nuto niet verzekerdhalf jaar ontzegging rijbevoegdheiil RAIFFEISÈNBANK V Toch gelukkig Plaatselijk nieuws Financieel overzit! I. van "k Pendelbussen meten zich teveel vrijheden aan. i^ Met auto tegen lichtmast: „Kwestie van paniek." waar ruim fi 5 fniljard wordt gespaard. spaarbank en alle bankzaken Uitgevoerde uien in deze ^ILANDIir-iriEU'WS" Dinsdag 18 april Kantongerecht Sommelsdijk u openi Goec toen WIJ Italeni Dk iets m Pi Tl DOOKSa or ELEI Radi T.V. Bant Plat< Stofa VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 3ag 18 april Tijdens de j.l. vrijdagmorgen gehouden kantongerecht-zitting te Sommelsdijk is weer eens bewezen dat de justitie wanneer het gaat om een tenlastelegging van het rijden met een voertuig dat niet verzekerd is dermate strenge straffen eist die voor de overtreder heel zwaar kunnen wegen. Tegen verd. B. van V. te Ooltgensplaat die op een ritje met een niet-verzekerde wagen daarmee een botsing had veroorzaakt eiste de Off. van Justitie een hechtenisstraf van 7 dagen en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid; de uitspraak luidde een geldboete van f 250,50 dagen en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid; voor verd. die van beroep chauffeur is zal deze straf zwaar aankomen, men zij gewaarschuwd! Desgevraagd verklaarde verd. dat hij de wagen niet had kunnen verzekeren, de verzekering had een keuring ver langd. Toen verd. een nieuwe stuurin- richting had gemonteerd was hij een weggetje om gegaan waarbij de botsing was gebeurd. De Off. stelde verd. voor voorlopig maar kantoorwerk te gaan doen of verd. moest zo rijk zijn dat hij denkt alle schade die hij onverzekerd maakt te kunnen betalen. Verd. vertelde dat hij f 12 1300,— schade aan de andere wagen zal moe ten betalen waarop de rechter hem on derwees dat dat nog goed was afgelo pen; hij had persoonlijk letsel kunnen toebrengen. „U moet grondig begrijpen waar het over gaat" besliste Z.E. Hij wel hij niet? De complete chaos van botsende en slippende auto's op de Prov. weg bij Oude Tonge was ontstaan doordat verd. C. A. V. D. uit Ooltgensplaat zijn op een uitrij strook stilstaande pendelbus in be weging had gezet en terwijl een achter opkomende vrachtwagen-combinatie hem naderde, de weg was opgereden. Aan de niet verschenen verd. werd deze verkeersfout tenlaste gelegd. De vrachtwagen-combinatie van de fa. Taalle uit Middelharnis was uitgeweken en schoof over de weg. De uit de te gengestelde richting naderende A. v. L. uit Vianen, die zijn weg door een langs de as van de weg voorgesorteerd staan de personenauto versmald zag zag de schuivende combinatie opdoemen, hij remde uit alle macht en hoe het precies is gegaan werd ook ter zitting niet duidelijk zijn combinatie gaf de personenwagen een keiharde mep. Daar na kwam de beide combinaties in botsing. Aan verd. L. werd tenlaste gelegd dat hij niet tijdig achter de voorgesorteerd staande auto tot stil stand had kunnen komen. Verd. V, L. verbleef in Frankrijk en liet zich nu vertegenwoordigen door Mr. den Hollander. „Een chauffeur is duurder dan een advocaat" concludeerde Z.E. Raadsman Mr. den Hollander voerde aan dat verd. L. normaal gereden had; hij had de voorgesorteerd staande wa gen normaal rechts kunnen passeren maar op dat moment was de zaak vol komen uit de hand gelopen. „De pendelbussen meten zich een dermate vrijheden aan dat er ongeluk ken van komen" zuchtte Mr. Naaijen. De Off. vond het duidelijk dat de schuld van verd. D. het zwaarst weegt; hij eiste f 100,20 dagen waarmee de rechter accoord ging. Tegen verd. L. eiste de Off. f 40, 8 dagen, een eis waarmee raadsman al lerminst accoord ging. Hij voerde aan dat verd. voldaan heeft aan de regel zijn snelheid te regelen naar de belem meringen die zich zichtbaar op de weg voordoen; er wordt niet geëist dat hij kan stoppen voor elk element dat on voorzien vlak voor de wielen komt; de tenlaste legging zou terecht hebben kunnen zijn als verd. L. 5 minuten la ter was gekomen. Raadsman vroeg daar om vrijspraak. De Off. verklaarde nader dat hij verd. niet had verweten niet tijdig maatrege len te hebben getroffen dat zou i.v.m. de onvoorziene situatie onrede lijk zijn doch hij is tegen een voor gesorteerd staande auto gebotst; de auto vormde een normale verkeersbelemme- ring. Raadsman voerde daartegen aan dat de botsing een secundair gevolg is van de dreigende botsing met Taalle. De kantonrechter meende ook dat verd. L. te laat of onvoldoende heeft gereageerd; toch kon Z.E. (nog) niet vaststellen in hoeverre verd. L. schul dig is waarom in de volgende zitting (9 juni) de getuigen zullen worden ge hoord. Weer niet goed! Verd. A. v. d. H. te Den Bommel had met zijn bestelwagen op een loniising in Dirksland geen voorrang verleend aan een van rechts naderende auto. Het was mistig en min of meer liet verd, het als verwijt gelden dat de andere uiterst rechts had gereden. „Weer niet goed; meestal horen we het verwijt dat de ander niet voldoende rechts reedverwonderde zich Z.E.; hij vond het rechts rijden prijzenswaard. „Ik was de kruising practisch voorbij; liij raakte de kont" voerde verd. aan. Eis en uitspraak f 60,12 dagen. Verd. L. J. M. v. E. te Herkingen was op de Geldersedij k bij Dirksland met zijn auto een stUstaande vrachtauto voorbij gereden; op de linker weghelft kwam hij in botsing met een tegenlig ger. „Er loopt daar min of meer een draai en de tegenligger was niet zichtbaar" verklaarde verd. Eis en uitspraak f 75,- 15 dagen. Kwestie van paniek Op de Oudelandsedijk bij Oude Ton ge was verd. G. K. te Ooltgensplaat met zijn auto tegen een lichtmast gereden. „Daar staat hij et niet voor" verldaar- de Z.E. „Een kw^estie van paniek" veronder stelde verd.; inplaats van te renunen had hij gas gegeven. R.: „Zat de bruiloft nog .in je benen; 't was daar zo gezellig geweest, je zat wel na te praten en niet voldoende op te letten!" Off.: „De politie kwam pas later; u hebt maar niet gewaarschuwd." Verd. verklaarde dat hij de politie pas 6 a 7 uur later had gewaarschuwd; het herstel van zijn auto kostte f 2000, R.: „Lichtmasten zijn ook duur, dat hebt U wel gemerkt." Verd. beaamde „Ik heb er mijn eigen idee over" gaf de Off. te kennen; hij eiste f 100,20 dagen. De rechter waarschuwde verd. dat hij bij een volgende keer zeker zijn rijbewijs kwijt zal raken; omdat verd. op dit gebied nog een schone lei heeft sprak Z.E. conform de eis uit. Verd. J. S. de B. te Middelharnis werd ten laste gelegd bij het in Me lissant links afslaan de doorgang voor het achteropkomend verkeer niet te hebben vrijgelaten. Verd. had de auto wel in de spiegel gezien maar gedacht dat deze rechts zou passeren omdat hij op een kruising of splitsing waar de botsing plaats had niet mocht passeren. „U moet maar niet teveel verwachten van de andere mensen" raadde de Off. Eis f 40,8 dagen. Uitspraak conform. Dure haas Een haas moet soms duur betaald worden; hij kostte althans verd. C. L. C. S. te Dirksland zestig gulden. Verd. had als gastjager in Dirksland een haas geschoten op een perceel langs de Philipshoofjesweg waar hij geen jachtrecht had. Verd. verklaarde dat de haas al was aangeschoten. „U jaagt al 20 jaar en u weet drom mels goed wie daar de jacht heeft" be greep de Off. Eis t 75,15 dagen; uitspraak f 60, 12 dagen. Geen rijbewijs Vlak bij de deur op de Voorstraat in Stellendam had verd. C. E. v. W. een verbaal gekregen toen hij daar zonder rijbewees reed. Verd. verklaarde in tijdnood te zijn gekomen; hij was wat betreft het rij den van een ander afhankelijk en hij had de auto uit de garage gehaald." Toen ik Eendenburg zagdacht verd.: „Het is wel nuttig dat de politie op de weg is dan denken we aan de verkeerde dingen die we doen" onder wees de Off. Verd. had al in november nadat hij in een 20 km auto had gereden zijn rij bewijs aangevraagd; hij moest echter eerst een medische keuring ondergaan. Verd. vertelde dat een gunstig advies is uitgebracht. Besloten werd de zaak aan te houden tot de volgende zitting; mogelijk is verd. dan in het bezit van zijn rijbe wijs. Verd. L. A. G. ten Den Bommel kreeg twee fikse geldboeten. Zijn leerplichtige dochter had in de maanden aug., sept. en enige dagen van oktober vorig jaar de huishoudschool niet bezocht. Verd. voerde aan dat zijn dochter steeds met jongens liep en geregeld te laat thuis kwam. Hij had ze thuis ge houden en naar de gewone school terug willen doen; daar was ze geweigerd. Off. en Kantonrechter vonden dat ook niet de juiste plaats voor een meisje van 14 tussen kinderen van 12. „Als er wat gebeurtvoerde verd. aan maar Z.E. verwees hem met die vragen naar de vogdijraad. Eis f 75,- 15 dagen en f 150,30 dagen. Uit spraak f 75,— 15 dagen en f 100,— 20 dagen. Z.E. bereidde verd. erop voor dat hem nog meer te wachten staat nu het meisje nog steeds thuis is. Te hard Een geldboete van f 100,20 dagen kreeg verd. W. C. te Rotterdam. Op de Boezemweg te Dirksland had hij 65 km gereden. „Uw verleden is op dit gebied niet zo schoon!" wist de kantonrechter. Verd. had daar wel een verklaring voor: „Ik rijd zo'n 50000 km per jaar en passeer wel 8 maal zoveel ka beltjes als vele anderen." Verd. J. V. te Middelharnis was ten laste gelegd 's avonds in het donker in de Blindeweg onder Middelharnis met zijn auto geen verlichting te hebben gevoerd. „Er reed een auto voor meen die wil de ik niet verblinden" verklaarde verd. De politie was bij verd.'s auto geko men en verd. had ze verontwaardigd te verstaan gegeven dat hij allerminst op hen gesteld was. „U mag niet razen" bestrafte Z.E. Verd.: „Ze kunnen zich goed hatelijk maken." R., „Moet u niet meer doen, we kun nen elkaar al zo'n beetje." Verd.: „Er klopt iets niet; de politie wagen reed ook zonder licht; ze houden me in de gaten." Off.: Wee de wolf die in een kwaad gerucht staat. Eis en uitspraak f 35,7 dagen. Toet-toet Verd. B. J. K. te Stellendam had als schipper van de „hoop op zegen" in de mist varend door het Noord-Pampus nagelaten regelmatig signalen te geven. Hij was in botsing gekomen met zijn voorligger; zijn broer J. B. K. die even min seinen had gegeven wat hem even eens werd verweten; verd. J. B. K. was echter niet verschenen. Verd. verklaarde het tijdens het va ren te druk te hebben om ook nog seinen te geven maar de Off. meende dat verd. zijn mensen die op de uitkijk stonden zo'n toeter in handen had kun nen geven. Verd. vertelde dat er meer dere schepen achter elkaar hadden ge varen; hij was de laatste; toen zijn voorganger van de koers was afgewe ken gebeurde de botsing waarbij ove rigens maar voor f 200,schade ont stond. Eis en uitspraak f 50,10 dagen. Illegaal autokerkhof Mr. L. J. den Hollander trad op als raadsman voor verd. C. F. L. v. d. L. te Hendrik Ido Ambacht. Verd. werd tenlaste gelegd te Stad aan 't Haring vliet achter perceel Vrouwtjesweg 48 een „inrichting tot vernietiging van ge bruikte automobielen" te hebben inge richt zonder in het bezit te zijn van een vergunning ingevolge de hinderwet. Raadsman deelde mee dat de aanvra ge bij de gemeente 25 jan. j.l. is inge diend. Overigens vroeg hij zich af of dit bedrijf een vergunning nodig heeft; de hinderwet spreekt n.l. over voor sloop bestemde auto's terwijl zo ver zekerde raadsman de auto's op het INHmUND siinffliiiüB Ruim B miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisènbank door meer dan 2 miljoen spaarders. MIDDELHARNIS Gevonden: zwart gelakt kinderschoen tje; kortharig zwart hondje met bruine pootjes; zwarte aansteker, merk „Pop- peil"; gouden broche; paar kinderwant- jes; 1 blauwe want; broche; ring met 4 sleutels; zwart zakmes; Volkswagen autosleutel; herenhorloge merk „Plato"; band van regenjas; polshorloge merk „Pontiac" met z-\Vart leren bandje, por temonnee met inhoud; rood-zwarte sjaal. Verloren: blauw wollen kinderhand schoen; zwarte regenbroek; gouden oor hanger; I bankbiljet van f 10,bruin kinderschoentje; dameshorloge; zwart handtasje; bedellïettinkje met 3 bedels; bruine portemonnee; rode wollen sjaal; zwarte damesportemonnee; zwart jon- 'gensjack; sleutelbos met grote en Ideine sleutels; rode damesportemonnee; don kere leren portemonnee; jongensover- all, ring met 3 sleutels; zwarte knip- portemonee met inhoud; verzekerings bewijs bromfiets; zwart leren diploma- tentas met stalenhoeken, 1 sleutel nr. 10 M. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen dagelijks van 9,tot 18, uur op het Groepsbureau der Rijkspo litie te Middelharnis Hoflaan 52, tel. 01870-2444. onderhavige terrein in min of meer rij- klare staat verkeren. De wagens wor den van de Domeinen gekocht. Verb, opperwmr. L. te Stad aan 't Haringvliet gaf echter een andere le zing. Hij verklaarde dat de auto's door een takelwagen worden gebracht; de kentekenbewijzen ervan zijn ingetrok ken. De Off. nam aan dat verd. die ook in Zwijndrecht een dergelijke opslagplaats heeft van de w^enselijldieid van het in bezit hebben van de vergunning op de hoogte was. Hij eiste een geldboete van f 500, 50 dagen waarvan f 400,voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. Raadsman voerde nogmaals aan dat verd. niet heeft geweten dat een ver- gurming nodig das; hij zou dan geen investeringen hebben gedaan. Raads man vond zeker een voorwaardelijke straf overbodig omdat de gemeente al tijd de bevoegdheid heeft in te grijpen. De kantonrechter dacht er kennelijk anders over; uitspraak f 300,30 da gen waarvan f 250,25 dagen voor waardelijk. OUDE TONGE De Vrijwillige Brandweer heeft in haar laatst gehouden vergadering be sloten op 15 juni a.s. met hun dames, haar jaarlijks reisje te gaan maken. Op zaterdag 22 april a.s. zal het brandweercorps van Oude Tong^ deel nemen aan de grote brandweerwedstrij den te Rotterdam. Op donderdagavond 13 april j.l. hield de Muziekver. „Vooruit" in de C.C.H. Barak alhier, haar jaarlijkse ledenver gadering. De voorzitter Joh. v. Zanten opende de vergadering met een woord van welkom. En gaf het woord aan de sekretaris A. Hagens om het voorlezen van de notulen van de vorige vergade ring. Daarna gaf de penningmeester B. Sander een overzicht van het jaar 1966. Bestuursverkiezing: aftredend waren dhr. B. Stander en A. H. de Korte, beide werden herkozen. Bij de rond vraag werden nog enkele vragen gesteld die door de voorzitter werden beant woordt. OOLTGENSPLAAT Terug van reis naar Amerika. Maan dag zijn per K.L.M, in Nederland en in onze gemeente teruggekeerd het echtpaar L. A. van Dam-Huijer, wo nende Voorstraat no. 7. Ze hebben een reis van ruim 5 maanden achter de rug naar hun kinderen in Amerika. In november vorig jaar ging men eerst naar een dochter, de fam. L. de Vos- van Dam, die in Huntington-Beach in de staat California woont, begin febru ari vertrok men naar een zoon en zijn gezin, de fam. J. van Dam, woonachtig te Waukesha in de staat Wisconsin. Ze hebben een gezellige tijd achter de rug, terwijl door middel van ons blad (dat per luchtpost werd verzonden) men met het Flalckeese gebeuren op de hoog te bleef. De heer en mevr. Van Dam hebben deze reis al voor de derde keer ge maakt. Tijdrede voor de S.G.P. Vrijdag 21 april a.s. des nam. 7.30 uur zal in het kerkgebouw van de Ger. Gem. door ds. C. Slagboom, Chr. Ger. Predt. te Dord recht een tijdrede gehouden worden voor de S.G.P. OOSTFLAKKEE Inenting DTP. Inenting DTP voor kinderen geboren in 1955 en 1958 zal plaats hebben te Den Bommel in het Groene Kruisgebouw op 18 april te 16.00 uur; te Ooltgensplaat in het Groe ne Kruisgebouw op 20 aprü. te 15.00 uur en te Achthuizen in het Wit Gele Kruisgebouw op 27 aprü te 15.30 uur. Voor de week als geheel hebbej internationals het goed gedaan. Vooral Hogovens kwam goed voJ dag met een 26 punten hogere \1 Het jaarverslag maakte een goeaj druk, waarbij nog komt, dat de tj taten over het eerste kwartaal door een grotere produktie en eenj prijsherstel wat beter zullen zijjil die over de eenkomstige periode! 1966. Ook Unilever deed van zich ken met een stijging van f 5.48 het jaarverslag bleek dat vooral c. deling levensmiddelen in opmars 1 kon zo een compensatie vormen het terreinverlies bij de wasmidj Ook hier zijn de eerste maanden het jaar bevredigend verlopen, pj kon per saldo f 2,90 aan de koersT voegen, terwijl de Olies f 1,voel gingen. Ook hier worden de vocj zichten gunstig beoordeeld. De min deze week kwam van AKU, 0,30 moest afstaan. Hier moest danl een tegenvaller worden verwerkt it| vorm van een ernstige winstdalinj de dochter American Enka. Scheepvaart. Hoewel de scheepvaartmaatschapj alle een grote mate van terughoud! heid aan de dag leggen wat de'I komst betreft, blijven de gepubliccej dividenden en de verschijnende verslagen goede resultaten meldenl Maatschappij Nederland boekte winstdeling van 12 "/o. Het diviJ werd met Vs "/o verhoogd tot 9«il Rotterdamsche Lloyd boekte eenl langrijk hogere winst, waarbij het| vidend werd verhoogd van 10 12 »/o. De KJCPL verhoogde het diwij van 12 "/o naar 14 •/o. Mij Oostzee ging van 8% naar| Ned. Scheepvaart Unie van 9.1'kh 11.3 °/o. Bij dit alles zijn de koersen \z onberoerd gebleven. Hierdoor rendement van verschillende var. scheepvaartaandelen rond de 8', komen. Lokale Markt Gunstige dividendvoorstellen enr. der gunstige wisselden elkaar at. maar met de gunstige te beginnen, onveranderddividentsvoorstel van van 18 "h vond men zo verrassend. de koers in 2 dagen 40 punten aantrekken. Vergeleken met de an; autoaandelen (A.I.R. en A'dams Rijd is het ook een prima resultaat, g] nieu'ws was er ook waar de aam houders van Borsumy-Wehry, die het eerst na 1956 de couponschaar i; kunnen handteren voor de incasse: van een dividend van 5 Ook de hoging van het dividend van v. Giessen van 3 »/o naar 6 moet: anders zijn. VRG papier kwam 16 Vo tot 18 »/o. Bepaald teleurger) toonden zich de aandeelhouders Fokker nu een onveranderd diraj van 18 °/o is aangekondigd. De k; ging 30 punten naar omlaag. Ook aandeelhouders van Grasso hadden nig reden tot juichen nu het divitj werd verlaagd van 10 Vo naar 6 'i. de Ned. Exportfabriek was het nog| ger. Hier wordt het dividend g( seerd. Uit de gepubliceerde jaarvei gen van Wessanen, Gero en Dagbl unie kwamen gunstige resultaten voren. De textielwereld werd deze weer opgeschrikt door allerlei out gen. Men hoopt, dat de regerings; klaring van a.s. dinsdag deze se! steun zal geven, Obligatiemarkt. Ook hier is het wachten op de geringsverklaring, die nieuwe stimi sen zal moeten bevatten voor een ij dere rentedaling. Op vrijdag 21 staat de inschrijving open op f 9 7V4 30 jarige obligaties van de st ting St. Joseph-ziekenhuis te Eini' vien. De koers is 99V2 '/i. West-Duitsland België Engeland Ierland Frankrijk Finland Noorwegen Oostenrijk Zwitserland West-Indië Afrika Gibraltar Luxemburg Totaal ietoepen te K] 18 707 tr^versum, Bodeg rkerk. Dirkslai ----------'ar.,,ljuizen H. Rijnsat( Oud Vo 'nomen ni igoed te ■ie te Alb ?ifct voor a. Gamer( aard. Ree ersgoed ti C. V. D( V. Dop, t met He door L. KOMBRINK Copyright: J. J. Groen en Zoon N.V., Leiden 22 „Je bent onredelijk. Ik zei zostraks dat er altijd baas boven baas is. In het dorp zijn meisjes genoeg waar ik niet tegenop kan". „Als je morgenmiddag was gaan rij den had je met Frits..." „Je bent een rare. Wie zegt dat ik liever met Frits rijd?" „Je schaatst dus liever met mij dan..." „Daar komen je vader en moeder aan", ontwijkt ze zijn vraag. „Ik zie ze", klinkt het nors. „Maar ik vroeg je wat". „Je moet niet zo veel vragen. Frits redt zich morgen wel hoor!" Zij schrikt door de harde ruk waar mee hij opeens afremt. Ze kijkt in een paar koortsig glanzende ogen. Er kleeft speeksel in zijn mondhoeken. „Als... als ik wist dat je uit mede lijden..." Even lijkt het erop dat zij bits zal uitvallen, hem afsnauwen, maar zij be heerst zich. En haar stem klinkt rustig als ze zegt: „Je bent bezig om je zelf naar omlaag te halen. Je verdenkt iedereen. Men heeft het goed met je voor, maar uit elk woord probeer je venijn te zuigen. Ik weet werkelijk niet meer wat ik zeggen moet. Als ik met een ander was gaan rijden, was het ook niet goed ge weest". Evert schudt hardnekkig het hoofd. „Toch zou ik graag weten waarom je met mij liever rijdt dan met Frits". „Dat heb ik helemaal niet gezegd!" „Je doet erg geheimzinnig, Jellie. Ik zou wel eens willen weten waarom je op vrijdagmiddag vrij neemt". „Nou moet je ophouden met dat ge zanik, anders ga ik alleen rijden". Hij zegt er niets op. Ze zijn aan het eind van de baan gekomen en daar staat een grote groep schaatsenrijders te praten. In stilzwijgende afspraak halen ze de laatste slagen ferm uit en remmen dan krachtig af. Jellie ziet haar ouders ook bij de groep staan. Vader kijkt helemaal niet vrolijk. Moe der heeft een hoogrode kleur en babbelt druk met een vrouw die naast haar staat. Jellie laat Evert los en glijdt op haar moeder toe. „Wij ook eens 'n baantje, moe?" „Best kind, maar achter elkaar. Dat kruisrijden kan ik niet." Buter" lacht heimelijk. Nou kan hij in z'n eentje eens een baantje halen. Hij legt zijn handen op de rug en maakt zich uit de groep vrij. Opeens voelt hij een hand de zijne grijpen. Achter hem is gekras en gelach. „Zet 'm op, Buter. Een twee drie vier vijf zes stuks," telt iemand lachend. Het zijn allemaal meisjes die hebben aange haakt. Buter lacht niet meer. Hij moet ontzettend zwaar trekken. Minstens de helft laat zich glijden. De overigen rij den niet in de maat en de sterke visser wordt gedurig van Unks naar rechts gerukt. Vrouw en dochter passeren hem. „Je hakt niet zo achteruit als je va der", hoort hij Lize zeggen. „Allemaal rijden, anders laat ik je los", snauwt hij achteruit. Hij zet zijn tanden op elkaar en dan gaat het op eens veel beter. Dat komt door Evert. Met een paar flinke slagen is hij de sliert rijders achterop gereden en nu grijpt hij het laatste meisje in de heu pen. Hard gaat het nu, zo hard zelfs dat ze anderen voorbij gaan, ook Jellie en haar moeder. Opeens roept Buter: „Slingeren, allemaal goed vasthouden!" Dan schiet hij plotseling dwarsuit en zet zijn hakken in het ijs. Onder gejoel en gelach zeilt de lange slinger rond. Het is Jellie die het ziet aankomen. Evert houdt zich zo goed mogelijk vast. Toch moet hij zich vanwege de grote snelheid loslaten. Met zwaaiende armen poogt hij zich overeind te houden, maar opeens valt hij. Hij tolt enige malen over de kop en blijft dan stil liggen. Yan alle kanten schieten mensen toe. Langzaam gaat de jongen zitten. Zijn gezicht is doodsbleek en uit zijn neus druppelt bloed. Ook Frankema komt aanstuiven. Hij duwt de nieuwsgierige jeugd opzij en laat zich op zijn knieën naast zijn zoon neervallen. „'t Is mijn eigen schuld vader. De buurman trok een groep meisjes en daar ging ik achteraan. De buurman kon niet weten dat ik aan het eind hing." Frankema knikte bezorgd. „Zie je kans om te lopen?" De mensen verspreiden zich weer. Al leen de Buters blijven. De grote visser kijkt 'n beetje schuldig. „Wij zullen hem samen optillen, Frankema," zegt hij. Het blijkt dat Evert niets heeft ge broken. Alleen een bloedneus. Frankema kijkt opgelucht. „Speel zo'n gevaarlijk spelletje nooit weer, jongen. Heb je al gezien dat je rechterschaats kapot is? Maar het is tóch bijna melkenstijd." Evert kan alleen de dijk opklimmen. De trap aan de binnenkant gaat echter beter. Op het weidepad loopt zijn vader naast hem. Hij praat opgewekt, maar zo nu en dan kijkt hij de jongen schuin aan. Evert is opmerkelijk stil. Dat zal de schrik nog wel zijn, denkt de boer. „Je ziet nog erg bleek, joh. Je moest straks maar naar bed gaan." „Ik mankeer niks meer, vader. Alleen alleen Een machteloos gebalde vuist gaat omhoog en valt als 't ware willoos weer neer. „Maak van je hart geen smoorkuil. Spreek je maar eens rustig uit. Waar tob je over. Vooruit, doe je mond eens open, ik hen toch geen vreemde voor je!" Midden op het pad staat Evert stil. „Het is wel toevallig dat mij dit nou weer moest gebeuren. Maar eigenlijk is het geen w^onder. Ik ben immers een stumper, een sukkel!" Verbaasd heeft Frankema naar deze hartstochtelijke ontboezeming geluis terd. Dan trekt er een diepe rimpel in zijn voorhoofd. Hij grijpt de jongen bij diens arm en zegt, misschien ruwer dan hij meent: „Dan wil ik wel eens horen waarom je denkt dat je een sukkel bent. Kom maar eens voor de dag met je grieven." „Dat merk ik iedere dag, elk uur. Toen met dat bieten rooien. Met het hooie, met het melken... Altijd is het: Kalm aan. Evertniet te hard. Evert Knoei je zelf nietzoals Dorus het misschien wel tien keer op een dag zegt." Er komt een pijnlijke trek op het ge zicht van Frankema. Zwijgend lopen zij even voort, maar dan is het de boer die zijn stappen inhoudt. „Eigenlijk moest je een pak voor je broek hebben, maar daar ben je al te oud voor. Verder kan ik je ook weer begrijpen. Maar jongen, wat wil je! je voor dat ik je het zwaarste werk doen, je de hele dag achter de vo* zat. Wat zou je dan zeggen? Ik kan toch niet helpen, dat je bent, wa^ bent? Wees niet onredelijk jongen. beer te berusten. Wij hebben allen'^ het beste met je voor; er is er niet op Horizon die jou niet naar 'oe^~ ^'i^i^Zt^^"'^^ behandelt. |«"^o'""iel. Op het ijs hoef je voor niemand der te doen. Ik heb je met JeUie rijden. Kerel, zij zal naar een W] rijder moeten zoeken!" „Erg mooi van je, vader, om zeggen. Maar je weet niet wat het! gekost heeft om zo te rijden. M'n W] piepte als een fiets die in geen vijfj gesmeerd is. En in mijn rug haf wel scherpe messen kunnen zitten „Maar waarom doe je dan nie' l rustiger aan?" „Om iedereen voorbij te laten ff Nooitnooit! Liever val ik er neer. Ik wilde tegenover Jellie.. „Precies, je wilde Jellie tonen voor een ander niet onder deed. verstandig van je, joh. Je hebt een fl verstand, en gebruik dat nu eens. heb je aan bravour als je je zelf mee nekt?" „En toch vertik ik het om zo GEREB len te En Lemmei 'fddorp ei te Brac s te Lee te, Woer legerpred Goldsch lam H. B oude ei iewolda. 'nomen na :en. t voor I, srdal. KIe Ds. J. L. te blijven leven. Nog liever4 Wnif^ ..HelaEvert V. op 73-jc tf, em. I e^e werd in 1£ (Wordt verv^lSin'^S-l'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2