Nog geen brandweerwagen Oud-commandant 1.1. Bienefeii Sommelsdijk met zilver onderscheiden """''''t ■■n Ontslag na 52 jaar trouwe dienst Plaatselijk nieuws Baatbelasting in Ouddorp geliandhaafd Garantie voor bouw van inrichting te Middelharnis Filmavonden Rode Kruis Baggerbaas Idaagt over sneiheid vissersscbepen Raad Goedereede: ,J!ILANDEN-NIEUWS~ Schmmme^p „Pendele" f 125.000 voor de „Gouden Leeuw" PREDIKBEURTEN Commissie ad hoc moet het nog eens bezien! Heren t Abonneert U op »Eilanden-nieuVJ "ï%nj Bladz. 2 Vrijdag 27 januarjl jdag 27 jam „Pendele" betekent zo as je wel zult wete 't heen in weer reizen van personen, die in d'r eige plekke waèr ze weune, geen werk hawe. Onder pen delaars begriepe m'n dan meestal die maensen, die buten Flakkee wer'ke in lederen dag heen in weer over de brug ge motte. Die paer honderd man, die voorheen an de grote bouwput an 't wer'k wazze, noemde ze oak pende- laers, mar dat is noe al un tiedje ofge- loape. 'n Ene zou je dan korte, in 't oare lange ofstandspendel kunne noe- me. Deurdat m'n de brugge over 't Haeringvliet gekregen hawe, is 't voor de mensen die in Rotterdam op wer ven, op un fabriek of in un veem (op- of overslagplekke van goederen) wer'ke, eigenluk geeneens zo'n ende, 30 a 40 kielometer is dan al veul. In naer Koni in Oud Beijerland of naer de rubber fabriek in Hellevoet is 't nog duchter- bie, al motte de werkers vroeg op, in binne ze laete thuus. Uut Braebant in diep uut Zeeland is 't veul vaerder! Dat endje pendele binne de Flakkeeërs zo zachtjesaan al un beetje gewend. Iede re weke un goed loonzakje in eens in 't jaer nog 's un ekstraatje uut de winst maekt oales weer goed. Geen wer'k, da's erger! Van Flakkee uut reize d'r lederen dag zo'n 12 a 1300 man heen in weer. Dat is zo ongeveer 't zelfde aantal, as op oare jaeren. De werk'loosheid, die elders in 't land heerst, heit t' er geen invloed op. Da's gelokkig. Bovendien is 't zó, datter nog zat vraeg is. De vraeg naer werkers rond Flakkee, is groter dan 't anbod. De Rotterdamse Droagdok kan nog wel duuzend man gebruke da's geen praetje mar waer! In zó binne d'r misschien nog wel meer. In haevenbedrieven kunne ze oak nog zat mensen gebruke. Flakkeeërs hawe ze graeg! Binne d'r dan geen werk'lozen op Flakkee? Nou. dat valt erg mee. Ik hawe daer m'n licht us over opgesto- ke, d'r binne d'r zo wat zeuven hon derd bie makaore. Op oare jaeren is dat rond nieuwjaer (dan is t'r oaltied min der werk) zo wat drie honderd a vier honderd vuuftig. Dus un paer honderd meer. In die zoue, azze ze dat woue, direkt an 't werrek kunne in de pen del. Mar ze kennen die maensen d'r niet toe verplichte. As 't un ure of lan ger reizen is naer 't werk, binne ze d'r vrie in, of ze 't wille doeë of niet. D'r is nog vraeg genogt, dat wèl, mar daer kunnen bepaelde redenen weze, dat ze niet gaen pendele, bevoorbeeld: bin nenkort werk in 't zicht dat je anders misloapt, of huselukke omstandigheden, ik kan daer niet over oordele. An de hand van de genoemde defers mot Schrammetje toch konstatere, dat 't meevaolt in datter op Flakkee eigen- luk weinig of geen werk'loosheid is. Flakkee is dus wel un tegenhanger van de oalgemene werkloosheid in ons land. 't Erbeidsburoo in Menheerse, kan meer maensen kwiet, dan datter angebóje worre. Ik zat daer van de weke zo us over te dienken; ik docht, daer mot ik 's over schrieve. In de kranten lees je iederen dag zoveul bedankt hier in zoveul daer, d'n domper staet t' er op, in je kriegt d'n indruk, dat zal op Flakkee oak wel zo weze. Mar 't lelt hier wel un beetje oares, dan b.v. in 't Noorden van 't land. Je leeft tegenwoordig in un pa- piere waereld, ze schrieve oales op, in die ciefers liege niet. Dat wil dus oak zegge, dat het ge middelde inkommen van de wer'kende stand op Flakkee, nog niet veul min der is geworre dan op oare jaeren. Dat magge de wienkeliers, die in 't Eilan- den-nieuws advertere, oak wel us we te! Dat is un rieme onder 't harte! Want as 't er nog un goed inkomen is, wordt de koapkracht niet verminderd. In dat is al veul waerd. Niet alleen voor de wienkeliers, mar oak voor Schramme tje de messelaer, in voor de andere bouwvakkers. M'n kunne d'r blieë mee weze. Schrammetje. DIRKSLAND Vier maanden voor hij de pensioen gerechtigde leeftijd zou bereiken is timmerman C. J. B. Buth te Dirksland op 11 nov. vorig jaar door zijn patroon, arch. Both bedankt. Het Alg. Dagblad brengt daarover in haar editie van van daag een uitgebreid artikel. Daarin wordt ook vermeld dat door de Bond waarvan dhr, Buth sinds de oorlog lid is, de A.N.B, bij de kantonrechter nietig verklaring van het ontslag zal worden gevraagd omdat dhr. Both niet de wet telijk geregelde opzegtermijn in acht heeft genomen. Hij deelde dhr. Buth 's morgens het ontslag mede met ingang van de volgende dag. „Als de nietigver klaring wordt uitgesproken moet dhr. Both bij het arbeidsbureau toestem ming vragen voor het ontslag en het ontslag kan hij dan pas opnieuw aan zeggen als die toestemming er is. Vanaf 11 nov. tot de nieuwe ontslagdatum kan dan het loon gevorderd worden", aldus het bericht. FIETSEN WORDEN SLECHT ONDERHOUDEN De Apeldoornse gemeentepolitie heeft in samenwerking met de schoolhoofden een controle gehouden op de fietsen van de leerlingen van drie lagere scholen. In totaal 176 fietsen gecontroleerd, waarvan 159, d.w.z. 90°/o, gebreken ver toonde. Bij verreweg de meeste fietsen moesten de witte spatborden opnieuw worden geschilderd. Ook misten tal van rijwielen een deugdelijke bel; de rem bleek in de meeste gevallen wel te vol- Bij de gistermiddag gehouden afslag van het café en hotelpand „de Gouden Leeuw" te Goedereede is dit pand af- gemijnd op f 125.000,—. Koper werd dhr. C. H. V. d. Veen te Amstelveen namens de N.V. Panden exploitatiemij (P.E.M.) te Amsterdam; hij zette vorige week voor f 95.000,in. De N.V. P.E.M, is een dochtermaatschappij van de Am- ste Brouwerij te Amsterdam. MIDDELHARNIS Beroepen. Ds. G. Mouw ontving een beroep naar de gemeente Scherpenisse. SOMMELSDIJK 'Damme.n. Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" van maandag 23 febr. Afd. II: J. Dekker T. v. Brussel 2—0 A. Knape B. Roetman 2—0 C. Polder C. Zoon 1—1 Afd. III: C. V. Binsbergen J. Verbiest O2 W. V. Dongen J. v. Es O2 M. Breeman W. Westhoeve 2—0 J. Verhoeckx H. Noordijk 0—2 H. V. Prooyen W. v. d. Boogert O2 Het eerste tiental van D. en Z. speel de in de hoofdklasse van de Zeeuwse Dambond tegen het eerste tiental van Vlissingen, en won op overtuigende wijze met 17 tegen 3. Persoonlijke uitslagen zijn, eerste ko lom spelers van D. en Z. H. Groenendijk E. A. Schuitema 2-0 B. Vis H. J. de Vlieger 2—0 K. Vis P. Geelhoed 1—1 F. Kleingeld A. Goedbloed 2—0 P. Noordijk D. Hellinga 2—0 J. V. d. Broeke G. C. Nijssen 2-0 A. Verolme L. Lambruyère 2-0 I. Koese J. Grim 2—0 A. Krijgsman W. Lere 1-^1 J. Lodder J. A. Veenstra 11 Totaal 17—3 STELLEND AM Opbrengst lectuiir. De opbrengst van het lectuur kastje aan de muur naast slagerij Trommel aan de voorstr. heeft over de 3 jaren opgebracht in 1964, 686 kg; 1965 729 kg. 2 boeken; 1966 847 kg, 80 boeken. Hierbij een overzicht wat het Rode Kruis met uw tijdschriften doet in het land, er gaan honderden boeken naar ziekeninrichtingen en soc. instellingen en ook in kleine pakjes naar ruim 2000 zieken die thuis verpleegd worden. Dank zij uw hulp en die van talloze lezers die trouw hun lectuur beschik baar stellen is het mogelijk dit Rode Kruiswerk te doen. Wij hopen dat u zich dit jubileumjaar \{an het Rode Kruis hen extra behulpzaam wilt zijn om uw tijd schriften en boeken in het lectuurkast- je te doen. Wij zijn u hier erg dank baar voor, en zij rekenen op U! OUDDORP Admvmstrat^ur V.V.V. Tot administrateur van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer is met ingang van 1 jan. 1967 benoemd de heer J. Hameeteman, Emmaweg 1 alhier. Men hoopt voor het seizoen be gint geschikte kantoorruimte voor hem te vinden; thans doet hij het werk voor de V.V.V. nog vanuit zijn woning. Uitslagen dammen van „Ontspanning". Jeugdafdeling. Willy Koole Kees v. Floresteijn 2-0 Jan Mierop Kees Grinwis 0-2 Peter Grinwis Dirk Verduyn 2-0 Hans Mierop Piet v. Wijk 0-2 Maart v. Wijk Kees Grinwis 0-2 Jan Mierop Peter Grinwis 2-0 Kees Tanis Willy Koole 2-0 Ton v. Rinsen Job Tanis 2-0 Job Tanis Ton v. Rinsen 2-0 Dirk Verduyn Kees Tanis 0-2 Kees Floresteyn Willy Koole 0-2 Maart v. Wijk Ton v. Rinsen 0-2 Afdeling II A. V. Poortvliet K. Tanis 0-2 H. Tanis L. Moerkerk 0-2 KI. Tanis T. v. Wijk 0-2 T. Tanis C. Akershoek 2-0 Afdeling I J. Visbeen J. Westhoeve 1-1 A. Meijer Kr. Westhoeve 1-1 G. Tanis A. Koese 2-0 KI. Tanis D. Sperling 1-1 P. V. Dam M. Aleman 1-1 OUDE TONGE Beroepen. Door de Herv. Gemeen te is een beroep uitgebracht op ds. J. Bos van Lunteren. Frozen der Veldvruchten donderdag j.l. Gerst 26-29; haver 23-28; erwten (schokkers) 40-56; erwten (kl. gr.) 35- 50; Bruine Bonen 80-100; Kapucijners 45-62; Maanzaad 80-130; karweizaad 70- 115. Alles per kg. OOLTGENSPLAAT Filmtournee Roode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis is voornemens een filmtournee te organiseren, waarbij de volgende film voorstellingen zullen worden verzorgd. Maandag 30 jan. a.s. in het Patro naatsgebouw te Achthuizen; Woensdag 8 febr. a.s. in het Veren, gebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat. 's Middags te 4 uur is er een kinder voorstelling met een apart programma, 's Avonds te 8 uur beginnen de voor stellingen voor ouderen, met als hoofd film „East of Eden". In de voorpro gramma's wordt een documentaire over een der taken van het Roode Kruis vertoond. Het plaatsgeld bedraagt resp. 0,50 en 1,25. doen. Andere gebreken waren o.a.: spe ling in het balhoofd, losse handvaten, slechte banden, afgebroken steunen van bagagedragers en spatborden, spe ling in de wielen. Een en ander bewijst weer dat de Nederlander zijn fiets bijzonder slecht onderhoudt en dat wat meer aandacht voor dit dagelijks vervoermiddel geen overbodige luxe is. Voorstel GS Zuid Holland Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land stellen Provinciale Staten voor hen een machtiging te verlenen voor een door de Stichting Nederlandsche Her vormde inrichtingen voor geestelijk hulpbehoevenden op te nemen 30-jari- ge geldlening. De lening van f 1.800.000 tegen een rente van 7 Vs procent per jaar, is voor de bouw van een inrichting voor zwak zinnigen te Middelharnis. De totale stichtingskosten bedragen f 2.300.000 waarvan al een bedrag van f 500.000 is opgenomen en waarvoor reeds een garantie is verleend. -O- Door het Nederlandsche Roode Kruis zullen filmvoorstellingen gegeven wor den op de volgende data. Op woensdag 1 februari in 't Trefpunt te Stad aan 't Haringvliet; op 3 februari in het Ver. gebouw in den Bommel en op 14 februari dinsdag in Meijer theater in Middelharnis. In de middaguren om 4 uur zal er in bovengenoemde gebouwen voor de kin deren de film „Kolderparade" worden vertoond. Om 8 uur sav. de hoofdfilm „East of Eden" ()de verloren zoon). In het voorpragramma zal een documen taire over de Roode Kruis taken wor den vertoond. Het plaatsgeld bedraagt respectieve lijk f 0,50 en f 1,25. Toegang voor de avondvoorstelling 14 jaar. In de pauze zullen welfare artikelen tentoongesteld en verkocht worden. -O- De schipper van de baggermolen die nabij de bouwput een geul op diepte brengt waarvan straks ook de vissers profijt zullen hebben heeft tegen over R.W.S. een klacht laten horen over een deel van de vissers; ze zou den met hun snelle schepen met te grote snelheid zijn baggermolen „ron den" waardoor geregeld moeilijkheden met de buizen ontstaan. ZONDAG 29 JANUARI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Schipper. E^tra collecte voor het fonds Chr. Belangen. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Roos. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. Mouw Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 3 uur ds. A. Kuiper van Axel Herv. Kring 10.30 uur bevestiging en 3.00 uur intrede drs. H. D. v. Hoogstrate. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. C. Bultman en 6 uur leesdienst. Rem. Kerk 10 uur mevr. ds. A. B. Pool-Bast van Rotterdam. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur ds. M. A. Jansens. (v.m. H. Doop). Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Kraaij. Extra collecte voor de kerk. Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. D. C. van Wijnen en 6 uur ds. G. Broe- re van Dinteloord. (v.m. H. Doop). Ger. Gem. 10 en 6 uur dhr. Snoep. Extra collecte voor de Theol. school. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. M. A. Jansens en 6 uur ds. J. van Vliet. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur le zen en 6.30 uur ds. D. C. van Wijnen. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. J. van Vliet. Extra collecte voor het Bouwfonds Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. D. Groenen dijk te Sleeuwijk. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. A. de Ridder van Hein- kenszand. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. C. J. Kesting. Extra collecte voor de kerkvoogdij. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. J. van Vliet en 6.30 uur ds. C. v. d. Bergh van Oud Beijerland. Toren collecte. Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Jongebreur. v.m. H.A. en nam. dankz. H.A. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. de Valk Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. T. van 't Veld. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Noordhof. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. P. Vermaat. v.m. H.A. en nam. dankz. H.A. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. W. Meeder. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur dhr. A. Terlouw en 2.30 uur ds. H. C. Bultman. Hooggeacht college van b. en w. van de gemeente Goedereede; schrijver dezes is heel, heel erg blij niet in uw bestuurlijke schoenen te staan, ware dat wel het geval dan kwam mijn echte schoen nog eens ter tafel. Je zult als college jezelf uitsloven bij het voorstel tot de aanschaf van een brandweer wagen, de raad een zo uitgebreid mogelijke toelichting te geven, plus het advies van de Inspecteur, plus het advies van het gehele brandweerkader en de raad zal het nog nodig vinden een ellenlange discussie op te bouwen die resulteert in de instelling van een commissie ad hoc die het allemaal nog eens zal bekijken. Je zult als college de bouwverordening strikt willen han teren en de raad die de verordening zelf vaststelde zal allerlei uitwegen zoeken om een reclamant terwille te zijn; je zult uren aan de klok moeten praten om al die misverstanden uit de weg te ruimen, hooggeacht college voor nu en nog eens, heel veel sterkte toegewenst. Men neme ons dit commentaar niet al te kwalijk. De raad die gisteravond vergaderde werd gevraagd een crediet 36.000,— te voteren voor de aanschaf van een lage drukspuit voor de bluseenheid Ouddorp. Zowel de Inspecteur voor het brandweerwezen als het kader van de 3 gem. bluseenheden adviseerden een Commer - Walk - Thru - Chassis te nemen met een duurbedrijfpomp van 1800 liter per minuut. De heer Bruggeman maakte er geen geheim van dat hij nogal geschrokken was van het voorstel. Hij klaagde er over door de bomen het bos niet meer te zien en adviseerde tenslotte het niet zover van huis te zoeken en maar een hoUandse spuit te kopen. De heer M. Aleman zag een ander bezwaar; hem was verteld dat er maar 12 man met zo'n wagen kunnen wor den vervoerd terwijl het korps 20 le den telt, „of de anderen op de fiest achteraan moeten" was zijn vraag. De heer Visser vond het maar een half voorstel, „een Commer vind ik maar een vreemd merk." De heer Visser had n.l. niets over de pomp gelezen enkel dat die 1800 liter zou worden en dat vond hij te weinig. Spr. wilde eerst het voorstel „rond" ge maakt zien; bovendien vroeg hij zich af waar de dealer van dat merk te vin den is. B. en w. hadden tevens voorgesteld het door de Inspecteur opgestelde in vesteringsprogramma voor de brand weer als beleidslijn te aanvaarden, het strekte tot 1970, maar dhr. Visser vond dat wat al te ver vooruitgegrepen. Hij was tegen. „Of het college de werkloosheid nog wat wilde stimuleren," vroeg dhr. San- tifort, hij wilde een nationaal product. Ook dhr. Santifort kon de tijd tot 1970 niet overzien. Voor dhr. Komtebedde was het de vraag of het nu wel verstandig is de oude brandweerwagen om te bouwen tot transportwagen voor de kolkenzui ger; hij kost weer belasting e.d. en zal maar weinig in gebruik zijn." In zijn antwoord stelde de voorzitter, burg. Smith dat het college toch moei lijk kan worden beticht de werkloos heid te stimuleren; het Engelse merk is louter genoemd op advies van de In specteur; het is b. en w. vrij onver schillig welk merk wordt genomen; wel is het niet wenselijk 3 of 4 ver schillende merken te hebben. Van de Commer wist dat voorz. dat hij niet erg fraai is maar dat de brandweerstaf er bijzonder over te spreken is na de spuiten in Dirksland en den Bommel te hebben gezien. Ook volgens de in specteur is de Commer het meest per fect gecomprimeerde voertuig. Tot dhr. Bruggeman zei de voorz. dat wanneer ook een hogedrukspuit wordt aangeschaft de capaciteit van beiden bijelkaar geteld kan worden. Voor dhr. Visser bleef het bezwaar gelden dat er geen dealer is; hij voor zag vertragingen bij reparaties. B. en w. besloten het voorstel terug te nemen en eencommissie adhoc in te stellen. Tot leden werden benoemd de heren Bruggeman, Visser, Santi fort en de Jong. Baatbelasting blijft Uit een bespreking die rond een uur in beslag nam resulteerde het van kracht blijven van de baatbelasting. De raad nam het voorstel tot handha ving van deze belasting te Ouddorp met 7 tegen 5 stemmen aan. In ons dinsdagnummer namen we de uitge breide toelichting van b. en w. over die de raad werd verstrekt nadat in de vorige vergadering het gelijkluidende voorstel werd teruggenomen. Alvorens het punt in bespreking te geven vroeg de voorz. de raad zich te houden aan het reglement van orde. Ook vroeg hij de oud-burgemeester Kleijnenberg wiens naam in een inge diend schrijven wordt genoemd buiten de discussie te houden. Het was dhr. Santifort die zich af vroeg of het nu wel nodig was geweest dat b. en w. zoveel werk en tijd aan hun toelichting hadden besteed. Spr. ging straat voor straat na en hij zag niet welke baten de mensen van de weg hebben. Hij wees erop dat dhr. Hameeteman die aan het begin van de Oosterweg land heeft f 187,baatbe lasting betaalt terwijl hij straks als er een nieuwe weg wordt aangelegd zijn land voor 1,50 per m^ kwijtraakt. Dhr. Bosland mocht naar dhr. Santifort meende wel geld toekrijgen omdat als de nieuwe weg er ligt geen auto meer zal stoppen om boodschappen te halen. Al met al vond spr. de baatbelasting „niet meer gezond". Hij stelde dat de ge meente zonder meer voor een weg dient te zorgen. Om. noemde spr. de Irene- weg, die was niet aangelegd om de mensen uit hun isolement te verlossen; de mensen stelden hun grond gratis beschikbaar en nu moeten ze nog baat belasting betalen! „Onrechtvaardig" vond hij. Hij stelde daar de Duinker kerweg tegenover waar de aanwonen- Aan de oud-oommandant van het brandweercorps van Sommelsdijk, de heer J. J. Bienefelt is door H.M. de Koningin i.v.m. zijn verdienste voor de gemeenschap de zilveren eremedaille behorend tot de Orde van Oranje Nas sau toegekend. Burg. Hordijk heeft j.l. dinsdagmorgen de verraste oud-com mandant het eremetaal opgespeld tij dens een korte maar niettem,in pretti ge bijeenkomst in het raadhuis. De burgemeester memoreerde dat dhr. Bienefelt al in 1930 lid was ge weest van de gemeentelijke plichtbrand weer. Toen mede op initiatief van oud wethouder Dijkers in 1932 het Som- melsdijkse vrijwillige brandweerkorps werd opgericht meldde dhr. Bienefelt zich als brandweerman; van 1937 tot 1947 was hij brandmeester waarna hij tot commandant werd benoemd. Over de staat van dienst van dhr. Bienefelt had de burgemeester de grootste waar dering. „U hebt de korpsleden opgeleid, ge- inistrueerd en de theoretische en prac- tische bekwaamheden bijgebracht waar bij de voorz. aanhaalde dat oefenen en trainen en als korps op elkaar inge steld zijn van groot belang is. Het was ook sprekers overtuiging, dat de heer Bienefelt, die zijn korps bijna disciplinair opleidde voor dit korps veel heeft betekend en er zijn stempel op heeft gedrukt waarmee hij vandaag Touwd. te hen hier .citeren k ,n op din I jan. '67 van ze bekwaam heeft gemaakt goede taakvervulling. Ook memoreerde de burgemet.,:J Ju Hotel Jaco aktiviteit van dhr. Bienefelt m bedrijfsbrandweer van de P.T.T, erj bevorderen van de samenwerking sen de commandanten op Flakkee. Dhr. Hordijk zei het te betreurerj na 25 nov. de communicatie die s! voortreffelijk was geweest was sloten. Hij verzekerde dat de datum wi dhr. Bienefelt eervol ontslag was leend niet uit de lucht was get maar ook ongeacht de voorgesteld! organisatie van de korpsen reeds bepaald. Het was de burgemeester! groot genoegen dhr. Bienefelt het ninklijk Zilver te kunnen uitreikef Prettig ^^^^^-^^^-^^-^^ P. Kastele: L. Kastelei Kor G. Dorsma B. Dorsma: Rini, Johai L. V. d. M: J. V. d. Klaas Mi elsdijk, 27 jam In zijn dankwoord verzekerde Bienefelt steeds met veel pleziefs^w hebben gewerkt. jW ainsdag „Er was maar één commandar.:! ?='fij_ „F.j'l het eiland die zo gemakkelijk heej werkt ook wat betreft de matei voorziening." Ik heb nooit ergens rj te mee gehad en ik prijs me ge dat ik onder uw college mocht ;fde ouders 3, Mier en Mierop' ken" aldus dhr. Bienefelt. Hij trj de dag te hf het college alsook de heer Scherp) dat zij 50 jaai se, dir. Techn. Dienst voor hun J jn het huwe werking hartelijk dank. Dhr. Bie j den. hoopte met genoegen aan die tijdj. te denken. DBt zi] nog j spaard mogen ----------------------------------------------1 is de wens den toch ook geen baatbelasting betalen idem zo de Wittestraat en spr. vroeg de belasting niet te continueren. „De nieuwe raad ziet sommige din gen anders en besluit in sommige din gen anders dan de oude raad" vond mevr. Grinwis. Het motief van b. en w. dat de grondprijzen enkele malen duur der zijn geworden gaat volgens haar niet op omdat dat toch gebeurd zou zijn. De heer G. Tanis constateerde voor wat de Oosterweg betreft een meten met twee maten; overigens was het ook voor spr. duidelijk dat gedane za ken geen keer nemen; maar hij zag ver schillende moeilijkheden en wilde de baatbelasting per 1 jan. 1967 beëindi gen. Ook dhr. Komtebedde keerde zich tegen het voorstel. Met name tegen het heffing van baatbelasting voor de Oos terweg wat een strandweg is. De heer de Jong stond achter het voorstel, wel vroeg hij de on- en min vermogenden bij te staan. De heer Visser begreep dat de geste gen grondprijzen zwaar hebben gewo gen maar z.i. kan dan heel Ouddorp wel in de baatbelasting gezet worden. Hij zag geen aanleiding tot de heffing; het zijn normale openbare wegen en de mensen doen net als alle andere, ze betalen straatbelasting, voor de baat belasting had dhr. Visser geen goed woord en hij wilde die m.i.v. 1 jan. 1967 schrappen. De heer Bruggeman verklaarde een en ander boekhoudkundig te hebben becijferd, hij stond achter het voor stel. De voorz. probeerde duidelijk te ma ken, dat, wanneer de opmerkingen van o.m. dhr. Santifort juist zouden zijn de verordening nooit de Koninklijke goedkeuring zou hebben gekregen. Zo wel G.S. als Binnenlandse Zaken heb ben de verordening juist bevonden. Bouwterreinen- belasting De voorz. maakte bekend dat b. en w. zich ook hebben afgevraagd in stra ten als Wittestraat en Duinkerkerweg en z.g. bouwterreinenbelasting te hef fen. Terugkomend op de baatbelasting benadrukte de voorz. dat een e.v. af schaffing op een eerder tijdstip Kon. goedkeuring behoeft; dat is niet het ge val als de raad e.v. zou besluiten het te verstrijken, b.v. per 1 jan. 1968. De voorz. vergeleek dat in het uit breidingsplan „Nieuwe Oostdijk" de grond f 35,per m2 kost; in plan „den Aanwas" varieert de prijs van f 18,— tot f 55,Daarin is begrepen een bij drage in de kosten van riolering, ver lichting e.d. In Ouddorp mag langs tal van lan delijke wegen worden gebouwd, de we gen zijn smal en soms slecht verlicht; de bebouwing gaat zich verdichten en als ze dicht genoeg is komt er een verzoek om betere verlichting, riole ring e.d. dat ten laste van de algemene middelen wordt gebracht. Wijzend op de grote verschillen vroeg spr. zich af of de verhoudingen nog gezond zijn. Nogmaals gaf dhr. Santifort te ken nen niet in te zien welke baten de baatbelasting betalers hebben, „maar daar ben ik misschien te stom voor..." Spr. haalde aan dat het oude college van Ouddorp had beloofd dat er geen baatbelasting zou worden geheven; de mensen die daarop hun grond beschik baar stelden zijn misleid en zullen zich zeker genomen voelen" verwachtte hij, Ook dhr. G. Tanis haalde die belofte aan. [ikbare kim linkinderen. „Ik vond het erg vervelend voü:| mensen maar mijn stem blijft geb haafd" aldus dhr. Kr. Grinwis dit oud weth. van Ouddorp verzekerde soonlijk de gewraakte belofte nie; hebben gegeven. De voorz. bracht hierop het vooi tot handhaving in stemming. Voor waren de wethouders Vooii Ouddorp, jam van Seters en de heren Kr. Gr::! Dorpsweg 49 de Jong, M. Aleman, Human, lo geman. Tegen waren G. Tanis, L. Visse: Komtebedde, J. Santifort, mevr. G wis. Met 75 werd het voorstel nomen. ;W. Mierop L. Mierop- C. Bosland ,P. Bosland ?Jan, Nellie sa<ö>aöö>ö\3ö^iN3 Beroepschrift afge: De heer A. A. Couwenberg te Re; dam had aan zijn zomerhuisje, sta; in het duingebied van de polder Nieuwland" nabij de vuurtorer, gesloten serre aangebouwd van 4.80 mtr. waarmee aldus de ting een vergroting van de kamer werd beoogd. „Krachtens de bepalingen vs;; vigerende uitbreidingsplan moest, i het ging om een vergroting van bestaande afwijking van het uift dingsplan afwijzend worden best' op de achteraf als nog ingediende! vraag om een bouwvergunning, zo i den b. en w.. mee. Dhr. Couweri heeft tegen deze weigering bij de beroep aangetekend en )het v; was aan de raad die door b. tn v duidelijk op werd gewezen dat de bouwingsvoorschriften op grond v; van de vergunning werd geweigerd volstrekt bindend karakter hebbc;; onbekende bron waren enkele foto't het huisje verspreid. De heer Visser vond het zo bezv; lijk niet, integendeel „keurig gerr.j: prees hij. Ook dhr. G. Tanis dacht er zo c hii vond het meer een windschern; een serre. „Als we de mensen die i ne dingen gaan beletten worden ze i schuw" waarschuwde hij. Ook dhr. Komtebedde had bij zien van de woning een andere ini gekregen dan tijdens de besprekicf Met droefheid kennis van he den van onze broeder en zw LcKendert van echtgenoot itina Lqn Rotterdam: M. Koote- van F. Koote New York: J. van den or schoten: van der J. van "ï^euwe Tons J. van der van G. A. van d Rotterdam: G. van De van C. van Del Sommelsdijk: N. Buth-Sc L. Buth ;.,E. Buth-V Söfijinelsdijk, VS; 21 janü de commissie ruimtelijke ordeningHet'; behaaed( eenvoudig windscherm" vond hij „Als A. zich aan de bouwverorde: moet houden dan moet B dat ook" sliste dhr. de Jong. „Een weranda" vond dhr. San:;; en ook dhr. Bruggeman vond het mins bezwaarlijk. De voor. wees „de serre" als K' werk aan; in de zin van de nie woningwet is elke voor mensen gankelijke ruimte door wanden scheiden een bouwwerk en de bebc; wingsvoorschriten staan plaatsins; van niet toe; de plaatsing '.- serre is daar derhalve mee in De voorz. zag in de afwijzing niet kwestie van lastig vallen maar een ven naar gelijkheid voor de wet, gaat om de rechtszekerheid van de recreërende mens" betoogde de vo en waarschuwde de raad dat haar slissing voor herhaling vatbaar zijn. Bij stemming waren de heren B' geman, Komtebedde en Visser «-• het voorstel na.-^'éen droevij nog-!önverwach weg te nemen nig geliefde m; behuwdvader vader, zoon en zoóft, broeder, j oong JÖ|iANNIS B echtgenoot Adriaantje op de leeftijd jaar en 7 maa Sterke de Hee dit' smartelijk 3^ksland: .j^». Bestma Bestma E. Bestmar a en H Dirksland, 25 Oude Wei 12 De teraard( zal D.V. plaat op zaterdag des ji.m. 2.00

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2