Bondsspaarbanken huldigen ,het sparende gezin Toch gelukkig Bevredigende Nieuws Grote belangstelling bij begrafenis tanci van dbr. S. van Eek te Middelbarnis resultaten voor de mosselcultuur Organisten van de Geref. Gemeenten bezoelien Flai(l(eese orgels Gunstig jaar voor de Ideine zeevisserij Drie la vergift Marktbericht bloemen en bloembollen Boekbespreking Pinksier bloemen ff ff' UIT DE KERKEN CAMERA- INRUIL ACTIE J. ZANDSTRA VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 JEtLAITDEN-lflEUWS" Dinsdag 23 mei 1967. I sdag 23 mei De Bondsspaarbanken die dit jaar liet feit lierdenlsen, dat 150 jaar geleden de eerste spaarbanken in ons land werden opgericlit, gaan ter gelegenheid daarvan een groot aantal sparende gezinnen liul- digen. Men wil daarmee de dank uit brengen voor het vertrouwen in het spaarbankwerk, dat de spaarders ge durende anderhalve eeuw, generatie na generatie hebben getoond, door bij de spaarbanken van de Nederlandse Spaarbankbond te sparen. In de verstreken weken zijn er reeds tal van publikaties gewijd aan het ju bileum dat de Bondsspaarbanken in de week van 19 mei tot en met 2 juni aan staande gaan vieren. Het is dit jaar an derhalve eeuw geleden dat de Nuts- spaarbanken in Workum en in Haarlem werden gesticht. Zij werden de koplo pers van de tientallen spaarbanken die in de daaropvolgende jaren werden op gericht en die zich in 1907 hebben ver enigd in de Nederlandse Spaarbank bond. Thans zijn bij deze bond 231 spaarbanken de zogenaamde Bonds spaarbanken aangesloten. Tezamen beschikken zij over onge veer duizend spaarbankkantoren, als mede een aantal rijdende bijkantoren die in vele tientallen plaatsen zittingen houden. Samen met de beide jubileren de spaarbanken in Workum en Haarlem vieren al deze spaarbanken het 150- jarig bestaan van het spaarbankwerk in Nederland. Moderne gezinsbanken. Aanvankelijk was dit spaarbankwerk uitsluitend bedoeld om kleine spaarders een veilige en rentegevende belegging van hun spaargelden te bieden. Dit komt vooral tot uitdrukking in oude spaarbankpublikaties die zich uitslui tend richtten tot „dienstboden en werk lieden". Gaande is dit veranderd en thans trekken de Bondsspaarbanken een publiek tot zich, dat afkomstig is uit alle lagen van de samenleving en dat is opgebouwd uit alle leeftijdsgroe pen. De spaarbanken die zich in het be gin uitsluitend het aannemen, beleggen en terugbetalen van spaargelden tot taak stelden, groeiden uit tot moderne gezinsbanken die vrijwel alle geldzaken behandelen. Maar al kan men tegen woordig bij de Bondsspaarbanken te recht voor aan- en verkoop van effec ten, al beschikken zij over een beleg gingsfonds voor spaarders, al verzorgen zijn aan- en verkoop van buitenlands geld, alsmede diverse reisverzekeringen al verstrekken zij hypotheken en per soonlijke leningen kortom al om vatten hun activiteiten geldzaken die dagelijks duizenden- en tienduizenden guldens belopen, zij bleven daarnaast trouw aan hun oorspronkelijke doel: het bieden van een veilige bewaarplaats voor kleine spaarbedragen. Wat echter niet wegneemt, dat ook de grote spaar bedragen zeer welkom zijn. Dat ook nu het kleinste spaarbedrag de Bondsspaarbanken niet te gering is, blijkt overduidelijk uit het instandhou den van speciale jeugdspaarbanken en het verzorgen van het schoolsparen. Want bij dit sparen door kinderen gaat het inderdaad meestal om stuivers en dubbeltjes. Dat dit bezien vanuit de spaar bankexploitatie alleen maar verlies oplevert, deert de Bondsspaarbanken niet, want ook op dit punt willen zij trouw blijven aan de oorspronkelijke doelstellingen van de eerste Nederland se spaarbanken die, als sociale instel lingen zonder winstoogmerk, uitsluitend de belangen van de spaarders wensten en nog altijd wensen te behartigen. Sparende gezinnen. Juist het bevorderen van het sparen door de jeugd heeft echter tot gevolg dat zeer jonge kinderen reeds tot de ge regelde spaarders van de Bondsspaar banken behoren. Niet zeldzaam zijn de gevallen waarin gehele gezinnen, van de jongste tot en met vader en moeder en eventueel zelfs inwonende groot ouders bij de spaarbank sparen. Vaak is die jongste nog een baby die een zogenaamd „spaarboekje voor pas geborenen" bezit. Maar het sparen daarop is natuurlijk toch een aangele genheid waaraan de baby zelf nog niet te pas komt. Zelf bij een spaarbank sparende kleuters zijn echter geen zeld zaamheid en dit stempelt de Bonds spaarbanken dan ook in de ware zin van het woord tot gezinsbanken waar van het gehele gezin gebruik maakt. Huldiging. Deze betekenis, die de spaarbank heeft voor het gehele gezin, gaf de Bondsspaarbanken aanleiding tot het organiseren van plaatselijke huldigin gen van sparende gezinnen. Deze hul digingen zullen door alle deelnemende spaarbanken indien enigszins mo gelijk gelijktijdig worden uitgevoerd, en wel tijdens feestelijke bijeenkomsten op de middag van maandag 29 mei aanstaande. Tijdens deze bijeenkomsten wil men dan in aanwezigheid van een aantal genodigden een gezin huldigen, waarvan alle leden tot de trouwe spaar ders van de desbetreffende Bondsspaar bank behoren. Door loting zal worden aangewezen, wie dat sparend gezin is. Dank voor vertrouwen. Onder het motto „Dank voor 150 jaar vertrouwen" zullen in de personen van de uitgenodigde gezinnen aUe spaarders van heden en verleden worden bedankt en gehuldigd. Dit zal gepaard gaan met het aanbieden van passende geschen ken voor ieder lid van de te huldigen gezinnen. Dank voor medewerking. Tot het bijwonen van deze huldiging zullen ook degenen, die zich op emger- >lei wijze voor de plaatselijke spaarbank verdienstelijk hebben gemaakt en nog maken, worden uitgenodigd. Onder het motto „Dank voor 150 jaar medewer king" zullen ook zij in de huldiging worden betrokken. Aldus willen de Bondsspaarbanken uitdriikking geven aan hun voldoening over 150 jaar spaarbankwerk, dat slechts mogelijk was dankzij het vertrouwen van vele generaties van spaarders, alsmede dankzij de onbaatzuchtige steun welke de spaarbanken steeds hebben onder vonden van de talloze enthousiaste be stuursleden en andere medewerkers die iedere generatie telkens opnieuw heefl opgeleverd. Alleen daardoor konden de Bonds spaarbanken uitgroeien tot de hechte orgamsatie die thans meer dan 5 mil joen spaarders omvat, met een geza menlijk spaartegoed van bijna 6 mil jard gulden. Het zijn cijfers die duide lijk demonstreren dat het 150 jaar oude spaarbankwerk in onze samenleving een onmisbare functie vervult. De hier ter plaatse gevestigde Nuts- spaarbank, welke in 1849 werd opge richt door het Nutsdepartement Mid- delharnis-Sommelsdijk, mag zich in een zeer gezonde groei verheugen. Het be drag van het aan inleggers verschul digde spaartegoed gaat thans naar de 5 miljoen gulden. Het aantal spaarders bedraagt ruim 3100. Cijfers die er zijn mogen! In 1964 werden de vleugels wijder uitgeslagen, men stichtte toen een bij kantoor in Ooltgensplaat, hetwelk zich heel voorspoedig ontwikkelt. Gedragen door het vertrouwen van duizenden spaarders zet de Nutsspaar- bank haar schouders onder de verdere ontwikkeling van het spaarwezen. De mosselkwekerijen hadden in het seizoen 1965 - '66 ernstige moeilijkheden op de Waddenzee ten gevolge van over vloedige zaadval, waardoor de aanvoer van Waddenzee-mosselen in het sei zoen 1965 - '66 aanzienlijk lager was dan in het voorafgaande seizoen. Daar entegen bereikte de aanvoer van mos selen der Zeeuwse percelen een be langrijk hoger niveau, waardoor de totale aanvoer van mosselen in het seizoen 1965 - '66 slechts weinig lager was dan in het seizoen 1964 - '65. De bedrijfsresultaten van de in Zeeland gevestigde mosselkwekers waren in het algemeen in het seizoen 1965 - '66 iets lager dan in het voorafgaande seizoen. Door de afdeling Visserij van het Landbouw-Economisch Instituut is zo juist een verslag gepubliceerd van de bedrijfsresultaten van de Nederlandse visserij in 1966. Het verslag kan worden besteld door overschrijving van 5,op giroreke ning No. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Economisch Instituut te 's- Gravenhage. Vermeld dient te worden: „Zend Verslag No. 185". NED. HERV. KERK Beroepen te Benschop J. Verwelius te Waddinxveen; Oud Vossemeer A. Lindenburg te Ter Aar; Opheusden A. Wijnmaalen te Maartensdijk; Wouden berg L. Blok te Ridderkerk; Strijen J. Koppenhol te Haaf ten; Waddinxveen J. V. d. Velden te Amersfoort. Aang. naar. Hoog Blokland D. v. Lokhorst en Eemnes; Delft J. C. Stel- wagen te Zwijndrecht. Bedankt voor: Oud Beijerland C. Treure te Hasselt. Ds. J. H. v. Griekent In de ouderdom van 57 jaar overleed Ds. J. M. v. Grie ken, predikant te Arnhem. Hij was de zoon van wijlen Ds. v. Grieken te Rot terdam, die jaren lang voorzitter was van de Geref. Bond. Aanvankelijk be hoorde de thans overledene ook tot de ze richting, doch later was hij meer de confessionele modaliteit toegedaan. De overledene werd in 1936 predikant te Puttershoek. In 1940 vertrok hij naar Arnhem. Loon op Zand: Wegens bekomen eme ritaat, nam Ds. J. Lekkerkerker af scheid van deze gemeente met Lukas 17 32. Hij zal zich te Werkhoven ves tigen, waar hij bijstand in het pasto raat wordt. GEREF. KERKEN Beroepen te Doorn A. Griffioen te Rhoon; Tholen W. Jeroense kand. te Oud Beijerland; Baksum D. de Boer te Wolvega; Niewolde - Woldendorp - Woudsend - Irnsum en Ooster Nijkerk; kand. A. Zwaai te Winterswijk; Lop- persum G. Haaksma te Nw. Amsterdam Minnertsga J. Stienstra te Langeslag; Beverwijk D. Bouwknecht te 's-Gra- venhage; Murmerswoude J. de Waard te Oostvoorne; Dieren J. Kelder te Schipluiden; Voorburg H. v. Bottenburg te Noordwijk aan Zee. Aang. naar Coevorden R. Pluim te Oosterend. Bedankt voor: Dieven en Ter Apel R. Pluim te Oosterend. Ds. J. H. SiUevis Smitt em. pred. te Bussum, zal 21 juni op de Alg. Ver gadering van het Ned. Bijbel Gen. af treden als voorzitter. Er heeft zich on der presidium van J. K. H. Prins Bern- hard, een comité gevormd, dat een fonds bijeen zal proberen te brengen om de hartewens van Ds. Smitt te kun nen vervullen n.l. een gezamenlijke Bijbelvertaling voor Protestanten en Roomsen. Hiervoor is 250.000 nodig. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Harlingen D. Nieuwen- huis te IJmuiden. Pieterburen. Na bevestiging door Ds. C. Breen van Kolwijk, met Jes. 54 5, deed kand. J. C. Post, gekomen van Leeuwarden, intrede alhier met Jesaja 59 21. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen M. C. Tanis te Barendrecht en J. Westerink te Haamstede; Alphen a. d. Rijn H. v. Leeuwen te Rotterdam en D. Slagboom te Dordrecht; IJmuiden M. C. Tanis te Barendrecht en J. Westerink te Haam stede; Eemdijk M. Baan te Zeist en J. Westerink te Haamstede. Beroepen te Gorinchem J. Westerink te Haamstede; Bennekom M. Baan te Zeist. Bedankt voor Maarssen J. Weste rink te Haamstede. Ds. G. Blom te Meerkerk heeft een ernstige operatie ondergaan. Momen teel maakt hij het vrij goed, doch zal opnieuw geopereerd moeten worden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden J. C. Wes- trate te Meliskerke; Bedankt vóór Oudemirdum J. Karens te Nieuwerkerk; Enschede A. Kok te Poortvliet. Scheveningen: Wegens vertrek naar Artesia (Califomië) nam Ds. A. Els- hout afscheid van deze gemeente met Psalm 134. Moerkapelle: Wegens vertrek naar Amsterdam-N., nam Ds. C. Molenaar afscheid met 2 Cor. 6:1. Hoge gedachten van zich zelf te heb ben is zelfbedrog, en gelijk allen zelfbe- driegers zijn die zich zelf zullen ver heffen, 20 verheffen ook al degenen zich zelf, die Christus verachten. Die veel van zichzelf denken, die denken weinig van Christus, derhalve is het onderzoe ken wat gij van Christus denkt de beste weg, om te kunnen uitvinden, hoe uw staat of gestalte zij. RALPH ERSKINE D.V. zaterdag 27 mei a.s. zal het nieuwe „Leeflang-orgel" in het kerk gebouw van de Geref. Gemeente te Dirksland het „trefpunt" zijn voor de organisten uit de Zuid-Hollandse en Zeeuwse afdelingen van de Vereniging van Organisten der Geref. Gemeente (V.O.G.G.). Na afloop van de gecombi neerde afdelingsvergadering, zullen or gels te Sommelsdijk; Middelharnis, en Oude Tonge worden bezocht. Om 10 uur v.m. zullen de Zeeuwse en Zuid-Hollandse organisten verwel komde worden door de Dirkslandse col lega's A. van 't Geloof en J. Poortvliet, die tevens het fraaie orgel in een korte orgelbespeling in zijn verschillende mo gelijkheden zullen laten horen. Dhr. T. Stolk uit Middelharnis zal een bespre king inleiden over „De orgelbouw in onze kerken; Welk systeem? Een pro bleem?" Het nieuwe orgel te Dirksland, een prachtig toonbeeld van hedendaag se Nederlandse orgelbouw, zal tijdens deze bespreking als voorbeeld gesteld worden. Voor deze orgelbouw-ontwik- kelingen begint men in de Kringen der Geref. Gemeenten steeds meer belang stelling en waardering te krijgen. Na de lunch zal het organisten gezel schap eerst een bezoek brengen aan het mooie orgel in de Nederl. Herv. Kerk te Sommelsdijk, waarna het grote drie klaviers orgel in de Grote Kerk te Middelharnis wordt bekeken en beluis terd. Na een kort bezoek aan het nieu we „Leeflang-orgel" in de Geref. Kerk te Middelharnis; een bescheiden op verantwoorde wijze gebouwd instru ment; wordt het bekende „Frobenius- orgel" in de Nederl. Herv. Kerk te Oude Tonge als sluitstuk van de orgelexcur sie bezichtigd. Voor dit fraaie Deense orgel bestaat ook bij verschillende or ganisten uit de Geref. Gem. grote be langstelling. Organisten en belangstellenden uit de Flakkeese Geref. Gemeenten, die geen lid van de V.O.G.G. zijn, zijn op de vergadering te Dirksland, en de ex cursie hartelijk welkom. De afdelings besturen hopen dat ook zij deze dag blijk van hun belangstelling zullen ge ven door hun aanwezigheid. De kleine zeevisserij, uitgeoefend met kotters van schippers-eigenaren, be reikte in 1966 aanzienlijk betere be drijfsresultaten dan in' 1965. Na de ■Istrenge vrinter van 1962 - '63 waren de vangsten van tong aanzienlijk gedaald, doch in 1965 namen de tongvangsten toe. Deze stijging heeft zich in 1966 voortgezet, waardoor in het algemeep aanmerkelijk gunstigere bedrijfsresul taten konden worden behaald. De klei ne zeevisserij heeft zich thans ontwik keld tot de belangrijkste tak van de Nederlandse visserij, die ruim de helft van de totale besomming van de vangst voor zijn rekening neemt. LISSE. De handel in de „zomer-arti- kelen" tulpen, hyacinten en narcissen verkeert op het ogenblik in min of meer afwachtende houding ten aanzien van de oogstresultaten. Tulpen en nar cissen hebben zich gedurende Pinkste ren behoorlijk gehouden, maar in de hyacinthen wordt tamelijk veel geel- ziek gesingnaleerd, hetgeen wel eens van invloed kon zijn op de prijsvor ming. Bij de Vrije Bloemenveiling H.B.G. is nog steeds een flinke aanvoer tegen behoorlijke prijzen. De tulpen spelen nog immer de hoofdrol, maar ook de perk- en potplanten gaan een geduch- tig woordje meespreken. Van de tulpen noteerde Apeldoorn 1,00—1,15, Aureola 0,80—1,25, Mrs. J. T. Scheepers 0,751,25, tulpen gesne den met een blad per bos Halcro 0.45 0,50, Ostara 0,47—0,51 en Smiling Queen 0,40—0,45. Chrysanten werden afgedrukt voor 1,50—2,60 en irissen voor 0,80—1,30. Vrijdagmiddag heeft onder grote be langstelling de begrafenis plaats gehad van de heer Sijbrand van Eek; in leven opzichter van de woningbouwver. „Mid delharnis" en erevoorzitter van de Kon. fanfare „Sempre-Crescendo". Naast ve le familieleden en kennissen liepen le den v.an Sempre en mensen uit de bouw wereld waarmee dhr. van Eek beroeps halve in contact kwam mee in de lange stoet die vooraf werd gegaan door een achttal leden van Sempre die op het kerkhof terwijl de kist in de groeve daalde het koraal „Blijf bij mij Heer" speelden. In de aula op de begraafplaats „Vre derust" werd o.m. door dhr. H. Stuur man, voorzitter van de Woningbouw vereniging het woord gevoerd. Spr. herinnerde zich dhr. van Eek die 7 jaar geleden bij de Ver. in dienst was gekomen als een man met een ruime vakbekwaamheid, een goed karakter en een zeer behoorlijke tact om met men sen om te gaan, alle eigenschappen die hem in zijn werk deden slagen. Dhr. Stuurman wist hoezeer dhr. van Eek, die hij een man van de oude stempel noemde, zich kon ergeren aan geknoei en plichtsverzuim waarom hij ook hoge eisen aan zichzelf stelde. „Het is treffend dat zijn laatste gang leidde door het gebied waar hij veel activiteiten pleegde" aldus dhr. Stuur man die de weduwe met haar kinderen kracht en berusting toewenste. Dhr. G. Blok, voorzitter van Sempre Crescendo wist dat hij in woorden te kort zou schieten om uit te drukken wat Sempre in dhr. van Eek heeft ont vangen. „Hij was de stuwende kracht en hij bezat de juiste tact om het korps op de juiste manier te leiden, aldus dhr. Blok; „hij noemde ons mijn jongens". In 1959 bij zijn 40 jarig lidmaatschap ontving dhr. v. Eek de zilveren ere medaille; in 1962, na 33 jaar voorzitter te zijn geweest bedankte hij en maakte spontaan plaats voor een jongere kracht te welker gelegenheid hem het ere- voorzitterschap werd aangeboden. „Hij zal bij ons in dankbare herin nering voortleven". Spr. wenste de we duwe berusting toe en troost van de Allerhoogste. Een korte overdenking werd gespro ken door de Eerwaarde heer A. Ter- louw; hij las daartoe uit de Bijbel, Handelingen 27 vers 23. Sprekend over de apostel Paulus wees spr. erop hoe deze met het stormweer, terwijl alle hoop om behouden te worden hen ont nomen was vol veerkracht en moed op het dek van het schip staat. Paulus had moed omdat er een gesprek had plaats gehad tussen GQd en hem. God had Paulus gezegd niet bevreesd te zijn en Paulus geloofde dat het alzo zijn zou. „Geloof moet ons geschonken wor den; Hij schenkt het ons in de midde- lijke weg door het Evangelie; het ge loof is een wonderlijke kracht, nooit kan het teveel verwachten". Spr. wees erop dat Paulus een mens was als alle andere maar hij had genade bij God gevonden. Ook de overledene wist dat sterven meer betekende dan een na tuurlijk verloop en dat verzoening en vergeving der zonden nodig is; daaruit te leven is de enige troost en dat geeft perspectief tot achter de dood" Een dankwoord werd gesproken door de oudste zoon, Ir. M. van Eek. „Wij mogen met trots en een goede nage dachtenis aan hem terugdenken". Voorts sprak hij woorden van dank aan allen die tijdens en na de ziekte en thans bij de teraardebestelling van hun medeleven hadden blijk gegeven. Verslag van de begrafenis van ds. H. van Gilst, predikant der Gere formeerde Gemeente te Tricht. Op maandag 28 november 1966 over leed geheel onverwachts ds. H. van Gilst, in de leeftijd van bijna 65 jaar. De begrafenis had plaats op vrijdag 2 december vanuit de kerk der Geref. Gemeente te Tricht, onder enorme be langstelling. Een verslag van de rouw dienst, met alle toespraken, benevens de laatste preek, die de overledene zondag 27 nov. in zijn gemeente te Tricht in de morgendienst heeft ge houden, is in brochurevorm uitgege ven. In hetzelfde boekje is ook de pre dikatie van ds. A. Hofman te Zeist opgenomen, uitgesproken zondag 4 de cember (na de begrafenis) te Tricht. Ds. van Gilst diende van 1950 tot 1953 de Ger. Gemeente van Elspeet, daarna van 1953 tot 1959 de gemeente van Dirksland, vervolgens Lisse van 1959 tot 1964 en van 1964 tot zijn sterven de gemeente van Tricht. Ds. van Gilst bediende tijdens de periode dat hij te Dirksland was, ook alle Geref. Gemeenten op Flakkee; zijn plotseling heengaan heeft ook hier gro te ontroering verwekt. Velen zullen daarom dit boekje, waarin een zeer fraaie foto van de overledene is opge nomen, als een herinnering willen be zitten. Er zijn er reeds veel van ver kocht; bij Boekhandel L. de Waal te Middelharnis zijn echter nog exempla ren verkrijgbaar. In dezelfde boekhandel is ook de Gooi uw oude camera niet weg; wij nemen ze graag in en geven u er 7,50; 10,—; 15,— of 20,— voor. FOTOGRAFIE SOMMELSDIJK Kwaliteit en service de basis van onze zaak. gedachtenis-predilkatie, getiteld Adrons' sterven verkrijgbaar, die op 1 decem ber 1966 is uitgesproken door ds. W. Suijker te Lisse. Inplaats van een aan de orde zijnde Bijbellezing heeft ds. Suijker toen een gedachteniswoord aan wijlen ds, van Gilst gewijd, met als uitgangspunt Nu- meri 20 28. Men zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie van Boek handel L. de Waal, Middelharnis. STAVENISSE De collecte „Eten voor India" braclit in deze gemeente op 1544,50. Voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen werd een bedrag van 66,2Ci gecollecteerd. .9^.I?^3^.;^,;xo^>£N3^i^J>i>s^^i^.a^i^^ Ze liepen langs de sloot en plukten pinksterbloemen Het kleine meisje met de grote zus, zo blij! Aan d' overkant de weg, veel auto's, niet te noemen. Wie had er oog voor bloemen en voor kind'ren in de wei? Het kleine meisje droeg een grote ruiker pinksterbloemen De teer wit lila kelkjes beefden in de handjes van het kind. En boven hen de zon, ruime hemelroemen Als voorgedragen op de vleugels van de wind. Gods geest die 't leven geeft aan kind'ren en aan bloemen, Met Pinksteren keert vreugd en blijdschap weer. De mensen racen langs de weg en duizend auto's zoemen, Wie denkt aan 't heerlijk Pinksterfeest, de wond'ren van de Heer? LANERTA. door L. KOMBRINK Copyright: J. J. Groen en Zoon N.V., Leiden 31 Het wordt hier al aardig warm. Hij zou toch wel eens willen weten wat Vonk bedoelde met die wagen van Vic tor. Eigenlijk heeft die het woord „wa gen" niet genoemd. Hij had gevraagd: staat hij ergens met zijn wagen? Het is een geheimzinnig gedoe. Opeens loopt hij naar de dakkapel en kijkt naar bui ten. Het is prachtig weer, wind is er niet en de zon schijnt. Hij zou best... Vast besloten loopt hij naar de pe- troleumkachel, draait de pit laag en blaast hem uit. Hij haalt zijn jekker uit de kast en neemt z'n pet van de plank. Voozichtig sluit hij de deur en even behoedzaam gaat hij de trap af. Op de deel is niemand. Wie zou er ook zijn? Vader slaapt en moeder zal ook wel een dutje doen. Hij voelt de ban den van zijn fiets, zo hard als 'n bik kel. Zonder gerucht gaat de schuurdeur open. Het heeft nu zijn voordeel dat vader niet van piepende deuren houdt, denkt hij glimlachend. Zo, eerst maar eens op het dorp aan. Op de fiets is het toch kouder dan hij dacht. Daarom trapt hij maar stevig door en vijf minu ten later peddelt hij door de hoofdstraat van Weerdam. De eerste inwoner die hij tegenkomt, is de veldwachter. Maar nu is die in uniform. Zou hij afstappen en nog eens vragen naar... Hij denkt er niet langer over na. Vonk ziet hem afremmen en daarom blijft hij staan. „Zo Evert. Een boodschap doen, 'n zieke koe, of zo?" Verwonderd kijkt hij de man aan. En dan begrijpt hij opeens waarom Vonk dat vraagt. Vanmorgen naar de kerk geweest en nu... voor zijn genoegen fietsen. Hij zelf ziet daar geen kwaad in, maar het is duidelijk dat Vonk zijn aanwezigheid per fiets vreemd zou vin den indien er geen dringende bood schap gedaan moest worden. „Ik moet ergens naar toe", antwoordt hij, omdat hij niets anders weet te zeg gen. „Wel, goeie reis dan maar", en in sta tige dienstpas wandelt de politieman verder. Voor Evert zit er niets anders op dan zijn rijwiel te beklimmen en verder te fietsen. Dit is zijn eerste bot sing met iemand die kerks is. Het is dus aan te bevelen om zondags niet te fietsen. Maar wat is er eigenlijk voor verschil tussen fietsen of schaatsenrij den? Hij zit op zijn fiets en Frits op zijn schaatsen. Wat mag nou wel en wat niet? Waar ligt de grens? Niet meer aan denken; er is nu eerst wat anders te doen. Maar toch wil hij het de buurvrouw eens vragen. Zal wel niet veel van komen. Hij had ook willen vragen wat Victor met die woorden bedoelde. Zo, deze straat in, dan is hij het vlugst het dorp uit. Bah, hij moet hier recht het oosten in. Er is nu ook 'n beetje wind. 't Is net of hij geen broek aan heeft. Woest duwt hij de trappers naar beneden. ledere keer hoort hij die paar woorden van Vonk: 'n Zieke koe of zo? Wel, hij kan zeggen dat de eerste zondag waarop hij naar de kerk geweest is, wel gezellig verloopt. Hij voelde zich te goed om vandaag te schaatsen, maar hetgeen hij nu doet komt op hetzelfde neer. Daar kan Frits hem mooi de mond mee dichtslaan, o zo! Nee, teruggaan heeft geen zin. Hij fietst verder naar de grote weg, om ge waar te worden waar die wagen van Victor staat. Hij zal, als daar ergens een woonwagen staat, niet lang hoeven te zoeken. Een woonwagen zie je gauw genoeg. Ongeveer vijfhonderd meter voor hem loopt de grote verkeersweg. De landweg ligt er haaks op en hij ziet zo nu en dan een auto de kruising pas seren. Hij kan ver om zich heen kijken. Daar ginds is een parkeerplaats. Er staat een dichte groep hoog opgescho ten wilgen. Misschien hebben ze die daar laten groeien. Iemand die er wil stoppen, staat fijn in de luwte. Hij zal daar eerst eens gaan kijken. Eenmaal op het fietspad rijdt het ge makkelijker. Weldra is hij nu bij het parkeerterrein. Iets verder achteruit, bijna tegen de wilgengroep ziet hij een luxe wagen met caravan. Dat lijkt niet veel op een woonwagen. Misschien is het beter om maar weer terug te gaan. Wacht, daar komt iemand aanfietsen. Misschien is het een bekende; hij zou kunnen vragen of die ergens een woon wagen weet te staan. Even later ziet hij dat de man die daar rustig komt aanfietsen, een onbekende is. Toch ma tigt Evert zijn gang en vraagt: „Staat er ook ergens een woonwagen?" „Nergens hoor". Dat is alles. Hoewel niet tevreden met dit antwoord, keert hij zijn rijwiel Plotseling voelt hij een geweldige spijt dat hij deze fietstocht begonnen is. Wat zullen de Buters er van zeggen wan neer ze gewaar worden dat hij vandaag gefietst heeft. Wat blijft er nu nog over van al de gesprekken die hij met Jellie had? Zo goed weet hij zich d&t laatste babbeltje met haar nog te herinneren. Ze zaten boven op de dijk. Hijzelf was erover begonnen. „En toch geloof ik niet dat we op Horizon leven zoals het hoort", had hij gezegd en toen had Jellie hem vragend aangekeken. „Waarom niet. Evert?" Even had hij geaarzeld. 'Toen had hij gezegd: „Waar zijn de kerken voor ge bouwd en waarom zijn er zoveel chris telijke boeken? En waarom lezen zoveel mensen uit de bijbel?" „Omdat er een geloof is. We moeten geloven dat er een God is en de bijbel is Gods Woord, Evert". „Maar het is dunkt mij niet zo ge makkelijk om dat te geloven, Jellie! Wij hebben op zolder van die oude kerstboekjes liggen. Voorin staat de naam van moeder. Het zijn mooie ver haaltjes; weet je waar ik zo vaak over prakkizeer?" Jellie had hem vragend aangekeken en hij had niet goed geweten hoe hij moest beginnen. Eindelijk had hij ha perend gezegd: „In een van die boekjes staat een plaatje. Er zit een gezin om de tafel en ze hebben gegeten. Ze heb ben de handen gevouwen en onder het plaatje staat een dankgebed. Jammer dat ik nu niet meer weet wat daar stond". „Misschien kan ik je op weg helpen, Evert. Tenminste als dit het is: O Vader die ons leven voedt Kroon onze tafel Nee, dat was het niet. O Heer', wij danken U van harte Voor nooddruft en voor overvloed. Daar menig mens eet brood der smarte Hebt Gij óns „Ho, wacht even. Die laatste regel, die was het. Begrijp je wat ik bedoel? Als nou iedereen dit versje opzegt, ik zeg, iedereen; wie wordt dan in die derde regel bedoeld? Ik begrijp dat niet". „Ik kan het je ook niet zeggen. Dat zou de dominé beter kunnen doen, de»' ik". En zo hadden ze nog 'n hele ti;» met elkaar gepraat tot het donker... „Hela... zou je niet 'n beetje recMs kunnen houden...?" Hevig verschrikt rukt hij aan het stuur. Heftig belgerinkel klinkt achte? hem. Een horde opgeschoten jonger* zoeft hem voorbij. Ieder der jongens heeft schaatsen bij zich. Even W^'' slaan zij de landweg in, richting Weer- dam. Met wangunst in zijn ogen M^ hij de groep na. Lenige, sterke snuiteS' Komen van andere dorpen om WJ op zee te gaan rijden. Straks stappe» ze af, rijden de hele middag en gaf" vanavond weer terug, n zij worden nie* moe hoegenaamd. Hij is nu al mo^ e» hij heeft amper een half uur gefietst Frankema scharrelt wat rond op o deel als Evert de deur opent en z|J" hijwiel binnen duvirt. De boer faJ'?_ i verbaasd. Hij trekt zwaar aan zijn si' i gaar en schudt dan het hoofd. Maar M j zegt niets. Evert weet zich geen hou- ding te geven. Hij mompelt iets en z"^' j der zijn vader aan te kijken gaat hij gang in om zich naar boven te begwe Maar nu gaat de kamerdeur open. thee is klaar, Nelis, kom je? Hé, ben J j rlot T70»^-? -JSJcaT har. io tnr-h seWSeSl- 'a een wee band met >r verder ring over Itionals erlating al Kon. daling l Midden leemd zij In behoo' prdering ers van Iteleurge |gang w dan ook Igelopen. pvermijd hilips zu Iceerd. Eager uit. Jig binne |al plaats van 8 p hield [de mede dat de ndverlagi leker aan |ze koers den. Markt. dividend ipen week IMij als e" E een divi over 19 j^. De koer naar 50, Jok over d sset was me s hot hier /o naar 16%. Cloos en Zn. idverhoging k hot onver a Noderhorst ze bouwmaa (ore.serve en ttste tijd dee uitkering u Jnd, temeer :e jaarver" ad getoon :elijke uitk Ie klas kwam m lag, waarbi verdere ex kkerij de omzet de oorkomen. inde jaar z ten achte de beschikt ortefeuilles fr de verstre 'T hoger da stige perio r. De toeko' tegemoet lok Nutrici 'ter de rug. vond de koers is nu 'e vooruitzie De direkti g van de k 'e resultate k Naarden igevallen. D vertrouwe acintosh lij tectiewereld t ruim 14 "/o ■t 7»/o. Het Ifhoogd van 1 'oor het lop eerd doch Ook de Cent- 'over 1966 een 'eveneens een Ihield. Amstel 'Winst, waaruit i'dend van 14»/o Men verwac stijging. De Twentse uitstekende re direktie is ho nieuwe boekja Tricobest hee 1,-— millioen Dit mede da 520.000,— bij van de Z-Afr ming. Men vertrou behoorlijke re- Bij Homburg is geweest in de dit jaar, zo ble vergadering. Simon de maanden van jaar een winst hoger is dan het afgelopen j De omzet ste Voor Hooge het jaar 1967 huidige gang het een goed j Bij Amsterd derportefeuille gelijk aan die tijdstip van vo Obligatiemarkt - Op de 6V2V0 |967 groot 20 blauwhoed N. ..bedrag ingesch ^e reduktie z' past. dat, vert? Waar ben je toch ge* Zag ik je zo even niet met je fiets eweesf, langs het raam gaan?" „Ik ben even naar het dorp ge'» moeder. Ik zal vader zeggen dat thee is". De minister p. ir. P. Lar fan de landbo fin en heptac |Ee minister larvergaderin fouwgenootsc |Hij zei de pboden omd ptuur verstor JPente een lerfte, nadat fhaal waren

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2