ize Oranje- onarchie Flakkeese (glas) tuinbouw heeft goede mogelijkheden VICTORIA Dirksland wordt opgeheven Meditatie Ir. D. Kers De kansen voor Flakfcse F^C.KORTEHEGiiZOON Vrijdag 21 april 1967 No. 3579 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond bouw| water m den to' Op Het pad des levens -k Oproep tot meer onderling contact ook d.m.v. voorbeeldbedrijf Tank óók MOBIL BENZINE Fruitmanden en Fruitbakjes «De Fruitcentrale' INS HilNDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHABNIS dacüe en advertenties: Kantoor Lan^eweg 13, Sommelsdijk (01870) 2628, na 6 uur 's avonds TeL 20 28 i-i Giro 167B30 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 18 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. geboorte van een nieuwe Oranje- stelt ons, evenals het huwelijk van es Beatrix met prins Claus von 'erg verleden jaar, voor het vraag- van onze monarchie. Erg urgent l probleem, dunkt ons, niet. Het zr niet zoals in Griekenland, waar -oningschap aan een zijden draad en eigenlijk altijd gehangen heeft, eer we zien uit opinie-onderzoe- n, dat ten minste 80 "/o van de Ne- nders voorstander is van de mo- lie, dan kan daaruit de conclu- 7orden getrokken, dat de positie het Oranjehuis nog altijd stevig kerd is in ons volksleven. Hoe dit naaste of verre toekomst zal zijn, uiteraard niemand. Allerlei facto- kunnen daarop van invloed zijn. toch wagen we het hier de stel- te poneren; dat Nederland wel één 'de laatste landen zal zijn, die de rchie zullen veranderen in een liek. term „monarchie" betekent let- alleenheerschappij. En inder- is ze dat de eeuwen door ook geweest, totdat in de 19e eeuw rlementaire en constitutionele mo- ■_ie werd ingevoerd. Duizenden ja- ./as zij de normale staatsvorm, of narch nu koning, keizer, farao, sul- f sjah heette. Er waren keizers in koningen in Israël en Babyion, rs in Rome en Duitsland, tsaren island. Maar dat waren alle abso- monarchieën. De macht van de was onbeperkt, zowel die van koning Salomo omstreeks 900 v. C. die van Lodewijk XIV in de 17e n. C. Zij regeerden „bij de gratie |de) Gods" en bij de oude Romei- verden ze zelfs vergoddelijkt. Lo- |k XIV zei van zichzelf „de staat, |en ik." En zo dacht vroeger elke over zijn eigen positie. Werd Ier een land onafhankelijk, dan het een koninkrijk: men denke België in 1831 en aan Noorwegen e props in 1905. Het merkwaardige is echter, hudi', V iat de Nederlanden, die zich ui de tach- ndriestetMHsrige oorlog vrijvochten, voor een iliek kozen. In 1581 zwoeren onze aderen Filips II van Spanje af en de burgers zelf het bewind in n. Onze voorouders waren blijk- door de dwingelandij van de se vorsten allesbehalve monar- gezind. Met Zwitserland vormden derlanden enkele eeuwen lang de republieken van Europa, heeft lang geduurd vóór het mo- ale stelsel ging wankelen. Toen 9 koningin Juliana werd geboren, er in Europa 22 monarchieën (de gerende koningen, groothertogen n Duitsland niet meegerekend) en ublieken n.l. Frankrijk en Zwit- d. Ons land was immers in 1814 en koninkrijk geworden. En thans r in ons werelddeel met Monaco Ichtenstein mee nog 10 monar- n.l.: Nederland, België, Groot- nië, Noorwegen, Zweden, Dene en, Luxemburg en Griekenland, 1 het aantal republieken 19 be- I is de eerste wereldoorlog ge- die de machtigste monarchieën ropa deed sneuvelen: Rusland 17 en Duitsland en Oostenrijk- arije in 1918. Portugal was al egaan in 1910 en Spanje volgde in Italië werd gedurende de tweede doorlog een republiek evenals de nianden Joego-SIavië, Roemenië ulgarije. En bij sommige van de bestaande monarchieën kan men ateren, dat ze niet erg stevig ver- d zijn in het volk. In de drie navische landen, die sterk socia- georiënteerd zijn, wil men blijk- geen verandering forceren, maar isch zijn het eigenlijk repuljlieken een vorstelijk persoon aan het In België is het koningschap niet zo hecht verankerd als in •land en in Griekenland staat het iel wankel. [t ons eüand betreft, samen met nd heeft het ongetwijfeld de tijd best gefundeerde monarchie, de stevigheid in het Verenigd rijk hoofdzakelijk op de spreek- lelijke Engelse traditie, in Neder- spelen andere factoren mee. His- is ons volk helemaal niet monar ch. Het zwoer in 1581 zijn mo- af en koos de republikeinse staats met de Oranjeprinsen als stad- 's, die onder de Staten-Generaal ior hen benoemd werden. Pas in erd ons land een monarchie on- let Oranjehuis. Men mene echter dat ons volk principieel monar- is. Zelfs de meest rechtse prots- partijen, de S.G.P. en de A.R.P., in hun beginselprogram de mo- eid van een republiek open, maar menen, dat door Gods leiding in historie het Oranjehuis zo met 'land is samengegroeid, dat hier constitutionele koningschap der 'es de meest geschikte regerings- is. We zouden dus kunnen zeg- Kn. dat de grote meerderheid van ons toepassi''',lJS *'>ns de Oranje-monarchie pre- -„ <fli<li^fert boven de republiek. Zodra het iehuis zou wegvallen, is het zeer ichijnlijk, zo niet zeker, dat ons oor een republikeinse regerings zou opteren. is wel zeker, dat de nog bestaan- lonarchieën geen republieken ge- -n zijn, omdat ze tijdig van auto- «he tot democratische, dus parle- "^?ntai constitutionele getransformeerd m. V. ,r onze laatste koningen, Wil- '^"n II en Willem III, is dit niet ge- op zaé en n het VI dwieden waar i kan nog s'' plezier i knieën a' niet e mo*i -gen is en tÜtU heel eetf enwoor™ ooikoker, kunnen 'eter of zo gel*)' -handelen tegel sen de ochtige hte reg* akten is "J Gij zult mij het pad des levens hekend maken. (Ps. 16 11b). I. Deze Psalm is een lied van David. Terecht wordt van hem gezegd, dat hij liefelijk was in de Psalmen Israels. Hij heeft het hart van Gods kind in zijn liederen vertolkt en legt de gemeente des Heeren een lied in de mond, zo wel in de tijden van vreugde, als in de tijden van smart. Hij geeft een lied van blijde jubel, maar ook van innerlijke droefheid. Hoe heeft Gods Kerk in de liederen van David sterkte gevonden, wanneer de ondervindingen van het le ven reeds door hem beschreven bleken. De Psalm, waarvan wij nu een gedeel te overdenken is een gouden kleinood, zoals het opschrift vermeldt. Het is als het ware een „gulden spreuk", daar de waarde van zulk een lied groter is dan die van goud. Anderzijds vertalen sommigen het opschrift van deze psalm als „een geheim van David", daar de wortel van het in het Hebreeuws voor komende woord ook van verbergen kan afgeleid zijn. Nu is het ook een geheim, waarover David schrijft. Het is het geheim van de verborgen omgang met God. In de kennis van dat geheim is ook David geleid. De verborgenheden des Heeren zijn voor degenen, die Hem vrezen. Da vid weet er in dit leed ook van te spre ken. Hij zegt, dat hij de Heere loven zal, Die hem raad gegeven heeft. Zelfs des nachts onderwijzen hem Zijne nieren. Het is dus wel ontwijfelbaar, dat David hier over de verborgen omgang met de Heere handelt. In het licht daarvan moet dan ook de tekst, die wij boven deze meditatie gesteld hebben, verstaan worden. Deze Psalm draagt echter ook een Messiaans karakter. Er is hier sprake van de Messias, Die komen zal en Die door de mond van David spreekt. Hij toch kan zeggen in een geheel enige zin, dat Zijn ziel in de hel niet verlaten is; dat Hij, als de Heilige Gods geen verderving gezien heeft. Hem is het pad des levens bekend gemaakt, daar Hij als de Verheerlijkte Middelaar tot het leven is geroepen en door de liracht Zijns Vaders tot het leven is opgewekt. Voor Hem zijn de liefelijkheden aan de rechterhand Gods en de verzadiging van eeuwige en hemelse vreugde is voor al toos Zijn deel. Maar niet alleen Mes siaans is dit Schriftgedeelte, want wat hier van Hem gesproken wordt geldt nu ook het volk, waarvan Hij het Hoofd is en waarvoor Hij Borg en Middelaar geworden is. In Hem zijn deze geze gende zaken het deel van Zijn ganse gemeente. Die door de openbaring van Hem en Zijn werken de waarheid en de kracht van hetgeen hier gesproken wordt, ondervinden. Christus is het pad des levens bekend gemaakt, dat wil zeggen het leven is Hem als Hoofd van Zijn uitverkorenen geschonken, nadat Hij voor hen de dood overwonnen heeft. Nu wordt ook de ge meente het pad des levens bekend ge maakt, wanneer Hij in hunne harten ver hoogd wordt. Wij kennen dat pad des levens niet. Wij allen liggen toch in de staat des doods en uit kracht daarvan wandelen wij op de weg des doods. Daar moge een weg zijn die de mens recht schijnt in zijn ogen, maar ook het einde daar van zijn de wegen des doods. Wij zijn het er wel over eens, dat de brute en god-miskende zondaar, die zich uitleeft in allerlei goddeloosheid, op de weg des doods wandelt en dat zijn weg hem naar de eeuwige verderfenis voert, ten zij hij nog tot God bekeerd wordt. Maar de Schrift zegt, dat er zijn die wande len op wegen, die hun recht schijnen in hun ogen. Dat zijn dus wegen die wegen des levens schijnen te zijn, maar die in het einde zullen blijken niet an ders dan wegen des doods te zijn. Wij moeten daarover eens goed nadenken. Want vele godsdienstige mensen verge ten, dat deze tekst in de Bijbel staat en nemen zonder verdere zeli-beproeving aan, dat hun weg de weg des levens is. Velen gaan op - in hun gerechtigheden waardoor zij zich voor God hopen te rechtvaardigen; Farizeeërs enSchriftge- leerden wandelden op een schijnbare levensweg. Anderen spreken over een weg des levens, waarop zij schijnbaar wandelen en die zij wel ter dege willen onder scheiden van de weg van de Farizeeër. Zij laten de levensweg, waarvan hier sprake is, opgaan in de beschrijving van allerlei ondervindingen, toestan den, waarnemingen en belevenissen. De mens mete nu maar af in hoeverre hij aan dit alles kennis heeft en vertrooste zichzelf, dat hij op de weg des levens gaat. Ook dit is echter een schijnbare levensweg, want ook het einde van deze weg is een weg des doods. Maar wat is dan de weg des levens of wel dit pad, waarvan hier sprake is. (Wordt vervolgd) Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. „Flakkee heeft grote mogelijkheden op het gebied van de tuinbouw mits de Flakkeese agrariërs hun kansen en mogelijkheden weten te benutten" heeft Ir. D. Kers, Rijkstuinbouwconsulent te Barendrecht woensdagavond te Mid- delharnis betoogd op de daar gehouden contactavond voor de gevestigde tuin ders op het eiland. Als een van de meest aangewezen mogelijkheid zijn kennis op dit terrein te verrijken wees Ir. Kers het voorbeeldbedrijf aan dat vorig jaar op initiatief van de Stichting Bevordering Tuinbouw Goeree-Overflakkee in Sommelsdijk werd gesticht. Na een „inwerkperiode" vorig jaar is het be drijf dit jaar in volle gang; vanaf medio maart zijn al plm. 20.000 prima kwali teit komkommers geleverd! Ir. Kers die zich hoopvol over de toeltomst van de (glas) tuinbouw op het eüand uitliet riep ieder op het bedrijf regelmatig te bezoeken zodat het kan voldoen aan haar functie de tuinbouw op Flakkee te stimuleren en te begeleiden teneinde ook de belangstelling voor de groenten en bollenteelt te verhogen. Een man uit de buurt van Achthuizen Zat z'n geld voor benzine uit te pluizen. Het viel hem niet mee En hij zei, ontevree 'k Ga naar een MOBIL-pomp verhuizen S. V. d. Valk makkelijk geweest en Willem I was er helemaal niet toe bereid. Zij hebben echter ingezien, dat ze de ontwikkeling niet konden tegenhouden en er zich bij neergelegd. Hoe het gelopen zou zijn, wanneer er ook na 1890 steeds manne lijke Oranjetelgen hadden geregeerd, is uiteraard nimmer vast te stellen, maar we geloven wel, dat de wijze van uit oefening van het koningschap door de drie koninginnen Emma, Wilhelmina en Juliana, die zich strikt gehouden hebben aan de constitutionele normen, er in hoge mate toe heeft bijgedragen aan onze monarchie ook in de bewogen tij den, die er in deze periode zijn ge weest (1918 en 1940—'45) een stevige grondslag te geven. In een monarchie als de onze is de vrijheid van het volk zeker niet kleiner dan die In een republiek. Dat waar borgt de grondwet. Het is tegenwoordig zelfs zo, dat de republikeinse regerings vorm absoluut geen garantie biedt voor de volksvrijheid en -invloed. De com munistische landen zijn republieken, z.g. „volksrepublieken", maar waar is de vrijheid, die wij bezitten? En wat te denken van Portugal met zijn dic tator Salazar en de beroemde republiek Frankrijk met zijn alleenheerser Char les de GauIIe? Onze monarchie is de mocratischer opgevat in de zin van vrijheidlievender dan deze republie ken. In ieder geval is het bij ons erfelijk koningschap niet nodig om de zoveel jaar een presidentsverkiezing te hou den. De normale verkiezingen, die we nu kermen, brengen ons volk toch al aardig in rep en roer. In onze, wat beginselen en partijen betreft, toch al zo verdeelde natie zou dan nog een an der strijdpunt de gemoederen gaan be roeren. De vraag zou allereerst aan de orde komen of het presidentiële staats hoofd gekozen moet worden door de kiezers zelf of via hen door de Sta ten-Generaal. Hoe deze vraag ook werd beantwoord, de moeilijkheid bleef al tijd: welke persoon uit welke partij is acceptabel voor de meerderheid? Het is daarom verblijdend, dat tot dusver de monarchie nog altijd goed functioneert en dat de waardering voor wat het Oranjehuis voor Nederland deed en doet bij het overgrote deel van ons volk niet is verminderd, ook al staan velen er wat nuchterder tegenover dan voor heen. T^r Ontslag voor 76 werknemers. De in 1955 als gevolg vian de toen heersende personeelsschaarste te Dord recht in Dirksland ondergebrachte in- pakwerkzjaamheden, aan welke afdeling later nog uitbreiding werd gegeven, zullen worden gestaakt. „In verband met mechanisering en automatisering en door het in-gebruik- nemen van het nieuwe expeditie-cen trum annex magazünen, waardoor ruimte In het bedrqt te Dordrecht is vry gekomen,, is de mogelykheid aan wezig om de produktie, die tot nu toe in de vestiging te Dirksland plaats vond weer terug te brengen naar Dordrecht" aldus een verklaring van de directie van de N.V. Victoria. Uit bedrflfs-economlsche overwegin gen is uiteraard concentratie van de produktie in één bedrijf te prefereren, zodat tot opheffing van de vestiging te Dirksland besloten werd, zodra daar toe de gelegenheid zou z\jn. De direktie van de N.V. Biscuit- en Chocoladefabriek „VICTORIA" te Dordrecht heeft in verband met het bo venstaande ontslag .aangezegd aan 44 inpaksters, 30 fabrieksarbeiders, 1 ad ministratieve kracht en 1 leidinggeven de functionaris, die werkzaam zgn in Dirksland. Met de vakbonden is hierover over leg gepleegd en overeenstemming be reikt over de ontslagvoorwaarden, ter- wyl ook de Ondernemingsraad en het personeel in Dirksland van e.e.^. op de hoogte zqn gesteld. Voor een aantal personeelsleden met een langdurig dienstverband is een spe ciale ontslagregeling getroffen. Het ligt in de bedoeling de produktie in Dirksland op 26 mei a.s. te beëindi gen. VOOR BETER .èiiè^M^-sS:^Si De Stichting Bevordering Tuinbouw op Goeree Overflakkee heeft met de realisering van het voorbeeldbedrijf nog niet geheel voldaan aan haar doelstel ling; bovenaan de verlanglijst staat ook het geven van vakonderwijs in een vak school op het bedrijf zodat aldaar de theorie aan de praktijk getoetst kan worden. „Voorlopig is het nog op de plaats, rust" betreurde Ir. Kers die vertelde dat ook het bouwen van cellen voor het bewaren van plantgoed en een forceer- afdeling voor trekboUen tot de meer dere verlangens behoren. Overigens zijn al meerdere ciirsussen vakonderwijs gegeven t.w. 3 cursussen bollenteelt en een cursus groententeelt; de lessen worden gegeven door personeel van de .jjVcorlichtingsdien.st. Het bedrijf. Het warenhuis heeft een oppervlakte van 3300 m^ het land is 2 ha 16 are groot en is in twee afdelingen ge scheiden d.m.v. een glazen tussenwand; er worden komkommers en tomaten ge teeld. In twee kleinere afdelingen wor den de planten gekweekt zodat de ver schillende onderdelen van het bedrijf geheel op elkaar zijn afgestemd. Niet enkel aan de glas- maar ook aan de buitenteelt wordt aandacht besteed; buiten staan tulpen, bloemkool, tuin- bonen en knolselderij. Met nadruk heeft Ir. Kers zijn ge hoor geadviseerd van de diensten van het bedrijf gebruik te maken. Men kan met de bedrijfsleider, dhr. Snoek, tot waardevolle gesprekken komen. „Warmeer U komt kijken en praten zal liet bedrijf een maximum prestatie kunnen leveren in het belang van de groenten- en bollentelers" aldus Ir. Kers. In zijn inleiding ging Ir. Kers de veranderingen na die de tuinbouw heeft ondergaan. De opzet van de warenhui zen is verbeterd en ook is in de teelt wijze verandering gekomen: „Vroeger was een tuinder meester op alle wapens terwijl hij zich nu in het aantal teelten sterk beperkt; men gaat met zijn ken nis in de diepte wat mogelijk omdat men de breedte vernauwd heeft" zo stelde Ir. Kers. Hij verzekerde dat Flakkee grote mo gelijkheden op het gebied van de tuin bouw heeft; in andere gebieden is het moeilijk goede grond te verwerven en men ondervindt schade van rook en gassen terwijl ook het water niet altijd even goed is. De Flakkeese grond ech ter is overwegend goed voor tuinbouw- doeleinden geschikt. Het ketelhuis met de moderne verwarmingsinstallatie. De installatie heeft een capaciteit van 9V2 X 100.000 calorieën. NBIIR DE MIDDELHflRNIS-TEL:Z3Z8 De bedrijfsleider, dhr. Snoek, bezig met het laden van een rijke oogst komkommers. De komkommers worden op het bedrijf geselecteerd en na selectie naar de veiling gebracht. Fruitteelt. Voor de fruitteelt zag Ir. Kers goede perspectieven. „Spr. wilde de bedrijven van wijlen dhr. J. A. van Nieuwenhuy- zen en dhr. Dees hiertoe ten voorbeeld stellen al begreep hij dat alleen zij die over het nodige land beschikken dit kunnen bereiken omdat het nieuwe be drijf pas 5 jaar na de stichting rendabel kan zijn. Groenteteelt. Ir. Kers kent groente - teeltbedrijven van enkele hectares groot. Er wordt daar op alle fronten zeer actief ge werkt maar niettemin nemen deze be drijven een economisch zwakke positie in omdat alle tuinders in deze categorie hun -groenten in dezelfde week hebben gepoot of gezaaid en derhalve in dezelf de periode hun producten aanvoeren. Spr. voorzag een minder rooskleurige toekomst voor deze voUegrond bedrij ven. Een uitzondering maakte hij voor de teelt in de voUe grond van o.m. witlof, spruitkool (een goed exportar tikel), knolselderij en prei. Onder glas. Voor de tuinders onder glas is de buitenlandse tuinder dié veelal in de volle grond teelt geen grote concurrent. De onder glas geteelde producten wor den in goede kwaliteit geleverd en kun nen aan zware eisen voldoen, terwijl de teelten in het buitenland in weer en wind moeten gedijen. Ir. Kers vond deze teelt „veilig". Bollenteelt. Ook de bollenteelt is op Flakkee van betekenis geworden; de gezonde Flak keese grond werkte daarbij kwaliteits verhogend en de teelt kon zich uitbrei den omdat beperkende maatregelen t.a.v. deze teelt werden ingetrokken. „Het sterke punt voor de bollenteelt is zich te richten op bollen die ge schikt zijn voor de broei" adviseerde Ir. Kers. Het verdient z.i. aanbeveling te be zien of bollentelers door samenwerking kunnen komen tot een grotere opper vlakte waarin gemakkelijker en goed koper gerooid en bestrijdingen kunnen worden uitgevoerd. De grote wens een proefbedrijf voor de bollenteelt in Z.- W. Nederland te hebben kan misschien door samenwerking met de Stichting t.z.t. worden verwezenlijkt. Discussie. In het verloop van de hierop volgen de discussie werd door meerdere tuin ders geklaagd over de onvoldoende watervoorziening; de waterleiding zou te weinig druk hebben. Ook bleken tal van bezwaren te bestaan tegen de thans geldende kwartaalcontracten. De sug gestie werd gedaan het water 's nachts goedkoper te verstrekken zodat dan 's nachts een buffer-voorraad in de silo's kan worden gevormd. De voorz. van het forum en van de Stichting, burg. Hor dijk beloofde deze materie in studie te nemen. Uit de vergadering werd be toogd dat een stookbedrijf ook niet al les is; het kost alle tijd en voor de tuinder kan er geen vakantie af. Het antwoord van Ir. Kers dat die moeilijkheid kan worden ondervangen door een samenwerking met de „buur man" werd als zijnde „te idealistisch" verworpen. De contactavond heeft zeker zijn nut gehad en zal zo mogelijk in de volgen de jaren worden herhaald. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 MIDDELHARNIS GEEN MENSENVERGODING Gij ziet bij het verlies van uw dier bare betrekkingen, de dwaasheid van ze te vergoden. Geeft hun niet meer ruimte in uw hart, dan een voorbij gaand schepsel mag hebben. Want: uw vaderen, waar zijn zij? En zullen uw leraren altijd leven? Zeker, gij moogt hen hoogachten, doch laat Hem, die eeuwig leeft het hart hebhen van uw hart en de room van uw genegendheden, RALPH ERSKINE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1