De P.v.il.a. Netto tekort van op fiegroting Dirksland r voorheen en thans Meditatie Vijf-guiden biljetten komen in omloop F^C KDRTEHECsZOON Wie zich thans op Eilanden-nieuws jaargang Vrijdag 2 december 1966 No. 3541 CHR. STRBEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZIJID-FTOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VOOR BABY'S HUIDJE „Waar gaan we heen?" B. en W. zijn niet ontevreden. Hoop op ruimere toeschikking van benodigde middelen. Op verzoek en ter ere van de goede Sint geef ik zaterdag 3 december a.s. mijn hele winst aan mijn klanten. ledere a,utomobilist, die op die dag komt tanken, krijgt een vol wassen CHOCOLADELETTER GKATIS en aan aUe bromfietsers EEN KEEP CHOCOLADE, Voor de vas te klanten, die op die dag geen benzine nodig hebben, wordt een exemplaar gereserveerd. MOBILSTATION „DE RONDE Langeweg, Sommelsdijk expl. S. V. d. VALK BOOM" 1 Brtllant' van Andel KRUIDER's abonneert GRATIS Fruitmanden en Fruitbakies „De Fruïtcentrale" PKINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDKLHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SoTnTT)pi.sf<fl> rel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167030 .■- -s Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRI.rS 2.73 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BO ront'-a'-i speciaal taripf - 5 - Ook de grote socialistische partij in jjederland heeft een merkwaardige ontwikkeling meegemaakt. Er is een enorm verschil tussen de beginperiode van de oude S.D.A.P. onder Troelstra (j de huidige P.v.d.A. van Den Uyl c.s. get socialisme de term is 1830 ontstaan werd al spoedig marxistisch ook dat in ons land. Dit betekent, dat Je S.D.A.P. een ideologische basis vond in het historisch materialisme, de leer, iat het stoffelijke het geestelijke be paalt en dat dus het produktie-systeem liet hele sociale, politieke en geestelijke levensproces beheerst. Ook de godsdienst is slechts het produkt van een bepaalde jiaatschappijvorm n.l. de kapitalisti- sohe met haar particuliere eigendom, liaar streven naar winst en vrije con currentie. Dit marxisme, nu nog aan gehangen door de communisten, was Jus atheïstisch. Marx noemde de gods dienst opium voor het volk. Het stoffe lijke is primair en de hele historie is niets dan een worsteling tussen de maatschappelijke groepen van bezit ters en bezitlozen, kapitalisten en pro- letariërs. Dat noemde hij de klassen strijd. Met ijzeren noodwendigheid zou liet kapitalisme ondergaan en op zijn puinhopen zou een socialistische heil staat verrijzen, waarin de particuliere eigendom zou zijn verdwenen, de pro- dnktiemiddelen zouden zijn gesocia liseerd d.i. onder de hoede van de staat gebracht en alles zou gedirigeerd wor den van bovenaf. Maar eerst zou de arbeidersklasse in nog slechter omstah- digtieden komen: de „Verelending" (steeds ellendiger worden) noemde hij at, maar als de „proletariërs aller landen" zich zouden verenigen en de wereldrevolutie beginnen, zouden ze 1 ketenen afwerpen en de rode heil staat realiseren (Sovjet-Unie, Rood Chi na). Toen in 1894 de Sociaal-Democrati- sctie Arbeiderspartij (S.D.A.P.) werd opgericht, stelde hij zich zeer beslist op de grondslag van het marxisme, dus net inbegrip van het historisch-mate- rialisme en de klassenstrijd. Ze ging echter ook strijden voor onmiddellijke sociale hervormingen, want „men wilde de arbeiders niet laten verhongeren op hun tocht naar het beloofde land" In beginsel was ze revolutionair, anti-mo narchaal, anti-godsdienstig,, anti-cleri- taal en anti-militaristisch. Aan een „kapitalistische" regering wilde ze tot liort voor de laatste oorlog niet deel nemen. Ze was een typische arbeiders partij. Uiteraard erkende zij de gods- liienstige antithese niet als de grond- voor de partijvorming. Dat mocht alleen het sociaal-economische element in. De grote tegenstelling was voor kaar uitsluitend: conservatief-progres sief. Dat echter het anti-christelijke element sterker was dan het progres sieve bleek in 1905, toen de S.D.A.P. op ii liberalen stemde om het kabinet- Koyper te doen verdwijnen! In het parlement bewandelde ze al dig de weg van het reformisme tiervorming van de sociale toestanden W de wetgeving). In 1902 besloot ze ielfs zich niet meer tegen het bijzonder •nderwijs te keren om zodoende room- en protestantse arbeiders te trekken. Dat was dus louter taktiek. Ook inzake 4e godsdienst werd ze daarom wat ge matigder: deze werd tot privaatzaak wklaard. Dit geschiedde onder veler ('otest en in 1909 scheidden rasechte "arxisten als Wijnkoop c.s. zich af en firmeerden ze een nieuwe partij, die tommunistisch was. Ondanks dit refor- ■"isme bleven de revolutionaire ele- ifflten aanwezig. Zij kwamen b.v. tot *ing bij de spoorwegstaking van 1903 "1 bij de oproep tot revolutie door lioelstra in 1918. Een echte democra- "sclie partij was de S.D.A.P. dus niet. In de loop van de dertiger jaren wam er een kentering in de opvattin- po, vooral veroorzaakt door de gebeur- TOssen in Duitsland (Hitler aan de Jiacht 1933). Men ging begrijpen, dat anti-militaristische propaganda van »*t gebroken geweertje" levensge- ^rlijk was en in 1937 werd dus ge- •it voor de instandhouding van een '^erlandse strijdmacht. Het anti-mo- "Tchale beginsel verdween wel niet, Jaar de houding tegenover het Oranje- getuigde van meer waardering. En J* inzake de visie op de maatschappij nien langzaam aan het radicale Ipunt verlaten en kwam in 1935 Jf,'.Plan van de Arbeid tot stand, dat «ing van het z.g. plansocialisme, dat ;*ter nog menige oud-socialistische '"^e bevatte en tot staatsdirigisme in 2 economie moest voeren. Tenslotte -n in 1939 ook voor het eerst twee *aalisten deel aan het kabinet-De r«i n.l. de heren Albarda en Van den tempel. Hjif; srote koersverandering kwam in wi94g met de z.g. „doorbraak", die '*'s gestimuleerd is door het samen- - *en van een aantal gijzelaars in f - Michielsgestel gedurende de oor- 'f-a. Schermerhorn en Lieftinck. Een "«Mal personen van christelijk begin- Laat ons dan heengaan naar Bethlehem. Lukas 2 15 Waar gaan we heen? Dat is onge twijfeld een vraag, die vooral in de te genwoordige tijd velen zichzelf en an deren stellen. Waar gaan we heen? En ik denk aan het terrein van de grote, internationale politiek. Alles spitst zich meer en meer toe in het leven van de volken der aarde onderling. De bewapeningswed loop is meer dan beangstigend en aan de gezichtseinder stapelen zich de wol ken op, de naderende wereldbrand steeds naderbij brengend. Waar gaan we heen? Het is ook een vraag, die opkomt bij het beschouwen van de nationale politiek, waar de ont aarding van het geld, die opkomt, de druk der belastingen, de steeds meer om zich heengrijpende werkloosheid, benauwende vormen gaan aannemen. Waar gaan we heen? Deze vraag mag ook wel gesteld worden, wanneer we de ontwikkelingen op kerkelijk terrein nagaan. Er is schier geen kerk of deze heeft te kampen met een doorgaande saecularisatie, een vervlakking van de beginselen, een verschraling van het geestelijk leven. De oude Vaderlandse kerk is na de jongste synodebesluiten ten aanzien van de vrouwelijke predi- sel had een steeds groeiende antipathie opgevat tegen de antithese. Zij waren ten dele aanhangers van de dialectische theologie van Karl Barth, die tegen christelijke organisaties was. Ook de „nieuwe koers" in de Ned. Herv. Kerk, gericht op integratie van de oude richtingen, had er veel invloed op. Na de bevrijding kwam tenslotte via lang durige samensprekingen een nieuwe partij tot stand, bestaande uit de S.D. A.P. (Drees, Vorrink, Banning), de oude Vrijz.^ Dem. Bond (Schermerhorn, Von deling en aanvankelijk ook Oud), de Chr. Dem. Unie (Buskes), een aantal C.H. zoals Lieftinck, Van Walsum en Idehburg en enige rooms-katholieken als Ruygers, Tans e.a. In februari 1946 werd zo de P.v.d.A. geboren als speci fieke doorbraakpartij. Zij moest de nieuwe antithese n.l. die tussen pro gressieven en conservatieven propage ren. Deze nieuwe partij, praktisch de voortzetting van de S.D.A.P., is niet marxistisch, wel socialistisch. Ze heeft vrijwel alle oude beginselen afgewor pen en bedoelt een verzamelgroep te zijn voor allen, christenen en humanis ten, die een gematigd socialistische maatschappij met veel dirigisme en plan-economie voorstaan. De P.v.d.A. is niet geworden wat de initiatoren ervan verwacht hebben. Uit de A.R.P. trad vrijwel niemand, uit de C.H.U. een kleine groep en uit de K.V.P. ook slechts een gering aantal toe. Deze 'doorbraak is praktisch mis lukt. De P.v.d.A. werd één van de twee grote regeringspartijen: van 1946 tot 1958 is ze steeds in het kabinet verte genwoordigd geweest. Vooral onder het premierschap van dr. Drees was ze erg favoriet en van 1952 tot 1959 zelfs de grootste partij. Daarna is het bergaf waarts gegaan en dit voorjaar keerde ze bij de stembus terug tot bijna de vooroorlogse sterkte van de S.D.A.P. Dr. Couwenberg, een r.k. politicoloog, schreef in zijn „Het Nederlandse partij stelsel in toekomstperspectief" al in 1960: „De socialistische beweging maakt momenteel onmiskenbaar een crisis door". Dit is thans wel in zeer ver sterkte mate het geval. Er is grote in terne verontrusting over haar toekomst, vooral na de catastrofale nederlaag van 1966. Brede groepen laten haar in de steek. De P.S.P. trekt linkse, radicale elementen weg, anderen verdwijnen naar de V.V.D., de C.H.U. en de Boe renpartij. Zij vertoont allerlei stromin gen. Het langdurig deelnemen aan de regering'heeft'haar geen goed gedaan vanwege de compromispolitiek. De par tijvoorzitter. Suurhof en de fractievoor zitter Vondeling werden minister in het kabinet-Cals. Tweederangsfiguren als Tans en Nederhorst namen hun plaats in. De populairiteit van Drees hield voorheen de zaak bijeen, maar de im- populairiteit van het kabinet-Cals en het- fiasco van Vondeling's optreden droegen in hoge mate bij tot de jongste debacle. De voornaamste oorzaak van de spec taculaire teruggang van de P.v.d.A. is echter naar onze mening niet van in cidentele, maar van structurele aard. Het sociahsme heeft er van de aanvang kanten en de toelating van de Remon stranten, toch wel gevaarlijk dicht bij het punt gekomen waarbij niet alleen het wei-wezen der kerk maar zelfs haar wezen in het geding gaat komen, met alle kwalijke gevolgen van dien. Waar gaan we heen? Het is ook een vraag die we tenslotte (of moet hij zeg gen: in de eerste plaats?) te stellen hebben aan ons zelf. Want we zijn im mers op reis. Het leven staat geen ogenblik stil. We zijn op weg naar ons einddoel. En wat zal dat zijn? Wat een wonder en wat een genade, dat dat er ook in deze donkere dagen voor Kerst feest een gemeente van Christus ge vonden wordt, die het in blijde ver rukking mag uitroepen: „Laat ons dan heengaan naar Bethlehem!" Wij reizen naar de grote vrij stad der genade en zullen straks het aloude Evangelie horen: „Want een kind is ons geboren, een zoon is ons gegeven en de heerschappij is op Zijn schouders en men noemt Zijn naam Wonderlijk, Raad, Sterke God, Vader der eeuwig heid. Vredevorst! In Christus vinden we de ontwar ring van alle knopen, de oplossing van alle vraagstukken. Daartoe zullen we éérst iets anders moeten beseffen. Dat, wat een dichter heeft genoemd met de woorden: Op de bodem aller vragen, ligt der wereld zondeschuld. Hier hebt ge immers de oorzaak van alle leed, zieleschraalheid, dreiging en angst. En nu is er weer de adventstijd om ons daarop te bezinnen. Adventstijd is er in de eerste plaats, om ons in schuldverbrijzeling te realiseren waar vóór we Christus nodig hebben. Alleen in de nacht der zonde-ontdekking gloort de dageraad van de Kerstnacht. Laat ons dan heengaan naar Bethle hem! Dat zij het antwoord op alle le vensvragen die zich thans aan ons op dringen en waarop we in, en uit ons zelf nooit geen afdoend antwoord zullen kunnen geven. Wij, grote en wijze men sen zullen het regiment uit handen moeten geven om het te leggen in de handen van dat schijnbaar hulpeloze Kind. En dan zal het blijken dat Zijn handen, trouwe, almachtige, straks ook doorboorde handen zijn, waarvan Hij zelf getuigt: Niemand zal ze uit Mijn hand rukken. Dat zijn handen, die Hij zegenend en verzoenend wil leggen op schuldige hoofden en schuldige harten, die zich vol eerbied en aanbidding bui gen voor Bethlehems kribbe en het daar fluisteren: O mijn Koning! Door het Kind, worden we alleen maar kinderen. Kinderen Gods! En zo wij kinderen zijn, zo zijn we ook erf genamen. Erfgenamen Gods en mede erfgenamen van Christus. En dan hebben we alles! Alles voor de tijd en alles voor de eeuwigheid! Laat ons dan heengaan naar Bethle hem en de stille bede ruise in ons hart: Maranatha! Kom Heere Jezus, ja kom haastelijk! Kom in mijn hart! Dan zal de zondenacht verdwijnen. Genade spreidt haar morgenrood. Laat ons dan heengaan naar Bethlehem. Dirksland C. J. Kesting af naar gestreefd de positie van de ar beidersklasse en later ook die van en kele andere groepen te verbeteren. In dat opzicht zijn de omstandigheden van nu radicaal anders dan die van het be gin dezer eeuw. Toen waren de arbei ders proletariërs. De levensomstandig heden waren schrikbarend slecht en de sociale toestanden erbarmelijk. Na driekwart eeuw zijn deze echter gron dig veranderd. Toen armoede, lange werktijden, beperkt kiesrecht, geen so ciale verzorging, volledige afhankelijk heid van de werkgevers, veel werkloos heid (zonder uitkeringen); nu leven we in een welvaartsstaat; de arbeiders klasse deelt daar in ruime mate in; de lonen zijn hoog, de werktijden kort; voorts een vrije zaterdag, betaalde va kanties, volledige werkgelegenheid, so ciale verzekeringen van de wieg tot het schitterend beztt voor altijd I Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 17t Rotterdam WONING-INRICHTING Oostdyk 53-61 - Sommelsdijk graf; machtige vakbonden, die de werk gevers de wet voorschrijven; volop re creatie; als de P.v.d.A. een congres houdt, is er geen parkeerruimte genoeg! De arbeiders, zeker de jongere, voelen zich beslist geen proletariërs meer. Ze maken nu liever individueel promotie dan dat ze ijveren voor een opklimmen als klasse. Vroeger was het socialisme een soort mythe, een ideaal, nu is het werkelijkheid wat de welvaart betreft. Ook de socialisten voelen zich prima thuis in onze „kapitalistische" maat schappij en evenals de „kapitalisten" streven ze naar particulier bezit. Het ligt ook voor de hand, dat de aantrek kingskracht van het socialisme afneemt naarmate zijn doeleinden worden be reikt. De socialist prof. Polak vroeg zich jaren geleden al af: „Gaat het met het socialisme als met het liberalisme?" Drs. Den Uyl zei in 1956: „De socialis tische beweging dreigt ten onder te gaan aan de vervulling van haar ide aal". En om maar niet meer citaten te geven tenslotte nog een Zweeds socia list, die de evolutie als volgt kenschet ste: „De socialisten hebben door de emancipatie van het proletariaat en de realisatie van de welvaartsstaat de tak afgezaagd waarop ze zaten!" Is het dus wonder, dat de P.v.d.A. in moeilijkheden zit? Het socialisme past niet op onze welvaartsstaat. Het heeft de taak, die het zich gesteld had, vol bracht, zonder marxisme zelfs heel wat beter dan onder die banier, want wat het zuivere marxisme presteerde kon den we zien in het Stalinistische Rus land. Het heeft dit alles trouwens be slist niet alleen gedaan. De prot. chris telijke en de rooms-katholieke sociale activiteiten hebben er zeker niet min der toe bijgedragen en in elk geval ge durende een veel langere periode. Het is trouwens logisch, dat in onze wel vaartsstaat het socialistisch elan ver zwakt en steeds meerderen de P.v.d.A. verwisselen voor een burgerlijke partij, wat ze trouwens zelf ten dele al ge worden is. Zo is ze thans een twee slachtige partij, die niet weet of ze links of rechts moet sturen, omdat ze altijd verlies lijdt, resp. naar rechts en naar links. Zo staat de P.v.d.A. voor een twee sprong. Ze moet kiezen tussen een dier baar verleden, waarnaar de ouderen eigenlijk nog heimwee hebben, maar waar geen perspectief meer in zit én de aanpassing aan de nieuwe situatie van de welvaartsstaat, waarin weinig meer voor haar te doen is. Het voort bestaan daarvan hangt, menselijk ge redeneerd, af van de wijze, waarop de regering samen met het parlement erin zal slagen de economisch-financiële ba sis ervan gezond te houden. Kiest de P.v.d.A. voor een linkse koers, dan zal ze niet alleen nog meer kiezers verlie zen, maar tevens de welvaartsstaat in gevaar helpen brengen, daar linkse po litiek altijd inflatiepolitiek is. Kiest ze voor rechts, dat wil zeggen in haar po sitie: gematigd progressief, dan zal ze velen, zowel onder de ouderen, die de klassenstrijd nog gekend hebben als on der de jongeren, die voor een deel ra dicale ideeën hebben, naar de P.S.P. jagen. Ze zit dus in een heel moeilijk parket. De „verworpenen der aarde" (Internationale) zitten nu in het gestoel te der ere en delen in de welvaart van 1966. Dat schept problemen, waar de P.v.d.A. moeilijk raad mee weet. ontvangt ons blad tot 1 januari a.s. U kunt zich ook opgeven bij de plaatselijke agenten. Naar wordt verwacht komen nog vóór het einde van het jaar bankbil jetten van f 5,in de circulatie. Het nieuwe bankbiljet is ontworpen door R. D. E. Oxenaar en gedrukt bij Johan Enschede en Zonen, grafische inrichting N.V. Het is gedateerd 26 april 1966. De biljetten dragen de handte keningen van dr. M. W. Holtrop als president en van mr. J. Schreuder als secretaris van de Nederlandsche Bank. Zij zijn alleen aan de achterzijde ge nummerd. Formaat: 76 x 136 mm. Wa termerk inktkoker met ganzeveer en rol papier. Voorzijde: voornaamste kleu ren groen, blauw en oker. Rechts een portret van Vondel. Achterzijde: voor naamste kleuren groen, blauw oker, in het midden een gestyleerde afbeelding van de Amsterdamse Schouwburg ten tijde van Vondel. Rechts is de strafbe paling opgenomen. De gemeentebegroting 1966 van de nieuwe gemeente Dirksland is zij het wel wat laat ter wereld! De raad die a.s. woensdagavond vergadert zal worden voorgesteld de begroting vast te stellen met een tekort op de gewone dienst van 140.744,35 waarin een post „onvoorziene" a 12.200, 2,per inwoner) is opgenomen, zo dat het netto tekort 128.544,35 be draagt. ■Mocht de raad tegen het tekort op kijken dan kan zij steun putten uit de visie van B. en W., neergelegd in de uitvoerige aanbiedüigsbrief. B. en W. geven te kennen met het eindresultaat niet ontevreden te zijn, gegeven de reeds jaren bestaande ongunstige finan ciële positie der drie voormalige ge meenten waardoor niet verwacht kon worden dat de financiële toestand der gemeente ineens zoveel gunstiger zou zijn. „Dankzij het door de raad voorgesta ne beleid tot verbetering van de finan ciële positie der gemeente vertoont deze begroting een gunstiger beeld dan aan vankelijk mocht worden verwacht" al dus B. en W. die in dit verband waar derend spreken over liet streven van de raad tot het, waar mogelijk druk- lïen van het uitgavenpeil en de op voering van de gemeentelijke middelen. B. en W. zien in de begroting meer een inventarisatiestuk dan een beleid- stuk. Er moest eerst orde op vooral financiële zaken worden gesteld, er is bewust naar gestreefd eerst de ver schillende financiële grondslagen -van de nieuwe gemeente te regelen. De re sultaten daarvan zijn reeds in de be groting verwerkt zodat deze een zoveel mogelijk op de werkelijkheid afgestemd beeld vertoont en daardoor een basis vormt voor de begroting voor 1967. Stijgingen. B. en W. voeren aan dat o.m. de per soneels-uitgaven door de loonsverho ging per 1 jan. 1966, in vergelijk met 1964 ruim 50.000,— zijn gestegen. Ook het van kracht worden van de Alg. Bijstandwet heeft voor de gemeente in grijpender financiële consequenties dan aanvankelijk werd verwacht. Ook de sterke stijging van de rente voet heeft het gem. budget sterk na delig beïnvloed. O.m. deze factoren heb ben aldus B. en W. in het alge meen reeds onze nationale economie in een zorgwekkende, toestand gebracht en zij drukken uiteraard ook hun stempel op de gemeentelijke huishou ding, met dit verschil dat het gemeen tebestuur geen of weinig middelen ten dienste staan om deze het hoofd te bieden. „Waar deze middelen ons wel ten dienste stonden hebben wij daarvan gebruik gemaakt", zo stellen B. en W. en zij vervolgen: ondanks de druk der omstandigheden veroorzaakt door de administratieve verwerking van de ge volgen van de gemeentelijke herinde ling, hebben wij niet willen besluiten tot uitbreiding van het gemeenteperso neel en er de voorkeur aan gegeven met het huidig personeelsbestand deze gevolgen het hoofd te bieden. Een woord van waardering voor het administratief personeel voor hetgeen in de achterliggende maanden onder bezwarende omstandigheden is verricht is bij deze gelegenheid dan ook zeer zeker op zijn plaats. Wij willen even min onbetuigd laten onze voldoening over de effectieve wijze, waarop het gemeentelijk bestuursapparaat functio neert, ook ten aanzien van het werk van de verschillende raadscommissies en de taakverdeling in ons college, waardoor een nauwe samenwerking en intensieve bearbeiding van het gemeen tebestuurlijk terrein is gewaarborgd. De vruchten zijn reeds thans merkbaar. Veel beloofd maar.... B. en W. besluiten de aanbiedings brief met het uitspreken van de hoop dat in deze eerste begroting van de nieuwe gemeente de grondslag is ge legd voor het in vervulling gaan van de door hoger bestuur uitgesproken verwachting dat de gemeentelijke her indeling ook metterdaad zal leiden tot een meer efficiënte behartiging van de gemeentelijke bestuurstaak, in het ver trouwen dat daartoe van de zijde van dit hoger bestuur de nodige middelen in ruimere mate ten dSenste zullen wor den gesteld dan tot nu toe het geval was. Brandweer-Organisatie verordening. De raad zal tevens worden voorge steld de brandweerorganisatie verorde ning te aanvaarden. De raad moet n.l. ter uitvoering van een der artikels van de herindelingswet vóór 1 jan. 1968 beslissen hoe de organisatie en het be heer van de brandweer in het kader van de nieuw gevormde gemeente moet worden geregeld. Nu de commandanten van Herkingen en Melissant i.v.m. hun leeftijd hun functie als zodanig per 1 VOOR BETER NAAR OE MIDDELHnRNIS-TEL:Z328 jan. a.s. beëindigen achten B. en W. een regeling vóór 1 jan. 1967 gewenst. Van de drie mogelijkheden, een be roepsbrandweer, een plichtbrandweer, of een vrijwillige brandweer komt aldus B. en W. voor Dirksland de laatstgenoemde het meest in aanmer king. Het uitgangspunt, dat dus ook in de nieuwe gemeente het systeem van de vrijwillige brandweer moet worden ge handhaafd, heeft tot gevolg dat er in die situatie slechts plaats is voor één vrijwillig brandweerkorps. Het zou na melijk niet van een juist beleid getui gen als een gemeentebestuur de orga nisatie van de brandweer in zijn ge meente ging regelen door het in het leven roepen van meer dan één brand weerorganisatie, tenzij speciale omstan digheden in de gemeente zulks noodza kelijk maken, bijvoorbeeld een bos brandweer, een bedrijfsbrandweer, een „gewone" brandweer, enz. Zodanige omstandigheden komen in deze ge meente niet voor, zodat de voorkeur dient uit te gaan naar één (vrijwillige) brandweerkorps. De omstandigheid evenwel dat deze gemeente is verdeeld in drie zelfstandi ge dorpen, elk met een aaneengesloten bebouwde kom, leidt er wel toe, dat dit ene brandweerkorps moet worden verdeeld in drie zogenaamde bluseen- heden, waarvan er in elk dorp één is gestationeerd. Elk dorp zou dan zijn eigen brand weer houden. De vraag of een zodanige regeling ook uit een oogpunt van doel matigheid verantwoord is, beantwoor den B. en W. bevestigend. Hierbij moet Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS in het oog worden gehouden dat de af stand tussen Herkingen en Melissant enerzijds en Dirksland anderzijds 5 a 6 kilometer bedraagt. Met het afleggen van deze afstand met een brandv>reer- auto is een zodanige tijd gemoeid, die beslissend is voor het bedwingen van een brand in zijn beginstadium. Zij achten het om die reden niet verant woord de brandweer op één plaats te concentreren. Daarbij komt dat het ooli uit een oogpunt van algemene hulp verlening in bijzondere omstandighe den, waartoe de brandweer eveneens verplicht is, van uitermate groot be land is te beschikken over een plaatse lijke hulpverleningskern. „Om deze re denen dient de voorkeur uit te gaan naar de hiervoor beschreven organisa tie-vorm", aldus adviseert het college. Hoewel er dus bij een op deze wijze georganiseerde brandweer voor de uiterlijke waarneming weinig verandert geschiedt zulks wel intern. Aan het hoofd van één brandweerkorps kan slechts één commandant staan, die ver antwoordelijk is voor de gang van za ken in het gehele korps. Bij brandblussing zal uiteraard het eerste optreden veeal wel staan onder leiding van de plaatselijke bevelvoerder zolang de commandant nog niet ter plaatse is. Met betrekking tot de overige zaken van de brandweer, zoals zorg voor een goed contact tussen al de delen van het korps, personeelsopleiding, materi- eelbeheer, doelmatige organisatie, enz. neemt de commandant een zeer belang rijke, plaats in, met name ook ten aan zien van zijn relatie tot het gemeente bestuur". Voorgesteld wordt de verordening vast te stellen. Woningbouw. Van het bestuur van de woningbouw- ver. „Dirksland" is een verzoek ont vangen, bouw- en grondvoorschotten beschikbaar te stellen voor de bouw van 16 woningwetwoningen, tjrpe A en 16 van type B alsmede één rolstoelwo ning in Dirksland en voor 8 woning wetwoningen in Herkingen. De raad wordt voorgesteld de gevraagde voor schotten te verlenen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1