Herv. Wijkgemeente i.w. te Middelharnis nam nieuw kerkgebouw in gebruik FRüTf Toch gelukkig iwAcr fotocopieëii Qg|.g|, Ac de l DE CENTRALE VERWARMING I 1. W. DE WACHTER Eerste Drima- woningen onder de pannen Financieel overziclit Siijterij K. Klepper te Ouddorp mag er lij Oude Tonge lieeft zijn volière SPA dames bi werd verzorgd door Technisch Installatiebureau DIRKSLAND SECR. ROOIJLAAN 15 l^..^ixo...mni^ f Leest de advertenties! AFWE W. Ake J Klaar terwijl U wacht FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK net n 4---------------------------------- VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 JÜLAKDEN-NIEUWS" ■Hi Ondanks de zwaar drukkende finan ciële consequenties is de Buitengewone Wijkgemeente in wording van de Her vormde Gemeente te Middelharnis ge lukkig met haar nieuwe zij het nog houten kerkgebouw. J.l. vrijdagavond werd in een daartoe belegde bijeen komst de kerk door de voortvarende bouwcommissie aan de kerkeraad over gedragen. De overdracht werd gesym boliseerd in het overhandigen van de sleutel door dhr. Schaap aan de presi dent-kerkvoogd dhr. W. van Schelven. Ds. Hoogstraten getuigde deze avond dat er een hartewens en een belofte in vervulling zijn gegaan. Hij waarschuw de dat de kerk nooit een symbool van afscheiding mag worden maar riep daarentegen op niet aflatend te strijden voor de eenheid van de kerk. „De Bijbel staat vol beloften" zo ci teerde ds. van Hoogstraten een modern theoloog. Ds. wees erop dat Gods be loften altijd ook bij vervulling een overschot en een meerwaarde hebben waardoor Gods volk op weg kan blij ven en de Goddelijke moed erin kan houden. Ook in de realisering van het kerkje zag ds. een vervulling van de belofte Gods en ook deze vervulling heeft een overschot. „We mogen muziek maken en zingen, we mogen echt blij zijn en stil zijn in het luisteren naar Gods Woord; we stoppen met ons protest tegen God en de medemens en Gods Woord mag bij ons inkomen, het moge voor ons een voedingsbodem zijn" aldus ds. Hoog straten. Hij waarschuwde er tegen de nieu we kerk een symbool te laten worden van gescheidenheid en introvertheid, handhaving van die mentaliteit zou een stap terug betekenen terwijl juist vooruit moet worden gegaan op weg naar nog nieuwer en nog heerlijker vervulling. „Soms is het stichten van een kerkgenootschap nodig om vooruit te komen omdat andere knellende ban den uit het verleden ons niet mogen weerhouden de grote sprong vooruit naar het koninkrijk Gods te maken" verklaarde ds. „We kunnen ons niet meer verzetten tegen de katholieken en Remonstranten die met ons dezelf de God belijden en we moeten ophou den te spreken over het gevaar van Rome alsof wij erdoor benadeeld wor den; we moeten eerlijk tegen elkaar zijn; als we met de broeders de toe komst met open vizier tegemoet gaan dan gaan we even apart om later weer samen te gaan" zo hoopte spr. Ds. wees op de snelle afbrokkeling van het conven tionele christendom waarvan men soms wanhopig wordt; anderzijds is te zien dat mensen die niet gerekend worden tot de alledaagse christenen door God gegrepen worden en in zijn rijk te werk worden gesteld, o.m. Albert Schweitzer en de heiden Oe Thant. „We moeten er van af een plechtige cultus te houden om onze esthetische gevoelens te bevredigen als of we God in ons gezang zo kunnen verheerlijken dat Hij zich neerbuigt en Zich met ons ver zoent. Hij heeft de toekomst in handen; wij moeten Hem vragen of Hij ons in schakelen wil bij die mensen die Hij gebruiken wil en wij moeten niet afla tend vechten en strijden voor de een heid, we hebben nog toekomst tegoed" zo besloot ds. van Hoogstraten zijn ope ningswoord. De overdracht Dhr. J. A. Schaap lid van de bouw commissie verzekerde dat er te vuur, te vlam en bijna zelfs te zwaard is ge werkt en dhr. Schaap was er van over tuigd dat de bouwcommissie dank zij de deskundigheid van dhr. Both geen knollen voor citroenen zijn ver kocht, integendeel, dat juist de aanne mer als een citroen is uitgeknepen. Spr. verheelde niet dat met de bouw van „het juweeltje" de begroting is over schreden maar hij was overtuigd dat op de gemeente mag worden gerekend; ook zegde hij de verdere steun van de bouwcommissie toe, waarop hij de sleu tel aan dhr. van Schelven overhandig de. „De prestatie van de bouwcommissie dwingt respect af en verdient alle lof" antwoordde dhr. van Schelven, hij was ervan verzekerd dat de commissie ge woekerd heeft met de ter beschikking gestelde financiën. Spr. zei geen in breuk te willen maken op het recht van andere hervormden anders te denken maar hij vreesde dat een sfeer is ont staan waarin de zonden van de mens groter geacht worden dan de macht van God die zonden te vergeven; er is geen blijdschap meer van het geloof en I de zondag is gedegradeerd tot een dag van boetedoening. Spr. vroeg zich af of de I Wijkgemeente een klein beetje heeft van de bezieling die de eerste christenge meente kenmerkte; „zij hadden alles gemeenschappelijk en wij bezitten dit gebouw gemeenschappelijk als plaats van waaruit de boodschap van het Evangelie wordt uitgedragen; moge de ze kerk iets uitstralen van de niet te stuiten kracht van het Evangelie." „Mo ge elke muur die nog haar duizend tal len, vaneen scheidt, vallen" zo besloot dhr. van Schelven. I I Ds. Beens, het breed moderamen en het moderamen van de Prov. kerkver gadering vertegenwoordigende zei „blij verrast" te zijn. Spr. vertelde precies 22 jaar geleden een kerk in de lucht te hebben zien springen, te groter was zijn blijdschap met deze ingebruikname. „Ook uw gemeente worde door Chris tus ingeschakeld tot zegen van allen" hoopte ds. Beens. Pastoor Buijs wilde de kerkelijke ver deeldheid van de goede kant zien: „Eén man zou het werk nooit aan kunnen." „In mijn kerkje wordt over dezelfde Heer gesproken en daar ligt het grote Boek... wij hebben één Evangelie maar wij geven verschillende variaties daar op." Moge hier vreugd en blijdschap, troost en volharding geboden worden opdat het moge worden één Heer en één kudde, moge Uw geloof zo zijn dat U Hem in levende lijve voor U ziet en bidt U de vader voor ons en onze ge lovigen" zo besloot de Pastoor. Dhr. van Adrigem sprak als verte genwoordiger van de classis en de kerkvoogdijkamer van Zuid Holland. Spr. wees erop dat de kerk niet sta tisch mag zijn maar in beweging moet, de wereld in om te getuigen van de rij ke bedeling; het Evangelie is als een diamant, hoe je het draait, het schit tert aan alle kanten, met dat Evange lie mogen we een blijde toekomst te gemoet." „Het is een treurige zaak met de kerk en kerken" vond ds. Schenck, remon strants predikant. Hij hoopte in de toe komst op meer dan een gebied met de Wijkgemeente samen te kunnen wer ken, o.m. in kanselruil („Uw preekstoel ziet er aantrekkelijk uit"). Moge uw gemeente in deze kerk een werkelijke geloofsgemeenschap zijn" hoopte ds. De bijeenkomst werd daarna besloten met een kort dankwoord door ds. van Hoogstraten. SOMMELSDIJK In Sommelsdijk zijn de eerste DRI- MA-woningen onc^er de pannen geko men. Dit gebeuren heeft een feestelijk tintje gekregen, waarbij tegenwoordig waren het bestuur van de woning bouwvereniging Sommelsdijk, de beide wethouders, aannemers, architecten, de heer Visser van het ministerie van Volkshuisvesting, de Technische Dienst en gemeentewerken Middelharnis en vanzelfspreken het bouwpersoneel. Met de komst van de DRIMA-wo- ning, kan er een groot stuk woningnood worden opgeheven. Architectenbureau Van Driel, Brielle, heeft een construc tie ontworpen, waardoor het mogelijk geworden is, dat de woningwetwoning in zeer korte tijd onder de pannen is. Aannemersbedrijf Mans te Middelhar nis fabriceert in haar werkplaats een groot deel van de onderdelen; ramen en kozijnen komen kant en klaar op het werk; de stukken, waarin de bal ken geplaatst moeten worden, evenzo, zodat op het werk zelf niet meer ge past of gemeten behoeft te worden. Deuren met brievenbus en al zijn pas klaar en gegrondverfd. De binnenmuren worden van gas- blokken opgetrokken. Deze blokken, 100 X 50 X 10 cm, worden niet gemetseld, maar gelijmd, zodat er geen sprake is van vochtigheid in de nieuwe woning. Doordat de bouw vlug gaat, is er wei nig kans op vochtigheid van buitenaf. In een paar weken tijd zijn de wonin gen glas- en waterdicht. De gasbetonblokken zijn maatvast. Hierdoor voorkomt men het stucadoors- werk. Er komt een filmlaagje overheen en er kan behangen worden. Onproduktieve uren door vorst- en waterverlet zijn er niet, omdat de bouw plaats vindt tussen april en september, terwijl het hele jaar in de centrale werkplaats het werk doorgang kan vinden. Nadat de woningen wind- en water dicht zijn, kan er begonnen worden met het metselen van de buitenmuren, ter wijl men met het afmaken van de wo ning binnen de muren verder kan gaan. Het is een arbeidsbesparende bouw, waarmede het ministerie van Volks huisvesting zich kan verenigen. Bo vendien, wordt door deze bouw het woningcontingent met SO'/o verhoogd. Wanneer een gemeente woningbouw vereniging 100 woningen toegewezen krijgt en zij volgt de DRIMA-methode, mogen er 130 gebouwd worden. Ongeschoolde werkkrachten kunnen bij dit werk worden ingeschakeld. De woningen zijn te vergelijken met de bekende woningwetwoningen, met dien verstande, dat er in deze woningen een vaste trap naar de bovenverdieping komt. Hiermede is meer slaapgelegen heid geformeerd en het ligt aan de be woner zelf deze produktief te maken. Het is de bedoeling door deze metho de de woningnood uit de wereld te hel pen. De prijzen blijven gelijk, hoewel kwalitatief en kwantitatief deze bouw enorme voordelen heeft. In Sommelsdijk worden 18 van deze^ woningen gebouwd en het is de bedoe ling dat medio juni aan dé toekomstige bewoners de sleutel zal worden over handigd. Wanneer de bouwstroom los komt, zal men er dubbel blij mee kunnen zijn. De dertig procent betekent heel wat en door deze nieuwe methode van bou wen, zal er per woning meer ruimte gecreëerd zijn. DRIMA betekent: Van Driel, het ar chitectenbureau en MA is de afkorting voor aannemersbedrijf fa. Mans Zn. SOMMELSDIJK Benoemd. Onze vroegere dorpsge- note mej. C. van Driel, thans op de Kweekschool te Ede, is per 15 okt. a.s. benoemd als onderwijzeres aan de Chr. Lagere school te Zierikzee. MELISSANT Predikbeurt. A.s. dinsdagavond hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. aan de Beatrixlaan om 7.30 uur voor te gaan. OUDE TONGE Vakantiebonnen. De algehele inleve ring van de vakantiebonnen voor de Landbouw, van het boekjaar 19661967 zal plaats hebben op woensdag 10 mei a.s. van 7 t.m. 9 uur nam. bij de pen ningmeester van de N.C.A.B. L. Brink man, Bernhardstraat 1, Oude Tonge. Beroepen predikant bezoekt gemeen te. Donderdag zal de beroepen predi kant, ds. G. Broere van Dinteloord een bezoek aan de gemeente brengen. Des avonds half acht bestaat in het ver. ge bouw gelegenheid met ds. en mevr. kennis te maken. Toont uw belangstel ling. De vrij vaste tendens van vorige week heeft zich deze week voortgezet, was het vorige week onder leiding van Hoogovens, wat de internationals be treft, deze week was het Kon. Olie dank zij de gunstige cijfers van het Ie kw. een koerswinst kon boeken van 9,30. De winst was in dit kwartaal 5.7''/o hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Ook Unilever kon goed meekomen ex 1.68 slotdividend kwam de koers hier 4,hoger uit. Philips en AKU konden al de week met winst afsluiten. Hier was het resp. 3,20 en 2,70. Alleen Hoogovens viel wat uit de toon. De koers kwam hier 8 punten lager uit, na de stijging van vorige week van 61 punten mag deze relatie geen naam hebben. Lokale Markt. Het aantal dagen waarop dit beurs verslag betrekking heeft is wel gering, maar men kan dit niet zeggen van het aantal bedrijfsberichten. Integendeel, daar worden we de laatste dagen mee overstroomd. In grote lijnen is de indruk, die zij achterlaten niet ongunstig. Mag er in een enkel geval sprake zijn van een dividendver laging, het aantal daarvan wordt toch overtroffen door de dividendverhogin gen. Om er enkele te noemen. Chas Macintosh verhoogde zijn dividend van IS»/» naar 20''/o en de Cur. Handelsmij van 14''/o naar 15°/o. Varossieau kwam van Wh op llVo waarvan 5''/o in aandelen t.b.v. de agio- reserve. Boeke en Huidekoper wilde wegens haar 100 jarig jubileum ook wat voor aandeelhouders doen en stelt voor W/o bonus uit de agioreserve tot uitkering te brengen. Het contante dividend werd terug gebracht van 13<'/o' op 12V2''/o. Bij de gepubliceerde jaarverslagen noemen we dat van Billiton, dat wel zeer fraaie cijfers kon tonen. De nettowinst steeg met SO'/o. Ook over de resultaten van het lopende jaar is de direktie zonder meer optimistisch. Ook bij de Ned. Zout blijven de re sultaten meevallen. Hetgeen ook de koers niet onberoerd liet. Zwanenberg Organon is ook al goed te spreken over het verloop van de eerste drie maanden van dit jaar. Moeilijk blijft het nog steeds in de textielsektor, waar Texoprint mede deelde, dat 1966 een verlies heeft op geleverd. Men zit echter niet stil wat tegelij kertijd werd een reorganisatie aange kondigd, waarbij een hergroepering van de spin capaciteit zal plaats vinden. Goed nieuws kwam er voor de aan deelhouders van Ogem en Aniem, twee maatschappijen met grote vorderingen op Indonesië. Het gaat hier om een be drag van totaal 63 millioen. Er is hiervoor door Indonesië een ak koord getekend, waarbij te beginnen in 1971 een aanvang gemaakt zal worden met de betaling van dit bedrag. Vooral voor Aniem, die een vordering van 48 millioen heeft is deze terugbetaling een levensbelang. Na de publicatie van dit bericht kwam de koers van Aniem op 55% tegen 33''/o voordien. Ogem kon 4,aantrekken en kwam op 103, Voor aandelen E.M.S. is de belang stelling iets toegenomen, nadat bekend werd, dat de C.A.M, tijdig zijn cijfers had ingediend, zodat er dus inderdaad enig schot in de inwisselingsaffaire schijnt te komen. Het blijkt toch wel, dat 1966 voor de meeste bedrijven beter is verlopen dan aanvankelijk werd verwacht, terwijl de vooruitzichten voor 1967 ook in het al gemeen gunstig worden beoordeeld. Een sprekend voorbeeld is wel de bouwnijverheid, waarbij de aannemings bedrijven liefst 8 hogere dividenden uit de bus kwamen. Er is dus reden om aan te nemen dat het ingezette koersherstel voortgang zal kunnen vinden. Obligatiemarkt. Zoals we vorige week reeds schreven is de nieuwe staatslening geen sukses geworden. De koers sloot deze week op 98 5/8 "/o of Vdi'/o hoger dan de emissie koers. Intussen is er een VW/o lening aan gekondigd door Finland. De obligaties zullen 10 jaar lopen. Ook Blauwhoed komt binnenkort met een obligatielening. Het zal hier gaan om een bedrag van 20 millioen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Ondanks zijn handicap het gemis van zijn rechterhand heeft Koen Klepper uit Ouddorp zich dapper én met succes door het leven geslagen. Woensdagmiddag heeft burgemeester H. J. Smith de nieuwe slijterij in de Weststraat officieel geopend waarmee hij dhr. Klepper hartelijk complimen teerde. De fraaie zaak is zeker een compliment waard, twee Yuime etalages laten een blik toe in een slijterij die er zijn mag. Honderden flessen wijnen, likeuren en gedistilleerd, in kleurige rijen uitgestald vormen het ruime as sortiment; daarbij staat het deskundig advies van dhr. Klepper er borg voor dat men waar koopt voor zijn geld. In zijn openingsspeech drukte burg. Smith zijn verheuging uit over het feit dat de Middenstand in Ouddorp zich steeds vernieuwt en daarmee blijk geeft de tijd te verstaan en voortdurend aan de wensen die koning klant stelt te gemoet te kunnen komen. De zaak be ziend constateerde burg. Smith dat ook dhr. Klepper er naar heeft gestreefd bij de tijd te blijven en de meest pret tige omstandigheden heeft geschapen waarin de klant wil winkelen. Spr. sprak met waardering over de correcte wijze waarop dhr. Klepper tewerk is gegaan, in tegenstelling tot sommige anderen heeft hij zich tevoren duide lijk van de mogelijkheden op de hoog te gesteld. Spr. besloot met de hoop dat de nieuwe zaak het verwachte economi sche rendement zal geven en wenste de De fam. Klepper in de nieuwe znti^, v.l.n.r. mevr. Klepper, dhr. K1(S|K- per, dochter Willy; zoon Wim Té koop: a.s. schoonzoon M. Grootenboer ir Sm «4 a aai Melissant. Kinaerl fam. Klepper succes en voorspoecg waaraan hij de wens verbond „dalL geestrijk vocht niet in ongelimitei hoeveelheden aan het publiek nf| overgedragen! Excti Sinds dhr. Klepper na het hem gekomen ongeval een levensmidd; bedrijfje begon is het steeds excti gegaan. In 1934 raakte hij zijn kwijt tussen een hekelmachine eBB 1937 begon hij in een schuurtje aa:| ouderlijke woning in de Dijkstelwef levensmiddelenbedrijfje. In 1945 hij naar de Weststraat waar hij inwoonde bij de wed. Mierop die: een levensmiddelenbedrijfje en si; dreef. In 1952 nam hij de zaak toen na een brand de wed. Mierop leed. Dhr. Klepper moderniseerde pand in 1958. Toch voldeed het niet aan de gestelde eisen om er levensmiddelenbedrijf en slijterij ir. der te brengen; het plafond was te laag en hij kwam 2 m2 verk: ruimte tekort. Een en ander deed: Klepper ertoe besluiten met de vensmiddelenbranche te stoppen hij per 1 jan. 1967 alle ruimte maakte voor de slijterij. Met heel: werken heeft dhr. Klepper thans reikt wat hij zich ten doel had ge: Kleur bla\ C. Hamei Ityenweg 50 |fe;van 12 t.m ^Waarnemend ISiVY, 2897, n Fruitteeltarbeid praktijk, zoekt .arbeider. Brieven: J. Ingaardstraa Hebt Schreven wij anderhalf jaar geleden. Oude Tonge krijgt zijn volière, nu is dat een feit geworden. Ongeveer half maart werd met de bouw begonnen op het terrein tussen de Kolf weg en Grijs- oord. Het gebouw is 26 meter lang en 8 meter diep, verdeeld in 13 vakken, elk met een nachtverblijf van 2 bij 2 me ter, een ren van 2 bij 5 meter en 2.50 meter hoog. Rond de volière wordt het terrein ingeplant met coniferen, rozen, andere vaste planten en gazon. Om een kijkje te nemen bij de volière wordt een tegelpad aangelegd en zitbanken ge plaatst. De volière wordt bevolkt met een uit gebreid sortiment exotische vogels door de leden van de vogelvereniging. Er is nu reeds veel belangstelling tijdens de bouw en een ieder geeft waardevolle adviezen om het geheel zo aantrekke lijk mogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling om de volière ongeveer eind mei officieel te openen. De algehele leiding van het werk be rust bij de heer Wijnhof, technisch ambtenaar ter secretarie. Zeer veel werk is verricht onder leidng van de heer J. Heyboer voorztter van de vo gelvereniging. Om enkele cijfers te noe men wat reeds verwerkt is door een 7- tal leden: 100 kubieke meter zand, 150 vierkante meter gaas, 900 meter vlecht- draad, verfwerk aan staalconstructies en hout. Dit werk werd in de avonduren Ook voor al gezien? E Met en zone voorvork. Spot sterk. Komt X en maak een p Telefoon 3 90 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4H gedaan. Zelfs de bejaarden helper. handje mee om het gebouw zo spe mogelijk klaar te krijgen. Wij zeggen niet teveel als wc - volière de grootste noemen van Xu land als Gemeentelijk bezit om er gels in te doen van de burgerij. Voorwaar een bijzonder atir;;. recreatie voor ons eiland. Wij hopen binnenkort nader l:.: terug te komen. in verschillei tevens DAHLIA bi; GEBR. VAN Langevi ,1. Nieuwe Gevraagd: W( lijk der tegem voor huishouc kei; zaterdags Slgarenn G. v. d. v.h. C. v Marktveld 6 BRUINISSE Herstel zoutschade. Door de centi|J dienst Noord Zeeland zal binneni::" worden aanbesteed het hersteller. zoutschade aan 47 woningen. POORTVLIET Woningbouw. Architect J. I). - man te St. Annaland heeft voor d( J. van Houdt een plan gemaakt voi: bouw van een woning aan do La Zandweg. door L. KOMBRINK Copyright: J. J. Groen en Zoon N.V., Leiden 28 „Dat wil ik niet. Voor mijn part vriest het nog tien weken!" Vrouw Buter komt met brood binnen Jellie schenkt de koppen vol thee. En dan klinken er stemmen buiten. Allen kijken naar het voorraam dat op de dijk uitziet. In ganzemars klauteren daar minstens twintig jongens en man nen de dijk op. Ieder draagt een voor werk waarmee de sneeuw verwijderd kan worden. De laatste van de groep is Frits Frankema, ziet Jellie. Evert is er niet bij, maar dat had zij ook niet ver wacht. De klink van de achterdeur rammelt. De Buters kijken elkaar ver baasd aan. Wie zou dat zijn, zo vroeg op de dag? Een korte tik op de deur en Evert stapt binnen. Met een verlegen lachje zegt hij goedemorgen en gaat dan aarzelend op de stoel zitten die het dichtst bij de deur staat. „Er is vandaag geen gestoofde of ge bakken bot hoor!" plaagt Buter hem. „Daar kwam ik ook niet om, buur man". „Vertel dan maar eens waar je wél om kwam", zegt Geert wijs. „Doe niet zo oud. Geert", berispt Jel lie. „En praat niet met een halve snee brood in je mond". „Toch maar makkelijk als je een zuster hebt die weet hoe het hoort", lacht hij. In één oogopslag heeft Jellie gezien dat Evert zijn zondagse kleren aan heeft En nu schiet het haar te binnen dat Frits daarnet hun huis passeerde. De broers zijn hier samen naar toe gelo pen, maar ze hadden niet hetzelfde doel Frits gaat met de anderen de baan ve gen en Evert...? Zou hij... „Ik kwam vragen of jullie vanmor gen naar de kerk gaan, buurvrouw". Het heeft aarzelend geklonken. Be deesd, alsof hij zich er voor schaamt dit te durven vragen. En er stijgt een kleur naar zijn wangen als hij de ogen van Buter met een uitdrukking van spot op zich gericht ziet. „Zeker, wij gaan naar de kerk", knikt vrouw Buter. „Ga je met ons mee?" „Ik was het al lang eens van plan. Maar iedere keer kwam er wat tussen". „Ik zag Frits kort geleden naar het ijs gaan. Moet iU niet helpen de baan in orde te maken?" vraagt Buter. „Dat kan morgen ook, buurman. Ik vind het niet nodig om op zondag te werken als het niet nodig is". „Er zit wel wat in", knikt Buter met een knipoogje. „Als de anderen van daag de baan vegen, ben jij er morgen af". „Dat is een hatelijke opmerking van je, Tom," zegt zijn vrouw berispend. „Denk je dat Evert te lui is om de an deren te helpen? Maar ik ben blij dat hij met ons mee gaat en jij moet niet proberen om hem daarvan af te bren gen". „Dat doe ik ook niet, Lize. Ten slotte moet ieder doen wat hij wil". Nadat vrouw Buter heefft gelezen en er gedankt is, ruimt Jellie de tafel op terwijl haar moeder zich gaat kleden. Evert en Geert lopen naar buiten. Zij klimmen langs de dijktrap naar de kruin. Daar zien ze minstens twintig mannen en jongens op het ijs bezig. „Ik zou ze best willen helpen", zegt Geert. „Ik ga niet zo erg graag naar de kerk. Én ik snap niet waarom jij er heen wilt. Je vader zal vast niet zeggen dat je er heen moet." „Kun je net denken! Hij heeft veel liever dat ik er niet naar toe ga!" „En waarom ga je dan?" „Tja, dat kan ik je zo een twee drie niet vertellen hoor! Weet je wel dat een mens soms bar veel op een varken lijkt, Geert?" „Nee, dat weet ik niet. En het is ook niet zo. Hoe kom je daar bij?" „Ik zal je zeggen waarom. Als je een varken aan zijn oren vooruit wilt trek ken gaat het achteruit. Als je een touw aan z'n achterpoot knoopt en je trekt er aan dan wil het vooruit. Begrijp je het nou?" „Helemaal niet. En jij zelf misschien evenmin." „Dan zal ik je dat uitleggen. Als mijn vader tegen me zei: jij moet naar de kerk, dan geloof ik dat ik mijn best zou doen om daar onderuit te komen. Maar nu ik weet dat hij me daar liever niet ziet, ga ik er naar toe." „Ik begin er een beetje van te snap pen", mompelt Geert. „Je wou er mee zeggen dat een varken altijd tegen de draad in is en dat het met de mensen ook wel eens zo gaat. Maar we moeten weg joh. Moeder en Jellie lopen al op het weidepad." „Ik vind het fijn dat Evert met ons meegaat, moeder." Dit zegt Jellie, die haar moeder in de arm genomen heeft, deels uit gezellig heid, maar ook vanwege de gladheid van het pad. Vrouw Buter heeft juist achterom ge keken. „Ze komen achter ons aan." „Ik heb hem al verscheiden keren ge vraagd of hij eens mee gaat." Vrouw Buter knikt. Jellie ziet duide lijk dat ze ergens over nadenkt. En zij weet uit ervaring dat moeder haar ge dachten nooit lang voor zich kan hou den. „Alleen zou ik wel eens willen weten waaróm hij mee naar de kerk gaat." „Wat zeg je dat vreemd, moeder! Hij gaat er heen omdat hij er zin in heeft.'' „Dat is niet zeker. Er zijn jongens die om een meisje naar de kerk gaan." „Maar Evert niet, moeder. Wij weten aallemaal dat hij zich niet met meisjes bemoeit. Als het Frits nou was!" „Ik heb gister een paar keer over ae dijk gekeken. En eergister ook. En ik heb vooral eergister heel goed gezien dat Evert Frankema geregeld met een meisje reed." Jellie kijkt recht voor zich uit, maar uit haar ooghoek ziet zij toch best dat moeder haar observeert. „Hij reed met mij", zegt ze rustig. „Maar waarom moet daar iets achter gezocht worden, moeder? Evert is onze buurjongen." „Juist, hij is onze buurjongen. Maar Frits ook. En jij reed gister heel wat baantjes met die vreemdeling. Wie was dat toch?" „Een marskramer", antwoordt Jellie luchtig. „Een vriend van Evert." „Een vriend van Evert? Hoe kan die jongen nou een marskramer als vriend heben. Is dat diezelfde kerel die eens bij ons aan de deur geweest is met ga ren en knopen en zo?" „Dat weet ik niet, moeder. Er komt wel eens vaker iemand met negotie." „Het was nogal een knappe man, is het niet?" Jellie ergert zich geweldig. Zij voelt zich een kleur krijgen en moeder weer dwarsuit te loeren. „Wij moesten maar even op de j'j gens wachten", zegt zij. „Het lijWf mal als we achter elkaar het binnenkomen." Uit de zadeldaktoren van het W komen galmende klokketonen. Er m eeen misprijzende trek op het gei van vrouw Buter. „We zijn veel te vroeg; het duurtJ] een kwartier voor de kerk aangaat.' ten we maar wat langzamer gaan Jellie." Evert en Geert lopen nu ach'.tr beide vrouwen. Opeens zegt d- „Daar komt die lange marskramer aan. Evert!" Vrouw Buter draait zich half cp' vraagt snibbig: „Ken jij die kerc' al?" „Het is geen kerel, moeder! 't Isj erg aardige man. En schaatsenrijoj^ Er is geen mens in het dorp die hem op kan, wat zeg jij, Jellie?" Victor is hen nu heel dicht gen:; Hij mompelt een groet, maar vr Buter ziet heel goed dat hij haar c ter even bewonderend heeft op;!eni Maar reeds is hij gepasseerd. A:- dwars van de beide jongens i;:. hij terug en gaat naast Evert loper. „Hoe laat begint de dienst, jong":' hoort Jellie hem vragen. (Wordt verv De tegenste tische wereld wat de inhout treden steeds China en de gespannen machthebbers iggenheid voo ^^penen te se ''^iën China Pe minder an zacht unistiscl weerslai ir een con fanië heeft ,^^,&ter China cöïmmunistiscl wordt steeds landen er eig ten. Bovendie element in sche landen Dit laatste is gekomen tijde _regeringsleide Jse landen ^Sonistische 'welke onlang Daar was zek vroeger bij e -dat de vertes Joegoslavië evenals die communistisc! voorheen de dergelijke rol ontnomen kou, konden Zij moesten houden, dat ngï

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2