Historie der partijen 37.50 Meditatie Horlogerie Tieleman Dirksland nam nieuwe zaak In qebrulk F^C. KORTEHEG a ZOON Architectenbureau H. P. Etman jaargang Vrijdag 11 november 1966 No. 3535 CHR. STREEEBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUDD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN EEN RIANTE BUNGALOW v.a. f 40.000 J Retraite. Jongensjasje in een "flausch" kwaliteit, heerlijk warm capiton gevoerd. In flessegroen, marine en grijs maat 140 Burg. Bos verrichtte de officiële opening Fruitmanden en Fruitnakjes «De Fruitcentrale' Ff^ -■str- -~: pBINS HENBBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Uedactle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SonunelsdtJk leL (01870) 26 2S, na 6 uur 's avonda TeL 20 2B t-i Giro 167030 Venchynt ttceemaal per week: dinsdag en vrydagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,78 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BH contract speciaal tarief. (2) Ons huidige stelsel van partijen heeft lange periode van ontwikkeling r zich. Het begin ligt in de 19e •0. Pas na de totstandkoming van grondwetsherziening van 1848 kon partijwezen zich vrij gaan ontplooi- omdat in dat jaar een eind werd aakt aan het persoonlijk regiem de koning, dat met name door em I zo intensief was beoefend. [oen werd n.l. de bepaling opgenomen, nog altijd de basis vormt van onze institutioneel-parlementaire monar- ie: „De Koning is onschendbaar; de listers zijn verantwoordelijk." (art. G.W.). Deze verantwoordelijkheid Lens de Staten-Generaal impliceerde, |j)t het parlement zeer grote bevoegd- leden kreeg en dat het voortbestaan 111 een kabinet afhing van de volks- lertegBawoordiging. De geestelijke va- fcr van deze vernieuwde Grondwet, de ierale staatsman Thorbecke, zorgde Ij daarom voor, dat de leden van de 3 Kamer voortaan rechtstreeks Iwden worden gekozen door de kie- [trs. Het kiesrecht was aanvankelijk dg wel zeer beperkt, maar het werd Ijngzaam aan steeds meer uitgebreid, kdat pas in 1917 onder Cort van der kinden een nieuwe zeer belangrijke Serziening van de Grondwet tot stand jivam, waarin het algemeen kiesrechts SI de evenredige vertegenwoordiging taren opgenomen. Met de uitbreiding van het kiesrecht jerd de noodzaak van partijvorming iteeds duidelijker. Aanvankelijk waren ir slechts politieke stromingen, met na- se de liberale en de conservatieve, jiaar er kwamen ook rooms-katholieke m protestants-chistelijke. Van georga niseerde partijen was toen nog geen sprake, zodat de Kamerleden nogal in- iiridualistisch optraden. Het was toen ie tijd van het oppermachtig liberalis- dat in 1894 zijn top bereikte met jl van de 100 zetels. Zo hadden ook de tmservatieven, speciaal in de vijftiger (11 zestiger jaren van de vorige eeuw m grote invloed, maar na 1866 ging iet daarmee snel bergafwaarts en in 1886 verdween de laatste van dit soort Mohikanen uit het parlement. De libe- ale partij zonk al spoedig na haar loogtepuht door innerlijke verdeeldheid sen stuk naar beneden, terwijl ook de lorming van de beroemde coalitie van loomsen en protestanten (Schaepman, Kuyper en Lohman) sterk heeft bijge- Iragen tot de onttroning van het libe- lalisine, dat in 1937 zijn dieptepunt vond met slechts 4 van de 100 zetels, mede veroorzaakt doordat toen vele ieralen op Colijn stemden. Hel liberalisme, dat onder Thorbecke m Kappeyne van de Coppello zo op permachtig was geweest, kwam pas in 1885 tot organisatie in de „Liberale Unie." Het is echter voor een deel het slachtoffer geworden van haar eigen verdeeldheid. Ook toen reeds waren er lechtsen en linksen, behoudenden en i'ooruitstrevenden, welke tegenstelling lich hoofdzakelijk toespitste óp de kwestie van de uitbreiding van het iiesrecht. Zo was aanvankelijk de be kende Sam van Houten zeer progressief wr die tijd, maar in 1903 schreef hij: «Wij hebben de plutocratie (regering ïer geldmannen) niet gebroken om de pauperocratie (regering der armen) te tójgen." In 1894 kwam er een scheu- 'ing iri de liberale partij en traden de ig. Oud- of Vry-Uberalen eruit. In 1892 BS de Radicale Party onder Mr. Tteub ontstaan, later gecombineerd met linkse liberalen tot de Vrijzinnig- Democratische Bond onder Bos, Mar- itant en Oud, die tenslotte in 1946 op ting in de Partij van de Arbeid. Na de laatste wereldoorlog werd door Stikker weer een liberale partij op- ïericht: de Partg van de Vrijheid. On to aanvoering van Mr. P. J. Oud werd tt in 1948 'de Volkspartij voor Vr^heid 'O Democratie, de huidige V.V.D. Het liberalisme omvat thans ongeveer 10% fan de kiezers. Wat het politieke katholicisme betreft telt het ook lang geduurd alvorens er spralce was van een partijorganisatie. Vele van de R.K. Kamerleden schaar- feti zich in het begin bij de conserva- fcven. In 185S werden ze door de z.g. Aprilbeweging, een protestantse actie 'te de invoering van de Bisschoppe- 'ijlte Hiërarchie in ons land, tot samen werking met de liberalen genoopt, die Wer leiding van Thorbecke hen steun- Maar door de schoolkwestie de *ijd voor de vrijheid van het bijzon- w onderwijs kwam daaraan een *"id. Het was de priester Dr. Schaep- "sn, die aansluiting zocht bij de anti- 'evolutionairen. Pas in 1896 slaagde hij alle roomse Kamerleden te vere ngen op een gemeenschappelijk pro- Sjam, maarhet duurde nog tot 1926 «Vorens er een hechte partij organisatie stand kwam, de R.K. Staatspartij. jsider was in die tijd de priester mgr. "olens. Na de bevrijding was er grote '*warririg onder de r.k. of een eigen ''^ftij wel nodig was, maar tenslotte «verheerste de mening, dat men met inwendig vernieuwde partij onder jjisuwe leiding en met een progressief Program Voort moest gaan. En zo kwam "11945 de KathoUeke Volkspartij (K.V. 1;' tot stand. Slechts een heel kleine ™ep „doorbrekers" sloot zich aan bij P-v.d.A. De na-oorlogse leider werd Pt Romme, later drs. Schmelzer. Sedert 1888 is de R.K. partij gestadig macht gegroeid, eerst via de coalitie, door de evenredige vertegenwoor- ™Sing, zodat ze één van de twee aller- HOUTEN BUNGALOWS v.a. f 22.000,— Wij maken voor serieuze gegadigden gratis een schetsontwerp. Alle inlichtingen en gegevens voor Goeree en Overflakkee e.o. bii ook levering van: A. P. BOM, architect Boomgaardpad 21, tel. (01873) 306 OOLTGENSPLAAT Financiering mogeLyk. loodsen sporthallen schuren zomerhuisjes garage's scholen en zwembaden gebouwen in heel Nederland. Rotterdam >f- Bureau tot rationalisatie van het bouwen Schoonhoven - Krimpen a. d. IJssel - Ooitgensplaat grootste partijen werd. Ze is evenals de A.R.P. en de C.H.U. benevens de S.G.P. en het G.P.V. een confessionele partij d.w.z. een partij, die haar princi piële basis heeft in religieuze beginse len. Van 1901 tot 1918 had ze permanent 25 zetels in de Kamer van 100, daarna door de evenredige vertegenwoordiging ongeveer 30. Na de oorlog schommelde haar percentage kiezers tussen 29 en 32. Komende tot de Prot. Chr. partijen ontmoeten we allereerst de Anti-revo- lutionaire Partq. Zij is als organisatie de oudste van alle partijen. Haar gees telijke vader was Mr. G. Groen van Prinsterer, die de antithese stelde „Te gen de revolutie het Evangelie", terwijl Dr. A. Kuypr haar organisator werd. Zij kwam tot stand in 1879. Hoewel het door Kuyper opgestelde program uni verseel was, domineerden tientallen ja ren lang tot 1917 twee kwesties: de strijd om de vrije Chr. school en haar gelijkstelling met de Openbare èn die van de uitbreiding van het kies recht tot de „kleyne luyden." Doordat de roomsen eveneens voor de bijzondere school en algemeen kiesrecht streden, kwam omstreeks 1880 de coalitie tot stand, waardoor voor het eerst een rechts kabinet kon optreden, dat van Mackay, later gevolgd door die van Kuyper, Heemskerk, Ruys de Beeren- brouck en Colijn. Was aanvankelijk de A.R.P. de enige protestantse partij, daarin is al spoedig verandering geko men. Het protestantisme in ons land vormt n.l. noch theologisch, noch ker kelijk een eenheid en dat werkte door in de politiek. De Doleantie van 1886 bracht scheiding teweeg. In de Her vormde Kerk waren en zijn verschil lende richtingen. De vrijzinnigen stem den uiteraard liberaal, terwijl de ethi- schen en confessionelen het niet met de antithese-politiek eens waren, zodat zij niet A.R. wilden stemmen. De contro verse vrije kerk-volkskerk speelde hier in een grote rol. Daardoor ontstonden de Christlijk-Historische Bond onder leiding van Dr. J. Th. de Visser (1896) en de Bond van Chr. Hist. Kiesvereni gingen in Friesland (Dr. J. Schokking), die de ideeën van Dr. Hoedemaker omtrent art. 36 der Ned. Geloofsbelijde nis voorstond. Dat was in 1898. Enige jaren tevoren, in 1894, ontstond een persoonlijk en politiek conflict tussen Dr. Kuyper en Jhr. Mr. A. F. de Savor- nin Lohman, dat leidde tot de afschei ding van de Vrij-Antirevolutionairen. Deze verenigden zich in 1903 met de Chr. Hist. groep-De Visser tot de Chr. Hist. Partij en in 1908 voegden zich daarbij de Fries-C.H. van Schokking, zodat in dat jaar de Chr. Hist Unie tot stand kwam. De Staatkundig Gereformeerde Partq (S.G.P.) is in 1918 opgericht door Ds. Kersten en in 1948 ontstond in de kring van de „vrijgemaakte gereformeerden" het Gereformeerd Politiek Verbond (G. P.V.). Deze vier protestantse partijen zijn heel sterk gestempeld door kerke- lijk-theologische verschillen: de A.R.P. nieuw-calvinistisch met gereformeerd cachet, de C.H.U. hervormde midden groepen, de S.G.P. kerkelijk gemengd met oud-gereformeerd stempel (dit in theologische zin bedoeld) en het G.P.V. exclusief kerkelijk en theologisch vrij gemaakt. We hopen later nog op deze groeperingen terug te komen. Wat de socialistische partijen betreft, de geschiedenis daarvan is als volgt. Nadat als eerste radicale socialist van 1888 tot 1891 Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer zitting had gehad hij werd anarchist werd in 1894 de Sociaal Democratische Arbeiders Party opgericht (S.D.A.P.), onder leiding van P. J. Troelstra. Zij bracht in 1879 haar eerste twee leden in de Kamer. Dit aantal nam gestadig toe en tussen de twee 'wereldoorlogen schommelde haar zeteltal tussen 20 en 24. Na de be vrijding werd in 1946 de Partij van de Arbeid (P.v.d.A.) opgericht,^ die een fusie was van de S.D.A.P., de 'Vrijz. Demo craten, de Chr. Dem. Unie en een aantal oude C.H. en R.K. In 1909 werd door Wijnkoop e.a. de Soc. Dem. Partij op gericht, die in 1918 werd omgedoopt in Communistische Party. En in 1957 ont-, stond de Pacifistisch Socialistische Par- tö (P.S.P.). De P.v.d.A. begon in 1946 met 28''/o der stemmen en geraakte via haar hoogtepunt in 1956 met bijna 33°/o dit voorjaar op een dieptepunt van 23"/o; de C.P.N., die vóór de oorlog 2 a 3% kreeg, had in 1946 haar toppunt met ll«/o, doch daalde dit jaar tot 2,7. En de P.S.P. kreeg 5»/o. Een buitenbeen in onze politiek is sedert 1963 deBoerenpartq. Zij preten deert ook een beginselpartij te zijn, maar in feite is ze een belangenpartij voor kleine boeren en middenstanders uit land en stad. Onder aanvoering van Koekoek wist zij dit voorjaar 6,7"/o van de stemmen te behalen. Hieronder volgt een schematisch over zicht van onze politieke partijen. Prot. Chr. partyen A. R. P. C. H. U. S. G. P. G. P. V. Rooms-Katholieken. R. K. St. P. K. V. P. Liberalisme. Oud-liberalen Vrijheidsbond P. V. d. Vr\jheid V. V. D. Socialisme. S. D. A. P. P. V. d. A. P. S. P. Communisme. Soc. Dem. Party C. P. Ned. Boerenparty Opgericht 1879 Vrij A.R. 1894 C.H.K.B. 1896 Fr. C.H. 1898 C.H.P. 1903 C.H.U. 1908 1918 1948 1896 1926 1945 1848 1921 1945 1948 1894 1946 1957 1909 1937 1959 Voormannen Groen v. Prinsterer Kuyper Colijn Schouten Roolvink Lohman De Visser Schokking Tilanus Beernink Ds. Kersten Ds. Zandt Ir. van Dis A. Zijlstra Jongeling Schaepman Nolens Aalberse Romme Schmelzer Thorbecke Van Houten Cort V. d. Linden Dresselhuys Stikker Oud Toxopeus Troelstra Albarda Drees Vondeling Lankhorst Wijnkoop De Groot Koekoek Grondslag Calvinisme antithese souv. i. e. kring chr. sociaal Prot. Chr. Herv. midden geen antithese Chr. sociaal Nadere Reform. Art. 36 anti-verzek. anti-coalitie Vrij gem. G.K. antithese Encyclieken chr. sociaal vrijzmnig humanisme vrijere econ. openb. school Marxisme socialisatie anti-monarch. anti-clericaal doorbraak plan-economie anti-milit. republikeins Marx.Leninisme klassenstrijd tegen P.B.O. vrije econ. „Die zich afzondert, tracht naar wat hegeerlijks." (Spr. 18 1) Het moderne leven wordt geken merkt door haast. Niets gaat vlug ge noeg. Men zoekt naar de mogelijkheden om alles nog sneller te doen gebeuren, dan het al gebeurt. Wat heden als een record wordt aangemerkt, is het mor gen niet meer. Wij doen allen mee. Wij grijpen allen de ons geboden gelegenheid om ons werk sneller te kunnen verrichten, ons spoediger te kunnen verplaatsen en het gevolg van dit streven naar snelheid is, dat ook wij hoe langer hoe sneller gaan leven, hoe langer hoe haastiger worden en ten slotte nergens meer tijd voor hebben. Ons hele leven staat in het teken van „haast". Haastig leven doet ons geen tijd meer hebben. Ook geen tijd om ons af te zonderen, om eens een ogenblik ons terug te trekken, te retireren, in retraite (afzondering) te gaan. En het zou voor menigeen zo heilzaam zijn om zich eens af te zonderen en de tijd eens te nemen om „alleen" te zijn. Dit „al leen" zijn zal dan nuttig zijn, als wij onze ziel gaan vragen naar de zin en de betekenis van ons leven, ons stellen voor de vraag: Waarheen vliegen wij? Wie heeft of neemt de tijd om rustig zijn Bijbel ter hand te nemen of een boek, waarin ons nog ziele-voedsel wordt geboden; wie neemt de tijd om rustig zijn knieën te buigen en aan de Heere zijn leven voor te leggen? Is het niet dikwijls zo, dat wij haastig moeten „lezen", haastig moeten bidden en dat er voor afzondering geen tijd meer is. Gods Woord spreekt ons van Elisa, die in zijn opperkamer zich terugtrok en zich afzonderde; van Daniël, die driemaal daags zich boog voor het aan gezicht des Heeren en belijdenis deed voor zijn God. Van Theodorus a Brakel weten wij, dat hij zijn dagelijkse afzonderingen kende in de eenzaamheid. Gods Woord zegt: die zich afzondert, tracht naar wat hegeerlijks. Wanneer wij dit woord lezen is het nodig, dat wij er mee naar ons eigen leven gaan en ons gaan afvragen of er nog afzonderingen zijn. Het zou ongetwijfeld velen tot nut, ja tot eeuwige zegen kunnen zijn, wan neer zij zoveel dingen, waarmee zij bezig zijn, eens wat meer terzijde zou den leggen. Hellenbroek spreekt in zijn vraagboekje over een wegdoen van alle in- en uitwendige hinderpalen.'Eén van die hinderpalen is ongetwijfeld de le- venshaast. Neem de tijd om u af te zonderen. Neem die niet alleen persoonlijk, maar ook met de uwen, om met elkaar te spreken over de dingen belangende het Koninkrijk Gods en de welstand uwer onsterfelijke ziel. Wat zou hen tot saambinding der gezinnen dienstbaar zijn, als de afzondering met het gezin nog regelmaat was. Ik heb voor enige jaren in Schotland gezien, dat het kan. Daar zondert ieder gezin zich 's mor gens en 's avonds af voor het houden van een korte huisgodsdienstoefening. Nu hebben wij geen tijd om te leven, maar aanstonds is het ogenblik er om te sterven, en dan zullen velen zeggen. dat zij nog geen tijd hebben, want er zou door hen nog zo heel veel gedaan moeten worden. Dan is Gods tijd er en uw leven is voorbij, ook de tijd der ge nade, die dan voor menigeen ongebruikt is heengegaan. De wereld wentelt dan door, het leven jaagt verder. Levenshaast voert duizenden in een plotselinge dood. Terwijl ik dit schrijf vindt voor de deur van mijn huis een ernstig ongeluk plaats. Twee jachtende mensen raken elkaar. In een kwartier ligt één van hen ernstig gewond in het ziekenhuis. En de ander gaat voort, jaagt voort. O, voortjachtende mens, sta een ogen blik stil! Ga eens naar het eenzame en vraag naar uw herkomst en bestem ming. Zonder u eens af en tracht naar dat goed, dat ons alleen begeerlijk zijn moest. Alle levenshaast van de moderne tijd doet ons ons leven doorvliegen, ons be kommerende over voedsel en kleding. De enige haast, die God ons aanprijst is de haast om ons leven veilig te mo gen stellen in de Rots der eeuwen. Haast u om u in het eenzame af te zonderen en te zoeken, dat enige goed en te trachten naar dat, wat de tijd niet aantast en de eeuwigheid verduren zal. Gelukkig zijn zij, die ook in deze tijd iets kennen van de waarheid en de waarde van het Psalm vers: Mijn hart zegt mij, o Heer' van Vwentwegen; Zoek door geheên met ernst Mijn aangezicht. Dat wil, dat zal ik doen; ik zoek de zegen Alleen bij U, u Bron van troost en licht. Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. MIDDELHARNIS Tussen de vergrüsde panden op de Straatdijk Dirksland Kalverstraat schitterd sinds dinsdagmiddag het prachtige nieuwe bedrijf van horloge rie D. C. J. Tieleman als een juweel dat het edelste goud, zilver en kristal in zich verenigd heeft, twee grote kun stig gesierde etalageruimten met daar achter het fraaie interieur leveren daarvoor het klaarste bewqs. Niet zon der (gerechtvaardigde) trots heeft bur gemeester H. Bos van Dirksland de nieuwe zaak dhisdagmiiddag officieel haar bestaan binnengeleid door als openingsdaad de deur te openen met de sleutel, die hem door de beide doch tertjes van de fam. Tieleman, Annette en Caroline werd aangeboden. Compliment. In de vroegere zaak van dhr. Tiele man, eveneens op de Straatdijk, liet zich reeds geruime tijd een ernstig ruimtegebrek gelden wat dhr. Tieleman tenslotte tot het ingebruiknemen van het nieuwe pand deed besluiten. „U beleeft vandaag een hoogtijdag en uw besluit kan niet anders dan vrucht dragend zijn voor uw bedrijf, verzeker de burgemeester Bos die in een vlotte openingsspeech het leven en de zorgen schilderde van de zakenman die voor een dergelijke beslissing staat. Spr. be greep dat in de branche van dhr. Tie leman de mogelijkheid tot het expose ren van de artikelen een eerste ver eiste is; spr. zag dat als een eis van de tijd en een verlangen van het publiek. „U hebt gehandeld in de geest van het gemeentebestuur dat immers graag bewijzen wil zien van de waarde die de middenstand hecht aan het voort bestaan van de Straatdijk als winkel centrum", zo constateerde burgemees ter Bos. In dit verband sprak spr. er VOOR BETER JT, ■->- NAAR DE MIDDELHARNIS-TEL :Z323 Burg. Bos neemt de sleutel in ont vangst. Links mevr. Bos, midden mevr. Tieleman; dhr. Tieleman gaat gedeeltelijk schuil achter de burgemeester. Speciaal In het opmaKen van B. V. A. VKSK felefotm 268i WeatdQk HIDDELHABNIS zijn vreugde over uit dat de Straatdijk bij de middenstand inderdaad weer meer in de belangstelling komt en spr. was temeer verheugd dat het winkel- bestand met de „bijzonder fraaie cre atie" van dhr. Tieleman is aangevuld. Het verlangen om de Straatdijk de winkelstraat van Dirksland te laten blijven zal aldus burg. Bos van de middenstand een blijvende aan dacht vragen. Spr. besloot met de har telijke gelukwensen aan de fam. Tie leman die, omringd door vele genodig den, bloemstukken eneen prachtige collectie artikelen, inderdaad een hoog tijdag beleefde. Ook dhr. Jan Huyssen uit Nieuwe Tonge sprak zijn geluk wensen uit. Dankwoord. Dhr. Tieleman beantwoordde de vele goede wensen die hij na de opening, ontving met een hartelijk dankwoord waarbij hij de hoop uitsprak dat de geuite wensen alle bewaarheid mogen worden. In gedachten ging dhr. Tiele man vijftien jaar terug toen hij, met een fiets als vervoermiddel was be gonnen in de vroegere slagerij van D. Roozemond; zijn collectie bestond toen uit zegge en schrijve27 horloges en 3 klokken. Dhr. Tieleman herdacht ook zijn overleden vader die voor hem een „veer" en stimulans was geweest. Voorts richtte hij zich in een harte lijk dankwoord tot de burgemeester, architekt Koole en aannemer H. de Geus, timmerman Biesheuvel, gebrs. Nieuwland die de electriciteit aanleg- (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1