fIIAflDEn niEUWS Fluorlilering HOBüHO-ontwikkeiingsavonden voor de bloembollenteelt op Goeroe-Overflakkee Firma Witvliet Middelharnis neemt nieuwe tractorwerkplaats in gebruik jn het zicht van de Lange Jan Plaatselijk nieuws erkiezingskampanjes Telling teelten onder glas februari 1967 Dammen Abonneert U op „Eilanden-nieuws" blad Vrijdag 20 januari 1967 No. 3554 Schmmme^e..^ Een fruitmand nodig? INGEZONDEN Boekbespreking De kracht Gods en de wijsheid Gods Afgoderij hij het kerstfeest Rondwarende demonen die uitspraak .in vorige week mét je wel terug Imen. Wat een Ikunde en ver- lirring op gods- ^nstig gebied! „De Hervorm- d| Kerk" werd &egd:„Dezwak- fid van God en I dwaasheid van i)d, dat is Je- h." Als Paulus It nog eens had Innen horen! Die ostel heeft het de eerste brief aan de Corinthiërs !t over de zwakheid en de dwaasheid God, maar over de prediking van kruis. En die prediking is naar het •deel van de Joden maar zwak en heidenen vinden het dwaas. Dat -akke en dat dwaze, zegt Paulus, is arker dan de mensen. Wij prediken iristus, de kracht Gods en de wijs- ,ai6 Gods. Dat is wat anders dan te z%gen: die zwakheid van God en die dwaasheid van God, dat is Jezus. Hoe kimt men er bij! Én dan gaat het in dat blad nog ver- dS' en wij lezen: „De mensen zoeken een nieuwe liefde, waarin het geheim tóft van respect voor de ander. Van zelfrespect ook. De mensen zoeken een nieuwe manier van leven. Niet eng en Mgrensd door versleten tradities. Maar ^aal en vrijuit. Jezus is de nieuwe liefde." Ik zal verder niet citeren, want het Is al „mooi" genoeg. Die nieuwe liefde is dus Jezus, de dyraasheid en de zwakheid van God. mor deze uitspraken wordt Christus Sar beneden gehaald. Dat is de nieu we aanpak, de aanpak van respect voor de ander en nog zelfrespect bo vendien. Wij gaan hard op -weg om God en ^ristus naar omlaag te halen. Alles ffcdt zo nietig en klein. In het gebed OTTPn we al te doen alsof men tegen een gehjke van ons spreekt. De Komst van Christus in het vlees wordt lief en vriendelijk voorgesteld en men heeft het over een kindje in een kribbetje en een stalletje. Wat zegt Maria, de moeder des Hee- ren, er van? „Want grote dingen heeft aan mij gedaan Hij die machtig is en heilig is Zijn Naam. Hij heeft een krachtig werk gedaan door Zijn arm." En wat sprak Zacharias? „Geloofd zij de Heere, de God Israels, want Hij heeft bezocht en verlossing teweeg ge bracht zijnen volke en heeft een hoorn der zaligheid voor ons opgericht in het huis van David zijns knechts." Een hoorn is een teken van kracht! En dan tenslotte Simeon? „Een licht tot verlichting der heidenen en tot heerlijkheid van uw volk Israël." Nog 'n paer weken, dan haw' m'n de verkiezingen voor de Tweede Kaemer. De verkiezingskampanjes binne al be- gonne. D'r binnen weer nieuwe partijen bie- gekomme; ik weet ze oalemaele niet uut m'n hoad, maar dat komt somme- deen wel. De meeste staen op 't brief je datte m'n bie ons stembiljet kriege, mit de naemen van de kandidaoten d'r bie. Behalve dan die in aparte kies- kriengen uutkomme. Ze doeë dat, datje je eige niet zou vergisse. Je kan thuus van te voren uutzoeke in op je gemak bekieke, wie dat je stemme wil. Voor maensen die un vast beginsel newwe is 't niet moeluk, die wete 't wel in twiefele niet. As je op 't standpunt van d'n Biebel staet, in wenst dat daer naer geregeerd wordt, zal je zeker niet lienks stemme. Dan neem je un kan- didaot van de rechtse partijen. Bie le ven in welwezen hoopt Schrammetje dat oak te doeën. Mar daer binne un hoap twiefelaers. Dat hèwwe m'n bie de leste verkie zingen gezieë. Neem noe de Boeren partij, wat maekte die ineens un grote opgang. Die proffiteerde van de onte vredenheid die d'r is in 't regeerbe- ieid. 't Is mit die Boerenpartij noe wei un ende in duugen gevalle, ze schelle mekoare uut, d'r waere be- wmdslui die mekorae zelfs un klap gawe, d'r loape d'r weg uut de ge- meenteraeden inzovoorts. In je weet ,t, un huus dat tegen z'n eige verdeeld IS. kan niet bestaen. Vooral de jonge maensen die pas motte gaen stemme, wete dikwels niet wie ze neme motte. Vooral azze ze niet beginselvast binne in van huus uut wat meegekrege hawe. In Nederland pinne ruum twaolf miljoen inweuners m volgens de statistiek 7.691.695 kie zers. Het grootste deel daervan omvat oe jongere generoasje, naemeluk 22 "/o mezers van 20 tot in mit 29 jaer. In dr is nogal wat losbandigheid onder ae jeugd, de goeie niet te nae gespro- Ke, m as t'r noe oak „losbandig" ge stemd wordt om 't zo us uut te druk- f^S^'u?^"^ "i'n niet waer m'n an toe bmne. Ze maeke anders bie verkiezings- Kampanjes soms raore petuten. De par- tyieider van de Christelijke Nationale volkspartij voor Monarchale Democra- Christus is het licht, zo groot en schoon. Zijn stem is als een stem van vele wateren en Zijn gemeente is een schare die niemand zich kan tellen! Hoe durven we te spreken van Jezus als de zwakheid en de dwaasheid van God? Alles wordt zo scheef getrokken en het begint al bij de kinderen van de kleuterschool. Ik ben er niet bij ge weest, maar ik heb me laten vertel len, dat een meisje, dat Maria heette, met een popje in haar arm op het to neel moest verschijnen! Is dat voor lichting geven aan kinderen, die alles slikken wat de juf zegt? Het is pure afgoderij bedrijven. Het kan best zijn dat de moeder van het kind niet precies wist wat er stond te gebeuren, maar toen ze het zag, heeft ze haar kind niet geroepen om mee te gaan naar huis? Ik raeen dat ze bleef zitten. Het wordt zo gauw goedgepraat, door te zeggen: het is maar voor kinderen; alles wordt kin derlijk opgediend. Maar ondertussen wordt er in de kleine kinderharten een voorstelling gegeven, die moeilijk uitgewist zal kunnen worden. Laat dan de kinderen liever hosanna roepen, zoals bij Jezus' intocht in Jeru zalem. Toen heeft Christus tegen de Farizeërs gezegd: „Hebt gij nooit ge lezen: Uit de mond der jonge kinde ren en der zuigelingen hebt Gij U lof toebereid?" Als het overdenken van de geboorte van Christus moet ontaarden in een spelletje, een afgodisch spel, is het be ter helemaal niet aan kerstfeest te doen. Was Calvijn voor de uitwassen ook bang misschien? De grote hervor mer preekte achter elkander de hele Bijbel door. Op eerste kerstdag, zo wordt verteld, zette hij de lezing van Leviticus onverstoorbaar voort. Paulus heeft gewaarschuwd voor de geestelijke boosheden in de lucht en ik vreesdat er steeds meer demonen rond gaan varen in deze tijd, die bijna to taal is vermaterialiseerd. De hoge waar den worden naar beneden gehaald; het lichaam staat op de voorgrond en de geest van de mens is op non-actief ge steld. Openlijk wordt er gezegd, dat God dood is. Als daar mensen naar luiste ren is het hek van de dam. Dan durft Dorothee SöUe ook wel zeggen: „Als Jezus nu zou leven, zou hij 's mor gens niet bidden, maar het ochtend blad lezen." Dat schijnt die mevrouv/ gezegd te hebben. Is het dan een wonder dat de mensen overal een vraagteken achter gaan zet ten, achter alles wat met God en Zijn heilig Kind Jezus iets heeft te ma ken? Het is een vreselijke tijd, waarin onze kinderen zijn geboren en groot moeten worden. Zal er nog geloof op de aarde zijn als Christus wederkomt? Zwerver. tie (oak al weer zo'n nieuw partijtje) un zekere meneer J. F. N. van Os uut Doom, had z'n zevenjarig kleinzeun- tje nommer één gezet op de lieste, in dus liesttrekker gemaekt. Dat jonge tje was kandidaot gesteld in de kies- kriengen Amsterdam, Rotterdam in Den Haeg. Mar dat stond de vaoder van dat jongetje, van Os junior niet an. Die heit t' er toen un rechtzaek van gehiaekt tegen z'n vaoder (kunje 't nog volge? Ik bedoele tegen van Os Sr.) omdat 'n bezwaer maekte dat z'n zeuntje tegen z'n vwl in toestemming, poUetiek wier gebruukt in belacheluk wier gemaekt. De rechter heit t' er un schotje voor geschote, in de groot- vaoder op straffe van tien duuzend gulden boete verboöje dat jongetje op de kandidaotenlieste van z'n partij te plaetsen, als liesttrekker te gebruuken of t' er foto's van te publiceren. Un hele roare geschiedenis. Misschien was het deurgestoke kaerte, misschien de bedoeling om extra de aandacht op die partij te vestigen. „Weineen," zeit Van Os Sr. (de groatvoader) in z'n verweer, hie wou mar wieze op un gebrek in de kieswet, die het kandi daot stellen van minderjaerige kin- ders niet uutsluut, terwiel ze toch, om werkeluk gekoze te kunne worre, minstens vuuf in twintig jaer oud mot te weze. Dat wete m'n dan weer. Je heit van die maensen, die biezonder scherp zinnig binne op 't gebied om wetsar- tiekels uut te pluzen. Daer kunne m'n wat van lere. Bie de herziening van de kieswet zulle ze daer misschien wel wiezegieng in brienge, datte ze zukke grappen niet meer uut kunne haele. Schrammetje. De Directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen voor Noord- en Zuid-Holland vestigt er de aandacht op, dat van 4 t.m. 25 februari a.s. een telling zal worden gehouden van de onder glas geteelde a. groenten, t.w.: sla, andijvie, bloem kool, bospeen, spinazie, radijs, stooktomaten en komkommers. b. bloemen, t.w.: Fresia's, tulpen en narcissen. De in aanmerkin-T komende gere- gistreerden zal door de districtsbureau- houder een formulier worden toegezon den, dat moet worden ingevuld naar de toestand van 5 februari a.s., waar bij speciale aandacht wordt gevraagd voor de „Toelichting". Het formulier dient binnen 5 da gen na ontvangst te worden geretour neerd. Deze terugzending is portvrij. dan naar de „FRUITEXPRESSE" X U belt Telefoon (01877) 751 en wij t bezorgen over geheel Flakkee. M. VAN DER KLOOSTER J De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft zich steeds uitgesproken tegen de fluoridering van het water. Dit naar aanleiding van gegevens van binnen- en buitenlandse deskindigen, die tegen fluoridering waren op grond van geva ren voor de volksgezondheid. Nu heeft Ir. L. Bloch uit Naarden als scheikundig ir. de uitspraak gedaan, „dat fluoridering een wetenschappelijk niet verantwoorde bemoeienis is met de volksgezondheid". De toevoeging van fluoride aan het leidingwater heeft tot doel tandbederf tegen te gaan. Volgens Ir. Bloch, die een diepgaande studie van de fluoride ring heeft gemaakt, staat het te ver wachten effect van deze maatregel echter in geen verhouding tot de mo gelijke gevaren, waarmee gebruikers van gefluorideerd water bedreigd wor den. Het is voor hem de vraag of ver tienvoudiging van de hoeveelheid fluor, die normaal in het water aanwezig is, niet juist een aantasting van de volks gezondheid zal blijken te zijn. Ir. Bloch is van mening, dat men in Nederland als gevolg van een kleine doch invloed rijke groep deskundigen, te overhaast tot fluoridering is overgegaan; er is te weinig vooronderzoek geweest. Men heeft het voorbeeld van de Ver enigde Staten te klakkeloos overgeno men, terwijl volgens hem juist aan de fluorideringsgeschiedenis een kwalijke onwetenschappelijke en commerciële lucht zit. Als het Nederlandse volk goed was ingelicht, dan zou ze zich in grote meer derheid tegen fluoridering uitspreken, aldus Ir. Bloch. Het moge waar zijn dat de Dienst voor de volksgezondheid niet tot de grondleggers van de fluorideringsge- dachte behoorde. De Dienst heeft zich echter ontijdig verbonden tot het be vorderen van de fluoridering en thans, nu ernstige schade aan de volksgezond heid van burgers in vele gefluorideerde steden is vastgesteld, kan hij niet meer terug zonder zijn positie in gevaar te brengen en zich bloot te stellen aan ge rechtelijke vervolging. Ir. Bloch is wetenschappelijk adviseur van een actiecomité dat in Bussum werd opgericht, nadat de raad van deze gemeente de fluoridering met 22 tegen 5 stemmen aanvaardde. Ir. Bloch streeft ernaar ook elders tot de oprichting van een antifluorideringscomité te komen. Wassenaar, F. Th. Roeters van Lennep Ambachtsheer van 's Heer-Abtskerke. Tank bij de WITTE POMP aan de provinciale weg NELISSE - Nieuwe Tonge OUDE TONGE Vrijdag en zaterdag j.l. hield de Duivenver. „Stormvogels" alhier, een duiven-tentoonstelling, in Café Esser, welke druk bezocht is geweest. De uit slag is als volgt: Oude Doffers 1ste pr. L. Osseweijer; 2de pr. idem; 3de pr. L. V. Noord; Oude Duivinne: 1ste pr. v. d. Berg-de Weerd; 2de pr. H. v. Noord; 3de pr. Kersten-Esser; Jonge Doffers: Ie pr. V. d. Berg-de Weerd; 2de pr. C. Osseweijer; 3e pr. Kersten-Esser; Jonge Duivinne 1ste pr. L. Osseweijer; 2de pr. G. Groenendijk; 3de pr. Scheepers; Late jongen: 1ste pr. Scheepers; 2de pr. A. v. Kampen. De mooiste duif van ten toonstelling was van dhr. L. Osseweijer. SOMMELSDIJK Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" te Sommelsdijk van maandag 16 januari. Afd. III: W. Westhoeve J. Verbiest 0—2 C. V. Binsbergen J. v. Es O2 H. V. Prooyen M. Breeman O2 W. V. Dongen W. v. d. Boogert O2 Het eerste tiental van D. en Z. speel de in de hoofdklasse van de Zeeuwse dambond tegen het eerste tiental van Kapelle-Biezelinge en won deze met 11 tegen 9. Het tweede tiental van D. en Z. speelde in de eerste klasse tegen het eerste tiental van Zierikzee en verloor met 9 tegen 11. Persoonlijke uitslagen zijn, eerste ko lom spelers van D. en Z. Afd. I: H. Groenendijk A. v. d. Schoof 11 B. Vis L. Adriaanse 11 K. Vis C. Korstanje 2—0 F. Kleingeld J. C. v. d. Liere 2-0 J. v. d. Broeke C. de Blaay 1—1 A. Verolme K. J. v. Kooyer 11 P. Noordijk J. de Neef 1—1 I. Koese C. v. d. Vliet 2—0 A. Krijgsman H. v. d. Vrie O2 J. Lodder J. J. de Ganzeman O2 Totaal 11—9 Afd. II: F. Noordijk C. Verton 0—2 C. Zoon J. L. Smolheer 1—1 C. Polder J. M. Kostense 1—1 J. Dekker A. Westdorp 0—2 B. Roetman J. Huigens O2 L. Bruggeman P. C. Verpoorten 2O G. Knöps K. B. Hoogerland 1—1 A. Knape C. P. Flikweert 1—1 A. V. Gulik C. V. IJseldijk 2—0 T. V. Brussel M. de Wild 1—1 Totaal 9—11 Als de laatste bloembollen onderweg zqn naar veiling of exporteur ligt het land nog in de greep van de lioude winter. De kweker brengt zqn schuren in orde, heeft nog wat werk met repa ratie en onderhoud van zqn macliines en begint dan langzamerhand het plant goed weer uit te zoeken voor het vol gend seizoen. Dat wil echter niet zeggen, dat hü nu de rest van de winter op zijn lauweren kan ritsten, tot het tijd is, om het land weer te gaan klaarmaken. Er zijn nog genoeg zaken, die zqn aandacht vragen op het gebied van de bloembollenteelt en juist daarom wordt de rustige win terperiode gebruikt voor de ontwikke lingsavonden van de veiling. Hier spreken deskundige personen over alle problemen, die de kweker ter harte gaan. Vooral in een tijd, dat de mechanisatie rneer en meer terrein gaat winnen, is het nodig, dat elke kweker goed is geinformeerd, zodat het niet valt te verwonderen, dat deze avonden in de meeste gevallen goed worden be zocht. Afgelopen week kwamen de kwe kers samen te Nieuwe Tonge en Oud- dorp en te Oude Tonge, waar een fo rum-avond werd gehouden, alle geor ganiseerd door de veiling Hobaho te Lisse. Als eerste sprak de directeur van Hobaho, dhr. J. Zwetsloot, die direct het woord gaf aan de technisch advi seur van de veiling, dhr. P. Balken ende. In een vaktechnisch onderwerp be handelde deze de schaalvergroting die mede zijn oorzaak vond in het verka velen der polders. De mechanisatie, die vooral bij grotere oppervlaktes zijn intrede deed, stelt de kweker voor vele problemen. De inves teringen worden groter, terwijl door nieuwe uitvindingen de machines weer snel verouderen. Vanzelfsprekend is op de grote bedrijven de mechanisatie het meest verantwoord, hoewel ook de loonbedrijven met hun grote variatie in machines ervoor kunnen zorgen, dat de kleine bedrijven mechanisch worden bewerkt. De grote bedrijven, die door hun gevarieerd sortiment beter aan de vraag van de export kunnen voldoen, hebben meestal ook meer droogruimte en cellen om verschillende temperatu ren toe te passen, wat voornamelijk van belang is voor de tulpenteelt. Naast voordelen heeft het grote bedrijf wel het nadeel, dat veel moet worden over gelaten aan bedrijfsleider en personeel, dat vaak moeilijk te krijgen is. De kleine bedrijven kunnen door ge bruikmaking van het in- en verkoop bureau van de veiling met elkander toch een groot gevarieerd aanbod doen voor de export. Dhr. Balkenende wees vooral nog op het nut van een goede financiering en het volgen van tuinbouwonderwqs. Veilingmeester J. W. Plug, volgde met zijn gehoor de lange weg, die onze pro ducten moeten afleggen voor ze op hun bestemming komen, en het prijzenver- Joop dat hiermee samenhangt. Span ningen in de wereld hebben hun in vloed op deze prijzen, waardoor in de bollenwereld van een gevoelige markt sprake is. De producent kan voor de afzet van zijn product gebruik maken van de tussenhandel en het in- en verkoopbu reau van de veiling, daar hij onmogelijk zelf van iedere situatie op de hoogte kan zijn. De exporteur die de bollen verwerkt, moet goed bijblijven met we tenschap en ontwikkeling en schuren en cellen hebben die naar de eisen des tijds zijn ingericht. De prijscouranten die door grote bedrijven worden ver zonden bedragen per jaar wel van 3 tot 6 miljoen stuks, terwijl ook de reclame campagne in dag- en weekbladen be wijst, hoeveel werk er wordt verzet om het product aan de man of vrouw te brengen. Tussen producent, exporteur en buitenlandse afnemer bestaat geen juridische aansprakelijkheid, doch wel een zekere morele verplichting, waar door in de meeste gevallen schade on derling wordt geregeld. Alle reclame is op de duur alleen waardevol als vooral voor de buiten landse zaad- en warenhuizen bollen worden afgeleverd van prima kwaliteit, goed in de huid, niet beschadigd en dus aantrekkelijk voor de consument, die dit produkt uiteindelijk moet afnemen. Directeur J. Zwetsloot, deskundig op het ingewikkeld gebied der economie, besprak vooral het economisch beleid, zowel landelijk als voor elke onderne mer en het eigen bedrijf. Economisch beleid wil zeggen, aldus spreker: doordacht kiezen, fase voor fa se staat U voor een keuzeprobleem. Dat geldt zowel de hoeveelheid die U gaat telen, als de wijze, waarop U dit wilt doen. Het sortiment, het risico, de werk tijden, de wijze van arbeiden, de spuit- middelen en de in- en verkoop. Steeds opnieuw moet U kiezen en een hulpmiddel bij deze keuze is: Schrijf alles op, wie schrijft, blqft. Ook de stu- dieclubs en streekvergaderingen kun nen hiervoor een belangrijke bijdrage leveren. Het economisch beleid van elk be drijf vindt zijn diepere achtergrond in het economisch regeringsbeleid. De conjunctuur wordt gevormd door het prijspeil, de rentestand, de investe ringsactiviteit, de spaarzin en de werk gelegenheid. Reeds meer dan honderd jaar zijn onderzoekingen gaande naar schommelingen in de conjunctuur en het monetaire evenwicht. Wil de economie stabiel blijven is het nodig dat de koopkracht stabiel is. In het jaar 1966 werd weliswaar 6''/o meer geëxporteerd, doch 32''/o meer geïmpor teerd. Het is duidelijk, dat dit niet in orde kan zijn. Nu de eerste pagina's van de krant de laatste tijd meer en meer berichten over fabrieken en be drijven, die moeten sluiten of korter werken, staat ons land voor de zware opgave, te zorgen, dat de gulden hard blijft en er een goede werkgelegenheid blijft bestaan. Enkele wapens, die in deze strijd ge bruikt kunnen worden zijn een verho ging van de rentevoet en een verplichte kasreserve. Zoals de overheid in haar begroting de plannen nagaat, welke tot verbetering kunnen leiden, zo moeten we ieder persoonlijk nauwkeurig toe zien, wanneer we beslissingen nemen betreffende ons bedrijf. Hiervoor kan geen recept worden gegeven: Uw hele beleid is te vergelijken met een weg door een spinneweb, waarbij ook uw practische inslag een rol speelt. De herinnering, die nog bij velen leeft over de crisis van de dertiger ja ren, werkt een gevoel van onbehagen in de hand. Een economische crisis zal echter in deze tijd waarschijnlijk weer heel an ders verlopen, mede door de werke- loosheidsverzekering en de wet op de sociale bijstand. Verkoopleider J. Tanis gaf nog enke le tips voor de gladiolentelers. Hij be handelde het nut van de ruggenteelt en de mechanisatie. Ook de rassenkeuze is van veel belang voor een goed-lopend bedrijf. Teelt altijd het grootste per centage snijgladiolen en in mindere ma~ te klexxrsoorten. Hij wees nog eens op het belang van goede kwaliteit en soortechtheid, waar door wij onze goede naam in het bui tenland moeten hooghouden. Tulpenvertegenwoordiger J. Arens- man wees op het nut van een vlakke grond, percelen waar in de oppervlakte zakken zijn gevormd, geven een groot percentage uitval te zien. Ook de on- kruidbestrijding en het ziekzoeken zijn voorwaarde voor een volwaardig pro duct, hoe vroeger men het plantgoed ontsmet, hoe minder men last heeft van de z.g.n. stekers. Als nieuwe telers van tulpen moeten wij nog veel leren, ook wat rooien en afleveren betreft, uit wisseling van ervaringen en goede voorlichting kunnen ons de weg wijzen naar de methode die de gunstigste re sultaten geeft. Daar de heer Balkenende in Oude Tonge niet aanwezig was, nam dhr. Schik, ass. Tuinbouwvoorlichtingsdienst diens plaats in. Hij wees erop, dat goed plantmateriaal voor iedere teelt het uit gangspunt moet zijn, wil men tot top- resultaten komen. Bij aankomst plant goed controleren en bij twijfel de con troleur bellen is de juiste methode. Na elke lezing werd van de gelegenheid tot vragenstellen ruimschoots gebruik ge maakt. Kweker A. Hobbel vatte in de pauze de lezingen aldus samen, waaruit bleek dat hij met belangstelling de verschil lende sprekers had gevolgd: O, Boeren in dit vruchtbaar land. Gebruik bij 't zaaiplan uw verstand. En zaai de markt niet achteraan. Dat heeft men eeuwen lang gedaan. En 't heeft nog nooit de winst gebracht. Die men er steeds van had verwacht. Dus doe het maar wat kalmer aan. Dan wordt het werk heel goed gedaan Al is de winst dan niet zo groot. Dan gaat U ook van 't werk. niet dood. Om aan de klanten nog meer service te kunnen bieden en vanwege ruimte gebrek, heeft garage Witvliet, Beneden Zandpad te Middelharnis, de werk ruimte uitgebreid. Voor dit doel werd aan de zflde van de showroom een hal aangebouwd, die een oppervlakte heeft van 210 m2 en die in dezelfde lyn als de showroom is gebouwd met de deu ren naar het Zandpad. In deze ruimte zullen traktoren en alle mogelijke landbouwwerktuigen ge bracht worden, waardoor in de bestaan de garage meer ruimte zal komen. Het is voor de firma en voor de auto mobilisten een bijzonder mooie vooruit gang, waarmede niet alleen firma Wit vliet, en het personeel is gebaat, maar evenzeer de mensen die met hun ver voermiddelen in de reparatiewerkplaats komen. Aan de ingebruikname van de nieuwe hal zal geen officieel tintje gegeven worden, omdat de plannen al in voor bereiding waren in de tijd dat de heer Koert de leiding van het bedrijf had. De plannen zijn nu tot uitvoering ge bracht onder leiding van de nieuwe directeur- medeëigenaar, dhr. M. Ver olme en de mede firmanten familie Koert en de dames Witvliet. Het gedeelte van het magazijn, dat betrekking heeft op de onderdelen van traktoren en landbouwwerktuigen is verhuisd naar de nieuwe hal. Centraal liggen nu de kantoren, van waaruit men het gehele bedrijf kan overzien. Natuurlijk behalve de opslag plaatsen die in Sommelsdijk in gebruik zijn voor gebruikte en nieuwe materia len. Door de uitbreiding van het bedrijf heeft fa. Witvliet nu gelegenheid zich zo mogelijk nog meer te gaan speciali seren op landbouwwerktuigen. De sor tering in Ransomes-ploegen; struc tuur eggen; Haring-transportmiddelen: sproeimachines en Spijkstaal landbouw- wagens zal groter worden. Onnodig te zeggen, dat de traktoren de bijzondere plaats in het bedrijf zullen behouden. Dhr. J. Appel, die belast is met de verkoop en service van trekkers en landbouwwerktuigen, is bijzonder inge nomen met de uitbreiding van het be drijf, nu hij een eigen afdeling heeft gekregen. Dat geldt ook voor dhr. Soeteman van de personenwagens. De bestaande ga rage is nu het domein, waar hij men sen kan ontvangen en waar hem geen landbouwtrekker hindert. Beide ver kopers zijn er van overtuigd, dat de uitbreiding van het bedrijf hun werk ten goede zal komen en dat aan de klant zo mogelijk nog meer service ge boden kan worden. BIJ DE FOTO: De eerste trekker werd dinsdagmor gen in de nieuwe hal van fa. Witvliet gereden. Het is een trekker, die bij de Flakkeese landbouwer het meest in trek is naast zijn grotere broer, type 5000. De Fordtrekker op de foto heeft een capaciteit van 44 pk; heeft 3 cilin ders, een viermaal gelagerde krukas, heeft een in-lijn brandstofpomp met mechanische régulateur, 10 versnelling vooruit en 2 achteruit en is voorzien van een volautomatische Select-O- Speed versnellingsbak, heeft voetbedie ning, een aftakasvermogen van 39,2 pk, een hydraulische hefinrichting met een automatische positieregeling en auto matische trekkracht-instelling. Een spoorbreedte verstelling 132-202 cm. De trekker is geschikt voor alle doeleinden in de landbouw en door zijn snelheid en zijn rechtstreekse brandstof inspui ting levert de Ford 3000 constante trek kracht op het zwaarste terrein. Als pa radepaardje staat hij in de nieuwe hal, waar ook de 5000 een plaatsje zal krij gen. „Tegenstuur", door H. te Merwe, Uitgeverij W. D. Meinema N.V. te Delft. Te Merwe is een vaardige schrijver. Hij heeft al heel wat boeken op zijn naam staan. Meestal zijn het er die met de historie te maken hebben, maar deze keer is het een geschiedenis uit het dagelijkse leven. Een geschiedenis, zoals er vaak té veel voorkomen. Peter Bruining krijgt een conflict met zijn vader en verlaat de ouderlijke woning. Hij trekt naar zee en wil van God of godsdienst niets meer weten. Hij leert op een van zijn reizen Hetty Struys kennen, een meisje uit de we reld, met wie hij tot een huwelijk komt. In Lochem beginnen ze een ho tel-pension, dat een financieel succes wordt. In het drukke hotelleven is er echter voor de dienst des Heeren geen tijd en geen plaats, naar de kerk gaan ze nooit. Tot Peter een ernstig auto ongeluk krijgt, waarbij hij ternauwer nood aan de dood ontsnapt. Toen zocht hij zijn oude kerkbijbeltje weer op. Hij komt tot inkeer en wil zijn leven en ook dat van zijn gezin richten naar Gods Woord en Wet. Maar zijn vrouw heeft hij daarin niet mee. Dat is de „tegenstuur" waar hij mee te maken krijgt. Er zit een les in voor jongelui, wat de gevolgen kunnen zijn wanner men, christelijk opgevoed, een meisje of jongen uit de wereld neemt. Prijs gebonden f 4,90.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9