Nederland kent zijn Noordoostpolder, maar nog niet goed genoeg Stoppen M Halve prijs I ^^W^t» h Eén van vijf happen uit Zuiderzee bestaat 25 jaar in zomer '67 Dubbele oogst door asfalt In bodem Voedingswaarde van de aardappel Mff WEEKEND- SHIRTS nis extra reclame Uw Modehuis BUUSSE Kuil droog gras In m^ Ingebruikname kerk gebouw Geref. Gemeente Ds. A. F. Honkoop gaat naar Moerkapelle Wm Geschoold en ongeschoold personeel Land- en Tuinbouw |nderduikers. Boekbespreking EEN PAAR NUTTIGE WENKEN. ALWEER ZO'N '^AANBIEDING 1 iS---'^ t^S^^ui llBm%k j^^Êim Dit biedt alleen in vele variaties moderne ruiten en effen tinten voor Heren en Jongens 2e Hemd voor DOET NU UW VOORDEEL! MIDDELHARNIS r Jtöitërdffm NIEUWE TONGE sdag 30 mei 1967. „ÏILANDEN-NIBUWS" Blaite. S Van |e Vi, k-dt al- Jaquet- lempel, Tis' da- betr. i ten- tingen; len uit Ischrift Ipales- ptoma- make torres- 137, en 17 uur. Ikinde- linister Zui- Immel, Itplicht lakkei-, is [innins wer- Jaftap- lijk 63, Iwaren wor- En Vis hij haar norgen blijft. en ge- bui- lok al, Ie kou \t niet gt dat Iboerin Iswerk [houdt Hat hij leest is jachel moe- I gezien 1 het is tinte- Itoppen Maar liet zo br en ■EMMELOORD In het Staatsblad 1918, nummer 354 werd de wet af- Ikondigd tot afsluiting en droogma king van de Zuiderzee, Ir. C. Lely zag tóermee een levensdoel verwezenlijkt, -j-Sant hij was de grote man achter deze "^êt. Een standbeeld bij het begin van de Afsluitdijk (aan de kant van Noord- Holland) herinnert aan deze nationale figuur, die Nederland met dit giganti sche plan tot ver over de grenzen „uit droeg". De wet van 1918 omvatte het inpol- deren van vijf grote happen uit de Zuiderzee, die in 1932 door de Afsluit- l^k in plaats van zout zoet ging sma- in. jEerst moest de Wieringermeer wor- len drooggelegd, daarna zouden de Noordoostpolder, Oostelijk Flevoland, tidelijk Flevoland, en de Marker- ard volgen. Nederland zou met dit nd uit zee" zo'n 234.000 ha. vergroot worden. Zuidelijk Flevoland en de Mar kerwaard zijn nog nat, maar dat zal wat betreft de eerste niet lang meer zo blijven. De Wieringermeer viel in 1930 droog en met de Noordoostpolder was dat in 1942 het geval. Eind 1944 stond de Wie ringermeer echter weer onder water, omdat de toenmalige Duitse bezetters de dijken hadden doorgestoken. In deze spannende tijden leek het er even op dat ook de Noordoostpolder dit lot was beschoren, maar het onheü werd afge wenteld. De Noordoostpolder 25 jaar: een kletsnat, glibberig stuk grond dat in 1942 boven water kwam. De Noordoostpolder anno 1967 een modern landbouwgebied, met een sterk groeiende industrie, met tal van voor- kningen op onderwijs recreatiege- ed. Verscholen achter een dikke ba- "tdijk wonen ruim 31.000 mensen in meioord of in een van de tien an- ire dorpen. Zij zijn niet bevreesd voor ëen eventuele overstroming, die, zo hebben theoretici uitgerekend, plusmi nus één maal in de tienduizend jaar zou kunnen voorkomen. MOTIEVEN. |Het doel van de droogmaking van de uiderzee was het landbouwareaal van lederland aanzienlijk uit te breiden. |e herirmering aan de voedselschaarste de eerste wereldoorlog was daarbij ^t eerste motief. En dan nog de woeste "uiderzee, die in 1916 zo te keer was ^gaan, dat dorpen en steden aan de nd grote waterschade hadden opge- |pen. Door de drooglegging, zo rede- ^erde men, zou een kalme binnenzee fttstaan, die bovendien als zoetwater- ekken belangrijke diensten zou kun- fen bewijzen. Ir. Lely was in die dagen minister van Verkeer en Waterstaat en pn in 1918 het wetsontwerp door de 'amer krijgen. [Op 9 september 1942 viel de Noord- bstpolder officieel droog. Onwennig fetraden de pioniers het land, waar goedig onkruiden als zeeasters, moe- asandijvie en zeebies welig tierden. later kwam het riet en dit bood de liizenden onderduikers die in 1940-'45 ^n onderkomen in de N.O.P. (Neder- nds Onderduikers Paradijs) zochten FESTIVITEITEN. Een rijke historie kent deze 48.000 ha. grote polder niet. Toch is de Noordoost- polder in de 25 jaar van zijn bestaan bekend geworden in Nederland. Echter lang niet alle aspecten zijn gemeengoed voor de bewoners van ons land. Men denkt nog te veel aan klei, aardappelen en suikerbieten, waarmee men een pol der (dus ook de N.O.P.) associeert. Om deze misvatting voorgoed uit de wereld te helpen gaat de bevolking dit 25-jarig bestaan vieren. Van 20 mei tot en met 9 september worden er groots opgezette festiviteiten gehouden, waar in de Noordoostpolder in al zijn aspec ten in het daglicht wordt geplaatst. Men kijkt dus terug op het verworvene. Echter met direct daarop een blik op de toekomst gericht. H. te Merwe: „Uit het roer gelopen" Jeugdserie, N.V. De Banier Utrecht. Deze pocket bevat een boeiend ver haal van twee schippers jongens, die el kaar op reis af en toe ontmoeten. Eén er van. Bas, is een losbol, die er op uit is om op onrechtmatige wijze geld te verkrijgen om vertier te kunnen ma ken. Bas wordt betrokken in diefstal op een scheepswerf, de politie zoekt het uit en hij moet wel bekennen. Omdat hij nog geen 18 jaar is komt hij er re delijk goed af. Maar het is de les van zijn leven! Een spannend jeugdboek, met een heel goede moraal. T. Mateboer: piraat." „Wel en wee van de een goede kans uit handen van de be zetters te blijven. De kolonisator de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders speelde dit spelletje goed mee, maar bij een grote razzia in november 1944 werden toch honderden onderduikers gegrepen en afgevoerd om in Duitse fabrieken te werken. GROOTSCHEEPS. Het leven ging echter verder en na de oorlog moest er grootscheeps worden aangepakt, ook in het nieuwe land, dat toen nog bekend stond onder de naam Noord-Oostelijke-Polder. De eerste auto bus ging rijden: van Kampen naar Em- meloord v.v., de eerste dode werd in Emmeloord begraven, een kleuterschool werd in gebruik genomen. Dat alles ge beurde in 1946. De grond werd gecul tiveerd en op 1 april werd voor de eerste maal grasland (760 ha.) verpacht. De laatste greppel werd op 6 decem ber van 1949 getrokken en twee jaar later kwamen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich overtuigen van al hetgeen dat in de Noordoostpolder be reikt was. Het was niet gering! BESTUUR. De bevolking die destijds in de N.O.P. pionierde is vanaf het begin betrokken geweest bij het bestuur. Op 1 februari 1946 werd een Poldercommissie in het leven geroepen, die te vergelijken is met een gemeenteraad; deze laatste in stelling kent de bevolking sinds 1 juli 1962. Aan het hoofd van die Polder commissie stond een landdrost. In de Noordoostpolder zijn dat geweest: dr. ir. S., Smeding (van 7 aug. 1942 tot 30 sept. '54) en ir. A. P. Minderhoud (van 1 okt. 1954 tot 4 juli '62). Als eerste burgemeester is benoemd P. M. van Panthaleon baron van Eek (voorheen burgemeester van de gemeente Steen- wijkerwold), die sinds 5 juli 1962 dit ambt in de Noordoostpolder bekleedt. GOED „GESORTEERD". In de periode van 1951 tot 1959 wer den tal van dorpen gebouwd. Naast Emmeloord, dat een voortdurende „ver stedelijking" ondergaat, zijn er: Mark nesse, Ens, Kraggenburg, Luttelgeest, Nagele (W-Europa's modernste dorp), Creil, Espel, ToUebeek, Rutten en Bant. Een unieke bijzonderheid: 50''/o van de bevolking is jonger dan 17 jaar. Dit heeft een belangrijke consequentie met betrekking tot de werkgelegenheid. Evenals elders stoot de landbouw ook in de Noordoostpolder via mechanisatie voordurend arbeidskrachten af. Om te voorkomen dat arbeidskrachten het nieuwe land zullen verlaten probeert het gemeentebestuur industrie aan te trekken, om zijn potentiële werkne mers in de toekomst te verzekeren in eigen gebied. Momenteel zijn er 35 in dustrieën gevestigd, die aan 1.046 men sen werk verschaffen. Op het gebied van onderwijsinstellingen is de N.O.P. goed „gesorteerd": twee middelbare scholen, ulo-scholen, landbouwscholen, l.t.s.'en, een landbouwpraktijkschool, la gere scholen, kleuterscholen, nijver- heidsonderwijsinstellingen voor meis jes enz. Op het gebied van de recreatie begint de Noordoostpolder eveneens een woordje mee te spreken. Er zijn tal van uitgestrekte boscomplexen en een drie- I tal campings. Dit is ook een uitgave van de Banier Jeugdboeken Serie. Het behelst een verhaal van twee ulo-scholieren, die met hun zeilboot „De Piraat" tal van spannende avonturen beleven. Mateboer weet fijn te vertellen; jongens en ook meisjes zullen van het wel en wee van Gert en Sijmen volop genieten. De prijs van de boeken van de Ba nier Jeugd Serie is 1,80 voor aboimees los gekocht f 1,95. De boekjes zijn van fraaie tekeningen voorzien. U weet het natuurlijk wel, stoppen, keren en achteruitrijden op de auto snelweg, waartoe ook de vluchtstrook behoort, is verboden. Toch wordt er tegen dit verbod nog te veel gezondigd. Stoppen en achteruitrijden met name, vindt vooral plaats wanneer bijvoor beeld een automobilist een afrit, die hij had wiUen benutten, voorbij gereden is. De gevaren die door deze manoeuvre meestal ontstaan men rijdt in feite op een éénrichtingsweg tegien het ver keer in kunnen altijd voorkomen worden wanneer wordt doorgereden naar de eerstvolgende afrit. Eenzelfde gedrag valt nogal eens te constateren op verkeerspleinen, waar menig ter plaatse onbekende automobi list de juiste richting niet kan vinden. De veiligheid wordt in dit geval slechts gediend, wanneer de automobilist het plein nog maar eens rondrijdt (en dan beslist de goede afslag vindt). VRIJ, DIE VLUCHTSTROOK. Naast het verbod een motorrijtuig op de autosnelweg tot stilstand te brengen (artikel 88 RVV) heeft de wetgever be paald dat alleen maar dan ook al leen in noodgevallen zoals bijvoor beeld bij motoipech, gestopt mag wor den op de vluchtstroken (uiterst rechts). De automobilist kan echter veel mo gelijke noodgevallen voorkomen. Zo zullen auto en automobilist goed uitge rust moeten zijn en de benzinetank be hoorlijk gevuld. Het komen op de vluchtstrook voor een incidentele stop en het daarvan I vertrekken, kan tal van moeilijkheden opleveren. Bij de steeds groter worden de snelheden is dit laatste niet alleen gevaarlijk, maar eist bovendien een goed verkeersinzicht van de bestuurder. Een schone vluchtstrook garandeert in bepaalde noodsituaties, zoals het abrupt stoppen van een voorligger, een uitwijkmogelijkheid. Rekening hou dend met de toekomstige intensiteit van het gehele Nederlandse wegennet zal een vrije vluchtstrook op de autosnel weg voor ambulance, brandweer, poli tie, wegenwacht en andere hulpverle nende diensten de mogelijkheid schep pen om bij filevorming en ongelukken, via deze strook snel tot de plaats van het ongeval door te dringen. Laat uw auto niet langer op een vluchtstrook staan dan strikt noodzakelijk. Plaats uw auto op de vluchtstrook altijd uiterst rechts en zet de handrem aan. Stap bij voorkeur rechts uit; een portier dat aan de rijbaankant geopend wordt, brengt schrikreacties teweeg. Staat uw auto zonder verlichting, plaats dan de gevarendriehoek op 30 meter afstand „stroomopwaarts". Ook als u overdag en 's nachts zoda nig stilstaat dat uw auto niet tijdig door andere bestuurders kan worden opgemerkt, dient u van uw gevaren driehoek gebruik te maken. NIEUWERKERK Het geheel vernieuwde kerkgebouw der Geref. Gemeente te Nieuwerkerk zal D.V. woensdag 7 juni a.s. in ge bruik worden genomen. De pastor loei, ds. J. Karens, zal in deze dienst voor-' gaan. Aanvang 19.30 uur. ---------O--------- GOES Ds. A. F. Honkoop, predikant der Ger. Gemeente alhier heeft het op hem uit gebrachte beroep naar de Geref. Ge meente van Moerkapelle aangenomen. Goes was de eerste gemeente van ds. Honkoop; in 1953 werd hij kandidaat en op 14 okt, van dat jaar in het predik ambt bevestigd. Hij heeft de gemeente van Goes dus ruim 13V2 jaar gediend. Twee geleerden van de universiteit van de staat Michigan hebben ontdekt dat de oogst op de zandgronden aan zienlijk kan worden verbeterd door een dun laagje asfalt, ter dikte van onge veer 3 mm, een halve meter onder de oppervlakte te leggen. Dit verhinderd dat de organische stof wegspoelt en dat de regen wegzakt bui ten het bereik van de plantenwortels. Het gevolg is dat de oogst vaak kan worden verdubbeld. Proeven op een boerderij in Michigan deden de oogst van kool en komkommer voldoende toenemen om er in een jaar de asfalt- laag mee te betalen. In sommige om standigheden maakt een dergeUjke laag zelfs irrigatie overbodig. Volgens Nederlandse deskundigen heeft een dergelijke asfaltlaag alleen zin bij lichte zeer gemakkelijk door laatbare gronden met lage grondwater standen, aldus lezen wij in „De Mole naar". ---------O-------- GRONDONDERZOEK IN GEMEENTEPLANTSOENEN De belangstelling voor grondonder zoek beperkt zich niet alleen tot land bouw en tuinbouw. De laatste jaren blijkt dat ook particuliere tuinbezit- ters, houders van sportvelden, golfba nen enz. en ook Gemeenteplantsoenen hiervoor meer belangstelling krijgen. Enige tientallen gemeenten hebben in middels een abonnement op grondon derzoek afgesloten bij het bedrijfslabo- ratoriimi voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek, waarbij regelmatig grondmonsters voor onderzoek op de bemestingstoestand worden genomen. Bij de moderne stedenbouw wordt rui me aandacht besteed aan de groenvoor ziening. Voor de plantsoendiensten is het vaak een moeilijke zaak om op de aanwezige of aangevoerde grond, die voordien meestal een andere bestem ming had, een goed plantsoen te doen groeien. Grondonderzoek op de bemes tingstoestand kan hierbij zeer belang rijke aanwijzingen geven voor het te volgen bemestingsbeleid, waardoor het uiteindelijke resultaat dikwijls zeer gunstig kan worden beïnvloed. -O- De aardappel betekent een zeer be langrijke aanvulling in de voeding van de mensheid. De eiwitopbrengst per ha is ongeveer gelijk aan die van de gra nen, de koolhydratenopbrengst bedraagt echter ongeveer het dubbele. De con sumptie per persoon per jaar is in Duitsland van 140 kg voor de oorlog, thans gedaald tot de helft. De andere levenswijze en de levensstandaard brengen belangrijke veranderingen in de voedingsgewoonten (meer suiker, eiwit, vet en vruchten) met echter het gevaar van eenzijdigheid. De huidige intense levenswijze maakt een biolo gisch volwaardig voedsel belangrijk. De aardappel voorziet hier in belangrijke mate in. Vooral het eiwit is kwalitatief zeer goed; het gehalte van het zeer belang rijke aminozuur lysine is zeer hoog. Hoewel het hoge vitamine-C-gehalte niet zo belangrijk meer kan zijn, is nog wel van groot belang, dat het vitamine- C-gehalte voor 70% aan eiwit gebonden is. Het eten van veel aardappelen maakt beslist niet corpulent, terwijl het zet meel licht verteerbaar is. Zonder ge- zondheidsstoringen kan men lang alleen van aardappelen leven, aldus lezen wij in „Landbouwdocumentatie". ---------O--------- MOS EN SCHIMMELS IN 'T GAZON. Het aantal klachten over het minder goed groeien van het gazon, schimmel- ziekten, mos etc. is vrij groot. De oor zaken zijn vele en daarom willen wij enkele grepen doen. De klachten komen het veelvuldigst voor in onvoldoende bemeste en verzorgde gazons. Mossen en onkruiden krijgen dan de kans en nemen deze zeer goed waar. Verder bestaan er een aantal schimmelziekten die de gazonbezitter tot wanhoop kun nen brengen. Meestal zijn deze schimmels in de herfst het actiefst in verband met de hoge vochtigheidsgraad van grond en gewas. De schimmel die de heksenkrin- gen veroorzaakt is van hogere orde en kan zelfs paddestoelen vormen. Voor sommige schimmels bestaan be strijdingsmiddelen. Het is echter een moeilijke zaak om precies aan te geven welk bestrijdingsmiddel moet worden gebruikt. /^^è^'^ij/1 f^T^-Si^ ^^W 55 van woensdag 31 mei t.m. woensdag 7 juni Ie hemd normale prijs. GEVRAAGD: BEDRIJF: Pakhuismeesteren. N.V. - Stuwadcorsbedrijf, Waalhaven Pier II, Rotterdam. HET WERK: Er wordt gewerkt in vast ploegverband: 1 week dagdienst van 07.30 - 16.45 uur. 1 week dagdienst van 07.30 - 16.45 uur, met daaraan sluitend zaterdagarbeid indien de werkzaamheden dit noodzakelijk maken. 1 week vroege nachtdienst van 17.30 - 02.30 uur. OPLEIDING: Een gratis opleiding wordt gegeven voor vak bekwaamheid. BELONING: Vanaf 23 jaar minimum brutobeloning volgens C.A.O. havenbedrijf: dagdienst dagdienst inklusief vroege naehtdienst e.v.t. zaterdagarbeid fl. 162,54 fl. 208,31 IL 216,91 Na opleiding en in het bezit van certlfikaat havenwer ker en 6 maanden dienstverband: dagdienst dagdienst inklusief vroege nachtdienst e.v.t. zaterdagarbeid fl. 170,22 fl. 218,20 fl. 227,37 Bovengenoemde bedragen zijn inklusief reistijdenver goeding van 2,42 per dag. INLICHTINGEN: Wilt U nog meer weten: Dan kunt U zich dagelijks melden bij afdeling perso neelszaken Waalhaven Ker II, telef. 179860 toestel 136. Ook bent u welkom op onze voorlich tingsavond met filmvertoning op don derdag 1 jimi 1967 in des avonds van 19.00 20.30 uur Café Rest. Osseweqer, Kerkring 3. STEEDS MEER RIJPAARDEN IN ZWEDEN Het aantal rij- en renpaarden is in Zweden de laatste jaren aanzienlijk ge stegen. Er worden steeds meer mane ges geopend en steeds meer mensen be zitten een eigen paard. Al deze ten densen hebben de weg gebaand voor een grotere belangstelling voor het fok ken van geschikte soorten rijpaarden. Enkele buitenlandse rassen, zoals b.v. Ierse Connemara's, Noorse f jordpaarden en ponies uit Wales, Rusland en Shet land worden sinds kort met groot suc ces geïnporteerd. Voor het fokken van rijpaarden maakt men opvallend veel gebruik van boerderijen, die in de loop der afgelopen jaren hun veestapel heb ben weggedaan. Volgens recente statistieken waren er in juni 1966 op de Zweedse boerderij van meer dan twee hectaren groot 93.000 merkpaarden in gebruik. Dit is 15.000 minder dan een jaar te voren. Men verwacht dat het totale omstreeks 1975 zal zijn gedaald tot 60.000. Kort na de tweede wereldoor log waren er in Zweden ongeveer 600. 000 paarden, aldus „Landbouwdocu mentatie". -O- Uit de resultaten van het ruwvoeder- onderzoek bij het bedrij f slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek blijkt dat de kans van sla gen bij een natte kuil veel minder groot is dan bij een droge kuil. De meeste stinkkuilen (veel boter- zuur) worden dan ook gevonden bij kuilen met een laag droge stofgehalte. Om de kansen op een goede kuil, die praktisch geen boterzuur bevat te ver groten, moet men het gras niet te jong maaien. Het is geen bezwaar als de vroege grassen reeds beginnen door te schieten. Verder enige dagen voordro- gen en doorschudden en vervolgens het winddroge gras snel aanrijden en zwaar afdekken om broei te voorkomen. De warme methode, waarbij soms een Bestrijding van klaver en ander onkruid in gazons. Onkruidbestrijding in 't gazon is een dringende noodzaak vfiX dit niet door klaver, madeliefje en weegbree over woekerd worden. Gazons zijn nu praktisch onkruidvrij te krijgen met een middel in spuitbus, Pesco 1815 geheten, uit de landbouw bekend o.a. als Kamille-bestrijder in granen. De spuitbus heeft iets zeer bijzonders n.l. een zgn. omkeerventiel. Men kan de bus op zijn kop houden terwijl op een onkruidplek wordt gespoten. Het tweede belangrijke punt is dat de stof als schuim op het onkruid komt zodat men precies kan zien of de on kruidplek goed is geraakt! Het onkruid sterft af en op de open plek groeit weldra weer gras voor een mooi gazon. Voor grotere percelen kan men ge bruik maken van het vloeibare Pesco 1815 in 100 cc. flacons, voor gieter of rugspuit. Iedereen heeft tegenwoordig als het maar enigszins kan een gazon en het gehele jaar door kijkt men er naar. Jammer dat zovele gazons vol onkruid staan o.a. klaver en niet op de juiste wijze wordt verzorgd dikwijls als ge volg van het inspannende werk en ge brek aan tijd. Thans is men met één druk op de knop van zijn onkruid af. Het grote voordeel van dit systeem is bovendien, dat men de bus direct bij de hand heeft. Op elk gewenst moment kan men ingrijpen van mei tot oktober. Boven dien is het een veilige direkte methode, geen gieten, geen water en geen vuile handen meer. week of langer over het inkuilen wordt gedaan, moet als verouderd worden be schouwd, omdat hierbij grote verliezen aan voederwaarde optreden. Bij het maaikneuzen moet er op worden gelet, dat geen dauw- of regennat gras aan de hoop wordt gereden, omdat de kan sen op teleurstellingen dan groot zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 3