Jean de Labadie te Middelburg 'BESIKEE Wat wordt u wijzer bij de R.D.M.? RDM I Kofl Spi üp-l Toi Ma( V Kinde^Pia-eê^fe DE ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ N.V. .STRU! KEUVELAAR Verhoging door verlaging Komt er een vliegveld aan het Veerse Meer? ^eeuwó& wandeltng&H. PefilèganfeMrlomngsrlng MIDDELHARNIS COUPON: Dit is een personeels-advertentie van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V., waarin de zaken voorgesteld worden zoals ze zijn: zakelijk! Van mooie en dure verhalen wordt u niets wijzer. Waarom wij op de eilanden adverteren? Omdat er al zo'n paar honderd man daar vandaan bij ons in dienst zijn. Nuchtere degelijke mensen. Harde werkers bovendien! Die kunnen we nog meer gebruiken. Wat kunt u daar wijzer van worden Feiten en cijfers over 't loon Vakman worden .^--^ Het vervoer Een zekere toekomst WatisdeR.D.M.? Voorlichtingsavonden Het wérk bij de R.D.M. NYLONS W. V. Splunder Boekbespreking Hjeuwe plaat met psaltieoezsn en ziel keuze uil Bladz. 2 „EIL ANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 november igfl vrijdag 25 nov Juist 300 jaar geleden, in 1666, Icwam Jean de Labadie naar Middelburg. Hij werd hier predikant van de Waalse ge meente. Een dominee met vreemde ma nieren en opvattingen, anders dan de anderen. Een vereende ster aan de Zeeuwse kerkhemel. Maar door de glans van die nieuwe ster werden er velen bekoord. Een „nieuwlichter" trekt altijd aanhangers, vooral in het mystieke Zeeland. Uit Frankrijk Aan de naam ziet u al, dat hij geen Nederlander was. In 1610 werd hij te Bourg, niet ver van Bordeaux gelegen, in Zuid-Frankrijk geboren. Hij stak wat aanleg in intelligentie betreft ver boven de middelmaat uit. Die gaven wilde zijn vader, een voornaam man uit een adellijk geslacht ontwikkelen Daarom werd hij vanaf zijn veertiende jaar door de Jezuïeten onderwezen. Zijn kennis werd steeds groter, maar zijn gezondheid door de harde studie en het strenge kloosterleven slechter. Op ad vies van de dokter moest hij het kloos ter verlaten en in de gezonde berglucht nieuwe vitaminen opdoen. Hij was toen 29 jaar. Nu wat opgeknapt te zijn werd hij tot priester gewijd. In het Jezuïetenklooster had hij veel gehoord over de Hugenoten, de Franse Protestanten. De grootste vijanden van de Roomse kerk, was hem geleerd. Vre selijke ketters die in de Bijbel lazen. Hij wilde er meer van weten. Dus kocht hij een Bijbel der Hugenoten om aan de, hand hiervan hun leer te onderzoe ken. Tijdens het lezen kwam hij steeds meer tot de overtuiging, dat niet de Hugenoten maar de Roomse kerk in veel opzichten van Gods Woord af week. Zijn prediking werd nu heel anders. Hij wees op de dwalingen der kerk en spoorde zijn hoorders aan in de Bijbel te lezen. Vreemde klanken uit een priestermond, die we in onze tijd wel horen, maar die 3 eeuwen geleden weinig of niet gehoord werden. De Jansenisten in Parijs hoorden over hem. Dat was een dissidente groep R. Katholieken, die het in vele opzichten niet eens waren met de officiële kerk leer. Ze beriepen hem en De Labadie vertrok naar Parijs. Door zijn welspre kendheid trok hij duizenden hoorders. Toen de bisschop van Amiens hem eens beluisterd had, was hij zo getroffen, dat hij hem het ambt van kanunnik in de hoofdkerk aanbood, met het doel in deze streek een vreedzame hervorming tot stand te brengen. Zijn vijanden zaten echter ook niet stil. Het waren vooral de Jezuïeten, die hem van een vriend in een vijand zagen veranderen. Hij moest vluchten, kwam o.a. in Montaubau terecht, de zetel van de Hugenoten. Daar ging hij openlijk tot het Protestantisme over en werd er bevestigd als predikant. Later ging hij naar Geneve, waar hij met veel zegen werkzaam geweest is. Aan zijn verblijf hier kwam onge dacht een eind door het beroep van de Waalse kerk te Middelburg, dat hij aannam. „God heeft mij in het hart ge geven deze roeping op te volgen", zei hij. Naar Middelburg We zijn dan in het jaar 1666, dus De Labadie was al 56 jaar, toen hij naar Middelburg ging. Het was een ru moerige tijd op kerkelijk gebied. Voor al veel getwist over de viering van de zondag. Veel kerkmensen, ook in Mid delburg, lichtten daar de hand mee. 's Morgens naar de kerk vond men vol doende, in de zomer soms helemaal niet. Dan ging men liever duinerijden naar Domburg, dat was gezonder dan in een warme kerk te zitten! De ker ken hadden een groot aantal lidmaten, maar met het geestelijk leven was het bij velen treurig gesteld. Wat waren de echte vromen blij dat De Labadie naar Middelburg kwam. Hij werd beschouwd als de hervormer van Zeelands hoofdstad. Door sommi gen vereerd als een engel uit de he mel, rein in leer en leven. Ook de rechtzinnige Utrechtse hoogleraar Voe- tius was blij dat De Labadie naar ons land kwam. Toen later zijn dwalingen aan het licht kwamen, noemde hij hem een scheurmaker. De nieuwe Franse dominee versloeg in Middelburg zijn duizenden. Niet al leen uit de naaste omgeving, maar zelfs van ver weg kwamen, de kerk gangers. De begaafde en vermogende dichteres Anna Maria van Schuerman kwam er zelfs voor uit Utrecht naar hier wonen. „Er kwam een man met zwierige gebaren. Welsprekend en voornaam en weids gekleed. En in de kerk verdrongen zich de scharen, Om er te horen 't woord van Gods profeet. Vlied uit het Babyion van onze dagen, „Ga uit van haar, mijn volk, ga uit en zie. Dat gij niet wordt gestraft met hare plagen!" Zo klonk de roepstem van De Labadie. Hij was de man, die God zich had verkoren Hij had inderdaad grote talenten en machtige redenaarsgaven. Al gauw had hij doorzien dat de Zeeuwen gevoels mensen waren, dus werkte hij meer op het gemoed dan op het verstand. Zelden zou hij vergeten in zijn pre diking de zondaren te bestraffen, de be kommerden te bemoedigen en de ware vromen te vertroosten. Streng werd de tucht gehandhaafd, niets en nie mand ontzag hij. Bij de mode van de Walcherse vrouwen-in-klederdracht droeg men een halve eeuw geleden in de winter zwarte moffen aan de ar men, labedissen genoemd. Men be weert wel dat deze zo genoemd zijn naar De Labadie: op zijn bevel moe ten de vrouwen haar onzedelijke blo te armen bedekken! Volgens anderen werden deze labedissen vervaardigd door de Labadistengemeenschap, toen deze zich in Wieuwerd had gevestigd (zie volgend artikel). Dat De Labadie zich aan niets en niemand stoorde is zijn val geworden. Toen hij de eerste synodevergadering te Amsterdam bijwoonde, moest hij de Waalse belijdenis ondertekenen. Bij het doorlezen kwam hij de uitdrukking te gen dat Christus geleden heeft op het altaar des kruises. Die uitdrukking vond hij te Rooms, het kruis is geen altaar. Men probeerde hem deze vergelijking, deze zegswijze, uit te leggen, maar hij nam er geen genoegen mee en weigerde te tekenen. Bovendien verklaarde hij een ge schrift van zijn Utrechtse collega Louis Wolzogen voor zeer onrechtvaardig. Maar de Waalse synode had dit ge schrift juist voor zeer rechtzinnig ver klaard, dus precies het tegenovergestel de. Hij had zich dus bij dit synodebe sluit neer te leggen. Maar dit wilde de hartstochtelijke fanatiekeling niet, evenmin als de lasterlijke woorden over zijn collega terugnemen. Erg voor zichtig was hij niet, bovendien opvlie gend en dan onredelijk en onhandel baar. Tenslotte werd hij in maart 1669 door de Waalse synode te Dordrecht (waarop ook 3 leden van de Staten van Zeeland aanwezig waren) afgezet. Als beschuldigingen werden o.a. genoemd dat hij zich niet hield aan de kerken- orde en ook tegen de formuliergebeden was. We mogen niet vergeten dat de Mid delburgse predikanten hebben meege holpen aan deze afzetting. Ze konden het slecht verdragen dat hij zo'n toe loop had en dat hij hen onverbloemd op hun slapheid en gebreken wees. Ook dominees kunnen verschrikkelijk ja loers zijn! Zijn kerkeraad, die in ailes met hem meeging, werd eveneens afgezet, ter wijl de Staten van Zeeland hem het prediken verboden. Ook zijn twee hulp predikers Pierre Yvon en Pierre du Lignon werden geschorst. Maar de Labadie trok zich niets van de afzetting aan. De volgende zondag preekte hij net als altijd in de Waalse kerk en vierde met zijn volgelingen het H. Avondmaal. Het stadsbestuur van Middelburg zorgde er toen voor dat zoiets niet meer gebeuren kon: het stelde het kerkgebouw niet beschik baar. Geen nood. „Ik ben geen Waals predikant meer, dan sticht ik een eigen kerk buiten elk kerkverband," zei De Labadie. Hij verzamelde zijn trouwe volgelingen om zich heen, preekte voor hen en bediende het» Avondmaal. Een hevige godsdienststrijd was in Middelburg uitgebroken. „Voor of tegen De Labadie," was de strijdkreet. Toen heeft de Middelburgse magi straat er radicaal een eind aan ge maakt: Labaciie werd uit Middelburg verbannen. In het volgend artikel orltmoeten we hem in Veere. Middelburg. L. van Wallenburg. RIJMEN VAN TIJMEN 't Ene woord verhoging. Werd een modewoord. Het wordt immers heden, Overal gehoord. Enkel aan het ziekbed. Klinkt het niet zo fijn. Maar het blijkt toch meestal, Erg in trek te zijn. Wie wil er verlaging? Let op 't nieuwe jaar! Op Flakkee, daar speelt men Zo iets grondig klaar. Want de brug gaat strakj es. Minder kosten hoor. Men is voor verlaging, Aan een goed kantoor. Men beoogt verhoging Van het brugverkeer. Men is voor verlaging. Daarom in de weer. En de brug der Zeeuwen, Is er mee gebaat. Als men voor een prikje. Auto's overlaat. Heus, als dat zo doorgaat, Dan komt o nog de tijd, Dat men zomaar gratis, Deze brug berijdt. Of men maakt reclame: „Mensen, wie wil geld? Bij de brug op 't eiland, U dan aangemeld. Zoveel voor een wagen. Zoveel voor een slee. U kunt nu verdienen. Doe dus allen mee". TIJMEN. Bij Gedeputeerde Staten van Zeeland is door de „Stichting Midden-Zeeland" een voorstel ingediend voor de aanleg van een vliegveld op de drooggevallen gronden aan het Zeeuwse Meer. Door N.V. Architecten en Ingenieurs bureau ir. F. C. de Weger te Rotter dam is een plan ontworpen voor een landingsstrook met daarin een ver harde baan van 1280 meter lengte en een breedte van 30 meter. Verder een rijbaan, een opstal platform, een ge bouwen areaal en een grasmat, bedoeld voor zweef- en sportvliegtuigen. Het vliegveld is voorlopig bedoeld voor korte luchtlijnen en charter-toe- risme, later voor allerlei vliegtuigtypen in het West-Europese luchtverkeer. De kosten voor de aanleg zijn ge raamd op 5,6 miljoen gulden. Beste jongens en meisjes! Er zijn nog heel wat brieven te be antwoorden en daarom maar dadelijk van wal steken. Het laatste raadsel voor november wordt nu geplaatst, NOVEMBEREAADSEL 4 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. Zoon van Simeon (Genesis); 2. Zoon van Benjamin; 3. Schoonvader van Ja kob; 4. Zoon die geofferd moest wor den; 5. Plaats waar Abram als vreem deling verkeerde; 6. Werd uit het wa ter getogen; 7. Zoon van Gad; 8. Zoon van Jefunne, verspieder; 9. Zoon van Midian (Genesis); 10. Legerplaats van de kinderen Israels (Num. 33). Op de kruisjeslijn naar beneden staat de betekenis van de naam Jezus. Dit raadsel werd me, lange tijd ge leden, toegezonden door Jan Grinwis, Ouddorp. BRIEVEN Anneke P. Ooltgensplaat. Vond je de prijs leuk? En hoe vonden de meisjes op school het? Die repetitie typen heb jij eventjes goed gemaakt! Hebben jul lie zo lang in geschiedenisboeken moe ten snuffelen naar die naam? Dat is erg! Had je het maar eerder aan mees ter gevraagd. Meesters weten alles. Aad van D. Zoetermeer. Kan Arja al iets met dat driewielertje doen? Wat een prestatie van Wim, zeg! Vind je het tweede boek frans niet moeilijk? Dan zal je met het derde ook wel geen last hebben. Het is nu wel een kaal zicht op de weiden, als de koeien op stal staan. Truus O. Domburg. Fijn, dat jullie op die late vakantie zulk mooi weer hadden. Naar „De kwartel" zullen jul lie nog wel een keertje willen, denk ik. Kon je de mensen daar verstaan? Vind je algebra niet zo moeilijk meer? Dan heb ik ook wel moed op je frans. Rineke K. Dirksland. Ik heb het ver slag over die hervormingsavond gele zen. Van anderen hoorde ik ook dat al les mooi was. Ben je nog naar Rotter dam geweest in verband met die ver koping? En hoe klinkt de Riha? Heb je er nu al op gespeeld? Maryke van D. Zoetermeer. Jammer dat je zoveel huiswerk krijgt. Het moet altijd voorgaan, hoor! En dan maar eens een keertje niet meedoen aan het raadselen. Zou je nog naar V.d.T. kun nen? Het zou jammer zijn dat het niet door kon gaan. Ben je al ver met de typelessen? Corrie O. Domburg. Had je niets te vertellen, Corrie? Wist je niets meer van Friesland? Of had je al genoeg aan de oplossingen? Ja, die waren voor jouw leeftijd niet zo gemakkelijk. Het is een hele prestatie om al die namen op te schrijven. Op school heb je zul ke moeilijke woorden niet, hè? Addi K. Dirksland. Ik vond het leuk dat je het programma van die avond in je brief hebt gestopt. Bedankt, hoor! Heeft mama het mooi gedaan? Ik had er best bij willen zijn. Heeft Hannie het goed naar haar zin gehad bij oma? Toch was ze wel blij dat jullie terug waren, hè? Maarten J. Serooskerke. Is het weer al een jaar geleden dat je mee ging doen met ons? Ik kan het haast niet begrijpen. Elke dag in die vakantie moest je iets doen; je zal je niet ver veeld hebben. Ik denk, dat jij je nooit verveelt. Dat is bij mij ook het geval. Fijn, dat je naar de u.l.o. mag in het vervolg, als je gezond mag blijven. Els van G. Middelhamis. Het is een hele tijd dat oma in het ziekenhuis moest blijven. Het is maar goed dat je het van te voren niet precies weet. Hoe ging het met het boUenpellen? Toen je overging van groen op rood, ging je ook een beetje met je gedach ten weg. Je kreeg slaap misschien. Mijn antwoord luidt: Tip, tap, top, 'k moet van jou geen drop! Ada van 't L. Krabbendgke. Hoe heeft het kinderkoor gezongen in Ar- nemuiden? In die plaats was je nog wel niet geweest, denk ik. Misschien heb ik in die tussentijd al een verslag gelezen in de krant; er staat nogal veel nieuws uit dat dorp. Vind je engels al een beetje gemakkelijker? Mia B. Middelharnis. Je bent altijd niet nummer één in de krant, hè? Maar toch heb ik één van je raadsels al vlug een plaats gegeven. Wat ben je toch ijverig geweest, om drie eigengemaakte raadsels in te zenden! Misschien word je later nog wel tante Mia voor de kinderrubriek. Maar zonder gekheid, je cijfers zijn best! Ga zo door, mijn dochter! Dat is nu ook weer gekheid, hè? Maar wij kennen elkander! Corrie G. Krabbend\jke. Is je schortje ondertussen klaar gekomen? En waar ben je dan nu aan bezig? Heb jij het kindje van je tante naar de kerk mogen dragen? Of waren er andere liefheb bers? Er zijn meisjes die er haast om zouden veclïten. Piet van K. Ouddorp. Heb je in de herfstvakantie ook nog wat geknut seld? Of had je vader werk te doen? Mag je die kapstok houden, die je op school hebt gemaakt? Is het voeten bankje al klaar? En welk dier heb je van dat prachtige hout gefabriceerd? Leo K. Sommelsdyk. Ik ben veel te laat om je te feliciteren met je ver jaardag; dat weet ik, maar ik meen het goed, hoor! Heeft je verlanglijstje nogal wat opgebracht? Ik ben er benieuwd naar. Moest je maar één dag bollen- pellen? Corrie S. Nieuwe Tonge. Je hebt je vakantie wel goed besteed. Dat zal je vader ook wel zeggen. Ja, nu gaat het koud worden om op de fiets naar school te gaan. De. echte winter moet nog ko men. Jan moet beter uitkijken als hij buiten is, want die builen op zijn hoofd, kunnen straks wel eens gaten zijn en dan is het erger. Henk G. Krabbendijke. Het is jaren geleden dat ik ook eens een suikerfa briek heb bezocht. Er zullen nu wel moderner machines gebruikt worden als toen. Ik weet wel dat het er vrese lijk warm was en dat er een zoete lucht hing. Ik denk dat de bloemkool nu al geleverd zal zijn. Ik zal dus maar niet langs komen. Rien K. Sommelsdqk. Als ik je broer Te zenden aan de R.D.M., Afd.Perso neelszaken, Postbus 913, Rotterdam. Stuur mij alle inlichtingen over het werken bij de R.D.M. Naam Adres Woonplaats Beroep Leeftijd Als u als ongeschoolde bij ons in dienst komt, begint u op 24-jarige leeftijd met een weekloon^van f 148,— tot f 157,--. Daar houdt een vrijgezel f 107,-- tot f 113,-- schoon aan over. Een getrouwd man zónder kinderen verdient f 113,-- tot f 119,-- netto per week. En als u gehuwd bent en twee kinderen heeft, gaat u met f 116,— a f 123,— naar huis. Met vier kinderen wordt dat f 119,- tot f 126,-. Dit zijn aanvangssalarissen voor niet- vaklieden. Mannen die bij ons nog een vak moeten leren. Deze lonen kunnen voor vaklieden oplopen tot f 164,- a f 181,- bruto, bij een normale werkweek van 45 uur. Door overwerken en nacht werk-toeslagen kan dat nog sterk ver hoogd worden. ----- De R.D.M, geeft een versnelde opleiding tot vakman in de metaal-industrie. De R.D.M. staat bekend om zijn degelijke werk en bekwame vakmensen. Waar kunt u beter een vak leren dan bij zo'n bedrijf? Voor het vervoer van de mcnsei/ naar en van het werk zorgt de R.D.M. Er rijden nu al zo'n kleine 50 bussen. Waar nodig kan dit aantal uitgebreid worden. Het gaat slecht in de scheepsbouw, hoort men nogal eens. Tot op zekere hoogte is dat waarHoe zit dat bij de R.D.M. De R.D.M, heeft tijdig de bakens verzet. De R.D.M, bouwt nu bokken en boor eilanden, werkvaartuigen voor de winning van aardolie en gas uit de zeebodem. De R.D.M.bouwt ookreactorvatenenandere onderdelen voor kerncentrales. Daar krijgt de R.D.M, het steeds drukker mee. En om die grote groei bij te kunnen benen hebben we steeds meer mensen nodig. Daarom deze advertentie! U heeft het hierboven eigenlijk al gelezen. Scheepsbouw, scheepsreparatie (zo'n 800 zeeschepen per jaar). Machinebouw en machinemontage. En niet te vergeten apparatenbouw en kernenergie. 28 november 1966 Ooltgensplaat, Verenigingsgebouw. 19.30 - 20,30 uur. 29 noTember 1966 Stellendam, Café Kaashoek, Voorstraat 2. 19.30 - 20.30 uur. 30 november 1966 Middelhamis/Sommelsdijk, St.Joris, Doelstraat 2. 19.30 - 20.30 uur. Bij de R.D.M. werkt u in een ploeg met zoveel mogelijk "eigen" mensen. Door de gevarieerde opdrachten is het werk af wisselend. De personeelsvereniging, de grootste in Nederland (met zijn vele onderafdelingen) is wel het beste bewijs van de goede onderlinge verstandhouding. ;Wij hebben hier een tipje van de sluier opgelicht. We zouden u graag méér ver tellen over de mogelijkheden bij de R.D.M. Wilt u er meer van weten? Be zoek dan een van de voorlichtingsavon den, die hierboven' zijn vermeld. Bent u beslist verhinderd op die dagen? Vul dan de coupon in en stuur hem op. Wij zen den u dan per omgaand alle gegevens. Ukunt ook in een R.D.M.-bus stappen en eens komen kijken en praten. Uw nieuwe - zekere - toekomst is er belangrijk ge noeg voor. Postbus 913, Rotterdam (Heyplaat), telefoon 010-176920. Dirkdoensweg 5 - Ouddorp Tel. 465 feliciteer, moet ik het jou ook doi want jullie verjaren op één dag. Wn wel geloven dat ik nog weet, dat van jullie broers of zusters schreet er een tweeling was geboren? Janli dat er niet meer bollen gepeld kiitn, worden. Zijn je cadeaus meegevallen! Tineke D. Stad aan 't Haringvliet brief was ditmaal niet zo lang als ders. Dat hoeft ook niet; dat heb wel gemerkt, hè? Nu is dat meisje die foto niet zo klein meer, hoori is verbouwing al klaar? Wat zal alles oi geknapt zijn! Nellie S. Nieuwe Tonge. Gelul dat het goed gaat op school, Korat oorontsteking bij je zusje niet meer rug? Het kan erge pijn doen. Jan nu nog wat wachten om naar de kleut( school te gaan. Hij moet ook eens bs uitkijken als hij aan het spelen is. hij misschien een beetje wild? Ziill jongens kunnen ze niet op de kleute school gebruiken. Beijke den B. Herkingen. Je schtij over testen, maar ik weet niet voorw doel. Was het maar een test in het l gemeen en weet je de uitslag nu? fi kele weken geleden heb ik je tante man en kinderen ontmoet. Heel lèij na zo'n lange tijd! Jan C. D. Stad aan 't Haringvlii Werkt de douche al? Jij bent dus oppe man geweest voor de metselaars. D hadden daar heel wat gemak van, ma voor jou was het zwaar werk. Heb aan het opruimen van het puin ook j holpen? Aja den B. Herkingen. Dat was e mooie tocht naar de N.O.P. Ik ben da meer dan eens geweest en ik vind nieuwe land ook mooi. Leuk, dat ji ook in Kampen oude inwoners vi Herkingen konden bezoeken. Die stoi den ook wel te kijken, denk ik, net wij, toen jullie tante ineens voor stond. Annie K. Rotterdam. Dat ene raadsf dat kon je niet helpen. Als er één k dertje niet meedraait in het geheel, d komt de krant te laat. Je hebt gelij beter een half ei dan een lege de Heel goed dat je toch hebt geschrevf Marjo B. Ouddorp. Maakt je pa zi de chocoladeletters? Misschien nii maar dan toch wel boterletters, hè? je kan, moet je opa en oma maar keren bezoeken; dat hebben ze graa Kan dat kleine broertje nu al koek] bakken? Dan weten we nu al wat later zal worden. Pa mag gerust w helpen, hoor! Allemaal de brieven kan ik de week niet klaar krijgen. Nog even gi duld. Denkt er aan: het is Inzendenll De hartelijke groeten van OOM K( Nu of noo| WASMACI jpgzaamwassers Ijeiwassers 85,- nieuwste was(| h f 295.- Vt'AANDERl luilstraat 4-6-8, fdam, Tel (010) filiaal VisstraJ tj Briel, Tel. (01< JESfdUKIS MIDD! Landbouwgids 1967. Uitgave Stiel ting Landbouwgids, Maliesingel 2 Utrecht. Zeventiende jaargang. Prijs 11,5 In een nieuw gewaad en met ve nieuwe hoofdstukken is de Landbou\ gids 1967 weer verschenen. Nieuw b.v. de cyclus van drie jaar die we ingaat; de akkerbouwstof en het oi derdeel veehouderij zijn gesplitst in dr delen; de hoofdonderwerpen zijn i granen voederwinning en conserveri en mesterij van rundvee, varkens pluimvee. Nieuw is ook het hoofdsti E.E.G. spiegel. Daarmee is getracht een inzicht geven over de ontwikkelingen in verschillende lidstaten. Bovendien wordt in een uitvoerig a tikel de Belgische landbouw belicl Nieuw is ook, dat er een afzonderii gebundeld adressengedeelte is bijs voegd. De documentatie over granen is zonder interessant, de nieuwste ontwil kelingen in de teelt, opslag, transpoi rassenkeuze, ziekten enz. worden er belicht. Verder noemen wij de artiki len over inkuilen en hooien, een voD" dige documentatie over systeemboui artikelen over resistentie van insektt ontsmettingsmogelijkheden in stalli enz. Voor de mester belangrijke i vens over de rundvee-, varkens- pluimvee-mesterij Ook de huisvrouw is er niet in ve geten, er wordt voorlichting in ge op huishoudelijk gebied in tal vanoi derwerpen, die voor het gezin buitel gewoon interessant en leerzaam zijn. Prachtige foto's, tekeningen, statt tieken, maken deze Landbouwgids klei rig en fleurig. Het is voor 1967 vi» een uitstekende raadgever voor de nii derne ondernemer. De Landbouwgids is verkrijgbaar de Boekhandel en ook bij verschillen! coöperaties en boerenleenbanken. -O- „ZIJN IS DE ZEE' (Ps. 95 3) Van de heer Jac. Wielhouwer te R» terdam ontvingen we een nieuwe gts" mofoonplaat (45 toeren) waarop hi) begeleiding van een harmonium viertal psalmen (oude berijming) t.w. Ps. 21 1—4^13; Ps. 36 2 et Ps. 95 1 en 3 en Ps. 139 10 e" Door bestelling van de plaat a i »i op giro nr. 1333329 t.n.v. dhr. Jj Wielhouwer, Bethlehemstraat 3, t*" terdam (16) steunt u tevens het Eva geliesatiewerk onder de schippef^ Rotterdam. Bij elke plaat ontvangt een attentie in de vorm van een 3 m' ter met aangebouwde thermometer heer Wielhouwer brengt de niet misch gezongen psalmen vol o^^' j waarmee hij de schoonheid van de ou_ berijming zo duidelijk aantoont. plaat vormt zeker een waardevol geschenk. Dhr. Wielhouwer is i""^ dels aan zijn volgende plaat bezig. ki Z Rl B *weekaanq

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 6