DESIREE In hei zichi van de Lange Jan Zal SIcandinavië nog een poging wagen? seiiiü nieuws Naast smederij winkel in sanitair Ouderavend Clir. School te Nieuwe Toni Uitslag aanbesteding Mai IwMi Wl Diekhuusnieuws KEUVELAAR Onder wafer Land- en Tuinbouw Boekbespreking Eiland Tiioien WEERPRAATJE De groeten van uw buurman De elegante verbvingsritig MIDDELHARNIS M "%i il' Bladz. 2 .^ILANDBN-NIKÜWS* Vrijdag 10 februari J Spandoeken Wie kan^ het oordeel wegnemen? Een boetedag Als de zaken niet lopen zoals wij dat wel zouden wen sen, gaan wij pro testeren. Er zijn mensen die ineens in vuur en vlam vliegen als het niet gaat volgens hun zienswijze. Zij denken dat hun opvatting de bes te is en daar mag niet aan worden getornd. Hun me ning moet opge drongen worden aan allen. Meestal zit daar een dicta tor-neiging achter. Er zijn velen, die graag alles voor het zeggen hebben en wat zü naar voren brengen, moet ieder een maar slikken. Hun haan moet ko ning kraaien. Het gaat dan in de regel om het eigen-ik. Daar moeten wij al tijd mee oppassen, want de meesten hebben een hart, dat tamelijk hoog zit. Maar genoeg: het protesteren gaan wij nu in het openbaar op straat doen. Dat is een beetje mode geworden en het staat als we aan zo'n protestmars mee doen. Wij hebben wellicht gehoord wat er de dag vóór het kerstfeest in Am sterdam heeft plaats gehad. Een groep van ruim honderd Amsterdamse do minees en priesters liep van de Dok werker op het Jonas Daniël Meyerplein naar de Noorderkerk op de Noorder- markt. Twee hervormde dominees, een gereformeerde predikant en een pries ter droegen een spandoek, waarop te lezen stond: „In Christus' naam ophou den in Vietnam." Vlak achter het spandoek liep een dominee, die al op emeritaat staat van wege zijn leeftijd. Diens vrienden had den gezegd: je moet niet meedoen van wege je hart. Toen heeft die dominee geantwoord: ik wil meedoen juist van wege mijn hart. En hij dacht goed ge luisterd te hebben naar het Schrift woord: Behoed uw hart boven al wat te bewaren is, want daaruit zijn de uit gangen des levens. Aan de mensen, die de stoet gade sloegen, werd een manifst uitgereikt, waarin onder anderen stond: „Morgen 25 december zullen wij als predikanten en priesters weer het Kerstevangelie verkondigen in de kerk. Maar wij wil len dit nu op straat doen. Want wij geloven, dat de oorlog in Vietnam aan alle kanten in strijd is met wat het Kerstevangelie ons zegt. Daarom staat op het eerste spandoek: In Christus' naam, houdt op! Dit zeggen wij niet alleen tot Johnson, maar ook tot het Nederlandse volk, dat via zijn regering doorgaat Amerika te steunen in de oor log in Vietnam." De oorlog is in strijd met het kerst evangelie, staat er. Natuurlijk! Maar is heel ons leven niet in strijd met het evangelie? Wij moeten immers navol gers zijn van Hem, Die mens is gewor den. Wij moeten onze vijanden lief heb ben en zegenen die ons vervloeken. De eis van het evangelie wordt ons voor gehouden, maar beantwoorden wij daar aan? Het is niet alleen de oorlog, die ermee in strijd is. Wij behoeven niet verder te kijken dan naar ons dage lijks leven. Hoe leven wij ten opzichte van onze naasten en in verhouding tot God? Of hebben wij daar geen erg in? De apostel Paulus wist het wel, toen hij sprak: als ik het goede wil doen, ligt het kwade bij mij. En hij smeekte om verlossing van deze wantoestand: wie zal mij verlossen van het lichaam des doods? Welk mens, met een nuchter verstand en een menselijk gevoel, zal het voor de oorlog opnemen? Zijn de toestanden in Vietnam niet verschrikkelijk? Maar de Heere spreekt: Ik schep de vrede en verwek het kwaad. Alles wat er gebeurt op de wereld geschiedt onder de toe lating van God. De Heere tuchtigt een volk, of met watervloeden, of met hon gersnood, of met ziekten en zovele an dere oordelen meer. Die kunnen wij niet zomaar afwentelen, al zijn we duur ver plicht alles in het werk te stellen om tot vrede te komen. Het is heel eenzijdig om op de span doeken te schrijven: dit zeggen wij te gen Johnson en het Nederlandse volk. Is de president van Amerika alleen schuldig aan die oorlog? Heeft hij het voor het zeggen? Is ons volk er schul dig aan? Hebben wij die strijd in het verre oosten doen ontbranden? Hoeveel amerikaanse ouders bewe nen hun zonen! Zouden zij niet anders willen? Wie zal Gods hand afslaan en zeggen: wat doet Gij? Hebben wij in 1944 op spandoeken geschreven: Amerikanen, biyft uit Europa? Het was wel anders: wij za gen uit naar de nieuwjaarsboodschap van Churchill en de moed ontzonk ons, wanneer deze staatsman telkens maar moest voorspellen: bloed en tranen. Wij wilden o zo graag van de tirannie, waar onder wij zuchtten, verlost worden. Nog een maand en het is weer bid- dag in vele Nederlandse kerken. Zou den we nu alvast niet beginnen om ons volk, zo groot als het is, op te wekken om samen God te smeken of er weer vrede op de wereld mag komen? Wat zou er een kracht van uitgaan, als in al de kerken op een vastgestelde dag, het gehele volk van Nederland tot God ging roepen of er verandering zou mo gen komen! In Israël kwam men bijeen om de Heere te smeken of de oordelen afge wend mochten worden; de mannen en vrouwen kwamen samen en de zuige lingen werden niet thuis gelaten! Welk een ommekeer kwam er in Ni- nevé, toen het volk, tot de koning toe, zich verootmoedigde voor God. En de Heere deed het niet, lezen wij zo op merkelijk. Maar dan gaan wij niet lopen buiten de kerk. En dan kunnen ook de span doeken weg. Dan loopt geen emeritus predikant vooraan, maar dan bidt deze in zijn binnenkamer, met de deuren gesloten. En de Hemelse Vader, Die in het verborgen ziet, >zal het in het open baar vergelden. Eerst ieder persoonlijk in de schuld en bidden voor God. En dan in het openbaar allen bijeen op een boetedag. Zou er niet spoedig verandering ko men? Zou het in Vietnam niet gemerkt worden? En willen er mensen zo graag protest marsen lopen, laten zij dan op hun spandoeken zetten: Het zijn onze zon den die het ons zo bitter maken. Ver nedert u voor God en houdt Zijn ge boden, want dat betaamt alle mensen! Zwerver. (van onze weerkundige medewerker) December was te zacht en ook janu ari is gemiddeld als een warme maand te boek komen te staan. Het korte stra- lingswintertje van 5 tot 10 januari was niet in staat het maandgemiddelde van de temperatuur belangrijk te drukken. In De Bilt kon een gemiddelde etmaal waarde van 3,1 gr. C. worden berekend tegen 1,7 graad normaal. Tot deze voor veel mensen (behalve voor de kolenboer) gunstige uitslag, hebben vooral de laatste dagen van ja nuari, die uitzonderlijk zacht uitvielen, bijgedragen. Vanaf 23 januari kwam de gemiddelde etmaalwaarde van De Bilt steeds 5 graden of meer boven normaal uit, terwijl er absolute waarden tot 12 graden werden genoteerd. De warmbloedigheid van dit januari- weer is een gevolg geweest van het op treden van een diepe depressie bij IJs land. Dit minimum bestond het daar langer dan veertien dagen voor anker te gaan en tot twee- a driemaal toe een koude noordoostelijke luchtstroming, op weg naar West-Europa, boven Slees- wijk Holstein of aan de Elbe tegen te houden en af te leiden. Ook het krachtige hogedrukgebied van 1045 milibar, dat zondag 29 januari zulke ijzige weersomstandigheden met 27 tot 28 graden vorst tijdens de Euro pese schaatskampioenschappen in Lahti bewerkstelligde, moest zijn export be langrijk inkrimpen en koos tenslotte de verstandigste weg: uitwijken naar Rus land, waar men beter tegen twintig vijfentwintig graden vorst is gewapend dan in West-Europa. Inmiddels begon nen vrij veel mensen 'em na de intrede van februari te, knijpen. Ze herinnerden zich eerdere gevallen, o.m. uit 1956, waarbij in februari de winter ook zeer hevig uit zijn slof schoot na een war me december en januari. Verder speelt ook de bekende regel, dat actie reactie wekt, in deze mee. Twee weerdiensten- de Engelse, en de afdeling „lange af standsvoorspelling" van de Belgische Luchtmacht, wakkeren de onrustgevoe lens nog aan met de voorspelling, dat februari best eens met zeer koud weer op de proppen zou kunnen komen. De Belgen spraken zelfs van een lang aan houdende periode met strenge vorst. Daartegenover staan de prognoses vah de Amerikanen en Duitsers, die het op een overwegend zachts februari hou den. Fifty-fifty dus. Op het moment, waarop we deze bij drage gereed maakten waren er op de weerkaarten nog geen aanwijzingen, dat we op korte termijn naar de ijsmutsen zullen moeten grijpen. De west oost-circulatie was nog niet aan banden gelegd, alhoewel er wel weer iets koudere lucht over West- Europa doordrong. Het is een bijzonder boeiende bezig heid af te wachten, of de huidige sprok kelmaand al of niet een stunt voorbe reidt. In de luchtdrukverdeling doen zich nu belangrijke wijzigingen voor, pleegt de radiospreker in het K.N.M.I.-weer- praatje bij zo'n gelegenheid te zeggen en de lezer weet nu hoe laat het dan is. (Nadruk verboden) VARIA Het feit dat prof. dr. W. J. Kooiman met een Ned. Leeuw werd onderschei den gaf zijn overbuurman aan de Roo- seveltlaan te Amsterdam, dr. J. J. Bus- kes, aanleiding in het „Evang. Luth. Weekblad" aan hem de volgende ode te wijden: Geloof me. Kooiman, ik vind het mooi man! Je hebt je hart, je tijd, je krachten en je woning aan 't Lutherdom gewijd Nu kreeg je tot beloning een Nederlandse Leeuw Je werkt in Amsterdam zachtmoedig als een lam, je hebt geen leeuw begeerd Je Luther werd geëerd en Luther kan er tegen In opdracht van Calvijn wens ik je heil en zegen. wees dankbaar, vind het fijn ga voort, blijf aan het werk 't is heus niet overbodig in dienst van heel de kerk Ze zeggen: God is dood we hebben Luther nodig, nog nodiger dan brood. Leer ons het sola gratia en leef lang in de gloria! De zin van dit gedicht? Dat ridderschap verplicht! Wees ridder en wees stuurman! Gegroetje overbuurman. MIDDELHARNIS Ruilbeurs. De ruilbeurs waar vorige week over is gesproken, begint morgen. Allen die iets hebben te ruilen zijn morgen om 2 uur welkom in het Diekhuus om met anderen te ruilen. Zij die lucifermerken over hebben kunnen die altyd in de voorraden van het Diekhuus deponeren. De toegang tot de ruilbeurs is vrij toe gankelijk voor iedereen. De voorwaar de om op de ruilbeurs te komen is; zelf materiaal om te ruilen meebren gen. Biljarters. De biljarters van beide groepen wor den eerst volgende week verwacht. Dan zijn de prijzen intussen klaar en staat er nog een verrassing te wachten na melijk om uit te komen tegen de groep van maandagavond. Groep 1 en 2 ko men dus volgende week zaterdag uit tegen de groep „Smit". We willen dan graag om 7 uur beginnen. Hobbyclub voor jongens van 14 jaar en ouder Er bestaat nu de mogelijldieid voor aanmelding van leden voor een scfieeps- modellen-hobbyclub. Bij voldoende aan meldingen hiervoor starten we op maandag 20 februari a.s. Muziekinstrumenten Zij die muziekinstrumenten willen maken, kunnen dat doorgeven aan Riet Kievit, die verder wel weet welke in strumenten gemaakt kunnen worden. Bij voldoende aanmeldingen wordt ook hiermee zo snel mogelijk begonnen. MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand jan. '67. Vertrokken: Ant. Adr, Waegemakers en gezin van Middelhamis naar Leiden. M. V. d. Boogert van Stad aan 't Ha ringvliet naar Ermelo. M. W. J. Blok van Middelharnis naar Apeldoorn. A. P. C. van Kampenhout en gezin van Sommelsdijk naar Alfen a.d. Rijn. J. Kik en gezin van Middelharnis naar Oostflakkee. Adr. Vijfhuizen en gezin van Sommelsdijk naar Herkingen. Mar. Braber en echtgenote van Stad aan 't Haringvliet naar Dirksland. A. Reenalda en gezin van Middelharnis naar Den Haag. L. Arensman van Stad aan 't Haringvliet naar Dordrecht. Anth. A. Mijs van Sommelsdijk naar Amsterdam. Matth. V. d. Slik van Stad aan 't Ha ringvliet naar Utrecht. Ph. van der Est van Middelharnis naar Schiedam. H. de Wachter van Stad aan 't Ha ringvliet naar Oostflakkee. M. Joh. van Poppel van Middelharnis naar Roosen daal en Nispen. W. v. d. Mast van Stad aan 't Haringvliet naar Almkerk. J. J. Jelier en gezin van Stad aan 't Haringvliet naar Puttershoek. A. C. M. Kerklaan van Sommelsdijk naar Pijnacker. Corn. Looij van Nieuwe Ton- ge naar Oostflakkee. Th. G. Scheurwa ter van Stad aan 't Haringvliet naar Dordrecht. Jac. v. d. Wetering en ge zin van Middelharnis naar Rijswijk. A. C. Driesse van Stad aan 't Haring vliet naar Papendrecht. Ingekomen: M. Ghijsels te Stad aan 't Haringvliet van Dordrecht. J. P. C. Olivier te Sommelsdijk van Oude Ton- ge. K. Jac. Nuijens te Sommelsdijk van Zierikzee. P. Roos en gezin te Middel hamis van Nijkerk. J. C. Hogchem te Sommelsdijk van Dirksland. H. de Vries te Middelharnis van Delft. Corn, de Man te Middelharnis van Berkel- Enschot. M. Visser geb. Okker te Mid delhamis van Oostflakkee. Overleden: Johannis v. d. Boogert, 52 jaar, te Middelhamis. Lena van Lente- Breur, 78 jaar, te Sommelsdijk. Willem Krijgsman, 53 jaar, te Middelharnis. Johanna van Dalen, 77 jaar, te Som melsdijk. Lauris Daniël van Eesteren, 70 jaar, te Sommelsdijk. Leendert v. d. Broek, 62 jaar, te Sommelsdijk. Antho ny Roetman, 92 jaar, te Sommelsdijk. Leentje Koudijzer-de Gast, 83 jaar, te Sommelsdijk. Arentje Lokker-Human, 83 jaar, te Sommelsdijk. Marinus v. d. Boom, 87 jaar, te Nieuwe Tonge. Maat je V. d. Nieuwendij k-van Brussel, 92 jaar, te Middelhamis. Geboren: Martina Anthonia Cornelia Huizer en Laurens Petrus Johannis Huizer te Stad aan 't Haringvliet. Maat je Janna Visbeen te Nieuvs^e Tonge. Leonardus Rokven te Somümelsdijk. Lau- rus Snijder te Middelhamis. Willemina V. d. Put te Stad aan 't Haringvliet. Cornelia de Blok te Middelharnis. Leen tje Dorst te Nieuwe Tonge. Hester van Helden te Middelhamis. Johannis Adri- aan Nipius te Middelharnis. Maria Ja- comina Kransse te Sommelsdijk. Ca- tharina Bertha Verweij te Nieuwe Ton ge. Lena Grootenboer te Sommelsdijk. Wouter Wielaard te Sommelsdijk. Ël- berdina Driesprong te Stad aan 't Ha ringvliet. Martin Verhage te Middelhar nis. Willem Johannes van Heemst te Nieuwe Tonge. Walter Jeroen Maria*van Splunter te Dirksland. Huwelijken: D. Hoogmoed 23 en K. Hartensveld, 20 jaar. C. du Pree, 22 jaar en J. Helleman, 20 jaar. K. J. Nuijens, 19 jaar en M, Mastenbroek, 16 jaar. J. Broere, 20 jaar en P. E. Veenstra, 17 jaar. OOLTGENSPLAAT - Bevorderd tot plaatsvervangend commiss,aris van politie. De burgemees ter van Dordrecht heeft dhr. K. C. Ver kerk P.zn., oud-inwoner van Ooltgens- plaat en hoofdinspecteur van de ge meentepolitie, ambtenaar 2e klasse, met ingang van 1 febr. j.l. bevorderd tot hoofdinspecteur van politie, ambtenaar Ie klasse en plaatsvervangend commis saris van politie te Dordrecht. Verkeerscursus. Op 21 febr. a.s. start er te Ooltgensplaat een cursus voor alle weggebruikers, uitgaande van het Ver bond Veilig Verkeer. Plaats van sa menkomst is gebouw „'t Centrum", aan vang 7.30 uur. De leiding is in handen van de plaat selijke politie. Tevens zal men de nieu we verkeersregels uitvoerig bespreken, om zodoende te streven naar een veilig heid die hard nodig is in het steeds toenemende verkeer. Men dient met de nieuwe regels op de hoogte te zijn: ook degenen die per bromfiets of zelfs met een gewone fiets de pad op gaan. De RIJMEN VAN TIJMEN Bouwput onder water. Alles loopt er vol. Langzaam aan maar zeker, Het gaat heus niet dol. Maar het moet tenslotte. Hier gebeuren gaan. Zodat alle vloeren. Onder water staan. Ook de stortebedden. Zien we straks niet meer. Alles wordt zo'n beetje. Zo het was weleer. Maar er is ter plaatse. Heel wat werk verzet. Daar wordt in de toekomst, Nog meer opgelet. Ja, daar onder water, Zit een kapitaal. Dat is vast en zeker. Wel 'n lang verhaal. En weer gaan we verder, Nu een dam gelegd, En dan kunnen auto's. Op die baan terecht. Nog wat jaartjes wachten, En het Haringvliet, Is voor de toeristen, Wel een prachtig gebied. Waar nu velen zwoegen. Rijdt men dan heel snel, Zulk een korte afstand. Die voldoet toch wel. Ja, er is ter plaatse. Al iets groots verricht. Maar wat er gaat komen, Doet de deur wel dicht. TIJMEN. OOLTGENSPLAAT De heer P. Kamp, die aan Voorstraat no. 11 het oude beroep van smid uit- oefend, heeft naast dit ambacht al en kele jaren geleden zijn zaak uitgebreid met een ijzerhandel en gereedschappen- assortiment. Achter het pand Voor straat heeft hij daartoe twee panden, uitkomende aan de Zuid-Achterweg in gebruik, waarin naast een bergplaats een kleine winkel werd gevestigd. Deze winkel is nu vergroot en werd tevens showroom. De twee kleine ramen wer den veranderd tot een groot etalage- raam, terwijl van binnen een gedeelte werd ingericht als sanitair-afdeling. Met een wand van zwart Balamur (in tegemotief) komen de wastafels en an dere toiletbenodigdheden zeer goed uit. Langs de wanden is gaatjes-board aan gebracht waaraan diverse gereedschap pen zijn gehangen; ook op land- en tuinbouwgebied. De verbouwing van deze showroom- winkel werd verricht door de heer M. de Vos, schoonvader van de heer Kamp. Als rustend-timmerman heeft hü zijn oude beroep hierin voor de volle 100% in praktijk gebracht en met succes. Za terdag j.l. is deze zaak aan de Zuid- Achterweg no. 12 geopend. Met deze onze gelukwensen. SOMMELSDIJK Dammen. Het eerste 10-tal van D. en Zet speelde in de hoofdklasse tegen het eerste 10-tal van Goes en verloor met 8—12. Het tweede 10-tal verloor met 713 van Goes II. Persoonlijke uitslagen zijn, eerste ko lom spelers van D. en Z. Afd. I: H. Groenendijk R. Rijkse 0—2 B. Vis J. Sinke 0—2 K. Vis C. Rijk 0—2 P. Noordijk J. Louwerse O2 J. V. d. Broeke M. J. Jeremiasse 2O I. Koese C. V. Bienen 11 A. Krijgsman J. Schot 2O J. Lodder Jac. Schoester 11 F. Noordijk C. Hollestelle 0—2 C. Zoon O. Schot 2-0 Totaal 8—12 Afd. Il: C. Polder C. v. Damme 0—2 M. V. Lente W. Dekker 0—2 J. Dekker M. de Klerk 1—1 L. Bmggeman C. de Klerk 0—2 A. Knape L. Dekker 0—2 G. Knöps Mijnsbergen 2—0 A. V. Gulik Mulder 2—0 T. V. Brussel G. Gorsse 1—1 W. V. d. Boogert v. Zeist 1—1 J. v. Es D. V. Dalen 0—2 Totaal 7—13 cursus is dus voor allen, ook voor hen die een rijbewijs hebben, of die dit trachten te bemachtigen. De cursus be staat uit ongeveer 6 lessen; het cursus geld bedraagd 15,alles inbegrepen. Opgave s.v.p. zo spoedig mogelijk bij de heren E. D. Overbeeke, Z. Achter weg 9, Ooltgensplaat en C. A. M. Smeets, Galathesedijk te Achthuizen. Een en ander gaat uit van de afdeling Ooltgensplaat en omstreken van het Verbond voor Veilig Verkeer. - Landbouwvereniging verkoopt sproei" materiaal. Voor de plaatselijke Land bouwvereniging is het sproeibedrijf niet lonend meer. De landbouwers gaan veelal over tot het aanschaffen van eigen materiaal. Het bestuur heeft daarom besloten de nu overtollig ge worden inventaris te verkopen onder de leden. Men heeft hiertoe een in- schrijfbiljet ontvangen. optreden van de hoogste klassen met muziek, zang en declamatie Lezing dhr. Overduin van Barti- meüs over opvoeding en onderwijs aan blinden De voorzitter van het schoolbestuur, dhr. C. Vreeswijk, opende deze drukbe zochte ouderavond door te laten zingen Ps. 25 7 waarna Schriftlezing 1 Sam. 2 12 t.m. 26 en gebed volgden. De heer Vreeswijk heette daarna al le ouders, bestuurs- en oud-bestuurs- leden, afgevaardigden van de kerke- raad en in het bijzonder dhr. Overduin, medewerker van „Bartimeüs", hartelijk welkom. In zijn openingswoord wees hij op het grote voorrecht van de kinderzegen en het tweede voorrecht: dat deze kin-, deren de gelegenheid hebben Chr. On derwijs te volgen. Het volgende programmapunt was het optreden van de 5e en 6e klas. Vooraf vertelde het hoofd der school de heer Gravendeel, dat het een plezier is om met deze bijzonder enthousiaste klassen te werken, op allerlei gebied. Hij noemde slechts één voorbeeld: n.l. hun spontaniteit waarmee ze dit jaar weer aan allerlei acties en collec tes hebben meegewerkt en dankte daar bij ook de ouders, op wier portemon- naie zo vaalc een beroep was gedaan. Zo is er maar liefst dit jaar büna f 5000,bijeen gebracht voor allerlei doeleinden (o.a. slachtoffers Vietnam, Surinama, Zending, Hemava, Kinder postzegels, T.B.C, en Rheumabestrij- ding). Dhr. Gravendeel zag het als een van de mooie taken van het Chr. onderwijs, het kind bij te brengen en te stimule ren, iets over te hebben voor anderen, die het minder goed dan zij hebben of die gehandcapt zijn. Daarna brachten de leerlingen bege leid door dhr. Gravendeel hun pro gramma van zang, blokfluiten en de clamatie ten gehore. Het geheel werd bijzonder stijlvol en vlot gebracht. De verschillende num mers werden door een leerling, Gert Noteboom, aan elkaar gepraat. Er wa ren lijdens- en paasliederen te beluiste ren, maar ook liederen uit de volkslie derenbundel die op pittige wijze wer den gebracht. Grote bewondering oogst te de blokfluitgroep, terwijl zo wel de ernstige als humoristische gedichten J overgave werden gedeclameerd. Aan het einde van het opirel mocht een van de leerlingen, n| Huizer, het geld van de actie: „Kwal voor Bartje" aan de heer Overij overhandigen n.l. f 340,Henk, spontaan f 20,uit zijn spaarpot h| geofferd, werd door de heer Ov(-rd| evenals de andere medewerkertjcs J telijk bedankt. Na de koffiepauze en een woor inleiding van de heer Overduin werj de aanwezigen, d.m.v. kleurendia's bandrecorder uitgenodigd een kijkje] nemen in „Bartimeüs," het Chr. in tuut te Zeist, waar 110 blinde kin; ren in staat worden gesteld on den' te volgen, geholpen door een staf deskundigen. Nog eens 115 kinderen beperkt gezichtsvermogen gaan op afzonderlijke school. Beide scholen den voorbereidend lager onderwijs g daarna volgt o.a. u.l.o. lager techi en huishoudonderwijs. Dit alles steli meeste kinderen in staat later (ji werk in de gewone ziende samenlc in eigen onderhoud te voorzien, „Bartimeüs" heeft echter ook - men (Gld.) een instituut de „Er; waar ca. 40 kinderen wonen, die halve hun blindheid of slechtziend},! nog andere lichamelijke en geesfet handicaps hebben. In Doetinchem is Springplank", waar een 30-tal iv, getroffen kinderen door medische sociale verzorging zo ver mogelijk een menswaardig leven worde,-; bracht. Grote plannen zijn er om in D: een uitgebreid instituut te bom voor blinden. Voor 1000 mensen verplegend personeel met een mea centrum, kapel en bejaardencenti Dit project gaat 30 40 miljoen gu) kosten. De actie „Kwartje voor B; je" is daarvoor bestemd. Aan het slot van de avond bracht! Verkade, ere-voorzitter van het scftj bestuur, dank aan de heer Graven en de heer Overduin en wees de oik op het voorrecht, normale kinderei hebben. HiJ eindigde met de wens het geld voor de plannen in Doorsj komen zal en wenste het perso: sterkte toe bij het opleiden van kinderen, niet alleen voor dit maar voor het eeuwige leven. Na het a; van Ps. 146 3 en 6 sloot ds. Vek deze avond met gebed. GOEDEREEDE Onderstaand is opgenomen de uit slag van de j,l, maandag gehouden openbare aanbesteding aanleg straten en riolering t.b.v. de bouw van 60 wo ningen in het uitbreidingsplan „Den Aanwas" te Stellendam. Aannemings Mij C. van Herk Tzn., N.V., Nieuwerkerk a.d. IJssel f 137.000- C. de Rade, Rotterdam f 152.400,—; Aannemingsbedrijf Fa. J. de Ruiter Zoon Hardinxveld-Giessendam f 145. 000,H. Hienstra, Nieuwerkerk a.d. IJssel f 141.000,Aannemersbedrijf H. Stouten, Brouwershaven f 136.000, Aannemingsbedrijf „Schouwen-Duive- land" N.V. Zierikzee f 123.000,—; Oos terling Aannemingsbedrijf N.V. Middel harnis f 131.000,—; N.V. Aannemings Mij Flakkee" Middelharnis f 146.800,—; A. Mans, Aannemer-Metselaar Melis sant f 146.800,—; Fa. P. van Dongen Zn. Aannemersbedrijf Haamstede f 129.800,Aannemingsbedrijf Fa. M. v. d. Velde Zn. Bruinisse f 140.780,—; Aannemersbedrijf Fa. A. W. Wandel Nieuwerkerk (Z.) f 136.900,—; A. J. Dij kers Zn. Middelharnis f 120.450,—; W. Mooijaart, Aannemer Oude Tonge f 145.000,—; Fa. S. Bezuijen Zn. Oud- dorp f 133.000,—. De begroting, opgesteld door het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandsche Gemeenten beliep een bedrag van f 170.000, Meer suikerbieten in 1967? De vaak matige, financiële uitkomst bij de teelt van verschillende land bouwgewassen is één van de redenen, dat er nog meer belangstelling komt voor de suikerbietenteelt. In 1966 stak de geldelijke opbrengst bij deze teelt veelal gunstig af bij die der overige gewassen; velen willen dan ook de teelt op hun bedrijf uitbreiden, temeer, daar de vereenvoudiging en spreiding bij het voorjaarswerk en de nagenoeg volledig gemechaniseerde oogst de teelt van suikerbieten nog aantrekkelijker heeft gemaakt. De suikerbiet blijft ook onder de sterk gewijzigde omstandigheden de basis van een gezond bedrijf. Het algemeen gebruik van hoog-een- kiemig zaad valt niet meer weg te denken uit de moderne teelt: de gun stige ervaringen van de afgelopen ja ren met precisiezaad, gelegd op een afstand van 4 tot 7 cm in de rij, heeft bij verschillende telers de vraag doen opkomen, of de volgende stap; zaaien op een grotere afstand in de rij, b.v. 12 of zelfs 15 cm, niet al te riskant is. Nadrukkelijk moet gesteld worden, dat een optimaal aantal alleenstaande bieten per ha een eerste voorwaarde is, om een zo hoog mogelijke oogst te verkrijgen; deze laatste wijze van zaaien is slechts verantwoord, indien alle bij de zaai betrokken factoren aan de allerhoogste eisen voldoen. Het „zaaien op eindafstand" lijkt be ter te passen bij gebruik van natuur- lijk-eenkiemig zaad, dat binnen af zienbare tijd voor proefsgewijze uitzaai beschikbaar zal komen. Uit de cijfers van de onlangs ver schenen nieuwe uitgave van de Be schrijvende Rassenlijst blijkt, dat de teler bewust kiest en bij voorkeur oogstzekere rassen zaait; van deze ras sen nemen Polykuhn, Klein Wanzleben E en Klein Wanzleben Polybeta on geveer 75 "h van het areaal in; laatst genoemd ras kan vroeg gezaaid en vroeg geoogst worden en geeft, evenals het ras Klein Wanzleben E, een hoge economische opbrengst. Ook dit jaar is er reden genoeg om de suikerbiet een ruime plaats in het Kerkhistorische Kroniek: „De Gereformeerde richting te Giem dam-Sliedrecht, Uitgave E. Stoppelenburg, Loenensestraa: Den Haag. (3e Jaargang no. Si. jK Miet de reglmaat van een klok schijnt ieder kwartaal de „Kerkh:>' sche Kroniek" van dhr. Stoppelen: telkens weer vinden wij er groot noegen in de verwerkte historische gevens door te nemen. Deze keer het over de oud-Gereformeerde riet; Giessendam-Sliedrecht; de af schei; van 1834 heeft te Giessendam en streken grote invloed gehad. In werd er al een Chr. Afgescheiden meente gevormd, tengevolge van crisis in die gemeenten in 1838 e: ontstaan van een Gereformeerde meente onder het kruis, onttrok zici: groep, die in gezelschap bijeenkwar Deze groep kreeg in 1840 een voor; ger in Bastiaan Stekenburg, eerst logisch student te Leiden en la;? Groningen, Van deze predikant w een uitvoerige levensloop geschetst is van 18451851 ook nog predikant weest te Nieuwerkerk-Oosterlan; Schouwen-Duiveland. Ook van ds C. Wüst wordt een biografie gegevf Vele kerkgroeperingen hebben z:: de loop van meer dan een eera Giessendam en Sliedrecht gevor.i: Te Sliedrecht ontstond omstreele een Vrije Geref. Gemeente, wai' Maarten v. d. Spek predikant were in 1886 naar Dirksland vertrok. .oefenaar G. J. Wolters is er voort ger geweest; deze vertrok in 1893;. de Vrije Geref. Gemeente te Ooltg plaat. In deze kroniek wordt ook ree: gemaakt van de breuk met de Geref. Kerk van ds. J. Vreugde door wiens uittreden er een Geret meente werd gesticht. In 1928 giK J. D. Barth van de Chr. Geref.' over naar de Geref. Gemeenten. Ook lezen wij er een en anrier i: ds. Johannes Overduin, die zich van de Geref. Gemeenten onttr:; hebben zich nogal wat vrije F' afgewisseld onder verschillende mingen. Zo werd in 1908 de Herïc: godsdienstonderwijzer Jan He- Boogaard (die ook nog te Stelle' gediend heeft) afgezet, omdat h;; vrije kringen oefende. Op 26 nor werd hij door ds. H. Stam v.^n a.d. IJssel tot predikant bevestig voorganger van een Sliedrechtse Zowel in Giessendam als in Slie* ziJn momenteel zeven kerkgroepes De kerkelijke kaart van de?c' P'^' is dus wel zeer gevarieerd. In de Ned. Herv. Gemeente tC' sendam is een Geref. Bondsprefi= te Sliedrecht midden-orthodox en Bondsprediking. Het abonneement van deze Kc;> torische Kroniek is slechts tA-ee f- per jaar; wie de nummer.5 be* krijgt op de duur een schat var.; kelijke gegevens over verscfe- streken uit ons land, Gemakshalvs melden wij hier het giro-numnie[ de heer Stoppelenburg te üe" Giro 169442, Geslaogd. Te Bergen op '''-o°^t. slaagd voor het praktijkdiplowa ,,'1 houden de heer W. C. van de te Poortvliet. Voor het examen vakbekwa'f,'! gasfitter slaagden de heren A. te Scherpenisse en J. Verhoole Annaland. et is nog vrq ar toch is eds keus uil Stuks, in alle Komt n| U dacht, dat u wagen kon koi u'nü een Ford| u gecreëerd, Pele, pittige 1i^ lies en raceslj Verchroomde bouwplan te geven; een juist van precisiezaad is één der f heden, om de teelt van suiker' uit te breiden. OFF. TEi Mil Adviesprijs

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6