ichts en links In Dirksland wordt prachtige zusterflat gebouwd Stellendams reddingsboot Kon. Wilhelmina" wordt vervangen D(linP®bevrij<l( I Meditatie Eerste premie voor mogelijk „Eigenheimer" vervanger aan 6. II. v. d. Waal F^C. KORTEHEG s ZOON "k Riant „home" voor personeelsleden van het ziekenhuis Wees yyZindelijk'' op de brievenbus Min. Diepenhorst spreeict te Ouddorp „De Gouden Leeuw'' te Goedereede ingezet voor f 95.000,- Weer gouden munten gevonden Vrijdag 20 januari 1967 No. 3554 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUÏD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE E3LANDE3f revon- ïen IMEË voor ■past tOED- tussen 2555 2900 Brtllant- van Andel C.PJ.O. vergadert Fruitmaoilen en Fruitbakjes «De Fruitcentrale" d [iNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS dactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. B^ contract epeciaa] tarief (16) ^^m ^M ^^erenaam" progressief en de ^^1 ^■d'naam" conservatief achten we ^Beschikt voor gebruik in een ob- ^^"fc ÜB betoog over politieke partijvor- 1 hing, omdat ze propagandistisch te J waar ^elast zijn. Het lijkt ons beter J ejtmen links en rechts te bezigen F 5^B de sociaal-economische antithese. I|Hleze geven wel geen scherpe on- ^Keiding aan, maar ze lijken ons in i^B geval niet zo tendentieus als de InHe, al is men er ook reeds aardig y^fean het manipuleren. Ze hebben I^Kor, dat de discriminerende ten- HPervan meer gelijk verdeeld is. De errii „rechts" wordt ook gebruikt voor iberaal en fascistisch en „links" voor lommunistisch pacifistisch en anarchi- fisch. Het is dus wel nodig deze be- pippen zo goed mogelijk te omschrij- ren en aan te geven in welke betekenis ve:ze hier gebruiken. VjbÓT 1940 was het in ons land de nte de confessionele partijen te be^fcipelen met „rechts" en de niet- 'corSsionele met „links". Toen de eer ste in de laatste helft van de 19e eeuw "ontstonden werd het usance, dat de christelijke partijen in de Tweede Ka mer rechts van de voorzitter zaten en de andere links. Vandaar deze bena mingen. Dat is sedert dien altijd zo ge bleven. Zo zitten de 80 Kamerleden van g... de K.V.P., A.R.U., C.H.U., S.G.P., en het G.P.V. aan de rechterzijde en de B9 cen( |5 cent B5 cent 89 cent |t9 cent 1,98 65 et. Ë5 cent 2 08 peus.keel.borst van vastzittend siym 67 van de P.v.d.A., V.V.D., P.S.P. en C.P.N, aan de linkerzijde. Waartoe de drie Boerenafgevaardigden behoren is ietwat dubieus. Zelf menen ze rechts te zijn, omdat hun program zegt, dat deze partij een beginselpartij is op christelijke basis. Vele kiezers zien haar echter niet als zodanig, want bij de verkiezingen van 1966 bleken talloze andersdenkenden op haar gestemd te hebben. Formeel èn wat de leiding be treft is ze wel aan te merken als rechts in de traditionele betekenis. Haar frac tie heeft dan ook in 1963 ertegen ge protesteerd, dat ze aan de linkerzijde tussen de liberalen en de socialisten terecht kwam in de Tweede Kamer, maar de oorzaak daarvan was, dat er rechts slechts één plaats over was voor de drie vertegenwoordigers van de B.P. Nu dhr. Voogd de party verlaten heeft, kreeg hij van de president op zijn verzoek die ene plaats, daarmee te kennen gevend, dat hij beslist ingedeeld wilde worden bij de principieel rechtse groeperingen. Na de bevrijding is, vooral onder in vloed van de doorbraak-doctrine, die de termen conservatief-progressief en rechts-links (ingewijzigde betekenis) introduceerde, een andere partijindeling opgekomen n.l. die van sociaal-rechts en sociaal-links. De nieuwe partijnorm houdt in hoe men staat tegenover de sociale, economische en financiële pro blemen, vooral de eerste. Bij het socia lisme is de naam zegt het al het sociale element in de politiek primair. Daarom eist het ook voor sociale maat regelen altijd prioriteit. Wij zijn van mening, dat de nieuwe norm (links- rechts) ongetwijfeld reëel is. Dwars door de oude antithese heen is in de politieke theorie en praktijk duidelijk ook deze contoverse te constateren en men moet dus niet pogen ze te baga telliseren of te negeren. Dat is in flag rante strijd met alle Realpolitiek. Ze wordt in de politieke praktijk zelfs meer openbaar dan de oude antithese, omdat ze bij veel meer problemen in het huidige staatsieven een rol speelt. De politicoloog prof. Schlichting van de r.k. universiteit te Nijmegen heeft in zijn inaugwiele oratie, die handelde over het onderwerp „Rechts en links", deze termen teruggevoerd tot de tijd van de Franse Revolutie, toen ze het eerst gebruikt schijnen te zijn voor de groepen in de Nationale Vergadering (1789): de adel zat rechts en de derde stand ,de burgerij; een vierde stand n.l. het proletariaat deed nos niet mee) links van de president, terwijl de gees telijkheid als tweede stand tegenover hem zat. Ze waren toen dus ook al synoniem met behoudend en progres sief, uiteraard toegepast op de toen malige situatie. De al vroeger geciteerde dr. Hooger- werf vereenzelvigt de termen progres sief en conservatief geheel met die van Imks en rechts, maar hij wil de laat ste m de politiek niet gebruiken. Om geen misverstanden te scheppen, zal men deze begrippen echter zoveel dit mogelijk is moeten omschrijven en pre ciseren. Dat is niet eenvoudig, want ze zijn nogal Vekbaar en voor verschil lende mterpretatie vatbaar. Wanneer men spreekt van sociaal-rechts en -Imks moet geaccentueerd worden, dat ae rechtse stroming niet als asociaal of antisociaal mag worden beschouwd, trok de rechtse staat wel degelijk op net standpunt, dat sociale politiek nood zakelijk is. Men kan de vraag stellen 01 er in onze welvaartsstaat nog een sociaal vraagstuk bestaat. Daarop moet pt antwoord bevestigend luiden. Al leen is het er nu in andere vorm en in veel kleiner omvang. In elke maat schappij zal steeds een percentage eco- "^sch-sociaal zwakkeren aanwezig trfï en deze moeten ook via overheids- Batregelen behoed worden voor ar- |ede en gebrek. Het onderscheid tus^ rechts- en links-sociaal zit in de DE VLUCHT NAAR EGYPTE. Hö dan opgestaan zijl i!iai*i het Kindeke en Zijne moeder 'ot zich in de nacht, en vertiok naar Egypte, en was aldaar tot de dood van Herodes; opdat ver vuld zou worden hetgeen van de Heere gesproken is door de pro feet, zeggende: Uit Egypte heb Ik Mijn Zoon geroepen. Matt. 2 14, 15. II Elke weg, die Christus gegaan is, is Hij als Borg voor de Zijnen gegaan. Elke stap op de aarde is een Borg- tochtelijke stap. Daarom is ook Zijn gaan naar Egypte voor de kerk zo troostvol, want als de tijd daar is, dat de Heere de Zijnen naar Egypte zendt, dan zal Hij hen ook daarin onderwij zen, dat zij daarin de voetstappen van Christus mogen drukken. Christus is er geweest en Hij is er met Zijn kerk. In al de benauwdheden der Zijnen is Hij mede benauwd. In Egypte wordt de Kerk verdrukt, vervolgd, benauwd, be angst, maar ook vertroost, omdat Chris tus er eerst was. Daaraan zullen zij ook daar bewaard blijven. Niet altijd zullen zij in Egypte zijn. De Heere heeft tot Jozef gezegd: Wees aldaar, totdat ik het u zeggen zal. De Heere maakt niet vooraf bekend, hoelang het duren zal, maar wel laat Hij weten, dat er ook weer een eind aan dit lijden en aan deze verdrukking komen zal. Geen ogenblik langer kan het zelfs duren, dan God in Zijn wijze Raad bepaald heeft. Hoe is nu voor ons het licht der openbaring het vertoeven in Egypte een wijs bestel des Heeren. Zo is het voor allen, die nu nog in Egypte ver toeven moeten. In de leerschool van het lijden zal de Heere Zijn kerk oefe nen. Hij bereidt hen tot het lijden. Zie hoe groot de zorg des Heeren is. Aleer Christus naar Egypte gaat zijn de Wij zen uit het Oosten er geweest. Zij heb ben goud en wierook en mirre aan de voeten van Christus neergelegd en dat goud en al die gaven moesten Hem in Egypte dienen en op de weg daarheen. God bereidt een plaats in Egypte en het schijnt een raadselachtige weg, maar het is de trouwe zorg des Heeren over Zijn werk, die daarin openbaar wordt. Hoe zijn wij dikwijls gereed om te klagen over het Godsbestuur; om te twisten met de Heere over Zijn han delingen; om Zijn wijsheid en liefde te verdenken, maar hoe leert dan dit ge beuren ons niet dat God zelfs in het lijden de Zijnen een burcht beschikt om hen te bewaren tegen zovele geva ren, die hen kunnen bedreigen. De tijd van het lijden is echter door de Heere bepaald. De uren zijn door' Hem geteld, en weldra zal het ogenblik er zijn, dat Hij weer uit Egypte roepen zal. Eenmaal deed Hij Israël uit Egyp te weerkeren,. Zijn eigen Zoon keerde uit de versmaadheid in Egypte weder, maar ook al de Zijnen zullen door Hem wedergehaald worden, wanneer Hij het nodig en nuttig acht. Maar zo lang als het Hem goeddunkt zullen zij er moeten vertoeven. Israël heeft er jaren gewoond, toen het bij de tichel- ovens de smaad der drijvers ervaren moest. Het was geen toom en geen bitterheid des Heeren, die er hen deed verblijven, maar wijs bestel. Ook bij de tichelovens heeft Hij het hen aan niets doen ontbreken, want Christus was ook bij de tichelovens der ver drukking. Hij was tot het nut van Zijn gemeente, opdat door Zijn kracht ook daar Zijn gemeente zou kunnen leven en daar ondervinden dat zelfs in de grootste smarten de Heere hun een vertroostingbeschikt. Wees er op voorbereid, dat ge ook in Egypte komen moet, want alzo doet het de Heere. Misschien moogt ge nu nog smaken de kracht van Gods gunst- rijke genade in blijdschap en vreugde, maar misschien ook zal de komende nacht u naar Egypte voeren. Soms plot seling, omkerende de beleving des har ten, gaat de kerk de verdrukking in, maar weet dan dat ook uw Egypte een zoete plaats kan zijn, omdat Jezus er om uwentwille ook vertoefd heeft. Hij was er, opdat gij in Egypte zoudt proe ven en smaken, dat de Heere getrouw is en opdat Hij de medelijdende Hoge priester zijn kc^n, die in alles kan te hulpe komen. Datge dan ook in het Egypte der beproeving ondervinden moogt: Gods rechterhand is hoog verheven. Des Heeren sterke rechterhand Doet door haar daan de wereld beven, Houdt door haar kracht Gods volk in stand. Bk zal door 's vijands zwaard niet sterven, Maar leven en des Heeren daan, Waardoor wij zoveel heil verwerven. Elk, tot Zijn eer, doen gadeslaan. Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. schitterend bezit voor altijdl Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 17t Rotterdam mate en de manier, waarop men in het sociaal-economisch leven ingrijpt. De uiterste polen daarvan zijn de absolute staatsonthouding en de staatsalmacht over de gehele linie via het dirigisme der overheid, resp. vertegenwoordigd door de oud-liberale en de communis tische systemen. In onze Westerse lan den is een tussensysteem gegroeid, dus staatsbemoeiing tot op zekere hoogte, zodat er ook een vrijheidsmarge over blijft voor het persoonlijke en het be drijfsleven. De vraag is nu, wat we als ideaal of uitgangspunt moeten beschou wen: de vrijheid of de staatsinmenging. Van het antwoord daarop hangt gro tendeels af o/ men sociaal-rechts of -links is in zijn politieke opvattingen. Wie het accent legt op de vrijheid en de inmenging alleen accepteert in ge vallen van dringende noodzaak, is rechts; daarentegen zijn de voorstan ders van een zo sterk mogelijk samen vallen van staat en maatschappij met als gevolg een primair stellen van over heidsbemoeienis links. De keuze hangt dus samen met ons staatsbegrip. De scheidingslijn tussen beide sectoren die van onthouding en bemoeienis is uiteraard niet exact aan te geven, omdat er ook in links en rechts nuan ceringen zijn. Men kan hier dus evenals bij de begrippen progressief en conser vatief het bezwaar maken van te grote vaagheid en onbelijndheid, maar dit is in de politiek nu eenmaal niet anders mogelijk bij zulke normen. In de le vensbeschouwelijke sector ervan stuit men ook op punten die de één speci fiek christelijk noemt en die een ander daarbuiten plaatst (men denke b.v. aan de verzekeringskwestie en de dood straf). Hoofdzaak is, dat de tegenstel ling als zó reëel wordt erkend, dat ze ontegenzeggelijk een grote invloed heeft op de praktische politiek en ook op de partij vorming. Het is een onweersprekelijk feit, dat in de partijen, die op godsdienstige ba sis zijn georganiseerd, zich onvermijde lijk spanningen voordoen als gevolg van sociaal-economische tegenstellin gen tussen hen, die wel één zijn in het geloof en direct daaruit afgeleide be ginselen, maar die op het terrein van economie en sociale vraagstukken ge heel verschillend denken. De christe lijke partijen hebben dit probleem al tijd gebagatelliseerd en verdoezeld en het steeds pogen op te lossen door het tolereren van een rechtse en een link se vleugel in de partij en de fractie of door op kwestieuze punten een com- promispolitiek te voeren. Dikwijls ook wordt het bestaan ervan rondweg ont kend, maar dit is tenslotte struisvogel politiek. Sedert 1963 wordt op de proefboerde- rij „Zuid-Hollandse Eilanden" te West- maas een proefveld aangelegd met mo gelijke vervangers van het oude, zeer gewaardeerde aardappelras Eigenhei mer. Dhr. G. A. V. d. Waal te Barendrecht, oud-directeur van de Keuringsdienst Zuid-Holland, zond in 1963 als liefheb ber-kweker ook een zaailing in en wel no. 59-25. Dit aardappelras maakte toen de beste indruk. Bij voorzetting van deze proef waren de indrukken daarna ook vrij 'gunstig. Tevens vond in 1966 beproeving pp de I.V.R.O.-observatie- proefveldéru plaats en deze proeven worden in 1967 uitgebreid met plaat sing op de interprovinciale proefvelden. De opbrengst, sortering, knolvorm en consumptiekwaliteit, alsmede de resis tentie tegen Phytopthora in loof en knol waren acceptabel. Of dit ras kans van slagen in de praktijk heeft, zal afge wacht moeten worden. Op grond van de verkregen uitkom sten is thans een premie van 300, aan dhr. Van der Waal uitgekeerd. Door dhr. B. E. Veenhuizen te Sap- pemeer is een bedrag van 1.500,be schikbaar gesteld voor mogelijke Eigen heimer-vervangers. Hij meent dat het ras Eigenheimer, gekweekt' door zijn vader Geert Veenhuizen, dat sedert 1893 in de handel is, wel door een ander ras mag worden vervangen. Elke kweker mag jaarlijks met één zaailing (de grote kweekbedrijven met twee zaailingen) aan deze proef deel nemen. De zaailingen moeten midden- vroeg rijp zijn, een goede opbrengst hebben, geelschillig zijn, beter van vorm zijn dan Eigenheimer en de con sumptiekwaliteit voor binnenlands ge bruik moet goed zijn. In 1963 werden 34 zaailingen beproefd en in 1966 was het aantal 32 stuks. Na 1963 maakten ook enkele andere zaailingen een goede indruk. Deze komen wellicht het vol gende jaar of later voor een premie in aanmerking. De Stichting Aardappel Onderzoek Centrum in Zuid-Holland verleent me dewerking bij de uitvoering van de proef. Dhr. B. E. Veenhuizen was ter eigen oriëntatie aanwezig bij de beoor deling van de consumptiewaarde. H. Zingstra. VOOR BETER f. NflflR DE MIDDELHRRNIS-TEL:23Z8 Binnen een paar jaar zal deze prach tige „zusterflat" op een perceel langs de Boezemweg te Dirksland verrezen zijn. Minstens twaalf en maximum vierentwintig personeelsleden van het ziekenhuis zullen er een comfortabel eigen home kunnen scheppen. Met het creeëren van deze flat heeft de op drachtgeefster, het bestuur van het van Wcel-Bethesda ziekenhuis de se cundaire arbeidsvoorwaarden voor het in dienst zqnde en nog aan te trekken kader aanmerkelijk verbeterd. Door het stichten van deze flat komt er in het ziekenhuis meer woonruimte vrij voor de leerling-verpleegsters die daardoor straks de beschikking kunnen krijgen over een eigen kamer, zodat een en ander een grote en gewenste verbetering zal geven. Meer privacy. De toekomstige bewoners van de nieuwe flat genieten een zo groot mo gelijke privacy terwijl in het zieken huis meerdere voorzieningen met an deren gedeeld moesten worden. Elke woning heeft een zitkamer, 2 slaapka mers, een douche cel, en een keuken. Het geheel wordt centraal verwarmd. Aan de achterzijde van de flat worden garages gebouwd. Langs de achterkant komt over de gehele lengte een galerij voor de ingangen van de bovenwonin gen. Met de bouw zal spoedig worden begonnen; de (onderhandse) aanbeste ding heeft op 6 februari a.s. plaats. Architekt is dhr. A. Koole te Middel- harnis. Bij herhaling is het voorgekomen dat in de op Battenoord geplaatste brieven bus allerlei smerigheid wordt gedepo neerd. Ook dezer dagen werd de post- beambte die de bus leegde geconfron teerd meteen dode rat die door onverlaten door de smalle gleuf was geperst. De post werd er door be smeurd en voor de postbode was het op zijn minst onsmakelijk. Van de zijde van het P.T.T.-kantoor te Middelhamis is verzekerd dat, wanneer een derge lijke smerigheid wordt herhaald de bus absoluut zal worden verwijderd. De in woners van Battenoord dienen hier goede nota van te nemen en de voor deze daden verantwoordelijke jeugd van herhaling te weerhouden. Verwijdering van de bus zal voor hen en voor de vakantiegangers onge wenste consequenties hebben. -O- De A.R. kiesvereniging „Goederee- de" belegt een vergadering op a.s. 28 januari in het verenigingsgebouw te Ouddorp. Dr. I. A. Diepenhorst, minis ter van Onderwijs zal op deze verga dering het woord voeren. De C.P.J.O. vergadert vrijdagavond 27 januari 7.30 uur in het verenigings gebouw 't Centrum te Ooltgensplaat. De weled. heer D. C. v. Doggeraar houdt een inleiding over de K.P.M, en ver toont een interessante film. MIDDELHARNIS Jaarvergadering Groen van Prinste- rerschool. De jaarvergadering van de Groen van Prinstererschool wordt vrij dagavond 27 januari 1967 in de school gehouden. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 MIDDELHARNIS De dubbelschroef motorreddingsboot „Koningin Wilhelmina" die sinds 1928 op het station Stellendam is gestatio neerd zal waarschijnlijk, binnenkort vervangen worden. Op 27 februari zal een nieuwe reddingsboot voor de Z.H. R.M., de „Java-Zee" te water worden gelaten. De Java-Zee is bestemd voor het station te Breskens waardoor de daar gestationeerde „President Wierds- ma", van hetzelfde type als de Kon. Wilhelmina, vrijkomt. Naar verluidt zal de Wierdsma naar Stellendam komen waarna de overcomplete Kon. Wilhel mina kan worden verkocht.- De Kon. Wilhelmina heeft op Stel lendam onder de schippers. W. de Jager en M. van Ours een eerbiedwaardige reputatie gemaakt. Met succes werden talloze reddingspogingen ondernomen. Bij de foto: De „Kon. Wilhelmina" in actie; de prachtige opname werd gemaakt door de fotograaf O. v. d. Meulen te Zandvoort. Een zwarte bladzijde in haar geschiede nisboek vormt het relaas van de red ding in 1949 waarbij de opvarenden Bas de Blok en Herbert Grootenboer verdronken. Bij de redding in 1951 van de opvarenden van de gestrande slepers Ganges en Witte Zee kwam de Kon. Wilhelmina gehavend uit de overigens succesvolle strijd. De voorsteven was lelijk gehavend, reparatie kostte 20.000,—. De „Kon. Wilhelmina" meet 17 x 4 meter, ze wordt aangedreven door 2 G.M. motoren van elk 110 P.K. De max. snelheid bedraagt 10 mijl. Bij de gistermiddag te Goedereede gehouden openbare verkoping is het café en hotelpand „de Gouden Leeuw" te Goedereede ingezet op 95.000, door dhr. v. d. Veen te Amstelveen. De afslag is bepaald op a.s. donderdag 26 januari, 's middags 3.00 uur. Boer Kees Wisse uit Mariekerke op Walcheren heeft woensdagmiddag uit een aardbeienbed achter zijn huis vijf tien gouden munten opgegraven. „Ik wist uiteraard direct wat er aan de hand was en ben met de goudvondst naar burgemeester A. de Kam gegaan". Deze heeft direct de goudexperts dr. H. Enno van Gelder en Jacques Schul- man gewaarschuwd. De vondst van woensdag is slechts enkele kilometers verwijderd van het goudmijntje in het veld te Serooskerke. Boer Kees Wisse heeft wel pech, want hij heeft het goud precies naast de muur van zijn woning opgegraven. Een uitgebreid onderzoek van de grond zou de afbraak van zijn huis nodig maken en dat is hij voorlopig niet van plan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1