Israël in gevaar! Ook in Ooitgensplaat is zwemmen nu gezond Twee Flakkeese jongens landelijk kampioenen in beroepenwedstrijd De strijd is ontbrand ffnappe prestatie Ds. J. Noordhof deed intrede in Wemeldinge Vroegere burgemeesters woning wordt verlcoclit Ook voormalig raadhuis wordt verlcocht Streel(museum weer open voor publieli No. 3591 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEIRDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDE2»! Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Door bevolking gerealiseerd zwembad j.l. zaterdag feestelijk geopend I^NS HBNDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS iledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk TeL (01870) 26 28, na 6 uur 'B avonda TeL 20 28 <-< Giro 167030 ABONTJEMENTSPBIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent pe<r min. Bij contract speciaal tarief. Hst merkwaardigste van alle volke- T^Aezev wereld is zonder enige twijfel het'voik van Israël. Zijn geschiedenis is dank zij de Bijbel, de meest bekende vatt de naties der Oudheid, maar ze is ook de meest spectaculaire en tragische vm alle. Ze is boeiend als geen andere, maar tegelijk aangrijpend door haar dramatiek. De historie is zo afwijkend van die der andere volken, dat zelfs niet-gelovigen soms moeten toegeven, dat'achter het droeve lot der Joden in de loop der geschiedenis een onbegre pen geheim moet schuilen. Het is door de eeuwen heen het slachtoffer gewor- dez^'van de haat en de woede der om ringende en andere volken en na de verstrooiing over de gehele wereld ver jaagd, vervolgd en in grote aantallen gedood door vijanden in vele landen. We zullen het verhaal van deze tra gedie thans niet behandelen. Alleen her inneren we aan de massamoord van het Hiüerregiem als het meest recente en ingrijpende drama. Thans worden we wéér geconfronteerd met de Jodenhaat van de Arabische volken, die sedert kort is opgelaaid en die wellicht tot een uitbarsting zal leiden. Laten we heel in het kort tot goed begrip van de si tuatie even de geschiedenis laten spre ken. Vóór 1917 was Palestina in het bezit van de Turken. Er woonden toen omstreeks één miljoen Arabieren en slechts 100.000 Joden. Het was dus on getwijfeld een Arabisch land. Maar in de eerste wereldoorlog veroverden de Engelsen Palestina en verklaarde de Britse regering op aandrang van de Zionistische beweging de vestiging van een Nationaal Tehuis voor het Joodse volk in Palestina te willen bevorderen. In 1922 werd door de toenmalige Vol kenbond het mandaat over Palestina aafl' Engeland toevertrouwd. Er kwamen nu meer Joden heen, maar dat veroor zaakte grote moeilijkheden voor de Engelsen, daar de Arabieren vreesden verdrongen of overheerst te zullen wor den door de Joden. Vooral toen Hitler ze vóór de oorlog ging vervolgen, werd de immigratie naar Palestina steeds sterker. En na 1945 werd dit erger door een steeds wassende stroom van Joodse vluchtelingen. Omstreeks 1940 woonden er in het land 1.200.000 Arabieren en al 500.000 Joden, welk aantal na de oor log snel toenam. Pe stichting van een Joodse staat in.É'alestina was het ideaal der Zionis- teh'. De Engelsen zaten tussen twee vu- rè^ en wilden zowel de Arabieren als dö: Joden te vriend houden. Toen dit nüslukte besloten ze in 1948 hun man daat op te geven en in mei van dat jaar riep de Joodse leider Ben Goerion de Staat Israël uit. De omringende Arabische landen EsTJte, Syrië, Jordanië enz. begonnen difèct de aanval van alle kanten, maar na een maand vechten hadden ze nog weinig winst behaald, ofschoon de Is rael's strategisch zich in een zeer on gunstige positie bevonden. Er kwam een wapenstilstand tot stand onder in vloed van de Verenigde Naties, maar deze werd een paar weken later weer verbroken en toen maakten de Israëli's in tien dagen enorme vorderingen. Ze veroverden heel Galilea en de Negeb- woestijn in het zuiden. Alleen het oos ten van Midden-Palestina viel in Ara bische handen en werd ingelijfd bij Jordanië. De Egyptenaren konden het niet verder brengen dan Gaza. Intussen waren honderdduizenden Arabieren het land uitgevlucht, naar schatting ongeveer een miljoen. Ander zijds stroomden nu de Joodse immi granten toe. Thans wonen er op het grondgebied van Israël ongeveer 2V2 miljoen Joden en nog 200.000 Arabieren. In de loop van de bijna twintig jaar, dat Israël bestaat, is daar door de be volking enorm veel gepresteerd on danks de permanente dreiging van hun aartsvijanden. Een heel nieuwe staat moest worden opgebouwd, dorpen en steden verrezen zoals Teil Aviv, land bouw en industrie moesten op moder ne wijze worden georganiseerd. En te gelijk moest een sterk leger op de been gehouden worden, want het land was permanent in gevaar. Er kwam wel veel financiële hulp uit Amerika en Duits land gaf grote bedragen aan herstelbe talingen. Israël werd dus steeds ster ker tot grote ergernis der Arabieren. Het jaar 1956 bracht nieuwe vijan delijkheden. Nasser van Egypte kreeg conflicten met Engeland, Frankrijk en Amerika over het Sues-kanaal en de Assoeandam en ging steeds meer Is raël bedreigen. Maar de Israelis waren gereed en vielen de Sinaï-woestijn bin nen. Engeland en Frankrijk vielen ook Egypte aan vanwege het Suez-kanaal en toen zag Israël kans het hele schier eiland Sinaï binnen een week te ver overen. Daardoor werd ook de verbin ding met de Golf van Akaba veilig gesteld. Helaas begingen de Amerika nen onder leiding van Eisenhower en Foster Dulles een enorme blunder door zich tegen deze acties te verklaren. Rusland en de Veren. Naties dreigen en de drie moesten zich terugtrekken. Maar Nasser en zijn vrienden hadden bewezen militair waardeloos te zijn, zo dat Israël zijn positie handhaafde. Het kon nu ook zijn vestiging aan de Golf van Akaba, de havenplaats 3 Eilat, ge bruiken voor aanvoer van olie etc. Momenteel is door Nasser deze Golf voor Israël afgesloten en dat is één van de voornaamste oorzaken der span ningen. Het is een klein kunstje voor hem, want de ingang ervan, de Straat van Tiran, is slechts 6 km. breed! Hij beroept er zich op, dat hij Israël nooit erkend heeft als staat en dat er na 1948 nimmer vrede is gesloten, doch slechts een wapenstilstand. Intussen is deze kwestie niets an ders dan een aanleiding voor Egypte om een grote actie tegen Israël te be ginnen. Nasser zint nog altijd op wraak voor zijn formidabele nederlaag in 1956. Hij wil proberen zijn gedeukt presti ge in het Midden-Oosten omhoog te voeren en als algemeen leider van de hele Arabische wereld te worden er kend. Evenals zoveel andere dictatoren van vroeger en nu betekent hij een groot gevaar voor de wereldvrede en voor de positie van het Westen. Jam mer is het echter voor hem, dat al die Arabische landen aan elkaar hangen als het droge zand van hun woestij nen. Er zou alleen met het uiteenzetten van al hun tegenstellingen en onderlin ge antipathieën een artikel te vullen zijn. Ze treden alleen gezamenlijk op als het tegen Israël gaat. Dan worden zelfs de doodsvijanden Nasser en Hoes sein plotseling „vrienden". De haat van de Arabieren tegen Is raël berust voor een groot deel op een minderwaardigheidscomplex t.o.v. de Joden. De toestanden in de Arabische landen (Egypte, Jemen, Saoedi-Arabië. Jordanië, Irak, Syrië, Libanon en de verderaf liggende Noordafrikaanse Al gerije, Soedan, Tunesië, Liby en Ma rokko) zijn zodanig, dat Israël met zijn Westerse cultuur en ontwikkeling er ver boven uitsteekt. Zulk een land is hun een doorn in het oog. Voorts me nen ze, dat Palestina een Arabisch land is, dat hun door de Joden is ontnomen. Ze zullen daarom niet rusten voor zij de staat Israël hebben „vernietigd". Wie de kaart van het hele gebied beziet, komt ook zonder dat hij over enige strategische kennis beschikt, di rect tot de conclusie, dat het een zo ongunstig mogelijke ligging en moeilijk te verdedigen grenzen heeft. Bij een goed geleide aanval van de vijand kan het gemakkelijk direct in tweeën wor den gesneden, daar ten noorden van Teil Aviv Noord en Zuid slechts door een strook land van 15 km. breedte verbonden zijn. Ook Eilat kan gemak kelijk afgesneden worden. Van drie kanten kan het worden aangevallen. Mocht het werkelijk tot een oorlog komen, dan zal Israël het zwaar te ver antwoorden krijgen. Egypte is dank zij Russische hulp veel sterker dan in 1956. Maar Israël vecht dan voor zijn naakte bestaan. Onze sympathie gaat uit naar dit oude land van de Bijbel, naar dit volk, dat reeds zoveel rampen heeft meegemaakt en in de oorlog zes miljoen mensen door Hitler zag ver moorden. Deze Joodse staat mag niet van de kaart worden weggevaagd. Als het tot oorlog komt, zal het hele Wes ten in actie moeten komen om deze catastrofe te verhinderen. Gistermorgen om 8 uur is de strijd tussen Israël en Egypte ontbrand. Is raël is tegen de ernstige dreigingen in het offensief gegaan. Er worden ver beten gevechten geleverd en volgens berichten waren gisteren de Egyptische troepen teruggeslagen; Israëlische ko- lonnes zouden Sinaï zijn binnengeval len. Ook in de lucht schijnt Israël ver reweg het overwicht te hebben be haald. De luchtmachten van Egypte en een van haar bondgenoten Syrië zou den reeds maandag dermate grote ver liezen hebben geleden dat zij niet ope rationeel meer zijn. Inmiddels vraagt vooral de Westerse wereld zich bezorgd af waartoe dit con flict zal leiden. De Veiligheidsraad doet alle pogingen een wapenstilstand te be werken. Amerika en de Sowjet Unie hebben zich in deze zaak neutraal ver klaard. De Sowjet-Unie zal zich ge dragen zoals Amerika. Wanneer Amerika Israël zal steunen zal de USSR de Arabische landen in gelijke mate steunen. Ook Frankrijk en Engeland blijven neutraal zodat er enige hoop mag be staan dat het conflicht zich niet tot een wereldoorlog uitbreidt. Na in de morgendienst door ds. P. Schravendeel uit Middelhamis als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Wemeldinge te zijn bevestigd, deed ds. J. Noordhof uit Den Bommel in de middagdienst intrede in Wemeldinge, tevens als predikant voor het werk on der de schippers. Hij had als tekst ge kozen Handelingen 4 12. Na de dienst werd hij toegesproken door ouderling D. Kerkhove, waarna de gemeente hem de zegenbede toezong uit Gezang 52. Vervolgens voerden het woord de heer A. Wagenaar namens de AGKOS (Arbeid gereformeerde kerk onder schippers), consulent ds. C. W. de Bruyne uit Goes die tevens na mens de classis Goes sprak, ds. G. van Bruggen en de Vrij-evangelische ge meente de heer Rottier namens de kerkeraad van Den Bommel en ten slotte burgemeester C. N. F. van Sas namens het gemeentebestuur. (Rotterdammer) NIEUWE TONGE Kerkdienst. Donderdag a.s. des sav. 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gem. al hier yoor te gaan ds. Hage van Krab- bendijke. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Vrijdag 9 juni a.s. des nam. 7 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan ds. E. du Marchie van Voorthuizen te Urk. Zie verder de advertentie in dit nummer. OUDDORP De vroegere burgemeesterswoning, staande aan de Molenblok is bij de j.l. vrijdagavond gehouden verkoping inge zet op f 24000,—, door dhr. D. Flik- weert. Koolweg 8 alhier. Ook het vroegere gemeentehuis zal worden verkocht. Op de agenda voor de openbare ver gadering van a.s. vrijdag van de nieu we polder Goeree komt het voorstel voor tot aankoop van het raadhuis van de voormalige gemeente Ouddorp als polderhuis. Genoemde vergadering begint om 19.30 uur in de Pausenkamer van „De Gouden Leeuw" te Goedereede. ---------O--------- Met het zonnetje als meest welkome toeschouwer heeft j.l. zaterdagmiddag burgemeester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee het nieuwe zwembad „de Singel", uniek gelegen bij het fort Prins Frederik, officieel geopend. Tientalleu uit Ooitgensplaat en andere dorpen po pelden voor de ingang om in het lok kende frisse water te kunnen plonsen. Na een briljante openingsspeech waar in burgemeester v. d. Harst zijn ijverige gemeentenaren die voor de realisering van het bad hadden gezorgd alle !ot toezvvaaide hees de burgemeester de vlag van de vroegere gemeente Oolt- gensplaats waarna na een korte bezich tiging van het bad het publiek werd toegelaten dat voor het merendeel het bad indook, een van hen zelfs gekleed. Aan de orde van de dag. Met verheuging constateerde de'bur gemeester dat de ene heuglijke gebeur tenis op de andere volgt en dat in Oost flakkee de openingen bijna niet van de lucht zijn. Hij herinnerde daarbij o.m. aan de kerkrestauraties, orgelbespelin gen, opening van het tennisveld en de camping te Oude Tonge, de nog te ope nen volière, sporthal en het nieuwe scholencomplex in Den Bommel zodat er nauwelijks een pauze is om op adem te komen. De burgemeester had er alle begrip voor dat de jeugd stond te trap pelen om het bad in te komen, niette min vond hij een officiële openings plechtigheid op haar plaats om te voor komen, dat, wat hier werd gedemon streerd, de doofpot in gaat,de doofpot is trouwens al helemaal vol..." bekende hij. Spr. noemde het een bijzonderheid en een voorrecht dat een gemeente als Oostflakkee met nauwelijks 8000 inwo ners over twee openluchtzwembaden beschikt. „Dat komt omdat wij in Oost flakkee als het om belangrijke zaken gaat meteen eendrachtig de schouders er onder zetten en aanpakken en dat we de tweedracht zonder welke we het ook niet kunen uitstellen voor later. Moei lijkheden maken doen we hier niet vooraf, maar achteraf" verklaarde de burgemeester. Dankbaar. We zijn blij met deze aanwinst die niemand ons meer afneemt, die er is als een zegen en omdat wij er de kracht en de wijsheid, het verstand de inspi ratie en het geduld voor ontvajigen hebben; laat ons daar eerbiedig en oot moedig dankbaar voor zijn" aldus de burg. die vervolgens de verwezenlijking van het plan nogeens de revue liet pas seren. „Er was een heel mooi plan waar eigenlijk niemand in geloofde omdat er geen geld was; ook op de gemeente die evenmin geld had kon niet gerekend worden. Er werden belastingen ver hoogd en toen ook dat niet hielp kwam er een comité met wilskrachtige man nen en dat omstreeks juni vorig jaar! En de burgemeester vervolgde alsof hij een sprookje vertelde: „Die mannen vonden dat het nu eens afgelopen moest zijn met het zwemmen in het rioolwa ter van de haven, waaruit besmettelijke ziekten kunnen voortkomen". „Als de gemeente het dan niet kan dan doen wij het" zo besloot het comité en vorig jaar 24 juni had dhr. Tim merman ,in de toen gehouden raads vergadering het initiatief van het co mité ter kennis gebracht. De burge meester wist dat in het voorbije jaar het hele dorp heeft meegeleefd en met acties heeft meegedaan waardoor het ongelofelijke kon gebeuren dat het bad thans in gebruik kon worden genomen, tot heil en zegen van de jeugd. „Zonder dat particulier initiatief had het bad er in nog geen tien jaar ge weest" verklaarde de burgemeester. Met grote waardering tekende hij aan dat door vrijwillige acties, kosteloze ar beidsuren e.d. ruim een halve ton werd bespaard op het bedrag dat anders door de gemeente zou zijn uitgegeven. Daarentegen sprak hij met misnoegen over de eveneens gepleegde baldadig heid die 3000,kostte waaraan spr. de wens verbond dat het met de bal dadigheid gedaan zal zijn nu de jeugd in het bad al haar energie kan ontla den. Spr. besloot zijn openingswoord met de allerbeste wensen voor de ex ploitatie en zwemgenoegens, waarna hij met vreugde en trots in het hart zo als alle Oostflakkeeënaren de vlag van Ooitgensplaat hees, begeleid door het getrompetter van enkele leden van U.D.I. Bezichtiiglng. Burgemeester en mevr. v. d. Harst bezichtigden daarop de kleedruimten en het prachtige bad waar door een zestal zwemmers een spandoek werd getoond waarop „WELKOM IN ONS BAD" stond geschreven. Voor de ogen van tal van officiële genodigden gaven de zwemmers een partijtje zwemmen en duiken weg waarna het ook de beurt was van de jeugdige zwemmertjes die deze middag gratis toegang hadden. Toespraken. In het restaurant van het fort „de Donjon" werd daarna gerecipieerd waarbij ook enkele toespraken werden gehouden. Namens de streek V.V.V. sprak dhr. L. Visser uit Stellendam; burgemeester Bos van Dirksland sprak namens de collega burgemeesters van het eiland en dhr. Pesie namens de aan nemers. Hij hield de burgemeesters voor maar niet jaloers te zijn omdat hij im mers nog meer van deze baden kon ma ken en de rij van sprekers werd ge sloten door de heer Jac. de Vos als voorman van de vrijwilligersploeg. Ter wijl er in het fort druk werd gesproken vermaakte menigeen zich geheel naar de bedoelingen van het comité zich uitermate in de nieuwe trekpleister van de Plaat. „Toch een mooi bad in de blindedarm" constateerde een raadslid daarmee de uitspraak van dhr. de Vin als zou Ooitgensplaat een blindedarm zijn heel erg geringschattend. Een wonder. „Wonderen worden hier direct ver richt; onmogelijkheden duren iets lan ger" vermeldde een groot bord dat door een hefinrichting op een tractor boven de mensenmassa werd uitgestoken. De wonderdoeners de heren L. C. Dors man, J. J. Brinkman, C. W. J. Geerts, C. van Rossum, A. Smit, G. K. Timmer man en C. de Vos, samen vormend het comité Stichting zwembad Ooltgen- plaat, werden deze dag met ere ge noemd. Ook nu het bad gereed is be staan nog wensen. Er wordt hard ge spaard voor een één-meter springplank om wat bescheidener duikjes te kunnen maken. Ook wordt een zwemclub opge richt zodat- het zich laat aanzien dat het bad maximaal gebruikt zal worden. Het bad is 43 meter lang en 16 me ter breed. Er is een kinderbad dat in diepte varieert van 40 t.m. 1.60 meter. Achter in het bad is een springkuil van 3.25 meter diep; er zijn vier wedstrijd banen van 25 meter lang. Om het bad zijn perrons met 4 voetbaadbakken. In het filtergebouw is naast de zuiverings installatie ruimte gehouden voor een e.v. te bouwen ketelhuis als ooit bad verwarming zou worden aangebracht. Er is voorts gezorgd voor een ruime parkeerplaats en zonneweide. Het Streekmuseum voor Goeree-Over- flakkee in de Kerkstraat te Sommels- dijk wordt vanaf zaterdag a.s. weer voor het publiek open gesteld. De openings-uren zijn iedere dag van 2 tot 5 uur, behalve zondag en maan dag. De opstelling van de museumstukken zijn weer anders geworden en er zijn ook weer nieuwe aanwinsten te zien. In ieder geval zeker de moeite waard om er een kijkje te nemen. Vakantiegangers kunnen in het mu seum zien, hoe het eiland Goeree-Over- flakkee is ontstaan, hoe men in vo rige eeuwen leefde en werkte en hoe men er gewoond heeft. Ook de resultaten van de opgravin gen die enige jaren geleden te Goede reede gedaan zijn, waarbij vele vond sten gedaan zijn van Romeinse neder zettingen uit de eerste en tweede eeuw, zijn weer ten toon gesteld. Wij attenderen er op, dat gezelschap pen, schoolklassen enz. het museum e.v. ook buiten de openstellingsuren, b.v. in de voormiddag kunnen bezoe ken. Maar daarvoor moet vooraf tele fonisch kennis worden gegeven aan het secretariaat te Middelharnis, Tele foon 01870—2136. Voor rondleiding wordt dan gezorgd. OUDE TONGE Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer G. W. Kroon, slaagde te 's-Gravenhage aan de Nederlandse Fotovakschool voor het diploma Algemene Fotografie. Bij de gehouden huis aan huis col lecte in de gemeente Oude Tonge voor de afd. Roode Kruis heeft opgebracht de som van f 787,er was ongeveer f 140,meer dan het vorige jaar. De IS-jarige Leen van Prooyen uit Dirksland heeft vorige week met groot succes in Utrecht deelgenomen aan de daar gehouden nationale beroepenten toonstelling. De demonstratie van per soonlijk vakmanschap, in het vak elec- trotechniseh installeren, die Leen daar weg gaf werd met het nationaal kam pioenschap gehonoreerd. Met zijn gereed schap kon de jeugdige vakman een oorkonde met plaquette mee naar huis nemen plus het vooruitzicht op een reis naar Madrid waar hij a.s. zomer in in ternationaal geselschap zijn vakman schap gaat tonen. Aan de door het Nederlands Comité voor Nationale en Internationale Be roepenwedstrijden in de Jaarbeurshal len te Utrecht gehouden wedstrijd na men plm. 300 deelnemers deel, ver deeld over maar liefst 43 beroepen. De deelnemers zijn door de landelijke op leidingsorganen van het bedrijfsleven uitgekozen uit de beste leerlingen van de bedrijfsleidingen. Leen van Prooyen werd met 5 anderen uitgekozen door het V.E.V.; sinds het najaar van 1964 werkt hij bij de R.D.M., waar hij 2 jaar de lessen op de bedrijfsschool volgde; hij deed meerdere examens en slaagde als onderhouds electromonteur met een ge middelde van 8. Thans volgt hij een schriftelijke cursus bij de P.B.N.A. -O- Met dhr. van Prooyen heeft ook dhr. K. v. d. Tonnekreek (foto hier naast), als kapper een knappe prestatie gele verd. Ook hij eindigde als landelijk kampioen. Op de foto ziet men hem met zijn model bezig. Beide jongens hebben Flakkee op de meest verdienstelijke manier in het nieuws gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1