Dijkring Flaldtee verlioogt mslag per iiectare met f 3.-- Dr C. Steenblok te Gouda overleden Straatbranden en scheldpartijen bij jaarwisseling te Middelharnis Verrassend grote deelname U.C. puzzelrit Rfschéiil onderhouds monteur van het ziekenhuis te Dirksland R.H.B.S. Middelharnis bestaat 50 jaar Diefstal van koper op houwput hel(end Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Dinsdag 3 januari 1967 No. 3549 CHR. STRE3E3KBLAD OP GERBiEX)RMEERDS GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EHxANDEN oor 1967 vastgesteld op f 55.50 per h.a. De heer E. Joppe won wisselbeker Middelharnis -ë PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOjl 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langweg 13, Sommelsdijk Tel (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeI^ 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief e begroting 1967 van het Waterschap „de Dijkring Flakkee" vertoont een kort van f 25000,Door stijging van loiïen en prijzen is een netto nadelig ot ontstaan van f 83.500,—, dat wordt gedekt door verhoging van de omslag iet f 3,per ha en een stijging van de oppervlakte van de ongebouwde gendommen en van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendom- en. Het tekort is een erfenis van de Vorige begroting waarvan het te- jrt van f 35.000,— tot f 25.000,— is teruggebracht. De verenigde vergadering e j.l. donderdagmiddag bijeen kwam stelde de begroting met deze cijfers ist. In de toelichting op de begroting werd medegedeeld dat omtrent de te ;rwachten stijging van inkomsten (B.jjdragen uit Deltawerken, Wet uitke- ngen wegen en Alg. Rijksuitkering, Waterschappen) nog niets positiefs be nd is. ij de hoofdstuksgewijzigde behan- ng van de begroting werden ovjr ijke posten vragen gesteld. O.m. de ave voor de rattenbestrijding i f 30,— was voor dhr. M. K. var^Eck vraagpunt; hij wist niet wat nog i de bestrijding en het effect iaar- te denken. Iet baart ook ons zorgen, er ajn er zettend veel. Je ziet ze overa.'' wist de Dijkgraaf ir. Mijs. Er zijn er veel meer als 'erleden verzekerde dhr. van Ecj. 'e heer Stuurman gaf eei opsom- ig van het werk dat de hèstrijding agt. Hij stelde daarbij dat tot aan in december reeds 16 ton \?ergif was d; spr. nam aan dat dat de d van 3000 ratten he(ft veroor- kt; inacht nemend dat %n rat voor per jaar schade «aakt kwam Stuurman tot een bfdrag van f )0,—dat door de bistrijding op ratten is herwonnen. it de vergadering wen betoogd dat hele bestrijding we/gegooid geld mdat de ratten van ^dere eilanden Flakkee evacueren. Is we niets dedrn zaten we er maal onder" zuchte de Dijkgraaf. 5e konien met bessen op het veek Tiengemetèn drij/en" werd verze- ij de verdere beiiandeling maakte Mol bezwaar tegen de manier rop melding wo.-dt gemaakt van de loging van de .,-iarwedde van de :graaf van f 50C3,_ tot f 8000,—; van de wedden wan de dijkraden f 3400,— tot ff-3400,—„Bij een selijke rigoreuze^rerhoging vind ik notivering te summier, ik had lie- een specificatie gezien van het tal werkuren", ik maak bezwaar n een dergelijke riianier van sa- ivaststelling in deze kring" betoog- ihr. Mol. ;n ander gelild kwam van dhr. dijk. „Wannee- men van veraf staat ;t men geen juist beeld van het van de Dijkgraaf; als men die ;tie aanvaard staat men voor die intwoordelijkFeid en voor de con- lenties en dnr. Hordijk vond een ris van f 8000,— beslist niet ab- naal. Hij mjet op elk moment be- kbaar zijn Cm de belangen van het Waterschap te behartigen." j De heer P. Sieling: „Ik vind het èconsequent van dhr. Hordijk als k me herinner hoe hij het op andere fergadering vel eens heeft voorge- teld." De heer Hcrdijk: „We zitten hier op «n vergadering van hoofdingelanden 'an de Dijkring!" N.a.v. de post onderhoud zeewering m daarin gelegen kunstwerken maakte Ihr. Mol enkele opmerkingen waar- 'an de tendens was dat uit bedrijfs- irganisatorisdi gezichtspunt meerde- E zaken betejki op orde moeten worden ;esteld. Zo wenste spr. te worden geinfor- leerd welk deel van boven genoemde ost a f 110,537,— uit materiaalkos- sn en well-, deel uit lonen bestaat, venzo als bij het onderhoud van de regen. angs de nieuwe Stadse Zeedijk had spr. en „laars" rnodder aangetroffen; waar m hij zich' afvroeg hoe het met het oezicht gesteld is. Wat betreft het wegen onderhoud telde dhr. Mol dat de wegen er slech- er bijliggen dan toen ze bij de pol lers in onderhoud waren. „Er zullen i'el moeilijkheden zijn maar er gebeu- en dingen die veel geld kosten en die laarom voorkomen moeten worden" letoogde qhr. Mol. Ook burgemeester Hordijk klaagde •rover dat het pracktisch gedeelte van e begroting moeilijk te overzien is; in Ie versciiiiiende tabellen corresponde- en de getallen soms niet. Wijzend op Ie hoge l;osten van het wegenonderhoud lie uiterijard in de omslag per ha door verken /roeg spr. zich af welke grens lan de cmslag zal worden gesteld. Hij lerekence dat een deel van f 20,— 'ari de omslag per ha. nodig is voor iet wegenonderhoud en hij vreesde dat lat het ijinde nog niet is; het is al ius spr. daarom zaak zich te reali eren cji,t het bij f 55,50 per ha niet zal >lijven.7' De b^eer Stuurman beantwoordde de :lacht van dhr. Mol over de Nieuwe >tads6 Zeedijk. Spr. weet de slechte oestajijj van de berm aan het feit dat eman(j o^gj. ^g berm recht van uit- '^•^.rfieeft waardoor de berm dikwijls '^°J'yt bereden o.m. voor de afvoer van In het voorjaar wordt de berm ^PSfeknapt op kosten van de gebrui- l^ejder deelde dhr. Stuurman mee in de post onderhoud zeeweringen a 118,537 een bedrag van f 85000,— ';4ftllonen en in post onderhoud wegen a f 332.464,29 een bedrag van f 65.000,-. Het weg- en dijkbeheer en onderhoud wordt gepleegd met 14 man. V/at be treft de door dhr. Mol ter sprake ge brachte slechte staat van onderhoud van de wegen, wees dhr. Stuurman er op dat de bermen verzadigd zijn met water; wel zijn reeds afvoer geulen gemaakt. Door mogelijke verstoppingen zal water op de weg Icunnen blijven staan; hij verzekerde dat aan het on derhoud ruime aandacht wordt besteed. Wel juist? De heer A. van Rossum stelde aan het eind van de behandeling de vraag of het wel verstandig is te blijven stre ven naar een sluitende begroting. Hij wees daarbij op het door de werkgroep waterschaps financiën uitgebrachte rap port (De commissie werd door de Mi nister ingesteld op de vraag van de Unie van Waterschapsbonden om een algemene uitkering). Dhr. van Rossum vreesde, dat, wanneer de Dijkring steeds weer een sluitende begroting zou hebben, men zou denken dat ze zich toch wel zal runnen. De Dijkgraaf meende dat het juist andersom moest worden gezien. Hij wees op het in bewerking zijnde we- gen-subsidieplan en „we staan op de kentering van een behoorlijke subsi die van Overheidswege" betoogde hij. De begroting werd na deze bespre kingen z.h.s. aanvaard evenals de daar in geraamde kapitaalsuitgaven a f 98350,voor het aanleggen en ver nieuwen van glooiingen en f 75.64(',^ voor het verbeteren van de niet-plan wegen. De omslag per ha werd daarop op f 55,50per ha vastgesteld. Herziene keur De vergadering ging accoord met het voorstel tot vaststelling van de herzie ne keur op het dijkbeheer. Daaraan toevoegende nieuwe bepa lingen verbieden: tenten, windschermen en dergelijke op of in de dijken te plaatsen of te hebben; op de dijken, behoudens op de open bare wegen en voetpaden, standplaats in te nemen of te doen innemen met auto's, caravans, woonwagens en der gelijke; buisleidingen met een inwendige over druk van meer dan 10 atmosfeer bin nen een afstand van 50 meter van de dijk te leggen, te hebben, te veran deren of ■weg te nemen; boven dijken bouwwerken, kabels, buisleidingen en dergelijke aan te brengen, te hebben of te veranderen. Daaraan werd toegevoegd dat Dijk graaf en dijkraden bevoegd zijn van het bepaalde bij schriftelijke vergun ning ontheffing te verlenen. De heer Hordijk vroeg naar de mo- gelijlcheid, wanneer men een bepaalde beheersvorm in het leven roept, of dan een ontheffing in zijn algemeenheid kan worden gegeven als er toezicht wordt gehouden. „Als er een verbod komt wil ik ook de noodzaak daarvan inzien; recreanten snappen van deze bepaling helemaal niets' vergeleek de heer Hordijk. „Wanneer geen ontheffing aan een bep. Stichtingsvorm zou worden ver leend, betekent dat een radicale onmo gelijkheid om van de Zuidkant van de Grevélingen te genieten" betoogde spr. „We houden die bepalingen in het belang van het Waterschap" zo stelde de Dijkgraaf; niettemin kan een ontheffing als gevraagd worden ge geven. Machtiging verleend Nu van Rijkswege in Ooltgensplaat en Oude Tonge een ruilverkaveling heeft plaats gehad wordt nu dit ge reed is zaken als onderhoud e.d. op nieuw toegewezen. Daarbij bestaat de mogelijkheid dat het Waterschap wordt belast met het voor de helft onderhouden van de dijk en wegsloten langs de bij haar in be heer zijnde dijken en wegen. In de keur staat dat deze watergangen door de landeigenaren worden onderhouden zodat een verandering hierin tot verre gaande consequenties zou leiden. G.S. hebben de Dijkring nog niet met het onderhoud belast maar Dijkgraaf en -raden kregen nu reeds de machtiging om, wanneer het zover komt, bij de Kroon in beroep te gaan. Presentiegelden Voorgesteld werd de vergaderkosten en het presentiegeld te herzien. Het presentiegeld zou van f 10,op f 20, worden gesteld. De vergadering ging daarmee niet accoord; „Een tientje is zat" werd ge opperd. De vergaderkosten konden daarop op f 2800,-r- worden vastgesteld in- plaats van op de voorgestelde f 3500, Ook werd gewijzigd het besluit tot re geling van de vergoeding van de reis- en verblijfkosten van dijkgraaf en dijk raden. De kilometer vergoeding werd van 22 óp' 24 cent gebracht. Uitbreiding personeel. administratief Het administratie personeel zal met een typiste worden uitgebreid. De te genwoordige typiste een uitstekende kracht zal in rang worden verhoogd. Door aantrekking van een nieuw per soneelslid kan het vele overwerlc wor den verminderd. Verkoop grond Voorts werd besloten tot verkoop van gronden in Battenoord-Klinkerland en Oud-Herkingen. In deze vergadering werden tot hoofdingeland benoemd de heren K. J. Kleingeld in de plaats van burg. Nieu- ,wenhuijzen en dhr. J. Mijs in de plaats van dhr.. L; Jacobs. Aan het begin van de vergadering had de Dijkgraaf ir. Mijs een kort woord gesproken ter nagedachtenis van dè overleden hoofd ingeland dhr. G. H. L. de Brliin en de oud hoofd ingeland dhr. W. C. van Kempen. Begrafenis heden dinsdagmiddag te Gouda. Op 72 jarige leeftyd is dr. C. Steen blok, predikant van de Geref. Gemeen ten in Nederland te Gouda, aan een hartaanval overleden. Dr. Steenblok werd 4 mei 1894 te Nieuwdorp in Zee land geboren. Hij ging eerst op latere leeftijd theologie studeren, n.l. na zijn militaire diensttijd. Hy diende van 1914 tot 1917 tijdens de mobilisatie, daarna doorliep hij het gymnasium te Middel- btirg en studeerde aan de Theologische School te Kampen. Hq werd in 1925 kandidaat. Op 31 juli 1927 werd hij predikant van de Geref. Kerk te Lopik. Om ge zondheidsredenen werd hem reeds op 1 febr. 1935 emeritaat verleend. Hij vestigde zich toen te Rotterdam. In 1937 werd hij weer beroepbaar verklaard en benoemde als hulpprediker te Poede- rooyen en te Poortvliet op het eiland Tholen, in welke plaats hij zich met terwoon vestigde. Hij brak met de Gereformeerde Ker ken en werd bij de Gereformeerde Ge meenten aangenomen. Op 1 april 1943 werd hij predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Poortvliet. Inmid dels was hij in 1941 aan de Vrije Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de theologie op het proefschrift: „Voetius en dé Sabbath". Van 6 september 1945 tot 23 mei 1946 was hij predikant van de Gereformeer de Gemeente te Rotterdam (C.) wellie plaats hij verwisselde met Gouda. In 1953 werd hij door de Generale Synode ontheven als docent van de Theol. School te Rotterdam. Hij trad toen uit het verband der Geref. Ge meenten en vormde (samen met ds. Mallan e.a.) de kerkgroep onder de naam Gereformeerde Gemeenten in Ne derland. Van het opgerichte kerkblad „De wachter Sions" werd hij hoofdredac teur en samen met ds. F. Mallan te Veenendaal aangewezen voor de pre- dikants-opleiding. Op het moment is er één student. Er zijn in deze kerkgroepering van 488 gemeenten (14.000 zielen) thans vier predikanten, t.w. ds. F. Mallan te Vee nendaal;. ds., O. V. d. Woestijne te Bar- rieveld; ds. M. v. Beek te Opheusden en ds. J. Pannekoek te Terneuzen. Ds. D. L. Aangeenbrug is emeritus-predi- kant te Ederveen. De begrafenis. De begrafenis van dr. C. Steenblok heeft heden dinsdagmiddag 3 januari plaats geha'd op de begraafplaats IJs- selhof te Gouda. Er is een rouwdienst aan vooraf gegaan, die geleid is door ds. F. Mallan' te Veenendaal. Vrijdagavond is in besloten kring af scheid genomen van de onderhouds monteur van het ziekenhuis, dhr. W. Aartsen te Dirksland. Na een dienst tijd van bijna '23 jaar ging dhr. van Aartsen met pensioen. Door bestuur, doktoren en verple gend personeel werd hem hulde ge bracht en' werden enkele waardevolle geschenken aangeboden. Van het ge- zamenijk personeel kreeg hij een nieu we brommer en een prachtig tuin- ameublement werd geschonken door het bestuur. Han en Rien Boosma luis terden de avond op met een interessan te lezing over Mesopotamië. In de Nieuwjaarsnacht zijn in Mid delharnis weinig verheffende tonelen te zien geweest. Op diverse punten op de Ldngeweg had de jeugd met auto banden en andere brandbare spullen grote straatbranden ontstoken. Politie, brandweer, een wagen met zand van gemeentewerken en vele burgers snel den van het ene punt naar het andere. Op de hoek bij Holland-Zeeland raak ten de omstanders slaags. Eerst diep in '*f''ïc iiuchl trok Jf vette walm op en verstomde het hysterische gebrul. De politie was kennelijk wel op wat onregelmatigheden bedacht, met de pa trouillewagen en motor met zijspan werd druk gepatrouilleerd maar het was niet te voorzien dat de troebelen een dergelijke omvang zouden aanne men. Toen op de hoek Langeweg-Zand- pad even na twaalf uur de vlammen hoog oplaaiden en de brandweer van Middelharnis de vlammen met zand wilde doven werden ze met 'vuurwerk bekogeld. De jeugdige Sommelsdijkers ontlaadden hun agressie, kennelijk om dat hun brandweerkorps wordt geli quideerd in een woeste scheldpartij; afgewisseld met kreten als h-a-p-p-e- n-i-n-g, h-a-p-p-e-n-i-n-g. De brandweer van Sommelsdijk was ook gealarmeerd maar de commandant gaf geen gehoor. Toen een getergde brandweerman een schep zand in het Bij de foto's: Een brandje wordt door brandweerlieden geblust. Het publiek levert strijd, er vielen klappen. publiek smeet barstte de bom en vlo gen burgers uit beide gemeenten de brandweerman en elkaar in de ha ren. Wanneer de brandweer en politie vertrokken werd weer nieuw materiaal aa.r)ge.<;leept .en i-i. brand gestolrjsn. ,Op de hoek Weeshuisstraat/Langeweg voor drukkreij Gebrs. de Waal woedde een hevige brand; zelfs gooiden ze daar een fiets in de vlammen. Ook op de hoek bij de R.K. Kerk werd een groot Yuur gestookt. Automobilisten maakten veiligheidshalve een grote omweg om vlammen en 'vuistgeroffel op de auto te ontwijken. Er heerste een complete chaos; de adjudant van politie en de burgemeester konden tegen een der gelijke hysterie weinig uitrichten. On getwijfeld zal voor meerdere knapen deze al te uitbundige nieuwjaars'viering een minder prettig vervolg hebben. De politie vatte al enkelen van hen in de liraag; hopenlijk wordt deze roes die in reljellie ontaardde dermate zwaar aangetekend dat het niet meer wordt herhaald. In de a.s. donderdagavond te houden openbare raadsvergadering zullen deze gebeurtenissen ongetwijfeld ter sprake worden gebracht. De L.J.C. Avond puzzelrit is 'vrijdag avond een groot succes geworden. Tot verrassing der organisatoren meldden zich maar liefst 99 deelnemers aan de start. Onbetwist winnaar werd dhr. E. Joppe uit Melissant met 7 strafunten. De tweede prijswinnaar liet hij ver ach ter zich met 48 strafpunten. Dhr. Joppe, met als bijrijdster zijn vrouw, mevr. Joppe-Roodzant ontving aan de finish in restaurant „de Witte Paddestoel" te Steïlendam de welverdiende beker en wisselbeker. De route zat vol met origineel uitge dachte hindernissen. De route voerde door de Somnaelsdijkse polder, via Dirksland, kwamen zelfs in Battenoord, de deelnemers, zoveel mogelijk door de polders rijdend, in Goere terecht om vandaar met de benodigde vallen en hindernissen de finish in Steïlendam te bereiken. Bij de kaai in Sommels dijk is door sommigen een klein uur gezocht naar een brievenbus, bij Stad wijk (Goeree) liepen velen in de val omdat ze het al te gek vonden om de zelfde controle 2 x te passeren; „een ster" bleek een reclamebord van Heine- ken te zijn en het laat zich begrijpen dat de deelnemers die zich door de 65 spitsvondigheden hadden geworsteld met een diepe zucht in „de Witte Padde stoel" op een stoel ploften om daar de exploitant met de meeste spoed door zijn voorraad croquetten te helpen. Al met al was het een pracht avond en de grote deelname zal de organisatoren beslist wel stimuleren tot een volgende rit. De prijswinnaars zijn: 1. E. Joppe, 7 strafpunten; 2. F. Casseé (48); 3. P. Lokker (48); 4. J. v. d. Broek (53); 5. L. den-Hollander (57); 6. D. Peeman (58); J. de Wit (61); M. Kaptein (63); A. van Es (63); 10. W. van Deelen (66). De beker werd door de voorz. dhr. H. Bestman (links) aan dhr. Joppe (rechts) uitgereikt. Midden dhr. Lokker (links) en dhr. Cassé (rechts). BEJAARDENMIDDAG GEEEF. GEMEENTE Woensdag 28 dec. j.l. zijn de bejaar den der Ger. Gemeente weer bij el kaar geweest in het kerkgebouw. Meer dan de vorige keer hadden de sterken en -zeer sterken gehoor gegeven 'jlg.ii dó oproep om te komen en ook werden de gebrekkigen opgehaald. De bijeenkomst waarvan Ds. Mouw de leiding had, werd na het zingen van Ps. 119 1, ge bed en welkomstwoord, voortgezet met gezamenlijk koffiedrinken. Door de oud jes, waarvan velen elkaar lange tijd niet gezien hadden, werden, vele oude herinneringen opgehaald. De middag werd afgewisseld door het voordragen van gedichten door Ds. Mouw, Mej. T. Mouw (2x) en M. Verduin en gezamen lijk zingen. Ook werden door de help- (st)ers nog enkele psalmen meerstem mig gezongen, waarnaar aandachtig werd geluisterd. Na nog een tractatie werd deze gezellige middag gesloten met het zingen van Ps. 25 6 en dank gebed door ouderling Van Zanten. De oudjes raogen op een geslaagde middag terugzien. Ook de zieken konden mee luisteren d.m.v. de kerktelefoon. De R.H.B.S. te Middelharnis bestaat dit jaar een halve eeuw. Op 3 sept. van het oorlogsjaar 1917 werd het eer ste toelatingsexamen afgenomen. Het gouden jubileum zal in sept. van dit jaar worden herdacht. De oud leerlin gen hebben een schrijven ontvangen met het verzoek bij de dan te houden reunie aanwezig te willen zijn. Een inwoner van Melissant en Helle- voetsluis hebben bekend een partij van plm. 400 kg koper van de bouwput te hebben ont-vreemd. Het koper werd gewonnen van een 'vuistdikke kabel die overigens wel voor sloop bestemd was. Elke meter kabel leverde 6 kg koper. Het tweetal had het koper al aan de man gebracht, tegen hen is procesver baal opgemaakt. De Ver. voor bedrijfsvoorlichting Goe- ree-Overflakkee houdt a.s. dinsdag 10 jan. om 9.30 uur in het Ver. gebouw te Ouddorp een voorlichtingsmorgen. Dhr. S. de Jong zal spreken over het vraagstuk van de wintermeik terwijl tevens de voordelen en kosten van de K. I. met goed verervende stieren voor ons geheel zal worden behandeld. Oolc niet-leden van de Ver. zijn welkom. HERKINGEN Keilkdienst. A.s. donderdag 5 jan. hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gem. te Herkingen voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland en om kwart over zeven hoopt voor de Oud Geref. Gemeente voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Philipsland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1