Raad Goedereede trekt ten strijde tegen volksvijand no. 1 et huidige partijsysteem Bitmchiletten Bij liet 40-jarig jubileum van diir. E. van Zielst te Nieuwe Tonge Waarom voor de Statenvertaiing Plaatseiijic nieuws 60 woningen in Stellendam Afscheid dlir. Joli. Tanis jaargang Dinsdag 15 november 1966 No. 3536 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEatDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ijoestdronk in tabletvorrn.95ct Brtllant- van Andel KERKNIEUWS maar voor enkele raadsleden ontbrak de logica nul woningen in Ouddorp, nul in Goedereede Forse autobotsing op de Grevelingendam PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHAENIS gedacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsd^k rel (01870) 26 20, na 6 uur 's avonds TeL 20 20 m Giro 167030 Venehijnt tuieentaal per week: dinsdag- en vtydagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,7B PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bt] contract speciaal tarief. 3 -" Ons huidige politieke partijbestel t zich ontwiklceld tot wat het nu is een periode van ruim een eeuw. In tijd liep het liberalisme terug van opermachtige tot een tweederangs- ij. De Conservatieven verdwenen ■el. De A.R.P., klein begonnen, had er Kuyper en Colijn haar hoogte- t, maar is na 1945 gestadig achter- gegaan en hoewel nog invloedrijk, naar het tweede plan teruggedron- De C.H.U. is ongeveer stabiel ge ven en behoort nog steeds tot de ddenpartijen. De K.V.P. werd, dank de evenredige vertegenwoordiging en eenheid der R.K., vooral in stand ouden door de macht van het epis- paat, de machtigste partij van het d en zonder haar regeert geen enkel binet, omdat zij de sleutelpositie in- uit. Het socialisme nam sedert 1900 ds in aanhang toe en bereikte in i zijn hoogtepunt met bijna SS'/o van stemmen. Mede door de P.S.P. is t sedert dien op zijn retour, maar het voorlopig nog wel de tweede par- Globaal genomen kan men zeggen, t onze politieke structuur thans zo- g is, dat ze steunt op vier pijlers: r.k. met 30Vo aanhang, de socialis- he met 25%, de prot. chr. met 20% en de liberale met 10%. De ■t wordt gevormd door de kleine par- Vergeleken met andere Europese lan- n en de Verenigde Staten heeft ons d een afwijkende partij indeling. Er bij ons een grotere geestelijke ver- eidenheid. Wat de geestelijke stro- 'ngen betreft is ons volk verdeeld in lïinisten (in ruime zin genomen), ïïis-katholieken en humanisten. De rotestantse' sector is kerkelijk ver- Id en de humanistische naar sociaal- ndmische opvattingen. Daardoor ont- nd op politiek terrein een heel com- lex van grote en kleine partijen, waar- T het bestaan van een twee- of drie- rtijenbestel een onmogelijkheid werd. Het specifieke van het Nederlandse "Isel is de aanwezigheid van z.g. con- ionele partijen, die in principe een sdienstige c.q. kerkelijke basis heb- n. De K.V.P. is tot dusver een zuivere trkelijke partij, zowel wat de kiezers treft als in haar relatie tot het epis- Bpaat, hoeWel de invloed van het kitste steeds geringer wordt i.v.m. de ancipati'evan het lekenelement. De iR,P. en de C.H.U. we beperken te tot de vijf grote partijen, omdat k de dienst uitmaken bij de vorming tan kabinetten zijn geen kerkelijke (Jrtijen als zodanig, omdat ze niet for- leel aan' eèn kerk gebonden zijn, al fetaat de A.R.P. voor ruim 70% uit peformeerden en de C.H.U. voor 95% i liervormden. Het zijn wel partijen I religieuze grondslag, maar formeel «et gebonden aan een kerkelijke belij- lenis, zodat de naam „confessionele lartijen" (confessie belijdenis) voor ta eigenlijk niet juist is. Roomse partijen als zodanig bestaan wel in andere landen zoals België, Wië en Oostenrijk, maar prot. chris- lijke treft men alleen in Nederland ill. De belijdende protestanten alders itamen verdeeld over liberale en so- Blistische partijen en zoals in West- Jiiitsland ook veel op de Chr. Dem. waarin roomsen en protestanten amenwerken. Zo zijn er in Engeland tehts de Conservatieven, de Liberalen a de Labour Party (soc.) en in de V.S. 't Democraten en de Republikeinen. 'e hebben hier dus wel een uitzonder spartijenstelsel n.l. van confessionele 11 niet - confessionele partijen, een in- Hing, die steeds een doorn in het oog 'geweest van liberalen en socialisten. Die erkennen principieel zulk een sy- i niet, omdat ze godsdienst en kerk ■leen van persoonlijke waarde achten, *ar niet van politiek belang in deze dat ze de verhoudingen moeten be ssen. Daarom zijn deze partijen JWstanders van de „doorbraak" d.w.z. «doorbreken van de principiële anti- *se (tegenstelling) tussen de christe- •e en de andere partijen; .zij achten heerste niet reëel voor de politiek en *en een andere scheidslijn n.l. die ï'n progressief en conservatief of an- ''s gezegd dirigistisch of anti-diri- stisch. De christelijke partijen menen, (at wereldbeschouwelijke beginselen "ïslaggevend moeten zijn ook voor de itiek en niet sociaal-economische op- Wingen. Om zulk een doorbraak te bereiken *W in 1946 de S.D.A.P. opgeheven en *i fusie aangegaan met de vooroor- tee Vrijzinnig- en Christen-Democra- *ii, waarbij ook een gering aantal r.k. Ptotestanten uit de christelijke par toetrad. Die doorbraak is prak- mislukt, zodat ons huidig partij- 'elsel nog steeds gebaseerd isop de *lieiding tussen religieuze en als '"'ij, niet als personen niet-religi- "^e groepen. We hopen later nog op scheidslijnen terug te komen. "e oorzaak van het ontstaan in ons ^J^ van een partijstelsel op levensbe- "jOouwelijke grondslag is voor wat de betreft grotendeels gelegen in het ^6ven naar politieke emancipatie (ge- rechten) van deze groep na een ^iwenlange achteruitzetting (sedert de 16e eeuw). Voor de r.k. en de protes tanten samen komt daar als verdere oorzaak bij de noodzaak van de school strijd, n.l. de politieke strijd om de ge lijkberechtiging van openbare en bij zondere scholen. Toen zowel de eman cipatie der r.k. als de schoolstrijd ge wonnen waren, bleef echter de opvat ting van de confessionele partijen, dat de geestelijke basis ervan een ïslijvend bestaan impliceerde. De politieke verhoudingen in ons land liggen zo, dat geen enkele partij de volstrekte meerderheid bezit en der halve ook niet zelfstandig een rege ring kan vormen zoals in Engeland en de V.S. het geval is. Men kan dit be treuren omdat het alternatief daarvan is, dat er steeds compromis-politiek moet worden gevoerd, maar een homo geen bewind van socialisten of rooms katholieken is ook niet alles. De conse quentie van de Nederlandse situatie is, dat er altijd samenwerking nodig is van twee of meer partijen, een z.g. coalitie. Vroeger hebben er vaste coalities be staan, die gedurende een bepaalde pe riode de politiek beheersten, voorname lijk omdat er ondanks de verschillen tussen de partners op bepaalde punten een gelijkgerichte politiek bestond. Zo waren van 1848 tot 1870 de liberalen en de r.k. gecoaliseerd i.v.m, hun ongeveer gelijkgerichte visie op de grondwet van 1848 en de roomse emancipatie. Om streeks 1880 veranderde de situatie i.v. m. de steeds meer actueel wordende schoolstrijd, waarin zowel de A.R.P. als de R.K. zeer scherp tegenover de libe ralen kwamen te staan, die fervente voorstanders waren van de openbare school. Deze strijd duurde tot 1917 en eindigde met de z.g. gelijkstelling. In die tijd kwam ook een eind aan het districtenstelsel en de invoering van de evenredige vertegenwoordiging werd een feit. Daardoor waren geen stem buscoalities meer nodig d.w.z. men be hoefde bij de verkiezingen niet meer samen te werken. De band verslapte dus ondanks de eenheid van christelijk beginsel zo zag men immers de coa litie en toen in 1925 de C.H.U. voor de motie-Kersten stemde om een eind te maken aan het gezantschap bij de Paus .stierf deze coalitie een langzame dood. Daarna is er geen vaste samen werking meer geweest. De samenstel ling van de kabinetten hing af van ge ringe wijzigingen in de stembusuitsla gen en incidentele overwegingen. Alle kabinetten tussen de twee wereldoor logen waren samengesteld uit r.k., a.r., c.h. en één of meer, al of niet partijloze liberalen, uitgezonderd het vijfde kabi- net-Colijn, dat geen roomsen bevatte en zich daarom slechts 16 dagen kon hand haven (25 juli 10 aug. 1939). In de naoorlogse periode, die nu 21 jaar heeft geduurd, zijn er tien kabinet ten geweest, zodat ze een gemiddelde levensduur van ongeveer twee jaar heb ben gehad. Volgens art. 95 van de Grondwet wor den de leden van de Tweede Kamer voor vier jaar gekozen. Sedert de be vrijding zijn er zes Kamerverkiezingen geweest, dus uit één en ander blijkt, dat onze met veel moeite in elkaar ge zette kabinetten hun normale periode lang niet altijd uitdienen. Dat is slechts het geval geweest met het tweede ka- binet-Drees (1952 - 1956) en met het kabinet-De Quay (1959-1963). Het blijkt dus zeer moeilijk voor een kabinet een parlementaire periode vol te maken vanwege de vele gevaren, die het per manent bedreigen. Daarbij komt, dat het eveneens een hele toer en een lang- sohitterend bezit voor altijd I Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 170 Rotterdam durige geschiedenis is om een nieuw kabinet, dat een redelijke levensduur heeft, in elkaar te zetten. De structuur van ons partijwezen is dus wel erg ingewikkeld. In de V.S. en Engeland, waar slechts enkele partijen zijn is het vormen van een regering veel gemakkelijker. Daar is het, al naar de stembus uitvalt, stuivertje wisselen. Wanneer echter de meerderheid van de winnende partij erg klein is, komen er ook moeilijkheden. In Engeland heeft Wilson een jaar lang moeten regeren bij de gratie van een kleine groep libe ralen en het kabinet-Erhard in West- Duitsland idem. Bij ons, waar vijf groe pen in aanmerking komen voor deelna me aan een regering, is het uiteraard nog veel gecompliceerder. Bij een ka- binets-formatie moet eerst uitgemaakt worden welke partijen eraan zullen deelnemen. Daarbij speelt de uitslag van de Kamerverkiezing een rol, maar de stembusverschuivingen zijn tot 1966 zo gering geweest, dat deze norm toch eigenlijk weinig reëel is. Men kan moei lijk verlangen, dat een stijging of da ling met b.v. 2% voor een partij beslist of ze al dan niet in het kabinet zitting zal nemen. Dan zou immers het „vlot tend" gedeelte van ons kiezerscorps het beleid bepalen en niet de blijvende hoofdmacht van de partijen. Het komt ook voor, dat partijen om bijzondere redenen weigerten in een kabinet zitting te nemen of er gedurende de rit uit stappen. Dit geldt niet voor de K.V.P., die altijd meedoet (uitgezonderd in 1939). Zij kan dus het „blijvend gedeel te" in iedere regering worden genoemd. Wat de andere partijen betreft, de A.R.P. heeft van 1945 tot 1952 in geen enkel kabinet zitting willen nemen van wege de Indonesische kwestie. Daarna heeft ze steeds meegedaan. Van 1946 tot 1948 was er een tweepartij enkabi- net van K.V.P. en P.v.d.A., maar dit beviel de eerste niet en zo mochten in 1948 ook de V.V.D. en de C.H.U. mee doen. Bij het tweede kabinet-Drees (1952- 1956) en ook bij het derde (1956-1958) stond de V.V.D. er weer buiten. In 1956 had de P.v.d.A. een grote stembusover winning behaald (32,7%), maar bij de Statenverkiezingen van 1958 zakte ze plotseling tot 28,7 en toen trad zij uit. Tot 1956 bleef ze oppositiepartij. Verle den jaar kwam er door de omroep- kwestie weer verandering: de socialis ten traden toe tot het kabinet-Cals, maar de C.H.U. en de V.V.D. bleven er buiten. Deze radicale koersverandering geschiedde zonder verkiezingen en was alzo een weinig democratische verto ning. De opeenvolging der kabinetten ver toont dus, wat hun samenstelling be treft, een kaleidoscopisch beeld: de kleuren veranderen voortdurend. Elke kabinetsformatie is een hopeloos inge wikkelde puzzel; vandaar dat die van 1956 in totaal 121 dagen duurde (Drees) en die van 196.3; het tot 70 bracht (Ma- rijnen). De structuur van ons partijbe stel is daar voor een groot deel de oor zaak van. OPENBARE BIJEENKOMST: Nogmaals vestigen wij de aandacht op de hedenavond in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis te houden open bare bijeenkomst waar ds. J. P. Ver kade te Nieuwe Tonge zal spreken over het onderwerp: „Waarom voor de Sta tenvertaling". De avond die om half acht begint is belegd door de streek- commissie tot handhaving van de Sta tenvertaling. Geïnteresseerden zijn har telijk welkom. WERKBEZOEK VAN MR. VAN AARTSEN AAN KRUININGEN EN RILLAND BATH Op vrijdag 18 november a.s. hoopt de commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland in de morgenuren een werkbezoek te brengen aan de gemeen te Rilland Bath en des namiddags aan Kruiningen resp. om half 10 en om 2.30 uur. Ingezetenen, verenigingen e.d. die zich daarvoor bij de burgemeester heb ben aangemeld, zullen dan worden ont vangen. Na de besprekingen wordt met de gemeente-besturen vergadert. Door beide plaatsen wordt een rondrit ge maakt. De vlaggen uit op die dag! Afscheid Prof. Dr. C. v. d. Woude Dr. C. van der Woude, geboren in 1896, die van 1960 tot 15 september 1966 hoogleraar in de algemene en vader landse kerkgeschiedenis en het kerk recht is geweest aan de Theologische hogeschool der Gereformeerde kerken te Kampen (Oudestraat), heeft zijn af scheidscollege gegeven. Het was geti teld. Het beginsel van de collegialiteit bij Calvijn en het tweede Vaticaanse concilie. MIDDELHARNIS Dankdag. De dankdag in de Geref. Gemeente alhier is bepaald op woens dag 23 nov., waar ds. G. Mouw om 10, 3 en 7.30 uur zal voorgaan. MAN LAG ERNSTIG GEWOND OP DE WEG Dhr. W. Roos, hulpsluiswachter aan het Havenhoofd te Middelharnis heeft gistermorgen maandag even na zeven uur nabij de aan de loswal van de Rijkshaven geplaatste installatie waarmee bietenmonsters worden ge trokken, de 55 jarige Aren Jordaan uit Middelharnis bewusteloos liggend.op de weg aangetroffen. Dhr. Jordaan werd levensgevaarlijk gewond naar het zie kenhuis overgebracht. Hij had zich per brommer naar zijn werk bü de instal latie begeven. Voor hij daar arriveerde had een collega de beide dubbele hek ken waarmee in het week-end het ter rein rondom de installatie wordt afge sloten geopend. Dhr. Jordaan had de gewoonte om 's morgens eerst te kijken of er een schip te laden was; hij reed daarom ook nu de installatie voorbij. Toen hij het tweede hek passeerde waarvan na en misschien ook voor het gebeurde een der helften gedeeltelijk over de weg hing is hij vermoedelijk de macht over het stuur verloren. De politie heeft daarom gezocht naar be schadigingen op het hek. Ook lijkt het niet uitgesloten dat dhr. Jordaan met zijn voorwiel op de uit het midden van het wegdek stekende buis is gekomen. Hij lag 9 meter voorbij het hek, de om geving is goed verlicht. OUDE TONGE Dankdienst. Op woensdag 23 nov. a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk des n.m. 7.30 uur een dankdienst gehouden worden. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. J. Vroegindeweij van Gouds waard, (dankstondcollecte). In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken, 5 schepen met sui kerbieten, inhoud 1095 ton bestemd voor de suikerfabriek Dinteloord, In ons j.l. vrijdagnummer namen we verslag op van de huldiging door de Nieuwe Tongse bevolking van de heer E. van Zielst, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als postbesteller te Nieuwe Tonge. Bovenstaande foto laat het hoogtepunt van de huldiging zien; dhr. Van Zielst geheel links kreeg een nieuwe fiets en een prachtig gasfornuis aangeboden. Het voorstel dat aanleiding gaf tot het bijeenroepen van de gistermiddag maandag gehouden spoedeisende ver gadering te Goedereede, n.l. het aan vragen van een voorschot a 1.640. 000,als stichtings kosten voor de bouw van 60 woningwetwoningen in het uitbreidingsplan „den Aanwas" te Stellendam is enkele raadsleden uit de overige woonkernen ietwat zwaar op de maag gevallen. Op 16 dec. 1965 werd dit besluit reeds door de raad van de voormalige gemeente Stellendam ge nomen miaar zo zeiden B. en W. in het prae-advies dit raadsbe sluit behoeft formaliteitshalve alsnog bekrachtiging door uw college. Desge vraagd stelde de voorz. burg. Smith concreet dat een spreiding over de woonkernen van dit contingent abso luut uitgesloten is; spr. maande de raad niet te doen ,aan „dorpisme" waar uit resulteerde dat de raad zij het met de stemmen van de heren Brugge- man, Komtebedde en G. Tanis tegen in het offensief gaat tegen volksvijand nr. 1, de woningnood. Dhr. Santifort richtte de aandacht op de woonruimte behoefte in Ouddorp. „Het is fijn als je een contingent krijgt toegewezen maar ik had het „interes sant" gevonden als daarvan wat wonin gen op de Horrelshoogte werden ge bouwd; in Ouddorp staan er veel meer op de Ujst van woningzoekenden dan in Stellendam" vergeleek hij. Dhr. de Jong zei eveneens een sprei ding voor te staan maar zo dat niet mogelijk zou zijn zou hij zijn stem niet onthouden. Voor dhr. Snijder was het een klare zaak; hij wees op de morele plicht van de raad de eerder door de oude raden op democratische wijze genomen beslui ten te bekrachtigen en uit te voeren. Overigens vroeg dhr. Snijder zich het „waarom" van bekrachtiging van dit reeds genomen besluit af. Hoe wenselijk dhr. Grin wis het ook vond dat ook in de woonkernen Oud dorp en Goeree woningen worden ge bouwd, hij begreep dat dit contingent niet kan worden gespreid. Hij vroeg als gulden middenweg naar de mo gelijkheid dat woningzoekenden uit Goeree en Ouddorp die vrijwillig zich in Stellendam willen vestigen daar voor een woning in aanmerking komen. Ook dlir. Joh. Tanis stond een sprei ding voor. Hij vroeg zich af of het aan vaarden van dit contingent van invloed zal zijn op een latere toewijzing voor de gemeente Goedereede. Alles of niks. „Alles of niks" concludeerde dhr. Komtebedde; het verwonderde spreker dat er in het voorstel niet gesproken wordt over de bouwstroom en ook had hy vernomen dat andere gemeenten al wel in de verschillende kernen bouwen. „Een zwaartepunt zoals dat in mijn zittings-periode niet is voorgevallen" zo zag dhr. J. Bruggeman het voorstel. Hij meende dat Stellendam het contin gent niet dringend nodig heeft; van het winkel-centrum in Stellendam en van de particuliere bouw de Blok en Tieleman was zo betoogde de heer Bruggeman niet zo veel terecht ge komen en voorts vroeg hij zich af of de realisering van het zwembad in Stellendam nu wel zo verantwoord is geweest. Dhr. Bruggeman schilderde voor Goeree een somber toekomstbeeld; „de dorpskern Goeree is leeg, er schie ten alleen ouden van dagen en kleine kinderen over; de kern loopt leeg omdat er alleen op Stellendam gebouwd kan worden ondanks de erfenis die op de begroting staat. „Mijns inziens is het uitbreidingsplan „de Nieuwe Oostdijk" (woonkern Goeree) nu aan de beurt" betoogde dhr. Bruggeman. „Wat is er niet gebeurd over de vis serij school en wat is het resultaat? slechts één leerling van Stellendam; wij zijn verplicht een en ander een halt toe te roepen!" Gaan wij met dit voor stel accoord dan worden Ouddorp en Goedereede voor een jaar of drie over geslagen" waarschuwde dhr. Brugge man; hij zou regerend volgens eer en geweten zijn stem aan het voor stel onthouden. Helaas.. „Helaas heeft noch Ouddorp noch Goeree bouwrijpe grond", klonk het uit de mond van dhr. L. Visser. „Als we nee zeggen, hebben we niets" en spr. wilde daarom in Stellendam het con tingent verwezenlijken; later komen dan de andere kernen aan de beurt. De heer Visser zei ook liever nu nog in de raad van Stellendam te zitten, maar de samenvoeging is van hogerhand opge legd; „het is niet anders." N.a.v. de door dhr. Bruggeman ge maakte aanmerkingen op Stellendam, wees dhr. Visser op het kampeerterrein te Goedereede, dat z.i. nooit bevolkt zal worden omdat noch de bodem noch de ligging geschikt is. „Elk dorp heeft wel een plaatsje dat niet goed tot zijn recht komt," vergeleek dhr. Visser. De raad van Stellendam dacht destijds de bouw in de buurt van het winkelcentrum, zo dat dat ook beter tot zijn recht zal ko men." Volgende spreker was dhr. G. Tanis: „Als ze verdeeld worden zeg ik „ja", zo niet dan zeg ik „nee" I „Als u de woningnood beschouwt als volksvijand no. 1 dan kunt u geen „nee" zeggen", stelde mevr. Grinwis-Blok daar tegenover. Antwoord van de voorzitter. De voorz. wees aan dat alle in de voormalige gemeenten genomen beslui ten door de nieuwe raad zijn bekrach tigd en uit dien hoofde meende hij dat ook het onderhavige voorstel bekrach tigd dient te worden. N.a.v. de vraag van dhr. Snijder aan gaande het „formaliteitshalve" zei de voorz. dat B. en W. vermoedden dat de bouw aanleiding zou hebben gege ven tot het stellen van vragen; om te voorkomen dat „haken en ogen" zouden ontstaan hebben zij het de nieuwe raad voorgelegd om de beslissing duidelijk en zuiver te stellen. De voorz. maakte bekend dat de gemeente 150 woning zoekenden telt en het is z.i. zaak hier aan iets te doen met alle middelen die hiertoe ten dienste staan. Spr. stelde concreet dat geen splitsing mogelijk is omdat daarvoor te veel investeringen in de plankosten zijn gemaakt. Spreker vroeg met het oog op de woningnood dit besluit te bekrachtigen, waarbij hij toezegde dat B. en W. volgaarne reke ning zullen houden met de gemaakte opmerkingen. Spr. wees ook op de ko mende bouwstroom; op Plakkee is kor telings een bouwteam gevormd; ge tracht wordt via de deelnemende ge meenten te komen tot een uniform bouwplan; de ontwikkeling van de volkswoningbouw gaat duidelijk in die richting. Het onderhavige bouwplan is niet in de bouwstroom begrepen. De woningzoekenden. Tot dhr. Grinwis die de betreffende vraag stelde verklaarde de voorz. dat de woningzoekenden in Stellendam niet voorgetrokken worden bij woningzoe kenden in de overige kernen. Spr. zei te vertrouwen op een objectief advies van de woonruimte-adviescommissie; „ieders behoefte speelt een absoluut gelijke rol." Nogmaals maande de voorz. door de bouw van dit contingent aan volksvij and no. 1 een duidelijke slag toe te brengen. Het gaat aldus de voorz. niet aan om vergelijkingen tussen de dorpskernen te treffen, zoals door dhr. Bruggeman en Visser even gedemon streerd. Hij hoopte dat de raad voor „dorpisme" bewaard blijft. „Dhr. Bruggeman betrad dat pad; het hoeft geen motief te zijn ergens zijn stem aan te onthouden" voerde de heer Visser aan. „We draaien de klok niet meer terug" hoopte de voorz. Bij stemming waren de heren G. Ta nis, J. Komtebedde en J. Bruggeman tegen. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van dhr. Joh. Tanis (S.G.P.), die om persoonlijke re denen voor het raadslidmaatschap be dankt heeft. „Wij respecteren uw be sluit maar het spijt ons ook" bekende de voorz. Hij meende dat het werk dat wacht o.m. het vaststellen van een politieverordening precies in de lijn van dhr. Tanis ligt, en gaarne zou daar bij van de bekwaamheden van de heer Tanis gebruik gemaakt zijn. Mede na mens de raad bracht de voorz. dhr. Ta nis dank voor wat hij in de raad heeft gedaan. Ook betuigde de voorz. zijn respect voor het principiële geluid dat dhr. Tanis liet horen, waardoor hij soms een duidelijk „nee" durfde laten horen. „U was een voorbeeld voor uw opvolger en voor ons allen; wij wensen u alle goeds en bovenal Gods onmisbare zegen toe", zo besloot de voorz., waarna de vergadering werd beëindigd. De heer M. Aleman te Ouddorp, die als opvolger van de heer Joh. Tanis als raadslid zal worden toegelaten. Zaterdagavond plm. 11.00 uur ge beurde op de Grevelingendam nabij de Oostkop waar het verkeer van de pa rallelweg zich op de autoweg kan be geven een vrij ernstige autobotsing. Een persoon werd in het ziekenhuis te Zierikzee opgenomen. Vanaf de parallelweg wilde de 20- jarige M. W. uit Zierikzee komend uit Oude Tonge met zijn V.W. met twee passagiers de snelweg kruisen. Hij deed dit op het moment dat uit de rich ting Bruinisse een personenauto nader de, bestuurd door de 20-jarige v. d. W. uit Zuid Beijerland, die nog 4 vrienden in zijn wagen had. Bij de botsing werd de V.W.-bestuurder M. W. zodanig ge wond dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen. De bestuurder van de auto uit Zuid- Beijerland kreeg een verstuikte enkel; zijn passagiers kwamen er goed af. De doktoren uit Bruinisse en Oude Tonge verleenden eerste hulp; het ongeluk gebeurde n.l. dicht bij de grens tussen Oude Tonge en Bruinisse. De politie uit Bruinisse was tot diep in de nacht met dit grensconflict bezig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1