:enl Conflict in de fl.R.P. Blijft raadhuis Oostflal(l(ee gevestigd in Ooltgensplaat? Deel kademuur van binnenhaven Middelharnis in verval Meditatip F^C. KORTEHEG 8 ZOOH Plaatselijk nieuws Wie ijs eet in de winter heeft het minder koud rgang Vrijdag 31 maart 1967 No. 3573 ■♦♦♦««^J gelijk eenpBjiNs hendrikstraat 14 - POSTBOX 8 - middelharnis Ider" [3 van u\v CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IS 770 urantiën De Emmaüsgangers Tank óók MOBIL BENZINE Uitbreiding van aanlegsteigers ik i^ ir Segh ons met wie dat ghy verkeert, Soo heb ik uwen aert geleert. Benoeming directrice tehuis „Sjaloom" Raadhuiscommissie bracht advies uit Zondagsdienst artsen Fruitmanden en FruithaKies „De Fruitcentrale' Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soounelsdljk Tel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds Tel. 20 23 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 18 cent per mm. Bij contract speciaEil tarief. We hebben al geruime tijd weinig of üets over politieke zaken geschreven. lautomaat 'e kabinetsformatie bleek weer de tra- litionele aspecten te vertonen en het is n een tweemaal per week verschijnend itreekblad toch ondoenlijk zonder ach- ;er de feiten aan te lopen er veel zin- ligs over te schrijven. Na zeven weken ■KsLiAKL nformeren en formeren is er nog steeds [een kabinet, hoe de heren Zijlstra, jeeV Biesheuvel en De Jong er zich ook %or ingespannen hebben. Prof. Zijlstra -■legde een goede basis: een degelijk, niet jgespecificeerd program en een samen- Iwerking van de drie confessionele par- Ittjen niet met de P.v.d.A., maar met de V.V.D. Maar de concrete uitwerking lervan liep tot dusver fout. Men was het zelfs ook nog eens geworden over de z.g. verdeelsleutel: 6 K.V.P., 3 V.V.D., 3 AR.P., 2 C.H.U. De zaak zit echter vast op de verdeling van de departe menten en op het aantrekken van mi nisters. En van deze stagnatie hebben nu speciaal de linkse A.R. gebruik ge maakt om oppositie te gaan voeren te gen de beslissing om met de V.V.D. in zee te gaan. Men kent de feiten. Prof. Zijlstra, die een groot vertrouwen genoot bij veel kiezers, hielp de A.R.P. aan stemmen en zetelwinst al stond hij niet op de Ujst en was duidelijk favoriet. iZijn interim-kabinet, speciaal hijzelf, fffj§ volgde een gezonde financieel-economi- sche koers en voorkwam een recessie door de lijn-Cals-Vondeling om te bui gen. Daarom benoemde de Koningin, blijkbaar op advies van de meeste harer raadgevers, hem tot informateur. Toen hij met instemming van de drie con fessionele fracties de knoop doorhakte en met de V.V.D. in zee wilde leek het, alsof de A.R. partijleiding het daarmee eens was. Er was tenminste naar bui ten geen oppositie tegen. Bovendien was gebleken, dat de P.v.d.A. na de grote nederlaag bij de stembus zelf al lerminst geneigd was weer in een kabi net mee te doen. Zij verkeert momen teel in de grootst mogelijke verwarring. Acheraf blijkt nu, dat een deel van de A,R. voormannen het met deze gang van zaken helemaal niet eens is ge weest. Wellicht hebben ze aanvankelijk gezwegen, omdat ook zij een kabinet onder een A.R. minister-president toch wel aantrekkelijk vonden. Het verove ren van sleutelposities zit met name de gereformeerde A.R. (driekwart van de partij) nu eenmaal in het bloed. Maar htoen Mr. Biesheuvel mislukte in zijn formatie vonden deze linkse elementen blijkbaar, dat er een poging moest wor- den gewaagd de basis-Zijlstra (met V.V.D.) opnieuw ter discussie te stellen. En dat geschiedde via de t.v. door nie mand minder dan de partijvoorzitter Dr. Berghuis. Deze partijleider staat bekend als een politicus met uitgesproken linkse op vattingen. Hij noemt zich progressief, Ilnks-sociaal en evangelisch radicaal. Voor de oude, door Dr. Kuyper zo ge liefde term „calvinistisch", voelt hij weinig meer. Die hoort bij de „man- nenbroeders" uit voorbije tijden. Het begrip evangelisch slaat bij hem en zijn medewerkers in hoofdzaak op de sociale aspecten van de politiek. Daarom heb ben zij het altijd over ontwikkelings hulp, over meer sociale en collectieve voorzieningen, over herziening van de structuur van de onderneming etc. Het sociale element overheerst zo sterk, dat economische problemen en zelfs die van ;e rij de lil de geestelijke volksgezondheid als van de tweede rang worden beschouwd. De Béf^- consequentie daarvan is vanzelfspre- ^*S/i 'i^t ze de socialistische P.v.d.A. mes'^ als hun meest natuurlijke regerings partner beschouwen. We hebben hier al herhaaldelijk op gewezen, met name in onze serie artikelen over hervorming van ons partijwezen. Men mene echter niet, dat deze „Rode Gardisten" (om de Telegraaf eens te citeren) in de partij overheersend zijn. Onder de jongeren van de A.R.J.O.S. is dit wel het geval. Uit een enquête bleek kifC onlangs, dat 46»/o van hen voorkeur ^l«* heeft voor de P.v.d.A., 22»/o voor de V. V.D. en 32»/o geen voorkeur heeft, ter wijl 87«/o het goed vond, dat de A.R.- iractie in „de nacht van Schmelzer" net kabinet-Cals wilde handhaven. In de partij als geheel weet niemand pre cies de verhoudingen. Er is trouwens ook geen duidelijke scheidslijn; een een deel is uitgesproken progressief en daaronder kan men rekenen de voor zitter Berghuis, de hoofdredacteur van «Trouw" Dr. Bruins Slot, prof. De Gaay Fortman, prof. Verdam, prof. diepenhorst en menige andere prof. van de V.U., de vakbondsmannen Van «bergen en Boersma, een flink aantal A.R. journalisten, onder wie Ben van K.aam (schrijver van „Parade der Man- nenbroeders") en de Haagse parlemen taire verslaggever J. van Putten. De rechtsen treft men het meest aan on der de oudere partijleden. Prof. Zijlstra Werd 15 jaar geleden als links be schouwd, maar nu als rechts. De heer noolvink moet niets van socialisten en socialisme hebben en is dus ook kenne- "3K rechts. Min. Biesheuvel wordt al gemeen als links-sociaal in gematigde hr^M, ^sstempeld, maar hij had toch Olykbaar geen bezwaar een kabinet met de V.V.D. te gaan presideren. De "moeilijkheid is intussen dat er ook een derde groep is n.l. het centrum, de men sen, die geen fnening hebben of bij wie °6 hang naar synthese overheerst. Ook de heer Roolvink verklaarde voor de !en nde voor- itieve at reke"'"^ im. .46.33. „En hun ogen werden geopend". Lukas 24 31a De opgestane Christus laat het licht van Pasen stralen in harten, die van nature vol van dichte duisternis zijn. Hij deed dat ook bij die twee discipe len van wie het vierentwintigste hoofd stuk van het Evangelie naar de be schrijving van Lukas spreekt. De een was Kleopas. Wie de ander was weten wij niet. De een zegt: het was Lujcas. De ander zegt: het was Petrus. Dat al les is best mogelijk. Het beste zou zijn, zo is het wel eens opgemerkt, als wij het zelf waren. Dan was ons een rijke zegen op Pasen bereid. Op het ogenblik staat het er met hen niet zo mooi voor want wij lezen in vers 16, dat hunne ogen werden gehouden dat zij Hem niet kenden. Jezus gaat met hen mede. Hijzelf de vorst van Pasen, maar zij kenden Hem niet omdat hun ogen wer den gehouden. Dat gebeurde door een bijzondere daad van Christus. De glorie van de Opgestane werd voor hen ver borgen gehouden. Zeg nu niet, dat zij er dus niets aan konden doen, dat het zo met hen gesteld was. Dat oog was gesloten omdat zij niet op het Woord, dat sprak van Jezus' lijden en heer lijkheid hadden gelet. Zij leefden uit hun eigen gedachten en nu houdt de Heere door een bijzonder ingrijpen, tot hun tuchtiging, het oog gesloten. Dat waren ongelukkige mensen, deze Emmaüsgangers. Het was Pasen. Het licht van de zon des heils straalt in on gekende heerlijkheid maar zij zien en genieten er niets van. Van nature zijn wij allen blind voor de heerlijkheid van den Heere Jezus. Blind voor Zijn vernedering. Blind voor de heerlijkheid, die Hij heeft ontvangen. Blind omdat wij blind zijn voor de werkelijkheid van onze zonde en schuld.'Blind, om te gaan zien als het te laat is. Uit deze nood heeft de Heere u gered, zo zegt gij. Dat is een rijk voorrecht. Maar ach, gij moet klagen, dat gij op dit ogenblik weer blind zijt. Uw oog aanschouwt niet de heerlijkheid van Hem, die de dood heeft verslonden tot overwinning. Gij hebt geen troost en gij zingt niet van de glorie van de Koning van Pasen. Gij geniet niet van de vreugde over het heil, dat in Christus is bereid. Uw oog wordt gehouden. Het ergste is, dat gij er zelf de oorzaak van zijt. Maar het is Pasen. Jezus leeft. Hij is de Heere, die de ogen der blinden opent Dat heeft Hij gedaan, in een oogwenk, bij die twee mannen, die vol droefheid hun weg zijn gegaan. Het is geschied in het dorp Emmaüs waar Hij met hen aan tafel zat. Men heeft wel gedacht, dat het openen der ogen te danken is aan het feit, dat zij in Zijn handen het teken van de nagels hadden gezien. Het staat toch te lezen, dat Hij hen bekend is geworden in het breken des broods. Maar dat woord „in" heeft de beteke nis van tijdens. Terwijl Hij het brood brak vindt het wonder plaats, dat hun ogen worden ontsloten. Niet het aan schouwen met het oog van het lichaam doet delen in de genade Gods. Dat doet Christus Zelf, de Opgestane uit de do den, door de Heiligen Geest. Openen van de ogen... dat is het Paas- werk bij uitnemendheid van de Heere Jezus. Ook vandaag. Want waarom is het, dat de mens zich midden in de dood bevindt? Waarom is hij onmach tig zich te bekeren? Waarom ziet hij niet de heerlijkheid van de vernederde en van de Opgestane Christus? Dat is het gevolg van onze zonde. Van het rechtvaardig oordeel Gods, dat hij zich zelf heeft waardig gemaakt. Comrie heeft eens gezegd, dat onze onmacht ten goede een schuldige onmacht is. Daarom zullen de oprechten van hart zich nooit over hun onmacht beklagen. Ze zullen er zich veeleer over aankla gen. De smet is het gevolg van de schuld. Maar nu is het Pasen. De open groeve in de hof van Jozef predikt ons, dat de schuld is betaald. De Zoon bood Zijn werk ter keuring aan bij de Vader... en Hij heeft het goedgekeurd. De Engel, die neerdaalt van de hemel, de aarde roept het de Zoon in Naam van de Vader toe: „Amen, Gij hebt het volbracht". De schuld is betaald. Maar nu de schuld is betaald wordt het gevolg van de schuld ook weggenomen en gaat Hij het heil uitdelen, dat Hij heeft bereid. Hij geeft blinden het lieflijk licht. Nu is er hoop. Hoop voor u persoon lijk. Hij is in staat en bereid u, die zo blind zijt, de ogen te openen. Vraagt Hem daar steeds om: Heere, dat ik ziende mag worden. Hoop voor onze gezinnen en hoop voor de Kerk. Nog steeds is de Opge stane aan het werk en als Hij het wil, vallen de schellen van de ogen. De Vorst des levens opent de ogen der blinden. Bedenk het wel, dat Hij dat nooit doet los van het Woord. Hij kwam tot de beide Emmaüsgangers met het Woord. Hij komt met dat Woord ook tot u. Hij laat het u verstaan wat dat Woord zegt. Gij buigt u onder de kritiek van het Woord en gij verheugt u over de troost van het Woord en in de spiegel van het Woord ziet gij Hem, de Vorst van Pasen. Gij kent Hem. Het is de Heere en gij zingt van die Koning, die dood was en nu leeft: „Hij stond weer op, ons tot gerechtigheid, Toen het derde licht rees uit de kimmen." De Heere is waarlijk opgestaan, Arnemuiden Ds. J. G. Abbringh Een Opel Kadett die kon praten Was bijna zijn eig'naar gaan haten Hij zei: da's gaen stiel Geef me liever MOBIL Dan zal ik dat Ping'Ien wel laten. S. V. d. Valk t.v. niet te weten welke vleugel het sterkst is. Wel meende hij dat degenen, die voorliefde hebben voor de P.v.d.A. boven de V.V.D. „meer van zich doen spreken" m.a.w. het meeste lawaai ma ken. Een voorbeeld van ongrijpbaarheid is min. Biesheuvel, die achtereenvol gens als bewindsman deelnam aan de kabinetten-Marijnen, -Cals en -Zijlstra! Naar onze mening komt zoiets niet ten goede aan de duidelijkheid in de poli tiek. Tot zover de schildering van de ach tergronden, waartegen men het nogal sensationele optreden van dr. Berghuis moet zien. Deze heeft als partijvoorzit ter zelf de meningsverschillen openbaar gemaakt en daardoor de interne ver houdingen in zijn partij in de publici teit gebracht, zodat niemand ons kan kwalijk nemen, dat wij weer eens over de A.R.P. schrijven. Dat gebeurt om de doodeenvoudige reden, dat de A.R.P. de enige prot. christelijke partij is, waarin een bepaalde groep af en toe erin slaagt een coalitie met de P.v.d.A. door te drij ven. En aangezien we zoiets om allerlei redenen funest vinden, behouden we ons het recht voor, daartegen te oppo neren. Het ware ons aangenamer, wan neer we dit niet behoefden te doen. Maar de huidige politieke situatie in verband met de uitslag van de jongste verkiezingen is zodanig, dat de A.R.P. evenals trouwens de K.V.P., duidelijk positie zal moeten kiezen tussen links en rechts. Wellicht kan de kwestie- Berghuis daartoe iets bijdragen. Het is toch al bedenkelijk genoeg, dat de A.R. P. haar interne tegenstellingen vóór de verkiezingen heeft verdoezeld, zodat in feite niemand die op haar stemde, voor af wist of zijn stem links of rechts zou terechtkomen. Velen hebben op haar gestemd om de politiek-Zijlstra te steu nen, maar wanneer er uiteindelijk een kabinet la Cals uit de bus zou komen, zou dat ongetwijfeld bij de eerstvolgen de verkiezingen een enorm verlies voor de A.R.P. opleveren. De politieke ver warring zou er nog groter op worden dan ze al is. Wat heeft dr. Berghuis nu eigenlijk gezegd? Ten eerste betreurde hij, dat prof. Zijlstra vóór de V.V.D. en tegen de P.v.d.A. heeft gekozen. Ten tweede ver klaarde hij, dat het hem niet speet, dat de formatie-Biesheuvel was mislukt. Ten derde vond hij hem niet de meest aangewezen man voor formateur en ten \'ierde was hij ervóór na diens misluk king het weer met de P.v.d.A. te pro beren. We moeten dr. Berghuis de eer geven, dat hij in elk geval duidelijke taal heeft gesproken. Hij moet toch begrepen heb ben, dat zijn interventie in de kabinets formatie de A.R.P. in grote verwarring en opwinding zou brengen. Anderzijds heeft blijkbaar zijn radicaliteit als im puls gewerkt om zich als partijvoorzit ter op glad ijs te begeven en een storm te ontketenen, waarvan hijzelf het slachtoffer dreigt te worden. Vermoe delijk heeft hij ook zijn aanhang over- „De dienst van gemeentewerken te Middelharnis heeft in verband met de be staande behoefte een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van uitbreiding van de in de kom van de haven aanw^ezige aanlegsteigers. Een uitbreiding is te verwezenlijken naar de zijde van het Vingerling in de richting van hotel Jacobi. Met enkele eenvoudige voorzieningen het slaan van een aantal pa len en het maken van een houten vlonder zou hier de gedachte uitbreiding tot stand gebracht kunnen worden, aldus b. en w. in het aan de raad, die a.s. donderdag vergadert gerichte prae-advies. De bestaande havenmuur verkeert voor een belangrijk deel in een slechte staat. Dit was reeds bekend. Tengevol ge van de minder goede financiële po sitie was het tot dusver niet mogelijk voorzieningen te treffen. Daar er ter plaatse weinig verkeer is en daardoor ook de belasting van de muren niet groot is kon een uitstel van de uitvoe ring van de noodzakelijke werken ver antwoord worden geacht. Thans is ech ter bü een inspectie gebleken, dat de kademuur over een tweetal stukken, to tale lengte plm. 57 meter, over de volle hoogte dermate in verval is geraakt, dat voorzieningen moeten worden ge troffen, alvorens werken ten behoeve van de uitbreiding van het aantal lig plaatsen voor jachten kunnen worden verricht. Het herstel van de kade- wand zal thans dienen te geschieden. Niet alleen kan de bestaande situatie gevaar opleveren, momenteel is het nog mogelijk de haven te laten leeglopen, waardoor de werkzaamheden op een be langrijk eenvoudiger en voordelige wij ze kunnen worden tot stand gebracht. Na de afsluiting van het Haringvliet zal er op deze rivierarm een constant Wiens hoofd van boter is Die moet gedurig schromen. Die moet niet aan het vuur Of voor den oven komen. Bij een krepel leert men hincken By den vuylen leert men stinken. Jonge lieden, wie gy syt, Quaat geselschap dient gemyt. Vader Cats. NRAR OE MI0DELHnRNIS-TEL:Z3Z8 schat. Wat hij gedaan heeft is in strijd met de staatsrechtelijke regel, dat de formateur persoonlijk verantwoordelijk is voor de formatie uiteraard al of niet met raadpleging van zijn fractie maar dat de partijvoorzitter met zijn interventie buiten zijn boekje gaat. Of schoon de partij als zodanig wel een keuze kan doen dat hebben de P.v. d.A. en de V.V.D. ten opzichte van el kaar ook gedaan is het gfeen stijl, dat een partijvoorzitter een partijgenoot formateur in de wielen gaat rijden. waterpeil zijn. Het verwijderen van het water uit de haven zal uitgesloten zijn. Het werk aan de damwand zal dan moeten geschieden onder geheel andere moeilijke omstandigheden. Naar b. en w. menen kan het werk als volgt het beste ten uitvoer worden gebracht: IV2 meter voor de te versterken muurgedeelten (totale lengte plm. 57 meter) wordt een Azobé damwand ge heid tot een hoogte van plm. 1,10 plus n.a.p. De ruimte tussen damwand en de bestaande kademuur wordt opgevuld met zand en voorzien van een verhar ding. De verharde damwandverbreding met de er langs te heien palen is nu te ge bruiken als aanlegsteiger. Het gedeel te van de bestaande muur, gelegen bo ven 1,00 meter plus n.a.p. wordt ge sloopt en opnieuw opgemetseld. Voor het muurdeel, dat gehandhaafd kan blijven (plms. 36 meter) wordt een houten steiger aangebracht. Met de uitvoering van het werk zal in totaal een bedrag van f 106.500, gemoeid zijn. De z.g. insteeksteiger zal voorshands niet aangelegd worden. Het hiervoor opgenomen bedrag van ruim f 7.300, procentuele verhogingen of in totaal rond f 9.400,kan dus van het ver melde bedrag van f 115.900,worden afgetrokken. Na de uitvoering van het werk zal het mogelijk zijn ter plaatse aan 20 grote jachten ligplaats te bieden. Voor een jacht wordt, indien het ha vengeld bij wijze van abonnement wordt voldaan, een bedrag ontvangen van f 30,of f 45,per jaar al naar gelang de grootte van het jacht. Daar boven wordt door de hier gevestigde jacht- en zeilvereniging, welke het be heer voert over de aanlegsteigers, per ligplaats aan de gemeente uitgekeerd een bedrag van f 30, De raad wordt voorgesteld tot uit- "voering van het werk te besluiten. Aan het van de Prot. Chr. Stichting voor geestelijke en sociale zorg aan hulpbehoevenden op Goeree en Over- flakkee uitgaande tehuis voor gehandi capten „SJALOOM" te Middelharnis is tot directrice benoemd mejuffrouw J. A. Bax te Bennekom. Mej. Bax heeft o.m. leidinggevende functies bekleed bij de drankbestrijding, bij de opbouw van het V.U.-ziekenhuis te Amsterdam en is op dit moment di rectrice van een van de Stichting „Phi ladelphia Tehuizen" uitgaand tehuis voor gehandicapte meisjes van 18 tot 40 jaar, „De Rank" te Bennekom. Zy is 48 jaar en belijdend lidmaat der Herv. Kerk. Zij hoopt haar nieuwe funktie per 1 juli a.s. te aanvaarden. Vanmiddag heeft de raad van de ge meente Oostflakkee zich uitgesproken over het voorstel van B W m.b.t. de situering van het raadhuis, afgeleid uit het rapport dat de raadhuiscommissie over dit onderwerp heeft uitgebracht. B W kwamen het advies beschou wend tot de conclusie dat nieuwbouw achter het gemeentehuis te Ooltgens plaat noodzakelijk zou z^n wanneer 1 voor het aankopen van het pand Voor straat 31 te Ooltgensplaat een z.g. „fan- j cyprijs" moet worden betaald, t.w. een prys die de werkelijke waarde verre te boven gaat. In dat geval moet om practische en financiële redenen de voorkeur gegeven worden aan de eer- 1 der genoemde nieuwbouw. De raad werd voorgesteld aldus te besluiten. I De mogeiykheden. i B W verhelen in het prae-advies niet het gevoel te hebben dat het pand Voorstraat 31 waarin de administratie thans is gevestigd voor een veel te hoge prijs te moeten aankopen, waardoor de in dat gebouw verrichte investering a 3000,nog eens dubbel betaald zou 1 worden. Zou echter een redelijke koopsom worden bedongen, dan was hier gedu rende tien tot twintig jaar en mis schien wel langer een voortreffelijke oplossing voor de huisvesting van het gemeentelijk apparaat te bewerkstelli gen, welke, behalve de aankoop, onge veer 200.000,zou kosten. De financieel voordeligste eveneens definitieve huisvesting is te verkrijgen door achter het bestaande raadhuis op de Kaai een administratiegebouw op te richten. Daarbij zou en niet geheel kansloos getracht kunnen worden om dat gedeelte van de Molendijk in het saneringsplan te doen opnemen, waardoor maximaal SO'/o van de ver wervingskosten van het Rijk kunnen worden terugontvangen. Daarbij zou tenslotte het historische raadhuis een uitermate waardevolle functie blijven behouden. NIEUWBOUW. Zo zou er sprake zijn van nieuw bouw dan ligt naar de mening van burgemeester en wethouders het dorp Oude Tonge, objectief gesproken, het gunstigst voor de nieuwbouw van een raadhuis (grootste bebouwde kom, meeste soorten onderwijs, verkeers knooppunt etc.). De kosten van de bouw van een nieuw raadhuis voor een be volking van 12.000 a 15.000 inwoners, met inbegrip van het aankopen en bouwrijp maken van gronden moet worden geraamd op 2,7 miljoen gul den. In het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan van Oude Tonge is voor dat doel voldoende ruimte. De gang van zaken zou dan zijn, dat begonnen moet worden met achtereen volgens: een principieel besluit, een plaatsaanwijzing en een architecten keuze voor het maken van een ontwerp. Nadat het ontwerp definitief zal zijn goedgekeurd zal een rijksgoedkeuring moeten worden aangevraagd en een geldlening worden gesloten. Als de bouw voltooid is zullen de ambtenaren uiteraard naar Oude Tonge moeten verhuizen. Gezien de ervaringen met de scho lenbouw in Den Bommel, waarvoor se dert de watersnoodramp al pogingen in het werk gesteld zijn en in aan merking genomen de huidige voor lopig zeer wel bruikbare accomodatie valt niet te verwachten, dat algehele nieuwbouwplannen binnen de tien jaar verwezenlijkt kunnen worden. De commissie had evenmin tot nieuw bouw geadviseerd. De toekomstige ontwikkeling der ge meente is daarvoor nog te onzeker en de financiële toestand laat het niet toe. Bovendien waren de meningen te zeer verdeeld over de plaats, waar dat nieu we gebouw zou moeten verrijzen. Over het pand Voorstraat 31 gaf de commissie de volgende lezing: Het pand zou na aankoop en verbouw ge heel in dienst van de administratie ge steld worden; het pand aan de Kaai kan voor representatieve doeleinden in ge bruik blijven. Bij het pand a. d. Voor straat zijn dan enkele verbouwingen en het aanleggen van een ruim par keerterrein, aansluitend aan de Zuid Achterweg, nodig. Behalve de aankoopkosten, moet hierbij gerekend worden op een uit gaaf van 200.000,—. De nieuwbouw van een administra tiegebouw achter het raadhuis zal in clusief de aanleg van een ruim par keerterrein volgens berekening van de commissie plm. 1,5 miljoen kosten. Met de commissie zijn ook B W van mening dat de voormalige gemeen tehuizen te Oude Tonge en Den Bom mel kunnen worden afgevoerd waartoe zij de raad een voorstel doen. OOLTGENSPLAAT Oudste inwoner jarig. Zondag 2 april a.s. herdenkt de oudste vrouwe lijke ingezetene en de oudste inwoner van Ooltgensplaat, mevr. M. Kreeft den Braber haar 96ste verjaardag. De hoogbejaarde komt wel niet meer bui ten maar is nog zeer helder van gee.st. Ze woont in bij de fam. Van der Welle, Weespad 9a, waar zij van een goede verzorging verzekerd is. Benoemd als Hoofdleidster aan de Chr. Kleuterschool te Goor (O.) Mej. Rita Okker. Auto botsing. Dinsdagmiddag 1 uur had er op de kruising Stoofstraat - Kerksingel, Brandewijntsraat en Zuid- Achterweg een botsing plaats tussen een luxewagen bestuurd door dhr. P. C. Wielaard en een volkswagenbusje be stuurd door dhr. L. Hokke W.zn. Hier bij werden beide voertuigen zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De politie maakte proces verbaal op. ïwec panden onder slopershamer. Deze week is een begin gemaakt met Van zaterdag 1 april v.m. 12 uur t.m. maandag 2 april v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Vanvrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Gorissen, tel. 01877- 500, Dirksland. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 2 apr. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter de Looze, tel. 01667-400, Oud Vosse meer. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 WestdJük 36 MIDDELHARNIS het slopen van de panden Molendijk 28 en 30, welke in het kader van het sa neringsplan moeten worden opgeruimd. Op no. 28 was vroeger Café P. de Vos en op pand no. 30 was voorheen de Groenten- en fruithandel van A. J. A. Leijdens gevestigd. In 1924 werden deze twee zaken gebouwd en in het ruim 40-jarig bestaan voor verschillende doeleinden gebruikt. Het slopen van de panden is bij inschrijving opgedragen aan dhr. J. Smalheer te Brouwersha ven; Opdrachtgever was de gemeente Oostflakkee. OOSTFLAKKEE Vrijstelliing geweigerd. De minister van defensie heeft een verzoek van Antonius P. Fabert, Voorstraat 25 te Oude Tonge om vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmis baarheid geweigerd. Het klinkt paradoxaal, maar toch is het in een bepaalde zin juist: door het gebruik van ijs voelt u de kou minder. Een onderzoek, dat "door experts van een universiteit in de Verenigde Staten is verricht, heeft geleid tot de conclu sie, dat gebruikers van consumptieijs in de winter minder last van de kou hebben dan niet-gebruikers. Het con sumeren van enigszins belangrijke hoe veelheden van deze versnapering leidt namelijk tot een verlaging van de li chaamstemperatuur. Het verschil met de buitentemperatuur wordt daardoor geringer en men ervaart de kou niet meer in die mate als vóór het gebruik. Dit kan ook verklaren, waarom de Russen in het barre klimaat van de Moskouse winter rustig blijven voort gaan met het gebruik van consumptie ijs. Hierover bestaat een aardige annec- dote. Toen Churchill tijdens de oorlog in Moskou was en scharen Russen bij min vijftig graden ijs eten, moet hij gezegd hebben: „Een volk, dat dit pres teert, kan de oorlog niet verliezen!" (DIA)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1