IIAtlDEn niEUWS bruidsfoto's Raad Oirksland toont waardering voor het gevoerde heleid Achter Jaarvergadering Polder Sint fldolfsland te Ooitgensplaat de grenspaal IIE \N De heer J. W. Don overleden Aanvullende uitkering in vooruitzicht Veerhaven Perkpolder rond maart 1968 gereed W/e 6oe\ er mee Ook I J. ZANDSTRA Begroting 1967 zonder stemming aangenomen. Insecten of Houtworm? Kollekte voor de Stichting Het Hoogeland" Beekbergen Bericht voor telers van Ouddorpse bruine sjalotten Eitense Veemarkt ~--^ 8e blad Vrijdag 2 juni 1967 No. 3590 ^OIB- huidje altijd gaaf élna; (directeur W.Z.E.) voor FOTOGRAFIE SOMMELSDIJK 5 z i De Franse president moge dan bij zijn ■rverkiezing vorig jaar nog een vrij trdige meerderheid hebben behaald, b regering kan in het parlement niet .r op een grote meerderheid rekenen is althans gebleken, toen onlangs motie van wantrouwen, ingediend wr de oppositie, in de Nationale Ver- idering slechts met een meerderheid In acht stemmen werd verworpen. Het was als het ware „een schot voor de boeg" door het parlement, dat voor lopig is uitgeschakeld. Want daar is het de regering - Pompidou, de trouwe pa ladijnen van De Gaulle, om te doen geweest, uitschakeling van de inspraak van het parlement t.a.v. het sociaal en economisch beleid. De regering had de Nationale Vergadering namelijk om speciale volmachten gevraagd om ge durende een halfjaar bij decreet te mo gen regeren, meer in het bijzonder op het reeds genoemde terrein. Men kan de uitslag van de stemnamg Zien als een groeiend wantrouwen te gen het regiem-De GauUe. De Franse 40) POEDER- CRÈME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED band heden trstel- meer lemak. Itoma- anden bhir.e- [gratis oude taptie- Irèren. iet het Tel. resident kan een Fransman bij uit lek zijn, die het wel meent met zijn nd, zijn wijze van regeren wekt meer i meer wrevel op in eigen land. Zijn jiinachting voor het parlement, waar- Jran het verzoek om bij decreet te mo gen regeren een uitvloeisel is, begint tomen aan te nemen, welke grenzen |an hoogmoedswaanzin, n.l. dat hij het flet zijn ministers best af kan en daar- |)ij geen „pottenkijkers" nodig heeft. Stakingen. I' Het Franse volk heeft op het verzoek Bm bedoelde volmachten scherp gerea geerd. Er was een nationale staking pitgeroepen door de Franse vakbonden, Vaarop miljoenen Franse werknemers net een „wij doen mee" hebben geant woord. Gedurende vierentwintig uur eeft vrijwel het gehele economische bven stil gelegen. Zelfs de nutsbedrij- len (gas en elektriciteit) en de scholen lebben hun deuren gesloten en degenen lie nog wilden, werken, moesten te voet l'aan, want er was geen tram of taxi bekennen in de straten. In het cen- um van Parijs was het een enorme ukte van tienduizenden betogers. Het is niet de eerste keer, dat de Vakbonden de politiek van De GauUe Qet een staking beantwoordden. Reeds lerhaaldelijk heeft de Franse regering aet dit euvel te kampen gehad. Vlug- Ier dan bij ons grijpt men in Frankrijk Baar dit „uiterste middel", zoals men |at dan noemt, hoewel in eigen land en man als staatsraad Ruppert, oud- ^oorzitter van het C.N.V., dit middel aanprijst als een récht, bijv. om de me- pezeggenschap af te dwingen. Twflfel. Die staking heeft niets uitgehaald, vant de Nationale Vergadering heeft |et verzoek om de volmachten toch ge flikt, zij het met tegenzin. Dat onge veer 250 afgevaardigden zich van stem- ning hebben onthouden, wijst er wel op lat het aantal twijfelaars ten aanzien pan de Gaulle's politiek toeneemt. De lei- Ier van de Onafhankelijken oud-minis- |èr d' Estaing, riep premier Pompidou loe: „Wanneer u goede wetten wilt ma- pn, dient u de Nationale Vergadering lan het werk te zetten", doch deze vaarschuwing heeft niet geholpen. De oppositie had natuurlijk graag de legering ten val zien gebracht. Dat .zij Ie meerderheid niet heeft kunnen be lalen, ligt in het feit, dat verschillende leidinggevende figuren onder de oppo- pnten op dit moment niets gevoelen voor het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen, welke ongetwijfeld het ge- irolg zouden zijn geweest van de val pan de regering-Pompidou. Daar komt piog bij, dat de communisten in Frank rijk het niet bepaald prettig vinden, dat pe Gaulle toenadering tot Moskou heeft |ezocht. Zij kunnen daardoor moeilijker egen het staatshoofd ageren dan zij wel «rensen. W,at gaat regering doen? Het is nu maar de vraag, in hoeverre |e Franse regering van de volmachten kebruik zal maken. Een te hardhandig g}grijpen in de sociale voorzieningen, ^ie in dit land op hoog peil staan, zou als gevolg met zich kunnen brengen pieuwe stakingen, of andere acties te gen de regering. Deze wil juist de vol machten gebruiken om het economisch Evenwicht zoveel mogelijk te herstellen, jwaaraan stakingen, met als gevolg pro- ^uktieverlies, nu echt niet bijdragen. Daarom kunnen de komende maan den met spanning worden tegemoet ge pen. De oppositie tegen De Gaulle zal natuurlijk elke maatregel, die haar niet ^nt, uitbuiten. Trouwens geheel Europa kijkt met ■spanning naar De GauUe, die er zo- fwaar in heeft toegestemd, dat de aan- Ivrage van Engeland om toetreding tot Ide E.E.G. in de ministerraad van de lE.E.G. te Brussel aan de orde mag ko- Pmen. Een overwinning voor de andere vijf landen en voor premier Wilson van Engeland? Wij moeten maar afwachten. Een bespreking te Brussel betekent nog geenszins inwilliging van de Britse aan vrage "tot 'het lidmaatschap Het zou weleens kunnen zijn, dat De GauUe hardleers was (en is) waarvan hij meer dan eéniisSélv heeft blijk gegeven. Maandagmiddag is plotseling overle den de heer J. W. Don, sedert 1950 di recteur van het ziekenfonds WZE te Brielle. Hij bereikte de leeftijd van 54 jaar De overledene heeft de gemeenschap in diverse functies gediend. Hij was o.a. secretaris van de stichting tand- heelkeundige jeugdzorg en secretaris van het prinses Beatrix poliofonds voor de afdeling Voome, Putten en Rozenburg. Hij maakte deel uit van de commissie voor de Nederlandse Jeugdherbergcentrale, was voorzitter van de afdeling Oostvoorne van Volks onderwijs en was lid van de nieuwe Schoolraad te Oostvoorne, waarvan de installatie dezer dagen zou plaats heb ben. Tot zijn verdiensten behoort o.a. ook het tot stand brengen te Oostvoorne van een afdeling van de plattelandsbiblo- theek van Zuid-Holland. Het bericht van het plotseling over lijden maakte diepe indruk op hen, die hem kenden. Hij was beminnelijk in de omgang en vol belangstelling voor het wel en wee van zijn medemens. De begrafenis heeft plaats gehad op donderdag 1 juni op de algemene be graafplaats te Oostvoorne. (Nw. Brielse Cournt) RIJMEN VAN TIJMEN. Herkingen houdt uitverkoop. Maar 't wordt vast geen stormloop. Wie zit er op hete kolen, Voor zo'n oude korenmolen? Want wat zegt nu het publiek? „Ik wil niet zo'n stuk antiek. Geef mij maar een bungalow, of een aardig huis cadeau". Molens raken uit de tijd. Kijk maar naar „De Dankbaarheid". Jai'en zag men hem al draaien. Hij lag stil als 't niet ging waaien. Hij kent Herkings lief en leed. Dingen die hij nooit vergeet. Zag de vette en magere jaren, Die voor 't dorp funest soms waren. Maakte er van alles mee. Nu rijdt elk haast in een slee! Inundatie, mobilisatie. Alles hoorde er zo bij. En ook de evacuatie, Door.de Duitse razernij. Maar de molen mocht er blijven. En ze kan nog blijven staan. Wie zal haar (als weekendhuisje?) Nu misschien nog kopen gaan? Wie een klap van deze molen, In zijn leven heeft gehad. Wil het ding beslist niet hebben. Zo heeft Herkingen steeds wat! TIJMEN. RIJKSLANDBOUWCONSULENT SCHAP VOOR ZUID-WEST ZUID-HOLLAND. DE AARDAPPELZIEKTE. Op veel afvalhopen is reeds volop aardappelziekte aanwezig. Het is de hoogste tijd deze afvalhopen grondig op te ruimen. Op vroeg ontwikkelde aard appelen moet nu met de ziektebestrij- ding worden begonnen. Deze gewassen zijn zover dat de planten elkaar in de rij („in de vooruitslag") gaan raken. Vanaf 1 juni wordt de telefonische berichtendienst weer ingeschakeld en wordt ook weer via de radio de waar schuwingsdienst voor de aardappelziek- tebestrijding ingeschakeld. Telefoon 01850 - 30500. BLADLUISBESTRIJDING IN BIETEN. De bladluissituatie is zodanig dat een algemene bespuiting noodzakelijk wordt geacht op alle bietenpercelen. Het is gewenst een systemisch werkend mid del te gebruiken en in verband met de snel groeiende plantjes IV2 maal de normale hoeveelheid middel. Na de be spuiting moet enkele dagen met opéén zetten worden gewacht in verband met veiligheidsoverwegingen. DE ERWTEGALMUG. Gezien de ernstige knopmadeaantas- ting in 1966, met name op Goeree- Overflakkee, wordt geadviseerd een tweede behandeling uit te voeren. Dit moet gebeuren 1 week na de eerste be handeling. Middel: 2 liter DDT 25»,/o 1 kg pa- rathion spuitpoeder 25°/o. De rijkslandbouwconsulent. OUDDORP Bouwvakkers. Verzilvering Zomer- inlevering vakantiebonnen. Voor de va kantieperiode kunt u uw zegelboekje inleveren op vrijdag 2 juni tussen 7 en 9 uur en op zaterdag 3 juni tussen 9 en 5 uur bij uw P.V. van het Sociaal Fonds Joh. Hmeeteman, Oostdijk 41. NIEUWE TONGE Vakantiebonnen. Inleveren van va kantiebonnen voor de Bouwnijverheid op donderdag 8 en op vrijdag 16 juni bij A. K. V. d. Doel Westdijk 15a. De raad van de gemeente Dlrksland heeft zich woensdagavond vrij content getoond met het eindresultaat van de begroting 1967, waarin het netto nade lig slot werd terugebracht met rond 40.000,— tot 88.000,—, en het daar aan ten grondslag liggende beleid. De begroting werd na een vrij korte miaar niettemin zeer Intensieve behandeling zonder hoofdeiyke stemming aanvaard. Ook ging de raad zg het node ac- coord met de voorgestelde verhogingen v.an straatbelasting, rioolbelasting en reinigingsrechten. Het nemen van deze maatregel bleek de enige mogelijkheid in zich te bergen dat de gevraagde aanvullende uitkering uit het gemeen tefonds die de gemeente goeddeels uit de financiële impasse kan halen ver strekt zal worden. Algemene beschouwingen. Van de geboden mogelijkheid tot het houden van een algemene beschouwing werd door slechts twee raadsleden, t.w. dhr. van Prooyen (P.v.d.A.) en dhr. J. Struyk (S.G.P.) gebruik gemaakt. De heren P. A. Leijdens; E. Prins en B. de Gast waren deze vergadering afwezig. Dhr. van Prooyen hield een lang be toog dat zo meende de voorz., burg. Bos na afloop ook in de Tweede Kamer zou kunnen zijn ge houden; de kamerleden zouden er ook iets uit hebben kunnen leren. Dhr. van Prooyen ging in zijn wat hij noemde „maiden-speech" diep in op de positie die een gemeenteraad inneemt in het totale staatsbestel met de ont wikkeling van haar positie en de be voegdheden. Sjr. citeerde uitspraken van Thor- becke, gedaan in mei 1844 waarin hij meerdere overeenkomsten met de hui dige situatie .aanwees. Komend tot meer recenter datum zei dhr. van Prooyen: „Als nu een zich liberaal noemende minister van financiën de zaak uit de hand laat lopen dan wordt er een crisis over omroepzaken geforceerd en moet de P.v.d.A. er weer aan te pas komen om de vastgelopen wagen uit het slop te halen en dan komt er een beleid waarin het accent wat meer op de ge meenschapsvoorzieningen ligt. „Was men in zijn tijd bevreesd voor de door Thorbecke ontwikkelde gedachten, zo is men vandaag beangst voor de doelstel lingen die de P.v.d.A. nastreeft; het verleden leert dat men een ontwikke ling kan vertragen maar niet kan tegen houden", zo betoogde spr. Hij meende dat Thorbecke als eerste de naam Provo zou hebben gekregen zo die naam in zijn tijd bekend was geweest. „De P.v.d.A. staat een beleid voor dat er zich op richt de krachten die in de gemeenschap leven mede verantwoor delijk te maken". Daarom was dhr. van Prooyen verheugd in Dlrksland een harmonisatie en spreiding der verant- woordeUjkheden te kunnen constateren; de burgemeester noemde hij een harde en eerlijke werker die de problemen van de burgers tot de zijne maakt. Minder gelukkig toonde spr. zich met de politieke samenstelling van het col lege; over het werk van de verschiUen- de commissies was hij goed te spreken; in weth. van Rossum die de advies commissie gemeentewerken presideert zag spr. een open en eerlijk mens. Het gevoerde beleid beschouwend sprak dhr. van Prooyen waarderend over de goede samenwerking tussen het gem. bestuur en bestuur van de wo- ningbouwver. Ook wees hij erop dat het vliegveld „Zestienhoven" te klein wordt voor vrachtvervoer; hij meende dat Flakkee uitstekend een functie zou kunnen vervullen als distributiecen trum; hij vond de aanleg van een vliegveld op Flakkee zo gek nog niet. Vervolgens gaf dhr. van Prooyen een opsomming uitgediept uit een studie van wat de wereld op wetenschap pelijk en technisch gebied zoal te wachten staat. „Angstwekkend genoeg" vond hij, daarbij de ruimtevaart onbe sproken latend. „Aldus met elkaar in deze raad sa menwerkende, vanuit verschiUende achtergronden gevoed, zullen wij ont dekken dat er veel is wat ons bindt en dat wij allen Dlrksland wiUen maken tot een plaats waar het goed is te wonen, te leven en te werken" zo be sloot dhr. van Prooyen. Stap in de goede richting. Dhr. J. Struyk die namens de S.G.P.- fractie sprak vond het een verheugend verschijnsel en een stap in de goede richting dat het tekort met 40.000, kon worden teruggebracht. Echter ge ven de ongedekte tekorten van de vo rige begrotingen tot een half mil joen wel reden tot nadenken. Dhr. Struyk vroeg nader te worden ingelicht over „het mysterie van de Boezemweg, spr. vond de reconstructie een totale mislukking. De Onwaardse- dijk daarentegen ziet er keurig uit. De voorgestelde belastingverhogingen vond dhr. Struyk een onverkwikkelijke zaak" De verhoging wordt ons op een gebie dende wijs opgedrongen; hij vond het een onbillijke en onrechtvaardige zaak, mede gelet op de dijklasten en tolheffing vond hij het zelfs een schandelijke stunt Hij meende dat de zo noodzakelijke in dustrie hierdoor van Flakkee geweerd wordt. Uit het kwartaalbericht van het E.T.I. vrist dhr. Struyk dat de gemid delde inkomens op Flakkee tot de laagsten in den lande behoren terwijl de hoogste lasten op de bevolking druk ken. „Wij hebben recht op dezelfde rechten als elke Nederlander" betoogde dhr. Struyk daarmee te kennen gevend dat hij aanspraak maakt op een tolvrije brug en het recht om zonder dijklasten achter de dijken te wonen. „Alleen al omdat het nationaal inko men en vermogen slechts voor een on dergeschikt gedeelte van agrarische herkomst zijn is het niet redelijk en niet practisch de financiële zorg voor de waterkeringen die de veiligheid van alle inwoners waarborgen door de eige naren van gebouwde en ongebouwde eigendommen te doen dragen" betoogde dhr. Struyk met klem. Nu de noodzake lijke verrichte diensten worden opge trokken wilde spr. ook een niet nood zakelijk verleende dienst duurder ma ken; de bijdrage aan de exploitatie van het sportveld door de Ver. kon z.i. wor den verhoogd. Een voorziening in de haven van Herkingen voor de daar ge legen bootjes, een aula op de begraaf plaats te Herkingen, verbetering van I het Onderlangs te Herkingen en de Julianalaan te Dlrksland w^ar veel hinder van het regenwater wordt on- I dervonden" behoorden tot de voomaam- ste verlangens. Spr. besloot met het college Gods ze gen toe te wensen bij het verrichten van haar zware en moeilijke taak. Beantwoording. De voorz. burg. Bos verwachtte dat dhr. Struyk zijn uitspraak „schan dalige stunt" niet in zijn volle diepte heeft gepeild. „Die beleidskwestie kun nen wij niet in haar volle omvang be zien" weerlegde de voorz. Ook bestreed de voorz. de bewering van dhr. Struyk als zou de gemeente recht kunnen laten gelden op een extra uitkering. De gemeente heeft enkel het recht op een algemene objectieve uit kering. In uitzonderlijke gevallen is er de mogelijkheid een aanvullende sub jectieve uitkering te ontvangen. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting werden meerdere vra gen gesteld en opmerkingen geplaatst. Zo had dhr. Struyk in Melissant aan de Julianastraat en de Molendijk een „mastbos" van straatlantaarns aange troffen; hij vond dat wel wat teveel van het goede. „Die voorziening is ze ker niet overdreven en voldoet zelfs niet aan de eisen" stelde de voorz. „Een goed verlichte woonplaats is een heel C. Sprong volgt W. Voogd als pen ningmeester op. iSmijt geen kunst- mestverpakking en bussen van sproeimiddels weg. Ruimt deze ge vaarlijke rommel op. Steigerdijk slecht en Ben. Havendijk gevaarlijk. In Hotel „Hobbel" vond maandagmiddag bovengenoemde vergadering plaats.. 28 personen waren aanwezig, recht heb bend op 227 van de 644 geldige stem men. Behalve het gehele bestuur wa ren ook aanwezig, secr. C. Sprong en penningm. W. Voogd. De voorz. drs. K. C. van Kempen verzocht allen op te staan en sprak hierna enkele woorden ter nagedachtenis aan de onlangs over leden J. A. van Nieuwenhuijzen. Hij was bijzonder ijverig voor de landbouw, doch daarna ook voor pol der en waterschap. Hij was veelal cri- tisch doch opbouwend bedoeld. Wij zul len hem missen, moge God de familie sterken in hun verlies, aldus de voorz. Als openingswoord werd vooral ge wezen op het bijzonder natte jaar 1966, wat veel meer maaluren tot gevolg had dan ooit te voren, doch ook veel meer onkosten. Ook de machinisten hebben goed hun best gedaan. Tevens is wel gebleksen hoe nuttig de werken van vorige jaren zijn geweest. De notulen van de verg. van dec. '66 werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Bestuursverkiezing. Aftredend waren C. v. Rossum en H. L. Schilperoort; v. Rossum verkreeg 21 stemmen, blanco 11. Beiden namen hun herbenoeming aan. De voorzitter wen ste hun geluk en zag in deze verkie zing ook een waardering van het werk van het gehele bestuur. Nieuwe penningmeester. Daar dhr. W. Voogd dit jaar 65 hoopt te worden, is hem per 1 januari '68 eervol ontslag verleend. Veertig jaar geleden werd hij verkozen uit een dub beltal waarop mede stond dhr. P. J. F. Koster. Dhr. Voogd vertegenwoordigt een stuk historie van de polders. In de a.s. verg. in december zal een en ander worden herdacht Van G.S. was het be stuur al dikwijls geadviseerd om de ambten van Sec. en Peimingm. te com bineren. Ook het Bestuur leek het beter deze weg te kiezen. Vandaar het twee tal: C. Sprong en mevr. Sprong-Doe- land. Door M. K. v. Eek, notaris de Vries en wethouder A. de Vos werden nog enkele opmerkingen hierover ge maakt. Uitslag stemming was C. Sprong 212, mevr. Sprong 7, Joh Breeman 2 stemmen. Blanco 4, van onwaarde 2. De voorzitter feliciteerde dhr. Sprong en vond het voor de polder een geluk kige oplossing. Dhr. Sprong nam zijn benoeming aan, en hoopte op medewer king van de ingelanden. Rekeningen. De commissie die de rekeningen over 1966 had nagezien, de heren A. C. v. Peperstraten en C. Mijs verklaarden al les in orde te hebben bevonden. Voor 1967 werden benoemd A. C v. Peper- stratenl, C. J. Oostdijk; resp. A. J. v. Oosterom. Over de verschillende bedra gen werd weinig gediscussieerd. Het be stuur ziet wel de noodzaak tot een voorzichtig beheer. Rondvraag. Dhr. J. W. Korteweg vroeg spoedige verbetering van de Steigerdijk, die zeer slecht berijdbaar is. Ook meende hij dat de afrit langs de Havendijk vanaf de Doipsweg, dringend verbreding eist. ledere dag dreigen hier ongelukken. Een en ander zal z.m. spoedig ge beuren. Dhr. V. Vugt had klachten over slechte waterafvoer in de Kruispolder. Zal worden bekeken. Dhr. J. M. v. Rossum vond de Noordzijdse dreef te „stekelachtig". Werk voor de dijkring! Slotwoord voorzitter. Onder de Langeweg komt een nieuwe koker die de polder niets zal kosten. De deuren van het Galathee-gemaal zijn hersteld. Alle ingelanden worden verzocht kunstmest - verpakkingen, sproeimiddelen-bussen enz. niet weg te smijten doch op te ruimen. Een en an der ontsiert het landschap, verstopt de watergangen en hindert soms zelfs de water-machines. Hierna sluiting. ---------O--------- C. KARDUX Dlrksland - Tel. 219 belangrijke zaak en we moeten ons critisch instellen m.b.t. de verlichting in andere dorpen". „De Uchtstad is ver plaatst naar Melissant" constateerde de heer van Es. Dhr. D. Leijdens vond de bijdrage f 4500,aan de B.B.-kring wat hoog i.v.m. de inactiviteit van de ploegen. Nu dhr. Leijdens vernam dat er meerdere actie op komst is en er geld nodig is om mensen op te leiden ging hij accoord en hoopte dat het geld altijd voor niets wordt uitgegeven De Boezemweg. Weth. van Rossum gaf een antwoord op de vraag m.b.t. de reconstructie van de Boezemweg. Spr. verzekerde dat de reconstructie geheel volgens bestek is uitgevoerd; echter viel de hoeveelheid aanwezige verharding tegen en was op sommigeplaatsen zelfs te weinig waar om de aannemer er zelf puin inbracht. De gaten die er nog invallen worden gedicht. De grond dient feitelijk enige tijd tot rust te komen maar afsluiting is vrijwel onmogelijk. De sUjtlaag zal er zeker niet voortijdig worden opge bracht en wordt misschien dikker als aanvankelijk voorgenomen. Dhr. van Es gaf bij de behandeUng van de subsidiebijdragen te kennen dat de S.G.P. fractie zich uitsprak tegen subsidieverlening aan het Humanistisch Thuisfront en de culturele raad voor Zuid Holland. Hierop werd de begro ting z.h.s. aangenomen. Belastingverhogingen. De voorgestelde belastingverhogin gen werden alle zonder stemming aan genomen. Ondanks de vele bedenkingen vond niemand daarin voldoende aan leiding tegen te stemmen. Zo had dhr. van Prooyen naarstig naar een lek in het voorstel gezocht maar dat niet kunnen vinden „niet aan te ontkomen" vond hij. Ook dhr. Poortvliet zag de noodzaak van verhoging in al was hij in principe tegen. De S.G.P. fractie had het voorstel evenmin met gejuich binrxen gehaald; „net als in een huishouden, als er geen inkomsten zijn kan er ook niet uitge geven worden t.b.v. het verzorgingspeil in de gemeente" begreep dhr. van Es. De voorz. wees erop dat de hoogte van de plaatselijke belastingen verre in de minderheid is bij de druk van de hoge algemene belastingen. Voor alle gemeentelijke voorzieningen betaalt men in Dlrksland slechts gemiddeld 60,per jaar. De straatbelasting werd gebracht op gebouwd 20''/o en ongebouwd op 10"/o van de belastbare opbrengst; de reini gingsrechten op 24,per eerste em mer en 16,voor de tweede emmer en de rioolbelasting op 58,per op de riolering aangesloten perceel. Openingstijden badhuizen. Teneinde een bezuiniging te verkrij gen in de exploitatie van de badhuizen te Dlrksland en Melissant werden de openingsuren gewijzigd. Ze zullen voor taan op zaterdag gesloten zijn. De bad inrichting te Dlrksland zal vrijdags van 13.30 tot 17.00 en van 17.30 tot 22.00 uur en die te Melissant van 14.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 21.00 uur geopend zijn. De nieuwe regeling wordt spoedig in gevoerd. Besloten werd tot het in huurkoop nemen van de woning Noord Spuidijk 3. Het gezin M. W. Bazen dat thans in een slechte woning aan de Geldersedijk woont zal er in worden gehuisvest. Aan het gezin v. d. Boom, dat de woning Spuidijk 3 bewoont is een woning in de Fluzistraat toegewezen. De woning wordt verhuurd voor 10,per week. Over 10 jaar zal de woning met grond om niet aan de gemeente worden over gedragen, de ,gem. zal dhr. v. d. Bcom gedurende uiterlijk 10 jaar een bedrag van 500,beschikbaar stellen, wegens het gemis van het genot van de woning. Wijziging gastarieven. Gezien de resultaten van de laatste jaren (in 1966 een vidnst van f 8000, alsmede de verlaagde inkoopprijs en de stijging van de gasafgifte achtten b. en w. het in overeenstemming met de gas- commissie verantwoord met ingang van 9t' Van 5 juni 1967 11 juni 1967 a.s. wordt door de Stichting „Het Hooge land" een kollekte gehouden voor het werk van het opvoeden, verzorgen en reklasseren van relatiegestoorden, al coholisten, maatschappelijk aangepas- ten, thuislozen, meerderjarige debielen en imbecielen, kinderrechterpupillen, ouden van dagen en zieken. Om enigszins aan de zeer grote be hoefte van de verpleging van de relatie- gestoorde lichamelijk- geestelijk minder validen te voldoen werd door deze Stich ting een nieuwe verpleeginrichting ge bouwd. Door deze uitbreiding kunnen 180 patiënten meer worden geplaatst. Hulpbehoevenden, die ernstig naar lichaam en geest gestoord zijn dat zij vrijwel nergens kunnen worden opgeno men, kunnen in de nieuwe inrichting „Hullenoord" worden verpleegd. Bij de Stichting worden door allerlei instanties opname voor verpleging, ver zorging en behandeling gevraagd. Voor zoveel mogelijk wordt aan deze ver zoeken voldaan. Voor bovenstaand werk wordt subsidie van de Overheid ont vangen. Deze is evenwel niet toereikend om alle noodzakelijke werk te kunnen verrichten. De verouderde accomodatie in de verschillende tehuizen dient drin gend aan de eisen van deze tijd te worden aangepast. Wanneer deze week een kollektant(e) bij U een lijst of bus aanbiedt, hopen wij zeer dat U met milde hand zult willen geven. De laatste jaren is in verschillende percelen sjalotten schade door blad- vlekkenziekte opgetreden. De aantasting bestaat uit het op de bladeren voorkomen van kleine, geel witte vlekjes. Als gevolg hiervan sterft het loof snel af, hetgeen vooral bij een vroege aantasting voor de opbrengst van het gewas zeer nadelig is. Voor het bestrijden van deze schim- melziekte komen de volgende midde len het meest in aanmerking: AAzimag - dosering 3 kgiha Duphar Dithane M-45 (mancozeb) - dosering 3 kgIha De per ha benodigde hoeveelheid wa ter bedraagt minstens 200 l. Voor een afdoende bestrijding is het noodzake lijk de bespuiting wekelijks te herhalen. Op de veemarkt van woensdag 31 mei 1967, werden aangevoerd 64 run deren en 2 paarden. Het aanbod van runderen was ruim, de handel oplevend, de prijzen stabiel. Het aanbod van slachtvee was gering met rustige handel en de prijzen als vorige week. Prijzen: melk- en kalf koeien 850 1375; guste koeien 800—1175; kalfvaar- zen 800—1250; pinken 450—675; gras kalveren 350—525; paarden 700—1000; vette koeien 2,803,00 per kilo ge slacht. Blijkens een mededeling in het voor lichtingsbulletin van de provincie Zee land zijn Rijkswaterstaat en aannemers optimistisch gestemd over het tijdig ge reed komen van de werken aan de nieu we veerhaven Perkpolder. Verwacht wordt dat rond maart 1969 de eerste dubbeldeksveerboot de fuik zal binnen varen. Begin volgend jaar zal de brug in de fuik worden opgehangen. Het veerplateau krijgt tweemaal tien op stelbanen voor 400 eenheden (personen auto's) en zal een oppervlakte hebben van 7200 vierkante meter. Er is uit breiding mogelijk met 3600 vierkante meter. De dubbele rijbaan richting Kloosterzande zal 2.5 km. lang zijn. De totale kosten zullen tussen de f 35 en f 40 miljoen liggen. Bij de nieuwe veerhaven worden gebouwd een ener giegebouw, vier woningen, een maga zijn, een kantoor voor de Prov. Stoom bootdiensten en de gebouwtjes voor de kaartverkoop. de meteropneming over augustus 1967 het tarief C (verwarmings- en indus- trieverbruik) te wijzigen mede ter sti mulering van het verwarmingsverbruik. Voor tarief C kosten alle m^ 14 et met een vastrecht van f 16,per kwar taal (voorheen f 15,met een mini male afname van 2000 m^ gas of meer, gerekend over een geheel jaar af te ne men (voorheen minimum afname van 4000 m^). De heer van Es, lid van de gascom- missie verzekerde dat men bij dit ta rief zeker niet duurder, eerder zelfs goedkoper dan met kolen verwarmd. De heer Leijdens hoopte dat er een mogelijkheid komt dat ook Melissant en Herkingen van de goedkope moge lijkheid gebruik zal kunnen maken. „Op Herkingen worden we dat ge sleep met flessen ook zat" voerde de heer Strijk aan. De voorz. beloofde dat het punt de aandacht heeft. Hij attendeerde op het rapport dat over deze materie wordt opgesteld. Er bestaat over deze zaak ook een contact met de gasleverancier, de Gascentrale. Het op te stellen rapport wordt geprojecteerd tegen de moge lijkheid van aardgasvoorziening. Aard gas zal een nog goedkoper gebruik ge ven. Overigens kon de voorzitter wei nig concreets hierover mededelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9