1*^ lAIIDEn rtlEUWS lerlid Meilema sprak voor ie G.H.U. te St. Philipsland I Remia De jongens van De longe rooien het wel Bronchiletten Plaatseiilk nieuws lill Wezen en welwezen des geloofs Landbouw Studiedag Orgelrecital van nrie J. Keijzer In de Laurenskerk, Rotterdam Exclusief voor Remia uit Beieren. Romantische kop en schotels met 6 Oudhollandse decors. Twee prachtige tuindersbedrijven in Achthuizen Brood 1 cent duurder Speciaal-handwerken Dineke Arensman Vrijdag 3 februari 1967 No. 3558 jtraües. DE BAMBINO-RECLAME duurt tot 3 maart a.s. ■borc Horlogerie TIELEMAN rikzee iet oog op de a.s. Tweede Ka- M-^^iezingen, sprak dezer dagen het UPrKamerlid Meilema voor de ÏJftr Kiesvereniging in Hotel De uiventros te St. Philipsland. n het begin van zijn betoog wees spreker er op, dat zich od alle ge- - J.d wijzigingen van normen voordoen, müoF-Je weelde die er is, is er een lllfcetórgde levensuiting. De C.H.U. wil Wbi Öiristelijk blijven uitspreken op erlei levensterrein en daarbij luis den naar de stem van de kerk. An- re niet-confessionele partijen me- n'dat men zich niet aan een norm n' christelijke politiek binden kan, idat men dan niet radicaal genoeg kan Het C.H.U. manifest schenkt aan- cht aan de huidige problemen. Spreker noemde o.m. de stijgende ■rkloosheid, vooral in het noorden in Limburg, waaruit te zien is, dat een grote aarzeling heerst in het be- ijfsleven. De huidige regering heeft ■el begrip voor deze situatie aldus reker, getuige de honderd miljoen lor de urgentie gebieden. De toekom- 'ge regering zal de werkloosheid met e haar ten dienste staande middelen 'bben te bestrijden. De C.H.U. heeft t centraal gesteld, alsook een krach- ïe bestrijding van de inflatie en om economie te stimuleren zullen krach- ó-e injecties worden gegeven. Spr. achtte het niet onredelijk dat ït Noorden en Limburg door de rege- ng met urgentie worden behandeld, .idat b.v. in deze provincie een gun- 'iger situatie is, door kortere verbin- ife.naar het centrum van het land Rotterdamse havens. forzaken van inflatie weet spr. an te hoge Overheidsuitgaven (Cals); te C.H.U. heeft daartegen steeds de H inger opgeheven. Bij de huidige rege- ing Ontbreekt het niet aan de goede iü, maar de genomen maatregelen zijn iet. van directe invloed. Spr. wees er verder op. dat de mid- jenstand een slechte tijd doormaakt; eft de tocrat er in het levenspatroon van de liensen verandering is gekomen, omdat g(en naar elders moeten trekken om Tieleniai^^to'0'3 t^ verdienen. Daardoor is er elissant ^^P^S gekomen in het gebruik der naaÜtijden; de bakkers zijn er de dupe ran. Investeringsaftrek bij de midden- Itand en de landbouw wordt niet toege- /#%l*^^'^' P*^"^^ uitgang moet zijn: verlaging produktiekosten en belasting vrije investeringen. De welvaart voor de boeren in be trekking tot de K.E.G. is tot heden uit gebleven. De graanprijzen zijn al jaren lang dezelfde, tenvijl de kosten zijn vertienvoudigd. Problematiek in de landbouw Interessant was de lezing, die de spreker gaf ever de moeilijkheden in de landbouw, b.v. bij een, familiebedrijf van 80 hectare met 4 zoons. Eén blijft e.v. de hoeve exploiteren, terwijl de overigen door studie een ander beroep^ moeten kiezen. Hiervoor zullen zij ech ter het hun toekomend deel van de boerderij plm. driemaal f 200,000 of f 600.000 nodig hebben, wat die ene broer met 80 ha nooit kan opbrengen. Dit noemde spreker minstens zo erg als werkloosheid! De vroegere Landadel is met het invoeren van de successie rechten ook zo ver gegaan. De familie-verwanten, zijn in. het al gemeen niet in staat de financiering op zich te nemen wegens vermindering van het familie-kapitaal. Bij overname door een landbouwkredietbank, zou de rentabiliteit dermate teruglopen, dat men zich op die basis niet kan hand haven. Er zou misschien getracht kun nen worden het bedrijf tijdelijk te- ver vreemden, op voorwaarde dat het ge pacht kan worden en na een looptijd van 30 a 35 jaar weer kan worden te ruggebracht. In dit verband wees spr. op. de Belg Koremans, die het probleem van de bedrijfs overdracht op bovenge- ndemde manier te lijf gaat. Voor de komende regering zal het tot stand brengen van een coördinatie in deze problematiek een eerste taak zijn. Op deze redevoering volgde discussie over tal van onderwerpen, o.m. mede zeggenschap in de ondernemingen, de oorzaak van inflatie, de Vennootschaps belasting, de televisie affaire, de ko mende geografische situatie in Zeeland, enzovoort. Deze vragen werden door de spreker- op prettige wijze beantwoord. (Uiteraard moesten wij het verslag van onze correspondent bekorten. Er worden in het rayon waar ons blad verschijnt tal van politieke redevoerin gen gehouden, die alle niet in extenso kunnen worden opgenomen. Red.) Wij lazen daarover het volgende ver slag in de Nieuwe Rotterdamse Courant „Het initiatief van de organist Arie J. Keijzer (of was het een idee van de concertconimissie?) om een orgelrecital aan de familie Bach te wijden heeft een boeiend en gevarieerd programma als resultaat gehad, dat tot interressan- te vergelijkingen aanleiding kon geven. Men zou alleen op dit programma kun nen aanmerken dat voor zo'n uitge breide familie vol muzikaal talent de keuze nog wat eenzijdig was gebleven: van J. S. Bachs verwanten was alleen de verre neef Johan Bernhard present en voorts waren er stukken van zijn zoons Wilhelm Friedemann en Carl Ph, Emanuël. De koraalpartita van J. B. Baeh (.1676 1749), waarmee het concert begon, bood reeds ingetogen-optimistische mu ziek in knappe contrapuntische zetting, en zeer de moeite waard was ook de kennismaking met een aantal koraal- voorspelen (alle fugatisch) plus een fuga in c van W. F. Bach. De fuga lijdt echter wel aan breedsprakerigheid en tjoestdronk in tobletvorm.9Sc^ een surplus va.n sequenzen, hetgeen haar minder waardevol maakt dan de koraalbèwerkingen. Houdt Wilhelm Friedemann nog vrij strak vast aan het idioom van zijn va der, de orgelsonate nr. 5 van- zijn broer Philipp Emanuel ademt de geest van de galante stijl: het contrapunt is verdwe nen, de melodiek is sierlijker maar ook gemakkelijker van inventie, en de bas bepaalt zich vaak tot gerepeteerde no ten, de zelfstandigheid van beweging, maakt plaats voor louter begeleidings- steun. Van de grote Bach had Keijzer de vijfde sonate (voor drie zelfstandige stemmen) en de bekende prelude en fuga in be gekozen. De vertolkingen kenmerkten zich alle door de technische vaardigheid en de tempostabiliteit die karakteristiek zijn voor het spel van deze organist, maar toch waren ditmaal vrij veel oneffenhe den op te merken die wellicht op een' indispositie konden wijzen. Ook leidde Keijzers neiging tot snelle tempi en zijn metrische vastheid soms tot interpreta ties die iets meedogenloos-machinaals hadden. De fuga van W. F. Bach was daarvan evenzeer een voorbeeld als J. S. Bachs prelude en fuga in b. Behou dens enkele penetrante scherpten van tongwerken konden de klankkleuren over het algemeen zeer voldoen". SpökcniaiJIT DE KERKELIJKE PERS: uidsbouqc' Naar aanleiding van het overlijden g .ran dr. Steenblok schrijft ds. W. Vroeg- r L O Küindeweij van Bergambacht in zijn kerk- oer o°de: Dirkslanil „De laatste tijd werd ik een en ander- 330 maal herinnerd aan een waarheid, die mij reeds overlang bekend was, maar 'die misschien juist door zijn bekend heid niet zo diep beseft wordt dan voor de goede orde wel wenselijk is. Het was jde waarheid dat in de kring der gere- jformeerde belijders zo veel verschil van opvatting gevonden wordt over de ken- [roerken der ware genade en over het held tussen ware genade en fenade. Ik schrijf opzettelijk igenade en geen valse genade, om dat dit laatste woord eigenlijk een an^- dère betekenis heeft. Dit alles heeft een grote verwarring der geesten veroor zaakt en dit maakt het zo moeilijk om elkander te verstaan. Het plotseling sterven van dr. Steen blok bepaalde er mij nog meer bij. In mijn Zeeuwse gemeente Poortvliet ont moette ik hem voor de eerste maal per soonlijk, omdat hij daar hulpdiensten verrichtte in de kleine gereformeerde kerk. De gemeente was klein, zodat er elijk aanrakingspunten ontston- herinner mij nog een levendig durig gesprek over het geeste- ..Iven, dat we op mijn studeerka- •n&dden. Hij was een strijdbaar fi guur en hield strak aan zijn denkbeel den vast. Over die gedachten en op- luid. vattingen ga ik hier niet schrijven en t: ongei** ook geen oordeel over uitspreken. lórmodeiï wil ik er dit van zeggen, dat s Philico! in die denkbeelden een zekere groei en ontwikkeling merkbaar is. Voordat ik hem persoonlijk ontmoette, had ik hem in mijn geboorteplaats eens horen pre ken over Handelingen 12, de verlossing van Petrus uit de gevangenis. Na onge veer 40 jaar ben ik dit nog niet verge ten. Hij was toen gereformeerd predi kant in Lopik. Hij heeft wel een bewo gen leven gehad. Ik heb van nabij mee gemaakt zijn strijd in de gereformeerde kerk van Poortvliet en zijn overgang naar de gereformeerde gemeente. Later heb ik hem niet meer ontmoet, maar las en hoorde vanzelf van zijn strijd, die is uit gelopen op een scheuring in de gereformeerde gemeenten. laten wij verder rusten, pedaal ni£[^ ma^wat zou dit en de andere ver- wde verslet': deeldheden onder hen die uit één belij kers en raf denis opkomen en naar eenzelfde Woord tf 25S5.- te leven, een pijn moeten doen. Want dit niet verstaan van elkander en dit vaak niet naar elkander kunnen luisteren schept een verwarring, die de opbloei van het ware leven op zijn zachtst gezegd bemoeilijkt en in de weg staat, wi^' gemakkelijk vast in bij^^en en zoekt onder menselijke woorden en bevattingen uit te drukken wat alleen geestelijk verstaan wordt. Het is een ernstig woord, dat ik een vorige maal al eens aanhaalde: Wee u, gij schriftgeleerden, want gij hebt de sleutel der kennis weggenomen, gij zelf zijt niet ingegaan en die ingingen hebt gij verhinderd. Ik bedoel daarmee geen enkel oordeel Die wilt u natuurlijli ooI< hebben. Deze sierlijl<e V.op en sctiotels van eciit Beiers porselein. IViet praclitige decors in blauw van 6 verschiiiende provincies. Bij uw Remia leverancier krijgt u 2 kop en schotels voor 35 Remia Pasteurmerken plus ƒ1.50. Pasteurmerken treft u aan op Remia margarine, slasaus, emmertjes fritessaus en Dexo koffie. Op Remia Zilver en Remia Planten tijdelijk 2 Pasteur merken! Dat spaart snel. Verzamel de merkjes in het zegelzakje; verkrijgbaar bij uw leverancier. over deze of gene persoonlijk uit te spreken, maar alleen op te merken dat de eenvoudige zielen vaak in de groot ste verwarring gebracht worden. 1 Omgekeerd zegt men wel eens: als dit niet voor waar gehouden moet wor den, wat is dan waarheid. Voor zulken is het misschien goed en nuttig om op een bekende onderschei ding te wijzen over het wezen en wel wezen. Wij spreken over het wezen van het geloof en het welwezen van het ge loof en van het wezen der kerk en het welwezen der kerk. Het wezen is dus het wezenlijke, hetgeen tot het wezen behoort. B.v. een kind moet leven en alles in zich hebben wat het leven van dit kind vereist, dat tot het wezen van het kind behoort, maar wat anders is de welvarendheid en de ontwikkeling lichamelijk en verstandelijk, van dat kind. Dit hangt van vele omstandighe den af, die dat welwezen bevorderen. Zo is het ook met de geestelijke kin deren, waarvan reeds bij de Doop ge zegd is dat zij niet in het rijk Gods kunnen komen, tenzij zij van nieuws geboren worden. Die geestelijke geboor te behoort tot het wezen van de zaak waar het om gaat. Het opwassen in de genade tot het welwezen. De wijze Als het raadslid dhr. S. L. de Jonge in een vrij ogenblikje even de Bom- meisedijk beklimt die voor zijn boe renbedrijf in Achthuizen langs loopt, dan kan hij over de vette flakkeese ak kers op een kilometer afstand de flo rerende ttiindersbedrijven van twee van zijn zoons zien liggen; dhr. de Jonge mag gerust trots op hen zijn. Aan de Kruisweg hebben de gebroeders de Jon ge thans 28 en 30 jaar oud twee grote warenhuizen neergezet met een oppervlakte van maar liefst 6812 m2. Vader de Jonge heeft wel wat land maar heus te weinig om al zijn zoons daarop een behoorlijke toekomst te kun nen geven; nu vinden ze beiden op de 6812 m2 een best bestaan! Ze schatten dat ze in de landbouw om een zelfde uitkomst te bereiken zeker 20 d 25 hec tare nodig zouden hebben. De jongens van de Jonge zijn zo hun eigen gang gegaan zonder daarbij vak genoten te kunnen raadplegen; alleen de Tuinbouwvoorlichtingsdienst heeft hen van advies gediend. Terwijl menig jong landbouwer die in dezelfde om standigheden verlceert als de gebrs. de Jonge zich in duizend bewoordingen uitlaat over de verwachte ontwikkeling van de tuinbouw op Flakkee en tervnjl er in vele vergaderingen druk over wordt gediscussieerd en geprofeteerd hebben de Jonge's hun kostbare tijd in- hun kassen besteed. Ze zijn er gewoon ingestapt, met wei nig duiten. Een der broers begon 4 jaar geleden en bouwde zijn warenhuis regelmatig uit. De tweede begon vorig jaar gelijk in het groot en beiden heb ben een prachtig landhuis bij hun be drijf geplaatst. Het gaat uitstekend; met een lach overwinnen ze de proble men zoals het onvoldoende aanwezig zijn van zoet water; er werd een water silo gebouwd en bij droogte wordt de (voor hen dure) kraan aangesproken, ze laten grondmonsters onderzoeken aan de hand waarvan ze de bemesting vaststellen, kortom, ze gaan hun eigen gang. Wanneer er praktische moeilijk heden zijn gaan ze naar het Westland, waar één van hen een jaar werkzaam was, om die opgelost te krijgen. Ook het voorbeeldbedrijf te Sommelsdijk heeft hen belangstelling. Bij beiden staat de sla er in; half maart worden de malse kroppen aan de veiling afgeleverd. Dan gauw de to maten erin en naar gelang de prijs van de tomaten is kan er misschien nog herfstsla in. Zo is er het hele jaar door volop werk; straks gaan ook de vrou wen weer meehelpen. Overschakelen op tuinbouw?? Ga dan eens praten met J. M. en A. J. de Jon ge, die kunnen u er best meer van ver tellen. 2 jaar gratis verzekerd DIRKSLAND waarop God een iegelijk leidt tot het leven en ook de mate der kennis is verschillend. Maar allen hebben zij ge meen, dat zij uit de dood overgegaan zijn in het leven". Recente kostenstijgingen in het bak- kersbedrijf hebben de minister van eco nomische zaken laanleiding gegeven na overleg met de Nederlandse Bakke rijstichting er mede akkoord te gaan, dat met ingang van 30 januari a.s. de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 64 cent bedraagt, op maximaal 65 cent. In de provinciesteden, waar de huidige win- kelprijs 65 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 66 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 66 op 67 cent worden gesteld. De prijzen van volks witbrood en volksbruinbrood mogen eveneens met 1 cent worden verhoogd. HERKINGEN De Statenvertaling. A.s. dinsdag avond 7.30 uur wordt in het werkge- bouw der Ger. Gemeente een bijeen komst gehouden waar ds. Mouw zal spreken over: „De Statenvertaling in haar schoonheid." OUDE TONGE Stille omgang. Woensdag 1 febr. j.l. heeft de stille omgang plaats gehad, naar de graven van de driehonderd rampslachtoffers. In alle stilte werd deze de nagedachtenis van hen die bij de ramp van 1953 omkwamen herdacht. Om 3.30 uur vertrok de stoet van de Ned. Herv. Kerk naar de graven op de Spuidijk. Voor de stoet liepen burge meester en wethouders van Oostflak- kee, bij aankomst op de graven werd de vlag halfstok gehesen, daarna legde de burgemeester uit de naam van het gemeentebestuur een krans bij het stand beeld, gevolgd door de plaatselijke ver enigingen en burgers. Daarna speelde de Muziekver. „Voor uit" koraalmuziek tijdens de rondgang langs de graven. De kelken waren ge vuld met bloemen door de familie en schoolkinderen. Voor het gemeentehuis sprak de burgemeester een woord van dank waarna de stoet werd ontbonden. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: blauw geblokte shawl; een rijksdaalder; linker wollen hand schoen; nylon kinderjack; blauwe kin- derwant; suède handschoenen; linker bruine handschoen; een pak shag, 2 sleutels en een doosje lucifers; blauwe kinderstep; kinderjas met capuchon; een damesportemonnee; een knippor- temonnee; een sleutel en een paar kin dergymschoenen. Verloren: rose halsketting; herenpols horloge; portemonnee met inhoud ca. f 135,een bankbiljet van f 25,—; een rood/wit/blauwe kinderwant; een rode kinderwant; een linker dames handschoen; een dameshorloge; een gouden ketting met wit pareltje; een herenportemonnee; een lage blauw/wit te gymschoen; een kinderfiets en een linker wollen want (blauw/paars/rood). Inlichtingen groepsbureau der rijks politie Oude Tonge, Voorstraat 6 te Oude Tonge, tel. 01874-244. Tussen 09.00 12.00 en 14.0018.00 uur. Uitgaande van de Ver. voor bedrijfs voorlichting „GoereeOverflakkee' Wordt a.s. donderdag 9 februari een Landbouwstudiedag gehouden, in „de Schakel" te Dirksland". De bijeenkomst begint om 9.30 uur en wordt 's mid dags 5.00 uur besloten. De agenda luidt als volgt: 9.30 uur: Opening door de voorzitter de heer P. Noordermeer. 9.35 uur: Probleemstelling door de heer Ir. K. B. van Gilst, Rijksland- bouwconsulent te Dordrecht. 950 uur: Inleiding door de heer Ir. D. C. M. Boonman, rijkslandbouw- consulent voor Arbeidsvraagstuk ken te Wageningen over: „Nieuwe re inzichten bij de organisatie van het transport van landbouwproduk- ten." 10.30 uur: Koffiepauze. 11.00 uur: Inleiding door de heer D. Hartmans van het CERBE over: „De mogelijijkheden van mechanisa- toe bij de najaarswerkzaamheden." (Weer of geen weer, toch oogsten en ploegen! Maar hoe?) 11.40 uur: Middagpauze. 13.30 uur: Inleiding door de heer J. de Heer, landbouwer uit de Purmer over:: „De organisatie van de na jaarswerkzaamheden op het akker bouwbedrijf, bij onderlinge samen werking." 14.10 uur: Inleiding door de heer J. Kardux, loonwerker te Zuidland over: „Welke mogelijkheden biedt de loonwerker op uw bedrijf". 14.40 uur: Pauze. 15.10 uur: Forumdiscussie. In het fo rum zal onder voorzitterschap van de heer P. Noordermeer naast de bovengenoemde inleiders zitting hebben de heer C. Poortvliet, land bouwer te Dirksland. 17.00 uur: Sluiting. OUDDORP Uitslagen jeugdammen Job Tanis Kees Tanis 2O Piet V. Wijk Piet Grinwis 0—2 W. Mierop Kees Grinwis O2 M. V. Wijk Kees Tanis 0—2 Hans Mierop Ton v. Rinsen O2 Bert Bosloper Dirk Verduijn 2O Kees Floresteyn Peter Grinwis 2O Jan Mierop Teun Mijnders 0—2 Job Tanis Willy Koole 2-0 W. Breen M. v. Wijk 0—2 Zus Kievit T. Bremer 2—0 Zus Kievit Bert Bosloper O2 Uitslagen afd. II: C. Akershoek Kr. Verhage 1—1 T. Tanis K. Tanis 2O A. v. Poortvliet H. Tanis 0—2 KL Tanis A. v. Poortvliet 2-0 Op 30 jan. heeft de ontmoeting plaats gehad van OuddorpAagtekerke II te Zierikzee welke gewonnen werd door Ouddorp met 3—17. A. Maljers D. Sperling 0—2 C. de Visser P. v. Dam 11 L. de Visser KI. Tanis 0—2 J. Koppejan G. Tanis 0—2 A. Aarnoudse J. Visbeen O2 L. de Pagter A. Meijer 0—2 ,J. Dekker A. Koese 0—2 J. Onderwater T. v. Wijk O2 Bord 9 en 10 geen opkomst 11 Dineke Arensman is met haar 18 lentes waarschijnlijk de jongste on derneemster in Middelharnis vandaar dat we haar graag even aan u voor stellen Kort geleden kreeg ze de kans waarop ze nauwelijks had durven hopen, en ze hoefde het niet ver van huis te zoeken. De buurvrouw, mej. Hobbel, deed haar winkel op de Westdijk van de hand en kort daarop had Dineke wat ze zo lang haden willen hebben, een winkel in speciaal handwerken. Na haar H.B.S. tijid had ze zich in de naaldvakken gewoon omdat zij het zo graag deed verder bekwaamd. De winkel is overigens nauwelijks nog te hetkennen; met jeugdig en thousiasme en beslist een goede kijk op de verlangens van het publiek is Dineke aan het werk gegaan. De ge sloten etalages werden verwijderd, de winkelruimte werd vergroot en er werd een pracht sortering van alle mogelijke artikelen in huis gehaald, als wol, Smyrna en Soedan, Deens handwerk (Even Rosenstand) handwerklinnen, kralen, fournituren en noemt u maar op. En om het allemaal nog leuker te maken, u moet eens zien hoe vriende lijk u geholpen wordt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9