verkiezingen Garage KnSps Ook Poortugaal heeft geen hoefsmitl meer.... 1 Tovenaar Meditatie „Eilanden-nieuws" Ouderavond Groen van Prïnstererschool X Tank óók g 1 F^.C. KORTEWEG a ZOON AANRIJDING GEHAD? Zondagsdienst artsen 39e jaargang Vrijdag 10 februari 1967 No. 3560 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond VOOR BABY'S HUIDJE Wakker zijn MOBIL BENZINE Brillant' van Andel Fruitmanden en Fruitbakjes «,De Fruitcentrale' Man verdronk in Zeeuwse Meer If araan |n dit PRINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABOMJEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. &ver- erso- 136. Ivon- Iruari lensdag 15 februari wordt een be- liike dag voor het Nederlandse i Dan immers wordt een nieuwe Ide Kamer van de Staten-Generaal —uien enige maanden vroeger dan lèrmaal de bedoeling was geweest, loordat het kabinet-Cals in „de nacht fan Schmelzer" voortijdig ten val werd gebracht Heel Nederland zit m span- ling wat er uit de stembus zal komen, Irant daarvan hangt grotendeels af hoe ans land in de komende jaren gere geerd zal worden: links of rechts of nissenin. ledere verkiezing brengt spanning, maar deze toch wel meer dan vorige. Ons politieke leven is in een impasse geraakt. Een grote verwarring is ont staan. Algemeen heerst de mening, dat de toonaangevende partijen door diver se oorzaken zijn vastgelopen met hun tot dusver gevolgde beleid, met name wat betreft de vorming van stabiele regeringen. Na de vorige verkiezingen (1963) trad het kabinet-Marenen op, dat reeds na 1 jaar en 7 maanden door interne meningsverschillen over de Om roepwet struikelde. We hebben dat be treurd, want de koers, die het volgde, was wel niet ons ideaal, maar toch in de gegeven omstandigheden nog de bes te, die men kon verwachten. Er heeft Jeref. c bdenveif |nte aiW^ 1, de het' tte Pries tten narti verden Janse, eren Jat Iming at Jdanlcte, werdi Ie gekoze pture, v; ervuld. mevr,, |n dood. kelstra; |ide vrot ■ijze op i: th iema: en koo,' ^heel ve: de polit gemaal: naar k loneel vi Instateen- rgemeesl! lolff hoer laven vï ^men e beken Ai Ver. Stt lis bespit tidsinstar, met luwe kof' In de N,l Ireis hoor tingsezet Ipstelwet |1 was gf hiervof lareijs t |e oorzas' Jm 's mor Itrein lak hieri; lende e» [laar te' len o verf IV. zater |0 uur, zi. Iste" Kei- >ting va: iioude aderwerp: Ider u'ofc' iBevela» lüur W 3e hoof* |rleiding=' verzakt! bezig was kndse Ga-' .n, D« Vrouw? op vriJ- »n samef het êl ad in MiddaS' tebeds*S lana" /[erwede frazee a'f- klaar i daarna achter de schermen in Den gedurende zes weken een geheim- ^Pg politiek spel ontwikkeld, dat tot d^^er nog nimmer is opgehelderd. De omroepkwestie is toen misbruikt om een uitgesproken linkse politiek te gaan voeren onder auspiciën van de heren Cals en Vondeling met steun van mr. Biesheuvel en prof. Diepenhorst. Dit is een soort „staatsgreep" geweest, want zegwas in strijd met de verkiezingsuit slag van 1963. Gelukkig heeft dit kabi- netrCals slechts 1 jaar en 7 maanden het bewind gevoerd, doordat het in no vember 1966 werd weggestemd, waarna het overgangskabinet-Zfllstra optrad, dat zoveel mogelijk orde op zaken pro beert te stellen. Het is echter een min- deïheidskabinet (alleen K.V.P. en A.- R.P.) en we wachten dus op de uitslag van de verkiezingen, waarna een nieu we regering moet worden gevormd, die op deze uitslag gebaseerd moet zijn. Deze gang van zaken (vier kabinets formaties binnen vier jaar) wijst erop, dat er iets is in de Nederlandse poli- ti^. Het lijkt op de vóór-Gaullistische to®tanden in Frankrijk. We gaan hier njaf-niet verder op in; dat lijkt ons overbodig na de lange serie artikelen over het partijwezen, die we pas be ëindigd hebben. De vraag is óf en in hoeverre het vrijwel algemene onbeha gen in de uitslag van de verkiezingen tot: uitdrukking zal komen. Het is niet onoaogelijk, dat daarin enige indicaties tójiromtrent te vinden zullen zijn, al Éö^het niet eenvoudig zijn, daaruit de juiste conclusies te trekken. We hopen daarop nog wel terug te komen. Het spreekt vanzelf, dat er allerwe- geör al druk gespeculeerd wordt over de vraag, welke regering er zal komen na de verkiezingen. Daaromtrent lopen de wensen uiteraard sterk uiteen. Al wat „links" denkt in Nederland, d.w.z. sociaal-economisch links, zou wel graag een combinatie zien als bij het kabinet- Cals, dus van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. alleen met dit verschil, dat er dan een w^rborg zou zijn van de zijde van de IC^.P., dat deze partij weer niet hal verwege de rit het kabinet beentje zou lichten. De grote vraag is echter pf de leiding van deze partijen dit zou aan durven. In de K.V.P. zit een stevige rechtervleugel en een grote midden groep, die helemaal geen prijs stellen op een herhaling van het Cals-experi- ment. In de A.R.P. zijn ook velen ge schrokken van de droeve resultaten van dat zo progressieve beleid. Prof. Zijl stra laat nu zien hoe het beter kan. En de P.v.d.A. houdt het natuurlijk onver anderd op een progressieve politiek met een aantal specifiek socialistische desi derata. Daardoor zal bovengenoemde combinatie er niet gemakkelijker op worden. Vast staat, dat de P.v.d.A. en de V.- V.D. beide hebben uitgesproken, dat ze niet samen in één kabinet willen zitten. Dat is ook begrijpelijk, omdat hun so ciaal economische opvattingen te veel uiteenlopen. Van K.V.P. en A.R.P.-zijde is medegedeeld, dat zij in elk geval gaarne een eensgezind optrekken van de drie confessionele partijen zouden zien. Indien de C.H.U. hiermee akkoord zou gaan zouden ze inderdaad sterk staan in hun onderhandelingspositie ïnet de vierde partner, hetzij dit de P.v.d.A. is dan wel de V.V.D. De drie traditioneel rechtse partijen zijn niet in staat zonder bijstand van een vierde een regering te vormen met een be hoorlijke meerderheid in het parlement. Momenteel té\len hun fracties samen 76 van de 150 leden, dus precies de helft plus één. De jongste prognose van de a.s. verkiezingen geeft voor hen 49''/o aan van de stemmen, dus nog niet eens de meerderheid. Deze oplossing is dus uitgesloten. Er moet absoluut een vierde partij ingeschakeld worden. Wordt dit de P.v.d.A., dan zal de C.H.U. waar schijnlijk niet meedoen. En tegen de V.V.D. zal waarschijnlijk een deel van de K.V.P. en van de A.R.P. bezwaren nebben. Het wordt dus weer eeri moei lijk geval. „Zo laat ons dan niet sVipen gelijk als de anderen, maar laat oks via'kBn en nuchter zijn. Want me sZsz m, slapen des nachts, en die dronken zijn, zijn des nachts dronken. Maar wij, die des daags zijn, laat ons nuchter zijn, aangedaan hebbende het borstwapen des geloofs en der liefde, en tot een helm de hoop der zaligheid." (1 Thess. 5 6—8) II. De wereld slaapt. Dat is begrijpelijk, want zij behoort tot de nacht. Daarom ook bedrinkt de wereld zich. Want dat behoort eveneens tot de nacht. De wereld kan de nuchterheid niet verdragen. Zij wil leven in een roes. Zij wil niet denken aan de dag. Zij haat het licht. De gedachte aan de komende dag kan haar immers alleen maar beangstigen. Zij is bang voor morgen. Want zij heeft geen verwachting. Dat de wijze maagden de ogen niet open houden, is droevig. Zij behoren namelijk niet tot de nacht. Zij zijn uit de duisternis geroepen tot het licht. Zij zijn van de dag. Daarom worden zij juist opgeroepen tot waakzaamheid. Zij hebben ervoor te waken nuchter te zijn. Zij mogen zich niet bedrinken als de wereld. Het verschil met „de anderen" moet daarin juist uitkomen. Want de gemeente heeft een ander leven. Zij heeft ook een ander levensdoel. De gemeente heeft wél verwachting. Zij leeft op de laatste toekomst. Want zij heeft een andere Koning. Het lijkt zo dwaas, zo hoogmoedig en zelfverzekerd. De wereldse slaapt en be hoort tot de nacht, die eindigt in de buitenste duisternis. „Maar wij zijn van de dag!" Als wij letten op wat de wereld biedt en presteert; als wij ook zien op wat de kerk in die wereld betekent, dan zijn wij geneigd op zijn minst de apos tel te verdenken van dwaze grootspraak. Stelt u zich even voor: deze beproef de apostel, deze geschonden mens, klein en onbelangrijk, staat tegenover de in drukwekkende grootheid en de stralen de cultuur van de wereld, waarin hij leefde. Ogenschijnlijk is het dan toch dwaas, dat deze man schrijft: wij zijn van de dag, de „anderen" zijn van de nacht. „Wat wil toch deze klapper zeggen?" Is dit niet de dwaasheid van het woord des kruises? Is dit niet zijn ergernis. Gods kind leeft in het licht. Het behoort tot de dag. En „de anderen" mét al hun macht en wijsheid zitten in de duisternis. Zij behoren tot de nacht. Daarom slapen zij. En zij bedrinken zich. Dat heeft Paulus geleerd dwars door griekse wijsheid en joodse eigengerech tigheid heen. God heeft de nieuwe dag doen aan breken. Hij heeft de duisternis verbroken. Hij heeft de nacht verdreven. Het dwaze Gods is wijzer, dan de mensen. Tegen zijn eigen wijsheid in en tot zijn ergernis heeft de apostel dit erva ren, toen het God behaagde Zijn Zoon in hem te openbaren. Het licht, waarin Paulus zich waande, bleek duisternis te zijn. Dat deed hem de dood aan. Maar door de duistere dood heen brak het nieuwe leven aan. De garantie van de dag viel hem ten deel. Dat nieuwe leven, geboren in de duis ternis van de dood, betekent het „wak- ker-zijn." Niet meer slapen als de anderen, maar in nuchterheid vechten tegen de duistere machten van de nacht, omdat God de kinderen „des'daags" aangordt tot de strijd. Zij dragen het harnas van geloof en liefde, en de helm van de hoop der za ligheid. De paraatheid tot de strijd mag niet ontbreken. Als dat gebeurt, vervalt hij, die „des daags" is, in de nacht. Daarom houdt God bij Zijn kinderen de spanning erin! De spanning van het geloof dat niet ziet, maar weet. De spanning van de liefde, die naar de toekomst trekt. De spanning van de hoop, die niet be schaamt. Want: God is ons ten schild in 't strijdperk van dit leven, En onze Koning is van Israels God gegeven. Polsbroek. Ds. E. F. Vergunst. We zijn hiermee intussen al gekomen tot de prognoses omtrent de uitslag op 15 februari. Het N.I.P.O., de Telegraaf, het weekblad Revu hebben er al ge publiceerd. Ze hebben opiniepeilingen verricht en deze week zullen er nog meer komen. De vraag is altijd, welke waarde men daaraan moet hechten. De ervaring heeft geleerd, dat ze de ten dens van de veranderingen aardig aan geven, maar dat de getallen zelf nogal afwijkingen vertonen van de werkelijke uitslag, wat niet verwonderlijk is, ge zien het naar verhouding steeds kleine aantal geënquêteerden. Alvorens er hier enkele over te nemen geven we zonder kwantificering onze eigen visie op de aanstaande verschuivingen. Een voornaam pimt is, welke partij de grootste wordt, omdat daaruit de eerste kabinetsformateur wordt aange wezen. Zal dit de K.V.P. of de P.v.d.A, worden? Behalve in 1952 en 1956 was het na de oorlog steeds de K.V.P. Bij de Statenverkiezingen van 1966 zakte de P.v.d.A. van SO'/o in 1962 op 23 in 1966! Nadien is ze wel in herstel. Ze zal nu wel wat verliezen aan D'66 en de P.S.P., maar anderzijds zal ze ontevreden K.V.P.'ers winnen n.a.v. de „ruk naar rechts" van november 1966 door deze partij én een contingent kiezers, die ontevreden zijn over de politiek van het kabinet-Zijlstra. De K.V.P. zal onge twijfeld enig verlies lijden door de in terne troebelen na „de nacht van Schmelzer" aan de P.v.d.A., maar ze zal wel wat vroegere kiezers van de B.P. terugkrijgen. In elk geval geloven we, dat de K.V.P. toch met een groter aantal zetels uit de bus zal komen dan de P.v.d.A. De V.V.D. zal wel een paar zetels win nen ondanks de zekerheid, dat ze een behoorlijk aantal stemmen zal verliezen aan de pas opgerichte D'66, die in hoofdzaak bestaat uit vroegere linkse liberalen. Ze krijgt opgetwijfeld kiezers terug van de B.P. Dat ze zulk een felle oppositie heeft gevoerd tegen het kabi net-Cals zal haar geen windeieren leg gen. Ook haar anti-zuilenpolitiek in de omroepkwestie zal haar winst bezor gen. De A.R.P. zal ook wel vooruitgaan. Haar huidige vaste kern, zowel van rechts als van links, blijft haar door al les heen trouw. Wanneer prof. Zijlstra haar lijsttrekker was geworden, zou ze beslist een flinke winst hebben gemaakt want diens politiek wordt ook door vele niet-A.R. sterk geprezen. Ook zonder deze bekwame econoom op de lijst zal ze toch nog wel van zijn werk profite ren. Biesheuvel, een gematigd-linkse fi guur, spreekt de jongeren aan en Rool- vink de „mannenbroeders". De winst zal echter wel bij één zetel blijven. De C.H.U. staat eveneens op winst, omdat ze niet meedeed aan het bewind- Cals en op de bres stond voor een ge zonde economie en strijd tegen de in flatie. Ze zal waarschijnlijk voor het De beste benzine héb ik. Naar de i 'beste bediening stréêf ik. En iaarby altyd een kleine attentie! S. V. d. Valk. eerst de A.R.P. in stemmen- en zetel tal overvleugelen. Wat de kleine partijen betreft, de P.S.P. zal wel enige winst boeken door de kwestie-Vietnam, de monarchie controverse en de Amsterdamse troe belen. De C.P.N, loopt kans iets achter uit te gaan, de S.G.P. blijft stabiel even als het G.P.V. en van de B.P. is niets verstandigs te zeggen. Dat hangt hele maal in de lucht. Hieronder volgen en kele prognoses: van het N.I.P.O., van een 8-tal journalisten (gemiddelde) en van mevr. v. Someren. Het aantal is dat van de nieuwe fractie in de Tweede Kamer. Men vergete echter niet, dat zich tot de laatste dag nog verschuivin gen kunnen voordoen onder het grote aantal „zwevende" kiezers. 02 O :b> >5 P.v.d,A. 43 42 42 40 V.V.D. 16 18 18 18 A.R.P. 13 14 13 14 C.H.U. 13 15 14 15 P.S.P. 4 6 5 5 C.P.N. 4 3 4 4 S.G.P. 3 2 3 3 B.P. 3 4 4 4 G.P.V. 1 1 1 1 D '66. 2 1 1 VOOR BETER VOOR BETER f^ --------" NflflR DE MlDDELHnRNIS-TEL:232S telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-httfs Kelescenl Zelf geenschrammetje? Gefelici teerd, het had erger kunnen zqn. Uw wagen kunnen we repareren, uitdenken en spuiten. En vak kundig. En nog billgk óók! MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS Donderdag 16 febr. a.s. zal de ouder avond van de Groen van Prïnsterer school worden gehouden in de Jeugd- haven te Middelharnis. Aanvang half acht uur. Er zal een lezing met dia's en geluids banden worden gehouden, verzorgd door het Chr. Instituut voor dove kinderen „Effatha" te Voorburg, getiteld: „De wereld van het dove kind." Het slotwoord wordt gesproken door ds. G. Mouw, predt. bij de Ger. Gemeen te alhier. schitterend bazit voor alUJdl Hoogstraat 1(4-101 Beyerlandaalaw Vt Rottardam Van zaterdag 11 februari v.m. 12 uur t.m, maandag 13 februari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, telef. 01877- 262, Dirksland. Oostflakkee: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Gorissen, telefoon 01877-500, Dirksland. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer A. Wagner, die renarts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEISr Zondagsdienst artsen. Zondag 12 febr. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500 St. Phi- lipsland. Het was een oud, simpel mannetje dat binnen kwam en waarvan wij met veel moeite begrepen dat hij een broek voor zichzelf nodig had. Daar heren kleding echter niet tot de door ons ge voerde artikelen behoorde, vertelde de chef hem vriendelijk dat hij daarvoor even naar collega S. moest gaan, die hem zeker zou kunnen helpen. Maar dat bleek lang niet in goede aarde te vallen. „Naar S.? Nee daar ga ik niet heen; daar kom ik niet, want die kan to veren." Onze monden vielen open van verba zing over de vreemde wending die dit gesprek nam en het duurde dan ook wel even voor we door hadden dat hij collega S., die een verdienste lijk amateur-goochelaar is, had zien optreden op een avond voor „ouden van dagen" en dat hij daarvan een angstig ontzag voor deze man had overgehouden. Maar we kregen hem toch zo ver dat hij naar collega S. op weg ging en om het de stumper wat gemakke lijker te maken, belde de chef even collega S. op. Deze werkte volledig mee, ving de a.s. klant bij de deur op en verwelkomde hem met de woorden: „Zo daar was je al om een nieuwe broek hè! Kom maar gauw binnen, dan zullen we een mooie voor je uitzoeken." Maar in plaats van binnen te komen bleef het oude man netje als door de bliksem getroffen staan en brak haast zijn dunne be nen, toen hij zo snel als deze hem dra gen konden verdween, weg van die gevaarlijke „tovenaar" die al voor uit wist wat zijn klanten nodig had den zonder dat die zelf nog maar iets gezegd hadden „TextUia" Poortugaal, het dorp met stadsallures, gelegen aan de Groene Kruisweg on der de rook van Rotterdam, heeft sinds enkele weken ook geen hoefsmid meer. De heer M. Mons, die zich van een voudige dorpssmid heeft opgewerkt tot zakenman in allerlei huishoudelijke ar tikelen, heeft de oude folklore noodge dwongen moeten neerleggen. Hij heeft, zoals het heet, het laatste paard be slagen. Waarom wij over Poortugaal schrij ven, dat eigenlijk niet tot ons „ambts gebied" behoort? Wel hierom: de heer Mons is om te beginnen een trouw le zer van ons blad. Niet alléén abonné, dat vanzelf, maar hij leest wat er in de krant staat enmet plezier en waar dering. Dat de heer Mons abonné is, zit n'm mogelijk hierin, dat zijn vrouw uit Ooltgensplaat komt. Hij is gehuwd met mevr. F. van Ree Kd. Hij leerde haar kennen toen hij als jongeman van uit Harderwijk (Gld.) naar Ooltgens plaat kwam om bij nu wijlen de heer A. J. Risseeuw het smidsvak uit te oefenen en zich te bekwamen in het ma ken en repareren van landbouwwerk- tuigen. In militaire dienst behaalde hij het Rijksdiploma voor hoefsmid en in de Plaat bracht hij het geleerde in praktijk. Hier bekend als een zeer vak kundig man ging, toen hij was gehuwd en zich te Poortugaal vestigde, ook daar met het beslaan van paarden door. Hoeveel hoef ijzers hij heeft bewerkt is niet te zeggen, het zijn er ontelbare. 'Het laatste paard Het laatste paard dat hij onder han den nam, was de viervoeter van de bakker uit het dorp, voorheen zijn eigen paard. Voor dit laatste karwei was de belangstelling onverdeeld. Heel de familie was er getuige van en de fo tograaf legde een en ander opde ge voelige plaat vast. Bijgaande foto toont ons de heer en mevrouw Mons-van Ree met hun oude klepper. Zoals vrij reeds schreven heeft de heer Mons met zijn gezin (hij heeft 9 zoons en een dochter) een grote zaak opgebouwd, waarin de jongens (enkelen reeds gehuwd) hun werk vinden. De omvang van de zaak, vraagt steeds een intensieve uitbrei ding. Een filiaal is reeds gesticht te Hoogvliet. Nu kwam aan het oude adres Dorps straat 60 te Poortugaal de travaille in de weg te staan en men besloot, mede in verband dat er geen paarden meer zijn, dit stukje dorps-folkolre dan maar weg te halen. Dat gebeurde, maar op- Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 38 MIDDELHARNIS geruimd en vernietigd werd de travail le toch niet. Het kreeg een plaatsje in de tuin van een der zoons en zo blijft dit typische dorpsbeeld toch nog voor het nageslacht bewaard, alhoewel zon der paard. In goede handen De 61-jarige heer Mons gaat het nu wat rustiger aan doen. Hij heeft met z'n vrouw altijd hard gewerkt. Zijn ge zin en de zaken vroegen altijd de volle aandacht. Nu de jongens groot zijn kan hij zich geleidelijk aan gaan terugtrek ken uit het bedrijf. Een andere woning is reeds in aanbouw. In de Dorpsstraat blijft echter de Firma M. Mons en Zn. (de officiële naam) gevestigd. Er zijn daar nu drie zaken: huishoudelijke ar tikelen en speelgoederen, haarden en kachels en een zaak in rijwielen en bromfietsen, plus het filiaal te Hoog vliet. Verder heeft men nog een lood gietersbedrijf, annex aanleg gas- en waterleiding. Het echtpaar Mons weet de zaak, of beter gezegd de zaken, in goede han den. De jongens en ook de dochter staan voor het bedrijf en bouwen aan het werk van hun ouders, enthousiast en vakbekwaam. Het werk van de eenvou dige dorps-hoefsmid werd groot en door doorzetting en energie verkreeg men een modern bedrijf dat er zijn mag. VEERK Man verdronk in Zeeuwse meer De 53-jarige J. C. Peute uit Zierik- zee, waker bij Rijkswaterstaat, is maan dagmiddag op het Veerse Meer over boord geslagen en verdronken. Red dingspogingen faalden. De man had lieslaarzen aan. Dinsdagmiddag heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden. NOODDEUREN IN IJ-TUNNEL BESCHERMEN AMSTERDAM TEGEN OVERSTROMING In de U-tunnel te Amsterdam, die in het najaar van 1968 in gebruik zal wor den gesteld, is een voor Nederland unie ke beveiligingsvoorziening getroffen. Om het omliggende gebied in geval van breuk van de tunnelbuis of bij uitzon derlijk hoge waterstanden tegen over stroming te beschermen, zijn aan weers zijden van de tunnelopeningen in de beide tunnelbuizen stalen nooddeuren geïnstalleerd. Deze nooddeuren en de apparatuur voor de hydraulische bediening ervan zijn geleverd door Nederlandse bedrij ven: de Koninklijke Nederlandse GroiÉ- smederij en Van Rietschoten Kou wens. De installaties bevinden zich in de ventilatiegebouwen op de noorde lijke en zuidelijke oever van het IJ. Uit veiligheidsoverwegingen zal de in stallatie, na ingebruikneming van de tunnel regelmatig op bedrijfszekerheid worden gecontroleerd. (DIA).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1