EIIAflDEfi niEUWS Bestemmingsplan zai agrariscli Ooitgensplaat totaai veranderen A In het zicht van de Lange Jan Stichting Ned. Uienfederatle DESIREE Ackter Leerling-kok Kees flppel. Middel harnis won Hiiton-prijs de grenspaal Plaatselijli nieuws KEUVELAAR Nieuwe weg en spoorlijn gaan dwars door polder Het Oudeland Recreatie bij en verbinding naar de Hellegatsdam Fa. P. Borgdorff 3e blad Vrijdag 28 april 1967 No. 3581 W8 De elegante verlovingsring MIDDELHARNIS Een vergeten burger, een gerust leven. Leven op de zak van een ander. Mijn overbuur van... dat is al lang geleden dat ik het over hem had, mijn over- buurman zit vol met kritielj. Op alles heeft hij iets aan te merken. Dat zal wel ko men omdat hij een dagje ouder wordt en dan deugt er niet veel meer van deze tijd; dan is alles van vroeger veel beter. Hij zou wel willen hebben dat ik die Itritiek van hem aan dit blad zou toevertrouwen. Hij ziet niet in dat je over verschillende dingen, die de moeite waard zijn, schrijft. Om een voorbeeld te noemen: hij vond zo'n stukje van vo rige week heel best. Het ging toen over de toestanden van vroeger en dat is zo bekend bij hem; daar heeft hij eigenlijk nog zo'n beetje in, of liever gezegd; hij gaat er weer in leven, want oude men sen worden als kinderen; de kindertijd komt weer terug, zonder dat zij het be seffen. In de winter heeft hij veel last van bronchitis en dan durft hij de straat niet zo best op. Maar hij houdt alles wat er reilt en zeilt toch geducht bij. Hij weet ook wat er afspeelt rondom Drakensteyn. (Als dit stukje in de krant staat zal iedereen wel weten of het nu een prins of een prinses is). Hij vindt het schandalig, dat de be woners van dat kasteeltje niet meer met rust gelaten worden. Hij houdt het met het spreekwoord, dat hoge bomen veel wind vangen en dat komt daar wel uit. Voor zijn vrouw, als die in de om standigheden was als de prinses, maak ten de mensen zo'n drukte niet. En dat is maar goed ook: ere wie ere toekomt. Maar het is toch wel een beetje te bar, vond hij. En wie zal hem geen ge lijk geven? Hij is blij dat hij niet zo in de publiciteit staat; hij huldigt de uit spraak: een vergeten burger, een ge rust leven. En gaat hem eens ongelijk geven! Toch zijn er veel mensen, die graag boven de schouders en opwaarts getild wilien worden. Hun „ik" zit bij zonder hoog en niemand weet zoveel en kan zoveel als zij. Zij kunnen geen te genspraak dulden. Wie zou mij van on kunde beschuldigen? Zo vragen zij en ze slaan daarbij op hun borst. Zij zien laag neer op hen, die niet in de gele genheid zijn geweest om ook wat „let ters te eten". Is dat dan een schande? Zijn zulke mensen dan minder dan zij? Ik zou wel eens graag willen weten wie nuttiger werk in de maatschappij doen. Zo gaat mijn overbuurman dan verder. Voor hem tikken zij niet aan de pet; is ook niet nodig, want hij is maar een een voudige man. Maar dan ziet en hoort hij wel andere dingen: voor een me vrouw, die met iemand getrouwd is die een paar centen meer verdient dan een ander, buigen zij het hoofd en zij wordt heel anders aangesproken als een vrouw, die niet zoveel te verteren heeft. Maar goedik laat hem even zijn gang gaan. Hij wil naar Drakensteyn toe; niet te voet, zoals die man uit Limburg. O, als hij daarover begint, windt hij zich op. Nogal wat moois ook: wat presteert zo iemand in de maat schappij? Hij laat zijn baard groeien (dat doen jongeren ook) en ziet er dan uit als een afgeleefd baasje, dat de moed en de kracht nog heeft om te voet naar Baam te lopen. Is dat een bijzondere prestatie, vraagt mijn over buurman. Ik heb meer gelopen dan die man, toen ik elke dag ploegen moest. Reken maar eens uit hoeveel stapjes ik verzetten moest eer het avond was. En bij het ploegen ging het dan nog lang zaam, maar als je aan het eggen was, dan was het een voortdurend lopen over het land. Hoeveel kilometer zou dat niet op een dag geweest zijn! En dan was dat nog nuttig werk. Van het land moest iedereen eten. De boerenknecht streek 's zaterdags enke le guldens op en moest maar zien dat hij daarmee het aUemodigste kon ko pen. Maar deze man, die nog niet eens gepensioneerd kan worden, loopt op de zak van een ander. Mijn overbuurman kan het niet be grijpen dat de mensen nog notitie van zo een man nemen. Zij moesten hem links laten liggen. Het was beter dat hij werkte, want dat is de plicht van elk mens. En dan begint hij over het werken. Treurige toestanden: een kunstenaar ergens ver in de polder, kan er niet ko men van zijn penseeL Dat is geen won der, want welke voortbrengselen spuwt zo'n kwastje uit! Een kleinzoontje van overbuurman kan het beter, maar die schilder dan, hij gaat elke week naar het gemeentehuis om daar negentig gulden op te strijken. Wijzen ze op het gemeentesecretarie er op dat er ander werk is voor hem, dan bedankt hij er voor, want het is zijn vak niet. En de geldtellerij gaat maar door. Soms is het wel of de overheid met blindheid is ge slagen. Een deel van het volk put maar uit de ton van de bijstandwet. Die ton schijnt nogal goed gevuld te zijn, want er graaien wat handen in om er iets uit te halen! En dan heeft hij het over die spotter bij Drakensteyn: die man kwam met linzenmoes en wilde dat de prinses aanbieden, om te weten te komen, wie de eerstgeborene zou zijn, bij een even tuele tweeling. Wie de Schrift niet kent, snapt er niets van, maar mijn over buurman des te beter. Met dat eerstge- boorterecht moet de spot niet gedreven worden. Jakob was door de Heere ver koren om de drager te zijn van de be lofte, dat in zijn zaad al de geslachten van de aardbodem gezegend zouden worden. Misschien is de rust in Drakensteyn weergekeerd als deze letters in de krant komen. Als alles goed is verlopen is er weer een spruitje aan de Oranjeboom ont loken. Dat oude geslacht is nog niet uitgestorven. Het is irmig verbonden in de loop van de historie aan ons volk. Velen willen die band verbreken en weten misschien niet waarom. Zouden ze hun geschiedenis niet kennen? Zou den ze iets af weten van het verbond van Willem van Oranje met de opper ste Potentaat der potentaten? Mijn volk gaat verloren, zegt de Heere, omdat het geen kennis heeft. ZWERVER. ONKRVIDBESTRIJDING IN GEZAAIDE UIEN NA DE OPKOMST VAN HET GEWAS. Bij de onkruidbestrijding na de op komst van zaai-uien, picklers, plant- uitjes en zilveruien kan een keuze wor den gemaakt uit diverse chemische middelen. Een bevredigend resultaat kan echter eerst worden verwacht, als de juiste dosering onder de voor het middel vereiste omstandigheden wordt toegepast. CHLOOR -IPC Vanaf een gewaslengte van 4-6 cm kan dit middel worden toegepast in een dosering van 4-6 liter per ha. De aan te wenden hoeveelheid wordt bepaald door de zwaarte van de grond. Op lich te gronden dient 4 1., op de zwaardere gronden tot 6 1. per ha te worden ge bruikt. Chloor-IPC is alleen werkzaam te gen kiemend onkruid; dit betekent dat de op het moment van spuiten boven staande onkruiden in de meeste geval len niet gedood worden. Het is dan ook noodzakelijk, dat gespoten wordt op een onkruidvrije grond. Daar chloor-IPC voor een goede werking enigszins in de grond moet dringen, mogen de beste resultaten worden verwacht als wordt gespoten op vochtige grond of als direkt na het spuiten enige regen valt. Mits uitgevoerd voor eind juni, is in zaai-uien een herhaling van de behan deling met chloor-IPC toegestaan. Spui ten op een later tijdstip is in verband met het gevaar voor achterblijven van voor de volksgezondheid schadelijke resten in het produkt verboden. De ui terste termijn, waarop in picklers, plantuitjes en zilveruien met chloor- IPC mag worden gespoten is eind mei. Verschillende kultuurgewassen zijn gevoelig voor chloor-IPC. Tot deze ge wassen behoren de vrij veel op akker bouwbedrijven geteelde granen en gras sen voor zaadwinning. De gevoeligheid teperkt zich bij deze gewassen alleen tot de bloeiperiode. Voorts staan nog als gevoelig voor chloor-IPC bekend: vlas, Mauwmaanzaad,' augurken, komkom mers, meloenen, tomaten en anemonen. Niet alleen overwaaien van sproeine- vel kan tot schade leiden, maar ook het verdampen van het middel na de be spuiting kan funeste gevolgen hebben voor genoemde gewassen. Alvorens tot een bespuiting met chloor-IPC over te gaan, dient men om moeilijkheden te vermijden er zich eerst terdege van te overtuigen, dat binnen een afstand van 200 meter geen gevoelig gewas geteeld wordt. RAMROD. Voor het seizoen 1967 is een proefsge- wijze goedkeuring verleend voor ge bruik van Ramrod over het groeiend gewas. De mogelijkheid van de toepas sing van Ramrod op dit tijdstip is voor al van belang voor die gevallen, waar het gebruik van chloor-IPC in verband met de teelt van gevoelige gewassen in de naaste omgeving niet mogelijk is. De van Ramrod te gebruiken dosering bedraagt 7-8 kg per ha, te verspuiten in 600-800 1 water per ha. De aanwending moet plaatsvinden op onkruidvrije grond en is mogelijk bij een gewaslengte van 6 tot maximaal 12 cm. De gunstigste resiiltaten mogen worden verwacht als de bespuiting wordt uitgevoerd op vochtige grond of als spoedig ha het spuiten enige regen valt. GENALON 5/20 Dit kombinatiemiddel van prometryn en chloor-IPC kan worden gebruikt in een gewas met een lengte van minstens 6 cm. Het op het moment van spuiten bovenstaande onkruid mag uiterlijk in het 2-bladstadium verkeren. De van dit middel aan te wenden dosering bedraagt 7.5 kg per ha, te ver spuiten in 600-800 1 water per ha. Toe passing van Genalon 5/20 kan plaats vinden tot aan het tijdstip, waarop het gewas ©en lengte van maximaal 12 cm heeft bereikt. Genalon 5/20 kan alleen worden verspoten op een afgehard ge was. Bij een gewas met een onvoldoen de ontwikkelde waslaag kan de bespui ting tot ernstige beschadiging leiden. Onder geen voorwaarde mag dit mid del worden aangewend als er geduren de 3-4 dagen voorafgaande aan het tijd stip van spuiten regen is gevallen. Hetgeen bij de beschrijving voor het gebruik van chloor-IPC over de gevoe ligheid van de verschillende gewassen is vermeld, geldt gezien de samenstel ling van het middel ook voor Genalon 5/20. ZWAVELZUUR. Dit middel kan worden gebruikt als het gewas een lengte heeft bereikt van (Foto; „Het Vrije Volk") De derdejaars leerling kok Kees Ap pel uit Middelharnis mag zijn hoge muts, fier rechtop en met ere dragen! Dezer dagen won hij in een jeugdwed strijd in het Hilton-hotel te Rotterdam de ereprijs (de hoogste prijs, die boven de 1ste prijs staat) met zijn „Paupiettes de Sole „Gournet", een fraai gerecht, dat zeetong als voornaamste ingrediënt heeft. De jeugdwedstrijd had plaats onder het geoefend oog van een zeer deskun dige jury, samengesteld uit de Ver eniging van Chef-koks. De jonge koks was opgedragen een schotel voor zes personen klaar te ma ken, die goed van smaak, leuk van uiterlijk, eenvoudig, maar toch zeer ori gineel moest zijn. Kees Appel kwam aan de spits te staan en behaalde de hoogste prijs. Ter herinnering aan deze spannende wed strijd ontving hij een fraaie oorkonde, een pracht van een koltsmes, enkele boeken, waaronder Elseviers groot kookboek. Proficiat Kees, met deze mooie pres tatie! Opleiding Kees ontving zijn eerste opleiding op de Technische School te Middelharnis. Na hier te zijn geslaagd werkte hij en kele jaren te Oostvoome via het leer- lingenstelsel Horeca-bedrijven als kok in Hotel „Hof van Voorne". Sinds een jaar is hij werkzaam in het Hiltonhotel te Rotterdam. De Hilton- hotelbedrijven hebben een wereldfaam, men vindt ze in de grote steden over heel de wereld. Na nog ruim een jaar studie hoopt Kees zijn koksdiploma „Commi" te behalen. 8-10 cm. De dosering varieert afhanke lijk van weersomstandigheden en on kruidbezetting van 40-80 1 per ha. Bij zonnig weer en warmeer de onkruiden nog in het kiemplantstadium verkeren, kan worden volstaan met 40 1 per ha. Zijn de weersomstandigheden minder gunstig en/of de onkruiden groter, dan dient de dosering te worden opgevoerd tot maximaal 80 liter per ha. Ter beperking van gewasbeschadiging moet worden gespoten met een grove druppel en bij windstil weer. Daar zwa velzuur uitsluitend een kontaktwerking heeft, mag geen enkel na-effekt wor den verwacht. Zoals wellicht bekend, tast zwavel zuur vele materialen aan. Het is dan ook van belang dat' zowel de kleding van het bedienend personeel als de spuitapparatuur van een zuurbestendig materiaal zijn vervaardigd. Ook bij het gereedmaken van de sproeivloeistof moet de nodige voorzichtigheid in acht genomen worden; steeds dient het zwa velzuur bij het water te worden ge voegd. KALIUMCYANAAT. Een bespuiting met kaliumcyanaat kan worden uitgevoerd bij een gewas lengte van 4-6 cm en bij aanwezigheid van klein onkruid. De dosering be draagt 15-20 kg te verspuiten in 800- 1000 1 water per ha. Goede resultaten kunnen alleen dan behaald worden als gespoten wordt op een droog gewas, bij een bedekte lucht en een temperatuur van 15-20° C. Gezien de aan de toepassing van Ge nalon 5/20, zwavelzuur en kaliumcya naat verbonden eisen betreffende weers omstandigheden en ontwikkeling van het gewas en de onkruiden, zijn de ge- bnaiksmogelijkheden van deze midde len de meeste jaren zeer beperkt. D. Hoek. Momenteel ligt er op het Raadhuis van Oostflakkee te Ooitgensplaat een kaart met voorschriften ter inzage, aan geduid als „Bestemmingsplan Agrarisch gebied Ooitgensplaat", samengesteld door Ir. F. J. Zandvoort, stedebouwkun- dige te Hendrik Ido Ambacht. Het totaal overziende kan een en an der spectaculair worden genoemd en het is daarom interessant het plan in het kort aan onze lezers voor te leggen. Bij het samenstellen van dit plan is aan alles gedacht. Naast het agrarisch ge bied is er een woonwijk, zijn er enkele plaatsen voor recreatie gepland, vindt men bg de Galathee een nieuwe haven met industrieterrein, dit alles voorzien van nieuwe wegen en zelfs een spoor- I\jn rechtstreeks afkomstig uit Noord- Brabant. Aan groenstroken en water partijen ontbreekt het niet. Kortom er is voor elk wat wils. Toelichting. In een toelichting wordt het doel uit een gezet, waarbij wordt opgemerkt dat voor het landelijk gebied van de voor malige gemeente Ooitgensplaat tot nu toe geen uitbreidings- of bestemmings plan van kracht is geweest, wat voor de nieuwe gemeente Oostflakkee als een ernstige leemte wordt aangemerkt. Door het gemakkelijke contact met „de overkant" (via de brug) is ook te verwachten, dat de druk op het agra risch gebied zal toenemen. Voor aller lei bestemmingen in de recreatieve, se- mi-agrarische en industriële sfeer zou men een beroep kunnen doen op dit gebied. Hierbij valt te denken aan ho tels, motels, caravan- en kampeerter reinen, bijzondere agrarische bedrijven en agrarische nevenbedrijven, en ten slotte aan industrie. Daarbij is grote zorgvuldigheid bij het innemen van agrarische grond geboden. Daar komt nog bij, dat in de Tweede nota Ruimtelijke Ordening dit gebied als groenstrook staat aangegeven en dat de aard van het landschap, etc. met zich brengt, dat maar zeer weinig extra be bouwing kan worden opgericht zonder dat aan het landschapsschoon ernstige schade wordt toegebracht. Daarom zijn de hoofduitgangen van het plan de vol gende: a. bebouwing, die niet beslist noodza kelijk is, moet worden geweerd (hier voor is meestal plaats in de dorpen). b. de in het agrarisch gebied noodza kelijke gebouwen, etc. moeten zodanig worden geplaatst, uitgevoerd en aange legd, dat de inbreuk op het karakter" van het landschap minimaal is. I Functie. In de agrarische wereld zijn ook al lerlei veranderingen bezig zich te vol trekken, aldus het rapport. Vele voor beelden worden genoemd, o.a. mesterij- en, pluimveebedrijven, nerts- of vos- senfarm, waarbij het opfokken van be- Het ongeluk met het Russische ruim teschip Soyoez-I heeft opnieuw aange toond de waarheid van het gezegde: „De mens wikt, maar God beschikt". De mens, die denkt zo langzamerhand alles te kunnen, blijft onderworpen aan die ene wet van Hem, Die alles be stiert, n.l. deze, dat alles gaat naar Zijn gemaakt bestek. Het valt niet te loochenen, dat de mens in deze tijd tot grote prestaties in staat is. Wie zou aan het begin van deze eeuw hebben kunnen vermoeden, dat de mens nog eens buiten de damp kring zou zweven? Zelfs wordt er ernstig naar gestreefd een reis naar de maan te maken. De Fransman Jules Veme, wiens boe ken in vroeger jaren werden verslon den, worden weer actueel. Zijn „reis naar de maan", welke hij als het ware in een visioen heeft gemaakt, schijnt werkelijkheid te worden. Voor de oudere mensen, die nog vóór 1900 het levenslicht aanschouwden, moeten deze ontwikkeling in de ruim tevaart er op gaan lijken, alsof ge noemde schrijver een profetische blik heeft gehad. Gevolg van oorlog Na de tweede wereldoorlog ging de luchtvaarttechniek met sprongen voor uit. Steeds grotere en snellere vlieg- tuigen kozen het luchtruim. Maar naast de luchtvaarttechniek ontwikkelde zich de ruimtevaart, als direct gevolg van de vooral in de laatste oorlogsjaren gebruikte raketten, met toen als grootste de atoombom. Hierbij bleef het echter niet. De Ame rikanen en de Russen waren tot de ontdekking gekomen, dat deze projec tielen ook voor andere voor vreed zame doeleinden konden worden ge bruikt. Beide landen begonnen een wedloop wie het het verst in de ont wikkeling zou brengen. De onbemande raketten, die de dampkring werden in geschoten door middel van indrukwek kende installaties, werden weldra ge volgd door bemande raketten. Het is weer ettelijke jaren geleden, dat de eerste bemande ruimtevlucht werd uitgevoerd. Toen stond de we reld verbaasd. Thans maakt die verba zing plaats voor bewondering, wanneer wij horen, dat een ruimteschip met twee man aan boord, op een hoogte van hon derden kilometers rond de aarde draait. Dat is óók een feit om respect voor te hebben. Dat God de mens daartoe in staat stelt, maakt de mens stil. Maar neen, de Russen gevoelen dat als hun daad en niet als een daad, waar toe zij door God worden verwaardigd. paalde diersoorten langzamerhand op een bijna industriële wijze geschiedt. Van contact met de bodem is daarbij nauwelijks meer sprake. De verinten- siverende tuinbouwciiltuur kan vragen om plat glas en ook om kassen. Deze drie vormen van bestemmingen kun nen gepaard gaan met omvangrijke bouwwerken, die tot gevolg zouden kunnen hebben, dat van de openheid van het landschap niet veel overblijft. Dat deze materie bij uitbreidingsplan moet worden geregeld, staat buiten kijf. Het aanwijzen van deze gebieden, zo als voor woonwijken, winkelcentra en industrie zal nauwelijks effect sorteren en daarom lijkt het bijzonder geschikt om een en ander te regelen volgens de in art. 11 van de wet op de Ruimte lijke Ordening aangegeven procedure. Burgemeester en wethouders kunnen dan de nadere indeling van het agra risch gebied actief begeleiden, waarbij wellicht op den duur een beleid op langere termijn ontstaat. De inspraali van de provinciale deskundigen op dit terrein is volgens deze procedure even eens gewaarborgd. Nieuwe weg. Het geregelde agrarische gebied zon der bebouwing bestaat uit: de stroken langs de nieuwe weg en spoorweg in de lengterichting van het eiland; een stuk ten oosten van het dorp voor dorpsuitbreiding op langere termijn en tenslotte uit de nieuwe landbouwgron den, die in cultuur zullen komen als de Hellegatplaten worden ingedijkt. De recreatiebestemming houdt tevens verband met deze toekomstige indijking de nieuwe weg vanaf de Hellegatdam langs Ooitgensplaat, die aansluit op de Galathesedijk en die kan worden aan gelegd voordat de indijking van deze platen plaats heeft. Met het plan is re kening gehouden met reeds bestaande plannen en structuurschetsen etc. Bestemming gronden. De op de kaart voor agrarisch gebied (klasse B) aangewezen gronden (in bijna alle bestaande polders) zijn bestemd voor akkerbouw, veehouderij en vee teelt, tuinbouw en fruitcultuur met daartoe nodige bedrijfsterreinen, agra rische bedrijfsgebouwen en daarbij be horende bedrijfswoningen, etc. De be drijfsgebouwen zijn aan een grondop- pervlakte onderhevig, terwijl hier geen gebouwen voor nevenbedrijven mogen worden opgericht. Ook geen kassen, wa renhuizen, stookhuizen of dergelijke glasopstallen. Per bedrijf zal ten hoog ste één woning mogen worden gebouwd Is het bedrijfsoppervlak ten minste 10 ha, dan is twee woningen toegestaan als het een landbouw- of weidebedrijf betreft en bij ten minste V-k ha. als het een ander agrarisch bedrijf betreft. De op de kaart voor agrarisch gebied met klasse C gemerkte polders (gedeel te Oudeland, Adriaanpolder en nieuwe polder op Hellegatsplaten) is ook voor tuinbouw en fruitcultuur met daartoe nodige bedrijfsterreinen (zonder agra rische bedrijfsgebouwen en woningen, etc.) bestemd. Recreiatle. Voor recreatie is een gedeelte van de Hellegatsplaten en nabij het Fort „Prins Frederik" gereserveerd. Men denkt hier aan sportterreinen, kampeerterreinen, een café-restaurant, bossen, vijvers, parken, enz. enz. Polder Het Rietveld is in zijn geheel als woonwijk aangewe zen met plantsoenen, tuinen, wegen; met dien verstande, dat er per ha. niet minder dan 15 en niet meer dan 25 woningen (woonwijk) zal bedragen. Industrie. De op de kaart voor indiostrieterrein aangewezen gronden (rond de nieuwe haven aan de Galathee) zijn bestemd voor de fabrikage van industriële pro- dukten en opslag ten behoeve van de handel, met daartoe nodige bedrijfs gebouwen, bedrijfswoningen, bijgebou wen en andere bouwwerken en opslag terreinen. Burgemeester en wethouders zijn verder bevoegd het plan te wijzigen, waarbij gronden kunnen worden aange wezen, waarop het is toegestaan kassen, warenhuizen, stookhuizen of dergelijke glasopstallen te bouwen, echter in to taal niet meer dan 50 ha., verdeeld over niet meer dan 10 aaneengesloten kom- plexen. Verder zijn er vele voorschrif ten en bepalingen die ons te ver zouden voeren hierop in te gaan. Burgemeester en wethouders hebben hierin verstrek kende bevoegdheden. Wat gaat er veranderen? Voor bewoners van Ooitgensplaat is het mogelijk interessant om te weten wat er t.z.t. gaat gebeuren. Achter het wanneer komt nog een vraagteken. Aansluitend op de weg Galathesedijk- Oudedijk (bij het koelhuis) wordt een nieuwe weg aangelegd achter de be bouwde kom rechtstreeks naar de Hel legatdam, twee km van de rotonde. De ze weg loopt tussen de Adriaanpolder en het Rietveld heen. Verder komt er een weg (via een dam) uit Noord-Bra- bant met een aangrenzende spoordijk langs het dorp, dwars door het Oude land (tussen Langeweg en Oudelandse- dijk) en komt bij de z.g.n. Slof uit. De spoorlijn takt even voor de derde Zuid- boutweg af, gaat langs de z.g.n. Weel en loopt tussen Achthuizen en Lang straat verder het eiland in. Op het Wei- poldersegors en bij Achthuizen komen nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallaties De agrarische bevolking heeft voor dit plan grote belangstelling, het zal veel landbouwgrond opeisen waarvoor er een deel op de Hellegatplaten terug komt. Dubbele Ring 27 SOMMELSDIJK Wanneer wij horen, dat een ruimte- vaarder verklaart „God niet te heb ben ontmoet in de ruimte" dan huive ren wij. Helden De ruimtevaarders worden geëerd als „helden der natie". De bijzetting van de as van de Russische ruimtevaarder Komarof is er het bewijs van en uit alle delen van de wereld werden be wijzen van deelneming naar de Russi sche regering gezonden. Dat is alle maal mooi, maar een woord van er kenning dat ook hierin de hand Gods was, werd niet gehoord. Niet God, maar de mens was (en is) de held. De voorbereidingen voor een beman de reis naar de maan gaan gewoon door. De Amerikanen hebben al een apparaat naar dit hemellichaam gezon den, dat moet onderzoeken, met welke grond(soort) de maan is bedekt om te kunnen nagaan, hoe een ruimteschip er kan landen. Wij gebruikten het woord hemelli chaam. Want wij geloven, dat de mens die het heelal wil veroveren, niet be seft, dat God de aarde heeft gescha pen voor de mens en dat de hemelli chamen, zon, maan en sterren (evenals de aarde trouwens) van Hem zijn, maar dan in bijzondere zin. Hemellichamen staan de mens ten dienste door het ver spreiden van licht en warmte (de zon), maar dat wil nog niet zeggen, dat God de mens zal toelaten die Hemellichamen „te bestormen" en tot zijn eigendom te maken. Wij kunnen daarom nog maar steeds niet geloven, dat een reis naar de maan zal slagen, dat God de mens de gele genheid zal geven dat „uitspansel" tot iets van de mens te maken. Daarbij bepaalde ons weer de ramp met het Russische ruimteschip. Hoezeer wij ook berteuren, dat weer een mens om kwam, neen, die heldenverering daar aan kunnen en mogen wij niet mee doen. Bij alle wetenschappelijk onder zoek is die een held, die durft erken nen, dat het alles Gods werk is en blijft. MELISSANT - HERKINGEN Ophalen huisvuil. Het huisvuil zal inplaats van maandag 1 mei op dinsdag 2 mei worden opgehaald, alsmede in verband met Hemelvaartsdag inplaats van op donderdag 4 mei op vrijdag 5 mei worden opgehaald. NIEUWE TONGE Geslaagd. Onze dorpsgenote mej. Kia T'eleman slaagde te Utrecht in het zwembad „de Hommel" voor zwemle- rares. Het examen ging uit van de Kon. OOSTFLAKKEE Vrijstelling geweigerd. De minister van defensie heeft een verzoek van Pieter Pipping, Oudelandsedijk 19 te Ooitgensplaat om vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke on misbaarheid, geweigerd. Reinigingsdienst in de week van 1 t.m. 5 mei. In de week van 1 t.m. 5 mei a.s. is de volgende regeling getrof fen voor het ophalen van huisvuil: maandag 1 mei wordt geen huisvuil opgehaald; dinsdag 2 mei komt de op- haaldienst in Oude Tonge en Den Bom mel; woensdag 3 mei komt de ophaal- dienst in Ooitgensplaat, Achthuizen en Zuidzijde en verder de route die nor maal op woensdag wordt gereden: donderdag 4 mei (Hemelvaartsdag) geen ophaaldienst; vrijdag 5 mei nor male route, terwijl ook het huisvuU te Oude Tonge en Den Bommel wordt op gehaald. Gelieve van deze publicatie goede no ta te nemen en de emmers vroegtijdig buiten te zetten. Sluiting secretarie en kantoren. Maandag 1 mei a.s. is de gemeente secretarie en het kantoor van de Tech nische Dienst de gehele dag voor het publiek gesloten, terwijl de gemeen te-ontvanger deze dag ook geen zitting zal houden te Ooitgensplaat. Benoemingen. Door burgemeester, wethouders en event, de gemeenteraad van Oostflakkee zijn de volgende be noemingen gedaan: de heer A. Pipping Jzn., Tuinstraat 7 te Ooitgensplaat tot havenmeester-weger in het dorp Ooit gensplaat, met ingang van 1 mei a.s.; tot Adj. commies A ter gemeente-sec retarie de heer C. A. P. M. Loose te Terheijden (N. Br.), werltzaam op de gemeente-secretarie te Breda. Deze be noeming gaat 1 mei a.s. in en betreft de vacature van de heer K. Schroe- vers, die per 1 mei in gelijke functie te Goes is benoemd. Verder werd de heer C. Briek, onderwijzer aan de Openbare ULO-school te Middelharnis in dezelfde functie benoemd aan de Openbare ULO-school te Oude Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9