lAnDEn - niEuws jtm kleurtje" op het dak van gemeenteschool Herkingen Door de bril van Han en Rien Boomsma 'D DIRKSLAND: ISunii; [astei Zusterfiat Dirksland aanbesteed lan Plaatselijk nieuws Leest de advertenties! Vrijdag 10 februari 1967 No. 3560 leli^saP EMKN^ [hhxevoets^'' Schmmme^t februai 3932,1 jir en ioor Iw- :iet bo: 'leuter iscusa—, Van ijitien punten tellende agen- die ™ad van de gemeente Dirks- tfl woensdagavond afhandelde er tien betrekking op het on- .rmiis ""t voorstel tot het verlenen 1.' rerking tot een bedrag van )or de aanschaf van meubi- twikkelingsmateriaal alsook 'inbrengen van zonwering in 'okaal van de christelijke ol te Dirksland ondervond het totaal onbetekenende) .sea,..., geopend met de vraag van ihr van Prooijen hoeveel het de ge beente zal kosten boven de vergoeding 'lie lal icorden terugontvangen. 4 De heer van Prooijen vreesde n.l. een .Vttingreactie" van soortgelijke aan- iragen van de besturen van andere lleuter' >ien en wilde om zoals hij ti zijn laatste algemene beschouwing lad bepleit in 1967 een „bestedings- iist" te verkrijgen de aanschaf naar fK'wlgend jaar afschuiven. ^Oè voorz. burg. Bos maakte echter luidelijk dat elke kleuterschool n.a.v. irt. 50 der kleuteronderwijswet het echt heeft een aanvrage tot medewer- :ing aan de aanschaf van leer-hulp- niddelen in te dienen; wanneer die de ■edelijke aan het onderwijs te stellen lisen niet overschrijden is de raad ge- louden die aanvragen te honoreren. ,De algemene financiële toestand van ie gemeente kan niet als maatstaf wor- len gehanteerd bij een aanvrage op jrond van een wets-artikel" zo stelde de roorz. Of er een reactie van andere fcholen zal volgen hangt aldus de 'oorz. af van de materiaalpositie op lie scholen. Weth. de Bonte was nader op de .joogte: eerst was er een gebrek aan leidsters waarin thans is voorzien; mede laardoor was er een achterstand ont- ;aan; de Inspecteur gaat ook accoord... „Voorzichtig met inspecteurs" maande Ihr. van Prooijen; ze weten het zo gped ■naar ze betalen het niet. De voorz. maande het in zijn juiste Droporties te bezien; de Inspecteur jchrapte ook enkele onderdelen. „Een pluspunt voor de inspecteur" zond van Prooijen „Het behoort tot zijn taak" repli- ;eerde de voorz. „Wat zijn schakelkasten?" informeer-r ie dhr. van Es. „Geen kasten van de Emgo maar ge woon opbergkastenantwoordde de ifoorzitter. De heer van Es: „Er. staan dingen DP waarvan wij vroeger nooit hebben gehoord." Ij. De voorz.: „Er was toen ook geen .aaJ\I kleuteronderwijswet." De heer van Prooijen ging met zijn ecu i.bezwaar" (al gunde hij het die kinde ren wel) een stapje verder; hij sprak zelfs over belastingverhoging. „Dat wordt dan niet door de onder wijszaken veroorzaakt" sneed de voorz. af. „Als de financiële positie van de ge meente een maatstaf zou zijn zou dat ten koste van het onderwijs gaan," De raad ging accoord. Oh die pannen Bij stormachtig weer woei er nogal eens een pan van het dak van de ge meenteschool te Herkingen. De pannen bleken voor het merendeel verteerd en verpulverd te zijn, ook de panlatten zijn verrot. Reparatie is geraamd op f 5900,— (nieuw pannendak en dakbe schot) plus de noodzakelijk gebleken verbetering van de schoorstenen a f 2400,De raad werd voorgesteld een crediet van f 8300,— beschikbaar te stellen. „De gemeente geeft het aan de School vereniging in bruikleen en draait bo vendien nog voor de kosten op" ver wonderde zich dhr. van Prooijen. De voorz. noemde hierop enkele mo gelijkheden; een schoolbestuur kan de gemeente vragen gelden ter beschik king te stellen voor de stichting van een schoolgebouw; wanneer de gemeente dat een ongebruikt gebouw heeft kan ze dat In gebruik of zelfs in eigendom geven; regel is dat de gemeente de school blijft onderhouden. De materiele kosten van het lager onderwijs komen ten laste van de gemeente, de persone le kosten voor rekening van het Rijk. Op de vraag van dhr. van Prooijen wie hfit werk uitvoert en of controle zal worden uitgeoefend antwoordde de voorz. bevestigend. Het bedrag is ge baseerd op een door de Techn. Dienst opgestelde begroting zodat het aldus de voorz. onnodig en kostbaarder zou zijn een openbare aanbesteding te hou den. „Het kan dus lager of hoger" dacht ohr. van Es maar de voorz. geloofde niet in een hoger bedrag,de Tech nische Dienst maakt zulke goede be grotingen De heer Struijk voerde een nieuw as pect aan: „De woning die ernaast is ge bouwd is even oud, de pannen daarvan moeten dus net zo rot zijnbegrijpt u me?" Overigens vond dhr. Struijk het nu maar „een donker zaakje" op het dak; ook voerde hij aan dat de pannen op het dak van het later aange bouwde eerste lokaal misschien nog goed zijn. „Een rood pannetje" stelden enkelen uit de raad voor. De heer Struijk: „Dat staat niet zo DIJ ons!" De heer van Prooijen: „'t Zit buuten!" De voorz.: „We zullen zoeken naar een zeer modern kleurtje." „Rood, wit, blauw wordt niks" be greep de heer Struijk. De heer van Es werd wat terzake: »Als u het voor die prijs gedaan krijgt aan mogen wij blaren in onze handen knijpen." I gesloten. „Er wordt in Herkingen altijd schap pelijk gewerkt" stelde de voorz. gerust. Verhuur Besloten werd tot verhuur van het voormalige gemeentehuis te Melissant voor de duur van tenminste dertien we ken aan dhr. P. de Vogel te Melissant voor een huurprijs van f 30,per week. Desgevraagd deelde de voorz. mee dat de muziekver. voor die tijd naar een ander onderkomen moet uitzien. Eveneens werd besloten tot verhuur van een gedeelte van plm. 2000 m2 van het kadeterrein te Herkingen aan Spyer Brothers en van der Vijver te Rijns burg, tot het gedurende het seizoen op stellen van een wasinstallatie voor zil veruien. De verhuur geldt voor een tijd vak van 3 jaar a f 10.000,per seizoen. Met het opstellen der installatie wordt plm. 1 juni begonnen; aan de overige gebruikers van de kade zal geen on gerief worden veroorzaakt. Door de aanvrager is juist het terrein te Her kingen gekozen omdat fa. de Lignie de e.v. defecte machines direct kan repa reren. Er kunnen een tiental arbeiders tewerk worden gesteld. „Een financieel meevallertje" vond de raad. Er werden vragen gesteld over de manier waarop het water wordt verkregen. Men dacht aanvankelijk aan welpuntten waarbij werd gewezen op het grote gevaar voor baders. Uit een rapport bleek dat er van bronbemaling gebruik zal worden gemaakt. Voorts werd na in besloten zitting bijeen te zijn geweest besloten tot onderhandse aanbesteding van de uit voering van de reconstructie van de Onwaardsedijk. Door G.S. is machtiging verleend tot het doen van een uitgaaf voor deze reconstructie tot een bedrag van f 10.000,—. Tenslotte werd vastgesteld een ver ordening op het uniforme beheer der begraafplaats in de 3 woonkernen als ook de verordening regelende de be- graafrechten. Het kernpunt is dat het recht wordt verleend tot het begraven in een grafruimte voor onbepaalde tijd waarvoor een vergoeding van f 150, verschuldigd is en voor 20 jaar tegen een vergoeding van f 50,Wenst men van dit recht geen gebruik te maken dan geschiedt begraving in de afde ling algemene graven. Op algemene graven mogen geen gedenktekens wor den geplaatst; wel op een eigen graf waarvoor overigens een anarte vergoe ding verschuldigd is. Aan deze bepa lingen ligt de bedoeling ten grondslag de nabestaanden van overledenen op de door henzelf te bepalen wijze te be trekken bij de teraardebestelling van hun overleden verwanten. De zusterflats voor het ziekenhuis te Dirksland die aan de Boezemweg zul len worden gebouwd, zijn maandag 6 februari aanbesteed. De aanbesteding was op uitnodiging. Inschrijvers waren J. Blok Stellen- dam f 403.000,—; L. v. d. Welle f 399.000,— en J. Boeter f 396.000,—. Het is aan de hoofdaannemer J. Boeter, di rect gegund. Onderaannemers zijn voor timmer werk J. V. d. Made-Kalle te Middelhar- nis; smidsweg fa. Vijf huize te Dirks land. HERKINGEN A.s. maandag 13 februari des sav. om kwart over zeven hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier in de zaal Peu- terdijk 8 voor te gaan ds. M. A. Mieras van Krimpen a.d. IJssel. STELLENDAM Solistenconcours. Aan belangstellen den wordt nu reeds medegedeeld, dat het jaarlijkse solistenconcours gehouden zal worden in het Haegse Huus te Stel- lendam op zaterdag 22 april. De orga nisatie berust bij muziekver. „De Hoop' Nadere mededelingen volgen binnen kort in dit blad. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. Stand. Geboren: Elberdiena, dochter van J. Driesprong en A. van Druningen. OUDE TONGE Zang- en Orgelavond Dinsdagavond 7.15 uur, zal in de Ned Herv. Kerk te Oude Tonge een concert worden gegeven. Sursum Corda uit Middelhamis zal enkele cantates ten gehore brengen van J. S. Bach en D. Buxtehude. De soli worden verzorgd door eigen koorleden o.a. door B. Verolme, sopraan en W. Jumelet, bas. Deze cantates worden begeleid op een clavecimbel. De leiding berust bij de heer Arie J. Keyzer, die ook enige werken zal spelen op het clavecimbel en op het orgel. Op het programma staan werken van D. Buxtehude, Carl Ph. E. Bach^ J. S. Bach en G. F. Handel. Komt u ook? Wij hopen op een goede en mooie avond. Tot dinsdagavond dus. SINT ANNALAND Extra kerkdienst. Woensdag 15 febr. hoopt D.V. des avonds om half acht in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland te spreken Ds. J. M. de Raad voor de Her vormde mannenvereniging. Over heel oude tijden Van de week kwam een van m^jn kennissen bü me, met het boekje, dat haar vader gebruikt had op de catechi satie omstreeks 1890. „Wat zeg je hier van", zei ze, en ze wees naar vraag nr. 2. „Hoe oud is de wereld?" en het ant woord stond er onder, ongeveer 6000 jaren. Wat ik er nu Vian zeg! Wel, in de grote Franse cathedralen die prachtige bouwwerken in de middel eeuwen werd heel ootmoedig ergens by een pilaar expres een bouw-foutje gemaakt. Expres, om aan te tonen, dat hoe mooi deze cathedraal ook beoor deeld mocht worden, hoe misscliien ve len dit bouwwerk goddeiyk zouden noe men de bouwmeester wilde aantonen, dat deze bouw tenslotte mensenwerk was, en elk mensenwerk heeft fouten. Wanneer wij een beoordeling moeten geven over een~ bepaald redactioneel ge deelte in een oud boekje als deze cate chismus, dan moeten we bedenken, dat de samenstellers van die tekst mensen waren. We moeten ook bedenken, dat na 1890 ontzaglijk veel nieuwe ontdek kingen zijn gedaan, vooral op archeolo gisch gebied. Wij weten nu feiten, die toen onbekend waren ik noemde al, de herontdekking van Ur in 1922. Men heeft klei-tafeltjes gevonden oude geschreven documenten dus en die ontcijferd. Men heeft ook meer begrip gekregen van het oosterse denken. Als er geschreven is in oosterse gedachten- gang, de wereld bestaat 6.000 jaren, dan willen wij met ons westers denken, precies ook die 6.000 jaren aanhouden. De bloemrijke spraak van de ooster ling zegt met die 6.000 jaren, dat de wereld al heel oud is, voor hem is 6.000 jaren, net als voor ons, heel oud. Doch voor archeologen is dat niet oud, zij praten soms over tijden van een paar millioen jaren geleden, en soms over het eerste, tweede, derde en vierde ijstijdperk een periode in het be staan van de wereld, dat vier malen een grote koudegolf gedurende 50 tot 60 duizend jaren een groot gedeelte van onze aarde met ijs deed bezetten, tus sen warmere tijdperken in. Er wordt gerekend, dat na het laatste ijstijdperk, dat ongeveer 10.000 jaar v. Chr. afnam, in Mesopotamië een nieuwe opbloei van de mensheid begon. Ik wil hiermee alleen dit zeggen, dat er voor die 10.000 jaren ook al mensen op de aarde waren, ook in Europa. In Zuid- Frankrijk en in Spanje hebben ze in grotten geleefd, grotten, die ze beschil derd hebben met afbeeldingen van die ren, waar ze op gingen jagen. Wij wa ren in de beroemde grot van Altimira in Spanje en men schat de ouderdom er van tussen de 10 en 25.000 jaren. Het zou best mogelijk kunnen zijn, dat ook hier in Nederland in die tijd al mensen woonden. Doch dat is alleen te bewijzen, als men beenderen zou vin den. En ook dat is nog mogelijk, ik denk b.v. aan de vissers van Stellen- dam, Goedereede en Ouddorp, die af en toe wel eens een kies vissen van een mammoet een voorwereldlijke olifant op een ondiepte in de Noordzee. Een plaats, waarvan men vermoedt dat de dieren in het oerwoud zich verza melden, toen het gesmolten water na de ijstijd de grote vlakte binnenliep^ waar nu de Noordzee overheen ligt, en waar zij nog enige tijd konden blijven leven, tot het water ook aan hun leven een einde maakte. Het zou wel eens mogelijk kunnen zijn, dat een visser, bij het ophalen van zijn net een door hem niet herkend bot van een men selijk geraamte vist. Daarom zou het heel verstandig kunnen zijn, als de vis sers nu alle vondsten van beenderen, in hun netten gevonden, niet opnieuw over boord gooiden, maar afgaven aan een bepaald adres, die de vondsten door kon sturen aan de geleerden, voor nader onderzoek. Ik zeg alleen, het zou kunnen wezen, dat er wel eens een heel bizondere vondst zou kunnen komen, omdat we rekening moeten houden met het feit, dat Flakkee al veel langer be woond is geweest dan toen de Romei nen onze kust bezetten dus 1900 ja ren geleden en bij Ouddorp en Goede reede de vestingen hadden. Zo kom ik weer terug op die 10.000 jaren geleden, dat in Mesopotamië de grote stoot begon voor onze huidige maatschappij. Mesopotamië, met het aangrenzende huidige Syrië, Libanon, Jordanië en Israël. Ik heb eigenlijk meteen de be wijsvoering geleverd, dat de wereld toen heel anders was, dat deze landen niet al te ver van de grens van het ijs en de kou lagen en dat wil dus zeggen, er was een heel ander klimaat dan nu. Er was toen veel meer regen. Als "er regen is, is er gras en zijn er bomen. Warmeer men nu de Orentes, de rivier in Syrië, waar de stad Homs aan ligt, door het boomloze land ziet vloeien, dan vraagt mfen zich af, was dit het land, dat vroeger in de Bijbel genoemd werd het land van melk en honing? Ja, dat was het ook, hier was vroeger re gen, hier waren bossen. Die zijn door de mensen verwoest, het hout is ge kapt. In de Libanon groeiden millioe- nen ceders Salomo liet dat prachtige hout halen voor zijn tempel. Nu is er een natuur-reservaat met 200 Libanon- ceders. Het zaad van deze bomen wordt overal heen gezonden, zodat deze prachtige boomsoort in stand zal blij ven. En misschien zullen de Libanezen nog eens deze bomen in grote massa uitpoten in hun fand, niet alleen tot grote vreugde van toeristen, maar voor al, omdat daarmede het klimaat verbe tert. Vroeger was dus een grote verbin ding tussen Mesopotamië en het Heilige Land. De stad Jericho beroemt er zich op, de oudste stad van de wereld te zijn ongeveer 12.000 jaren. Archeolo gische vondsten houden rekening met de juistheid hiervan. Doch Mesopotamië was veel groter en rijker. Euphraat en Tigres kwamen vanaf Turkije met hun slib. De rivie ren verenigden zich tot één rivier. Wan neer men heden ten dage bij die sa menstromen van die 2 rivieren komt, dan vindt men er een groot bord, met in het arabisch en in het engels de mededeling, dat Abraham van hier ver trok naar het Heilige Land. Nu is deze deze samenvloeiing van Euphraat en Tigres niet zo heel ver van Ur vandaan, het is alleen wat wonderlijk om dit te begrijpen. Ur ligt nml. wat stroomop waarts van deze samenvloeiing en wat er dus staat is, dat Abraham eerst nog naar deze plaats terugging en toen noordwaarts trok. Dat alles mogen de theologen uitzoeken. lic haal deze tocht van Vader Abra ham even op, om wat anders, nml. het onomstotelijk juiste verhaal, dat hij door de woestijn trok. Er is nu een aar dige conclusie te trekken, 10.000 jaren V. Chr. was vermoedelijk die hele streek nog vruchtbaar door voldoende regen val. Die gaat ophouden, de treek wordt waterarm en Vader Abraham krijgt de opdracht de steeds armer wordende weidevelden te verlaten en naar het westen te trekken. Dat wil zeggen, in verloop van ruim 8.000 jaren is daar een geweldige klimaatverandering ge weest, veel groter, dan vanaf dat mo ment dat vader Abraham vertrok uit Mesopotamië naar het Heilige Land, tot heden. Wanneer we nu deze feiten eens be kijken in de oude Bijbelse verhalen van oorlog, dan kunneiji we de gebeurtenis sen van vroeger verstaan. Zolang het een mens goedgaat, denkt hij er niet aan om bij zijn buurman te gaan ste len. Doch als er honger komt, dan wordt dat eerlij kheidsgevoel wegge drukt, het wordt: ik moet eten hebben, de buurman heeft het, ik haal het bij hem. Wanneer je nu de boeken doorleest, over die oudste wereldgeschiedenis, dan vindt je eerst, dat alle mensen er leefden als in een paradijs, vreedzaam naast elkander. De mannen gingen ja gen en het zal wel wat te idylisch weergegeven zijn de vrouwen ble ven thuis, weefden, als ze wat te we ven hadden, kookten en deden het huis werk. Dan komt die als maar opdrin gende droogte, in de bergen rondom Mesopotamië; in de woestijn de Sahara. De mensen worden tot kleine gemeen schappen samengedrongen. In Egypte kan men langs de Nijl blijven leven, in Mesopotamië langs de rivieren. Dan zie je telkens een ander volk, dat tracht de andere volkeren te regeren, want zij moeten de goede weiden hebben. Het wordt telkenmale een strijd op leven en dood. Wie de oorlog verliest zal ge dood worden, en mocht hij het leven behouden, slaaf zijn. Zijn vrouw en dochters wachtten een wreed lot. De koning die de oorlog won, dankt zijn goden voor de overwinning. Andere volkeren, die zich bedreigd voelen door de nieuwe grote staat, hetzij Babyion, hetzij Assyrië, hetzij de Matahhi, hetzij de Perzen, hetzij de Hittieten, keren zich tegen de nieuwe machtsstaat, ze 'zullen overwinnen, en zullen weer over wonnen worden, met alle wreedheden, die oorlogen kenmerken. Het is tussen al die volkeren, dat we die wonderlijke reis krijgen van Vader Abraham, dat hij naar het westen zal trekken. Het is het wonderlijke in de wereldgeschiedenis, dat van al die oude volkeren, Babyloniërs, Assyriërs, Per zen, Meden enz. maar één volk is blij ven bestaan, de Joden. Het wonderlijke dat dit volk de nieuwe kracht heeft ge vonden na alle omzwervingen te rug te keren naar de kusten van de Middellandse zee, om daar een nieuwe staat te vestigen. Misschien niet ten onrechte: het uitverkoren volk. De foto's van deze week komen uit Mesopotamië. De ene is een dorp aan een zijtakje van de Euphraat, dadel palmen, water, een landweg, vriende lijke mensen. De tweede foto is een bewijs, dat men probeert de mensen naar betere landbouw-methoden te brengen. Er is gebrek aan water voor het land. Dat is al eeuwen zo. De be volking heeft verleerd, dat irrigatie een hulpmiddel is. Voor 5.000 jaren kende men het wel, nu niet meer. Het moet geleerd worden. Hier bij Koet-el-Ama- ra is de grote stuwdam in de Tigres. Nu is het woord aan de mensen zelf, om langzaam te komen uit hun gewoon te, om weinig te doen. Ze kunnen nu proberen landbouw te bedrijven. Doch het zal heel moeilijk zijn, hen vlug tot betere gedachten te brengen, een jon gere generatie zal eerst naar landbouw scholen moeten gaan, daar onderricht moeten krijgen. Laten we rekenen over 25 jaren zullen er vluchtige resultaten zijn. 2 foto's - twee werelden! J. Boomsma De brugge bie Spiekenisse gaen ze zes meter hoager maeke. Ons as Flak- keeërs, hawe d'r niet zo veul meer mee te maken, omdat t' er mar weinig meer binne, die mit de boat mee gaen om in Rotterdam te kommen. Dat gaet noe oalemaele over de Haeringvlietbrugge. Als de Spiekernisse brugge zes me ter hoager leit ze wUle dat van 't jaer nog doeë dan mot 'n alleeen mar voor zeeschepen ope, want de klei nere schepen kunne d'r dan onderdeur. Dat hadde ze mit de Baerendrechtse brugge oak motte doeë, want daer bêje nogal us un kwartiertje an kwiet. Over de Spiekenisse brugge neemt het verkeer oal meer toe, in dat wor nog drukker, as de verbinding Rockanje- Goeree gereed komt, al duurt dat nog even. Intussen zal d'r un tunnel ge bouwd worre tussen Spiekenisse in Hoogvliet, waer het Rijk voorrang an zal verlene. In 1975 mot die oeverver binding gereed weze, in dan kan de Spiekenisse brugge verdwiene. Die verbindingen staen oalemaele in verband mit de Deltawerken't Ene volgt op 't oare. Mit de ienundaosje van de bouwpit binne ze oak bezig, zo as je in Eilanden-nieuws heit kunne leze in uut de foto's heit kunne zieë. Dat doeë ze heel langzaam, want azze ze 'iet water d'r ineens in zouwe laete loape, zou dat de sluuzen kurme onder- -niene. Eerst as het waeter helemaele in de bouwpit staet, ruume ze de rieng- diek op, die de pit al tien jaer lang 'leit beschermd. Het zand van dien diek iebruke ze dan weer voor de aanleg /an de dammen. Bienae vier miljoen 'cubieke meter zand mot t' er wegge- baggerd worre, dus dat is nog al wat. Voor dat dit gebeurt motte eerst dè touwwerken die op die riengdiek staen ifgebroke in opgeruumd worre, o.a. un alectrische centrale mit un capaciteit die voldoende zou weze voor de straet- in de huusverlichting van un stad als Arnhem. In uuteindelijk komt dan de dichting van het Rak van. Scheelhoek. Dat duurt bie mekaore nog wel un jaer of wat, mar 't is net of m'n d'r minder belangstelling voor hawe op Flakkee, as toen m'n nog geiesoleerd waere. Dat komt dienk ik, dat m'n noe voor de overkante helemaele op Haeringvlietbrugge georiënteerd binne. Mar 't is niettemin un zeer belangriek werk, de spuisluuzen in het Haering- vliet behore tot een van de grootste waeterwerken in Europa. Het zal nog wel un poosje dure eer datte m'n d'r over kunne rieë, dan zal het wel un grote veranderienge te zien geve. Dan zitte de beweuners van de dichtbevolkte randstad Holland in un mum van tied op Flakkee. Ouddurp zal dan nog meer un trekpleister wor re in oak het Grevelingenmeer, want an d'n dam, die in het Brouwershae- vense gat geleid wordt, zitte ze oak niet stille. Schrammetje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9