lATIDEtl - niEUWS w I SpoeilopilraGlit voor R.D.M. s, n. Neem Óók TWIN prettig rollen, lekker roken! ZEISS eren éndingsweekend Provinciale bijdrage in de Icosten van studie 1967/68 Winter of geen winter Veilig fietspad voor sclioiieren Jan Tanis breit de vrouwen ruim voorbij Kees Rossen bouwde zelf zijn pierement Geref. Kerk Ooitgensplaat over de vrouw in het ambt Lijstnummers partiien Vrijdag 27 januari 1967 No. 3556 kzee XT] Een fruitmand nodig? Tegen fluoridering WEERPRAATJE iuneliSi Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 IMIddeiharnls J. Keuvelaar Mne laatste tijd is er een steeds toe- .^de belangstelling van de jonge tol der gemeente voor te vragen op ibied van uitwendige en inwen- fis een verheugend verschijnsel. [bel confronteert ons immers niet met de binnen-kerkelijke vra- aaar ook met de zendingsroepmg. wJpmt tot dankbaarheid, wanneer towege in de gemeenten jongeren en aderen zich hiermee gaan bezighou- ^66 hebben de geref. Zendings- de Bond voor Inwendige Zen- Jde Herv. Geref. Jeugdbond en psiérkgroep DABAR een jeugdzen- Ingsweekend belegd. De grote toeloop laakte toen een herhaling noodzake- ik In totaal hebben ongeveer 75 jon- eren hiervan gebruik mogen maken. Dezelfde organisaties willen nu aan en nieuwe lichting jongeren de gele- enheid bieden om met de zendings- roblemen bezig te zijn in het licht van IS6I de de rk POEDER-CRÈME- OLIE-ZEEP ïods Woord en samen met vertegen- voordigers van de Bonden en DABAR. Het wordt een weekend van D.V. vrijdagavond 3 maart 1967 (aanvang 20 lur) tot zaterdagmiddag 4 maart (einde 16 uur). Plaats: „SUvosa", Pr. Bemhardlaan 1, Bilthoven (vlakbij station). Tel. 03402— 5402. Leiding. Drs. J. A. B. Jongeneel; met meawverking van ds. H. Harkema, ds. Jorissen en ds. B. J. Wiegeraad. ■amma: Vrijdag: Drs. A. Noorde- (gevr). „Het getuige-zijn in bij- it". ■dag: Drs. J. A. B. Jongeneel: op de zending aan de hand van grote zendingsmensen, ■psbespreking over: „Wat is de een evangelisatiecommissie". zal voldoende ruimte gelaten wor den voor onderlinge kennismaking en gesprek. Prijs: 1 7,50. Te voldoen bij aankomst. Mochten de reis- en verblijfkosten een bezwaar vormen, dan is er tevoren overleg mogelijk met ds. Jorissen, p.a. SUvosa. Voor wie? Alle jongeren vanaf ca. 17 jaar, die nog niet eerder een dergelijk weekend hebben meegemaakt, zijn har telijk welkom. Men behoeft geen lid van een bepaalde vereniging te zijn. Wel is interesse en belangstelling een vanzelfsprekende vooronderstelling. Wat meebrengen? Bijbeltje en toilet artikelen. Ook schrijfgerei. Voor ver dere inlichtingen kun je bellen naar SILVOSA. Vragen? Heb je bepaalde vragen om inlichtingen enz., dan kun je bellen of schrijven naar ds. A. Jorissen, adres: zie SILVOSA. Ds. H. Harkema, van Renesselaan 36, Zeist; tel. 18975. Ds. B. J. Wiegeraad, Beatrixlaan 17, Bennekom; tel. 3313. Brief aan de door de Synode benoemde deputaten Onder de kop „Antwoord van de ker- keraad" lazen wij van de hand van (drs.) A. W. M.(eeder) onder het ge- meentenieuws van Ooitgensplaat in het „Centraal Weekblad" (editie Zuid-Hol landse Eilanden) van 21 jan. j.l. het volgende: „Zoals u bekend kan zijn, heeft de Generale Synode van Middelburg een aantal principe-uitspraken gedaan in zake de medewerking door de vrouw in de ambtelijke dienst, wat neerkomt op een volwaardige plaats voor de vrouw in een gezamenlijke taak. Omdat deze uitspraken ter overwe ging aan de kerken zijn voorgelegd heeft ook onze kerkeraad zich daar over bezonnen en met algemene stera men een brief verzonden aan de door de Synode her-beiioemde deputaten. De kerkeraad spreekt daarin uit, dat Ga laten 3 28 wel heel duidelijk spreekt over een gelijkwaardig deelgenootschap van man en vrouw in het kindschap Gods, maar dat de kerkeraad daaruit bepaald nog niet kan afleiden, of en in hoeverre de vrouw kan ingeschakeld worden bij de bekleding van de amb telijke dienst. Wij zijn er sillerminst van overtuigd, dat de vrouw-in-het- ambt een bijbel-verantwoorde zaak is. Veeleer menen wij, dat door de uitspra ken van de Synode een verwarring van gedachten kan opgeroepen worden, die een gezonde leiding en een gezonde rust in onze gemeente onmogelijk maakt. We hebben Deputaten dan ook gevraagd de Synodale uitspraken terug te laten nemen, opdat er geen gedach ten in ons kerkelijk leven worden bin nengedragen, die de toets van de Hei lige Schrift niet kunnen doorstaan." Gedeputeerde Staten van de Provin cie Zuid-Holland brengen ter kennis, dat in Zuid-Holland thuis behorende gegadigden naar een provinciale bij drage in de kosten van studie voor het cursusjaar 19671968, bij voorkeur vóór 1 maart 1967, doch uiterlijk vóór 15 oktober 1967, daartoe bij hen een aanvraag kunnen indienen. Geen bijdragen worden verleend voor studiekosten aan: a. universiteiten of daarmede gelijk te stellen instellingen voor honger onderwijs; b. scholen voor gewoon- of buiten gewoon lager onderwijs. Formuleren tot het indienen van aan vragen zijn gratis verkrijgbaar ten pro- vinciehuize van Zuid-Holland, Konings kade 1 te 's Gravenhage en bij de ge meentesecretarieën, die naar vertrouwd wordt, zo nodig bij de invulling der formulieren behulpzaam zullen zijn. dan naar de „FKUITEXPRESSE" U belt Telefoon (01877) 751 en wij 4- bezorgen over geheel Flakkee. M. VAN DER KLOOSTER INGEZONDEN: (Uit het Handelsblad 17 januari 1967) Hilvcrsummer wil eigen water De letterkundige Olaf J. de Landell heeft de Hilversumse gemeenteraad toestemming gevraagd een drinkwater- pomp te mogen aanbrengen in zijn tuin aan de Javalaan. De heer Landell voelt er namelijk niets voor om t.z.t. gefluorideerd drink water te moeten gebruiken. Hij vindt dit een onmaatschappelijke maatregel en de noodzaak ervan staat voor hem niet helemaal vast- B. en W. hebben de raad verzocht de brief van de heer Landell ter afdoening aan hun over te laten. Het college bezit namelijk de bevoegdheid een verklaring af te geven of drink water al of niet aan de eisen voldoet, ook al wordt het buiten het waterlei dingnet om betrokkea De privépomp van de heer Landell zal zeker f 6000 kosten. De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. heeft een nieuwe, met spoed uit te voeren, opdracht ontvan gen van Brown Root Inc. te Houston, voor de bouw van een „pipe burying barge" (sleuvengraver). Het vaartuig, dat pijpleidingen die in de Noordzee zullen worden gelegd zal „begraven", moet binnen zeer korte tijd worden opgeleverd, nl. op 1 juni a.s. Slaagt de RDM hierin dan zal dit een record be tekenen in de scheepbouw. Brown Root plaatste de opdracht bij de RDM gezien de geleverde pres taties bij de snelle bouw van de kraan- ponton „Atlas" en het pijpeniegvaar- tuig „Hugh W. Gordon". De „sleuvengraver", afmetingai 92 x 27 X 7,5 meter, krijgt geen eigen voort stuwing; niettemin wordt aan boord een groot machinevermogen geinstaUeerd. Zestien diesels met een capaciteit van ruim 19.000 pk totaal zullen het vermo gen leveren o.a. voor het zware an- kertuig en de enorme pompen voor het maken van de sleuven. Er komit acco- I modatie voor zestig bemanningsleden. Om de snelle bouw te bespoedigen zal een deel van de werktuigen door Brown Root rechtstreeks vanuit Amerika worden geleverd. Luchtig Irselet van ptomeer'; mooie Jlon-satijn 1 flatteuze kant; Jsgewenst ook met ■gevormde lupsvoor Iponmaten 38-44; Jcupmaten MA BCD; in wit en zwart 25,95 (van onze weerkundige medewerker) In het begin van de week was koning winter in Scandinavië meester van de toestand met strenge tot zeer strenge vorst. De vorstgrens lag enkele dagen boven Denemarken, waar ook ijzel en sneeuw vielen. Welke kant het uit gaat, was nog niet te zeggen; misschien is dit inmiddels wel duidelijk geworden. Voor verwachtingen op iets langere ter mijn, n.l. van drie tot vijf dagen, heeft men de weerkaart wel nodig om onge veer te kunnen beoordelen welk weer type in de naaste toekomst het meest waarschijnlijk is. Vroeger keek men al leen naar verschijnselen in de natuur en sommige hiervan zijn ook bruikbaar voor een verwachting maar dan toch op vrij korte termijn, n.l. van 24 tot 48 uren. T MAANTJE ZIET SOMS BLEEK. Nemen wij eerst de maan op de kor rel, dan valt het Franse gezegde op „La lune pale annonce la pluie" (Een bleke maan kondigt regen aan). De maan geeft verschillende kleuren te zira. Overdag vrijwel zuiver wit, bij oj?*ren ondergang kleurloos mat tot ge^htig, bij voUe maan midden in de naeht geelwit, maar soms ook oranje rode tinten en wanneer ze door hoge wolkjes schijnt soms blauwgroen. De kleur van de maan hangt groten- ae^ af van de atmosferische toestand. Sctó meer waterdamp er in de onderste mehtlagen aanwezig is hoe matter de Któiir. Hierbij kunnen wij ook de fon kelende sterren betrekken. Hoe sterker ae sterren fonkelen hoe minder homo- gW de dampkring is, want de sterren awf... fonkelen niet. koude winternachten met weinig waterdamp in de lucht en weinig wind w het fonkelen sterker dan wanneer ae lucht veel waterdamp bevat. In dit laatste geval zijn de zwakke sterren al met meer te zien en de grote sterren zijn minder gevoelig voor lichtkrom- jwng m de dampkring zodat de sterren hemel in dit geval een wat rustiger beeld geeft. MAANSTER INGESCHEEPT. Door de vissers en zeelieden werd er TOieger gesproken over de „maanster". Mn kleine ster, dicht bij de maan. Als <Me verdwijnt (zich inscheept), is dat e&a teken van slecht weer. „Een ster rede, dicht bij de maan, kondigt dik wijls storm aan", zo luidt het rijmpje. Oorzaak... veel waterdamp in de at mosfeer. Hierdoor worden zwakke ster ren vrijwel of geheel onzichtbaar en wijzen op een atmosferisch ongunstige ontwikkeling. Ook de bewering, dat, zodra de maan opkomt, de wolken verdwijnen, berust op gezichtsbedrog. Dikwijls lossen de wolken 's avonds, wanneer het koeler wordt, op en wordt het helder. Dit laat ste gebeurt zowel rond nieuwe als volle maan maar... wanneer het nieuwe maan is wordt haar vermeende invloed niet genoemd. Is het volle maan, dan meent men vaak, dat de maan, zoals dit op het platteland wel heet, „de lucht weer schoon likt". TOESTAND VAN DE DAMPKRING. Van de kleur van de maan en de sterren kan men, zoals wij omschreven, soms een bepaalde gunstige of ongim- stige atmosferische gesteldheid afleiden. Vooral wanneer er veel waterdamp aanwezig is of wanneer luchtlagen met sterke temperatuurverschillen naast el kaar voorkomen, zogenaamde inversies, ziet de maan vaak bleek en fonkelen de sterren niet of weinig. Hieruit mag dan worden afgeleid, dat de vooruit zichten niet bijzonder gunstig zijn. In nachten met fonkelende sterren en een vrijwel witte maan is de toestand het meest stabiel door weinig water damp en een sterke uitstraling. Dat in dergelijke nachten de laagste temperaturen voorkomen, is dan ook logisch. Echter zonder dat maan of 1 sterren hierop enige invloed uitoefenen. (Nadruk verboden). Speciaal ten behoeve van de leerlin gen van het Zaanlands Lyceum in Zaandam zullen, als de raad er mee akkoord gaat, twee fietspaden naar het Lyceumgebouw worden aangelegd, die het de scholieren mogelijk maken het lyceum te bereiken zonder over de drukke Vincent van Goghweg te rijden. De aanlegkosten worden op 50.000,— geraamd plus nog eens 4.000,voor de aankoop van een paar stroken grond. Een verheugend initiatief ten gunste van de verkeersveiligheid. Geuonden. en verloren voorwerpen. Gevonden: Etui met klein model bril; 2 bankbiljetten van f 10.rood plastic portemonnee; zwarte vulpen met meta len dop; bruine herenportemonnee met inhoud; in plastic verpakte zaadmat; groene muts in plastic zak; 1 paar nieu we nylonkousen; paar zwart lederen dameshandschoenen; paar rode wollen wantjes; groene step; bovengebit; brui ne tonesportemonnee; wit halssnoer; jongenspet; portemonnee met inhoud; paar rubberlaarsjes; jong hondje, zwart wit; wollen kinderwant; donkergrijze paraplu; dameshorloge merk „Moritz"; 3 pannensponzen; 3-wielig wagentje; groen-bruine want; bruin wollen hand schoen; grijze wollen want; 1 paar bruin-lederen motorwanten; groen- crème damesfiets merk „Union"; plas tic bal. Verloren: Ring met 2 sleutels; groe ne regenjas en zwarte broek; 1 bank biljet van f 25,licht-bruine porte monnee met rits; gouden ring met ro de steen; bruine blokfluit; damesporte monnee met inhoud; zwarte lederen want; zwarte portemonnee; donkerbrui ne paraplu; groene plastic regenjack; bruin suède dameshandschoen; 1 bank biljet van f 10,damesfiets; merk „Batavus"; zwart leren portemonnee met inhoud; blauwe herenfiets merk „Germaan"; bruin suède jongenswant; zwart etui met bril; gouden ketting met gouden tientje; rood kinderlaarsje; bruine aktetas; wit doosje met gouden kettinkje; 1 paar bruine suède wanten; herenfiets merk „Gazelle"; goudkleu rig dameshorloge; blauw-groene heren sok; dameshorloge met bruin leren bandje; grijze wollen want; rood-zwar- te das; bruin suède handschoen; brui ne portemonnee met inhoud; muziek- boek; zwart suède dameshandschoen; wieldop van Volkswagen; 1 Parker ballpoint rood met metalen dop. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelhamis, Hoflaan 52, tel. 01870-2444 van 8 tot 18 uur. ^RILtiENGLAZEN bij de speciaalzaak Zanditad 32 - Mlddelhamla Breien is eigenlijk geen mannenwerk; dat de herder op de grote stille heide er zich mee verpoosde, nou vooruit maar nu zou u Jan Tanis, Oosterweg 117 te Ouddorp eens bezig moeten zien. Als hij er een dagje goed voor gaat zitten voorziet hij een heel gezin van een war me trui'. Uiteraard hanteert dhr. Ta nis daarbij niet de breipennen maar staat achter een prachtige breimachi- ne; voor de leek een apparaat vol „ha ken en ogen" en een handvat dat als een strijkijzer van links naar rechts wordt geschoven. Verder weten we al leen dat van de machine dat hij een keurig breiwerk produceert als dhr. Tanis maar op zijn tellen let. De heer Tanis zit nu een jaar in de „breierij". Daarvoor was hij werkzaam als lasser op de bouwput en aan de Benelux tunnel, maar zijn hart waar schuwde hem dat het wat kalmer aan moest. Hij kan stoelen matten, manden ma ken, schilderen, behangen, timmeren en nadat hij op de suggestie van een ken nis een breimachine aanschafte kon hij ook gauw breien; binnen het jaar schafte hij reeds een tweede machine aan die samen de inventaris vormen van zijn „atelier" en zelfgebouwde keet waar ook de kluwen wol in tientallen kleuren zijn uitgestald. Alle mogelijkheden Aan de hand van diverse werkstuk ken en stalen heeft de heer Tanis ons de vrijwel onbeperkte mogelijkheden van zijn machines aangetoond; alleen voor Noorse patronen en kousen moet hij bedanken. Hij breit jurken, pakjes, truien, vesten, mutsen, shawls', pïis- sé rokjes, tot zelfs jurkjes voor de Barbie popjes toe in alle mogelijke motieven en kleuren. Sinds dhr. Tanis vorig jaar begon hebben vele huis vrouwen van het zelf breien afgezien. Machinaal breien gaat sneller en het moet gezegd worden duidelijk regelma tiger en daardoor ook veel mooier. Wie bij dhr. Tanis iets wil laten breien kan in het atelier zelf de wol (voor de machine geschikt) uitzoeken en binnen de kortste tijd is aan de opdracht vol daan, als 't moet vier truien per dag! Twee jaar lang dook Kees Rossen uit Middelhamis vrijwel elke avond on der in een tot werkplaats ingerichte onbewoonbaar verklaarde woning in een der Weistraatjes. Het product van de noeste vlijt die hij daar soms tot diep in de nacht bedreef is dezer dagen gereed gekomen Kees is de trotse bezitter van een prachtig draaiorgel dat, wanneer hij de twee stofzuigers aanzet, het berghtik achter de ouderlijke woning in de Nieuwstraat vult met sprankelende muziek. Kees heeft met de bouw van zijn pierement, hij noemt het een „orches trion" blijk gegeven hetzelfde familie trekje als zijn vader te bezitten. Dhr. Rossen had vroeger zelf een draaior gel en zijn vader rijdt nog steeds met „de Neptunus" door Zierikzee, daarbij op de zaterdagen door kleinzoon Kees geholpen. Twee stofzuigers zorgen voor de „wind" voor de windbak, de z.g. speel tafel en voor de accordeon waairvan de bassen d.m.v. een versterker elec- tronisch worden versterkt. In het ap paraat is maar liefst 225 meter plastic slang verwerkt! De luidspreker is af komstig uit een oude jube-box. Voorts heeft Kees een grote trom, een kleine trom, en koperen bekken en kleppers gemonteerd; enkel het z.g. mechaniek, dat niet zelf te maken is, heeft hij moeten kopen. Het orchestrion is 1.75 meter lang en 1.60 meter hoog. Ook de kast die in mooie tinten is geverfd heeft hij zelf gemaakt; al met al heeft de jeugdige Rossen toch wel een knap staaltje „doe het zelf" werk verricht. Wanneer er moeilijkheden waren kon hij te rade bij Gerard Razenberg, die ook de muziekboeken maakt. Nu hij zijn werkstuk klaar heeft wil hij het maar verkopen om ruimte te hebben voor de bouw van een nog groter instrument waarmee hij zon- Kees bg zyn orchestrion dat hg Organola heeft genoemd. Jammer dat In de kleine schuurruimte de vorm en kleuren van het instru ment minder goed tot him recht komen. der stofzuiger de straat op kan. Misschien hangt hij nog wel eens een pierement achter de slijperswagen van zijn vader, „je hebt tenslotte net zoveel van 't slijpen als van 't draaien en omgekeerd. De Kiesraad heeft in zijn functie van centraal stembureau maandag on der voorzitterschap van dr. J. Dormer de nummers vastgesteld van de lijsten die zijn ingediend in verband met de verkiezingen van de Tweede Kamer. Deze zijn als volgt: K.V.P. nr. 1. P.v.dA. nr. 2. V.V.D. nr. 3. A.R.P. nr 4. C.H.U. nr. 5. C.P.N, nr. 6. P.S.P. nr. 7. S.G.P. nr. 8. lijst P. Voogd nr. 9 (in alle kieskringen behalve Groningen en Assen). Boerenpartij nr. 10. G.P.V. nr. 11. Liberale Volkspartij nr. 12. Noodraad nr. 13. Landsbelangen nr. 14. Lijst Machiela nr. 15 (alleen in de kieskringen Tilburg, Utrecht en Leeuwarden). Partij van het recht nr. 15 (alleen in de kieskring Rotterdam), lijst Rodermond nr. 15 (alleen in de kieskring Amsterdam), lijst Germeaux nr. 15 (alleen in de kieskring Maas tricht). C.D.U. nr. 16. D '66 nr. 17. lijst Van Breukelen nr. 18 (alleen in de kieskringen Den Haag, Leiden en Maas tricht), Christelijk nationale volkspar tij voor monarchale democratie nr. 19 (alleen in de kieskringen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam) en Partij voor ongehuwden nr. 20.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9