IAI1DEI1 niEUWS Ut Dampo «RAIFFËfSENBANK Toch gelukkig liet DESIEpE Houd uw snelheid in toom Financieel overziclit Kandidatenlijst der S.G.P. NIEUWS met ruirn 2 miljoen spaarder s* spaarbanken alle bankzaken KEUVELAAR Diijes en Daijes ItekkBv- en Werlctuigen- show te Zieriiczee Vrijdag 3 februari 1967 No. 3558 1013 I^BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN iOND VIT D^ KëRKe/H De ékgaiiièverkvhigsrhig MIDDELHARNIS lelige s(i ;t 0.4 t'erkiezingen in zicht ïet recht van de sterkste jrondwets herziening. Igrote vraag is: Hoe zal ons land 1 komende vier jaar worden ge- a? Aan U het antwoord! Het gaat ae toekomst van ons en van onze Lnderen!" Dat waren zomaar een paar kreten |;.f,^ it een folder van een politieke partij, tlBlCP iet het oog op de verkiezingen van 15 ^jbr. a.s. Van welke partij, zult U mis- •hien willen weten? Ach, dat doet er iet zoveel toe. Ze passen in de verkie- ingscampagne van praktisch elke groe- i- 1 ering in ons land. tfAlnd^ heb er ditmaal eens speciaal op f^^\A\jeiet, maar de programma's van de 1 I iverse partijen en de propaganda- htPJ'/litaipagnes, die deze partijen voeren, I w' wyken vaak op elkaar als even zoveel Jls water. En dat is geen wonder, ie hebben allemaal het welzijn s volk op het oog, en ze zijn alle- t'iaal gericht op een bestaansmogelijk- eid voor ieder, en ze denken allemaal im de toekomst van ons en van ons lageslacht. Tenminste, wanneer we alle a'eten en leuzen mogen geloven, die vanuit de radio en vanuit de luidspre- cer op straat en door de brievenbus op ■ms afkomen. Ik zou me kunnen voor- itellen dat iemand die nog niet weet welke partij hij zal stemmen, door de verkiezingspropaganda nóg onzekerder vordt, omdat hij het gevoel niet kan mderdrukken: Het maakt niets uit wel- ce partij ik stem, het is toch allemaal opd om oud ijzer. De enorme chaos van politieke par tijen die vóór de verldezingen elkaar neftig bestreden en na de verkiezingen naar elkaar knipogen om samen een regering te vormen óf samen de oppo sitie te voeren, is naar mijn mening (maar ik lean het mis hebben!) het on- •-^•mmijdelijk gevolg van onze hoogge- llflffoemde democratie. Of wil men: van het beginsel van de neutraliteit van de M M^btaat. Voor velen (ook christenen) is dat ^'■""'beginsel zo ongeveer de hoogste poli- t\t» tieke wijsheid. De overheid mist nu ||S* eenmaal elke norm om zelfstandig te regeren, het volk geeft de richtlijnen I ,i|»|aan door te steramen. En iedere staats- %l! burger is gerechtigd en ook verplicht I lom aan de stemming deel te nemen, zo- L fltr^^ allen de politieke koers 'y'"'bepalen. |f Dat heet dan gelijk recht voor allen, maar het is doodgewoon het recht van de sterkste. Het heet democratie, maar IKflchet is de ergste vorm van dictatuur, XU^uf namelijk niet de dictatuur van het irmrfl' zwaard, maar van het rode potlood. De waarheid ligt blijkbaar bij de meerder heid, en de minderheid heeft zich daar- jbij neer te leggen. Deze visie op ons I politieke stelsel heb ik niet van me- Izelf, maar van Hoedemaker, de man die ik in deze kolommen al vaker heb geciteerd en die naar mijn gevoel als enige het politieke water in al z'n diep- Ite en in al z'n troebelheid heeft ge- I peild. Ov^r de onzekerheid die van deze I neutraliteit het gevolg is, heeft Hoede- I maker eveneens rake dingen gezegd. I Immers, de meerderheid kan bij elke verkiezing een andere zijn: het recht I van de sterkste duurt hoogstens vier jaar. In plastische beelden heeft Hoede- maker de overheid geschilderd. Ze is, zegt hij, als een windhaan op de toren, die telkens in een andere richting wijst. Of als de ezel in de speeltuin, die om beurten bereden wordt. Of als een ke- geljongen, die telkens de kegels op nieuw overeind zet om ze dan weer on- 1 dersteboven te kunnen gooien... eVGll' Het enige alternatief van deze „de mocratie" is voor Hoedemaker de theo cratie. Dat wil niet zeggen: dictatuur van het Calvinisme, zoals het zo vaak wordt voorgesteld, maar de erkenning "HlN^ <ïat de overheid wandelt in het licht van Gods Woord, en dat de kerk der reformatie geroepen is, de overheid met dat Woord vóór te lichten. Om dat ideaal te bereiken is niets meer of minder nodig dan een herkie- ning van de grondwet. Daarin zou on der andere moeten staan dat de religie, zoals die in de reformatie opnieuw tot openbaring is gekomen, de enige van staatswege erkende religie is. Overigens zal niemand vanwege zijn godsdien stige gevoelens worden vervolgd. Straf baar is alleen afgodendienst en open bare godslastering. Het klinkt allemaal nogal idealistisch, dat besef ik. Ik geloof niet dat het op korte termijn te verwezenlijken zal zijn. Ik geloof ook niet dat er één politieke partij is die een dergelijke grondwets wijziging op haar programma heeft staan. Maar ik geloof wèl dat het schriftuurlijk en reformatorisch gezien, de énige weg is. In het licht van de naderende ver kiezingen moeten we daarover maar eens diep nadenken. WAARNEMER. 1. VAN DIS, Ir. C. N., 's-Gravenhage 2. ABMA, H. G., Gouda 3. VAN ROSSUM, Ir. H., Zeist 4. MIERAS, M. A., Krimpen a.d. IJssel 5. VLASBLOM, A., Delft 6. DORSMAN, P. J., Staphorst 7. VAN DIS Jr., C. N., Rotterdam 8. VAN DER GRAAF, B., Ridderkerk 9. VERHOEF, A. W., Barneveld 10. MALLAN, F., Veenendaal 11. SCHOT, A. J., Middelburg 12. VERGUNST, A., Rotterdam 13. MULCKHUIJSE, W. F., Waarder 14. DE REDELIJKHEID, A., Ouder kerk aan de IJssel 15. SMITS, C, Sliedrecht 16. VAN PROOIJEN, J., Grafhorst 17. GOLVERDINGEN, M., Mariekerke 18. ROETERS VAN LENNEP, F. Th., Wassenaar 19. KOOISTRA, H., Dantumadeel 20. HOVIUS, W. Chr., Katwijk aan Zee Deze lijst luidt zoals ze op 3 janua^ 1967 werd ingeleverd. Bij de predikanten mag volgens de Kieswet geen Ds. worden vermeld. NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang G. Würsten te Wierden; Lopik J. den Besten te Hui zen; Melissant B. A. v. Donkersgoed te St. Philipsland; Oude Tonge J. Bos te Lunteren; Strijen G. Broere te Dintel- oord; Giessendam J. Wieman te Nun- speet; Schoonhoven C. Vos te Gouda; Wezep A. Kastelein te Capelle a. d. IJssel. Aang. naar: St. Maartensdijk J. Cats- burg te Opheusden. Bedankt voor: Oud Beijerland J. den Besten te Huizen; Reeuwijk J. C. Stel- wagen te Zwijndrecht; Brakel, Hedel, Gameren en Nw. Lekkerland J. Cats- burg te Opheusden; Hoevelaken G. v. Estrik te Genemuiden. Nunspeet: Na bevestiging door ds. J. Wieman aldaar, met CoU. 1 28, deed ds. L. Doppenberg, gekomen van Wil- sum, intrede met Efese 2 20. Ds. Th. Vollebregt te Rotterdam hoopt zondag 19 maart afscheid te pre ken i.v.m. zijn bekomen emeritaat, dat hem verleend is op grond van zijn minder gunstige gezondheidstoestand. Ds. Vollebregt is thans 58 jaar. Hij diende de gemeente Hoornaar (1933- 1937) Oude Tonge (1937-1946) Ermelo ('46-'53) en Rotterdam ('53-'67). Op 2 april zal hij zich D.V. verbinden aan de kleine gemeente Eemnes Binnen, als hulpprediker. Leeuwarden: Van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente ging dezer dagen een schrijven uit tot de gemeenteleden met 't verzoek hun jaarlijkse bijdrage te verdubbelen i.v.m. het voornemen om drie nieuwe kerkgebouwen te doen verrijzen. Toen de inschrijvingen bin nen waren kwam men met de medede ling, dat minstens één der kerkgebou wen te samen met de Rooms Katholie ken gesticht zou worden. Slechts één van de negen predikanten en enkele kerkeraadsleden stemden tegen dit be sluit. De gemeente zelf (die het betalen moet) had blijkbaar weer niets te ver tellen. Inmiddels schijnt nu echter een groot gedeelte van die gemeente dit niet te nemen. Er is een klacht tot de Synode uitgegaan en vele toezeggingen van een extra bijdrage zijn geannu leerd. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Naarden H. Baan te Zeist en H. Eerland te Amersfoort; Beroepen te: Scheveningen G. Bouw te Eemdijk; Amsterdam-O N. Ribbers te Enschede. Ds. J. de Jong te Emmeloord is over spannen en in 'een ziekenhuis opgeno men. INHOUI SmiHBNHIG I Zóvelen geven hun vertrouwen aan ,de Raiffeisenbank; .Samen sparen^zfj meer dan 5 miljard gulden. Onder grote belangstelling had de begrafenis plaats van wijlen ds. J. W. v. d, Gronden, laatst predikant te Almelo. Ds. W. Heerma van Enschede sprak over het woord uit Joh. 11 1 Lazarus, onze vriend, slaapt. Kandidaten: Na gehouden examen, zullen a.s. week beroepbaar komen de heren Broersma - Kruis - v. MuUingen en Quist. Maassluis: Wegens vertrek naar Drie bergen, nam Ds. W. de Jong afscheid van deze kerk met Matth. 28 18. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-C. J. Karens te Nieuwerkerk. Tweetal te Waardenburg M. Mouw te Middelharnis en G. Zijderveld te Middelburg. GEREF. KERICEN Beroepen te VoUenhove D. Dijkstra te Eem; Nieuwdorp K. Kramer te Gee- lony (Australië). Aang. naar: Giessenburg T. de Boer kand. te Bolsward. Bedankt voor: Hoofddorp G. v. d. Veere te Hardegarijp; Dirkshorn Midwolda - Tholen en de WUp, kand. T. den Boer te Bolsward. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zwijndrecht P. Lok te Berkel; Pieterburen J. Post, kand. te Leeuwarden; Meppel J. Bukman te Hil- ligersberg; Maartensdijk J. Moerkoert te Alkmaar; Heerde D. Nieuwenhuis te IJmuiden. Aang. naar: Winnipeg (Canada) H. Stel te Houston. Bedankt voor: Apeldoorn J. Verkade te Groningen; Hilversum en Voorburg D. Deddens te Leeuwarden. Voor de veiligheid en de vlotte door stroming van het steeds drukker wor dende verkeer is het noodzakelijk, dat automobilisten, afhankelijk van de om standigheden, de snelheid van hun voertuig opvoeren dan wel matigen. Zo bepaalt artikel 50 lid 20 van het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) „Hij (de bestuurder, red.) mag de normale gang van andere voertuigen niet belemmeren door zonder noodzaak uiitzonderlük langzaam te rijden in ver houding tot het overige gel^ksoortig verkeer ter plaatse". Het zonder noodzaak te langzaam rijden leidt tot: filevorming, waardoor het gevaar van kettingbotsingen wordt bevorderd. irritaties, waardoor een onrustig en paniekerig verkeersbeeld ontstaat. gevaarlijke inhaalmanoeuvres, die fatale frontale botsingen tot gevolg kunnen hebben. Het is daarom onjuist de stelregel te hanteren, dat tè langzaam rijden, veiliger rijden zou zijn. Vaak zijn zij de individuele niet in de ongeval lenstatistieken genoemde veroorza kers gebleken van catastrofale onge lukken. Veilige rijders zijn automobilisten, die met het nodige verkeersinzicht hun snelheid aanpassen aan de steeds wis selende omstandigheden en aan de situ atie van het moment. Daarom: Houd uw snelheid in toom! ST. MAARTENSDIJK Ou7imng tegelpaden. Het maken van tegelpaden met drainleidingen bij de 96 ratiowoningen in plan Zuid is door de Centrale Dienst Noord -Zeeland na mens b. en w. gegund aan Aann. Mij. Gebr. van den Bergh te Bergen op Zoom voor de somma van f 18.002, Ook het aansluiten van de rioleringen voor deze woningen werd aan Gebr. V. d. Bergh gegund voor de som van f 15.480,—. Voor de week als geheel hebben de internationals met uitzondering van Kon. Olie het niet slecht gedaan, waar bij Philips vooral sterk op de voor grond trad. De betere stemming op de buitenlandse beurzen hield al een sti mulans in, terwijl bovendien nog bekend werd, dat Philips de strijd om het En gelse Pye concern had gewonnen. Dit heeft ook in Amerika weer de aan dacht getrokken, zodat ook daar weer wat kooplust voor Philips onstond. Ondanks de meer dan teleurstellende cijfers van A.K.U. over het vierde kwartaal en de sombere vooruitzichten voor het lopende jaar bleef de schade wat het koersverloop betreft vooralsnog beperkt. De dochter American Enka doet het heel wat beter, na de reeds zo fraaie ontwikkeling in 1966 voorspelt het tegen het jaar 1970 een omzetstijging van 50 °/o. We zien de afgelopen week voor de internationals het volgende beeld: Kon. Olie f 2,—; Philips f 6,10; UnUever f 1,90; A.K.U. f 0,70; Hoogovens IOV2. Lokale Markt. De lokale markt lag in het algemeen bijzonder goed en hier en daar konden forse stijgingen worden geboekt. Bij de brouwerijen werkten de fraaie cijfers van Heineken en het dividend- voorstel van d' Oranjeboom nog na. Laangstgenoemd aandeel ging fors omhoog naar 336. Een ander aandeel wat weer eens van zich deed spreken was Centrale Suiker, RIJMEN VAN TIJMEN. Vijftien februari, Komt al goed in zicht. Dus zijn veler ogen. Op die dag gericht. Nederland gaat stemmen. En hoe zal dat gaan? Menige voorspelling, Zagen we al staan. Velerlei opinies. Kwamen voor de dag. Maar toch is het wachten, Op de grote slag. De partijen vurig. Leuzen bij de vleet. Voor half februari, Maakt men zich gereed. Hoe het af zal lopen, Dat is nog een vraag. Honderdvijftig zetels, Heeft men in Den Haag. Er meer neer te zetten, Strijdt wel met de Wet. Want die regelt aUes Steeds van a tot z. 't Regent blauwe brieven, Van de fiscus thans. En die brieven spreken. Absoluut geen Frans. Want in ronde cijfers. Wordt daar neergezet. Wat U moet betalen. Volgens recht en wet. Wie zal er ontkomen, Aan 't belastinggeld? Het moet keurig netjes, Tijdig neergeteld. Heus men pleegt een aanslag. Op zeer velen hoor. Dat gaat regelmatig. Telkens maar weer door. Sijmen kan betalen, Of hij wil of niet. Dat is vele jaren. Steeds hetzelfde lied. Wie van dwangbevelen, Helemaal niet houdt. Zal toch wel bemerken: Holland snakt naar „goud". Splinternieuwe regels, Voor het snelverkeer. Velen moeten weten: Hoe zit dat ook weer? Waar moet ik aan denken? Waar dient op gelet? Wanneer ben ik strafbaar. En wat zegt de wet? Ja het wordt een puzzel, Voor zo menigeen. Waar blijft toch de eenvoud. Uit het „grijs" verleen? Er moet door de rijders. Veiligheid betracht. En aan vele dingen. Meer dan ooit gedacht. Nieuwe regels tonen O zo duidelijk aan. Dat er voor zeer velen. Heel wat wordt gedaan. En dat is zeer zeker. Nodig in deze tijd. Want er is één woordje. Dat is: Veiligheid. TIJMEN. die zelfs enkele dagen in een open hoek werden verhandeld. De koers kwam hier op 310. Lyempf ook al een aandeel waar de fusiegerechten meer dan eens de kop opsteken stond ook deze week weer in de belangstelling. Bij ruime omzetten ging de koers naar 193. Het bericht van Bammens, dat men een nieuwe caravan gaat introduceren liet de beurs evenmin onberoerd. Een uitstekend bedrijf, dat de belangstel ling van de belegger verdient. Mene- ba heeft in 1966 gunstige resultaten ge boekt. Uit de flink gestegen vnnst wordt een hoger dividend voorgesteld van 17»/o tegen 15 »/o over 1965. Een ander aandeel in deze sektor n.m.l. Koudij s, waarin de Meneba een belang heeft van ruim 43 Vo, heeft het aanmerkelijk minder gedaan. Het divi dend wordt verlaagd naar 6 Na Vettewinkel kon nu ook een an der aandeel uit de verfsektor Varossiau van een goed jaar gewagen. Men ver wacht minstens een gelijk dividendper centage van 10 »/o. De Vries IJzer mel de een forse omzetstijging. Kon. Zout verwacht weer 20 "/o divi dend. De resultaten zijn beter als zich in aug. j.l. liet aanzien. De textielsektor zit nog steeds in het hoekje waar de slagen vallen. HoUandia-Kattenburg zal weer geen dividend uitkeren, terwijl de vooruit zichten onzeker worden genoemd. Het van Heek-concern moest werktijdver korting aanvragen, terwijl kledingin dustrie Smits en Co de werktijd gedu rende 8 weken met de helft zullen verkorten. Thomson havenbedrijf kwam in het nieuws door berichten over be sprekingen met Wambersie na de mis lukte samenwerking. Met Blauwhoed gaat m enhe^ nu blijkbaar opnieuw proberen. In afwijking van de tussentijdse me dedelingen en de jaarverslagen die de Scheepvaartmaatschappijen in febru ari plegen uit te geven, konden de scheepvaartaandelen al wat aantrekken. Ditmaal was het vooral van Nieveldt waarvan de beurs een hoger dividend verwacht. Deze maatschappij overweegt om een aantal schepen onder buitenlandse vlag te laten varen. Dit als gevolg van het fiscale klimaat in ons land. Obligatiemarkt Er wordt de laatste dagen veel, zeer veel zelfs over de rente gesproken. Men is het er wel over eens, dat de rente omlaag moet en men is er ook al mee aan de gang. Engeland verlaagde deze week het disconto van 7 "/o tot 6Va Ook in Nederland begint een tendens tot rentedaling zichtbaar te worden. De nieuwe lening van de B.N.G. waarop de inschrijving tot 31 jan. a.s. open staat kan een nadere indikatie ge ven. Beursorganisatie Ingaande 30 jan. worden zekere wij zigingen in het systeem van handelen en noteren aangebracht. Ingaande die datum zal de beurs worden gehouden van 11.30—13.15 uur, verdeeld in twee perioden t.w. 11.30 uur tot 12.15 uur en na een pauze van een half uur van 12.45 tot 13.15 uur. Tank bij dé WITTE POMP" aan de provinciale weg MELISSE - Nieuwe Ton^e Op 9, 10 en 11 februari zal op het in dustrieterrein te Zierikzee, bij het land- bouvrwerktuigenbedrijf van CEBECO, een grotere trekker- en werktuigenshow gehouden worden. De laatste ontwikke lingen op het gebied van de land- en tuinbouwmechanisatie zullen daar wor den getoond en toegelicht. Naast alle typen Same-trelckers, zullen er q.a. Bean-spuitmachines (waaronder een nieuwe landbouwspuit), Amac-aardap- pelrooimachines en talrijke andere, in het zuidwesten gangbare, werktuigen worden geëxposeerd. Tevens zal er een volledig diepvries- en koelkast programma te zien zijn, zodat ook de dames haar hart aan deze show zullen kunnen ophalen. 's Namiddags zuUen er films en dia's worden vertoond, onder meer over de aardappelteelt,. de Same-trekkerfabriek en de Perfect-cirkelmaaiers. Voorts zullen op een naast het land- bouwwerktuigenbedrijf gelegen terrein inruilmachines en speciale aanbiedin gen te koop zijn. Tenslotte zal onder de bezoekers iedere dag een aantrekkelijke prijs worden verloot. De dagelijkse aan vangstijd van de show is 10.00 uur. VERVOLGVERHAAL door L. KOMBRINK Copyright: jTgi), J. J. Groen en Zoon N.V., Leiden •Unie, aan de; Cers die e van de- het !uö en^: van het' igstellJii' ongeve^, e was n^f; iceerde Act rde leus itv; ngsi van l goi Het- aard aatil^ aai" (rocent, ;els. V»' „Een kop koffie, buurman?" vraagt vrouw Buter. „Dank je hoor, ik heb al gedronken. Waar is Geert, al naar bed?" „Naar de catechisatie", antwoordt Buter. „Het zal zachtjesaan tijd wor den dat hij thuiskomt. Hoe laat gaat dat „gedoe" uit, Lize?" „Om half tien. Maar het is geen „ge doe", Tom". „En ik vind het onzin om met dit weer die jongen naar het dorp te stu ren". „Kom, kom, buurman, zo erg is het niet. Er waait een flinke bries, maar net is zomer. En Geert is geen juffertje dat zomaar van de weg waait!" JeUie heeft Frankema verbaasd aan- gelceken. Het is bekend dat de buurman wat de Godsdienst betreft er net zo over denkt als vader. Zij drijven de spot met alles wat hiermee verband houdt. En steeds is zij op haar hoede om, zo nodig, moeder bij te springen, wanneer een woordenwisseling haar in een hoek dreigt te drijven. Frankema heeft een flinke boerderij, ongeveer tweehonderd meter de polder in. Hij is een goede buur. Als de geit van de En ters droog staat, halen zij bij Frankema hun melk. In het najaar, als er geslacht wordt, kunnen de Buters op een be hoorlijk stukje vlees en enkele worsten rekenen. „Onze Frits gaat volgende week on der dienst", vertelt Frankema. Buter knikt wetend. „Onder welk wapen komt-ie, buurman?" „Bij de marine; snap je daar nou wat van? Een boerenzoon hoort toch niet op het water, zou ik zeggen!" „Wat zegt hij er zelf van?" vraagt vrouw Buter. „Hij is er weg van, stapel gewoon. Hij hoopt een buitenlandse reis met een oorlogsschip mee te maken, naar de West of zo". „Bij de zandhazen is het niks", meent Buter. „De hele dag sjouwen, marsen maken zonder eind..." „Hoe oud is jullie Geert eigenlijk?" „Onze Geert is vijftien, maar hij lijkt ouder", zegt Jellie nu. Zij staat dicht onder de lamp, om een draad in haar naald te steken. Als, Frankema dit ziet zegt hij lachend: „Over een poosje heb ben we stroom, Jellie. Hebben jullie het gelezen, mensen?" „Wij moeten het eerst hebben, buur- iroceni. ;el*. Pl* man", knikt Buter, terwijl hij zijn pijp stopt. Opeens staakt hij deze bezigheid en luistert. „Ik geloof dat onze Geert er aan komt", zegt hij. Er is gestommel in het klompenpor taal en dan stapt Buter junior binnen. Hij heeft een open prettig gezicht, maar zijn kin spreekt van koppigheid. Overi gens lijkt hij sprekend op zijn zuster. Hij legt een klein boekje op tafel met de woorden: „Goeienavond saam. Sjon ge, wat waait het, vader! Wat denk je van het hoekwant?" „Naar de maan natuurlijk. Om erger nis te voorkomen kunnen we morgen beter thuis blijven". „De radio voorspelt beter weer", ver telt Geert. „Hoe weet je dat?" wil Jellie weten. „Ik heb De Bilt opgebeld", grapt de jongen. „We hebben morgen een zacht briesje uit het zuiden, licht bewolkt met hogere temperaturen. Wacht maar eens af". „Kom, ik stap eens weer op. Och, nou zou ik warempel mijn boodschap nog vergeten! Zou je morgen 'n pond of zes aal voor me hebben, Buter? We krijgen volk, zie je". Jellie kijkt haar moeder aan. Nou zou moeder graag willen weten wie de bezoekers zijn. Zij knikt: „Zo, krijgen jullie volk, buurman?" Frankema knikt ook en hij staat op. „Liefst dikke, Buter. Zo vier of vijf in een pond, kan dat?" „Komt in orde buurman; moeten ze schoongemaakt worden?" „Welnee, dat doet onze Frits wel. Nou mensen, de rust hoor. En misschien valt het nog wel mee met die hoeken van je Buter". Deze laat Frankema even uit. Wan neer de man in het donker is verdwe nen staat de visser nog even naar de lucht te kijken. De hemel is bijna wol- keloos; een enkel wit donsje jaagt met snelle vaart langs de halve maan. „Geert kon wel eens gelijk hebben", bromt hij. „Even de schuur sluiten en dan gaan we naar bed. Morgen loopt om vijf uur de wekker af". HOOFDSTUK 2 De zee heeft haar grimmig gezicht verloren. Zachtjes klopt een kalme dei ning tegen de palen, maar het water is nog dik en vuil. Als een grote gele bal hangt de zon boven de polder. Hard snuivend trekt Geert zijn hoofd onder de pomp weg en droogt zich af. Hij hoort vader in de keuken ramme len met de ktel. Voor zij naar zee gaan drinken ze eerst een kop thee. Hun brood heeft moeder gisteravond al klaargemaakt, want het kan middag worden voor zij terug zijn. Om de zuidhoek hebben ze hion fuiken .uit staan en daar zal heel wat te klaren zijn. Ze zullen vol rommel zitten en misschien een massa dode aal. Maar eerst gaan zij met de kleine boot naar het hoekwant. Hij is erg benieuwd of er nog aal aan de hoek zal zitten. In de nanacht is het gaan stillen. Wanneer het aas niet onder het slib heeft geze ten, kan er nog best een aaltje gebeten hebben. Hoor vader eens fluiten. Als ze weer thuis komen zal moeder zeggen dat hij hen wakker gemaakt heeft met z'n gefluit. „Thee drinken. Geert. Heb je de geit buiten gezet?" „Het weerbericht krijgt gelijk, vader" zegt de jongen, terwijl hij toeldjkt als zijn vader de thee inschenkt. Buter knikt. Hij neemt een hete slok uit zijn kop en zegt dan: „Voor we de haven uitgaan, moeten we even kijken naar het grote kaar. In de haven is het water ook dik en ik zou niet graag wil len dat we dooie aal kregen". „Als ze pas dood zijn, kunnen we ze bij het zootje van Frankema doen". „Dat zou kunnen. Maar dooie aal is voor de rokerij, Geert. Heb je thee ge noeg? Dan gooi ik de rest in ons kruikje". Achter elkaar lopen vader en zoon de steile dijktrap op. Alsof zij het heb ben afgesproken blijven ze op de kruin staan en laten hu nogen over de zee dwalen. Aan de horizon zijn een paar zeilen te zien, overigens is er nergens leven te bespeuren. „Kijk jij even in het kaar, Geert. Dan zal ik de boot losmaken en het water er uitscheppen. Wij moeten het ding eens op de wal trekken en zien die lekkage te vinden. Er is niets vervelen der dan een lek vaartuig". Geert knikt. Hij loopt op een drafje naar de uiterste hoek van het haventje, waar het kaar ligt. Hij trekt het aan het touwtje dat aan de wal vaststaat naar zich toe en trekt de houten pen van het luikje. Dadelijk ziet hij dat er geen kadavers in het grote kaar drij ven. „Gelukkig maar", bromt hij binnens monds. „Vader kan er de hele dag over lopen mopperen". „Hoe staat het er mee?" roept Buter uit het bootje. „Alles springlevend hoor! Moeten we het zeil niet meenemen, vader?" Hij krijgt geen antwoord, maar Buter duwt de boot naar de wal en stapt er uit. Hij loopt naar het schuurtje dat aan de walkant staat en waar ze hun viswant en andere gebruiksvoorwerpen in opbergen. Geert voegt zich bij hem. Hij neemt de spriet van het zeil, terwijl Buter de mast naar buiten brengt. Het zeiltje zit om de mast gerold en kan zo in het kokertje worden geplaatst. „Goed dat je er aan dacht. Geert. De beug staat recht zee in en de wind is op de wal. Als we de rommel scheep hebben, kunnen vinj terug zeilen". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 5