Ie ontwikkeling Ivan de C.H.U. Tweeiing viert 80e verjaardag Lions-actie t.b.v. getroffenen in Italië verloopt goed Plaatselijk nieuws Nieuws uit Zeeland s Bromfietser door achteropkomende auto geschept Ernstige autohotsing Sympathie-betuiging Dinsdag 20 december 1966 No. 3546 CHR. STRESEBLAD OP GE3EIEFORMEE3RDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDBN fis us Cerïfrale Veiling Middelharnis Dank van Italiaanse amliassadeur voor Lions-actie. Bruinisse :ï1«^t? PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bt) contract specianl tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ♦4 k eei te - 10 - ie A.R.P. heeft nimmer het gehele ]t, christelijke volksdeel omvat, ook vóór de Doleantie (1886) en de op- iting van de C.H.U. Het was met ie de Hervormde middengroep van toenmalige ethisch-irenischen, die afzijdig hield, omdat ze zich in een liinistische partij niet thuis voelde, vonden Groen van Prinsterer te star Kuyper te fanatiek-belijnd. Boven werd na 1886 de A.R.P. meer en ;r beschouwd als de politieke strijd- ;ht van de Geref. Kerken en derhal- als gevaarlijk voor de Hervormde De Hervormde middengroepen iden destijds zeer scherp tegenover neo-c^vinistische Kuyperianisme" de A.R.P. Velen van haar aanhan- stemden liberaal. t laatste ging na 1894 langzaam inderen. In dat jaar kwam er een aring in de A.R.P. door een con- tussen Dr. Kuyper en Jhr. Mr. A. e Savornin Lohman, één van de st vooraanstaande A.R. politici. Hij ook met de Doleantie meegegaan ofessor geworden aan de V.U.! hoewel hij naar we menen zijn leven bij de Geref. Kerken geble- is, kwam hij al vroeg onder de in- >d van de Zwitserse theoloog Vinet, fader van de ethische richting. Loh- 1 voelde daarom weinig voor de iffe antithese-politiek van Kuyper, I zijn omvangrijk systeem van „be iden" en voor het politiek gebruik de term „calvinisme", waarvoor de- lo'n sterke voorliefde had. Boven- ihad Lohman grote bezwaren tegen ffijze waarop Kuyper de A.R.P. leid- Diens positie was zo dominerend, ze veel op een soort dictatuur leek. kon heel moeilijk afwijkingen dul- van zijn richtlijnen, hetgeen ook r tot conflicten leidde met andere jiinenten in de partij zoals Anema, nskerk. Diepenhorst en Bavinck. Zo ld de Kamerfractie óók onder zijn jgdij". De aanleiding tot het con- van 1894 was de kiesrechtkwestie, liberale minister Tak van Poortvliet een wet tot uitbreiding daarvan [gesteld. Kuyper was daar sterk r, omdat dan meer „kleine luyden" Men stemmen en hij zag daarvoor S af van het organisch of huismans- lecht, waarvoor hij steeds gestreden Kuyper was heel democratisch in politiek (privé echter allesbehalve), ir Lohman was wat conservatief en n de wetswijziging, omdat hij ze in id achtte met de Grondwet. Bij de iming erover viel de A.R. fractie :n, Kuyper was woedend en het ge was, dat de partij als zodanig per bij- en Lohman afviel. Na de lezingen waren er twee aparte ties: de A.R. (7) en de Vrq - Anti - olutionairen van Lohman (6). De luring was een feit. Pas in 1898 !en de Vrij-A.R. een eigenlijke par- iganisatie. Hun vertegenwoordigers len wel „de mannen met de dub- namen" genoemd, omdat er veel ijke heren tussen zaten. 1896 werd, geheel onafhankelijk dit conflict, de Chr. Hist. Kiezers- opgericht onder leiding van de iche Hervormde predikant Dr. isveld. Deze was fel anti-Kuyperi- stemde liever liberaal dan A.R., ■gereformeerd, anti-rooms, anti- itie etc. Hij was ook tegen de Vrfl- P., want Lohman was tenslotte ge meerd en hij zag er weinig ver in met de A.R.P. Een andere pro- inte figuur uit deze groep was dr. h. de Visser, ook een ethisch Her- iid predikant en later minister van lerwijs. Deze dacht anders dan isveld en wilde toenadering tot de ■A.R. Bronsveld ging heen en toen It de groep De Visser contact met frij-A.R.P. Na moeilijke onderhan- igen kwam er in 1903 een fusie n beide tot stand, die leidde tot de :hting van de Chr. Hist. Party. De A.R. verdween dus. Tegen de zin Lohman is deze C.H.P. steeds meer lervormde richting gedrongen, maar 'erd nimmer een zuiver kerkelijke 'i In 1905 ging ze zelfs meewerken lie coalitie. 1 derde groep werd gevormd door Mes Chr. Historlscben, in 1898 ont- in Friesland onder leiding van de lorrade predikant mr. dr. J. Schok- Zij propageerde de ideeën van dr. temaker, een confessioneel predi- i. die zeer ijverde voor het onver- art. 36 van de Ned. Geloofsbelij- Hij was tegen de neutrale staats ie antithese en de gemene-gratie ieën van dr. Kuyper en stelde, dat "are godsdienst door de overheid kermd moet worden, dat de Her ige Kerk staatskerk moet zijn en is een belijdende volkskerk, terwijl openbare school een christelijke fechool moest worden en het prot. ftelijk karakter van ons volk ge- ligd. Hoedemaker was dus fel de „Kuyperiaanse" antithese en zijn hele neo-calvinistische sy- "iman stond hier lijnrecht tegen- ■i^^ en heeft meermalen met Hoede- rrwtWer gepolemiseerd. Ook De Visser te ■''et met de ideeën van Hoedema- tjo^^iet eens. Niettemin is er in 1908 DO ■'''sie tot stand gekomen tussen de heB Partij en deze Fries Chr. Histori- de Toen werd de huidige organisatie fe C.H. geboren, zodat de Chr. (Je B' Unie (unie of verJ)ond van drie ^en dus) als zodanig dateert van f' Was nodig het ontstaan van de C.H.U. wat uitvoerig te schetsen, omdat alleen daardoor haar positie temidden van de andere partijen, haar praktische politiek en haar ontwikkeling duidelijk worden. Ze is dus van origine geen eenheidspartij, maar een verbond van behoudende A.R., ethisch-orthodoxe Hervormden en Hoedemakerianen. Vooral aanvankelijk was er dus heel wat interne vrijheid nodig. Nog steeds staat de C.H.U. ervoor bekend, dat er een zeer soepele partijdiscipline heerst: er zijn rekkehjken en meer preciezen, progressieven en conservatieven, voor standers van openbaar en van bijzonder onderwijs. Er wordt beweerd, dat de drievoudige oorsprong nog steeds te be speuren zou zijn, dus dat er nog gees telijke nazaten van de Lolimannianen, de Visserianen en de Hoedemakerianen zouden zijn, maar na zoveel jaren en opschuiving met 2 a 3 generaties be twijfelen we dit sterk. Wij kunnen er in ieder geval niets meer van bemer ken. Bovendien liggen de problemen thans in een heel ander vlak dan toen. Daar komt bij, dat de invloeden van Lohman en Hoedemaker nagenoeg ge heel zijn weggevaagd door het Barthia- nisme van de Herv. midden-orthodoxie, uit welke sector de C.H.U. het grootste deel van haar stemmen trekt. Verschil lend stemmen van de fractieleden kwam vroeger bij haar frequenter voor dan bij andere partijen, maar thans be slist niet meer. We hebben zelfs de in druk, dat het er de laatste jaren minder plaats vindt dan bij de eertijds zo ge disciplineerde A.R.P. Wat de beginselen van de C.H.U. be treft, evenals de A.R.P. ziet zij de over heid als Gods dienaresse, zodat deze in beginsel alleen aan Hem verantwoorde lijk is. Ze verwerpt dus de volkssouve- reiniteit. De overheid moet de christe lijke en historische grondslagen van het volksleven bevestigen en het land be sturen als een christelijke staat in pro testantse zin. Voorts in de C.H.U. vóór het constitutionele koningsschap, dus monarchaal gezind, onder het Huis van Oranje. Ze verzet zich tegen een groe pering van het volk in twee delen naar godsdienstige onderscheiding (de anti these in concrete zin). Inzake de sociaal -economische verhoudingen meent ze dat de persoonlijke verantwoordelijk heid van de mens tot haar recht moet komen. In beginsel heeft de overheid het recht van doodstraf. De C.H.U. wordt wel eens tot de „conservatieve" partijen gerekend, ver moedelijk omdat ze destijds een deel van haar aanhang vond in adellijke kringen, bij predikanten en liberaal- georiënteerden. Evenals de andere twee grote confessionele partijen heeft ze in sociaal-economisch opzicht een rechter- en een linkervleugel. De vroegere voor mannen dr. De Visser en prof. Slotema- ker de Bruine, met name de laatste, waren pioniers op chr. sociaal gebied. Bovendien hebben in de Tweede - Ka merfractie ook steeds enkele vertegen woordigers zitting, die aan de christe- Ujke vakbeweging zijn gelineerd. Wat de samenwerkingspolitiek van de C.H.U. betreft, vanaf 1905 tot in de twintiger jaren deed ze mee aan de rechtse coalitie, ofschoon ze in 1925 door haar stemmen tegen het gezant schap bij de Paus (motie-Kersten) oor zaak werd van de val van het kabinet- Colijn. Daar deze partij altijd heeft ge pretendeerd sterk gouvernementeel te zijn (indien enigszins mogelijk de rege ring stexmend), vooral onder de zeer irenische dr. Tilanus, was ze in 1939 als eerste prot. chr. partij bereid met de S.D.A.P. samen te werken in het kabi net-De Geer, wat toen door de A.R.P. nog scherp werd afgewezen. Dit was ook na 1945 het geval. Sedert enkele jaren lijkt het er echter op, dat op dit punt de rollen zijn omgedraaid. De C. H.U. zit nu meer in de rechter en de A.R.P. in de linkse hoek. Dit hangt on getwijfeld ten dele samen met de per soon van de fractieleider. Wijlen dr. Tilanus was een soepel man; men her innert zich nog wel zijn beroemd ge worden vraag in de Kamer: „Moet dat nu zo?" De huidige leider Mr. Beer- nink is een heel andere persoonlijkheid, meer van het type: „Dat moet zo!" Van daar dat de houding van de C.H.U. te genover de P.v.d.A. veel scherper is geworden. In de loop der jaren heeft de C.H.U. haar positie goed weten te handhaven. Bij de eerste verkiezingen op de grondslag van de evenredige vertegen woordiging (1918 behaalde ze 6,5% van de stemmen. In 1929 was dit 10,7"/i) geworden, maar in 1937 daalde het per centage tot 7,5 doordat Colijn zo ont zaglijk veel stemmen trok (de A.R.P. haalde toen 16,4"/o bij de laatste ver kiezing 8,7''/o). Na de oorlog dreigde er voor de C.H.U. een enorm gevaar: de doorbraak naar de P.v.d.A. Onder in vloed van het Barthianisme (Barth is zelf ook socialist) gingen vele Hervorm de predikanten over naar de P.v.d.A. evenals een aantal C.H. voormannen als Van Walsum, Lieftinck, Van Rhijn, Idenburg e.a., zodat men bij de verkie zingen van 1946 een debacle vreesde. Ze kreeg echter 7,8''/o van de stemmen en in 1948 zelfs 9,2''/o. Na enige daling zit ze nu wéér ongeveer zo htDog. Al heeft ze dus de vooroorlogse sterkte van 10 a H'/o niet meer gehaald, ver geleken bij de zozeer gehavende A.R.P. heeft ze zich aardig gehandhaafd on danks haar zwakke partijorganisatie en financiën, gemis van een eigen dagblad en gebrekkige propaganda. Vermoede lijk is dit te danken aan haar positie tussen de A.R.P. en de V.V.D. in. Als centrumpartij trekt ze menigeen, die de A.R.P. te gereformeerd vinden en dit ook niet liberaal willen stemmeni Op de wenselijkheid en de mogelijk heid van een fusie van de A.R.P. en de C.H.U. hopen we later terug te komen bij het vraagstuk van de herstructure ring van ons totale partijensysteem. Zaterdagavondplm. half zeven is de ziekenfonds-agent, dhr. D. Bruggeman te Stellendam toen hij op zijn Solex van Goedereede naar huis reed door een hem achteropkomende auto, een Taunus 12 M, aangereden. Het ongeluk gebeurde in de bocht bij boerderij „Koomlust"; de wagen die de brom fietser schepte werd bestuurd door de jongeman A. Markwat uit Dirksland. Mogelijk is hij door de daar staande rood reflecterende bermpaaltjes misleid Dhr. Bruggeman moet door de klap zeker 12 meter zijn weggeslingerd. Hij werd na het gebeurde naar huis ver voerd. De daar ontboden arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis nodig dhr. Bruggeman liep een hersenschud ding en een flinke beenwonde op. BRANDWEER MIDDELHARNIS Examens: Maandag 12 december j.l. werd door de Inspectie van het Brand weerwezen examen afgenomen van de volgende personen, die allen slaagden: M. Verduin, J. Rooij, L. Jordaan Az., L. Jordaan Cz., F. Both en J. Smit voor Ie klasse; voor 2e klasse slaagden: B. Cou- wenberg, S. v. Ours en W. Hobbel. DIRKSLAND KERSTAVOND. De afdeling Dirks land van de N.C.V.B. houdt haar kerst avond a.s. woensdag 22 december in „Onder de Wiek". De meditatie zal wor den verzorgd door ds. van Hensbergen; een kerstverhaal zal worden verteld door oud-burg. Kleijnenberg, terwijl een koor uit de leden kerstliederen zal zingen. Aanvang 7.30 uur; bezoekers hartelijk welkom. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. woensdag 21 dec. hoopt des avonds om kwart voor acht voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. G. Mouw van Middelharnis. Kerstsamenkomst. A.s. donderdag 22 december des middags om half drie zal er voor bejaarden vön 65 en ouder een kerstsamenkomst zijn in het Herv. Ver enigingsgebouw. Allen zijn welkom. A.s. donderdag 22 december zal er des avonds om half zeven in het kerk gebouw der Geref. Gemeente met de kinderen der chr. school een kerstsa menkomst worden gehouden. Kerstavond. A.s. zaterdag 24 dec. zal er des avonds om zeven uur een kerst avond worden gehouden met de kin deren van de Herv. Zondagsschool m de Herv. Kerk. ST. PHILIPSLAND Woensdag j,l, is de bouwondernemer van Oorschot uit Roose/idaal op de Rijksweg bij St. Philipsland met zijn auto geslipt, waarschijnlijk veroorzaakt door hagelval. Op het zelfde ogenblik is zijn Opel diplomaat die dwars op de weg kwam, gegrepen door een bestelwagen be stuurd door J. M. uit Souburg. Men is er met een ijzerzaag aan te pas moeten komen, om laatstgenoemde te bevrijden uit de bestelauto, die zich in de zijkant van de luxe geboord had. Beide chauffeurs zijn in levensge vaarlijke toestand opgenomen in het Alg. Burg. Gasthuis te Bergen op Zoom De heer van Oorschot uit Roosendaal is inmiddels aan zijn inwendige ver wondingen overleden. Dè uit Souburg afkomstige J. M. is, hoewel er voor gevreesd wordt, nog in leven. Beide auto's zijn totaal ver nield. Uienveiling van dinsdag 20 dec. 1966 Klasse I: Grove 29,—; Middel 26,92; Drielingen 26,- voer 7500 kg. Picklers 22,- Aan- Morgen, woensdag, wordt de twee ling mevr. P. v. d. Veer-Bakelaar te Oude Tonge en haar zuster, mevr. wed. Rozenbeek-Bakelaar te Nieuwe Tonge 80 jaar. Voor zover ons bekend zijn zij de oudste vrouwelijke tweeling op ons eiland. De gezusters Bakelaar werd in een landarbeidershuis, zoals ze zelf zeg gen „onder de glazen pannen," in de Kuuspolder onder Ooltgensplaat ge boren, nadat zij tien dagen ter wereld waren, overleed hun moeder, Betje van Putten, en zij werden tot hun 12e jaar grootgebracht bij hun grootmoe der. De tweeling heeft een leven van hard werken achter de rug; ze herinne ren zich dat ze met het landwerk voor een „lange" dag 12V2 cent verdienden, een „korte" dag bracht maar een dub beltje op. Vanaf hun 16e jaar hebben beide een keuvel gedragen, „as je een keuvel op had mocht je met een jon gen mee" lachten ze beiden. Me-vr. wed. Rozenheek trouwde in 1917; haar man overleed in 1954, haar zuster was in 1908 gehuwd. Beiden heb ben ze altijd in resp. Nieuwe en Oude Tonge gewoond, alleen de oorlog en de ramp heeft hen tijdelijk verdreven. De oudjes zijn nog bijzonder vitaal alleen laat hun gehoor hen wat in de steek. Aan de stroom van felicitaties die ze zeker zullen ontvangen voegen we gaarne de onze toe. ---------O—^------ SOMMELSDIJK Kerstzangavond. Op vrijdag 23 dec. a.s. houdt de Chr. Gem. Zangver. „Ju bilate Deo" met de medewerking van het mannenkoor „Ons Koor" een kerst zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk o.l.v. dhr. G. Zoon. Aan vang 8 uur. Programma's verkrijgbar aan de kerk. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond te 7.30 uur hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. ST. ANNALAND Uienveiling van donderdag 15 dec. Uien middel, eerste soort 27,30. Uien bonken 28,51. Uien drielingen 23,65. Uien picklers 26,—. Uien stek 14,88. Ge middelde uienprijs per honderd kilo gram. Aanvoer 46 ton. Opbrengst Sehoolslag-Uniecollecte. De te St. Annaland gehouden Uniecol lecte-Schoolslag heeft in totaal opge bracht het mooie bedrag van niet min der dan f 658,25. WEMELDINGE Vaststelling monumentenlijst. Het ministerie van cultuur heeft de monu mentenlijst voor deze gemeente vast gesteld. Hierop komt o.a. voor de Herv Kerk, een aantal huizen aan de Dorps straat, de korenmolens en enige oude boerderijen. Wanneer gebouwen e.d. op de monu mentenlijst voorkomen, mag er niets aan veranderd worden. VLISSINGEN Kerknieuws. Eerste Kerstdag hoopt in het kerkgebouw der Ger. Gem. te Vlissingen driemaal voor te gaan stu dent N. Schreuder, des voorm. 9.30, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur. De oudejaarsdienst zal dit jaar ge houden worden op ■vrijdag 30 dec. Voor ganger ds. Westrate van Meliskerke. 's HEER ARENDSKERKE Aanbesteding. Te 's Heer Arendsker ke werd door b. en w. aanbesteed het leggen van een nieuwe riolering in de Kerkring, Slotstraat en Zandweg, met een pompinstallatie. De inschrijvingen waren: n.v. Els- hout en de Bont Steenbergen f 62.400,- Suikerbuik Hoogerheide f 72.400,—; Gebr. Otte Nieuwdorp f 76.500,—, Boo ne en Besuijen Goes f 77.800,—, A. C. van Hee Kamperland f 79.000,Gebr. Wiskerke Nieuwdorp f 79.500,Duijn- houwer Goes f 85.000.—. DEN HAAG: Op paleis Huis ten Bosch vond maandagmorgen een ontvangst plaats voor de regering ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet en Mr. Pieter van VoUenhoven. Hier de aankomst ten paleize van Minister-president Zijlstra en zijn echtgenote. De actie door de Lions-clubs op Flakkee en Schouwen op touw gezet om de door de waterramp in Italië ge troffenen de helpende hand te reiken heeft een goed verloop. Zoals we vrij dag meldden hebben genoemde Lions- clubs daartoe de beschikking gekregen over enige typisch Italiaanse producten t.w. spaghetti, macaroni, chianti, Itali aanse landwijn en bisschopswijn. De bedoeling is, deze producten voor de normale winkelprijs te verkopen, en wel in de vorm van een pakket, inhou dend: 2 liter bisschopswijn met bijbe horende ingrediënten en een pak kant en klaar macaroni voor de prijs van f 8,of een pakket, inhoudend: een 2 literfles chianti en een pak kant en klaar spaghetti voor de prijs van f 10,-. De -winst uit de verkoop komt geheel ten goede aan de door de ramp in Italië getroffenen. De uiterlijke datum van bestelling is verlengd t.m. morgen, woensdag 21 dec. bij de volgende adressen: tel. (01870) 2136 of schriftelijk: Prins Hen drikstraat 2, Middelharnis t.n.v. de Li- onsclub Goeree-Overflakkee. De be stelde pakketten worden voor 25 dec. zonder verhoging van kosen thuisbe zorgd. Dit schreef burg. Hordijk van Mid delharnis: Wij ■weten, uit eigen ervaring, wat het betekent als de dijken ophouden ons te beschermen tegen het vernieti gend geweld van het water. Woningen, boerderijen en dorpen ge ïsoleerd en onzegbaar leed in veel ge zinnen. In dit rampgebied bracht in 1953 een directie en doelgerichte hulp red ding. Mensen, die wij niet kenden, zetten de hulpverlening op poten. Hun meeleven en hun offerzin was verkwikkend. Spontane acties in binnen- en bui tenland om na een periode van ont wrichting, het gezinsleven, het econo misch en maatschappelijk leven weer op gang te brengen en zinvol te ma ken. Op ons eUand staan tal van monu menten welke daarvan getuigen o.a. de kinderafdeling van het ziekenhuis, kleuterscholen, -wijk- jeugd- en vereni gingsgebouwen. Als we daar weer op letten en als we zien hoe ons eiland er na dit herstel weer voorstaat dandan is er be grip en dankbaarheid, dan komt er ook spontaan een bijdrage voor die mensen die thans, in Italië, ontmoedigd kijken naar de puinhopen van hun bestaan. Wij weten, uit eigen ervaring, wat dat betekent enwat hulp van ons voor hen kan betekenen. Dit schreef ir. Mijs: Mij wordt gevraagd een paar woor den te schrijven ter ondersteuning van de actie van „Lions Internationaal voor hulp aan Florence." Ik doe het gaarne. Vergeten is gemakkelijk en de tijd slijt alles. Toch valt het mij telkens weer op hoe, als de Noordwester begint te bla zen, velen zich maar al te goed her inneren wat zich die eerste februari- dagen van 1953 in onze streken af speelde; ook hoe dankbaar men was voor de hulp van alle kant, ook van over de grenzen; misschien nog wel het meest met het weten dat men overal ter wereld met ons meeleed. U weet het, een groot gedeelte van Italië werd en wordt door het water geteisterd; velen leven daar thans in mateloze ellende. Van overheidswege werd hulp ge boden, soldaten, het rode kruis, maar daarnaast kan een gebaar van uw kant, een gewoon mens wonderen doen. Wij, in '53, gingen het voorjaar te gemoet. Zij, daar in Florence, de win ter. Kerstmis nadert! Zo steunt dan de actie van „Lions Internationaal" naar vermogen. Een kind zal een blijde kerstmis hebben en een vrouw zal u dankbaar zijn. Het volgende schrijven werd van de Italiaanse ambassadeur uit 's Graven- hage bij de Lionsclub ontvangen, voor de ingezette actie ten bate van de Ita liaanse rampgebieden: L' Ambasciatore D' Italia 's-Gravenhage 17-12-66 Mei grote dankbaarheid heb ik ken nis genomen van hetgeen U mij heeft doen weten, met uw brief van 13-12-66 omtre'Rt fiet edelmoedige iriifiatie/ van de Lionsclub van Goeree Overflakkee en Schoumen-Duiveland, ten gunste van de Italiaanse rampgebieden. Een initiatief dat des te bemoedigen der is, nu het voortkomt uit mensen, die uit eigen bittere ervaring de nood lottige kracht van het water kennen en weten, hoe troostend de blijken van menselijke solidariteit in de ogenblik ken van rampspoed zijn. Met dankbare hoogachting, G. BOMBASSEI Fransconi de Vettor Tweelig 80 jaar Tp Bruinisse werd maandag 19 dec. een unieke verjaardag gevierd. Op die dag werden namelijk de tweelingen Marinus Bartel van Zuidland en Hen drik van Zuidland 80 jaar. Niet ieder weet, dat de twee ge broeders van Zuidland tweelingen zijn, wel weet men dat ze beiden nog goed gezond zijn en zich nog uitstekend verplaatsen kunnen, hetzij in de ge meente te voet of op de bromfiets, maar ook naar buiten de gemeenten want zij gaan nog graag op reis. In het jaar 1886 vestigde vader van Zuidland zich op Bruinisse komend van de Bettewaerdse dijk. Nog maar 3 weken was hij op Bruinisse gevestigd, toen het tweetal zich aankondigde. Het was niet breed in het gezin van Zuidland, waar niet minder dan zes broers en een zuster dagelijks om eten vroegen, maar toen de broers geleide lijk groter werden, betekende dat ook dat zij resp. konden gaan meewerken op het land dat bij stukjes en beetjes werd gepacht. Het eerste land werd gepacht van de heer C. Hage. Flip van Zuidland werd vrachtrijder, een beroep dat later ook door de ande re broers werd uitgeoefend en Olivier zocht het zelfs een tijdje op het water, maar ze keerden toch weer tot het land terug. Maar de 'broers die nu hun verjaardag vieren bleven het boerenwerk trouw en het huisje aan de Noorddijk waar de familie van Zuidland na véél om zwervingen terecht kwam, werd ge leidelijk een hofstede, door het bijbou wen van schuren en stallen. Op deze hofstede kwam Hendrik van Zuidland terecht, toen vader van Zuid land het bijltje er bij neerlegde en de oudere broer Jan van Zuidland werd boer in de Langeweg, op de hofstede hoek Langeweg Goudzwaardseweg van de familie Flohil. In 1928 nam Marinus van Zuidland de boerderij van zijn broer Jan over en op deze manier werden de broers landbouwers-veehouders in de polder Bruinisse, een beroep dat zij tot voor enkele jaren bleven uitoefenen. De heer Hendrik van Zuidland deed in zijn vrije tijd ook nog veel wagenmakers- werk. WESTKAPELLE Opening leesbibliotheek Geref. Gem. De bibliotheek van de Geref. Gem. zal vrijdagavond zijn geopend van half 8 tot 8 uur. Alle lezers worden opge wekt boeken te lezen uit de eigen bi bliotheek waar vele lezenswaardige boeken te verkrijgen zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1