Geslaagde orgelexcursie van V. ers I CAMERA-INRUIL ACTIE l Raad Goedereede stelt f 13.000 beschikbai voor opmaken structuurplan KiftdeAdaeê^fe 2 1! FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA Secretaris JongkoeE herdacht Aaltjes in tuinen Gk)oi uw oude camera niet wegwij nemen ze graag in en geven u er f 7,50, 10,—, 15,— of 20,— voor. SOMMELSDIJK Kwaliteit en service de basis van onze zaak. t Een fruitmand nodig? X "k Vorig jaar viel een steek bij toekenning kampeervergunningen. "k Mededeling over „het Commertje". PR WO Bladz. 2 „EILAMDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 jui,; i dag 2 juni Vele organisten en belangstellenden uit de Zeeuwse en Zuid-Hollandse af delingen van de Ver. van organisten der Geref. Gemeenten (V.O.G.G.) trokken j.l. zaterdag 27 mei naar Dirksland. In het kerkgebouw van de Geref. Gem. werd een orgelexcursie gestart met een korte vergadering, en een bespeling en bezichtiging van het nieuwe „Leeflang orgel" dat verleden jaar in gebruik werd genomen, waarna vervolgens eni ge Flakkeese orgels worden beluisterd. De voorzitter C. Burger uit Tholen stond in zijn openingswoord stil bij een gedeelte uit de 92e psalm, n.I. „Een voorbedacht lied", waarin hij met na druk wees op de voorbereiding van de ofganist, om in de eredienst een voor bedacht spel te kunnen geven, zowel vóór; tijdens, als na de dienst. Hij waarschuwde ernstig tegen het vaak onvoorbereid, en onverantwoord „ge klungel" op de orgelbank. Ook een organist, al is hij nog zo eenvoudig, moet blijven studeren, even als een predikant. T. Stolk uit Middelharnis vroeg de aandacht van de aanwezigen voor zijn referaat „Het orgelbouwbeleid in onze kerken". Na eerst het dieptepunt van de orgelbouw, de vervalperiode uit de dertiger jaren geschetst te hebben, n.I. een droevige achteruitgang van het kunstrijk orgelmakers ambacht, wat uitliep op stijlloze „confectie orgels" met orgelfronten die sterk deden den ken aan fietsenrekken en tandenborstels stond hij stil bij de ontplooiing en groei van de Geref. Gem. Voor het orgel was zeer weinig, of in het geheel geen waar dering. Ging men over tot aanschaf van een pijporgel dan verviel men meestal in handen van inferieure orgelbouwers, daar men geen eisen stelde, en alles goedkoop moest zijn. Dat goedkoop ook in de orgelbouw beslist duurkoop is, komt men nu in veel kerken aan de weet. De referent waarschuwde echter, deze fout onze oudere generatie niet ernstig aan te rekenen, daar die ook veelvuldig is gemaakt in andere kerk genootschappen. Veel van die goedkope instrumenten zijn daar echter al naar de schroothoop verwezen, vanwege hun hoge onkostenrekeningen. Ook onze kerken staan voor hetzelfde; er moet opgeruimd worden, en nieuw komen. Dhr. Stolk belichtte daarna de op leving na 1945 en de waardering voor het mech. sleeplade orgel, wat aller- wege weer door eerste klas orgelma kers wordt gebouwd, Nederland heeft zelfs momenteel een internationale re putatie. Deze gelukkige omkeer in de orgelbouw kunmen wij in vele kerken bewonderen" aldus de referent. Deze ontwikkelingen gaan ook in de Geref. Gem. doorwerken, wat als „een wolkje als eens mans hand" gezien mag worden. Het nieuwe orgel te Dirksland, en in nog enige andere plaatsen zijn daarvan klinkende bewijzen. „Wij zijn er echter nog lang niet, daar nog steeds niet elke gemeente en organist over tuigd is van de noodzaak dat zeer ver antwoord en voorzichtig met de finan ciën voor de aanschaf van een nieuw instrument moet worden omgegaan", al dus dhr. Stolk. Scherp hekelde hij de beunhazerij en het onkundig en eigen- Beste meisjes en jongens! Het beginraadsel van de maand juni is mooi opgesteld. Elk gevraagd woord bestaat uit 7 letters en de beginletters vormen het A-B-C, behalve de letter Q die ontbreekt. De eerste letter hebben jullie alvast; het begint bij A en het eindigt met Z. Nu zal het niet zo moei lijk zijn om op te lossen. JUNIRAADSEL I I. Vrouw van Nabal; later vrouw van David. 2. Waar werden de dode licha men van Saul en zijn zonen opgehan gen? 3. Zoon van Naomi. 4. Andere naam voor Thomas. 5. Doëg was een (tot welk volk behoorde hij; zie de geschiedenis van Saul). 6. Paulus schreef een brief aan 7. Eén van de vier steden in de vlakte van de Jor- daan, die door vuur werden verteerd. 8. Waar spaarde David het leven van Saul? 9. Eén van de zonen van Aaron. 10. Stad waarvan de muren omvielen. II. Eén van de Emmaüsgangers. 12. Plaats waar Mefiboseth woonde. 13. Vader van Simson. 14. Bijbelboek O.T. 15. Eerste richter. 16. Zoon van Eli. 17. Eén der leden van de gemeente te Rome (zie laatste hoofdstuk van de brief aan de Romeinen). 18. Vrouw van Izak. 19. Land tussen Judea en Galilea. 20. Het gesprek tussen Jozef en zijn broers in Egypte werd gevoerd door middel van een 21. De dwaze maagden zeiden tot de wijze: Geef ons olie, want onze lampen zullen 22. En ook heb Ik Mijn met hen op gericht (Genesis 6). 23. Zo lachte Sara bij zichzelf, zeggende; Zal ik hebben? (Gen. 18). 24. Gij zult de naam des Heeren, uws Gods, niet ge bruiken. 25. Koning van Juda. Dit raadsel werd ingezonden door Arja van Rossum, Zeist. OPLOSSINGEN I Ezeon-geber, Bathseba, Ela, Nehemia, Haran, Asaf, Efraïm, Zafnath-Paa- neah, Eliëzer, Rama. Eben-haëzer. II D agon HI E bzan Darius, Enos, Ufaz, Is- U thaï raël, Thola, Stefanus, T itus Tempel, Og, Rehabeam, E ster Thomas, Ira, Nahor, R hode Golan, Vasti, Amram, O man Numeri, Didymus, Ester, N isan Horeb, Ekron, Issaschar, 0 rion Laban, Izebel, Gofer- M ilka hout, Elia, Gideon, El- 1 zaak hanan, Elimelech, U zzia Stachys, Thathnaï. M aria De uitstorting van de Heilige Geest. zinnig optreden van sommige kerke raden die zich daardoor in een orgel- avontuur storten. Als voorbeeld nam hij een uitgebreid orgel in een Geref. Gemeente dat onlangs is klaargekomen, en wat door hem was bezocht. Hij had zich afgevraagd. Hoe is dat mogelijk in 1967 waar de orgelbouw op zo'n hoog peil staat". Opdrachtgevers en bouwer hebben ergerlijk gefaald. Zolang deze dingen gebeuren, blijven de geldver kwistingen in onze gemeenten tot de mogelijkheden behoren, aldus vriend Stolk. Tenslotte riep hij alle organisten op, ernstige studie te maken van de ver antwoorde orgelbouw. „Opdat zo u door uw kerkeraad gevraagd wordt enige richtlijnen te geven bij een eventuele nieuwbouw enz. van het kerkorgel, U geen halfslachtige meningen propageert, maar de kerkeraad op de goede weg leidt". Het mech. sleeplade orgel is vanwege zijn duurzaamheid en bedrijfs zekerheid, ondanks dat hij duur lijkt, altijd nog het goedkoopste instrument geweest. Als wij dit steeds onze kerkeraden en g emeenteleden voor ogen stellen, ge ven wij een verantwoord advies, en dan geloven wij hoopvol het „wolkje als eens mans hand" kunnen zien als de voorbode van een grote stroom van goede verantwoord gebouwde orgels; zo besloot de referent. Vervolgens begaven zich de aanwezi gen naar het orgel waar de organisten Poorvliet en van 't Geloof ieder een korte orglbespeling gaven. Door hen was met grote zorg een programma sa mengesteld bestaande uit koraalbewer kingen van Sweelinck; Pachelbel; Bach; Krëbs en hedendaagse componisten als Michielsen en Ouwehand. In deze be werkingen lieten zij de aanwezigen do diverse speel, registreer, en klankmoge- lijkheden van „hun" orgel horen. In hun spel bewezen zij dit fraaie orgel waard te zijn, en gaven blijk van in tense studie. Na bezichtiging van het instrument vertrok het grote organis ten gezelschap 50 personen) naar Sommelsdijk, waar in Café de Kok de lunch werd gebruikt. Om half twee werden zij hartelijk verwelkomt in de Herv. Kerk te Sommelsdijk door de bekende organist-dirigent Gerrit Zoon, die iets vertelde over het orgel door Abi Meere uit Utrecht, in 1821 ge bouwd. Dit instrument met een fraaie laat „Rococo" frontstijl heeft sinds de bouw twee keer een restauratie gehad. Ook dit bewijst weer de degelijkheid van het mechanische orgel. Na de be speling vertrok men naar de Herv. Kerk te Middelharnis, waar de organist Jan v. Dijk na enige bijzonderheden over het orgel verteld te hebben, een korte bespeling gaf. In de Geref. Kerk werd het gezelschap ontvangen door de organist Barend v. Zyll. Ook voor dit bescheiden „Leeflang-orgel" met zijn 12 stemmen bestond grote belangstel ling. Verschillende V.O.G.G.'ers namen ook hier achter de klavieren plaats. Daarna ging het in snel tempo naar Oude Tonge waar de organist Jan v. d. Made in de Herv. Kerk het prachtige Frobenius-orgel liet bezichtigen en be spelen, waarvan vanzelfsprekend een druk gebruik werd gemaakt. Na af loop had de voorzitter van de V.O.G.G. dhr. Burger voor dit instrument, wat met recht de „Parel onder de Flak keese orgels" wordt genoemd maar een woord „Puntgaaf". Hij dankte tenslotte de Flakkeese collega's Poortvliet en van 't Geloof en Stolk voor de perfecte voorbereidingen en leiding deze dag, waardoor alles zo prima slaagde, waarna de organisten en belangstellenden de terugtocht naar hun woonplaats ondernamen. De V.O.G.G. 'ers kunnen op een geslaagde dag ron dom de Flakkeese orgels terugzien. Ook aaltjes kunnen belangrijke scha de doen aan de groei van verschillende planten in de tuin. Aaltjes zijn micros copisch kleine wormvormige wezens, die uit de wortels en stengels worden gezogen. Andere aaltjessoorten leven van dode organische stof en zijn dus niet schadelijk. Speciaal wanneer grote hoeveelheden schadelijke aaltjes in de grond voorkomen, kunnen de planten- wortels sterk beschadigd worden, waar door de groei van de planten ophoudt. Bij ernstige aantasting gaan ze kwijnen en tenslotte dood. Men spreekt dan van bodemmoeheid. Vele plantensoorten (vooral ook bloe men) kurmen door diverse aaltjessoor ten worden aangetast. De aantasting be gint meestal pleksgewijze, waarna de slechte plekken zich geleidelijk uit breiden, zodat tenslotte de gehele tuin is aangetast. Bij intensieve teelten kan ontsmetting uitkomst bieden, maar in de meeste gevallen is vruchtwisseling de aangewezen weg. In particuliere i tuinen kan het planten van Afrikaant- I jes uitkomst bieden, omdat deze de 1 aaltjes ook terugdringen. ♦♦«^^«««♦♦♦♦«♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦«^♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦«^«^^^««#^«^^^^4«« IV Elia, Nicodemus, Haman, Ehud, Te- rach, Zebulon, Arfachsad, Laban, Zacharia, IJdelheid, Nimrod, Issa schar, Niger, Dorkas, Edom, Lach- mi, Abisaï, Aaron, Thomas, Syrië, Terafim, Efraïm, Debora, Abraham, Gedalia, Enos, Nebukadnezar. En het zal zijn in de laatste dagen. BRIEVEN Nelie van D. Dalfsen. Het waren mooie uitstapjes naar Zwolle en jullie kregen nog heel wat; ook was er veel te zien. Een middagje naar Urk en Schokland is altijd zeer interessant; vooral Urk is het bekijken zeer waard. Ik heb tot mijn spijt Bep niet gezien in Hilversum. Willy de K. Herkingen. Je hebt je achterstand in het schrijven zeer goed ingehaald: de vorige keer schreef je mama, maar nu heb je het wel drie dubbel goed gemaakt. Ik kan op alles niet ingaan, maar misschien is het 't beste als ik een stukje uit dat opstel in ons hoekje zet. Diny G. Borssele. Leuk, hè, een zon- dagje over naar Scherpenisse; dat is weer eens iets anders en oma is dan ook blij. Dat is mooi, om de beurt met Annie een psalm op het orgel in school spelen. Dan zullen jullie het wel goed kunnen. Een zangavond voor de be jaarden in 's-Heer Arendskerke móét wel in de smaak vallen bij de oudjes. Loes N. Dirksland. Ik denk dat je graag een reis over de Rijn en Moezel zou willen meemaken met de Europa. Misschien later nog wel eens; je kunt nooit weten. Is het tweede schip al ge arriveerd? Daar mogen jullie wellicht ook wel bij helpen. Janneke van P. Herkingen. Hebben jullie de oranje balpen al ontvangen? Dat is een mooi geschenk en een prach tig aandenken. Fijn, dat het met Bas- tiaan zo goed is afgelopen. Maar nu was hij weer gevallen. Is hij misschien een beetje wild op zijn manier? Of was het louter een ongelukje? Jan de V. Vrouwenpolder. Ik hoop dat je het boek nog niet had. Is het naar je zin zo? Je had het verdiend, hoor! Je schrijft er maar eens over. Magda v. d. S. Oude Tonge. Je hebt mooi postpapier, Magda! Zou je ook zo'n juffertje willen zijn? Ja, die An nette, die maakt er maar wat van. Maar jullie begrijpen ze toch en alles zal wel recht getrokken worden, al die kromme woorden. Er zijn kinderen die helemaal niet kunnen spreken; die zijn doof en ze horen de woorden niet om na te zeg gen. Ineke G. Borssele. Ik merk heel goed, dat jij examen gedaan hebt voor ma chine-schrijven: er staan haast geen foutjes in. Vind je het gemakkelijker dan met de balpen? Was de jurk nog klaar toen je naar Gouda moest? Hoe vond je die dag? En hoe is het gegaan op 18 mei? Je hebt weer heel wat te schrijven! Louis R. Creil. Zoals gewoonlijk heb je weer veel geschreven. Nou, al je werk is beloond geworden ook, hè? Was het naar je zin? Was Lennie blij met haar lammetje? Groeit het goed? Die beestjes zijn al spoedig grote schapen, nietwaar? Welk dier zou jij graag wil len hebben? Ina S. Nw. en St. Joosland. Het spijt me dat ik je raadsel over het hoofd heb gezien. Nu kan het niet meer in de meimaand worden geplaatst. Er waren nog andere raadsels, die al geruime tijd waren ingezonden en daar durfde ik eigenlijk niet meer mee wachten. Maar het krijgt een plaatsje, hoor! Ben je nog naar de dierentuin geweest? Dat alles vertel je maar in de volgende brief. Ad R. Creil. Was het een gewone brandweeroefening of moesten mannen van de brandweer examen doen? Dat gebeurt ook de laatste tijd en dat is heel zwaar Was dat de brandweer van Creil, die won van al de andere plaat sen? Ik dacht dat Creil niet eens een brandweer had. Je merkt wel, dat ik niet zoveel afweet van de N.O.P. Je doet het maar eens uit de doeken. Dat is jou wel toevertrouwd. Allemaal de brieven van de mei maand heb ik naar mijn beste weten beantwoord. Het zal nu de volgende week hard tijd worden om aan de nieuwe te beginnen. De antwoorden zijn voor de meesten nu al oude koek, maar oude koek wordt toch ook nog gegeten, denk ik. Ik hoop volgende week weer present te zijn en te beginnen aan de nieuwe stapel, die op me ligt te wachten. Tot slot mijn hartelijke groeten, OOM KO. dan naar de X „FRUITEXPRESSE" X X U belt Telefoon (01870) 3086 en X X wij bezorgen iver geheel Flakkee f X M. VA^ DER KLOOSTER J «♦♦♦♦♦4^**AA^»*«««4 OOSTERLAND Bij de rayoncommandant der rijks politie hier ter plaatse zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: 1. Een kunstgebit, (bovenprothese)2. Een Heren polshorloge; 3. Een auto contactsleutel; 4. Een kinderschoentje. De raad van Goedereede die dinsdag avond vergaderde heeft een crediet van 13.000,beschikbaar gesteld voor het doen opstellen van een structuurplan voor het grondgebied van de Gemeente waarin de toekomstige ontvdkkeling wordt aangegeven. Het prae advies van B. W. vermeldt dat veelal aan de hand van het structuurplan de bestem mingen van de gronden nader worden geregeld in een bestemmingsplan in overeenstemming met de bij het struc tuurplan gegeven richtlijnen. „Er wordt nogal wat op touw gezet" constateerde dhr. G. Tanis; hij wist dat er soms 10 man naar Rotterdam of Den Haag gaan en hij vroeg zich af of dat wel nodig is. „Het wordt tijd dat we eens gaan bezuinigen" vond hij. Dhr. Tanis vond het Instituut Stad en Land schap maar een erg duur Instituut en hij vond het tijd worden dat daar de prijs wordt beheerst. „Het kan bij mij niet door de beugel dat dit zoveel moet kosten" besliste hij. „We moeten het geld eens meer om keren" mijmerde ook dhr. Kr. Grinwls. „'t Is nodig om straks goed uit de bus te komen" oordeelde dhr. de Jong. Liever iets positiefs. „Je krijgt pijn in je hoofd van het lezen van al die plannen" verzekerde dhr. Visser; hij wilde liever iets posi tiefs zien b.v. een plan van B. W. tot ontsluiting van de wegen en het strand. Daarentegen zag dhr. Snijder wel de waarde van een structuurplan i.v.m. de toekomstige ontwikkeling. De voorz. burg. Smith, wees erop dat thans anders dan in de oude woning wet een structuurplan wel juridische gevolgen heeft. De voorz. maande de structuurplannen te zien als bouwste nen tot een streekplan naar de tot standkoming waarvan de Overheid op korte termijn streeft. „Als de gemeente zijn bouwstenen niet heeft dan bakken G.S. wel een koekje uit eigen deeg!" waarschuwde de voorzitter. Tien manveel te veel hield dhr. G. Tanis vol. „Ik zie het nut ervan wel in" gaf dhr. Santifort te kennen. „Onbegrijpelijk" vond dhr. Tanis. Ook dhr. Visser bleef twijfelen aan de waarde van een structuurplan; hij vreesde dat ook dit op te stellen plan de kast in zal gaan. De voorz. besloot zijn verweer met de vermelding dat ook hier de kost voor de baat zal blijken te gaan. De heren Visser en G. Tanis stem den tegen het voorstel. Wanneer van G.S. machtiging tot het doen van de uitgaaf a 13.000,— wordt verleend zal aan Stad en Land de opdracht tot het opstellen van het plan worden verstrekt. Geen kampeervergunning. Zoals we in ons j.l. vrijdagnummer vermeldden werd aan dhr. Th. Meyer, Vrijheidsweg 4 de exploitatievergun ningen geweigerd voor 4 terreinen; voor 2 terreinen was het hem wel verstrekt. Bedoelde terreinen kwamen niet voor een vergunning in aanmerking, gelet op de ligging en gelet het feit dat er wei nig of geen toezicht aanwezig is. B. W. stelden thans voor het door dhr. Meyer tegen de beslissing van B. W. ingestelde beroepschrift ongegrond te verklaren. Meerdere raadsleden voerden hier over het woord. Mevr. Grinwis-Blok wilde nader ge ïnformeerd worden. Dhr. G. Tanis wist dat er kleinig heden zijn gebeurd die niet hadden mogen gebeuren; spr. zou het graag nog een jaar aanzien waarbij de exploitant er tegen zou kunnen worden gewaar schuwd dat bepaalde dingen niet weer mogen gebeuren. Dhr. Tanis ontkende dat er sprake is van ontsiering van het landschap, eerder vond hij dat het ge val waar caravans e.d. door elkaar staan. „Gebeurden er onregelmatigheden?" informeerde dhr. Visser. Hij vond dat er soms te weinig overleg is met de be trokkenen. „De kop van het eiland mag niet het stempel krijgen van een poli tiestaat, een goede verhouding is voor de mensen en voor U beter" waar- Schuwde dhr. Visser. Desgevraagd wees de voorz. erop dat er op de terreinen optrekjes waren ge bouwd, in de duinen waren toiletten gegraven, koppen van beplanting wa ren afgezaagd en er waren tegelpla- teaux gelegd. Daarentegen weet de na tuur niet als er goede kampeerder is geweest; mede i.v.m. de prognoses voor het gebied tussen Punt en Vuurtoren tot 80.000 mensen per zonnige dag, kan in dividueel kamperen niet meer worden getolereerd. Dhr. Meyer mag op zijn terreinen wel Paspoortkampeerders toe laten voor max. 3 x 24 uur. „We dienen het natuurschoon te be hoeden; de natuur pleegt zelf al aan slagen genoeg nu de lucht zwanger is van het zout" aldus de voorz. De uitdrukking „politiestaat" wees spr. ten stelligste af; dit jaar werden zelfs vergunningen gegeven die vorig jaar geweigerd waren Spr. bekende dat vorig jaar bij de verstrekking van ver gunningen een kapitale vergissing was gemaakt i.v.m. kadastrale nummering van de percelen van dhr. Meyer. Te genover de voorz. had dhr. Meyer zich vorig jaar erover verwonderd getoond dat hij voor de terreinen een vergun ning had gekregen. Dhr. Visser vond de motivering van B. W. niet steekhoudend. „Er zijn houten toiletten gebouwd, maar wilt u ze dan in het open veld laten zitten?" stelde dhr. Visser. „Er zijn andere en zeer schone op lossingen" repliceerde de voorz. Bij stemming waren de heren Tanis en Visser tegen. Bezwaarschrift niet ontvankelyk. Aan dhr. H. Polie te Stellendam was door B. W. een vergunning geweigerd voor de bouw van een kippenhok bij zijn woning aan de Langeweg. Het bouwsel zou niet voldoen aan de in de bouwverordening gestelde eisen van brandwerendheid en brandveiligheid. Er gelden wel enige vrijstellingsbe palingen maar die bleken aldus B. W. niet op het door dhr. Polie aangevraag de van toepassing. Dhr. Polie diende een bezwaarschrift in, echter na de daarvoor gestelde ter mijn waarom B. W. voorstelden het niet ontvankelijk te verklaren. Evenals de commissie ruimtelijke or dening dat had gedaan verzocht ook dhr. Visser op dit punt een soepeler beleid mogelijk te maken. Overigens meende dhr. Visser dat een vrijstel- lingsmogeUjkheid wel van toepassing is. De voorz. antwoordde dat de gem. zich reeds tot de Ver. van Nederlandse Gemeenten heeft gewend met het ver zoek een herziening der bouwverorde ning voor te bereiden. Spr. verwachtte dat deze wijziging spoedig aan de orde zal komen waar door op dit punt een verruiming ont staat. Dhr. Polie kan dan een nieuwe aanvraag indienen. Het bezwaarschrift werd i.v.m. de te late indiening niet ontvankelijk ver klaard. Jaarwedde wethouders. G.S. hadden medegedeeld dat de wet houders wedden aan de nieuwe normen kunnen worden aangepast; voor de ge meente van 6 tot 8000 inwoners be draagt de wedde ten hoogste 4250, per jaar, ingaande 1 jan. j.l. Voorheen bedroeg de wedde 3950,De raad ging met de verhoging accoord al be stonden er ook wel bedenkingen. Zo kon dhr. G. Tanis moeilijk aanne men dat beide wethouders elk 40 uur per week aan de Gemeentezaken wer kten. Spr. meende dat de commissies die hen ten dienste staan hun werk toch wel zullen verlichten. Ook dhr. Bruggeman dacht in die geest. Hij meende ook dat de commissie ruimte lijke ordening een verlichting geeft van het werk van B. en W. „Als ze bij de besprekingen van de commissie willen zitten is dat hun zaak en hun conse quentie" vond hij. Dhr. Visser hoopte dat de commissies zo gauw mogelijk aan de kant worden gezet; hij was bang dat ze een telraam voor de burgemees ter gaan worden. De voorz. maande de vergoeding niet af te meten aan het aantal werkuren maar meer aan de te dragen verant woordelijkheid. De voorz. wilde de commissie ruimtelijke ordening liever niet opheffen; ze is krachtens wettelijk besluit ingesteld en vooral op de ruim telijke ordening zal de grootste aanslag worden gepleegd. „Het frappeert me dat de wethouders zelf geen commentaar hebben, U bent een goed pleiter voor ze" vond dhr. Santifort. „Een arbeider is zijn loon waardig", besliste dhr. Kr. Grinwis. Het voorstel wel z.h.s. aangenomen. Nemen van verkeersmaatregelen. Besloten werd de bevoegdheid tot het nemen van verkeersmaatregelen aan B. W. te delegeren. De heren Santifort, Tanis, mevr. Grinwis en dhr. Visser stemden daar tegen, zij wensten het aan de raad te houden. School Goeree Havenhoofd. Een crediet van 41.481,werd be schikbaar gesteld voor herstel en ver betering van de bijz. lagere school te Goeree Havenhoofd. O.m. zal centrale verwarming worden aangebracht, er worden bouwkundige voorzieningen ge troffen en meubilair, zonwering en ver lichtingsarmaturen worden aangeschaft. Door de Inspecteur werd een post a 385,voor de aanschaf van een electrlsche vloerwrijver geschrapt... „Mogelijk kan de schoolver. zelf daar in voorzien" verwachtte de voorz. Grondverkoop. Aan dhr. K. Orgers werd een perceel grond verkocht, groot 375 m^, gelegen tussen de woningen van dhr. K. Tanis J.zn. en H. Tanis J.zn. op Goeree Ha venhoofd. De prijs bedraagt 19.88 per m2. Een perceel, groot 360 m'' werd verkocht aan de Coöp. Raiffeisenbank „Stellendam en Goedereede" voor de vestiging van een bijkantoor op Goeree Havenhoofd. Aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten werd het recht van optie verleend op 3000 m^ bouwgrond in het plan Hermansweg te Ouddorp voor de bouw van een 14-tal premie woningen. De duur van de optie bedraagt drie maanden. Parkeerplaats. Een crediet van 5050,werd gevo- teerd voor de aanleg van twee par- keerstroken bij het nieuwe winkel centrum te Stellendam. B. W. meen den aldaar een parkeerverbod van een uur in te moeten stellen. Mevr. Grinwis vond een uur te kort, zij wilde IV2 a 2 uur. „Prettig dat u ons als huisvrouw daarin kunt adviseren" vond de voorz. Met de opmerking wordt in de bespre king met de politie rekening gehouden. Motor-maaimachine. Met behulp van de aanwezige machi nes is het niet meer mogelijk het maai- Aan het begin van de vergaderi heeft burgemeester Smith gevoJ volle woorden gewijd aan de J gedachtenis van vidjlen sekretal J. Jongkoen. Burgemeester Smif beschreef de overledene als beminnelijke persoonlijkheid m ieder met een menselijke warirj tegemoet trad. Hij toonde zij werk te verstaan en legde eJ goede basis voor een goede orgJ nisatie en een prettige sfeer. eI was een uiterst toegewijd itij zijn heengaan betekent een groj verlies. Spr. betuigde gevoelel van medeleven met de nabestaa,J den. „Zijn nagedachtenis zal J ons in hoge ere blijven", zo t sloot hij, waarna enkele oge blikken stilte in acht werden nomen. en van de Gem. terreinen en men tijdig en goed te laten geschitl B. en W. stelden derhalve voor itl materiaal aan te schaffen tot eenl drag van 8.877,Het bedrag t| gevoteerd. TubeiJ In de periode van 7 tot 15 septi zal „Tuberova" weer het bevolkj onderzoek in de gemeente verric| Daartoe werd een crediet van 3 beschikbaar gesteld. Oprichting Sticlf-ll Maatschappeiyk en Soc, \i-3 „Reeds enige tijd bestaan plannerj te komen tot de oprichting van f stichting voor maatschappelijk en si aalwerk in deze gemeente", zo dele| en W. mee. In verband hiermede werd gedil aan de oprichting van een stictia welke dit doel nastreeft, waarin vrnj de in deze gemeente gevestigde ket| nootschappen vertegenwoordigd zi| zijn. Bij een aantal van 10 bestura den, werd gedacht aan een bezeiïf van 7 bestuurszetels door vertel woordigers van deze kerken. Dooii der kerKgenootschappen zou dan 11 tegenwoordiger worden aangewezerJ zitting te nemen in het bestuur vani ze stichting. De resterende 3 bestiil zetels zouüen dan bezet kunnen worl door vertegenwoordigers van lietj meentebestuur. Hierbij werd aan een vertegenwoordiger van eikj voormalige gemeenten Stellenil Goedereede en Ouddorp. Deze opij ting vloeit voort uit de overweging, ook de niet bij enig kerkgenootsti aangeslotenen een beroep kunnen o»! op gemelde stichting. Daartoe imm deze personen zich kunnen vervos^ bij één van de door de burgerl:| overheid aangewezen vertegenwoof gers. In de vergadering van de comni4 belast met de uitvoering van de Aa mene Bijstandswet, gehouden opjf mei j.l. is deze aangelegenheid besjp ken. Besloten werd met de hier;y geschetste plannen akkoord te gaijl Tevens besloten de kerkeraden, i«rj.| speciaal daarvoor belegde vergadeR, op 18 mei j.l. met de hen toegezoKl concept-statuten van deze sticiitingi] koord te gaan. Nadat de uitbreiding het aantal bestuursleden van 9 09 m in verband met de uitbreiding vansp' aantal vertegenwoordigers van het?/ meentebestuur, was besproken, «'i eenparig besloten de consept-statii;| te aanvaarden, zodat deze in de sii^, tingsakte kunnen worden opgenomeïp Voor wat de financiële consequeii'^| betreft, zij medegedeeld, dat bij optimale personeelsbezetting die;" worden uitgegaan van: 1. maatschappelijk werkster, '.■- leidster van de gezinsverzorging; 3 gediplomeerde gezinsverzorgster 4 gezinshelpsters; en: 1 bejaardenf*;-^ ster. B. W. deelden voorts mede dat; de gem. registers 1966 reeds rekeC is gehouden met het salaris van f maatschappelijk werkster van plr- 14.500,gelet op de verhogingen fe dit bedrag op 16.500,— worden ge Tevens dient rekening te worder houden met de door de gemeen', verlenen bijdrage aan de stichtinÉ-, maatschappelijk werk en gezinsverz'j ging „Midden-Flakkee" te Dirk* ten bedrage van in totaal 8.000,-- gemeentebegroting 1966 werd derbs- reeds belast met een totale uitgaaf'' dit doel ten bedrage van 22,5i - 14.500,— en 8.000,—). Door de Stichting Voor Maatschapr lijk Opbouwwerk in Zuid-Holland i'-; medegedeeld, dat de hiervoor bedot- begroting kan gelden voor een sticb'-- welke reeds jaren functioneert in gelijke gemeente als de gemeente - dereede. Hierbij is geen rekening --; houden met de moeilijkheid van de* ste paar jaren, waarin veelal geënt; diplomeerde gezinsverzorgsters bes* baar zijn. Er is dan n.l. geen mog™ heid voor het verkrijgen van riikss|' sidie. Daarvoor is vereist, dat het 1 tal gezinsverzorgsters tot dat 'V^", j zinshelpsters in verhouding staat a'J 1 (waarbij de helpsters voor W \Kwekersre ^verboden. Pri Nederlandse ■echte Wolf( brengst in vroege hyd k.voor valse .vvöldb „DE MAG Kom eens zaken. NIEUWER BRÜINISS den en chronisch zieken buiten M verhouding blijven) Practisch bet* dit derhalve, dat althans het eerste J '1 de gemeente ook het aandeel van rijk voor haar rekening neemt. De raad besloot aan de stichting" te nemen en aanvaardde de concept J tuten. Na goedkeuring door G.S. nen de vertegenwoordigers worden i gewezen. Brieven t gaarne al

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6