IIAnDEtI - niEUWS [Eruiurtt N Flitsen bij dagiiciit Het beleg van Middelburg (2) Ds. Haverkamp sprak voor de Oud Ger. Gem. te St. Philipsland AcKter de grenspaal Fietsende sGiiooljeugd is noncliaiant Foto-Blankers Dammen Vergadering afdeling Groene Kruis I Foto-Blankers Zeeuwse wandelingen SCHOOLNIEUWS Vrijdag 21 april 1967 No. 3579 I lARNI! [♦♦♦««o iiiiliiiiiiiiliB^^^^^ ir, naail I (01877) 6 Eitense Veematrlet 1 J Tot de grote Europese staatslieden, ÖP tot in hoge ouderdom actief hun (l^a hebben gediend, behoorde naast sÈf'° Winston Churchill ook dr. Konrad Adenauer, die woensdag j.l. is over- ']&n. Blijft de naam van de grote En- gmraan onlosmakelijk verbonden aan de geschiedenis van de tweede we- 'reldoorlog, die van Adenauer moet in één adem worden genoemd met het na oorlogse Duitsland. -„Der Alte", zoals de Duitsers hem noemden, was het, die als kanselier (bij ■ons de minister-president) een stempel heeft gedrukt op de ontwikkeling van de Bondsrepubliek na 1945. Zijn stem- ,pel, evengoed als dr. Ludig Erhard dat deed, zij het dat diens stempel van an dere aard was en ook niet van zulk ieen betekenis als dat van Adenauer. Al spoedig nadat de toestand in Duitsland na 1945 enigszins was gecon- jsolideerd, trad Adenauer als woord voerder van het Duitse volk bij de be zettende westelijke mogendheden op. iToen de Christelijke Democratie Unie, de CDU, werd heropgericht als voort- zetting van de vroegere Centrumpartij, 'werd Konrad Adenauer haar voorzitter. tfDUSTEt hncierinec Idelhaml' Leidende rol De door Hitler reeds in 1933 ontslagen burgemeester van Keulen was een van de weinige figuren in het na-oorlogse Duitsland, die in aanmerking kwam om een leidende rol in het nieuwe Duitsland te gaan spelen. Dr. Adenauer had zijn afkeer van het nazi-regiem niet onder stoelen of banken gestoken en dat was ook bij de overwinnende mogendheden bekend. Hij werd, toen hij eenmaal ge roepen was om de CDU te gaan leiden, ook de aangeprezen persoon om op te treden als voorzitter van de Parlemen taire Raad in Bonn, welk college als voorloper van de Bondsdag (te vergelij ken met bij ons de Tweede Kamer) moest worden beschouwd. Al naar gelang de Bondsrepubliek weer vrijheid van handelen kreeg, werd ook de positie van Adenauer belang rijker en in 1949 werd hij de eerste kanselier van de nieuwe republiek. Hij bezat een bijzondere gave om leiding te geven en in de jaren, dat Adenauer „de eerste viool speelde" ontving West- Duitsland (vooral met steun van Ame rika) weer een plaats in de rij der vol ken, welke in vroegere tijden niet denk baar zou zijn geweest voor een over wonnen land. Het Duitse volk besef te in het algemeen wel, dat er hard zou moeten gewerkt om er boven op te komen en Adenauer was de centrale fi guur die in alles de teugels in handen hield. Met bekwame mannen naast zich en dan denken wij aan Erhard, die tijdens het kanselierschap van dr. Adenauer, minister van Economische Zaken was hij werd wel het „Wirtschafstwun- der" genoemd wist hij te bereiken, dat de Bondsrepubliek zich een zelf standige plaats- verwierf. Diep door drongen als hij was van de schuld, wel ke zijn volk op zich had geladen, be greep hij zeer goed, dat Duitsland niet direct als eerste rang-mogendheid zou worden erkend, maar door zijn volhar dend pogen ging Duitsland toch reeds meer meetellen. De plaats, welke Duits land nu weer inneemt, heeft het aan Adenauer te danken. ^!!!!:|:l:i!|!n|:!s!sSëlg[:SI!::sS|i: :!p:|^^!^:|!!^ Bijzonder rijke i<olIel<tie VERLOVINGSRINGEN Uitsiuitend de nieuwste mo dellen. Glad of bewerkt, In alle breedten van 3 t/m 10 mm. Op gratis graveren kunt U wachten geïllustreerde catalogus op aanvraag WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM Jll|lllli!l||l!ll|lllllllll|!lll i|iiiiiiiiip|pi-iiippiiiii|iliiiii| iiiiiiiiiiiiiiiii Vriendscfiap Deze kanselier wist vriendschapsban den aan te knopen met tal van lan den, zelfs met Israël. Ook de Sowjet- Unie, die Oost-Duitsland als afzonder lijke Duitse staat erkent, onderhoudt zelfs goede betrekkingen met de Bonds republiek door middel van een ambas sadeur in Bonn. Nog onlangs in Roeme nië eveneens overgegaan tot het zen den van een ambassadeur naar de West- duitse voorlopige hoofdstad aan de Rijn, hetgeen bij de communistische heersers in Oost-Duitsland beslist niet in goede aarde is gevallen. Dr. Adenauer heeft met zijn politiek veel weten te bereiken voor zijn land. Hij was daardoor een nationale figuur geworden, aan wie zijn volk veel dank verschuldigd is. Door zijn verstandig bestuur werd ook de aloude vete met Frankrijk uit de weg geruimd en is een goede vriendschap, tussen deze twee nabuurlanden gegroeid, dié aan de ver houdingen in Europa ten goede is ge komen (en komt). Dr. Adenauer heeft met zijn soms scherpe tong niet altijd even tactisch gehandeld en heeft meermalen de schijn gewekt, dat hij eigenlijk alleen in staat was om zijn volk te leiden. De wijze waarop hij bijv. zijn opvolger, dr. Er hard, meermalen heeft bejegend, ge tuigde ook wel van onverstandigheid en het niet dulden naast zich van ande ren die het niet in alles met hem eens waren. Nu het einde van deze grote staats man is gekomen, verkeert geheel Duits land in rouw, want met het wegvallen van dr. Adenauer wordt een tijdperk afgesloten, een stuk geschiedenis, waar- In zijn naam met ere blijvend zal wor den genoemd. lil". Uitstal [n nabü W 4-6 P* ('verzorgiiül E352. vagen- 3HJJI openingswoord, sprak ds. Ha- verkamp toen hij vrijdagavond j.l. een tijdrede hield in de Oud Ger. Gem. Kerk over Joh. 3 3. De overste der Joden Nicodemus, die des 's nachts tot Jezus kwam, en tot herri zeide: „Wij weten, dat Gij zijt een Leraor van Gode gekomen," enz. Jezus antwoordde en zeide tot hem: Voor- waar. Voorwaar, zeg ik u: Tenzij dat iemand wederom geboren worde, hij t Koninkrijk Gods niet zien. Dit 'Odemus gebrachte evangelie is k evangelie, maar het zal door n ons hart toegepast moeten wor- ,„_^tóerscheiding van miljoenen men- sen,- tJie het evangelie der zaligheid nooit horen, zijn onze kinderen er van jongsaf in opgevoed, wat een onschat baar voorrecht is, maar daar kunnen WIJ .niet mee sterven" aldus ds. Haver kamp. Zoals wij het weten, wist Nicodemus net ook en hij was er aardig mee in zn schik, maar met het onderwijs van ae Heere Jezus kwam hij er buiten te staan. Er is over ons volk en over de ge hele wereld een geest gekomen, dat yoos Woord aan de kant zet, het oude '^waardeloos geworden, wij hebben net nieuwe, men grijpt naar 't geen oesproken en begrepen kan worden. Maar die van God onderwijs ontvangen, oie leren verstaan dat Hij zich zei ven neeit doen overblijven, een ellendig en arm volk die op de Naam des Heeren vertrouwen. Vervolgens leidde spr. zijn gehoor in, m de reis van de kinderen Israels door ae woestijn, Numeri 21, n.a.v. „De ko peren slang verhoogd voor gebetenen.'- Alwaar zij murmurerende spraken te- sen God en tegen Mozes, want hier is geen brood, ook geen water, en onze walgt over dit zeer lichte brood, ioen zond de Heere vurige slangen onder het volk enz. Wij kunnen dit ook doortrekken aldus mi'J^ het nieuwe testament, ons volk walgt ook van het zuivere aloude evan- S ^y^ genade, net als het TOIK Israels van het manna uit de he mel. Toen God die vurige slangen onder len zond, stierven de kinderen ook, om dat zij mede onder de zonde besloten lagen. Opstandelingen, murmureerders, weghelpers van Godaf, vanuit het pa radijs. Politiek is een groot woord, maar „politiek behoort thuis te beginnen" maande spr. Spr. wekt zijn gehoor op, om thuis met de kinderen te spreken over de noodzakelijkheid van de bekering, hen in te scherpen de onschatbare waarde van de waarheid die naar de Godzalig heid is. Waarin wij geleerd worden dat wij de wet Gods geschonden hebben. En de Heere zeide tot Mozes: Maak u een vurige slang, en stel ze op ene steng; en het zal geschieden, dat al wie gebeten is, als hij haar aanziet, zo zal hij leven. Voor hen die op die koperen slang mochten zien, al was het met 'n ge broken oog,, voor die was redding en verlossing, hoewel de kans om weder om gebeten te worden bleef bestaan want, de vurige slangen waren niet verdwenen, toen de koperen slang opge richt was. Of wij het weten of niet, wij allen zijn gebeten door de giftige slang, in zonde ontvangen en geboren en, allen kinderen des tooms. Doch voor ons heeft de Heere Jezus als de verhoogde Middelaar, de ge stalte eens dienstknechts aangenomen, de straf gedragen en, de wet vervuld en voor de ganse kerk een oorzaak der eeuwige zaligheid geworden. Niemand onder de kinderen Israels behoefde te wanhopen, ook niemand van ons behoefde te wanhopen maar, het zal voor ieder van ons nood moeten worden. Spr. maant zijn gehoor, te ijveren naar de beste gaven, zijn plaats in de kerkdienst niet leeg te laten staan, en, in die wegen om Gods zegen te vra gen, dat Is Bijbels en God beloofd in Zijn Woord, dezulken een weg te wij zen die nog uitnemender is. Deze met grote aandacht gevolgde predikatie werd door ds. Haverkamp besloten met dankgebed waarin de overheden en H.K.H. Prins Beatrix in de gegeven omstandigheden niet wer den vergeten. Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" te Sommelsdijk van maandag 10 april. Afdeling I A. Verolme K. Vis 0-2 A. Krijgsman B. Vis 1-1 J. V. d. Broeke J. Lodder 1-1 A. Verolme B. Vis 1-1 J. V. d. Broeke werd na een serieus ge speeld seizoen kampioen in afdeling I waarmee we hem van harte feliciteren. H. Groenendijk en K. Vis delen de tweede plaats. Afdeling II C. Polder F. Noordijk 0-2 G. Knöps L. Bruggeman 1-1 B. Roetman M. v. Lente 2-0 A. Knape A. v. Gulik 2-0 T. V. Brussel J. Dekker 0-2 A. Knape T. v. Brussel 1-1 J. Dekker werd in deze afd. kampioen Dekker die na een slechte start keurig terug kwam, mag zich een waardig kampioen noemen. F. Noordijk werd hier tweede. Afdeling III W. V. d. Boogert M. Breeman 2-0 H. V. Prooyen C. v. Binsbergen 2-0 Uitslagen van maandag 17 april Afdeling I I. Koese J. Lodder 2-0 Afdeling II M. V. Lente L. Bruggeman 1-1 A. Knape G. Knöps 1-1 A. Knape C. Zoon 1-1 AfdeUng III J. Verbiest H. Noordijk 2-0 J. V. Es H. V. Prooyen 2-0 W. V. Dongen W. v. d. Boogert 0-2 W. V. d. Boogert werd door deze over winning kampioen van de nacompe- titie In Afd. III. Proficiat. STAD AAN 'T HAKINGVLIET De afdeling Stad aan 't Haringvliet van het Groene Kruis kwam heden vrijdag 14 april in vergadering bijeen. De voorz. dhr. C. Trommel opent de vergadering en heet de aanwezigen, en in het bijzonder de wijkverpleegster, van harte welkom. Hij betreurt het dat zo weinig leden op deze vergadering aanwezig zijn. Hierna geeft de penning meester een toelichting op de rekening over 1966, waaruit blijkt dat de vereni ging in het afgelopen jaar, dank zij de contributieverhoging en een grotere subsidie van de gemeente, juist heeft rond kunnen komen. Dhr. A. J. van Nierop is aftredend als bestuurslid en wenst niet voor her verkiezing in aanmerking te komen daar hij niet meer In Stad aan 't Ha ringvliet woonachtig is, hetgeen voor hem problemen meebracht voor de goe de uitoefening van het penningmeester schap. De voorz. dankte dhr. van Nie rop voor al het werk dat hij voor de vereniging heeft verricht. Tot nieuw bestuurslid wordt gekozen dhr. A. D. Visser. De wijkverpleegster zuster Vrij geeft een verslag van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Hieruit vermelden wij dat er 2367 verpleegbezoeken zijn afgelegd, 169 be zoeken aan aanstaande moeders en zui gelingen, 26 maal is er consultatiebu reau voor zuigelingen gehouden. Het aantal bezoeken voor bejaarden zorg bedroeg 132. De hoogtezonbehandeling werd In 92 gevallen toegepast. Aan 100 personen werden artikelen uitgeleend. In de vergadering kwam de wens van de depotbeheerder dhr. van Pelt naar voBen om toch de gebruikte artikelen zo spoedig mogelijk na gebruik en voor al schoon terug te bezorgen. De voorfeitter dankt de zuster voor het vele werk dat zij in de afgelopen periode weer heeft gedaan en spreekt de wens uit dat zij haar veelomvatten de taak nog lang zal mogen vervullen, en dat alle leden zullen meewerken om het Groene Kruis in staat te stellen ook het komende jaar haar werkzaamheden in onze gemeenschap weer goed te ver vullen. Groepen scholieren die dagelijks naar school en terug naar huis fietsen zijn uit het oogpunt van verkeersveiligheid een probleem. Dat zegt het jaarverslag over 1966 van de gemeentepolitie in de Noordoostpolder. Het is een probleem waaraan blijkbaar weinig valt te doen want het euvel treedt, ondanks her haalde waarschuwingen, elke dag aan het licht. Het gedrag van de fietsen de jeugd is over het geheel genomen op de buitenwegen beneden alle peil. De nonchalance die hierbij aan de dag wordt gelegd tart elke beschrijving. Kennelijk beseffen de meeste scholie ren niet dat zij spelen met hun leven en dat van anderen. Hoe vaak komt het niet voor dat fietssturen in elkaar ra ken, wat dan resulteert in een valpar tij. Een juist passerende automobilist valt dan later moeilijk Iets te verwijten. De korpschef roept in zijn rapport de medewerking van de ouders en onder wijskrachten in om te bereiken dat de jeugd zich in het verkeer beter gaat gedragen. Op de veemarkt van woensdag 19 april 1967, werden aangevoerd 162 run deren en 82 stuks kleinvee en 2 paarden Het aanbod van runderen was zeer groot, de handel levendig en goed prijs- houdend. Het aanbod van slachtvee was iets ruimer met rustige handel en de prij zen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoei- en 900—1400; guste koeien 8001150; kalfvaarzen 900—1250; pinken 500—700; graskalveren 325—525; paarden 700— 1000; vette koeien 3,15-3,65 per lulo geslacht. Het maken van flitsopnamen van een onderwerp dat zich 's-zomers In de vol le zon aan één van onze stranden laat bruinbakken staat voor de meeste men sen gelijk met het bezorgen van de be kende uilen aan een adres In Athene. Helaas moeten we zeggen, blijkt hier uit dat slechts een beperkt aantal men sen ervan op de hoogte is dat fllst- lampjes veel nut hebben als de zon het helderst schijnt. Zonlicht werpt schaduwen en hoe helderder het licht, hoe donkerder de schaduwen. Is een camera zo ingesteld, dat hij goede foto's maakt van alles wat direkt door het zonlicht wordt be schenen (zoals dat het geval is bij een niet-instelbare camera en het geval moet zijn bij een instelbare camera als u de gebruiksaanwijzing bij de film hebt gevolgd) dan kunt u er geen foto's mee maken waarop de schaduwen wat meer zijn dan een paar zwarte vlekken. Voor landschapfoto's Is dit niet zo na delig, omdat schaduwen aan de voor werpen vorm geven. Bij close-ups zijn ze echter allerminst welkom. De eenvoudigste methode om scha duwvorming zoveel mogelijk te vermij den Is het licht van voren op het on derwerp laten vallen. De meeste scha duwen liggen dan achter het onder werp en zijn voor de camera onzicht baar. Waar delen van het gezicht naar voren steken zoals wenkbrauwen, neus, kin en jukbeenderen komen dan echter toch nog wel onaantrekke lijke schaduwen voor. Het nadeel van dit soort verlichting is echter, dat het onderwerp recht In de lichtbron kijkt en daardoor de meest vreemde gezichten gaat trekken, het geen natuurlijk nog minder gewenst is dan donkere schaduwen. Het beste kunt U een middenweg kie zen door de opstelling zodanig te wijzi gen, dat het licht van terzijde op uw onderwerp valt. Hierdoor wordt natuurlijk wel de éne helft van het gezicht helder verlicht en blijft de andere helft in de schaduw, maar deze schaduwkant kan worden „opgelicht" door middel van een flits lamp. Mits op de juiste afstand „afgevuurd" brengt het flitslicht de schaduwkant meer in balans met de door de zon be schenen kant. Die afstand Is echter een belangrijk punt. Als uw camera op hel der zonlicht is ingesteld, veroorzaakt een flitslamp die te dichtbij wordt af gevuurd onherroepelijk een overbelich ting. Voor Kodachrome dia-film, Daglicht Type, b.v. met een gevoeligheid van 64 ASA is de basisbelichting op een hel dere dag 1/50 of 1/60 sec. met een lens- opening tussen f/8 en //11. Op korte afstand verlicht een flits lamp het onderwerp ongeveer even sterk als het zonlicht, Op de foto Is er weinig of in het geheel geen schaduw overgebleven. Aangezien het voor een natuurlijke, levendige indruk in de re gel gewenst is enige schaduwwerking te behouden moet de flitslamp op een afstand van ca. 3 meter of meer wor den ontstoken, afhankelijk van de con trastwerking die u wenst te bereiken. leert u perfekt fotograferen J Komt met uw moeilijkheden, i en zie tevens onze koUektle J X camera's 1967 Speciaal adres bruidsfoto's en J reportage's. ------------ MIDDELHARNIS uw toto-, cine- en lijstenhandel J Tel. (01870) 2461 J i 's maandags gesloten. i Honger en pest in de stad Uit de verhalen die we wel eens ge lezen hebben over het leven In een belegerde stad, weten we ongeveer hoe daar de toestand was. De belegeringen van Haarlem, Alkmaar en Lelden, die in dezelfde tijd vielen als die van Mid delburg, spreken van honger, ziekte en dood. Deze lugubere woorden stonden ook met dikke letters in het woorden boek van de Middelburgse burgers en van de Spaanse soldaten. Natuurlijk nam de overheid maatregelen om de ellende wat te temperen. Helpen deed het maar een klein beetje en de or- donnantiën moesten telkens opnieuw uitgevaardigd worden. Hoe langer het beleg duurde, des te moeilijker w^erd het om eten binnen de stad te brengen. De geuzenvloot be schikte tenslotte over meer dan 100 schepen, die de vijand bestookten. Van uit Antwerpen zijn verscheidene po gingen gedaan om de stad te ontzetten en tegeiyk het nodige voedsel binnen te brengen. Ze zijn niet gelukt. Toen In augustus 1573 Mondragon bij Vrouwenpolder landde om het bevel over de stad op zich te nemen, bracht hij ook voor een paar maanden leeftocht mee. Juist was toen Rammekens ver overd (zie vorig artikel), zodat de aan voer door de haven van Middelburg uitgesloten was. Toch was het een maand vóór de overgave nog gelukt aan een zekere Hans Kok met een klein scheepje tot Middelburg door te drin gen. De volgende dag slaagde hij er warempel nog in terug te varen ook. Het was een dapper stukje, maar wat de voedselvoorziening betreft naturlijk een druppel op een gloeiende plaat. Evenals de 436 zakken tarwe die een maand eerder vanuit Goes naar hier werden gebracht, de waakzaamheid van de wachtschepen der Geuzen ten spijt. Voor 1 a 2 weken eten, wat betekende dat nu? Distributie Door allerlei bepalingen trachtte men zich zo goed mogelijk te helpen. Uit voer van levensmiddelen was vanzelf verboden. Evenals het hamsteren: nie mand mocht groter voorraad in huis hebben dan voor een paar dagen voor eigen gebruik noodzakelijk was. Bij verdachte personen werden huiszoe kingen gedaan om te zien of men zich aan de voorschriften hield. De sla gers, bakkers en brouwers moesten hun waren tegen vastgestelde prijzen verkopen. Op 12 mei 1573 werd een vrouw ge geseld en voor een jaar uit de stad verbannen, omdat ze een pond boter voor 12 stuivers had verkocht, terwijl de vastgestelde prijs 7 stuivers per pond was. Toen het nog meer ging nijpen, moch ten de bakkers geen witbrood meer bakken. Nog later moest het meel ver mengd worden met lijnzaadmeel. De slagers gingen bij gebrek aan rundvlees paardenvlees verkopen. Het zou nog erger worden. Tenslotte was er geen tarwe- of roggemeel meer en at men niet anders dan lljnzaadkoe- ken. De enkele magere paarden waren al spoedig op. Wie beslist vlees wilde eten, nam zijn toevlucht tot honden, katten, ratten en muizen. Zoals het opschrift op een vierkante noodmunt luidde: „Toen Ik was geslegen was Middelburg belegen, zodat het volk at van hongerswegen paarden, honden, huiden door nood, katten, ratten en lijnzaadwafels voor brood." Een schrijver beweert zelfs, dat de ratten de stad ultzwommen, omdat ze er ook geen voedsel konden vinden. Op de geuzenschepen probeerden ze hun honger te stillen! Twee Spaanse soldaten ontdekten er nog een 'In de „Rode Toren", een loge ment op de Markt, hoek Vlasmarkt. In hun begeerte naar een stukje vlees kre gen ze ruzie met elkaar over het beestje dat ze nog niet eens gevangen had den en staken elkaar dood. Het rat je wist te ontsnappen! De pest Een ziekte die haast altijd uitbrak in een belegerde stad was de pest. De hy giënische toestanden waren 4 eeuwen geleden allesbehalve goed. Hét huis vuil, dat in onze tijd een paar keer per week wordt opgehaald, gooide men toen eenvoudig op de straat. De los lopende varkens en honden ruimden het wel op. Maar in het belegerde Middelburg waren de varkens al lang geslacht en ook de honden opgepeuzeld. Zo lag daar vuil en mest te verrotten en te stin ken voor de deuren der huizen. Prompt kwam er een bevel de straten schoon te maken en de verstopte goten en water lopen vrij te maken. Verder at men alles wat eetbaar en soms ook niet eetbaar was. Is het dan wonder dat er ziekten uitbraken, waardoor tientallen gestor ven zijn? Ook de bisschop van Middel burg, Nicolaas de Castro, op 16 of 17 mei 1573. De handel lag stil, de bijzondere om standigheden brachten extra-kosten mee, het stadsbestuur kreeg gebrek aan geld. De soldij van de Spaanse solda ten moest toch ook betaald worden? Hoe langer ze er op moesten wachten, des te brutaler traden ze op en be roofden de huizen der burgers. Vandaar een verzoek aan de gegoede burgers om geld aan de stad te lenen. Ze kregen er een bewijs van en later zou alles weer in orde gemaakt wor den. Tevens kwam er een bevel aan de schuttersgilden om hun zilveren be kers, siervogels en kettingen in te leve ren om er noodgeld van te slaan. Het gewicht van een gildebeker varieerde van 4 tot 13 pond, daar waren heel wat munstukken van te maken. Verdachte personen De meerderheid van Middelburgs be volking en stadsbestuur was Spaans- gezind. Dat was eigenlijk geen wonder. Door de regering te Brussel was de stad begunstigd, vooral op economisch gebied had het vele voorrechten ont vangen. Bovendien was het de zetel van de bisschop. Ook de rentmeester Be- wester Schelde hoogbaljuw Philibert van Serooskerke, een machtig heer, die op zijn buitenplaats Popkensburg een paar km bulten de stad woonde, was vurig Rooms- en Spaansgezind. Toch woonden er ook heel wat Prins gezinden. Het verraad van Aart de Mesmaker (zie vorig artikel), die wel een paar honderd burgers aan zijn zijde had zoals hij beweerde, bewijst zulks. Om revolutie binnen de stad te voor komen, werden weer allerlei maatrege len genomen. Na 9 uur mochten de her bergiers niet meer tappen. Voor de Spaanse soldaten stonden een paar blerkelders op de Markt en de Dam beschikbaar. Bij alarm moesten de bur gers in huis blijven. Voor de woning moest een tobbe water gereed staan in geval van brand. Na 9 uur mocht niemand zonder licht op straat lopen. Omdat er nogal eens personen uit Vlisslngen en Veere binnen de stad kwamen (die men niet vertrouwde), werden de poorten eerst laat geopen en weer vroeg gesloten. Later ^verd niemand binnengelaten die zich niet voldoende legitimeren kon. Alle con tact van de burgers met de vijanden bulten de stad door brieven, gesprek ken of tekenen was verboden, evenals het verspreiden van valse geruchten. Al deze maatregelen hebben niet ge holpen, Middelburg heeft zich tenslot te moeten overgeven. Daarover in het laatste artikel. Middelburg. L. van Wallenburg. VOORTOELATINGSEXAMEN CHR. MIDDELBARE LANDBOUW SCHOOL HAARLEMMERMEER Evenals in voorgaande jaren hoopt de Chr. Middelbare Landbouwschool te Hoofddorp, ook dit jaar een zogenaamd vóórtoelatingsexamen te houden. zy, die voor dit examen slagen, wor den vrijgesteld van het officiële toela tingsexamen in augustus en worden dus zonder meer toegelaten tot de cursus 1967-1968. De overigen hebben het voordeel, dat zij op deze manier weten, welke hun zwakke vakken zijn. Tijdens de zomer maanden kunnen zij aan deze vakken extra aandacht besteden en hierin weer examen doen bij het toelatingsexamen in augustus a.s. Voor de overige gege vens zie men de advertenite in dit blad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9