Stembus! tem Kees van Dam, Ouddorp's schilderachtigste koopman 3 9 Proefpreek kand. W. van Gorsel Verkiezings uitslagen Solistenconcours E 100 ton melk van één koe rgang Dinsdag 14 februari 1967 No. 3561 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IJ S5 10 rten •sits Zuster J. P. Wouters overleden Ik las het in het Eilanden>nleuws. GOEDEREEDE CONTACTAVOND Dirksland Nieuwe UTD-brochure over varkenszieicten CENTRALE VEILING Middeiiiarnis febrij, HENDHIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS ictie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. ent 'u ng. ^^B erland de stembussen weer open. En- ^^r ele maanden vroeger dan normaal ^H rorden er weer verkiezingen gehouden ^H oor de 150 leden van de Tweede Ka- ^H Bier der Staten-Generaal, het belang- ^H tikste deel van onze volksvertegen- ^H TOordiging. In art. 88 van de huidige ^Hw frondwet staat: „De Staten-Generaal ertegenwoordigen het gehele Neder- jndse volk." Dit houdt dus o.a. in, dat ij de afspiegeling zijn en moeten zijn ■an de diverse politieke schakeringen n ons volk, die daarin tot uitdrukking :omen. We mogen er misschien bij deze ge- egenheid wel eens op wijzen, dat het ta echt van elke Nederlandse staatsbur- ^HV ,'er oin in vrijheid zijn eigen vertegen- foOrtUgers te kiezen en daardoor in- deed uit te oefenen op de regering des ands een hoog te waarderen goed is. Gedurende de bezetting hebben we on- lervonden wat het betekent als er „bij )ns, over ons, maar zonder ons" gere- jeerd wordt. In de communistische lan- len ervaren de burgers thans nog, wat let üs- onder een dictatuur te leven en jis Qïunondigen te worden behandeld. tn een hoog ontwikkeld democratisch and als het onze beschouwen we het als iranzelfsprekend, dat de burgers een stem in het kapittel hebben. Daar ech ter de democratische staatsorde zeer kwetsbaar is, is het onze plicht, de spel regels die daarvoor gelden, in acht te nemen, want ook dit systeem kan de genereren, zoals b.v. Frankrijk te zien heeft gegeven. De verkiezingscampagne ligt nu ach ter de rug. Enige maanden lang hebben de partijen een ditmaal wel zeer leven dige, boeiende, spannende en opwin dende strijd gevoerd om de zetels. Van de ongeveer twintig groeperingen, die 2 op onze stembiljetten voorkomen, zul len ér' wel een stuk of acht afvallen, die dé kiesdeler niet halen. In ieder geval is er genoeg keuze. Het overgro te deel van de kiezers heeft zijn vaste party, waaraan men zich geestelijk-po- litiek'verwant gevoelt. Zo stemt het overgrote deel van de rooms-katholie ken automatisch en traditioneel op de K.V.P4 verreweg de meeste gerefor- meenjpn op de A.R.P., behoudende vrij zinnigen op de V.V.D., een groot deel van de belijdende Hervormden op de C.H.U., de mensen van de gereformeer de gemeenten op de S.G.P., de vrijge maakte gereformeerden op het G.P.V. en de grote massa van de onkerkelijke arbeiders op de P.v.d.A. Er zijn echter ook bepaalde groepen, die als zodanig een vaste partij missen en verdeeld stemmen. We denken aan de Hervorm de gereformeerden, die verdeeld zijn over de A.R.P., de S.G.P. en de C.H.U. en de Chr. gereformeerden, die ten dele op de A.RP. en voor een ander deel op dé S.G.P. stemmen. Dat hangt dik wijls samen met de „geestelijke lig ging" of met traditie (vele Veluwse hervormden stemmen C.H.) Al deze kie zers, zullen met hun keuze niet veel mo^kheden hebben. Er is echter bij elke verkiezing een minderheid, die er geen vaste partij op na houdt of bezwaren heeft gekregen tegen de partij, waarop ze gewoon was te stemmen. Dat zijn de kiezers, die dé verstilUivingen veroorzaken, zoals die bij iedere verkiezing voorkomen. Het uur laat; zich aanzien, dat het atanal deze r iezei, jjeer- groter zal zijn dan anders. Er 6 uur leze jjeer^, jn enige partijen nogal ontevre- zen (J- denheid, met name in de P.v.d.A. en de in zieK K.V#:, terwijl de V.V.D. last heeft met v. d. m Democraten '66, die een meer linksge- 6 uur kz^^^te politiek wil. Omdat ons politieke '""T^^s^ met name de laatste vier jaar ^g^k onbevredigend heeft gewerkt, liiö'J|et niet onwaarschijnlijk, dat de Si^^len daarvan in de uitslag van de 'kfeingen wel enigermate tot uit- ffiKing zullen komen. De verkiezingsstrijd is deze keer veel feller en intensiever gevoerd dan voor heen na de oorlog. De tegenstellingen in ons volk spitsen zich op enige punten stee^ meer toe. De P.v.d.A. is radicaler fié^Wen, de K.V.P. kwetsbaarder en de AiKïfr oriënteert zich meer in linkse richting. De Boerenpartij maakt de ver warring nog groter dan ze al is. Zo is net niet gemakkelijk ditmaal een enigs zins betrouwbaar prognose te maken. Onze lezers weten, dat wij niet ge woon zijn een advies te geven om op ^n bepaalde partij te stemmen. „Eilan- lËTOfBuws" is geen uitgesproken par- ^!w5Iaa. Bovendien wordt het verhinderd door het feit, dat de redactieleden en de medewerkers niet tot één en de zelfde partij behoren of daarop stem men. Dat ons blad onder zijn lezers mensen telt uit alle mogelijke partijen, behoeft op zichzelf geen reden te zijn om over de partijkeuze te zwijgen. Ieder Weet, dat ons blad een „Christelijk ^vIS °P gereformeerde grond- sia^ep men kan dus van ons ook in de PraiTOik een bepaalde lijn en richting verwachten. Indien derhalve de redac tie een „neutrale" houding zou aan- g in de politieke strijd, zou zij -"'feld in haar taak te kort schie- RUARI splaat Ift- d 10, 2.S 10, 2.31'^ nge, don= Rijka-' Borsssi" G. Mouw, e, zaterdaij N. Schr»' ting et volge* éél VRAC- EVEN. .ntrum entruin e» verkrijg'?'; et Calv'J"' terdain- r® de principiële grondslag van iWad ligt het voor de hand, dat wij 'Beginselen van het socialisme, het munisme, het libei-alisme en het ïoiicisme afwijzen als in strijd met ia reformatorische principes. Voor- Jteat, dat de Schrift onze leidraad möCT zijn ook voor het politieke leven. Dit betekent, dat de soevereiniteit Gods ov^^al het geschapene de grondslag Oient te zijn voor onze politieke belij denis. Het houdt ook in, dat Zijn ge boden zich ook uitstrekken tot het pu blieke leven in staat en maatschappijen dat derhalve de overheid geroepen is in haar beleid daarmee rekening te houden. De protestants-christelijke par tijen streven alle naar het behoud van de christelijke grondslagen onzer samen leving en strijden alle tegen de ont kerstenende invloeden in ons staatsbe stel en onze volksgemeenschap, ieder op eigen wijze, dus genuanceerd. Door het verschil in geestelijke „ligging" en het behoren tot een bepaalde kerk (het G.P.V.) zijn er onderlinge verschillen op politiek gebied. Ieder zal voor zich zelf moeten uitmaken tot welke pro testantse partij hij zich het'meest aan getrokken gevoelt en daarnaar hande len. In ieder geval hopen we, dat al degenen, die willen leven en denken naar de beginselen van het Woord Gods, er rekening mee zullen houden, dat deze ook gelden voor het staatkundig leven en dat zij op grond daarvan hun stem zullen uitbrengen op een partij, die in haar grondslag en in haar be leid dit tot uitdrukking brengt. OOLTGENSPLAAT - LANGSTRAAT Diacones te Rotterdam Vrijdag 10 febr. j.l. is op 78-jarige leef tijd in het Rusthuis van het Diacones- senziekenhuis te Rotterdam, waar zij werd verpleegd, overleden zuster Jaco- mina Pieternella Wouters. Van haar 25ste tot haar 60ste jaar was zij aan dit huis verbonden als diacones. Na haar pensionering kwam zij terug naar haar familie te Langstraat en bleef daar tot voor twee jaar. Zij werd toen hulpbe hoevend en ter verpleging" in genoemd rusthuis opgenomen. Woensdag te 2.30 uur nam. vindt de begrafenis plaats op de Algemene begraafplaats „Crooswljk" te Rotterdam. Vooraf zal in de Kapel van het Ziekenhuis een rouwdienst ge houden worden, door een aan dit huis verbonden predikant. Grote belangstelling in de Geertekerk te Utrecht. Vrijdag 10 febr. hield dhr. W. van Gorsel, kandidaat theologie, geboren te St. Maartensdijk en wonende te Mont- foort zijn proefpreek in de Geertekerk te Utrecht. Voorzitter was Prof. Dr. S. van der Linde; als paranymfen fun geerden de kandidaten theologie J. Maasland te Sliedrecht en H. Smit ,te Middeiharnis. Organist was dhr. Jaap de Haan. Voor deze dienst, welke om 7.30 uur nam. begon bestond een grote belangstelling. We schatten het aantal personen tussen de 300 en 400, die uit vele plaatsen van ons land de reis naar de Domstad hadden ondernomen om deze bijzondere dienst mee te maken. Naast de familieleden waren vele vrenden en bekenden aanwezig, o.a. ook uit St. Maartensdijk, Stellendam, Oolt- gensplaat, Middeiharnis en meer andere plaatsen uit deze omtrek. Ook vele hervormde predikanten o.a. ds. Roet- man (Gouda); Vergunst (Polsbroek); Van der Haar (Achterberg, voorheen St. Maartensdijk); Vermaat (Ooltgensplaat) Jansens (Stellendam); Vlasblom (Willi ge Langerak) en Van den Heuvel Jr. (Hagestein). De jongeren onder hen waren studievrienden van dhr. Van Gorsel. De studentenvereniging „Voeti- us" zond de heren Westland en Willem- sen als afgevaardigden, terwijl van de Interkerkelijke Studentenvereniging C. S.F.R. het gehele bestuur tegenwoordig was. Naar de kansel. Voorafgegaan door Prof. van der Linde en gevolgd door zijn paranymfen begaf kandidaat Van Gorsel zich (voor het eerst in toga) tussen de gemeente, die was gaan staan toen hij het kerk gebouw betrad en beklom de kansel om het Woord te bedienen. Hij deed dit n.a.v. Johannes 6 66-68 „Van toen af gingen vele van Zijn dicipelen te rug en wandelden niet meer met Hem en vervolgens". Na de dienst was er in de consistorie kamer van deze mooie kerk gelegen heid kandidaat Van Gorsel, zijn echt genote en wederzijdse ouders te begroe ten en geluk te wensen. Hier werd een zeer druk gebruik van gemaakt. In een andere zaal werd koffie geserveerd. Zondagmorgen hield kand. Van Gorsel zijn eerste preek te Ooltgensplaat, n.a.v. Marcus 10 35-40. 's Middags ging hij voor te Langstraat. Tot 1 mei is kand. Van Gorsel leer-vicaris bij ds. L. Roet- man te Gouda. Dat hoort men vaak in een gesprek. U leest toch Eilanden-nieuws ook? Het is het familieblad bij uitnemendheid, met veel variërend nieuws. Tweemaal per week, dinsdag- en vrijdagavond, f 3,per kwartaal. U kunt zich als abonné ook opgeven aan onze plaatse lijke agenten. Telefoon 2629 Middeiharnis N.V. Eilanden-nieuws HERKINGEN De diaconie der Herv. Kerk alhier heeft nog enige tuintjes te huur, gega digden kunnen zich voor 18 februari a.s. opgeven bij een der diakenen. De collecte gehouden tijdens de spreekbeurt van ds. Mouw voor het Comité tot behoud van de Statenver taling heeft opgebracht f 140,46. Donderdag 16 febr. a.s. hoopt des sav. om half acht voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Blok van Dirksland. MELISSANT Woensdagavand om half acht hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan ds. Blok van Dirksland (voorb. H.A.) Zondag a.s. 's morgens 10 en sav. 6 uur ds. Blok. (v.m. H.A. en nam. bev. ambtsdragers). Woensdagavond 22 febr. a.s. om half acht zal de algemene ledenvergadering van de Verg.,„Het Groene Kruis" wor den gehouden in het wijkgebouw. Naast de gebruikelijke verslagen, vermeldt de agenda o.m. bestuursverkiezing in de plaats van de heren dr. G... Huisman en M. Both (beiden niet herkiesbaar). STELLENDAM Docypaangifte. A.s. vrijdagavond 17 febr. sav. om 8 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot doop- aangifte. Verjaringsfonds. Het verjarings fonds in de Ned. Herv. Kerk bracht over de maand januari f 278,^ op. Algemene vergadering. De algeme ne vergadering van de Coöp. Raifféi- senbank „Stellendam en Omstreken" zal worden gehouden op vrijdag 17 febr 1967 sav. om 7.30 uur in 't Haegse Huus. Na de pauze wordt er een twee tal films vertoond, in verband hierme de zal 8.45 uur de zaal voor ieder toegankelijk zijn. Ingebruikname nieuw ver. gehouw. A.s. donderdagavond, half acht zal in de Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst worden gehouden t.g.v. de of f ici-ële in gebruikname van het nieuwe ver. ge bouw. Hét gebouw grenst aan de kerk. Moedercursus. Woensdag 22. febr: wordt begonnen met een moedercursus. Aanvang sav. om 7.30 uur; de" cursus bestaat uit 6 lessen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij zuster Lam fers. OUDDORP Gevaarlijh! Op de hoek Hazer^weg- Havenweg is donderdagavond 6.00 uur de 78-jarige D. Verbiest uit SteUendam, rijdend op zijn Solex, in botsing geko men met een auto. Dhr. V. gaf geen voorrang. Hij kwam er wonder boven wonder goed af; hem is aangeraden i.v.m. zijn gevorderde leeftijd niet meer te „brommen". Met buks in hoofd geschoteni De heer K. Flikweert werd dezer dagen toen hij aardappels uit de bewaarput op de akker voor zijn ouderlijk huis haalde door een kogeltje uit een wind buks in het hoofd getroffen. Dé Jonge man P. Grinwis Krzn. had naar hij verklaarde op een mus willen schieten. De dokter heeft het kogeltje, verwij derd. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdag 16 febr. hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. G. Mouw. Aanvang 7.00 uür. Op zaterdag 18 febr. a.s. hoopt de muziekver. „Vooruit" en Drumband haar jaarlijkse uitvoering te geven in het ver. gebouw aan de Schoolstraat. Aanvang om 7.30 uur. De afdeling Oude Tonge van het Nederlandse Roode Kruis, hoopt 17 fe bruari a.s. haar ledenvergadering te houden in het wilt-gele kruisgeböuw aan de Voorstraat. NIEUWE TONGE Kerkdienst A.s. woensdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. G. Mouw. OOLTGENSPLAAT Ledenvergadering Chr. Nat. School. Vrijdag 17 febr. a.s. des nam. 7.30 uur zal in het Veren, gebouw „Elthato" een ledenvergadering gehouden worden van de Chr. Nat. School. In deze samen komst zullen de jaarverslagen worden uitgebracht en een bestuursverkiezing gehouden worden. Aftredend zijn de heren A. v. d. Heuvel en H. C. Korte weg, waarvan eerstgenoemde zich niet meer herkiesbaar stelt. In de vacature van dhr. Van den Heuvel heeft het be stuur de volgende dubbeltallen gesteld: de heren J. Donkersloot en A. G. Kor teweg. In de pauze zal koffie worden geschonken. VARIA EENS WAT ANDERS. Bij het G.E.B, in Amsterdam komen nog wel eens merkwaardige brieven binnen. Wij cite ren er enkele zinnen uit: „Mijnheer, de woning wordt thans nog bewoond door wijlen mijn zuster..." „Ik ben reumatisch op advies van mijn dokter „Ik moet mijn eten bereiden met pe troleum." „Ik ben altijd voor 90 procent thuis." „Verzoeke een zwaardere stop, daar ik thans een juffrouw op de kamer heb en die steeds doorslaat." De uitslagen in de vier gemeenten van de morgen woensdag te hou den verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen die avond op een bord bij drukkerij Gebrs. de Waal aan de Langeweg te Somm.elsdijk worden bekend gemaakt. De Kring van Chr. Zangverenigingen op Goeree-Overflakkee hoopt haar jaarlijkse contactavond te houden op D.V. vrijdag 24 febr. a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Uiteraard zullen de aangesloten koren ieder 2 zangnummers ten gehore brengen, maar daarnaast zal er ook samenzang zijn. Aan deze avond zal voorts muzikale medewerking worden verleend door de heren A. van der Wende, trompet en Gerrit Zoon. orgel. De aanvang is be paald op 8 uur. Ieder, die van zang houdt, verzuime deze avond niet, want deze avond is ook voor belangstellen den buiten de koren toegankelijk. Pro gramma's zijn tegen betaling van f 0,25 aan de ingang verkrijgbaar. Burg. Stand over de maand jan. '67. Geboren: Antonie Gijsbert, zoon van B. Treffers en W. C. Branderhorst (Middeiharnis); Sjirk Doeke, zoon van H. W. K. Meijer en A. J. Brouwer (Middeiharnis); Lena, dochter van N. J. Geldhof en R. M. van der Werff (Herkingen); Cornelia Johanna, dochter van H. J. Moog en E. S. Kamerling (Duisburg); Walter Jeroen Maria, zoon van J. L. van Splunter en A. M. Fa- bert (Middeiharnis); Krijn, zoon van J. W. Witvliet en C. Kardux (Dirksland); Teuni Christina, dochter van C. van der Veer en J. G. de Ruiter (Herkin gen); Anna Frederika, dochter van N. J. Osseweijer en T. C. van der Veer (Oostflakkee); Jan, zoon van C. van der Sluijs en P. J. van Zanten (Middeihar nis); Suzanne Annet, dochter van P. Wamaer en J. A. van der Meijde (Dirksland); Petrus Jacobus, zoon van C. L. van den Hout en T. Lommers (Dirksland); Cornells Joharines, zoon van W. van der Bok en J. Oorbeek (Dirksland); Dirk Jan, zoon van C. Grootenboer en A. Treur (Dirksland); Adrianus Cornells, zoon van J. A. Droo- ger en K. N. van 't Geloof (Herkin gen); Engeltje, dochter van J. van Wa- geningen en M. Robijn (Dirksland); Teunis Frans, zoon van P. Wolfert en J. van Nimwegen (Dirksland); Cornells Pieter, zoon van J. M. van Eek en P. C. Haverkamp (Herkingen); Gerardus, zoon van C. van Wijk en A. T. Jansen (Melissant). Ondertrouwd: D. A. Kievit, 28 jaar, draglinemachinist, wonende te Helle- voetsluis en P. C. van den Tol, 22 jaar, zonder beroep, wonende te Herkingen; P. Trommel, 23 jaar, slager, wonende te Stellendam en A. J. van Dongen, 22 jaar; zonder beroep, wonende te Dirks land; K. Vis, 26 jaar, ambtenaar bij de posterijen, wonende te Middeiharnis en F. B. Labeur, 21 jaar, zonder beroep, wonende te Dirksland. Gehuwd: L. A. Kievit, 28 jaar, drag linemachinist, wonende te Hellevoet- sluis en P. C. van den Tol, 22 jaar, zon der beroep, wonende te Herkingen; P. Trommel, 23 jaar, slager, wonende te Stellendam en A. J. van Dongen, 22 jaar, zonder beroep, wonende te Dirks land; K. Vis, 26 jaar, ambtenaar bij de posterijen, wonende te Middeiharnis en F. B. Labeur, 21 jaar, zonder beroep, wonende te Dirksland. Overleden: M. Zoon, 52 jaar, e.v. T. Nieuwland (Dirksland); L. Robljn( 80 jaar, wed. van I. Neels (Melissant); K. Kanters, 82 jaar, ongehuwd (Mid deiharnis); W. Stolk, 87 jaar, wed. van D, L. Kastelein (Dirksland); P. Wol fert, 98 jaar, w.v. D. van Dalen, (Dirksland); J. Vervloet, 51 jaar, e.v. J: Los (Oostflakkee); L. van Okkenburg, 89 Jaar, e.v. C. van 't Hof (Dirksland); A. M. Jansen, 74 jaar, e.v. A. Houthui- zen (Oostflakkee); A. C. Leijdens, 42 jaar, e.v. M. Hameete (Melissant). IngeiJcomen: M. G. L. Hoekman van Vlaardingen te Herkingen; H. Kraaij en gezin van Zuid Beij erland te Herkin gen; A. M. van Dam van Stellendam te Dirksland; A. Flach van Ridderkerk te Dirksland; E. C. van den Broek van Rotterdam te Dirksland; M. H. Jessu- run van Amsterdam te Dirksland; J. J. Specht en gezin van Rotterdam te Melissant; B. G. van Nieuwaal van Oostflakkee te Melissant; M. Braber en gezin van Middeiharnis te Dirks land; A. Vijfhuizen en gezin van Mid deiharnis te Herkingen. Vertrokken: E. P. Bezemer (Herkin gen) naar Dordrecht; A. C. van der Maas (Dirksland) naar Rotterdam; J. B. Kippers (Melissant) naar Nieuwpoort; J. C. Hogchem en gezin (Herkingen) naar Middeiharnis; P. C. van den Tol (Herkingen) naar Hellevoetsluis)E. W. van Winden, e.v. J. C. Elvé (Dirks land) naar Brielle: M. I. van Heusden (Dirksland) naar Delft. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdag 15 febr. half acht hoopt in de Ned. Herv. Kerk al hier voor te gaan in de Dienst des Woords ds. S. de Jong van Te Houten. Al heeft Kees van Dam maar 2V2 jaar op school gegaan, reken maar dat hij drommels goed weet wat er om hem heen gebeurt. Bij heeft ech ter een groot probleem waar niemand ëen op lossing voor weet; hij wil het ons best vertel len. „Kijk 'es" zegt hij: „als je hoogtevrees heit dan klim je maar niet naar boven; als je plein vrees hebt dan blijf je maar in huis, maar nou die geheimzinnige ziek te van mij, de tijdvrees- ziekte. De doktér zegt er alleen maar van, voor uit Keesie; doe jij maar wat. („anders groeien mijn scharnieren vast"). Zodoende loopt Kees v. Dam nog dagelijks met zijn handel de deuren langs en vertelt hij de Ouddorpse huisvrouwen dat ze nergens zo goed en voordelig terecht kunnen als bij hem; Kees is optimist geble ven ondanks zijn wat hij noemt „schipbreu- kelingenleven." Kees werd 73 jaar ge leden te Ouddorp ge boren; al jong werd hij geveld door een heup- ziekte die veel slacht offers heeft gemaakt; daardoor kwam het dat hij maar 2V2 jaar school ging. „Ik lag drie jaar in het gips en in rek- verband in een ledikant en daarna sprong ik een tijd rond op 2 krukken" herinnert hij zich. Toen hij zich weer wat kon verplaatsen ging hij voor zijn ouders met een hondekar met boodschappen de pad op; „koploze bok king en zoute haring." Omdat er wei nig te verdienen viel verhuisde de in middels getrouwde Kees naar Helle voetsluis waar hij drie jaar op de beug visserij zat; ook voer hij nog op een kuster naar Engeland maar Kees voel de er toch weer meer voor naar Flak- kee te gaan; het werd Stellendam; hij werkte daar aan de Weipolderkade en in 1930 kwam hij naar Ouddorp. „Daar werd ik met mijn handel weer een „verkapte bedelaar", al was 't wel een eerlijke handel" geeft hij toe. Hij was voddeman met een hitje voor de kar van f 35,hij had een bibliotheek; hield bokken, kortom, zijn gezin had te eten. Een pluim Kees draagt nog steeds de gevolgen van de heupziekte en van twee ope raties die hij in 1945 onderging en de beroerte van enkele jaren geleden mee. Kees behandelt zqn koopwaar textiel, onder goed, handdoeken enz. niet al te 2;acht; hoeft niet ook, zulk eerste klas spul, Hij prijst zich nog gelukkig dat hij niet helemaal ongelukkig geworden is; ter wijl anderen die dezelfde ziekte hadden dat wel werden. We. kunnen voor Kees die men met zijn 73 jaren en zijn wrakke lichaam nog dagelijks langs de weg vindt weinig meer doen dan hem een pluim op zijn bontmutsje steken! Sinds zo'n jaar of veertien heeft hij een mo torcarrier waarmee hij tijdens de eer ste ritten tegen een schurveling en in de sloot terecht kwam. „Er is op technisch gebied geen dom mer Ventje dan Kees van Dam" be kent hij. De kar moest nadat hij een beroerte had gehad worden verbouwd; „het was de spoetnik I; nu is het de spoetnik II" lacht hij. ,'s Morgens en 's avonds moet Kees in en uit de kleren wonden geholpen. Toch blijft hij zijn handeltje drijven, met de spoetnik II en een flinke dosis humor; het zit hem allemaal in de tijd- vreesziekte. Zojuist is er een nieuw voorlichtings boekje bij UTD verschenen in de serie „Winstgevende Adviezen" getiteld: Var- kensziekten. De bedrij f suitkomsten in de varkens houderij, aldus staat in het voorwoord geschreven, wisselen sterk, waaraan de steeds schommelende varkensprijzen ze ker niet vreemd zijn. Op de varkensprijzen kan de var kenshouder weinig invloed uitoefenen. Er is echter een aantal factoren, wat ook bepalend is voor de uiteindelijke be- drijfsuitkomsten, dat de varkenshouder wel grotendeels zelf in de hand heeft, zoals bijvoorbeeld het kiezen van prima fokmateriaal, de juiste voedermethode, een doelmatige huisvesting en het voor komen en bestrijden van ziekten. Dit laatste pnderwerp wordt in deze brochu re behandeld. Bij het samenstellen van deze bro chure heeft UTD steeds het doel van deze uitgave goed voor ogen gehouden, n.l. om de varkenshouder winstgeven de adviezen te geven, hoe hij ziekten en gebreken bij zijn dieren zoveel mo gelijk kan voorkomen door hygiënische maatregelen, een doelmatige huisves ting, een goede verzorging en een juis te voeding. Mocht er onverhoopt toch ziekte op zijn bedrijf uitbreken, dan wordt hem in dit boekje steeds de raad gegeven tijdig diergeneeskundige hulp in te roepen. De praktijk heeft dergelijke duidelij ke voorlichting dringend nodig en om die reden is het verschijnen van deze brochure zeker een aanwinst. Het uit 30 bladzijden bestaande boek je is overzichtelijk ingedeeld en gericht op de practijk, prettig leesbaar met in deling in korte hoofdstukken en ver lucht met toepasselijke fotomateriaal. Wij achten deze brochure een onmis baar naslagwerkje voor iedere varkens fokker en -mester, die een aantal winst gevende adviezen wü hebben. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de N.V. Mengvoeder U.T.-Delfia te Maarssen. Uienveiling van dinsdag 14. febr. 1967 Klasse I: Grove 43,—; Middel 41,70; Drielingen 42, Klasse II: Middel 40,—; Picklers 28,—. Aanvoer 13 ton. STELLENDAM Het jaarlijkse solistenconcours zal dit jaar gehouden worden in het Haegse Huus te Stellendam en wel op zaterdag 22 april a.s. De organisatie is opgedra gen aan muziekvereniging „De Hoop". De jury wordt gevormd door de H.H. H. van Lijnschoten te 's Gravenhage en Joh. F. Pala te Rotterdam. Inschrijfbiljetten zijn verkrijgbaar bij de heer A. Dekker, Nieuweweg 45 Stel lendam. Alle inschrijfbiljetten moeten voor 8 april 1967 worden ingezonden aan hetzelfde adres. Het inschrijfgeld moet eveneens voor 8 april zijn vol daan; dit kan geschieden door storting of overschrijving op postrekening nr. 722529 ten name van A. Dekker, Nieu weweg 45 Stellendam. Van het uit te voeren nummer moe ten zo mogelijk voor bovengenoemde datum 2 partituren of directiepartijen gratis worden ingezonden. Het Nederlandse Rundvee Stamboek heeft de 25ste koe ingeschreven die in haar leven meer dan honderdduizend kilo melk heeft weten te produceren. Het is Trijntje 37 uit Twisk in Noord- Holland, eigendom van de veehouder J. Groot. Zwartbonte Trijntje is zes tien jaar oud, in blijde venvachting en in prima conditie. Ze is de tweede koe van de rundveefokvereniging Twisk en de veertiende in de provincie Noord- Holland die de honderd ton melk haal de.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1