!t kabinet Zijistra Nieuwe G.O. 8 te water geiaten r lern Meditatie Liefde is liefdes wetsteen. De gaande en komende kassier van de Coöp. Boerenleenbank Nieuwe Tonge Krijgt Ouddorp's brandweer een nieuw onderkomen? F^C.KGRTEHEGkZOON Zondagsdienst artsen Jersey koeien in Nederland Vrijdag 25 november 1966 No. 3539 CJHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN J-^\ pST. ppecial |r 25 UWI W3- K Kerk Fruitmanden en Fruitöaltjes „De Fruitcentrale" BrtUant - ^w van Andel Op 25 november ontbinding van Tweede Kamer Watzeggumenou 0S BENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHABNIS Itdactie en advertentie!Kantoor Langeweg 18, SommelscUlk ■l (0187O) 2629, na 6 uur 'b avonds TeL 2020 h-. Giro 1Ö7M30 ABONNKMRNTSPRIJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTTKPRIJS 16 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief. Ver$chynt tweemttai per tveek: ditudag- en vrydagavtmd |en roi kraU b en Rt od (oon i t.m. ƒ14,1 1.878) 4l jongej lert de val van het kabinet-Cals vroege morgen eigenlijk nog f van 14 oktober j.l. zijn 39 jn verlopen toen dinsdag 22 nov. jieuwe kabinet werd geconstitu- en dus in functie trad. De vor- ervan heeft 5 a 6 weken geduurd deze voor Nederlandse begrippen tijd was alleen mogelijk, doordat Zijlstra in zee is gegaan zonder ilcerheid van de steun ener parle- jtaire meerderheid, zodat het bij elk jrijk wetsontwerp maar moet ho- de benodigde stemmen te krijgen. iivege deze positie is het dus een z.g. .parlementair kabinet. En omdat slechts een beperkte taak heeft n.l. vervroegde verkiezingen uit te ven en 's lands zaken te beharti- 'tot het optreden van een nieuw linet, dat na de Kamerverkiezingen iet begin van februari gevormd zal 31, heet het ook een interim- (tus- ids, tijdelijk) kabinet. Het zal dus hebben tot vermoedelijk maart iprll volgend jaar. tot een redelijk oordeel over de- llormatie te komen, willen we nog in het kort het hele verloop van ;n sedert 1963 recapituleren. Op 24 van dat jaar trad het kabinet-Ma- in op, dat steunde op de K.V.P., de .P., de V.V.D. en de C.H.U. De P.v. was dus in de oppositie. De poli van dit kabinet was gematigd d.w. iet uitgesproken links. Wij hadden Ijraag wat rechtser gezien, maar dat er met name bij vele K.V.P.'ers en nu eenmaal niet meer in. De mi- van Financiën prof. Witteveen raal) zag ook geen kans de heren temp met zijn overdreven sociale tm en Bogaers met zijn veel te ie woningwetbouw te remmen, !i in ieder geval was dit kabinet wel acceptabel. 27 februari 1965 trad het echter teling af zonder conflict met het lement. Er was intern meningsver- i ontstaan over de omroepkwestie, chthui ibij de R.K. en A.R. ministers die lenhuis .de V.V.D. en de C.H.U. tegenover en ern i vonden. [opgelo i daarmee begon de politieke chaos kwam Je spanning van de laatste jaren. igse 1 iteraf blijkt die omroepkwestie de loedelij ^ak van alles te zijn. Wij hebben idelaa tijds al geschreven, dat dit probleem licht on ons van ondergeschikt belang was In. In ïekep niet van zulk een importantie, de Wi daarvoor het hele regeringsbeleid, bus i inclusief de financieel-sociaal-eco- lande n Kche politiek erdoor overhoop zou Ide Lan ijen gegooid. Er kwam een breuk aantrek je coalitie der vier. I voor d let nieuwe kabinet moest dus aller- st de omroepkwestie oplossen. Drs. melzer slaagde niet in de formatie. toen kwam Cals. Zij, die H.M. tot aanwijzing van deze oud-minister ben geadviseerd, hebben daarmee een zware verantwoordelijkheid op k geladen. In ieder geval zal althans deel van hen wel van de conse- inties geschrokken zijn. Cals slaagde in zeer korte tijd (16 dagen) in een linet samen te stellen, dat gesteund td door de K.V.P., de P.v.d.A. en de verlol IR, zijnde de partijen, die parallel :70 bn tn met resp. de K.R.O., de V.A.R.A. te i^.C.R.V. Merkwaardig is echter, dit kabinet geen kans heeft gezien >lthans zo lijkt het om in ander- jaar een Omroepwet tot stand te ;en, maar wel allerlei andere ac- lleiten te ontplooien. Wij hebben 's de indruk gehad en die heb- we nog dat dit welbewust is tan. Die wet zou ongetwijfeld met 'Srote meerderheid door het parle- it zijn gegaan, maar wij geloven, 1 de procedure opzettelijk is ver- 'Sd om dit hete hangijzer te kunnen TOiken als een middel om na de ver- igen van 1966 alweer een pro- kabinet van dezelfde partners 'irnnen vormen. Dit is mislukt door optreden van de K.V.P.-fractie in i Dacht van Schmelzer". En dat ver- W ten dele ook de grenzeloze woede socialisten, de A.R. (de linkse) en too R.K. tegen Schmelzer, Aalberse bun medestanders. er in feite gebeurd is, is het vol- fe De genoemde drie partijen, sa- Wracht door de omroepkwestie, *n elkaar ook bijzonder goed te lig- dp sociaal-economisch gebied. Cals B«s en Veldkamp zijn zeer progres- heren en Biesheuvel met Diepen- eveneens. Bijgestaan en nog wat l'iaagd door vijf socialisten zagen ze len hun kans schoon om nu eens f spektakelstuk van progressieve po- op te voeren. Het omroep pro- werd praktisch in de ijskast ge- «n alle energie gebruikt voor een "al-economische politiek van rode Men begon op grote schaal aan 'ollectieve voorzieningen. Vondeling ide begrotingen in, die veel te hoog ■f opgevoerd en een zeer dubieuze "ig hadden, kortom het kabinet zou de geschiedenis ingaan als het st sociale kabinet aller tijden. Daar- Hben de persoonlijke ambities van '3ntal ministers ook nog een grote SKpeeld. Ondanks waarschuwingen Vele zijden ging men „unverfroren" 'Op de ingeslagen weg onder aan- van Cals en Vondeling. ar de wal keerde het schip. On- s alle optimisme liep de conjunc- achteruit: de betalingsbalans ver eerde snel, de werkgelegenheid nderde gestadig, het geld werd Voor investeringen, de inflatie onrustbarende afmetingen aan, de Vracht zwemt iag en I mooie is dit Ik niet Iting is 904 Jrlamp. lehaald Ifstraat ie pop I door 1 dien-1 Il schai Ihet aal Ijswinni Ér wor trs aan lolen in Jogstcol ïopgebK Ikonie e 'te Th( louden left f 20| farende Voor jeu| 152,25 _- 227,--. fndingsbj larini ig best; de ani.i opgerii ds. E' n het i.s. een Vrou' mevri delburg als cor En als zij haar kuste, hieven zij hare stem op en weenden; en zij zeiden tot haar: Wij zullen ze kerlijk met u wederkeren tot uw volk. (Ruth 1 9b en 10) Naomi's trouwe zelfverloochening je gens haar dochters doet de liefde en waardering van hen op bijzondere wijze tot uiting komen. Naomi heeft liefde gegeven en dat doet haar nu ook be wijzen vantedere aanhankelijkheid ontvangen. Dat liefde, zelfverloochenen- de liefde, liefdes wetsteen is, is een re gel die ge hier ook weer bevestigd ziet. Wanneer men de klacht soms uit, dat er zo vveinig liefde ontvangen wordt, mag men zich wel eens afvragen, of de oorzaak daarvan ook zijn kan, dat ge geen liefde bewijst. Naomi heeft haar schoondochters met liefdevolle zorg omringd, verloochent zichzelf en wil geen enkel beslag op hen leggen en ziet hu, hoe deze jonge vrouwen van hun voornemen om met Naomi te trekken naar het land van haar her komst, blijk geven. Wanneer Naomi Ruth en Orpa groet en hen kust, heffen zij hun stem op en wenen. Aangrijpend is het beeld, dat de gewijde schrijver ons voorstelt, met elkander doorleven zij in gedachten al die droeve dagen, die zij hebben door maakt en waarvan het einde schijnt te zijn: drie eenzaam achtergebleven weduwen. Het leed heeft hen aan el kander gesnoerd op een zeer bijzondere wijze. Het gemoed laat zich niet langer bedwingen en in Naomi's armen schreien zij de smart van hun leven uit. Woor den zijn hier niet op zijn plaats. Zij wenen Staande op Kanaans grens is nu het ogenblik van scheiding gekomen. Zul len zij nu ook Naomi verliezen? Zal ook dit een scheiding voor immer beteke nen? Moeten.zij Naomi alleen laten te rugkeren naar 't land, waarover zij zo dikwijls gesproken had? Alleen, te midden van al die zorg, die toch het deel van deze oude, zwaarbeproefde weduwe is? Alleen met haar nameloos verdriet? Alleen temidden van de ver achting, die toch haar deel wel zal zijn, wanneer zij in het midden van haar volk wederkeert? Wie zal haar dan tot steun zijn? Wie zal haar hulp verlenen? Mogen zij haar, die met zoveel liefde en zorg hen omringd heeft, nu alleen doen heen- trekken naar haar land? Kunnen zij dat? Neen, dat is onmo gelijk. Zij mogen, kunnen en willen dit niet. Het is beider voornemen en uitroep: Wij zullen zekerlijk met u wederkeren tot uw volk! Bekoort hen dan niet de gedachte, die Naomi bij hen opwekte: Rust in huis? Ja gewis, rust begeren ook zij, maar die laat zich voor hen niet indenken zonder Naomi. Neen, zeker, rust zouden zij niet hebben, wanneer zij van Na omi zich scheiden moesten. Neen, zij begeren niet alleen die rust in een echtelijke woning, maar ook zij willen die rust, die Naomie zoekt, nu zij wederkeert naar haar volk, het volk Gods en naar het huis des Heeren. We kunnen er ons verzekerd van hou den, dat Naomi's gespreltken met haar schoondochters tot onderwerp hebben gehad al datgeen, wat God aan Israël had gegeven in onderscheiding van an dere volken. Naomi heeft geen rust meer gehad in Moab, nadat God haar met al die slagen bezocht heeft. Naomi zal gewis in Moab bezig geweest zijn zoals Asaf: En mijn geest doorzocht de reden, waarom God die tegenheden, mij in zulk een mate zond. En wat mij te duchten stond. En zou het antwoord niet geweest zijn: Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen. Wanneer de Heere er ons bij bepaalt, dat al het leed en al de rampspoed in ons leven zijn oorzaak vindt in het ver laten van de Heere, dan zal er een on rust verwekt worden, die voortduurt tot onze ziel weder „rust vindt in God," Het Israël Gods van de oude bede ling was dan door de Heere Zelf ver bonden aan Zijn inzettingen. En daar om keert Naomi weer. Haar ziel zoekt rust in God. Gewis, daar heeft Naomi over gespro ken. De gesprekken in huis met haar schoondochters zullen gedurig de din gen des Heeren tot stof gehad hebben. Dat dat toch meer gedaan werd. On uitsprekelijk groot is de betekenis van het spreken over de dingen belangende het koninkrijk Gods in het gezin. Va ders en moeders, neemt de tijd er voor. Wanneer ge met zoveel zorg omtrent de toekomst van uw kinderen vervuld zijt, laat dan toch dit niet\buiten uw zorg zijn. O neen, gij kunt uw kinde ren niet bekeren. Dat is Gods werk, maar ge zult er niet mee klaar zijn, dat het Gods werk is. Gij hebt er u toe verbonden om ze in de vreze des Heeren op te voeden en in „het opwas sen hiervan breder te onderwijzen." Naomi heeft met haar schoondochters gesproken over wat haar ziel drukte en de onrust, die haar dreef naar Israël weder te keren. Het heeft niet nagelaten indruk uit te oefenen op het hart van haar schoon dochters, Ruth en Orpa kenden uit de omgang met Naomi dit volk Gods. Dat moest gewis een bijzonder volk zijn. Zij willen daarom met Naomi mee om ook in het midden van Israël te ver keren. Zouden zij een „rust" zoeken in het huis van een echtgenoot in Moab en daarvoor die rust, die in Ka- naan in Israël te vinden was, prijsge ven? Aan Israël toch was „rust" beloofd! Dat volk had daarvan reeds een voor afbeelding. Elke week had het de Sabbath rust) dag en om de 7 jaren het Sabbath-jaar. Hierdoor werd het heengewezen naar de rust, die door het ware Israël eenmaal zou worden ver kregen door Hem, Wiens „rust" heerlijk zou zijn (Jes. 11 10). Mozes heeft wel betuigd van Israels zwerftochten door de woestijn, dat het „tot nutoe nog niet in de rust gekomen is'' (Deut. 12 9, maar Jozua zou het brengen in de rust in Kanaan. Wel heeft het Israël Gods hier in de woestijn van het leven de rust niet gevonden, wijl hier het land der rust niet is, dat volk wacht een eeuwige rust, die voor hen overblijft in het eeuwige Kanaan, waar het eindeloze Sabbathjaar aanvangt. Ruth en Orpa zullen met Naomi we derkeren. Ze zoeken de rust niet in het huis van de man, maar zij zullen die zoeken bij dat volk, waarhenen Na omi terugkeerde, en dat naar Gods be- i lofte een eeuwige rust wacht. Wan- 1 neer wij deze teksten overdenken, dan mocht het ook ons te doen worden om I die rust, die voor het volk van God overblijft. Moab geeft eeuwig onrust. Dan zal het tot een verlaten van Moab moeten komen, om te komen tot dat Kanaan der rust. Dan denken wij aan Augustinua' woord en geve God ons genade, dat het het onze worde: „Mijn hart blijft on rustig, totdat het rust vindt in God", want „daar wordt de rust geschonken, daar 't vette van Uw huis gesmaakt, een volle beek van wellust maakt, daar elk in liefde dronken. Rotterdam. Ds. A. Vergunst. Speciaal in het opmaken van B. V. a. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 MIDDELHARNIS loonkwestié hangt als een dreiging bo ven onze economie enz. enz. Maar het kabinet ging voort. Toen kwam de motie-Schmelzer. Of deze zo radicaal bedoeld was als ze door het kabinet is opgevat, was uit de bewoordingen niet te lezen, maar in elk geval werd ze door Cals onaanvaard baar verklaard. Al wat rood of A.R. was, stemde ertegen, maar Cals verloof en trad af. Deze gebeurtenissen hebben in ons volk een heftige deining veroorzaakt. De vakbeweging in haar drie sectoren was woedend, evenals de linksen in de K.V.P. en de A.R.P. De P.v.d.A. wilde niets meer met de K.V.P. te maken hebben. Cals was furieus en niet in de stemming om zijn verlies te nemen. Bogaers verkeerde in alle staten. Wij treuren echter niet. Het kabinet-Cals had er nooit moeten komen. Met al zijn bekwaamheid had dit team geen zicht op de financieel-economische mogelijk heden. Dat Schmelzer niet kon slagen met de kabinetsformatie is niet zijn schuld. Hij werd van alle kanten tegengewerkt en gesaboteerd. Ook dr. Beel heeft in feite zijn Werk niet afgemaakt, want hij vond evenmin een solide basis. Ten slotte heeft prof. Zijlstra de knoop moe ten doorhakken door het strikt per soonlijke besluit te nemen met zijn ploeg van wal te steken ondanks het gemis aan zékerheid van de steun ener meerderheid in de Kamer. Wij verheugen ons erover, dat prof. Zijlstra de moed gehad heeft de lei ding te nemen van dit overgangskabi net. De situatie is te precair om nog langer door gekrakeel en gemodder van de partijen ons land vrijwel regering- loos te laten. De economische dreigin gen vereisen een daadkrachtig bewind. Bovendien is het beslist nodig, dat dit kabinet de Omroepwet afhandelt, an ders gaat deze kwestie weer een rol spelen bij de formatie van een defini tief kabinet ha de verkiezingen. Dit punt moet uitgeschakeld worden ter- wille van de duidelijkheid in de poli tieke verhoudingen. Het kabinet heeft in ieder geval een zeer bekwame leider. Prof Zijlstra wordt door zeer velen beschouwd als de knapste econoom van ons land met een elfjarige ervaring als minister van Economische Zaken en Financiën. De taak van dit kabinet is allereerst ver vroegde verkiezingen uit te schrijven, de Tweede Kamer te ontbinden en vooral de Rijksbegroting-1967 af te han delen. Daarin zullen uiteraard de nodi ge wijzigingen moeten worden aange bracht. Met name de V.V.D. en de C.H. U. staan erop o.i. zeer terecht dat de uitgaven worden getemperd terwijl de A.R.P. erop aandringt de dekking solider te maken. Het kabinet, met name prof. Zijlstra, die behalve premier ook minister van Financiën werd, zal dus deze week hard moeten werken om met gewijzigde voorstellen te komen. Het zal de be groting moeten „uitkammen" daar zal wel niet veel van terechtkomen de inkomsten verbeteren en het loon- probleem voor 1967 in hoogste instantie moeten behandelen. Bovendien zal het maatregelen moeten treffen tegen de achteruitgang van de conjunctuur, want die kan men geen 5 of 6 maanden laten doorzieken. Er is dus werk aan de win kel. We hopen, dat prof. Zijlstra met zijn team zonder nieuwe conflicten met de Kamer (dan zou onze regeringsma chine immers helemaal vastlopen) zijn interim-periode vlot zal doorkomen, dat hij daarna het presidentschap van de Ned. Bank zal kunnen aanvaarden en dat we na de verkiezingen een kabinet krijgen dat zich niet te buiten gaat aan progressivistische experimenten. Een tweede kabinet a la Cals hopen we nimmer te zien verschijnen. Dezer dagen is de hekkotter GO 8 „Eben-Haëzer" die in opdracht van de firma A. Reedert te Goedereede op de Scheepswerven D. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn werd gebouwd, te water gelaten. De GO 8 is met afmetingen van 25.00 X 6.50 X 3.30 m. het grootste schip beneden de 80 brt, dat tot nog toe werd gebouwd. Het wordt voortbewogen door een 6D6HD Industriemotor van 510 PK bij t.p.m., reductie 2 1. De vierblad bronzen schroef draait in een Hodi straalbuis. Het visruim heeft een inhoud van 70 m3 en is voorzien van een Sabroe-koelinstallatie. Het schip krijgt een Seffle elektrisch hydrauli sche stuurmachine. Het is bovendien bestuurbaar door middel van twee ko lommen, terwijl de motor bediend kan worden door twee telegrafen. De firma P. Maaskant Zonen te Bruinisse levert een van de brug be- dienbare pneumatische vierkopslier. Voor de elektrische installatie zorgt de firma Van Duyvenbode te Katwijk aan Zee. Tot de verdere uitrusting behoren twee elektrische penlijnlieren, een elektrische dekwaspomp, een elektri sche olietrimpomp en een 30 PK Lis- ter havenset met 15 KW dynamo. Het schip is uitwendig gestaalstraald en voorzien van een roestwerende zinkverflaag. De heer G. A. J. Opstelten zal per 1 dec. a.s. op medisch advies zijn werk als kassier van de Coöp Boeren leenbank te Nieuwe Tonge neerleggen. De heer Opstelten, in 1899 te Aalst in de Bommelerwaard geboren kwam in 1936 naar Middelharnis als corres pondent van het dagblad „de Rotter dammer". In 1938 werd hij benoemd tot kassier te Nieuwe Tonge. Sindsdien heeft de Bank een grote bloei meege maakt; de waardering voor dhr. Op stelten werd duidelijk gedemonstreerd toen hij op maandag 1 juli 1963 zijn zilveren jubileum herdacht. De f am. Opstelten zal nog enige tijd in de hui dige kassiers woning blijven wonen. Als opvolger van dhr. Opstelten is benoemd de heer J. A. de Reus te Lopik (foto onder) Dhr. de Reus is vanaf 1954 werkzaam geweest bij enkele plaatse lijke Raiffeisenbanken; sinds twee jaar is hij in dienst bij de Centrale Bank, speciaal als vervanger van kassiers bij ziekte en vakanties. Als we ons oor goed te luisteren heb ben gelegd is het brandweerkorps te Ouddorp een nieuw onderkomen in het vooruitzicht gesteld. Enkele lokalen in de leeggekomen Christelijke Lagere School aan de Hofdijkseweg zouden als manschappenverblijf en garage voor een of meer spuiten kurmen worden in gericht. Wanneer de plannen zijn goed gekeurd hopen we hierover meer bij zonderheden te kunnen verstrekken. Tijdens de oriëntatierit die het ge meentebestuur op 10 nov. maakte, is de gebrekkige huisvesting van Oud- dorps brandweer wel schril afgestoken tegenover de kazernes in Goeree en Stellendam. De foto laat een hoekje van de brandweerkamer in de gemeenteto- ren te Ouddorp zien. De ruimte is maar klein maar de sfeer wordt hoog gepre zen! Met platen borden en twee oude lampen is de kamer, de vroegere ge vangenkamer voor licht gestraften, wat leefbaar gemaakt; een betere lokaliteit voor de manschappen is echter hard nodig. Om deze kamer te bereiken jnoet men een steile trap beklimmen en een vloerluik openen. De kamer werd plm. 19 jaar geleden door de brandweerlie den zelf ingericht en mogelijk zal de 20 jaar wel vol worden gemaakt. Ook de stallingsruimte voor de brand weerwagen is „benard". De garage past de auto als een goed maatkostuum! De parate brandweer van Ouddorp ver dient en krijgt straks beter. schitterend bezit voor altijd! Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Verkiezingen op 15 februari Het valt te verwachten dat heden vrijdag het Koninklijk besluit tot ont binding van de Tweede Kamer zal worden gepubliceerd en dat tevens in de Staatscourant het advies van de ministerraad aan het Staatshoofd tot de ontbinding zal worden openbaar ge maakt. Indien dit zo is, zal de kandidaatstel ling voor de Tweede Kamer plaats moeten hebben op dinsdag 3 januari 1967 en zullen de verkiezingen op 15 februari worden gehouden. NAAR DE MIDDELHPRNIS-TEL:Z328 Wij zijn gewoon klare taal te schrijven, maar nu schrokken we toch even Wat zegt me nou? V kent iemand die nog geen abonnee van „Eilanden-nieuws" is en die daar door al dat nieuws en die inte ressante artikelen en aanbiedin gen in de advertenties mist? Of leest hij de krant bij Maak hem dan gauw abonnee, dat lukt U best! Zegt U maar dat hij tot 1 jan. 1967 de krant gratis krijgt of stopt U „Eilanden-nieuws" uiteraard na lezing eens bij hem in de bus. Eigenlijk wel een mooi geschenk, een jaarabonne ment op „Eilanden-nieuws". Van zaterdag 25 november v.m. 12 uur tot maandag 27 november v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, tel. 01876- 224. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, teL 0l'877-281, Dirksland. THOLEN Zondogsdienst artsen. Zondag 26 no vember hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dokter de Looze, tel. 01667- 400, Oud Vossemeer. Wij hebben het in Nederland lang moeten doen met drie veeslagen, n.l. de zwartbonten, roodbonten en blaar koppen. Er waren nog enkele stallen met zogenaamde Lakenvelders, dieren met een zwarte voor- en achterstand, doch witte buik, ribben rug en lenden- partij. De stedeling zal deze dieren veelal voor zwartbonten verslijten. De uit Duitsland ingevoerde Jersey- koeien zijn voor Nederlandse begrippen nogal klein en hebben een vale, grijs- bruine kleur. De echte Jerseys geven van 35000 kg melk met een hoog vet gehalte, namelijk van 67%. De Hollandse koeien laten het ge middeld bij ongeveer 4%. Of de Jersey het zal „doen" in Nederland is de vraag; mogelijk biedt het houden van deze licht-gewicht koeien perspectie ven op de lagere, venige weiden, die door zware koeien gemakkelijk wor den stukgetrapt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1