Ie positie van de K.Y.P. IINE Installatie burgem. Nieuwenhuljzen Melissant beleefde het ,ihuwelijk van het jaar" nig. Bank Nederland opende nieuw bankgebouw te Dirksland n.v. te Nieuwe Tonge |de R.P.S] iber lakkeliikj iken Bezorger gevraagd te Melissant „Komt allen te samen" Scootmobiel totall-loss bij botsing Mei. Stien de Bloeme overleden j jaargang Dinsdag 13 december 1966 No. 3544 CHR. STREEKBLAD OP GEEIEFORME3E3RDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Dokter Huisman trad in liet liuwelijlc met zuster Boone Clieque van f 1000,— voor de gemeente! ïecember leningen, Dr Goeree Ibank is in noJ Iden meer op] in novembef paring 5,5 mlr |g jaar zijn d^ meer gestegeii Hragen. In aani de maand no] pmaand is, ka 3at in vergelijj Dmstige period^ arresultaten ieti bnd werd ingej |1965: 100,8 min Jn (1965: 106,? bedroeg uit. nol llden (novembeJ Jeens een recep| bd. 1 Ide voornaamstl 1 versnaperingej leien, maar bijl fan gemakkelijï Igemaakt worde? fharde én vool letzelfde: 500 1 iistof, een snufjj ÏSommige prefeJ ■borstplaat witti JDinnenkant goej lier op een kou| suiker met zoir ingzaam roerel lie minuten latei IDe pan van ha lend laten afkoel Jdof wordt ind.1 I kiezen van di| lelangrijk. lenborstplaat ne Intreerd fraitibol Ivoor zachte nej Vater koffiemelB" peborstplaat: Wl Iter en zes eetiei Ide koffieborstj wat oploskoöi^ sinaasappel, ca k vanillesuiker i| werden veel esi geconcentreerai pEiNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 8 K.V.P. (Katholieke Volkspartij) is Tootste politieke partij in ons land iBienteel bezet ze precies 1/3 van de s in de Tweede Kamer. Wanneer len, die zich bij een volkstelling op- iven als behorende tot de R.K. Kerk, stemden op de K.V.P., zou deze 60 de 150 zetels bezetten tegen nu 50. i'fniit blijkt, dat er een brede rand R.K. kiezers is, die op een andere 'tij stemt: arbeiders op de P.v.d.A., ërkgevers op de V.V.D., middenstan ds en kleine boeren op de B.P. In- Esen is ze niettemin zo groot, dat ze sleutelpositie inneemt in ons poli- ike bestel d.w.z. dat ze bij elke re- ïingsformatie moet worden betrok- )(5. Ook zonder dat ze de absolute 'rderheid in de Kamer heeft dan u ze 76 zetels moeten halen neemt die positie in, omdat uit de andere ier grote partijen geen regeringscom- yie is te formeren. iilen kan zich niet voorstellen, dat de ;v,d,A. en de V.V.D. willen samenwer- in in één kabinet, ook niet in een ka- let zonder K.V.P., zodat er bij uit- len van de V.V.D. slechts 71 zetels lerscliieten. Men kan wel stellen, dat A,R.P. tot die samenwerking be- lid is, maar de C.H.U. staat er scherp mover en daarom is een kabinet (en de K.V.P. om praktisch onmo- iDeze machtspositie brengt mee, dat (K.V.P. nooit vóór een Kamerverkie- j wil meedelen, met welke partijen [al of niet in een regering wil samen- Jerken. Ze wil zich op zo'n uitspraak Itt vastleggen en daaruit kan gecon- liideerd worden, dat ze alle kanten uit In, Ze heeft apriori geen principiële Izwaren tegen samenwerking met de tot Chr. partijen, noch tegen die met fcP.v.d.A. of de V.V.D. De historie be- [iist, dat ze deze afzijdige samenwer- ook heeft toegepast. Maar het J»raf mededelen van voorkeur voor de Iv.d.A. of voor de V.V.D. zou haar on- Ihïijfeld op aanzienlijke verliezen te pan komen, in het eerste geval naar Kilts, in het andere naar-links, zodat It voor haar het meest profijtelijk is [kiezers maar in het onzekere te la- Hetzelfde geldt voor de A.R.P. en Joeger ook voor de C.H.U. Er kan in ■derland dus niet zonder K.V.P. ge- Keerd worden. Na 1918 heeft deze Irtij dan ook in alle kabinetten zitting Ihad, behalve in het vijfde kabinet- plijn (1939), dat daarom ook slechts lagen heeft geleefd. Krachtens de ïïienstelling van haar kiezerskorps is een z.g. centrumpartij d.w.z. niet Ijesproken links of rechts. Ze moet Itening houden met alle soorten kie- Irs wat hun sociale status betreft. Dit Irgt van haar leidslieden een speciale Jsnoevreerkunst en voorliefde voor jmpromissen. Omdat de links-sociale Itmenten zeer sterk zijn in aantal, liat de schaal meestal door naar de Wressieve kant. Toen dit in oktober 1(6 bij de val van Cals niet het geval iele, stond heel Nederland er perplex |n. Het bezwaar van zo'n partij con- nictie dit geldt voor alle confessio- |le partijen is, dat b.v. het pro- lessieve kabinet-Cals bij stemmingen Iteriialf jaar lang ook gesteund werd V „conservatieven" als Blaisse, [Wman, Aalberse en Van Son, terwijl Jiderziids het minder linkse kabinet- lirijnen gesteund werd door linkse pP.'ers als Van der Ploeg, Zwanik- [1 e.a. Dat is het paradoxale onbevre- van een middenpartij. Ze staat f steeds aan bloot bij verkiezingen zo- 1 naar links als naar rechts stemmen f verliezen. Iln feite bepaalt dus de K.V.P. bij een pinetsvorming of er een „links" dan F' een „rechts" kabinet komt. Waar- dit afhangt, komt nimmer naar *en. Benoemt de Koningin een fa" formateur zoals in 1965 Cals, I is het resultaat een zeer progres- ffltabinet. Merkwaardig was daarbij pter weer, dat alle r.k. ministers uit 1 kabinet-Marijnen naar dat van Cals f'rgingen, terwijl vijf van hen ook fsr overstapten in het kabinet-Cals, "jtoama zitting namen in het kabi- fl-Zijlstra! Van links of rechts trek- ze zich dus niet veel aan. Aan een Welijke scheidslijn daartussen heb- P de confessionele partijen ronduit [[1 hekel. De A.R. ministers deden het- 6. De zeer progressieve r.k. heren kamp en Bogaers namen zonder *aar een overstapje van Marijnen f* Cals en Veldkamp zette zijn reis |1( Weer voort met Zijlstra. Hetzelfde I's het geval met Biesheuvel. Men ziet F, dat er met name bij de K.V.P. geen f* aan vast te knopen is en dat alles ^door elkaar' heenloopt. De sociale 'buslijnen worden opzettelijk verdoe- P om tot elke prijs de partij bijeen f nouden. Van uitersten houdt men {j«. Daarom kreeg de zeer linkse Cals '163 geen kans fractieleider te wor- maar werd dit de middenman pelzer, de protégé van prof. Romme alleen de geschiedenis van de jaren leert, dat de K.V.P. alle [[>»n uit kan; dit blijkt ook uit haar P historie. Na 1848 werd eerst met de pralen samengewerkt, omdat dit het pte Was voor de emancipatie van de E' Thorbecke hielp hen aan de bis- F'Ppelijke hiërarchie, waar de pro- ^«nten bij de z.g. aprilbeweging van heftig tegen protesteerden. Deze ■Jienwerking duurde echter niet erg JJS. De tegenstelling met de liberalen "n steeds meer naar voren. Deze waren in wezen antipapistisch en anti- clericaal en bovendien felle voorstan ders van het openbaar onderwijs. Paus Pius IX vaardigde in 1864 de zeer anti- liberale Encycliek Quanta Cura uit en in 1868 stelden de Nederlandse bis schoppen in een Mandement, dat de neutrale openbare school moest worden afgewezen en eigen scholen moesten worden gesticht. Toen bovendien in 1870 met behulp van de liberalen het gezantschap bij de paus werd wegge stemd, was de breuk een feit. Niet lang daarna ging men met de A.R. in zee. Dr. Kuyper was aanvanke lijk helemaal niet romafiel en had hen in de eerste jaren van zijn blad „De Standaard" fel bestreden. Dit verander de echter i.v.m. de schoolstrijd en zo kwam vooral door de bemoeiingen van De Savornin Lohman en de roomse priester - politicus Schaepman de z.g. christelijke coalitie tot stand die ten doel had de toenmalige liberale heer schappij op politiek en schoolgebied te breken. De samenwerking gold niet al leen de schoolkwestie, maar ook de uit breiding van het kiesrecht en na 1891 (encycliek Rerum Novarum van paus Leo XIII en Chr. sociaal congres) de sociale kwestie. Toen in 1917 de school strijd in principe was beslist en alge meen kiesrecht was verkregen, verloor de coalitie langzamerhand haar bind middelen, In de twintiger jaren sleepte ze haar bestaan moeizaam voort, wer den ook vrijz, democraten als Marchant en Oud ingeschakeld, maar al lang voor 1940 was ze bezweken. Na de oorlog kwam het accent meer en meer te lig gen op het sociaal-economische vlak, waardoor de antithese links - rechts een heel ander karakter kreeg. Het emancipatorisch aspect van de roomse politiek verdween dus. Van een verdrukte groep waren de r.k. de sterk ste geworden in macht en invloed. Doordat de P.v.d.A. als partij niet meer anti-religieus is en de V.V.D. in haar program uitspreekt, dat onze samenle ving berust op christelijke grondslag, zijn de scherpe kanten van de antithese verzacht. Daardoor komt menig r.k. tot de overtuiging, dat het confessionele partijpatroon d.w.z. het zich baseren in de partijvorming op kerkelijke of belij denisgrondslag niet meer actueel is. Vandaar dat vooral bij hen het pro bleem steeds meer aan de orde komt van de z.g. deconfessionalisering van de christelijke partijen d.w.z. het afstand doen van een rechtstreekse binding tussen geloof en partijpolitiek m.a.w. de gereorganiseerde partij moet uitslui tend beoordeeld worden naar politieke maatstaven, niet naar een kerkelijk of confessioneel stempel. De oude anti these spreekt, zegt men, de jongeren helemaal niet meer aan; ze is steriel en irreëel. Het christelijk partijwezen moet zich daarom losmaken uit het confes sionele partijtype. Dan wordt de kerk ook niet meer vereenzelvigd met de politieke partij. In West-Duitsland heeft de Chr. Dem. Unie, waarin r.k. en pro testanten samenwerken, de tegenstel ling Rome-Reformatie doorbroken. Vooral bij de r.k. jongeren is veel sym pathie voor zulk een formatie. Bij vele voormannen leeft blijkens het nieuwe Structuurrapport de gedachte, dat er geen noodzaak meer is voor een exclu sief r.k. partij in Nederland. Zo liet b.v. ook ,.De Volkskrant", het bekende roomse en linkse arbeidersdagblad, de naam „katholiek" in haar kop enige tijd geleden vervallen. Er is dus in r.k. politieke kringen een ontwikkeling aan de gang, die wijst op een heroriëntatie ook in het partijen systeem. Dit hangt uiteraard samen met de algemeen geestelijke stroomver snelling, waarin alle groepen verkeren. Er is een bijkans revolutionaire ont wikkeling aan de gang op geestelijk, godsdienstig, kerkelijk, maatschappelijk en politiek gebied, waarvan één der kenmerken is, dat allerlei standpunten en verschillen vervagen. Dit leidt tot een hoge mate van relativering der dogmatische verschillen en daardoor tot een sterke accentuering van de oecu menische gedachte. Tradities worden afgebroken, oude zekerheden dubieus gesteld of verworpen, de Bijbel anders geïnterpreteerd, de theologie overhoop gegooid, de twijfel ten troon verheven. De dialectische redeneerkunst viert hoogtij en daarom vindt men rechtlij nige betogen eigenlijk minderwaardig. Met name in de Nederlandse R.K. Kerk is er een stormachtige evolutie aan de gang, waarbij het lijkt alsof ze zich van vrijwel haar gehele historisch-traditio- nele ballast vsril bevrijden. Wijlen mgr. Bekkers was daarvan één der grootste promotors. Bevrijding uit het eeuwen lange isolement en openheid naar de wereld is de leus. Het lijdt geen twijfel, dat deze geestelijke omwenteling ook de politieke constellatie zal beïnvloeden. De tegenwoordige bezorger van ons blad te Melissant heeft te kennen ge geven, door omstandigheden, de bezor ging per 1 januari te beëindigen. Daar om zoeken wij op korte termijn een NIEUWE ACTIEVE BEZORGER Zeer geschikt voor gezin met op groeiende kinderen, het geeft een aan trekkelijke bijverdienste! Nadere ge gevens verstrekt onze correspondente mevr. wed. Both. Ook kunt u zich rich ten tot ons kantoor, tel. 01870-2629. NIEUWE TONGE Kerkdienst. D.s. woensdag 14 dec. hoopt voor de Herv. Gem. sav. half acht voor te gaan ds. A. J. Wijnmaalen van Maartensdijk. OUDDORP Op D.V. vrijdag 16 dec. a.s. om 8 uur nam. in de Geref. Kerk te Ouddorp waar we een gezamenlijke Kerstwij- dingsdienst hopen te houden. Aan de ze dienst wordt medewerking verleend door o.a. weleerwaarde heer ds. P. Schravendeel te Middelharnis. Chr. Gemengde Zangver. „Hart en Stem" o.l.v. C. C. van den Heuvel te Ouddorp. Organist Ned. Herv. Kerk te Goedereede: Jac. Westhoeve. Jeugdver. op Geref. Grondslag te Ouddorp. Naast de samenzang en het luisteren van het zangkoor, willen we ons vooral afvragen: „Wat betekent Kerstfeest 1966 voor ons?" In twee meditaties mogen we stil staan bij de vragen, „Zoeken wij de kribbe?" en „Is er bij u nog plaats voor Hem". Mogen we op u allen rekenen? Om 8 uur in de Geref. Kerk? OOLTGENSPLAAT Kerstzangavond. In de Herv. Kerk zal donderdag 15 dec. a.s. des nam. 7 uur een kerstzangavond gehouden wor den, waaraan meewerken; het Chr. Gem. Koor en het Kinderkoor „Jubila te", leerlingen van de Chr. Nat. School, de geref. predikant ds. A. W. Meeder; de herv. predikant ds. P. Vermaat; de organist B. van ZijU; een en ander on der leiding van de heren C. v. d. Heu vel (dirigent) en J. A. Kooman (hoofd der school). Toegang vrij. Een Messerschmitt scootmobiel heeft j.l. zaterdagavond bij Nieuwe Tonge een onverwacht einde gevonden. Het wagentje, dat werd bestuurd door dhr. P. V. d. V. te Herkingen sloeg nadat het van achteren was aangereden en kele malen over de kop en werd on herstelbaar beschadigd. De bestuurder en zijn mede-inzittende dochter kwa men er wonder boven wonder met lichte verwondingen af. Het ongeluk gebeurde toen dhr. v. d. V. afremde om een obstakel te vermijden; de ach teropkomende A. L. te Nieuwe Tonge gaf het wagentje de fatale duw. ---------O--------- Burg. C. Nieuwenhuljzen zal a.s. maandag 19 dec. worden geïnstalleerd als burgemeester van Giessenburg en Schelluinen. De installatie vindt plaats tijdens de bijzondere raadsvergadering die om 13.30 uur worden gehouden in zaal „de Baat" te Giessenburg. Als een vlinder dartelde d)e wijkver- pleegster, Zr. Boone, sinds augustus vorig jaar in haar lelijke eend door Me lissant, aanvankelijk onwetend van de interesse die dokter Huisman als ama teur-bioloog speciaal voor de „vlinder- achtigen" aan de dag legt. Ook nu kwam de actieve dokter in actie en j.l. vrijdag zijn vele gemeentenaren getui ge geweest van de succesrijke afslui ting daarvan waardoor Melissant het even zonder dokter Huisman moest doen en het voortaan zonder Zr. Boone zal moeten stellen. Na de huwelijks voltrekking te Dirksland werd het hu welijk kerkelijk bevestigd door ds. K. Exalto in de Herv. Kerk te Melissant met een prediking over 1 Corinthe 13 8a: „De liefde vergaat nimmer meer." Prachtige geschenken Na de kerkelijke bevestiging werd in „Melishof" gerecipieerd. Velen uit de gemeente en uit de kennissenkring van het echtpaar gaven hier van hun belangstelling bijk. Het is ook de be volking wat waard gebleken dat hun dokter nu het huwelijks geluk mag smaken getuige het succes van de in zameling t.b.v. een geschenk aan het bruidspaar. Dhr. M. v. d. Bosch die de geschen ken overhandigde, nadat twee meisjes een toepasselijk gedicht hadden gele zen, roemde ook de grote hulp van het damescomité. De prachtige Miele was- automaat was een geschenk van de patiënten van Melissant en Stellendam. Terwijl de dokter en mevrouw nog sprakeloos het prachtige geschenk be wonderden hield dhr. v. d. Bosch ze alweer nieuwe cadeaux voor. Bij de foto: Bruid en bruidegom bij de glanzende Miele-automaat. Namens het. Groene Kruis overhan digde hij de dokter een prachtige te lescoop. Spr. verwarde het met een periscoop: „Ik weet niks van dat soort dingen af maar ik heb gelezen dat ze ze op onderzeeërs gebruiken". Overigens vond dhr. v. d. Bosch zo'n „ding" toch wel practisch want mevr. Huisman zou wanneer het etenstijd is er mee uit kunnen zien wanneer de dokter boven water komt. Er was kennelijk op alles gerekend; mevr. Huisman kreeg een prachtige vuurvaste stenen pan, gefinancierd uit de nagekomen giften. Ook de gemeente liet zich niet on betuigd. Een schotelwarmer vormde een zeer practisch geschenk: „Om het eten warm te houden als 't ie lang weg blijft" voegde dhr. v. d. Bosch daar verklarend aan toe. Dankwoord Dokter Huisman richtte zich ook na mens zijn vrouw met een hartelijk dankwoord tot ieder die aan de ge schenken heeft bijgedragen. Hij zei er grote waarde en betekenis aan te hech ten, vooral ook door de hartelijkheid en de spontaniteit waarmee het gegeven werd. Spr. zag daarin een bijzondere steun om zijn werk verder te doen. „Ik hoop in de toekomst een klei nigheid terug te kunnen doen; nu mijn vrouw dit heeft meegemaakt zal het alleen zijn haar minder moeilijk val len" veronderstelde de dokter ten slotte. ABONNEMENTSPRIJS f 2,78 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BU contract «peciaai tarief. De Algemene Bank Nederland kan sinds j.l. vrijdag haar relaties in Dirks land ontvangen in een representatief bankgebouw. J.l. vrijdag heeft burge meester H. Bos het aan de Ring ge vestigde bankgebouw officieel openge steld, een bezigheid die werd gehono reerd met een cheque ter waarde van f 1000,te besteden aan een door de burgemeester aan te wijzen algemeen doel ter plaatse. Het aanwezige college van b. en w. gaf ter plaatse een de monstratie van besluitvaardigheid weg; het bedrag dat in grote dank werd aan vaard, zal worden besteed aan de voor genomen (ver) bouw van het badhuis tot overdekt zwembad. Zowel het exterieur als het interieur van het nieuwe gebouw, verrezen op de plaats van het vroegere postkantoor, mogen zeker geslaagd heten. Architect Brinkman te Middelharriis heeft door zijn creatie aan de sfeer van de Ring, bepaald geen afbreuk gedaan, voor het gemeentebestuur een reden te meer om de Bank vergezeld van de wens tot een steeds grotere bloei in de gemeen te hartelijk welkom te heten. In een inleidend woord sprak de dis tricts directeur dhr. L. de Jong, er zijn vreugde over uit dat de Bank nu ook in Dirksland een eigen gezicht laat zien, waarbij hij dank bracht aan de collega's van het eerste uur, die te Dirksland „zitdag" hielden alsook aan dhr. v. d. Boom met zijn kranige as sistente, mej. Lodder te Sommelsdijk. Spr. hoopte op een toeneming van za ken en wenste de kassier met zijn echt genote eveneens een gelukkige toe komst toe. De opening Niet enkel voor de Alg. Bank zelf maar zeker ook voor de gemeente en inzonderheid voor de plaatselijke ge meenschap vond burg. Bos de opening een heugelijk gebeuren. Spr. herinnerde aan het streven de Ring „gaaf" te wil len houden en uitte in dat verband zijn tevredenheid over de geslaagde ver bouw. Het meest belangrijke aspect van de stichting van de bank noemde burg. Bos het feit dat, uiteraard na een gede gen studie, de vestiging te Dirksland verantwoord was gebleken. Uit deze „verheugende conclusie" begreep spr. dat er door het stichten van de han delsbank voor het bedrijfsleven toe komstverwachting is. „We zijn daar door versterkt in onze gevoelens dat het met het bedrijfsleven in onze ge meente wel goed zit" voegde spr, daar verklarend aan toe. Hij besloot met de wens dat de Bank een periode van grote bloei tegemoet zal gaan. De kassier, dhr. J. Kievit sprak daar op een woord van dank tot directie en districts-directie en allen die eraan mee werkten het kantoor een waardig kan toor te doen zijn. „Het is fantastisch mooi en zeer luxe" vond dhr. Kievit, die hierop mededeling deed van de, bij een ingebruikname van een bankge bouw, gebruikelijke overhandiging van een cheque ter waarde van duizend gulden. Bij de foto: De kassier, dhr. J. Kievit (links) overhandigt de cheque aan burg. Bos (rechts). Ook dhr. Kievit mocht daarop een geschenk ontvangen uit handen van dhr. van Delden, dir. van de Bank te Brielle; het bleek een waardevolle kaart van West-Voorne uit het jaar 1695. Dhr. v. Delden had de oude kaart in Hoogeveen achterhaald! Hij zal in de hal een plaatsje krijgen. Het gebouw Zoals opgemerkt is het gebouw bij zonder representatief. Via de ruime hal komt men voor de balie waar men door de kassier wordt te woord ge staan. Voor vertrouwelijke gesprekken staat een privé kantoor ter beschik king. In het ruime interieur staan meerde re bureaux met elk een telefoonaan sluiting. De marmer ingelegde vloer en de ongepleisterde wanden zijn bij zonder decoratief. De kluis die van een ingenieus beveiligingssysteem is voor zien de werkster kwam daar in haar argeloosheid wel achter schijnt het neusje van de zalm te zijn. De werk ruimte is voor uitbreiding vatbaar, voorlopig zullen er naast de kassier twee bedienden werkzaam zijn. MIDDELHARNIS Mej. Stien de Bloeme te Middelhar nis is gisteren maandag drie uur nadat ze in het ziekenhuis was opge nomen overleden; zij werd bijna 70 jaar. Mej. de Bloeme is gedurende 40 jaar werkzaam geweest in de huishouding bij resp. mej. Knöps en mevr. Boek houdt- Toen in 1940 mevr. Boekhoudt de drogisterij van mej. Knöps overnam kwam Stien bij haar in dienst. Vorig jaar juni werd mej. de Bloeme i.v.m. haar 40jarig jubileum (vanaf de op richting van de zaak in 1925) de zil veren eremedaille behorend tot de Or de van Oranje Nassau toegekend. Sinds 10 jaar bewoonde ze eeen kamer bij mevr. Boekhoudt. „Tante Stien" laat een lege plaats achter. DIRKSLAND-HERKINGEN- MELISSANT Rode Kruis. Vrijdag 16 december ledenvergadering Rode Kruis, afd. Dirksland-Herkingen-Melissant in het Ver. gebouw „Animo". Aanvang 7.30 u. Dhr. P. D. Sieling vertoont dia's over Afrika. DEN BOMMEL Kerstavond. De afd. Den Bommel van de N.C.V.B. houdt a.s. donderdag avond om half acht in de consistorie der Geref. Kerk haar kerstavond. Belangstellenden hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1