraks heeft uit- gebazeld. Hij weet niet goed meer wat hij er zostraks heeft gezegd. Hij heeft zo maar wat gestotterd. Maar waarom moest Lies lachen toen vader dat na schrift las? Het bestaat niet dat ze iets kan weten. Hij heeft er nooit een woord over losgelaten. En... wat moet hij er ook van zeggen! Natuurlijk kan Jellie wel snappen hoe hij over haar denkt. En het is mogelijk dat zij met Lies over het een en ander heeft gepraat. Ze zeggen wel eens dat vrouwen op het gebied van eh, nou ja, van de liefde veel scherper zijn dan de mannen. Maar Dorus zit ook te grinniken. Het lucht hem 'n beetje op. Ze hebben nog na- pret en dus heeft dat lachen van Lies niks met dat P.S.-je te maken. „Hoe staat het met de spiering. Evert?" vraagt de boerin plotseling. „Je bent immers bij de Buters geweest. Had hij al wat gevangen?" „Ik weet het niet, moeder. Hij was al weg toen ik kwam en ik had geen zin om bij hem te gaan kijken. Geert is ziek", voegt hij er aan toe. Hij is de eerste die de kamer uitgaat en naar buiten drentelt. Lusteloos gaan zijn ogen over het besneeuwde land schap. Zijn minderwaardigheidsgevoel heeft weer eens 'n geduchte knauw ge kregen. „Dan heb ik toch liever een ander", had Lies gezegd en zij hac daarbij eigenaardig aangekeken alsof hij iets griezeligs was. Maar' schien is hij voor haar wel grieze Tenslotte is zij een flinke gezonder en hij... een bochel, 'n krates. Luidruchtig komen Lies en Cc: deel op. Wrevelig draait hij zié trekt zijn klompen bij de gangdei en klimt de trap op. Zijn plan maakt. Hij gaat zich verkleden e' trekt naar oom Gerrit. Hij u'aci:' tot na het eten. En al moet hij de sneeuw doorwroeten, hij gas' is het zat van de hele rommel. kunnen voor zijn part allemaal. HOOFDSTUK 10 De hoeve van Gerrit Paasmaj; even buiten het dorpje Twelst. een groot bedrijf. Boer Paasnnar. kleedt verschillende functies i' dorpsleven. Hij is wethouder en ling van de Ned. Herv. Kerk. is hij Voorzitter van de Boerenbc' Erevoorzitter van de Jongemannf eniging. De grote hoeve gaat bijna sc.'.^ een dichte groep zware eiken. boerderij loopt een brede sloot, ganzen en eenden zwemmen. Tu&- weg en het huis ligt een asyme-'; tuin, welks kronkelpaden en bedden nu dik onder de sneeuw - (Wordt vif-'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2