Ds. Jean de Labadie een zwerveling ï.óe C.A.A.G.O. had goed jaar ©ESII|EE SARA Kittdelda-e^e Kc ^^eeuwóe wandelingen „EILANDEN-NIEUWS" UIT DE KERKEN De elegante vfirkmngmng KEUVELAAR MIDDELHARNIS Conservenblikjes openen met.... duim en wijsvinger Schiet uw icoffie Jeugdvereniging Sommelsdijlc vraagt... Ruwe beiiandeiing deert icunststof hoed niet Leest de advertenties! ACC Loo( Ooltgensplaat en 5f 3<- Bladz. 2 Vrijdag 20 januari IM f20 januari In het jaarverslag 1965-1966 van de Coöperatieve Aankoop- en Afzetvereni- ging „Goeree-Overflakkee" te Middel- harnis, dat dezer dagen verscheen geeft de directeur, dhr. J. C. de Vos een za kelijk overzicht dat we onderstaand overnemen: „De resultaten zijn ook dit jaar we derom gunstig geweest. De totaal-om zet steeg tot boven de 4 miljoen gulden. Dit is een mijlpaal, welke nog niel eerder werd bereikt", zo deelt de heer Vos mee. Aangezien de kosten (rente, lonen en algemene kosten) een behoorlijke stij ging te zien gaven, is het resultaat toch bevredigend. Nadat de gebruikelijke af schrijvingen op de gebouwen, machines en inventaris tot een bedrag van 55. 773,67 heeft plaats gevonden, kon daar boven nog een extra-afschrijving plaats vinden op de silo, groot 15.883,33, ter wijl verder nog een rente-bijschrijving op de reserve-rekening gedaan werd tot een bedrag van 8.055.98. Hierna resulteert een overschot van 6.002,49. Naast deze gunstige cijfers hebben zich, behalve een forse brand in onze drogerij te Ouddorp geen spectaculaire gebeurtenissen voorgedaan. Een begin werd gemaakt met de bouw van het nieuwe magazijn, dat een aanmerkelijke verlichting gaat beteke nen voor onze ruimte en door de me chanisatie gemakkelijker hanteerbaar wordt dan onze oude bewerkings-in- richting. De totale omzet beliep dit jaar: 11. 472 ton 4.082.923,53. Bij de meststoffen had een verdere omschakeling plaats naar mengmest- stoffen, zodat deze in kwantiteit thans ca. 40»/o van het totaal zijn gaan inne men. In verband met de bevoorrading heeft dit z'n bijzondere aandacht nodig. Stagnaties van betekenis voor de voorziening van de individuele boer heeft dit echter niet teweeg gebracht. De granen geven in hun omzet een stijgende lijn te zien. Dit wordt niet alleen veroorzaakt door een uitbreiding van de graanteelt, doch mede door het feit, dat vele telers hun weg naar ons bedrijf hebben gevond, zodat tevens het aantal leveranciers gestadig toe neemt. Wij vinden deze ontwikkeling bijzonder verheugend. De omzet peulvruchten geeft een da lende lijn te zien, door oorzaken, die j u allen wel bekend zijn. Dit is jammer, daar deze teelt als wisselbouw altijd een bijzondere aantrekkelijkheid heeft ge''ad. De teelt van gele erwten, waar van een bijzondere verwachting werd gekoesterd, is niet meegevallen. De moeilijker oogst-omstandigheden ten opzichte van de groene erwt, benevens de minder goede financiële resultaten (mede veroorzaakt door concurrentie uit Oost-Europese landen) doen de op komst van dit nieuwe produkt helaas snel op retour gaan. Overigens moeten wij niet helemaal bij de pakken gaan neer zitten, daar de verwachting is, dat oogst 1966 zowel voor groene erwten als voor schokkers aan het eind van het seizoen helemaal geruimd zal zijn. De omzet in voerar tikelen hield vrijwel gelijke tred met vorig jaar. Het artikel graszaad voor de groenbemesting is van grote betekenis geworden; één en ander gaat echter ten koste van de omzet in klaverzaden. Ook in het artikel uienzaad krijgen wij een mooie omzet. De omzet in pa len en draadartikelen mocht zich in een stijgende belangstelling verheugen. Ook voor de fruitteelt gaat deze van beteke nis worden. De omzet-vergroting in vloeibare brandstoffen, ohën en vetten gaf een verhoging van ca. SO'/o te zien, een zeer verheugend resultaat. Ook de pootaardappelen tonen een fikse procentuele verhoging in omzet, hoewel wij over de kwantiteit beslist ontevreden zijn. In onze drogerij te Ouddorp werden nog wat schade-partijen gedroogd. Het financiële resultaat hiervan bleef ach ter bij vorig jaar. Stijgende kosten en kleinere partijen waren hier mede de oorzaak van. De vaste brandstoffen, overigens een artikel van weinig betekenis, werden verder door olie en gas verdrongen. In bestrijdingsmiddelen werd weder om een belangrijke omzetverhoging verkregen. Deze was n.l. SC/o hoger dan het vorige boekjaar. Vermeldenswaard is, dat deze thans in 3 jaar tijds het zevenvoudige be draagt. Verder is de omzet in diverse arti kelen in een jaar tijd verviervoudigd. Ook aan deze artikelen zal in de toe komst door uw vereniging grotere aan dacht worden besteed, (plastic, weeg werktuigen, gereedschappen enz.). Dhr. de Vos besluit zijn overzicht met een opwekking aan de leden ook in de toekomst hun steun te blijven verlenen opdat de Ver. kan blijven voldoen aan haar streven het verlenen van een zo groot mogelijke service tegen een zo laag mogelijke prijs. Dit kan alleen worden bereikt door een ruggesteun die op alle punten van dienstverlening zo groot mogelijk is" aldus dhr. de Vos. NED. HERV. KERK Beroepen te: Zuid Beyerland G. J. Voortman te Dussen; Hoevelaken G. v. Estrik te Genemuiden; Nijkerkerveen B. Haverkamp te Groenekan; Bodegra ven B. A. V. Donkersgoed te St. Philips- land. Aang. naar: Amersfoort A. J. Jorissen directeur van „Silvosa". Bedankt voor: Benschop A. Kaste lein te Capelle a. d. IJssel; Oude Tonge en Valburg B. A. v. Donkersgoed te St. Philipsland; Wijk bij Heusden J. Zwij- nenburg te Oudewater; Schoonhoven C. Treure te Hasselt; Wezep en Giessen- dam J. den Besten te Huizen; Strijen A. Sonnenberg te Kampen. Zuid Beyerland: Wegens vertrek naar Herkingen, nam ds. H. Kraay afscheid van deze gemeente met Hebr. 13 8. Molenaarsgraaf: Na bevestiging door ds. A. Noordegraaf van Oldenbroek, deed kand. P. H. v. Harten intrede al hier met Psalm 147 2 3. Waddinxveen: In de laatste weken van 1966, werden alhier enkele grote giften voor het kerkewerk ontvangen n.l. 4 X 1000,— en 4 X 2000,—. Gereï. Zendings Bond: In de plaats van Ds. A. Meljers te Utrecht, is tot voorzitter van de G.Z.B, gekozen Ds. K. V. d. Tol, em. pred. te Ede. In het jaar 1966 deden o.m. de vol gende kandidaten intrede in hun eerste gemeente: D. Heikoop te Stavenisse; T. v. d. Heu vel te Hagesteen; W. Vlasblom te Lan- gerak; D. Cuperus te Aalst; A. v. d. Beek te Poederooyen; C. Tukker te Kinderdijk; J. Ravesloot te Veen; H. Smits te Jaarsveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda S. v. d. Linde te Grootegast; Dirkshorn en Giessenburg T. de Boer, kand. te Bolsward; Hoofd dorp G. V. d. Veere te Hardegarijp. Aang. naar: De Krim L. Weerman te Ezinge; Voorschoten G. de Zeeuw te Den Helder; Gorinchem G. Kuypers te Baksum. Bedankt voor: Muiden J. de Waard te Oostvoorne; Eindhoven G. de Zeeuw te Den Helder; lersche G. Terlaak te Krimpen; Dokkum en Alphen J. Gold- schmeding te Dussen; Monnikendam J. de Waard te Oostvoorne. Ds. G. Vissert In de ouderdom van 53 jaar overleed Ds. J. Visser te Hon- selersdijk. De overledene werd in 1946 predikant te Haastrecht, vertrok in 1949 naar Averest en in 1952 naar Hons- selersdijk. Ds. P. Womest. In de ouderdom van 79 jaar overleed de em. pred. Ds. P. Womes. Hij werd in 1913 predikant te Fijnaart, welke kerk hij tot 1918 diende. Vervolgens stond hij te Schildwolde (1918-1922) Delfshaven (1922-1927) en Den Haag-west (1927-1952). In 1966 deden in deze kerken 28 kan didaten intrede in hun eerste gemeente. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Voorburg D. Deddens te Leeuwarden; Alblasserdam kand. J. Post te Leeuwarden; Winschoten D. Nieuwenhuis te IJmuiden; Ommen E. Timmerman te Bunschoten; IJsselmui- den J. Kranenburg, kand. te Kampen. Aang. naar: Hengelo M. Brandes te Nunspeet; Nijega J. Poutsma te Korn- horn; IJsselmuiden J. Kranenburg, kand. te Kampen; Dalfsen M. K. Drost te Mariënberg. Bedankt voor: Zuidhorn M. R. Drost te Mariënberg; Daarle C. Bijl'te Sappe- meer; Vlaardingen R. Houwen te Hat- tum; London (Canada) W. Beekman te Hilligersberg; Zoute spui S. Braaksma te Vlissingen. Prof. H. J. Schilder is ter observatie in een zieken huis Opgenomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel J. Prins te Rijs wijk; Deventer J. Westerink te Kerk- werve. Bedankt voor: Ermelo en Schiedam J. Westerink te Kerkwerve; Ouderkerk a. d. Amstel M. Baan te Zeist; Hamilton G. Bouw te Eemdijk. Slechts twee kandidaten deden in 1966 intrede in hun eerste gemeente n.l. kan didaat J. Dal te Drachten en A. v. d. Veer te Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen H. Rijksen te Gouda; Zoetermeer P. Blok te Dirks- land. Bedankt voor: Leerdam C. Wisse te Elspeet; Woerden A. Hofman te Zeist. OUD GEREF. GEMEENTE Beroepen te Kampen J. v. d. Poel te Ede. De nu ook hier te lande al zeer be kende „fliptop", een aluminium strook je dat de gebruiker in staat stelt een hes met duim en wijsvinger gemakke lijk te openen, krijgt een zusje. Grote Amerikaanse conserven - fabrikanten hebben vrijwel gelijktijdig, gebruik ma kende van de ervaringen bij flessen, de mogelijkheid laten onderzoeken een soortgelijke sluiting op conservenblik- ken toe te passen. Het strookje op da sluiting van de fles is nu vervangen door een aluminium ring, die eveneens met duim en wijsvinger kan worden verwijderd en aldus de inhoud van het conservenblik zonder moeite of pijn toegankelijk maakt voor de gebruiker. -O- Een „pistool", dat koffie gereedmaakt en deze tevens van melk voorziet is thans in Engeland verkrijgbaar. Men kan zulk een apparaat aanschaffen in drie formaten: het kleinste „schiet" tien koppen, het grootste vijftig. Het pi stool bestaat uit twee delen van kunst stof. Het ene wordt met poederkoffie, het andere met melk gevuld. Als beide in de kop zijn „geschoten" kan de kof fie voor gebruik gereed worden ge maakt door er warm water aan toe te voegen. En suiker, vanzelfsprekend. Reeds herhaalde malen hebben wij, als vereniging, een beroep gedaan op de jongeren van onze gemeente, om onze vereniging eens te bezoeken (o.a. door middel van een circulaire en be richten in de Zaaier). Wij hebben hier bij ook de ouders opgewekt om hun kinderen eens aan te sporen dit te doen. Tot op heden hebben wij helaas nog weinig resultaat hiervan gezien. Wanneer we persoonlijk de vraag stelden, „waarom kom je niet eens naar de vereniging?", dan was het commentaar bijv., „ja, ik zou wel ko men, maar ik heb altijd zoveel huis werk", of, „ik heb geen zin om met mooi weer binnen te gaan zitten" enz., kortom een ieder had wel een „ja maar" klaar, een uitdrukking die we zo gauw geneigd zijn in de mond te ne men. Het typische is nu echter, dat de personen, die het altijd „zo druk" heb ben, wel tijd hebben om wat anders te doen of om zo maar hier of daar een beetje rond te hangen. Bij anderen leeft misschien de ge dachte dat we op onze vereniging al leen maar met lange gezichten zitten. Deze gedachte kunnen wij echter snel uit de wereld helpen, want dat is be slist niet zo. Ook het idee dat de tijd, die op de vereniging wordt doorgebracht, verlo ren tijd zou zijn, is beslist absurd. Hoe vaak gebeurt het niet dat wij, als kerkelijken, door onkerkelijken be schaamd worden, of met een mond vol tanden worden gezet, omdat we zelfs op de eenvoudigste vragen geen ant woord weten? Het werk op onze ver eniging stelt zich juist ten doel om dat te voorkomen. We leren ons uitdruk ken en wij verdiepen onze kennis in Gods Woord ,om op deze wijze ook anderen, die soms velerlei vragen heb ben, te woord te kunnen staan en op heldering te geven. Onzes inziens is dat een wezenlijk deel van je ontwikke ling, vooral in deze tijd van ontker kelijking en van de vele vragen en problemen die zich rondom Gods Woord voordoen, omdat juist in dat Woord voor vele vragen een antwoord is te vinden. Je hoeft je echt niet te schamen te genover je vrienden of vriendinnen dat je naar de vereniging gaat, want in hun hart willen zij misschien ook wel. We doen graag zo stoer tegenover anderen, doe dat nu ook eens stoer en zeg tegen je vriend of vriendin: „La ten we nu eens naar de vereniging gaan." Laten we blij zijn dat er nog mensen zijn die ons willen helpen om onze problemen op te lossen en dat we nog naar de vereniging kunnen, want voor hoevelen, die het zo graag zouden willen is zoiets onmogelijk? We hopen op 10 februari a.s. onze jaarvergadering weer te houden in „Vi ta Nova", tesamen met de andere ver eniging. De laatste jaren hebben we helaas moeten constateren, dat de be langstelling voor ons verenigingswerk, ook hij de ouders, steeds achteruit gaat. Ook ouders die geen kinderen op een vereniging hebben zijn van harte welkom, en zeer zeker de ouders, die wel kinderen hebben maar die nog niet op onze vereniging gaan. Op deze wij ze kunnen zij dan kennis nemen van hetgeen op de vereniging geschiedt en aan de hand daarvan kunnen zij dit aan hun kinderen vertellen en hen op wekken ook eens naar de vereniging te gaan. We schrijven dit juist nu, omdat we dan geen argumenten behoeven te ho ren van, „ja, maar dan kan ik echt niet, want dan heb ik dit of dat te doen." U weet het nu toch wel vroeg genoeg, dus niets let u om deze avond vrij te houden en dan onze jaarverga dering te bezoeken. Als goed ouder moet u uij kinderen toch ook wel in dit opzicht het goede voorbeeld geven! We zijn weer een nieuw jaar begon nen en vaak nemen we ons dan veel goeds voor, hoewel er misschien wei nig van terecht komt. Laten we nu dan eens het goede voornemen ma ken, en ons daar aan houden, om op 10 februari onze jaarvergadering te bezoe ken. We hebben zo'n mooi en ruim verenigingsgebouw. Laten we nu eens gezamenlijk proberen om alle stoelen te bezetten. Jongeren en ouderen zijn van harte welkom en wij kunnen u verze keren dat u er geen spijt van zult heb ben. Tot ziens! De secretaris van de jeugdveren. ..Jehova Nissi" te Sommelsdijk. De ontwikkeling van de chemische industrie leidt tot allerlei verrassingen, ook in het dagelijks leven. In de Vere nigde Staten is thans een herenhoed van kunststof te koop, die alle eigen schappen bezit van een dure vilthoed maar bovendien bestand is tegen de ruwste behandeling. In de eerste plaats is de hoed gemakkelijk te reinigen met water en zeep, welke vlekken er ook op mochten verschijnen. Men heeft proeven genomen met allerlei bijtende stoffen maar de kunststof, waarvan hij vervaardigd is, bleek alle te weerstaan. De hoed is natuurlijk waterdicht. Men kan er ook op gaan zitten; hij herneemt zijn originele vorm zodra men opstaat. Het is natuurlijk niet zo, dat men zijn hoed bij voorkeur als zitplaats moet gebruiken, maar wanneer men het eens per ongeluk doet is het wel prettig te weten, dat hij er geen schade van on der vindt. (DIA) In het vorige artikel zagen we dat ds. de Labadie uit Middelburg ver bannen werd en in Veere ging wonen. De meeste bewoners hier kenden do minee De Labadie. Hoevelen zullen de wandeling naar Middelburg wel eens gemaakt hebben om naar zijn predi king te luisteren. Hij had er veel vrien den. De magistraat van Veere was ver ontwaardigd over zijn afzetting. Om hem hierheen te krijgen werd er be sloten een Waalse kerk te stichten. Van de Ned. Hervormde en Schotse gemeente vond men het uitstekend. Deze predikanten schijnen dus geen last van jaloezie gehad te hebben! Na tuurlijk kon dit geen kerk worden, die bij het Waalse kerkverband was aan gesloten. Het werd een aparte kerkge meenschap, die zich Evangelische kerk noemde. Men was niet gebonden aan de liturgische geschriften van de Her vormde en Waalse kerk. Los van alle menselijke gezag had men geen andere regel dan de leer van de Heilige Schrift. Strijd tussen Middelburg en Veere Veel voorname families verhuisden van Middelburg naar Veere. Ook An na Maria van Schuerman kwam in Veere wonen en sloot zich aan bij de nieuwe gemeente. De afgezette kerke- raad van Middelburg werd in Veere als zodanig aangesteld. Niet alleen 's zondags maar ook in de week preekte De Labadie meerma len. Wat was het dan druk op de Veer- se weg van Labadistische kerkgangers uit Middelburg. Tot grote ergernis van de stadsregering van Middelburg. Op die manier was er nog geen eind ge komen aan de kerkstrijd. Bovendien nam de bloei van Veere toe door de aanwas van de bevolking, tot schade van Middelburg. Daarom wendde de magistraat van Middelburg zich tot de Staten van Zee land om hulp en raad. Met als gevolg een bevel aan het stadsbestuur van Veere om De Labadie uit zijn rechts gebied te verbannen. Maar Veere weigerde beslist het be vel op te volgen, het beriep zich op zijn stadsrechten. Ging het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Middelburg wapende zich om met geweld Veere te dwingen en De Labadie te verwij deren. Maar ook de Veerse burgers werden gewapen om hun rechten en vrijheden te verdedigen. Bij de poor ten en op de wallen zullen ze de Mid delburgers wel ontvangen! Zo was de burgeroorlog uitgebroken tussen twee plaatsen die vlak bij elkaar lagen. Tot bloedvergieten is het echter niet gekomen door het verstandig optreden van De Labadie. Vanaf de pui van het stadhuis sprak hij de gewapende bur gers toe. Hij wilde niet dat er burger- bloed zou vloeien, dat de privilegiën van Veere zouden worden gekrenkt. Het koninkrijk dat hij predikte was niet van deze wereld en mocht niet worden uitgebreid door het zwaard. Hij dank te de burgers voor hun liefde en zou vrijwillig Veere verlaten. Het eerst de onstuimige man met zijn vurig Frans temperament dat hij op deze manier de twist tussen beide ste den heeft bijgelegd. Nog in hetzelfde jaar 1669 vertrok hij naar Amsterdam. In Amsterdam Ongeveer honderd personen uit Mid delburg, Veere en andere plaatsen volg den hem naar Amsterdam. Ook de bei de Waalse candidaten Yvon en du Lig- ny gingen met hem mee. Later trok ken deze het land door om overal ge meenten, meest kleine gezelschappen, te stichten. In Amsterdam woonde De Labadie in een groot huis, waarvan een gedeel te als kerkzaal werd ingericht. De stadsregering ontving hem vriendelijk en verzekerde hem volkomen vrijheid en bescherming. Onder zijn aanhangers had hij zelfs een paar burgemeesters. Groot was ook hier de toeloop. Er waren er echter ook die zich van hem afkeerden, omdat zijn prediking te streng was. Hij predikte strenge tucht en eiste grote zelfverloochening. Wie de wereld nog liefhad werd niet toege laten tot zijn gemeente. Zijn ideaal was een heilige gemeente van enkel we dergeborenen. Geen kaf onder het ko ren, geen huichelaars en geveinsden in de gemeente. Predikanten die bekommerd waren over de afval van de kerk, waren zeer met hem ingenomen. De bekende Wil helmus a Brakel heeft zelfs een paar keer op het punt gestaan zich bij hem te voegen. Maar het merendeel der predikanten ging niet met hem mee. Ze zochten naar middelen om hem kwijt te raken. Het is hun gelukt, eigenlijk door een misverstand. In zijn huisge- meente was namelijk een weduwe uit Middelburg gestorven. Met een rouw kleed bedekt stond het lijk opgebaard om na een paar dagen begraven te worden. Op die dag kwamen juist een paar werklieden om aan een riool te graven. Enkele straatjongens zagen dit en trokken daaruit een totaal verkeerde conclusie. Ze verspreiden het gerucht dat men in het huis van De Labadie de mensen doodsloeg en stilletjes be groef! Er ontstond een relletje, de ruiten werden ingegooid, tegen de deur ge trapt, zodat het stadsbestuur tussen beide moest komen en het huis bewa ken. Om erger te voorkomen nam de magistraat toen het besluit, dat het bijwonen van de godsdienstoefeningen verboden werd. Van uitbreiding der gemeente was zodoende geen sprake meer. Het was maar een klein groepje dat bij elkaar woonde. Het volgend jaar (1670) ver liet men de hoofdstad. Duitsland en Friesland Ze hadden een uitnodiging gehad van Iflfseconomii ÏVolledige ve geheel en alle blijvend prij prinses Elisabeth van de Paltz om Herford (Westfalen) te komen wone3 Deze prinses kende Anna Maria vs' Schuerman goed, had haar wel eens i ons land bezocht. Met genoegen maakte De Labadil van dit aanbod gebruik. Hier werd t" gemeenschap nog meer dan in Amste:_ dam een echte huisgemeente. Voortas: leefde men in gemeenschap van gor deren, zoals de eerste gemeente Handelingen 2. Het was een groeple^. Zandpad van ongeveer 50 personen, dat soms li het gebruik van het H. Avondmaal -^ volvoering geraakte. Men ging dan l kaar omhelzen en kussen („de kus cf*' liefde" uit de brieven van -Paulu; wellicht goed bedoeld, maar op buitst^ staanders maakte het wel een ietw;' zonderlinge indruk. De Labadie wilde ook hier slech'; t een gemeente van enkel wedergeborc f nen. Daarom mochten alleen aan h: H. Avondmaal beproefde godzaligen k; men. Ook het andere sacrament, r Doop, was alleen voor ware gelovige Beter dan de kinderdoop was dus c: volwassendoop na het afleggen van gf! loofsbelijdenis, meende hij. Voor zi;^ bekeerde gemeente was bijbellezen niï zozeer nodig, vond hij, ze moesten me'i letten op de inwendige uitspraken vaf Gods Geest en zich lijdelijk ondt; werpen aan Gods wil. Ook was er veel tegenstand van LgJoornstraat 1 Lutherse predikanten in Herford. Labadisten zijn noch Paaps, noch L thers, noch Gereformeerd," verkiaï den ze. Na twee jaar hier gewoond hebben, moesten ze Herford verlaten. Ze gingen naar Altona, toen Deer'********* gebied. Daar stierf De Labadie, juist .ioigria de voon zijn 64e verjaardag (1674). Toen fe;^^^^^ ^e volgend jaar een oorlog tussen Zwede en Denemarken uitbrak, vonden ze h A 1 veiliger deze streek te verlaten, l vertrokken weer naar ons land en vs 200,terug v^ tigden zich in de Thetinga-state Wieuwerd in Friesland. Deze behoor; aan de adellijke familie Aerssen vc- JOO« Sommelsdijk, waarvan drie zusters 1. van de Labadistengemeenschap w/oorstraat 22 ren. Een van haar is getrouwd k- Pierre Yvon, de opvolger van De L:^*^*******' badie als geestelijk leider van de groe- Een halve eeuw hebben ze hier es rustig leven geleid. Ze werkten har: zowel in de landbouw als m het bt oefenen van allerlei handwerk (moffe; „labedissen"). Eenvoudig en neder:! gekleed schaamden ze zich niet vc; het minste en verachtelijkste werk, ai hoogmoed moesten ze afsterven. H: inrichting en wijze van doen had ie: kloosterachtigs. Langzaam ging de groep achteru: tot in 1725 de laatste uit het slot Tli< tinga vertrok. Middelburg. L. van Wallenbur: Speciale bijeenkomst. Op 27 janu^ 1967 te 7.30 uur wordt in het vcrcr gingsgebouw „Elthato", uitgaande V; het streek-comité tot handhaving v: de Statenvertaling een bijeenkomst houden. Onderwerp „Het blijver.: Woord" door de weleerwaarde ha Kesting. Beste meisjes en jongens! Er liggen nog heel wat brieven te wachten, dus moet ik meteen maar van wal steken en aan het nieuwe raadsel beginnen. Het is JANUARIRAADSEL 3 1. Stadhouder die de slag bij Nieuw poort won. 2. Stad waar de victorie be gon. 3. Opvolger van Alva. 4. Eerste aanvoerder van de Kruistochten. 5. Hoe noemen we de plaats waar een vorst of vorstin woont? 6. Belangrijke ge beurtenis in de Tweede Wereldoorlog (6 juni 1944). 7. Grootmoeder van onze Koningin. 8. Ontwerper van de Grond wet van 1848. 9. Bekende generaal uit de laatste Wereldoorlog. 10 Keizer van Frankrijk. 11. Bekend staatsman uit Transvaal; werd met een Nederlands schip naar Europa gebracht. 12. Begin van het tweede couplet van het Wil helmus. 13. Land waar Koningin Wil- helmina verbleef tijdens de Tweede Wereldoorlog. 14. Dappere vlootvoogd, die sneuvelde bij Terheiden. 15. Dienst meisje van Hugo de Groot. 16 Verde- (diger van Haarlem in de Tachtigjarige Oorlog. De beginletters van deze woorden vormen twee namen (verbonden door het woordje en), die in januari veel ge noemd zijn in verband met hun huwe lijk. Dit raadsel werd ingezonden door Magda Peeman, Den Bommel. BRIEVEN Els yan G. Middelharnis. Ja, ik heb alles goed kunnen volgen; je had cij fers en pijltjes neergezet. Het begin was droevig. Al zijn onze grootouders nog zo oud, wij kunnen ze toch niet missen, hè? Het blijft een lege plaats. Ik denk dat je het mooie verhaal van meneer K. wel kan navertellen, want je zal wel goed hebben geluisterd. Het rondbren gen van de fruitmandjes is een heel leuk werk, stel ik me voor. Anton de B. Geldermalsen. Al je rap portcijfers heb je niet genoemd, maar de rest zal ook wel goed geweest zijn. Weet je voor welk cijfer ik een beetje vrees? Voor schrijven. Is dat zo? Maar misschien doe je het op school veel mooier. Vindt tante het fijn als je nu en dan eens komt? Gerrie K. Middelharnis. Dat vind ik ook: je rapport ziet er niet slecht uitj Maar voor B.G. was het nogal een moeilijke opgave, vind ik. Met eigen woorden navertellen valt nooit zo mee. Opa is al oud, hè? Is hij nog kras en kon hij nog goed tegen de drukte? Uit je prestatieboekje blijkt wel dat jullie niet stil zitten. Ik denk dat je een flinke huisvrouw zal worden! Laten we het hopen! Magda N. Sommelsdqk. Ik vind het ook een mooi verhaal en je hebt het prachtig naverteld. Je hebt bepaald met grote aandacht zitten luisteren; dat kan niet anders. En wat heb je mooie cij fers gehaald! Prima, hoor! Zijn jullie nog naar je zus geweest? Die zal heel blij geweest zijn. Jan de B. Geldermalsen. Is Bert weer beter? Toen je er speelde, was het niet zo erg meer, geloof ik, want anders heb je daar geen lust toe. Je cijfers zijn best, maar ik zie er geen cijfer bij voor tekenen. Daar zullen jij en Barend wel een hoog cijfer voor hebben. Hebben jullie alles ook gekleurd? Dat boek zal zeker wel spannend zijn. Adriana P. Middelburg. Je brief is weer netjes ingedeeld; dat zie ik bij de eerste oogopslag. Ik heb al meer rap porten gezien met een negen voor en gels. Ik dacht dat het zo'n moeilijke taal was. De uitspraak valt niet zo mee hè? Óf wordt daar niet naar gekeken bij het bepalen van het cijfer? Rineke K. Dirksland. Ik weet niet hoe de cijfers voor B.G. bepaald worden, maar ik kan me moeilijk indenken dat je een onvoldoende verdient. Ben je niet slordig geweest bij de repetities? Voordien was het altijd zo goed, niet waar? Was het leuk in Menheerse bij oma? Die zal het wel fijn gevonden hebben dat jullie kwamen eten. Jan P. Middelburg. Waren er in je klas kinderen met nog hogere cijfers? Dat zullen er maar weinig zijn, denk ik. Als je het mag beleven zal jij wel naar de u.l.o. of de h.b.s. moeten. Ben je al aan bijlessen bezig? Addi K. Dirksland. Die vier is dus eigenlijk niet goed, want je kan het be ter. De leraars moesten maar een weeg schaal hebben om de cijfers te bepalen. Dan kon het niet missen. Heeft mama ook nog op die zondagsschool gegaan? Dan zal ze op die avond wel gedacht hebben: waar is de tijd gebleven! En dat is waar ook: de tijd vliegt heel hard! Annie K. Rotterdam. Heb je twee correspondentievriendinnen (wat een lang woord, zeg!)? Dan was het post papier wel op z'n plaats bij jou. Schrijf je vaak naar die vriendinnen? Je kent ze misschien niet eens. Het adres voor het inzenden, dacht ik, is bij iedereen wel bekend. Maar je hebt gelijk, er zijn ook nieuwelingen, die niet weten waar het heen moet. Ik zal proberen er een volgende keer aan te denken. Arie van G. Sommelsdijk. In decem ber had je het dus nogal druk. Is alles naar wens verlopen? Je rapport wel; dat zie je zó. Het ziet er best uit en probeer het zo maar te houden. En heb je de tiende nog vrij gekregen? Je wist het toen nog niet, hè? René van D. Zoetermeer. Toen je schreef was je een beetje ziek. Is het nog erger geworden? Je schreef, ge loof ik, net op de dag toen ik bij jullie was. Er was toen nog niet veel van te zien. Nu weet ik hoe je er uitziet en jij weet het van mij. Vind je het niet leuk? Marja B. Ouddorp. Dacht je dat er nog een raadsel zou komen? Dan heb je misgedacht en slecht gelezen. Ik schrijf het er altijd bij, nietwaar? Vindt je zus het leuk in Der Boede? Dat is gelukkig, want die mensen daar kunnen niet zon der goede verzorging. Dat is leuk: twee Marjo's in de zelfde klas en dan nog vriendinnen! Aad van D. Zoetermeer. Jij moe expres geroepen worden van de hoere rij. Maar je wou wel even komen mij te zien, hè? Wat is het druk g: weest bij de boer: vijftien kruiwage: bieten malen! Ging het machinaal moest je draaien met de hand? E laatste heb ik vroeger ook wel eens g daan, maar het gaat heel zwaar, weet ik nog wel. Mla B. Middelharnis. Toen je verzoek deed om iets voor mama schrijven, had ik het stukje al gepo; Ik wist toen ook niet wanneer ze pfi cies moest. Later heb ik gebeld, ma; kreeg geen gehoor, totdat ik tenslo" een gesprek met papa kreeg. Ik wad dus maar op nadere gegevens. Die reis naar Rhenen zullen jullie w wel eens willen herhalen, denk ik als jullie dan allemaal gezond mogf zijn! Het beste met alles! Marijke van D. Zoetermeer. De naaj van de man, die in de winkel bij v. Tas kwam, is bij jou toch ook wel t kend, denk ik. Ik geloof dat ik weet u het was. Ze hebben geen kinderen ze hebben lange tijd in het land vi Tholen gewoond. Kan dat kloppen? 1 is sindsdien nog niet bij mij gewee Maar nu had je mij op het onverwacb vóór je. Dat is nog leuker. Ineke R. Rotterdam. Ik heb heel w tijd nodig gehad om die grote brief lezen. Wat heb jij dan lange tijd noii gehad om die te schrijven! Maar je te ook veel te vertellen. Op alles kan hier niet ingaan, maar ik merk, dat in jullie klas begaafde kinderen zit'f Een negen voor het spelen op een ai blokfluit, met begeleiding van de piac dat is nogal wat! En dan die hoofdpri: voor declamatie en welsprekendheid! Wat heeft dat meisje voorgedragen, was je toen al weg? Van Arie Pror heb ik wel eens gehoord. Ik weet ui' of hij het is, maar vroeger deed een P. uit Scheveningen met de raadst mee. Nel van D. Zoetermeer. Dat was j toch, die lustig zat te werken in de i" kantie, toen ik kwam? Je rapport 0 er zijn, zeg! Ik had ook niet anders ve wacht! Van jullie gezin heb ik n' nooit een min rapport gezien. Nu lif ik echt rapporten onder mijn ogen had, hè? Vond je het aardig? Adrie R. Nieuwe Tonge. Jij hebt in Roosendaal gezeten en ook noi Flipland. Ja, daar zeggen ze tegen e' ij een ie, maar dat doen ze in Flalik' ook. Er is wel verschil, want gi"' zeggen ze jie en in Nieuwetong J^ Tussen de dorpen in Flakkee is er uitspraak betreft nog variatie. Je het op school toch wel weer gauw S wend, hè? Nelle van D. Dalfsen. Dat was ja";; mer dat Bep weg was. Voor Bep wj natuurlijk, maar voor jou. Nu moest' met een kort briefje tevreden zijn. M^ weet je wat ik heel aardig vond? V je het kleine briefje zo keurig netf hebt geschreven! Je hebt een pl"' verdiend, Nelie! Allemaal de brieven heb ik nog P klaar gekregen, maar ik hoop voig?'- week me er door te kunnen slaan. De hartelijke groeten van Oom K" '.N^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6