'°"Sl lot der Flakkeese Joden Raad Middelhamis gaat over brandweerorganisatie beslissen WE El in a MpAitatip KRUIDER's F!;C.KORTENEGgZ00N J. KEUYELAIIR jaargai^ Vrijdag 28 april 1967 No. 3581 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond -501 Het pad des levens Fruitmanden en Fruitbakies «De Fruitcentrale' Zondagsdienst artsen H.M. Koningin Juliana wordt a.s. zondag 58 jaar. Commissie kwam niet tot eensluidend advies Tracht naar verzoening Zendingsdag Gereform. Gemeenten Plaatselijk Nieuws GOEDEREEDE PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEI.HAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommeladljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 'b avonds TeL 20 28 Giro 167B30 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 1940 1945 - I - fde artikelen, die we onlangs schre- _™J respectievelijk over het lot van de iSropese en dat van de Nederlandse Joden, willen we deze series besluiten met één over het lot van de Flakkeese Joden gedurende de laatste wereldoor log. We hadden dat al kort na de an dere artikelen willen doen, maar het bleek, dat het verzamelen van de ge gevens veel tijdrovender was dan we ^aanvankelijk dachten, vooral ook omdat er veel meer over bekend is, dan we Vermoedden. Wij leefden n.l. in de ver onderstelling, dat in de chaos van de oorlog vrijwel alle schriftelijke gege vens verloren zouden zijn geraakt of door de Duitsers vernietigd. Dit is in derdaad met een deel het geval, maar uit het overgeblevene is tamelijk goed het lot van onze Flakkeese Joodse me deburgers te reconstrueren. Alvorens het tragische verhaal hier van te gaan neerschrijven, willen we ^rne onze dank betuigen aan diverse ^instanties, instellingen en personen, die •ons met grote welwillendheid hun ge gevens ter beschikking hebben gesteld trf de onze hebben gecontroleerd. We denken hierbij aan Dr. L. de Jong, de 'directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam, 'aan de directeur van het Informatiebu- leau van het Nederlandse Roode Kruis In Den Haag, aan de secretarie - amb tenaren van de afdeling Bevolking van «Middelharnis, Dirksland en Oost Flak- *kee, die ons de Hjst van de namen heb ben verschaft en ook aan het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Zeer grote dank zijn we eveneens ver schuldigd aan Mej. D. Rood, voorheen wonende op het Zandpad in Middelhar- nis, die de oorlog overleefd heeft en thans woont aan de Zwarte Kijkerweg 'L: 25 te Apeldoorn, die ons zeer vele bij- 't* zonderheden kon mededelen omtrent de toenmalige gebeurtenissen en de be- i trokken personen en wie geen moeite te veel was om ons aan nadere gegevens te helpen. Bt, aan Irksland Island vai IbbendenE liale Stall ig tot Ollj l-erkeer Ibinnenli onder wegenlti f-kingen, K het bij Ide arti)sei| [langhebbf irentuele 1196Y scliiif k-HoUand; |emd: urgemeesi' Het is bekend, dat op het platteland naar verliouding weinig Joden woon den. Ze waren hoofdzakelijk geconcen treerd in Amsterdam, waar in 1930 on geveer 58»/o van het Nederlandse to taal leefde. Tweederde van de Neder landse gemeenten had er helemaal geen In heel de provincie Zeeland woonden er slechts 193. Wat Goeree-Overflakkee betreft. Ds. Broers, Herv. predikant in Middelhamis, die in 1843 een „Beschrij ving van het eiland Goedereede en Overllakkee" publiceerde, vermeldt, dat er omstreeks dat jaar op het hele eiland Joden woonden. Ze waren verspreid de gemeenten Middelhamis, Som- dijk, Dirksland, Goedereede, Oude ï&ige en één in Ooltgensplaat. Lang zaam aan is dit aantal verminderd, zo dat het in 1930 nog 70 bedroeg. We ge ven hieronder een lijstje van het aan tal Joodse inwoners per gemeente. In de ontbrekende hebben er geen ge woond. De opgave van 1840 is die van Ds. Broers, die van 1930, 1947 en ""P zijn genomen uit de Statistieken de officiële volkstellingen van die !n en de opgave van 1 jan. 1941, een tfllsentydse, hebben we gevonden op het C.B.S. in een Joodse uitgave. 1843 1930 1941 1947 1960 Middelhamis 48 40 42 2 Sommelsdijk 14 9 10 - Dirksland 11 12 10 - Oude Tonge 18 9 7 2 Goedereede 10 - Ooltgensplaat 1 - 102 70 69 O kpril a.s Iter en zal de «1 loltgenspl» Ing, voor«" Het is niet onze bedoeling de ge schiedenis van de Flakkeese Joden na te gaan. Van voor 1940 zijn daaruit geen bijzondere dingen te vermelden. Schrijver dezes heeft diegenen, die in de eerste helft van onze eeuw op ons eiland woonden, speciaal die in Mid delhamis en Sommelsdijk, goed ge kend, zoals dat met onze lezers van ■'delbare en oudere leeftijd eveneens geval zal zijn. Het waren over 't een rustige en sympathieke men- wier tragisch lot op iedereen, die ;ag wegvoeren of ervan hoorde, een Miuitwisbare indruk heeft gemaakt. Ze Melden zich evenals de meeste van hun sgenoten bezig met de handel of slagersvak en stonden ook op dit ied te goeder naam en faam bekend, 'e \erhouding van deze kleine groep 'Ot de bevolking was, voorzover wij ons herinneren, steeds zeer goed. Ze WMen volkomen in onze volksgemeen- "ip opgenomen. ït het verleden vermelden we alleen aanvankelijk Goedereede het een- schijnt te zijn geweest. De eerste len begraafplaats op ons eiland was namelijk daar. Ze deed dienst voor het nele eiland. Later kwam er ook één m Dirksland en tenslotte in Middelhar- aan de Hoflaan. Dhr. F. den Eer- len vertelt in zijn jongste geschrift t eiland Goeree": „Vroeger woon- er ook enkele Joden in Goeree; aan Mariadijk langs de Achterhaven is Èt oude jodenkerkhof. De laatste Jo- die daar in het laatste kwartaal 1900 begraven zijn, woonden in het 'Sje bij de„ Spui. Het Hebreeuwse ichrift betekent: Huis des Levens. Het kerkhof werd onderhouden door de Joden uit Flakkee". ^e Joden van Middelhamis - Som- Gij zult mij het pad des levens bekend maken. (Ps. 16 11b). - II - Dit pad is een Persoon. Die Persoon is degene, die gezegd heeft: Ik ben de weg, de waarheid en het leven. Dat is Jezus Christus. Die de dood overwon nen heeft en het leven en de onverder- felijkheid aan het licht gebracht heeft. Hij is het levenspad. Diegenen wande len op de weg des levens, die wandelen in Hem. Nu, Hij moet ons bekend ge maakt worden. Dat geschiedt door het Woord van God en de Geest des Heeren Daartoe moet de zondaar overtuigd worden, dat Hij buiten Christus op de weg des doods niet alleen wandelt, maar ook in de dood ligt. Zal ooit Jezus Christus waarde voor het hart krijgen, dan is die overreding van onze totale doodsstaat buiten God en Christus ons noodzakelijk. De Heere overtuige ons daarvan maar, opdat wij ook bij onszelve het leven in aUes ver liezen, dat nog buiten Jezus is. Wan neer de zondaar zijn totale verloren heid voor de Heere erkent, dan zal de Heere zeker het Pad des levens maken. Dan zal het Woord des Evahgelies ook in het hart van de zondaar vrucht dra gen. God laat de weg des levens ons verkondigen. De prediking van het Evangelie moet een prediking van de heerlijkheid van Christus zijn. Nooit kan er genoeg van Hem gezegd worden. Hij is de Vorst des levens en Hij heeft het leven geopenbaard. Door Zijn voldoening aan het recht Gods en de vervulling van alles, dat weleer van Hem gesproken was, heeft Hij de zaligheid voor een totaal verlo ren zondaar verworven. In Zijn Op standing heeft Hij dat aan het licht, ge bracht. Wanneer nu dat Evangelie door de toepassing van de Heilige Geest waarde verkrijgt voor de zondaar, dan wordt hem de weg en het pad des le vens bekend gemaakt. Dan ziet hij, dat buiten Jezus geen leven, maar een eeuwig zielsverderf is. Hoe komt er dan een heilige betrekking op Hem, om in Hem gevonden te worden. Dan wordt het Jezus en Jezus alleen. Al leeft dan dat volk ook in vele bekommeringen en aanvechtingen, het is ze toch om Jezus te doen. Hun hart springt op van vreugde als zij van de luister van deze Zaligmaker horen gewagen; hun ge negenheden worden gaande gemaakt, hun betrekkingen strekken zich naar Hem uit. Als zij door het geloof Hem omhelzen mogen en onder de schaduw van Zijn vleugelen toevlucht mogen ne men, dan leeft hun ziel. Dat ge dan ook Hem benodigde en steeds meer naar Hem uitga. Dat ge het Woord der prediking daar toe zoeke om meer van Hem te horen. Laat het u toch niet altijd te doen zijn, om iets van u zelf te horen. Want al wat ge van u zelf horen kunt, is dat ge midden in de dood ligt. Zoek toch het leven niet in u zelvlen en in uw werk zaamheden; zoek toch niet opgebouwd te worden in het uwe. Wil toch niet een grote en rijke Christen zijn in al het geen gij ervaart, maar leer toch ver staan, dat het pad des levens geopen baard is in Hem, Die de Vorst des Le vens is. Dat het uw verlangen zij om steeds meer met Jezus bekend te geraken, op dat Hij ook voor uw hart het pad des levens zij. Hoe meer ge van Hem ken nen moogt, hoe meer ge zult leren, dat alle beloften Gods in Hem ja en amen zijn, Gode tot heerlijkheid, Zijn ge meente tot blijdschap. Alles wat ge be hoeft, in welke levensomstandigheden ook, is in Hem te vinden, want het heeft Gode behaagd, dat de volheid der genade in Hem wonen zou. Hij is de fontein des levens. Hij zal allen, die in Hem wandelen, leiden tot aan de spring aderen van de wateren des levens, op dat zij in Hem zich verheugen zullen. Lere ons de Heere de waarheid van dit woord bevindelijk kennen: Gij zult ons het pad des levens bekend maken. Dan zal er ook voor ons met Hem een eeuwige vreugde en vrede bereid zijn, wanneer wij door Hem het zullen on dervinden: Liefelijkheden zijn aan Uwe rechterhand eeuwiglijk. R. Ds. A. Vergunst melsdijk kregen volgens Ds. Boers pas in 1842 hun eerste synagoge. Vóór dien kwamen ze samen in een gewoon huis, eerst in Sommelsdijk, vanaf 1813 in Middelhamis, eerst op de Vissersdijk en van 1821 tot 1842 op de Achterweg. In laatstgenoemd jaar werd de eerste sy nagoge ingericht op het Zandpad. Deze voldeed blijkbaar niet, want in 1857 werd een nieuwe gebouwd met erbij een pastorie en een schooUokaal. Het vorige gebouw was in 1852 volgens Van der Waal en Vervoom bezocht door de bekende minister Thorbecke, die toen in Middelhamis op bezoek was. Na de oorlog is de synagoge verbouwd tot een cafetaria. De opkomst van het nationaal-socia- lisme onder Hitler in de twintiger en dertiger jaren betekende een steeds sterker wordende dreiging voor de hele vrije wereld, maar speciaal voor het Joodse volk. Het anti-semietisme heeft de eeuwen door bestaan, maar het vond zijn culminatiepunt in de ideologie van het nazisme. Toen Hitler in 1933 in Duitsland aan het bewind kwam, be tekende dit, dat Europa zich moest voorbereiden op een poging om de vol gens hem ver superieure Germanen te doen heersen over ons hele werelddeel en als onderdeel daarvan de totale uit roeiing van het Joodse volk. Velen, ook in ons land, hebben dit immense ge vaar onderkend, maar weinigen hebben vermoed, dat de mens, zelfs de nazi, tot zulke bestialiteiten in staat zou zijn als Hitler-Duitsland te zien heeft ge geven. Wie had kunnen denken, dat in onze zo „verlichte" twintigste eeuw in koelen bloede een massaboord van ras- cistisch kaliber zou worden gepleegd, waarin het overgrote deel van de Euro pese, Nederlandse en Flakkeese Joden ten onder zou gaan? We herinneren ons nog heel goed, hoe al spoedig ook op Flakkee de maatre gelen tegen de Joden werden doorge voerd, zoals we deze uitvoerig geschetst hebben in het tweede artikel van de se rie over „Het lot van de Nederlandse Joden": ontslag van Joodse ambtenaren bordjes „Voor Joden verboden", regis tratie van alle Joden, geen Joodse kin deren meer op „arische" scholen (in Middelhamis mocht per gratie één Joodse leerling blijven zie Presser I pag. 138), persoonsbewijzen met grote J, de Jodenster, confiscatie van bezit tingen en ontjoodsing van het hele be drijfsleven. Zo werd geleidelijk de strop steeds nauwer aangehaald en begonnen tenslotte de Duitsers op bevel van Himmler en Eichmann aan de „Endlö sung der Judenfrage", waarvan de Flakkeese Joden een klein onderdeel uitmaakten. De actie begon wat de pro vincies en het platteland betreft in Amsterdam was men al eerder bezig in het eerste halfjaar van 1942 en op Flakkee in de zomer van dat jaar. ---------O--------- WONING-INRICHTING Oostdyk 53-61 - Sommelsdük Speciaalln het opmaken van B. T. d. VEER Telefoon 2682 Westdiük 36 MIDDELHARNIS „KONINGINNEDAG" CONCERT TE MIDDELHARNIS Evenals de vorige jaren wordt ook dit jaar op „Koninginnedag" maandaga vond 1 mei a.s. in de Nederl. Herv. Kerk te Middelhamis een orgelconcert gegeven door Arie J. Keyzer. Solistische medewerking verleent de trompettist Kees Volten, eerste trompettist aan het Rott. Philharm. Orkest. Tevens is Kees Volten als leraar verbonden aan het Rotterdams Conservatorium. Door de concertgevers is een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. De aanvang van het concert is gesteld op 8 uur n.m. Programma a 1,aan de kerk ver krijgbaar. Van zaterdag 29 april v.m. 12 uur t.m. maandag 1 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel, 01877- 262, Dirksland. Oostflafcïcee: Dienst heeft dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Gorissen, tel. 01877- 500, Dirksland. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Levy, Lijster- besweg 65 te Middelhamis, tel. 01870- 2897. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 30 apr hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vosse meer. De raad van Middelhamis zal in de openbare raadsvergadering van a.s. dinsdagavond overigens na eerst 18 agendapunten te moeten afwerken een beslissing nemen In een regeling voor de organisatie en het beheer van de gemeentelijke brandweer. Reeds op 5 jan. 1967 had dit besluit genomen kunnen worden maar het daartoe geda ne voorstel door B. W. werd met grote meerderheid verworpen; de raad keerde zich n.l. tegen de voorgestelde opheffing van het korps te Sommels- dyk en op voorstel van B. en W. werd een commissie ingesteld die een en ander naader zou bestuderen. De raad heeft de keus tussen het aangehouden voorstel van B. en W. het advies van de Inspecteur en het (minderheids) voorstel van hetcommissielid dhr. L. C. Kievit welke vrijwel eensluidend de liquidatie van het korps van Sommels- dqk voorstellen of het door 4 van de 5 leden tellende commissie uitgebrachte voorstel tot handhaving van de post Sommelsdijk. Uiteraard waren er meer dere details in het geding. Met één van die details n.l. dat een éénhoofdige commandovoering over het gehele gemeentelijke brandweerkorps vereist is ging voornoemde commissie geheel accoord. Echter is de meerder heid van de commissie (4/5 deel) in te genstelling tot B. W. van oordeel dat elke dorpskern moeten kunnen be schikken over een lagedruk spuit en zij stelt derhalve voor te besluiten tot aanschaf van een nieuwe lagedruk een heid voor Nieuwe Tonge. Zij acht het niet juist Nieuwe Tonge een spuiteen- heid toe te wijzen die dan nog redelijk goed mag zijn maar die toch reeds een belangrijk ^antal jaren in gebruik is waardoor de mogelijkheid bestaat dat binnen korte tijd tot aanschaffing van nieuw materiaal moet worden overge gaan. De meerderheid van de commis sie deelt niet de mening van de Inspec teur dat voor de dorpen Middelhamis en Sommelsdijk één lagedrukspuit vol doende zou zijn en derhalve durft zij de raad dit niet te adviseren. Nog geen hogedruk. „Voorlopig moet niet wordien overge gaan tot de aanschaf van een voertuig met een hogedruk pompinstallatie" al dus de meerderheid van de commissie; zij meent dat het nuttig effect van een dergelijke installatie vooral voor het meer agrarische gedeelte van het dorp Sommelsdijk met de meer brandgevaar lijke bedrijfsgebouwen zeer betwistbaar is. „Gelet op de grote afstand van de opstelplaats in de kazerne te Middel hamis naar dat deel van Sommelsdijk zal een eventuele brand in een dergelij ke bebouwing reeds zo'n uitbreiding hebben dat met een hogedruk nevel spuit niet bereikt zal worden wat toch juist als aanbeveling wordt aangevoerd n.l. het begin van een brand localiseren totdat een eventuele lagedrukspuit ter assistentie komt" aldus de meerderheid der commissie. Zodra een der blusaen- heden van Middelhamis of Sommels dijk aan vervanging toe is zal aldus de commissie nader bezien kunnen worden in hoeverre het dan verant woord is over te gaan tot de aanschaf van een hogedruk pompinstallatie. M.b.t. de alarmering in Middelhamis en Sommelsdijk adviseert de commis sie een centraal meldingssysteem waar bij vanuit beide dorpen de commandant en ondercommandant gewaarschuwd worden; zij kunnen dan zo nodig coör dinerend optreden en zonodig beslis sen over aanvraag voor hulp van de andere kernen of wel hulp aanvragen buiten de gemeente. Uitgangspunt.. De conunissie geeft te kennen er bij haar besprekingen steeds van uit te zijn gegaan dat een goed functionerende brandweer een eerste vereiste is voor de gehele gemeente terwijl de commis sie, gelet op het vrijwillige karakter van de verschillende plaatselijke korp sen het zeer noodzakelijk acht voor een goed samenspel tussen leiding en leden en tussien de korpsen uit de kernen on derling dat er een goede geest en ver standhouding aanwezig is. „Dit te be vorderen en zonodig te herstellen acht zij van groot belang" aldus de commis sieleden de heren Opstelten, Hoogzand, Kievit, Koppelaar en Ir. Mijs. Andere visie. Een heel andere conclusie geven B. W. in hun voorstel; zij menen het standpunt van de meerderheid van de commissie te moeten afwijzen. „De kern Middelharnis-Sommelsdijk is te klein om een gedeconcentraliseerde opstelling van de blusvoertuigen te handhaven", aldus B. W. waarbij zij aanvoeren dat gemeenten met nog grotere bebouwde kom één korps op één centrale opstel- plaats voor het materiaal hebben. „Een andere oplossing zal aldus het col lege altijd gekunsteld en weinig ef ficiënt zijn en geeft niet noodzakelijke kosten en lasten". „Van het begin af zijn wij ervan uitgegaan dat brandweertechnisch de kern Middelharnis-Sommelsdijk VOOR BETER 4, -NflflR DE Onenigheid tuisen Christenen is de zegepraal van de duivel. Neem het ge schil weg en roep de vrede terug, op dat gij uw vriend niet verliest en de duivel, uw vijand, over u beiden juiche. Van Aristippus wordt verhaald, dat hij, hoewel een heiden, uit eigen bewe ging tot zijn vijand Eschines ging en tot hem zei: „Zullen wij niet verzoe nen, eer wij het onderwerp worden van ieders gesprek?" En toen Eschines dit aanbod gaarne wilde aannemen, zei Aristippus: „Houdt dan in gedachte dst,* hoewel ik veel ouder ben, ik u het eerst heb opgezocht." „Inderdaad" was het antwoord van Eschines, „gij zijt veel voortreffelijker dan ik; ik heb het geschil veroorzaakt, maar gij hebt de verzoening bewerkt." Vertrek van de bus a.s. maandag 1 mei naar de Zendingsdag te Hilversum. Vertrek vanaf Ouddorp (gemeente huis) 6.30 uur; Melissant, halte Julia- naweg 6.40 uur; Dirksland 6.50 uur (halte bij ziekenhuis); Herkingen, Vis- bank 7.05 uur; Nieuwe Tonge „de Hoogte" 7.15 uur en Ooltgensplaat 7.30 uur vanaf halte Weespad. DIRKSLAND Voorrangskruising! In Dirksland worden meerdere maat regelen genomen t.b.v. een vlotte door gang van het verkeer. De kruising Kaai Heul is een voorrangskruising gewor den; komend vanaf de Heul moet men voor de stopstreep stoppen om het ver keer dat van links vanaf de Kaai na dert voorrang te verlenen. Men dlene hier gode nota van te nemen, vele auto mobilisten hebben blijkens de ervaring van de politie het bord nog niet op gemerkt. Zeer binnenkort wordt in de Winterstraat een éénrichtingsverkeers- bepaling ingesteld; het doorgaand ver keer vanuit Middelhamis zal dan de route langs de Kaai moeten nemen. Feestelijkheden op Koninginnedag 9.00 uur klokgelui. De bevolking wordt verzocht de vlag uit te steken. 10.00 uur: De Kon. Fanfare ApoUo maakt een rondgang door de gemeente. De school kinderen worden opgehaald. 10.30 uur Aubade voor het raadhuis. 10.45 uur: De edelachtbare heer burg. van Goe dereede houdt een toespraak. 11.15 uur: Concert door de Kon. Fanfare ApoUo. 12.00 uur: Pauze. 19.00 uur: Concert door Goeree Gem. Koor. 20.00 uur: Con cert door de Kon. Fanfare Apollo. ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 als één geheel moet worden be schouwd. Naarmate het tijdstip van de herin deling achter ons komt te liggen zal de oorspronkelijke grens tussen de ge meenten Sommelsdijk en Middelhamis vervagen. Deze grens bij de opbouw van de organisatie van de brandweer in de nieuwe gemeente handhaven ach ten B. en W. om verschillende reden onjuist en het standpunt van het col lege blijft onverkort dat concentratie van de beide brandweren van Middel hamis en Sommelsdijk gewenst is. Misverstand. B. en W. zeggen nooit gedacht te hebben aan opheffing van één der bei de korpsen, maar aan een samengaan. Zij hopen dat „dit hardnekkig misver stand" de wereld wordt uitgeholpen". Ook uit het oogpunt van alarmering en i.v.m. de kosten moet de door ons ge dachte organisatie als lü''. juiste worden beschouwd, het gebouv.''''n; Sommelsdijk kan voor ander doeleinde worden ge bruikt, de personeelssterkte kan gerin ger zijn en of de spuit van Middelhar- nis of Sommelsdijk kan aan Nieuwe Tonge ter beschikking worden gesteld" aldus B. W. Het aanschaffen van een nieuwe spuit voor Nieuwe Tonge kan zo meent het college een moder- 'niserjng binnen redelijke tijd bij de materiaalvoorziening van de brand weer in de weg staan. „Voor het totale gebied van de nieu we gemeente is het noodzakelijk dat binnen niet al te lange tijd een bluseen- heid hoge druk ter beschikking komt. De brandweer krijgt dan de mogelijk heid om in een zo kort mogelijke tijd de aanval te beginnen. Met een derge lijke eenheid kan direct na aankomst bij de brand met de blussing begonnen worden" aldus het voorstel. B. en W. wijzen erop dat niet overal de aanwe zigheid van bluswater is gewaarborgd, zomin in de polder als in de gemeente o.m. bij scholen, rusthuis, e.d. is een di- reet optreden van groot belang. Mede met overlegging van een con clusie op het rapport van de commissie door de Inspecteur stellen B. W. de raad voor hun gehandhaafde voorstel te aanvaarden. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1