plutie van de a.R.P. Herkingen kwam in actie voor liuweiiik van de dokter! Veei beiangstelling bij de liegrafenis van Ds. H. van Giist te Triciit Oud-burgemeester C. Nieuwenhuijzen kreeg benoeming Plaatselijk nieuws abonnementsprijs wordt 3 gulden per kwartaal igM jaargang Dinsdag 6 december 1966 No. 3542 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Extra schoolbus IHij mag verkeren in de zaligheid des Vaders IpBlNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Igedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk llel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Btj contract speciaal tarlel 1 N.V., I het vorig artikel hebben wij de [iltwaardige ontwikkeling van de j.A. behandeld en zullen nu de evo- 5 nagaan van de A.R.P., die als or- [jsatie de oudste is. [ooropgesteld zij en dat geldt voor I partijen dat het er niet om t dat een partij in de loop der ja- evolueert, omdat dit onontkoom- is en "een logisch gevolg van ver leende omstandigheden, vooral voor- U het de niet-religieuze principia teft, maar in welke richting ze ver- lert. Het is vanzelfsprekende dat tot hekere hoogte de politiek van de ken nü anders moet zijn dan voor- omdat ze voor veel meer en ook |r heel andere problemen worden idd. Wat de grondbeginselen van Ia.R.P. betreft is er niet veel ver- tussen het oorspronkelijke pro- I van 1878 en dat van nu. Nog al- belijdt zij de soevereiniteit Gods ike het staatsgezag en verwerpt zij Ivan het volk, welke de linkse par- aanhangen. Zij ziet nog steeds loverheid als Gods dienaresse, dus ^rende bij de gratie Gods. Ze ver- ipt de klassenstrijd als strijdig met i der naastenliefde, ze komt Ivoor de zondagsrust, het gebruik \ie eed en de doodstraf. Ze meent, [de overheid de grenzen moet eer- ïligen, die haar zowel door het ka- Iter van haar ambt als in de eigen bing en verantwoordelijkheid van (ionen en samenlevensverbanden zijn (leid. uitdrukking „eeuwige beginselen" lechter vervallen. Dit hangt samen rzijds met het niet te weerspreken dat met name Kuyper in zijn f „wel wat al te uitbundig het vuur- der eeuwige beginselen heeft ont- fieii" (Schakel), doch anderzijds ook I de huidige opvatting omtrent de matieve betekenis van de Schrift. t existentialisme en het barthianis- J hebben in sommige A.R. kringen pverre school gemaakt, dat men ook de mening is toegedaan, dat geen eeuwige geboden in de staan, maar dat de Christen bij „das Gebot der Stunde". Dit Itkent uiteraard een gevaarlijke be- Kelreductie. Men redeneert dan zo: IBijbel geeft geen richtlijnen, maar ]en een richting aan. Het is duide- tdat daardoor grenzen vervagen en J individualisme op geestelijk gebied |dt bevorderd. Eigenlijk schieten er its enkele beginselen over n.l. die il de soevereiniteit Gods en de naas- lliefde. lat de geestelijke ontwikkeling in IGeref. Kerken steeds meer gaat in Irichting van de Hervormde midden- podoxie, verklaart ook de tegenzin f velen in het systeem van Kuyper. eertijds geëerd als de profeet van iNieuw-Calvinisme, wordt door zijn litelijke nazaten vrijwel niet meer Ken. Over de principes van het Cal- |isme hoort men niet veel meer. is veel soepeler geworden. Dr. [huis, de voorzitter van de A.R.P., |geen Deputatenrede houden met als il en aanhef „Wij Calvinisten", zoals lïper dat eens deed. Hij verklaarde jliet Volkskrantcongres (4 en 5 nov. „Ik houd onder ons gezegd niet I het woord calvinisme." Van het I fundamentalisme d.i. het principi- |Oud-Calvinisme wil men niet veel h weten. Aan de Vrije Universiteit, [schepping van Kuyper, die ook een m deel van het politieke kader der p. levert, vindt men allerlei stro fen op het gebied van de weten- fp, ook zulke, die vele gereformeer- Imet angst en vrees vervullen. Zo is |!een scherp belijnd Calvinisme meer werkt door in de politiek. Drs. kUijI, ex-minister van Econ. Zaken, jzelf uit de Geref. Kerken afkomstig hei ervan: „De A.R.P. is enorm techoven; ze is onherkenbaar veran- «door de veranderingen in het geref. fideel." IHennige A.R. heeft ver- *d zo bijzonder goed te kunnen op- [sten en samenwerken met de P.v. De historie van het kabinet-Cals I" dit trouwens ook gedemonstreerd. T menen, dat met name de inhoud j het dagblad „Trouw", geleid door [Bmins Slot, vooral na diens nogal pculaire ommezwaai (Nieuw-Gui- progressiviteit) er in hoge mate J bijdraagt het „image" (beeld) van l^iRP. te veranderen. 'leger zou men nooit met de socia- ■1 hebben samengewerkt. Noch «r, noch Colijn hebben erover ge- seerd, al had de S.D.A.P. het ge- Nog in 1939 trad de „Einspanner" i'idualist) prof. Gerbrandy tegen de »an de partij toe tot het kabinet- ter. Pas na de oorlog kwam de inwerking (1952), waaraan ook de lalige leider Schouten, hoewel niet Jmore, meewerkte; hij was er per- 'ijk tegen, doch de meerderheid ie fractie ervóór (mededeling van De Gaay Fortman in „Ned. Ge- ten"). Wel was de P.v.d.A. een veel Btigder uitgave van het socialisme tie vooroorlogse S.D.A.P., maar ze eri bleef in ieder geval duidelijk so- stiscti. Heel veel A.R. voormannen *sri nu liever samen met de P.v. fen met de V.V.D., al hebben eerst 'ra en later Roolvink de „lood om ijzer-theorie" geponeerd. We ko- ^aar nog nader op terug. J' 1920 (Onderwijswet-De Visser) de A.R. politiek grotendeels be heerst door de strijd voor de vrije chr. school. Ze was toen in hoofdzaak een „chr. school-partij." Maar ook de kies rechtkwestie speelde een voorname rol. De A.R.P., voor het grootste deel toen bestaande uit „kleine luyden" was steeds voorstander van uitbreiding i.v.m. de emancipatie van dit volksdeel en de belangen van het chr. onderwijs. Zij stond toen het z.g. huismanskies recht voor, ook genoemd gezinshoofden kiesrecht. Dit is echter nooit te reali seren geweest en dit beginsel, dat des tijds door Kuyper sterk geaccentueerd werd, is uit het program verdwenen. Ook de antithese speelde een grote rol, niet die tussen christenen en paga- nisten (heidenen!) zoals de linkse par tijen suggereerden, maar die tussen de ordinantién Gods en de beginselen van het humanisme zoals de partijen der linkerzijde die belijden, anders gezegd: de tegenstelling tussen Christendom en humanisme of de Openbaring contra de rede. Dat was de principiële antithese tussen rechts en links. Zij bestaat uiter aard nog steeds, want ze gaat de eeuwen door met de mensheid mee. Maar in de praktijk is ze veel minder zichtbaar geworden door de verflauwing der grenzen, de samenwerking tussen linkse en rechtse partijen in onze kabinetten en in het parlement en de oplossing van de schoolkwestie. Het gevolg is, dat terwijl Kuyper's politiek erdoor be heerst werd, die van Colijn ze al veel minder accentueerde hij was geen theoloog en interesseerde zich meer voor economische, financiële en defen siezaken men er tegenwoordig vrij wel niet meer over hoort. Tenslotte willen we nog wijzen op het oude A.R. beginsel van de „soeverei niteit in eigen kring," door Kuyper ge formuleerd en toegelicht en door de professoren Dooyeweerd en VoUenho- ven wetenschappelijk gefundeerd in hun „Wijsbegeerte der Wetsidee". We hopen hier later i.v.m. de sociale en economische politiek op terug te komen, maar vermelden thans alleen, dat hier onder verstaan wordt het beginsel, dat bepaalde samenlevingsverbanden in on ze maatschappij zoals het gezin, de kerk, de school, het bedrijfsleven, alle met een eigen aard en wetmatigheid, prin cipieel een vrij en zelfstandig bestaan moeten kunnen leiden met eigen soe vereiniteit, zodat de overheid hier al leen regelend mag optreden voorzover dit onvermijdelijk is. In calvinistische kring is dit principe aanvankelijk voor al gehanteerd in de strijd tegen over matig ingrijpen van de staatsoverheid in het niet-staatkundig leven (onder wijs en bedrijf) en het heeft daarvoor grote betekenis. Maar zoals we later zullen zien heeft de A.R. politiek ook op dit punt gecapituleerd voor de steeds voortschrijdende inmenging en regeling van bovenaf op allerlei gebied volgens het systeem der progressiviteit. Alles bijeengenomen kan worden vastgesteld, dat principieel gezien de A.R.P., vergeleken bij haar beginsta dium, is gedevalueerd, ook al is men be reid de vroegere „Prinzipiënreiterei" in zijn oordeel te verdisconteren. Dit is ook zeer in de hand gewerkt door de nieuwere opvatingen inzake het sociale vraagstuk, waarover we later hopen te handelen. Dat het constateren van deze devaluatie der beginselen ook de me ning is van menige prominente A.R. figuur, hopen we nog aan te tonen. Afgezien van de ontwikkeling van het beginselsysteem der partij, moet als één der oorzaken van de inzinking en verwarring beschouwd worden het feit, dat de grote desiderata, die vroe ger het élan stimuleerden, zijn verwe zenlijkt n.l. de vrije chr. school en de uitbreiding van het kiesrecht tot elke staatsburger. In de plaats van princi piële punten kwam meer en meer het sociale vraagstuk haar voren, dat uiter aard ook wel een principiële kant heeft n.l. het gebod der naastenliefde, maar dat tegelijk allerlei controversen op roept evenals de economische proble men, die thans de politiek vrijwel do mineren. De situatie in de praktische politiek is dus wel radicaal veranderd en daarom moesten met name de grote partijen zich ingrijpend heroriënteren. De vraag was, hoe hun aanhang daar op zou reageren. Wat de A.R.P. be treft, het is gebleken, dat zij een zeer stabiele vaste kern heeft, die in aantal gelijk bleef ondanks een enorm kiezers- verlies (13,2»/o in 1948 en 8,7''/o in 1963). De stabiliteit van deze kern blijkt uit de volgende tabel, waarin de ledental len der partijen in 1959 en 1966 worden vergeleken. K.V.P. P.v.d.A. V.V.D. 1959 475.000 149.000 35.000 1966 350.000 138.000 30.000 1 op 6 1 op 11 1 op 22 C.H.U. A.R.P. totaal 1959 47.000 100.000 806.P00 1966 50.000 100.000 668.000 1 op 12 1 op 5 1 op 8 De bovenste rij geeft dus aan het aantal leden van iedere partij in 1959, de tweede in 1966 en de derde het aantal kiezers per lid in 1966. Hieruit blijkt, dat de A.R.P. verreweg de best georganiseerde is (de K.V.P. heeft slechts een lage contributie, dus dat cijfer is geflatteerd)-, ofschoon ze het grootste verloop heeft of had onder haar kiezers en de V.V.D. de minst ge organiseerde. Dit hangt natuurlijk sa men met het verschil in politieke be langstelling. Zoals bekend is deze bij de A.R., speciaal bij de gereformeerde hoofdmacht van 70»/o, zeer groot. Dit blijkt ook uit een enquête van prof. De Jong, die vermeldt welk percentage van de kiezers der diverse partijen ook zonder opkomstplicht toch zou gaan stemmen: A.R.P. 91»/o, K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en C.P. 81»/o en V.V.D. 77»/o. Het staat wel vast, dat de A.R.P. verliezen heeft geleden naar vele kan ten, zowel aan de, P.v.d.A. als aan de C.H.U. Voor de één is ze blijkbaar te progressief, voor de ander te conserva tief. Zoals we in het volgend artikel zullen zien, zijn er ook in de overgeble ven kern vele „bezwaarden". De oud waarnemend burgemeester van Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haring vliet, dhr. C. Nieuwenhuijzen, die sinds, de gem. herindeling op ons eiland op wachtgeld staat is per 15 december a.s. benoemd tot burgemeester van de ge meenten Giessenburg en Schelluinen. De gemeente telt plm. 4000 zielen; het hoofdmiddel van bestaan is de vee houderij. Dhr. Nieuwenhuijzen werd, hangendel de herindelingsplannen in nov. 1960 door de Commissaris der Ko ningin tot wnd. burg. van N. Tonge en Stad benoemd. Dhr. Nieuwenhuijzen heeft zijn amb telijk werk op Flakkee met groot ge noegen verricht en met de nieuwe be noeming is hij zeer ingenomen. Na bijna een jaar gedwongen rust kan dhr. Nieuwenhuijzen straks weer aan de slag. Van 6 dec. 1966 tot en met 24 maart 1967 zal van maandag tot en met vrij dag een extra schoolbus rijden van Middelharnis naar Ooltgensplaat. Mid- delhamis vertrek 15.42 uur. Stad aan 't Haringvliet vertrek 15.54 uur. Den Bom mel vertrek 16.03 uur; Ooltgensplaat aankomst 16.13 uur. Deze extra dienst wordt tijdens schoolvakanties niet uitgevoerd. MIDDELHARNIS Ledenvergadering Geref. Gemeente. De manslidmaten der Geref. Gemeen te alhier zijn in een ledenvergadering opgeroepen tegen donderdag 15 dec. a.s. De jaarrekening van de kerk zal be handeld worden en er zal verkiezing zijn van ouderlingen en diakenen. Zo gauw het bekend werd dat dokter Huisman te Melissant in het huwelijk zou treden met de wijkzuster zr. Boo ne, heeft de bevolking van Herkingen waar dokter Huisman practiseert be paald niet stil gezeten! Er werd een comité gevormd dat j.l. vrijdagavond in „Ons Huis" te Herkingen het bruids paar voor het voetlicht haalde en hen, dank zij de opbrengst a f 785,van de inzamelingsactie, uit grote erkentelijk heid, enkele prachtige geschenken kon overhandigen. Het was niet de bedoeling van de dokter en zijn bruid geweest om ook in Herkingen te recipiëren maar voor het vriendelijk verzoek van het comité en de patiënten naar Herkingen te komen waren ze toch gezwicht. Dhr. S. Hui- zer, lid van het comité heette hen die avond hartelijk welkom; hij verzekerde dat de geschenken die zouden worden aangeboden blijken zijn van het mee leven met hun geluk. Mevr. wed. de Jong-Looi overhan digde het bruidspaar hierop een pakket waarop tot ieders verrassing een 50- delig kristallen glasservies, precies zo als het bruidspaar dat zou wensen, te voorschijn kwam. Het was een volko men succes waarmee de zaal door een luid applaus haar instemming betuigde. De heer Huizer die daarop weer het woord nam was met optimisme ver vuld, hij voorzag de komst van nieuw leven op plein 7 te Melissantwaar op door twee dames een schiterende Pfaff naaimachine werd aangedragen waar op straks mevr. Huisman de e.v. kinderkleertjes kan naaien! Voorts werd nog een bloembak je aan geboden door de kinderen van L. Mar kus, die de dokter al heel wat keertjes nodig hebben gehad. Sprakeloos De dokter was er stil van; hij vond nauwelijks woorden van dank; niette min waren de dankwoorden die hij mede namens zijn verloofde sprak aller hartelijkst. Het bruidspaar, met de oude dokter Huisman (79), vertrok daarna naar het bejaardencentrum zodat de daar wo nende bejaarden ook gelegenheid kre gen het paar geluk te wensen. m De kosten voor het vervaardigen m en distribueren van ons Streek- blad „Eilanden-nieuws" zijn het S afgelopen jaar zo verbazend ge- g stegen (zetten, drukken etc. met meer dan 25»/o, P.T.T. nieuwsblad 1 -tarief met 100%), dat wij ge- g noodzaakt zijn, willen wij ons p blad op het verzorgingspeil hou- den waarop het nu is, de abon- nementsprijs te verhogen. In overleg met het ministerie van g economische zaken zal met in- gang van 1 januari 1967 de prijs s met één kwartje worden ver- 1 hoogd en van 2,75 op 3,per kwartaal worden gebracht. Per s jaar wordt dit 12,(in ons vo- g rig nummer stond abusievelijk de oude prijs 11,per jaar). Deze verhoging is dus zeer mi- g niem en bedraagt slechts één cent s per nummer. 1 GIREREN. Wij richten hierbij een vriendelijk verzoek aan onze g abonnees die gewoon zijn te gi- M reren, om bij hun betalingen met g deze veranderde prijs rekening te g willen houden. Lezers, die auto- s matisch gireren, verzoeken wij g beleefd doch dringend, de verho- s ging tot 3,per kwartaal of g 12,per jaar, aan het giro- kantoor te melden. Wanneer TJ g dit niet doet, wordt onze admi- g nistratie zeer bemoeilijkt en ont- vangen wij steeds afwijkende be- g dragen, waarover dan weer moet p worden gecorrespondeerd. Neem g dit dus direct ter hand, zodat het g met ingang van de vervaldatum op 1 jan. a.s. (dus voor de e.k. storting) direct kan worden toe- 1 gepast. 1 JAAEBETALINGEN. Als het mogelijk is, zal het zeer op prijs g worden gesteld, wanneer voor een jaar gelijk wordt betaald, s Vooral voor postabonnees, die g een kwartaal-kwitantie wordt aangeboden is dit belangrijk en brengt het een grote besparing, g Zij gaan daardoor n.l. vier maal 60 cent of 2,40 incassokosten mis. g Wij vertrouwen dat het besluit g van deze geringe verhoging zal g worden gebillijkt en rekenen op g uw welwillende medewerking, waarvoor bij voorbaat onze dank. I GIRO 167930 Directie 1 N. V. Eilanden-nieuws DIRKSLAND Tegen omgewaaide boom gereden. Vrijdagmorgen reed de 17 jarige T. Meijer op zijn brommer in de Secr. Rooijlaan om naar zijn werk te gaan. Hij reed met gedimd licht en bemerkte te laat dat een omgewaaide boom half over de weg hing; hij kwam met zijn hoofd tegen een tak, waardoor hij ach terover viel en een schedelbasis kreeg, in ernstige toestand werd hij in het ziekenhuis gebracht. Naar wij nu ver nemen is in zijn toestand enige ver betering ingetreden. MELISSANT Kerkdienst. Zaterdagavond 7.30 uur, hoopt student Baayens voor de Geref. Gemeente van Melissant voor te gaan. HERKINGEN De Oogstcollecte in de Herv. Kerk gehouden met Dankdag heeft opge bracht de som van 2183,96. De Chr. Zangvereniging „Zanglust" hoopt haar medewerking te verlenen in een uitvoering te Sommelsdijk op vrij dag 9 december a.s. Vanwege de storm zijn bij enkele vogelliefhebbers de glazen uit de vol- liéres gewaaid, waardoor diverse pracht vogeltjes zijn weggevlogen, en nog steeds worden vermist. A.s. woensdag 7 december hoopt des avonds om half acht voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds. P. Blok van Dirksland. A.s. donderdag 8 dec. des avonds van 7 - 8.30 uur zal er in de consisto rie der Geref. Gemeente zitting worden gehouden tot ontvangst van zitplaats- gelden. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. P. de Gast is j.l. zondag in de ouderdom van bijna 93 jaar te Oud Beijerland overleden. In leven zijn nog van de mannelijke personen G. Voordijk te Oud Beijerland en J. Melissant te Her kingen, beiden zijn thans 92 jaar. GOEDEREEDE Personenwagen botst tegen lichtmast Gistermiddag plm. half zes is de met selaar J. de R. te Goedereede, met zijn personenwagen, een Austin 1100, bij Goedereede tegen een lichtmast ge botst. De bestuurder en twee liftsters kwamen er met lichte verwondingen af. De auto is totall-loss. Dhr. de R. had, komend uit de richting Ouddorp, eerst bij Goedereede willen stoppen. De liftsters moesten echter naar Stellen- dam en dhr. de R. gaf gas om ze even door te brengen. Daarbij is hij, op het Op vrijdag 2 december is ds. H. van Gilst onder zeer grote belangstelling ter aarde besteld. De begrafenis had plaats vanuit het kerkgebouw der Gerefor meerde Gemeente te Tricht, waarop ook de nabij gelegen Ned. Herv. Kerk en enkele andere beschikbare ruimten aangesloten waren. De dienst ving aan om 12 uur en werd geleid door de consulent, ds. A. Hofman van Zeist. Ds. koos zijn uitgangspunt uit Joh. 17. Dit Schriftgedeelte werd gelezen vanaf vs. 11. Ds. sprak o.m.: De Heere heeft een scheur gescheurd in ons midden. En bij de Heere is geen vergissing. hoeft er nooit meer uit. Eeuwig mag hij zich nu verlustigen in de Heere en dat volmaakt." Ook ds. Rijksen sprak woorden van troost tot mevr. van Gilst. Ds. van Gilst is niet dood, maar hij leeft in gemeen schap met zijn Koning en Verlosser. De Heere moch u vrede in 't hart geven. Uw man bent U kwijt, maar de Heere is goed. Tot de aanwezigen sprak ds. Rijksen. De Heere heeft hier veel te zeggen. De rijkdom der genade mocht ds. van Gilst uitstallen voor zondaren, die alles ver beurd hebben. En nu weggenomen, ter wijl de nood in de Gemeenten zo groot is. Ds. sprak verder woorden van deel neming namens het curatorium der Theologische School en de Raad van Toezicht van de Kweekschool „De Drie star" te Gouda, waarin ds. van Gilst zitting had. De derde spreker was ds. C. Ha- rinck uit Gouda, namens de classis Utrecht en de Part. Synode-Oost. Tot mevr. van Gilst en de Gemeente van Tricht sprak ds.: Welk een ontzag lijke verandering is er in korte tijd voor u gekomen. Laten v/e daar nu tegenover mogen zetten, wat we lezen in Maleachi 2: Ik de Heere wordt niet veranderd; daarom zijt Gij, o kinderen Jacobs, niet verteerd. „Wij veranderen gedurig, maar God nooit," verzekerde ds. Dat, mevr. van Gilst, wensen we u toe te ervaren, iedere dag van uw le ven, en ook u Gemeente van Tricht. Was dit er niet, wat zou er dan over blijven? En het staat er voor kinderen Ja cobs, bedriegers, zondige schepselen in zichzelf. Ds. van Gilst is Zijn Jacobs deel nu kwijt en het Israels deel is in gegaan, om zich eeuwig te verwonde ren in God. De laatste spreker was ouderling Kir- pestein, sprekend namens kerkeraad en schoolbestuur. De Heere heeft het met ds. van Gilst bijzonder wel gemaakt. Geen ziekbed of lichaamskwellingen, zielsangsten of bestrijdingen, maar zo overgezet in volle heerlijkheid. En nu heeft hij in de hemel God reeds meer groot ge maakt dan in zijn gehele leven op aar de. Zijn laatste woorden waren zon dagavond: Ziet, Ik maak alle dingen nieuw. Dat is nu voor hem waar ge worden. In alle opzichten was ds. een trouwe herder. Hij deed meer dan wij wisten. Veel heeft hij gedaan voor de school, waarvan hij voorzitter was, wees ook de kinderen op 't ene nodige. Practicaal en bevindelijk was zijn prediking. Zieleraadselen zijn er door opgelost. Hij zag uit naar vrucht, sprak met gezag, stond niet hoog met zichzelf. Tot mevr. van GUst zei spr.: U hebt uw man met liefde en zorgen omringd. Zou de Heere niet zorgen voor dege nen, die door Zijn kinderen achterge laten worden? God spreekt de wedu wen apart toe. Tot de Gemeente: Moch er van dit sterven iets uitgaan. Vragen we ons af: Als ik even onverwacht moest ster ven, hoe zou 't dan met mij zijn? En nog bijzonder tot de jonge men sen: neem de vermaningen van uw leraar ter harte. En laten we nu een biddende gemeen te mogen zijn: Verhef gij over ons 't licht Uws aanschijns, o Heere! Laten we ook niet eindigen in de mens, maar dat we God mochten er kennen voor wat hij ons in ds. van GUst geschonken heeft. Spr. gaf dan ook op te zingen Ps. 72 11 en sloot de samenkomst met gebed. De laatste gang Het zeer gure weer hield vele hon derden niet tegen om de gang naar 't graf te maken. Daar werd, gezien de weersgesteldheid, slechts kort gespro ken. Ds. Hofman sloot aan op wat hij reeds gesproken had. Gods Kerk heeft hierboven niet alleen gemeenschap aan plaats en heerlijkheid met Christus, maar ook aan zijn liefde. Op die liefde ging ds. nog even in. Ouderling Droogers sprak als hoofd van de Rehobothschool de schoolkin deren toe. Jullie hoorden bij de domi nee en de dominee bij jullie. Je had een grote plaats in zijn hart. Vergeet zijn woorden tot jullie niet. De heer Human te Stellendam sprak als huisvriend mevr. van Gilst nog toe en bedankte voor alle belangstelling en hulp. Vele predikanten en studenten waren aanwezig, ook velen uit de vorige ge meenten van ds. van Gilst, Elspeet, Dirksland en Lisse. Gebleken is, welke grote plaats ds. van Gilst innam, en ook weer hoe 't geldt: De Heere zal genade en ere ge ven. Ongedacht en geheel onverwacht is 't leven van ds. van Gilst afgesneden. Aan een zeer werkzaam leven is een einde gekomen. Steeds heeft hij mogen getuigen van Hem, van Wie ook bij dit sterven geldt: In Hem, mijn vaste Rots Is 't onrecht nooit gevonden. Het verscheiden van ds. van Gilst is een zwaar verlies voor zijn echtgeno te, een slag voor de gemeente van Tricht en een golf van ontroering ging ook door 't gehele land. Ds. Hofman sprak over Joh. 17 24. Hier eist Christus, op grond van Zijn gerechtigheid, dat diegenen bij Hem zullen zijn, die Hem van de Vader ge geven zijn. „Hier op aarde is de gemeenschap aan Hem nog gebrekkig en op grote af stand. Doch dit wordt door de dood weggenomen, waarna volle gemeen schap aan Hem gesmaakt wordt',, zo be toogde ds. „Christus bidt ook voor Zijn uitver korenen op de aarde en vergeet hen niet: Bewaar ze in Uw naam, die Gij mij gegeven hebt. Er is geen afval der heiligen. Ook in 't leven van ds. van Gilst kan van 3 zaken gesproken wor den: Ie. God wilde naar hem omzien. 2e. Christus richtte Zijn beeld in hem op. 3e. Hij mag met ere in zijn graf komen. Wij geloven van harte, dat ds. van Gilst nu mag aanschouwen de heerlijk heid des Heeren en die volle gemeen schap aan Hem nu mag deelachtig zijn. Er is nog een volk in de strijd, voor wie 't nog geldt: Bewaar ze in Uw Naam. Voor ds. van Gilst is dit ver hoord geworden. Maar geheel Gods Kerk mag delen in dezelfde Geest, de zelfde hoop, geloof en liefde. Ds. wenste mevr. van Gilst de sterk te en vertroosting des Heeren toe, om straks te delen in datgehe, wat haar echtgenoot nu genieten mag. Meerdere sprekers De tweede spreker was ds. L. Rijk sen van Rotterdam. Hij sprak o.m.: „Ook voor ds. van Gilst is 't waar geweest: Mijn tijden zijn in Uw hand. Hij heeft het geleerd, onbekeerd in zichzelf voor God te komen te staan, maar ook, door Christus gekocht te zijn en voor Zijn rekening komen te staan. De Heere helpt gedurig Zijn volk, sterkt hen, is hen nabij, laat hen nooit los. Ds. van Gilst mag nu ongestoord ver keren in de zaligheid des Vaders, hij natte wegdek in een slip geraakt met voornoemd gevolg. OUDE TONGE Laatste bieten. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken drie schepen met suikerbieten, inhoud 700 ton, bestemd voor de suikerfabriek Dinteloord, donderdag j.l. zijn de laat ste suikerbieten uit Oude 'Tonge ver zonden. Vergadering. De Vrouwenver. Weest een Zegen hoopt op woensdag 7 dec. a.s. in het ver. gebouw aan de Kolf- weg vergadering te houden des nam. 7.45 uur. De inleiding zal verzorgd wor den door mevr. de Leeuw-Vrolijk. Oud papier. Op zaterdag 17 dec. a.s. zal door de muziekver. „Vooruit" in de gemeente weer oud papier opgehaald worden. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddagr. Woensdag 7 dec. a.s. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardenmiddag ge houden worden. Jaarvergadering Mdnnenvereniging. Vrijdag 9 dec. a.s. des nam. 7.30 uur zal in „Elthato" de hervormde man nen vereniging in jaarvergadering bij een komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1