AFSCHSm - WELKOM Het kiesstelsel J^editatie maakt 't gezellig Flakkeese kunstenaars exposeren te Melissant De 30 cm orgelplaat BERNARD ZN. I jaargang Vrijdag 30 december 1966 No. 3548 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ISUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN s/akmemevi uu/ vjovi'm davi is 't öf KRUIDER's Oude jaar 1966 Nieuwjaar 1967 Brtllant' van Andel EN UITGEVenS Afdeling Goeree- Overflakkee van yySchuttevaer' bestaat 70 jaar Volgende week twee kranten Fruitmanden en Fruitbakies »De Fruitcentrale" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPKIJS f 2,78 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nrni. Btl contract «peciaal terifi' der V bedi geste teg ir we sgen )tt. Cl \N JAA ;en v( orrijti ken IS in voldi Jrieho )ij du op ;n voe erd it van tuurdi iriehQ overt]| Delde ;ht M het iterstal riode eden voldoe stige blijvq i fami| rstdag fees1| gen, jr hol] «rugi) alcohd vindtj [en: 1 ig W^*^ tal op^ n in jaarv atuurlj oorheel met ankjesj zorgt ïuze Laat - 12 - Het steeds groeiend politiek onbeha- leti, veroorzaakt door de wijze, waarop lus huidig partijwezen functioneert, ich uitend ca. in opmerkelijke ver- ïhuivingen, kan ons ook de vraag [joen stellen of ons sedert 1917 vige- ind kiesstelsel volgens het principe [,an de evenredige vertegenwoordiging iet mede de oorzaak kan zijn van de inbevredigende werking van ons par- ijensysteem, speciaal op de samenstel- jjiig van ons parlement en de vorming lan de regering. Dat daarop van een ;paald kiesstelsel invloed kan uitgaan voor de hand. Het volk als geheel kan niet zelf aan iet bestuur deelnemen, maar het moet jn bestuurders aanwijzen via verkie- igen. Deze dienen dus om uit de grote jiiassa diegenen te selecteren, die over ie nodige deskundigheid en over het ertrouwen van de burgers beschikken. Om deze aanwijzing zo zuiver en ef- Ifidënt mogelijk te realiseren zijn poli- ieke partijen nodig. Zij zijn in het he- [iendaags politiek bestel onmisbaar en toncretiseren de publieke opinie op po- Sliek terrein. Zelf komen ze uit het iollc op en reproduceren als zodanig de olksmfening in haar diverse nuances, laar omgekeerd werken ze er ook weer ictief op in. Ze hebben een zeer over- legende invloed op de samenstelling an het parlement, al staan ze geheel uiten het geschreven staatsrecht. In de iet is er n.l. niets over geregeld. Men leeft het wel eens geprobeerd, maar de loeilijkheden bleken te groot. Bij het kiezen van een bepaald stel- [1 voor verkiezingen moet rekening lorden gehouden met de religieuze en ociale structuur van een land, de his- ïie, de economische situatie etc. Is er m tweepartijenstelsel, dan kan men iemakkelijker een districtenstelsel landhaven dan in een situatie als bij ms met veel partijen. In elk geval moet ie Volksvertegenwoordiging een afspie- jeling zijn van het politieke denken m het kiezerskorps. Wanneer men dit leginsel als norm stelt is het duidelijk, lat het stelsel van evenredige vertegen- loordiging de voorkeur verdient. Van 1848 af tot de Grondwetsherzie- mg van 1917 heeft bij ons het distric- mstelsel gegolden. Het hele land was lerdeeld in zoveel districten als er ze- in de Tweede Kamer waren d.i. na i' honderd. Elk district vaardigde dus én lid af naar de T. K. Had één der andidaten direct de volstrekte meer- ierheid gekregen, dan was hij gekozen. Jad niemand die bereikt, dan moest lerstemming plaats hebben tussen de Iwee, die de meeste stemmen hadden iehaald. Het kwam dan heel dikwijls roor, dat b.v. A.R. noodgedwongen mesten stemmen op een R.K. om een Sberaal buiten de Kamer te houden of mgekeerd, dat iemand van prot. chr. ieginselen voor de keus stond tussen liberaal en een socialist enz. Daar in werden er door de rechtse (chr.) lartijen stembusafspraken gemaakt, zo- iat een coalitie nodig was. Er waren leel wat districten, waar bepaalde par ijen nimmer aan bod konden komen en stemmen waren dan verloren. Wa- bepaalde volksgroepen nogal ge- sncentreerd in districten aanwezig, lan was dit voor zo'n partij een na tel bij een voordeel, want dan had- len ze daar stemmen over, die ze in indere tekort kwamen en daar niet locliten meetellen. Dit was met name m geval met de r.k. in Brabant en limburg, Een effectieve verspreiding ps het meest voordelig. Een gelijkma- verspreiding over het hele land dit natuurlijk wqpr niet zijn. Zulke brtijen hadden meestal de keus tussen pmmen op een principiële tegenstan- to of thuisblijven. Zo hebben de A.R. 1887 in Friesland indirect Domela feuwenhuis (anarchist) aan een zetel Ittolpen, omdat ze thuisbleven, daar I* noch op hem noch op de socialisten filden stemmen. Een grote moeilijkheid was hoe men Ibe districten moest indelen. Dit werd Wuurlijk een zeer penibele kwestie. h regering, die aan het bewind was N waren tientallen van jaren de libe- Nen kon daarop grote invloed uit benen, temeer omdat om de vijf jaar fe districtsgrenzen i.v.m. bevolkings- Wmeerdering of -vermindering kon- m worden veranderd. De liberale Rchthebbers hebben daarvan een pnkbaar gebruik gemaakt door de in- ping zo te maken, dat zij er het peste profijt van hadden. Dan werd in meerderheid rechtse streek sa- Ifffigevoegd met een naburige, die een «ftse overwinning kon verzekeren. pen noemde dat wel spottend: „electo- ple aardrijkskunde" of „districtengeo- jletrie" en Kuyper sprak van „de libe- distriictenschaar". Het is op deze |%e gebeurd, dat een minderheid van 1* Ijiezers de meerderheid in de Tweede IJamer behaalde! In de provincie Gro- ;en b.v. waar vrij veel A.R. woon- h hebben deze nimmer een zetel we- P te bemachtigen. De keuze van een Ijesstelsel moet dus objectief geschie- ■Jii zonder invloed van partijbelangen evenredige vertegenwoordiging, pr het eerst toegepast bij de Kamer- Fkiezingen van 1918, is gebaseerd op p^gedachte, dat de volksvertegenwoor- "^'■^g een zo nauwkeurig mogelijke I Piegeling moet zijn van het politieke |*ken van het kiezerskorps m.a.w. van partijverhoudingen in numerieke r"' Daarvoor dienen tenslotte ook de ^lezingen. Met dit stelsel, waarbij grote en kleine partijen naar even- rwgheid vertegenwoordigd zijn, wordt f'Mer twijfel de grootste rechtvaardig- *'d betracht. Dit voordeel zal steeds WONING-INRICHTING Oostdyk 53-61 - Sommelsdijk de nadelen overtreffen. Bij het distric tenstelsel ,is het verkrijgen van een zuiver beeld der politieke verhoudin gen onmogelijk. Landelijk kreeg een partij daar vaak óf te veel óf te weinig zetels i.v.m. de grootte van haar aan hang. Het beeld was dus vertekend. Dit kan bij e. v. niet: elke stem komt tot haar recht, want het hele land is voor de zetelverdeling in feite één dis trict. Er zijn er nu wel 18, maar hun functie staat daarbuiten. Daardoor is er een veel grotere mogelijkheid ge schapen voor kleine partijen dan vóór 1918 en dat is dan ook één van de be zwaren tegen e.v.: er is te veel ver snippering mogelijk. Een ander bezwaar is, dat men nu op lijsten stemt met een hele rij onbekende personen althans voor de kiezers terwijl men voor heen op een bepaalde persoon zijn stem uitbracht, die in het district be kend en populair was. Er was dus vroeger een nauwere band met een „eigen" Kamerlid. Daar stond echter weer tegenover, dat er dikwijls bij de kandidaatstellingen meer gelet werd op populairiteit dan op kwaliteit. De vex'-- kiezingsvergaderingen waren toen ook veel levendiger dan nu, wat echter me de werd veroorzaakt doordat er meer principiële zaken aan de orde waren. Er wordt wel eens naar het distric tenstelsel terugverlangd, omdat er toen veel grotere verschuivingen waren dan onder de e. v. Nu spreekt men al bij een stijging of daling met 3 4 zetels van een politieke aardverschuiving en zegt dan, dat de kiezers een bepaalde partij prefereren of afwijzen. Maar in feite verandert er dan toch slechts weinig. Dit ligt echter niet aan ons kiesstelsel, maar aan het feit, dat in ons land de partijverhoudingen al een halve eeuw vrijwel vastliggen. Voordien was dat anders. Toen waren de grote partijen in opkomst of in verval, zodat de ver anderingen vanzelfsprekend groter wa ren. Wel is het zo, dat dit door de schommelingen in het districtenstelsel nog meer werd gestimuleerd. Zo schoot de A.R.P. in 1909 van 15 op 23, maar in 1913 weer terug op 13; de C.H.U. van 8 op 12 naar 9; de R.K.S.P. bleef sta biel op 25; de S.D.A.P. resp. 7, 7, 18 en de Vrije Liberalen 9, 4 en 10! Na in voering van de e. v. zakte de A.R.P. terug op 13, de C.H.U. op 9 a 10, de R.K.S.P. klom tot 30, de S.D.A.P. tot 22 en de liberalen konden het samen met de vrijz-democraten niet verder meer brengen dan tot 15 (1922) en later zelfs 10 (1937). De grote verliezer bij de invoering van de e.v. is ongetwijfeld de A.R.P. geweest. Die heeft in 1888 (toen nog on gedeeld) 28 zetels gehaald, nog meer dan de roomsen (26). Blijkbaar heeft ze dus vele jaren door de stembuscoalities met de r.k. boven haar stand geleefd. Dit was mogelijk, doordat r.k. kandida ten boven de Moerdijk bij herstem ming veelal werden verslagen (volgens prof. Duynstee zelf r.k. als ge volg van anti-papistische gevoelens, men zie zijn boek „De kabinetsforma ties van 1946-1965") waardoor het ac cent in de coalitie dan meermalen op de A.R.P. viel. Maar ook de liberalen zijn door de invoering van de e.v. gedu peerd. Ook al is men niet in alle opzichten tevreden over de e.v., omdat zij ont bindend kan werken op de partijen, toch geloven we niet, dat men ooit zal terugkeren tot het districtenstelsel. In de „Proeve van een nieuwe Grondwet" is dan ook voorgesteld door de Staats commissie, die haar ontwierp: „De ver kiezingen geschieden met inachtneming van het beginsel van evenredige verte genwoordiging" (art. 37 lid 2). Er is o.i. geen onrechtvaardiger stelsel denkbaar dan het districtenstelsel: de bestaande verhoudingen worden totaal scheefge- VOOR BETER NAAR DE MIDDELHARNIS-TEL :Z328 Want gij zijt mij tot een hulp geweest. (Ps. 63 8a) Wij brengen onze dagen door als een gedachte. Dit is Gods getuigenis van ons leven. Hoe noodzakelijk is het om op een uur als dit dat te overdenken. Ook 1966 is weer aan ons voorbij ge gaan met zijn lief en zijn leed. Wat heeft deze jaarkring ons geleerd? Moe ten wij vaststellen dat het ons alleen dichter heeft gebracht bij het oude jaar van ons leven, dat onweerstaan baar naderbij komt? Hoe groot is het voorrecht dan wat d\^ psalmist leerde: „Gij zijt mij tot een hulp geweest." Ook hij heeft mogen stilstaan bij een bijzondere gebeurtenis, n.l. van zijn drijvers verlost mag hij een ogenblik rust vinden in God. Hij is in de woes tijn van Juda als hij zijn stem tot God mag wenden. Als hij mag terug blik ken in de tijd die aan Hem is voorbij gegaan weet hij, wie de Heere voor hem is geweest, n.l.: „Zijn Hulp." Wat een treffende wetenschap is dat; God tot een hulp te hebben in het le ven. Immers hoe ijdel is mensen hulp in de dagen van druk en van strijd, in kommer en in verlating. Als David mag terug blikken weet hij; „Maar God was aan mijn zij en ondersteunde mij in het leed dat mij genaakte." Als U op de laatste avond van het jaar 1966 ook mag terug blikken, mag U dan ook zeggen: „Gij zijt mij tot een hulp geweest"? Het leven van een mens is toch van wege de zonde, een leven van moeite en verdriet. Zelfs het uitnemendste van ons leven is door de zonde onvolmaakt en vol van tekort. Hoevelen hebben in het jaar dat aan ons voorbij is ge gaan, gestaan op de dodenakker. Hoe- velen denken met smart terug aan vele gebeurtenissen die zijn ervaren. Maar wie kan nu ook zeggen: „Mij tot een hulp geweest"? Hoe donker ooit Gods weg mag wezen, Hij ziet in gunst op die Hem vrezen. Weet U wat voor David verwonde ring was? Hij schrijft, „mij" tot een hulp geweest! Dat wil zeggen, David wist heel goed dat er bij hem geen reden was dat God naar hem omzag. Een zee van herinneringen is dan te overdeiiken, wie zijn wij geweest en wie is de Hee re voor ons geweest. Als op de laatste ure van 1966 dit op de weegschaal zou worden gelegd, zou het niet moeilijk zijn om het gewicht vast te stellen. Mogen wij zo gedenken wat ons is wedervaren en mogen wij dan in diepe ootmoed belijden: Heere wij zijn gerin ger dan al de weldaden en trouw waar mede Gij ons hebt omringd. Wat ook in het leven verandert, God verandert niet. Niet in Zijn liefde, niet in Zijn trouw, niet in Zijn macht, maarook niet in Zijn gerechtig heid. Ook de zonden en onze ongerechtig heden zijn voor de ogen des Heeren, want Zijne ogen doorlopen de ganse aarde. En,in het bedrijven van onze overtredingen ziet de Heere tijd en plaats. Dat mocht in de terugblik van het voorbij gevlogen jaar, ons op merkzaam maken. Laat dan alles nog maals aan U voorbij gaan, van 1 janu ari tot 31 december en gaat dan ook eens een slotsom maken. Mijn ziel, doorziet toch Uw lot, hoe zult gij recht vaardig verschijnen voor God? Hoe bevoorrecht zou het dan zijn David te kunnen nazeggen: Wanneer ik op mijn legerstee, Aan U gedenk tn stille nachten, Dan peinst mijn ziel met al haar krachten, Hoe Gij voorheen in angst en wee, Als mij de vijand wild' omringen, Mij waardig zijt ter hulp geweest. Dies zal ik nu ook, onbevreesd, In schaduw van Uw vleug'len zingen. Dirksland. Ds. P. Blok. In de schaduw Uwer vleugelen zal ik vrolijk zingen. (Ps. 63 8b.) In de rustloos voortjagende wereld, heeft de mens behoefte aan rust en veiligheid. Doch, hoe ijdel is dat ver langen. Ieder spreekt er over, ieder klaagt er over, het is een tijd van ner gens rust en nergens veiligheid. Overal komt het ons tegen, in de gezinnen, op de werkplaats, in de fabriek, alles staat in het teken van haast. Waar vindt een mens nog tijd om zich te beraden over de dingen die eeuwig en bestendig zijn? Rusteloos, vanwege de zonde, jaagt het leven voort naar de eeuwigheid. Hoe groot is het dan als hij weten mag van een rust, die anders is dan de rust welke van nature gezocht wordt. Van deze spreekt David in Ps. 63. Hij benoemt deze rust: „De scha duw van Gods vleugelen." Het is een wonderlijk beeld welke hij gebruikt. Hetzelfde beeld gebruikt ook Ruth als zij zegt: „Breidt Uw vleugelen uit over Uw dienstmaagd." Het wil dus zeggen een toebetrouwen, gelijk de bruid zich aan de bruidegom betrouwt. Het is een overgeven aan een Ander, om door Hem bewaard en verzorgd te worden. Maar ook wil het zeggen: het geloven dat de Ander de bruid aanvaart en lieft. Hoe krachtig is het geloof in Davids hart, als hij Zich zo aan God mag overgeven. Wat is ons betrouwen in het jaar dat voor ons is? Waar verwachten wij het van? Menen wij dat het wel beter zal worden en dat er nog wel verwachting is van deze verworden de wereld? Hoe bedrogen zullen wij dan uitkomen en hoe leeg zal de toe komst ons dan laten. Er is maar één rust voor een onrustig mensenkind, dat is de rust in God. Het is niet alleen een weten dat er rust is, maar ook een beleven van de rust. Daarom zegt de dichter, dat hij onder die vleugelen mag verkeren. Hij spreekt van de schaduw van Gods vleugelen. Dan is er nog een andere betekenis te vinden. Dat kunt U zien als de vogelen des hemels op hun nesten zitten en hun jongen onder hun vleugelen bedekken. Daar zitten ze veilig bewaard en niets kan ze aantasten. Zo is het onderwijs aan ons gegeven. Onder de schadu wen van de Almachtige is een mens al leen maar veilig. Wat een troost om dat te weten voor de toekomst. Veilig in God, in de schuilplaats van de Allerhoogste. Dan kan in een onrustige tijd, in een on rustige wereld, een onrustig hart, rust vinden in God. Is Davids rust en toe vlucht ook onze geworden? In deze schuilplaats is rust, maar ook vrolijkheid. Vanzelf niet de vro lijkheid van de wereld, met zijn schijn- vermaak, welke straks eindigt in een klaagzang. Het is de blijdschap, welke vloeit uit de gemeenschap met God, welke daar gelovig wordt ervaren. De ze blijdschap, mag hij uitspreken, ja uitzingen. Het is een harte blijdschap welke zich mag uiten in vrolijk gezang. Dan verstaan wij: Omringt me daar Gij mij in ruimte stelt. Met blij gezang dat mijn verlossing meldt. Dan kunnen wij een donkere toe komst, toch tegemoet; dan kunnen wij een onrustig voortjagende tijd, toch door; dan kunnen wij een spottende wereld, blijmoedig verdragen. „In de schaduw Uwer vleugelen zal ik vrolijk zingen!" Wat 1967 ons brengt, wij weten het niet. Wat wij wel weten, is dit, dat er voor Gods kerk verwachting is. Dat het ook onze verwachting mocht zijn. Mijn ziel kleeft U standvastig aan. Gij ondersteunt mijn zwakke schreden. Uw rechterhand, vol mogendheden, Doet mij getroost en veilig gaan. Dirksland. Ds. P. Blok. trokken. Men heeft wel eens een schat ting gemaakt, hoe de uitslag dan zou zijn, maar dat is totaal onmogelijk, om dat deze van allerlei thans onbekende factoren afhangt, vooral van stembus coalities. Het zou een sprong in het duister zijn en daaraan wagen de par tijen zich niet. Bovendien vergete men niet, dat er van 1900 tot 1918 ook slechts 7 partijen in de Kamer vertegenwoor digd waren, die in aanmerking kwa men voor deelneming aan de regering d.i. dus nog 2 meer dan nu! Een begeleidend verschijnsel van de e.v. is de centralisatie van macht bij de partijbesturen. De invloed daarvan wordt algemeen te groot geacht. Ze heeft geleid tot een soort oligarchie in de top, die een dirigisme uitoefent op de kandidatenlijsten, waardoor de in vloed der partijleden ondanks groslijs ten veelszins wordt gereduceerd tot kleine proporties. Met name in de K.V. P. en de P.v.d.A. komen daarover con flicten voor. Men wil grondige decen tralisatie op dit punt, opdat de interne democratie der partijen niet te gronde wordt gericht (prof. Kleerekoper). We moeten nu tenslotte de vraag on der het oog zien welke invloeden een kiesstelsel i.e. het districtenstelsel en de e.v. kan hebben op de formatie van de kabinetten via de samenstelling van het parlement. We kunnen hierbij vooropstellen, dat het al of niet bevor deren van het aantal kleine partijen praktisch geen rol speelt. Het is immers zo, dat de grote partijen tenslotte nog altijd 82% van het parlement uitma ken en dat de kleine bij kabinetsfor maties buitenspel staan, al worden hun leiders ook door de Koningin geconsul teerd. Wat de kleine willen is bij de formatie niet „im Frage". Ten hoogste is het mogelijk, dat een grote partij uit electorale overwegingen rekening moet houden met bepaalde propagandapun- ten van een concurrerende kleine, zoals b.v. de P.v.d.A. met de P.S.P. Maar dit is dan hoogstens een indirecte beïn vloeding van een kabinetsformatie. Het zijn dus niet de kleine, maar de grote partijen zelf, die de moeilijkheden veroorzaken in ons parlementair en re- geringsbestel. Dat blijkt ook uit de vol gende gegevens, gebaseerd op de le vensduur van de Nederlandse kabinet ten, die een maatstaf kunnen zijn voor de werking van de stelsels. De moeilijk heden om een kabinet samen te stellen en de duur van de formatie hangen vooral af van de verhoudingen tussen de grote vijf. Zijn de tegenstellingen te groot en bedrijft men meer demago gie dan staatkunde zoals in Frankrijk vóór De Gaulle of komen er grote ex tremistische partijen bij, dan kunnen de formaties moeilijker worden en is de levensduur der kabinetten korter. Deze levensduur was gedurende vier perio den als volgt: 1848 - 1888 1888 - 1918 1918 - 1940 1946 - 1966 2 j. 4 m. 3 j. 9 m. 2 j. 5 m. 2j. Het oude jaar is bijna weer ten ein de; in een laatste flikkering laat het zich nog even gelden om dan voorgoed te doven. Het kalenderblad met het jaartal 1966 is gedurende het voorbije jaar verfomfaaid, verkreukeld en be smet, het kan naar de prullebak het jaar 1966 is niet meer. Zonder vals sentiment kan worden gezegd dat het uitnemendste was moeite en verdriet en zo we voor verdriet werden ge spaard dan zal de moeite ons zeker niet onthouden zijn. Oud en nieuw: Een hand houdt ter wijl het oude jaar afsterft een levens vlammetje boven de nieuwe, smette loos witte kaars als symbool van het nieuwe jaar dat straks weer helder zal oplichten. Het reine licht zal helaas weer verduisterd en versluierd wor den door de gebeurtenissen die zich op de wereld afspelen. De wrede oorlog in Vietnam zal doorgaan; we zullen weer horen van rampen en we kunnen soms beang stigd worden door de voortgang der techniek waardoor zelfs het heelal door raketten wordt bestormd. Niette^min mogen we als Christenen het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet gaan, immers: Nooit kan 't geloof te veel verwachten, des Heilands woorden zijn gewis, 't Faalt aardschen vrienden vaak aan krachten. Maar nooit een vriend als Jezus is; Wat zou ooit zijne macht beperken, 't Heelal staat onder zijn gebied. Wat zijne liefde wil bewerken. Ontzegt Hem Zijn vermogen niet. Op uitnodiging van de culturele com missie exposeren de Flakkeese kun stenaars hun werken ini^ Melishof te Melissant. Wie mocht denken da^ Flakkee geen amateur kunstenaars telt zal wanneer hij de expositie bezoekt snel tot andere gedachten komen gezien het grote aantal inzendingen waaronder heel knappe werkstukken. Van grote waarde voor de exposanten is dat ze elkaar op deze tentoonstelling ontmoe ten en wederzijds gedachten en erva ringen kunnen uitwisselen. Het is zeer aan te bevelen de expositie te bezoe ken; de mogelijkheid daartoe bestaat hedenavond donderdag tot 9.00 uur, morgen vrijdag van 2 tot 5.00 en van 7.00 tot 9.00 uur en a.s. zaterdag van 2.00 tot 5.00 uur 's middags. schitterend bezit voor altijd I Hoogstraat 164-1S2 Beyerlandsalaan Mt Rotterdam Hieruit blijkt, dat in de eerste periode (40 jaar), toen er praktisch nog slechts van drie partijen sprake was (lib., cons, en r.k.) de duur der kabinetten onge veer even lang was als na 1918, het jaar van invoering der e.v. De dertigjarige periode van 1888 tot 1918 geeft een veel gunstiger beeld, maar dit kwam door de werking van de rechtse coalitie en de linkse concentratie, waardoor er een sterke scheiding tussen links en rechts bestond en er feitelijk slechts twee principieel georiënteerde groepen te genover elkaar stonden. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat het kiesstel sel als zodanig geen rol speelt bij de kabinetsformaties. Wij zijn het dan ook eens met wat Dr. M. Albrechts in 1960 schreef in zijn dissertatie over „De in vloed van het kiesstelsel op de samen stelling van de volksvertegenwoordi ging en op de vorming van de regering" „Geen enkel serieus kiesstelsel kan de vorming van stabiele regeringen garanderen. Het kiesstelsel is slechts een hulpmiddel om de mening der kie zers tot uitdrukking te brengen en het is altijd mogelijk, dat de opvattingen van de kiezers onderling zodanig ver schillen, dat voor een krachtige rege ring geen basis aanwezig is". De kortere duur van de regeringen na de oorlog wordt veroorzaakt door factoren, waarop we later nog hopen terug te komen. wensen medewerkers, abon- neé's en relaties zowel stof felijk als geestelijk bij de wisseling des jaars Gods on misbare zegen toe. Middelharnis, 1 januari 1967. van ARIE J. KEYZER is uit! 1 Prys 11,90 1 Volop verkrijgbaar bij: MUZIEKHANDEL 1 Middelharnis Kade 7-9 1 De afdeling Goeree en Overflakkee van de Koninklijke Schippersvereni- ging „Schuttevaer" bestaat dit jaar 70 jaar, welk jubileum in de hedenmiddag gehouden vergadering te Oude Tonge is herdacht. In ons a.s. dinsdagnum- mer volgt een uitvoerig verslag. -O- Nu 1 jan. op zondag valt is het ons mogelijk volgende week normaal met 2 nummers te verschijnen; het eerste nummer wordt dus dinsdag 3 jan. uit gegeven. (Redaktie) Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdvjk 36 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1