Turkije In hei zicht van de Lange Jan Door de bril van Han en Rien Boomsnidg^ U zit altijd goed met een advertentie in Eilanden nieuws opKomende landbouw en industrie en kolen van Dijna 1 meter doorsnee. Z' ei, een ^«♦♦♦♦4 Door wij U leverei Fiat Fiat Fiat Vraagt Bladz. 2 „EI LAND EN-NIEUW S" Vrijdag 11 november 198! Vrijdag 1 Korte Betje. Hervorming door de Heilige Geest. Het lied van de hervormer. Als je van de kant van Nieuw en St. Joosland Middelburg nadert vallen dadelijk 3 grote bouwwerken op: de Lange Jan met de Nieuwe Kerk en de toren tjes van de Abdij gebouwen; dat is één. Vervolgens het Stadhuis en dan nog de Oost kerk. Zie je de Lange Jan al van ver, het silhouet van de Oostkerk is van ver ook goed te onderscheiden. De volksmond heeft die ronde koepelkerk, in tegenstelling met de Lange Jan, Korte Betje genoemd. Mischien wordt die naam niet meer veel gebezigd. Als die naam wordt ge noemd, zal dat wel gebeuren door men sen, die buiten Middelburg wonen. Die Oostkerk werd in het jaar 1667 in gebruik genomen; dat is dus drie eeuwen geleden. Die kerk is het oudste reformatorische kerkgebouw van Mid delburg. Gelijk met de opening van de Oostkerk was er een twaalfde predikant beroepen. Het getal ouderlingen en di akenen werd op vierentwintig gebracht. Om de twee jaar traden die af en wa ren niet terstond herkiesbaar. Men hield zich stipt aan de Dordtsche Kerkorde van 1618/1619, waarvan artikel 27 luidt: „De ouderlingen en diakenen zullen twee jaren dienen, en alle jaar zal het halve deel veranderd, en anderen in de plaats gesteld worden, ten ware dat de gelegenheid en het profijt van enige kerken anders vereiste." In de tijd dat de Oostkerk in gebruik werd genomen, telde de hoofdstad van Zeeland ongeveer 30.000 inwoners. In Smytegelts tijd was dat aantal terug gelopen tot 25.000. Men had toen vijf kerkgebouwen voor de Middelburgse Hervormde Gemeente. En men mag aannemen dat de plaatsen in die ge bouwen op de zondag meestal waren bezet. Nu moest op de avond van de her vormingsdag een predikant van de Her vormde Gemeente meedelen, dat veel plaatsen ledig gevonden werden op de Dag des Heeren. Dat is onze tijd. Wei nig of geen behoefte aan het Woord des levens; wel tijd om te werken en handel te drijven en zich bezig te hou den met dingen, die geen waarde heb ben. Dóór de tijd zal iedereen wel ko men, maar wij moeten ook uit de tijd. En daar wordt haast niet meer aan gedacht. Het was verheugend dat op die her vormingsdag de Oostkerk zo goed als geheel gevuld was. Men stond er een beetje van te kijken. Al direkt bij het binnenkomen krijg je de indruk in een kerkgebouw te zijn; het is geen stenen schuur, maar de hoorders en hoorderessen zijn echt rondom de preekstoel geplaatst. Er zijn geen hoeken in dat kerkgebouw; wie er zitten, horen bij elkaar, zoals vroe ger de huisgenoten rondom de haard geschaard waren. Zij zaten rondom het vuur om zich te warmen. In de Oost kerk zitten de kerkgangers rondom de plaats vanwaar de woorden des levens klinken: wet en evangelie. En dan boven de kansel het machti ge orgel, dat gebouwd is door de Vlaam se orgellDouwers gebroeders de Rijckere. Het is een typisch 19e eeuws orgel, waarvan Nederland er maar één heeft. Het aandachtig gehoor werd gewezen op het nut van het bijbellezen. De her vorming heeft de Bijbel tot de mensen gebracht. Luther heeft de Heilige Schrift in het duits vertaald. Hij vond het wat moeilijk om de Joden duits te laten spreken en wat moest hij lang zoeken om een juist woord te vinden voor het griekse of hebreeuwse woord! Die avond werd ook gewezen op het veraf-leven van de hervorming. De hervorming is een werk van de Heilige Geest in het hart. Daar moet elke ver nieuwing plaats vinden. Met nadruk werd gezegd en er op aangedrongen, dat wij bidden moeten om de Heilige Geest, Die in alle waarheid leidt. Elk mens heeft dat nodig, tot welke kerk- formatie hij ook behoort. Het is de levendmaking, die ons in staat stelt met ere voor God en onze naasten te leven. De levendmaking stort liefde in het hart en de liefde gaat terug tot God en de Heere krijgt de eer; die liefde gaat ook uit tot onze medemen sen, waar wij het goede voor dienen te zoeken. Als de Kerk op haar plaats is, wordt ze een stad op een berg en een licht op de kandelaar; dan woont er eer in ons land, omdat God heeft ge zegd: Wie Mij eren zal Ik eren. Als op die avond de Middelburgse predikanten van vroeger eens hadden kunnen luisteren, al was het maar als een dorpelwachter bij de deur, wat' hadden hun ogen geglinsterd! Zie daar in je gedachten de bekende Smytegelt zitten, die tweeëneenhalve eeuw gele den hier het Woord verkondigde! Of Teellinck, Schorer, Leydekker en Frui- VERWATEREN VAN MOSSELEN AAN DE ZUIDPUNT VAN TEXEL Het technische onderzoek op labora toriumschaal naar het verwateren en bewaren van mosselen zal niet te Zuri- cheroord in Friesland ter hand worden genomen, maar nabij het Horntje aan de Zuidpunt van Tevel, zo heeft de de missionaire minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel aan de Tweede Kamer meegedeeld. Deze wij ziging, die is gebaseerd op technische en waterstaatkundige overwegingen, zal „in geen opzicht" de keuze van het terrein voor de later te bouwen defini tieve verwaterplaats beïnvloeden, aldus de bewindsman. Mede aan de hand van de proefne mingen zal worden bepaald, welke ter reinen aan de Waddenzee of buitendijks van de Deltadammen in Zeeland hier voor in aanmerking kunnen komen. tier! Zie in je gedachten op die preek stoel Petrus Immens, Carolus Tuin man, Frederik van Houten en Jacobus Willemsen! Als ze alles hadden aangehoord Zij zouden gezed hebben: zó hebben wij ok gesproken; in de plaats van de vaderen zijn de zonen! Als Maarten Luther eens had kunnen luisteren naar de zang en het orgel spel! Hij, de grote hervormer, was zo muzikaal! Wat zou hij ontroerd zijn geworden, toen al de mensen opstonden en onder begeleiding van het koninklijk muziek instrument, zijn lied aanhieven: Een vaste burcht is onze God! en: Geen aardse macht begeren wij! En bij de uitgang had hij zeker blij ven staan wachten, tot het laatste ge luid was weggestorven langs de dikke pilaren. De organist gaf de hele schare iets mee om over na te denken: het geloofslied van de hervormer werd in alle mogelijke toonaarden weergege ven, krachtig en melodieus! Alle pijpen en pijpjes liet Freek de Keizer mee spreken; klein en groot moest getuigen van geloof, hoop en liefde; van de won derlijke kracht, die het geloof bezit! Dan zal de vijand als kaf verdwijnen en Christus zal Verwinnaar zijn op de troon. Er werd gezegd, dat het orgel drin gend restauratie behoeft. Dat kan wel waar zijn, maar het instrument deed het die avond best. Er moeten drie kla vieren op zitten, maar twee slechts wa ren bespeelbaar. Dat heb ik niet kun nen horen. Wat moet er dan uitkomen als het derde klavier ook nog eens aangeraakt wordt door de vingers van de meester! Zwerver. MIDDELBURG „Staatkunde der eenzamen". Op vrij dag 18 november a.s. hoopt de jonge rengroep der S.G.P. „Walcheren" een vergadering te houden in een zaal van Hotel-Rest. „De Eendracht" aan de Markt te Middelburg. Aanvang 19.3Ö uur. Dhr. ir. J. Blaauwendraad te Wad- dinxveen hoopt dan alsnog de door om standigheden uitgestelde inleiding te houden over „Staatkunde der eenza men". Alle jongeren, ook die van Zuid en Noord Beveland, worden voor deze interessante discussie uitgenodigd. WESTKAPELLE Auto-ongeluk Dinsdagavond ge beurde op de hoek Noordstraat-Smid- straat een auto-ongeluk. Een personen auto, bestuurd door mej. D. moest uit wijken voor een fietser, waardoor zij tegen de gevel van een huis reed en het voorfront van de auto aanzienlijk werd beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor, zodat de bestuurster en de fietser met de schrik en de onkosten vrij kwamen. Ds J. Hegger, ex-R.K. hoogleraar aan het seminarie te Brazilië, sprak op uit nodiging van de C.J.M.V. te Westka- pelle. Ds Hegger sprak over het onder werp „De ware betekenis der Reforma tie en de oecumene van onze tijd." Spreker bracht naar voren dat de R.K. kerk nooit zal veranderen en geen van haar stellingen zal laten vallen. Verder vertelde hij één en ander uit zijn bevindingen van het kloosterleven. Na afloop konden vragen worden ge steld, waarvan door velen gebruik werd gemaakt.. Voor deze bijeenkomst be stond een goede belangstelling. Van gereformeerde zijde was de op komst echeter gering. Herv. Vrouwenvereniging Dhr Veen hoven uit Middelburg sprak voor de Herv. Vrouwenvereniging over het on derwerp „Het verwaarloosde kind." Versterkink zeewering Tiennduizen- den kubieke meters zand worden op het ogenblik met behulp van bulldozers verplaatst tijdens de versterking van de zeewering. Dit alles is nodig omdat deze zwakke plek in de Walcherse zeewering gevaar voor doorbraak opleverde. Volgens dijkgraaf jhr. mr. Rutgers van Rozenburg zou bij een herhaling van de storm van 1953 deze zwakke plek het vast niet meer houden met alle gevolgen van dien. Want als er een doorbraak zou ontstaan zou er onge veer 14.000 ha bouw- en weiland on derlopen. De aanval van de zee is bij Westka- pelle het sterkst, zodat men de laatste jaren bezorgd werd over de steeds toe nemende duinafslag, soms wel 4 meter per jaar. Men is echter met de verbeterings- werkzaamheden zover gevorderd dat de te verwachten najaarsstormen geen ge vaar meer opleveren en men hoopt half 1967 dit werk te hebben voltooid. Stortplaats Van gemeentewege is er een stortplaats voor groot vuil open gesteld. Het betreft hier vuil dat men niet mee kan geven met de ophaal- dienst, zoals takken van bomen, oud huisraad enz. Voor veel inwoners was deze gelegen heid voor het storten van hun vuil geen overbodige luxe daar men anders zijn afval in de zee of langs de weg gooide. Nu is echter gebleken dat men met deze stortplaats te openen niet van dit euvel is verlost. Het is namelijk nu zo dat men zijn vuil niet op de stort plaats brengt maar op de weg die daar toegang toe geeft, neerstort. Van gemeentewege wordt nu overwo gen de stortplaats op bepaalde uren o- pen te stellen en er een hek rond te plaatsen. Op de uren waarop gestort mag worden zal dan toezicht worden uitgeoefend door iemand van het ge meentepersoneel. Collecte In de Geref. Gemeente werd een collecte gehouden voor het kindertehuis „De Berenbos" te Nun- i speet, welke collecte opbracht f 401.46. Gift De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk ontving een gift van f 25. van een onbekende gever. Catechisaties Ned. Herv. Kerk Vrij dag: 7.15 uur voor jongeren; 8.00 uur voor hen die in 1968 belijdenis willen doen; 8.45 uur voor hen die in 1967 belijdenis willen doen. THOLEN Koor- een samenzang Uitgaande van de Stichting „De Band met God" uit Bloemendaal werd er in de Ned. Herv. Kerk een massale zangavond gehouden waarin ds E. M. Bakker voorging en een meditatie hield. Medewerking werd verleend door de zangvereniging Cres cendo uit Poortvliet en mevr. L. Ploeg declamatie. Het orgel werd bespeeld door mevr. Hage-van de Velde. Sluiting zomerseizoen Ter afsluiting van het zomerseizoen werd door de Kon Muziekvereniging Concordia, vooraf gegaan door de drumband, zaterdaga vond een muzikale rondwandeling ge houden, waarvoor een goede belang stelling was. Dankdag De jaarlijkse dankdag voor het gewas wordt dit jaar on het eiland Tholen en St. Philipsland gehouden op woensdag 16 november a.s. POORTVLIET Collecte De gehouden collecte voor de A.V.O. heeft f 164.36 opgebracht. SCHERPENISSE Burgerlijke stand over de maand okto ber 1966 Geboorten: Leendert Mar selis, z.v. Laurents Andriesse en van Pieternella M. Boogaard; Pieternella Maria, d.v. Marinus Bolier en van Jo hanna W. de Groen; Marinus Christi- aan, z.v. Johannes C. Duijnhouwer en van Cornelia J. Bevelander. Huwelijksaangiften: Tobias Walhout, 22 jaar en Wouterina Potappel 22 jaar. Huwelijken: Pieter Pietjouw 22 jaar en Jacoba C. van Houte 21 jaar. Overlijden: Marinus Deurloo 92 jaar, gehuwd geweest met Elizabeth A. Bruijzeel. Ingekomen: Geen Vertrokken: Jacoba C. van Houte e.v. Pietjouw van Kaaistraat 1 naar Dintel- oord; Geertruida E. de Vries en 2 kin deren van Laban Deurloostraat 26 naar Meerkerk. Verhuizingen binnen de gemeente: geen ST. MAARTENSDIJK Dankdag Woensdag 16 nov. hoopt voor de Oud Geref. Gemeente voor te gaan ds H. J. C. Zwijnenburg van Gou derak om 10, 2 en 6 uur. Voor de Ned. Herv. Kerk tweemaal ds S. de Jong van Houten. ST. ANNALAND Burgerlijke stand over de maand ok tober 1966 Geboorten: Geertruida Pieternella, d.v. Cornells J. Poot en Janna W. Hoek; Adriaan Walter, z.v. Adriaan den Engelsman en Hendrika J. van As;Adriana Jacqueline, d.v. Pie ter J. van Popering en Maatje Kalle; Anthonia Helena Neeltje d.v. Cornells Scherpenisse en Abramina H. Ridder- hof; Jacob Marinus z.v. Jacob de Rijke en Johanna C. Duijzer. Huwelijken: Johannis Sturris 27 jaar en Elizabeth B. Meloen 20 jaar; Adri aan Sturris 25 jaar en Isa J. 't Hof 19 jaar; Marinus M. v. d. Jagt 23 jaar en Cornelia den Engelsman 20 jaar. Overlijden: Jacobus van Putte 69 jaar, e.v. Anna C. Barendse; Johannis Abra ham Heijboer 66 jaar e.v. Cornelia J. Verhage. Ingekomen: Jozina C. Polderman van Arnhem naar Tuinstraat g2; Beatrix J. Westdorp van Arnhem naar Hoender weg 60. Vertrokken: Maria L. Duijzer naar Goes Aardappelveiling van dinsdag 8 nov. Bintjes gewone f 12.60 f 13.70; Bint jes bonken f 13.60 t 14.60; Eigenhei mers gewone f 19.80 f 21.80; Eigen heimers drielingen f 10.80; Furore ge wone 20,20; Doré gewone 16,70; Ge middelde aardappelprijs per 100 kg. Aanvoer 265 ton. Uienveiling van dinsdag 8 nov. 1966 Uien middel f 22.74 f 22.90; Uien bon ken f 25.—; Uien drielingen f 22.29; Ui en picklers f 22.80. Gemiddelde uien- prijs per 100 kg. Aanvoer 35 ton. OOSTERLAND Nieuwe werkplaats. Door het bouw en aannemersbedrijf J. Ie Comte en Zoon te Sommelsdijk is dezer dagen een aanvang gemaakt met het bouwen van een werkplaats ten behoeve van de Dienst Gemeentewerken, op een ter rein gelegen aan de Van den Abeele straat alhier. Het nieuwe gebouw, dat afmetingen krijgt van 12 x 15 meter, komt in de plaats van de oude berg plaats, die gelegen bij het voormalige gemeentehuis Oostkenshil aan de Mo lenweg, vermoedelijk binnenkort zal worden verkocht. In elk geval wordt deze bergplaats buiten dienst gesteld. Behalve bergplaats, zal het gebouw werkplaats en magazijn worden tevens terwijl er ook wasgelegenheid zal zijn ten gerieve van het personeel van de gemeente. Zoals bekend ligt achter de ze bergplaats de kwekerij der gemeente zomede een opslagplaats voor bouw materialen zoals zand, straatsteen en dergelijke. Onder eigen beheer van de dienst ge meentewerken zijn de werklieden der gemeente momenteel bezig een beplan ting aan te leggen rond de vorig jaar gemaakte ijsbaan achter de bejaarden woningen aan de Sint Joostdijk alhier, bestaande uit bomen en heesters, die in hoofdzaak in eigen kwekerij zijn ge kweekt. Deze beschuttende beplanting zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat de ijsbaan, bij een eventuele ijsgang, goed uit de wind komt te liggen. De dikte van de beplanting varieert van 2 tot 5 meter en bestaat uit verschillende soor ten loofbomen en dito heesters. Ambtswoning burgemeester. Onder de weinige gemeentegebouwen hier ter plaatse, die nog niet aan de beurt ge komen waren voor grondige restaura tie van de geleden zoutschade, behoort de voormalige ambtswoning van de bur gemeester aan de Molenweg alhier, nog steeds bewoond door oud-burgemees- ter Laurense. Door de fa. J. Ie Comte en Zoon's Aannemersbedrijf te Som melsdijk wordt momemteel deze wo ning grondig opgeknapt. Alle zoute bin nenmuren viTorden vervangen door nieu we muren en alles wat verder door het zilt heeft geleden wordt vernieuwd. Tij dens deze grondige verbouw c.q. res tauratie, zijn de bewoners naar het werkkamp „Oosterland" vertrokken Het verhaal luidt, dat de Turkse sultan, die in het midden van de ze ventiende eeuw over het grote Turkse rijk regeerde een zeer grote bewonde ring had voor Frederik Willem, keur vorst van het Duitse Brandenburg, in de geschiedenis veel meer bekend on der de naam Frederik de Grote. Deze Frederik de Grote was gehuwd met Louise Henriëtte, een dochter van de Nederlandse stadhouder Frederik Hen drik. Toen hij aan de regering kwam zat hij voor het ontzaglijke probleem om Duitsland te herstellen van de ver woestingen van de toenmalige 30-jarige oorlog. Hy hervormde zgn leger, naar het voorbeeld van zijn Nederlandse schoonvader. De Turkse sultan, die een bijzondere bewondering had voor deze, ongetwij feld zeer knappe man zond een delega tie naar de keurvorst met een eigen aardig verzoek. Gezien de militaire en staatkundige successen, moest Frederik de Grote wel beschikken over bizonder knappe hof-astrologen. De vraag van de sultan was nu: kunt U mij die knap pe hofastrologen, die waarzeggers en toekomstvoorspellers uit de stand van de sterren, mannen, die advies zullen geven wanneer een militaire expeditie met goed gevolg beginnen moest, lenen. Frederik de Grote was ook een goed diplomaat. Hij had geen hofastroloog om hem van raad te dienen. Toch wilde hij de Turkse sultan graag ten dienste staan. Er was voor hem veel aan gelegen om met Turkije bevriend te zijn. In het oosten was de Russische staat aan het opkomen. Sedert het mid den van de vijftiende eeuw, toen Mos kou een heel klein stad-staatje was, werd het Russische rijk steeds mach tiger en groter en niet ten onrechte vreesde Frederik de Grote, dat de Rus sen op een gegeven moment zijn rijk zouden binnen stormen. Nu was de kans groot, om met de Turkse sultan een vriendschappelijke betrekking te verkrijgen om te trachten de opdrin gende Russen de voet dwars te zetten. In heel hoffeiyke termen liet Frede rik de Grote de Turkse sultan weten, dat hg geen hofastrologen had. Hq wil de heel graag de sultan met alles ten dienste zijn. Hg deelde hem mede, dat het succes van zgn regering gebaseerd was op drie pqlers; het eerste was een goed geoefend, en vooral betrouwbaar leger. Het tweede was een goed en onkreukbaar ambtenarencorps en het derde was te zorgen, dat er een goed gevulde schatkist was. De Turkse sultan accepteerde de aan geboden hulp gaarne, allereerst dat voor het vormen van een betrouwbaar leger. Duitse militaire deskundigen gingen naar Turkije toe en sedert die tyd zijn altijd Duitse militaire deskun digen in Turkije adviseurs geweest. Het vormen van een goed ambtenarencorps was voorlopig ondoenbaar. De sultan „gaf" de betrekkingen van gouverneur van een provincie aan een gunsteling, die zich zo spoedig mogelijk rijk stal en er net als de sultan, een harem in zijn paleis op na ging houden. Wanneer we nu, na een bijna zes- weekse zwerftocht door het Midden- Oosten, de huidige situatie bekijken van de Balkan en de delen van het oude Turkije, die na wereldoorlog I zelfstandige staten werden, dan komt het merkwaardig verhaal over de vriendschap van Frederik de Grote en de Turkse sultan naar voren. Want sedert die tijd zijn de Duitsers in Tur kije bijzonder gewaardeerd. We moeten een heel stuk geschiedenis overslaan en gaan naar het jaar 1916. De Engelsen proberen de Dardanellen de zeeengte tussen Klein-Azië en Europa, te veroveren. De zee-engte wordt verdedigd door de Turken, bij gestaan door Duitse generaals en de consequentie is voor de geallieerden niet prettig, ze kunnen de doorgang van Middellandse zee naar Zwarte zee met de verovering van Istamboel niet verkrijgen. Een der consequenties van voor een tijdelijke woongelegenheid. Door deze opknapbeurt zal dit woon huis weer als nieuw tevoorschijn ko men. De leerlingen van de vijfde en zesde klasse van de Openbare Lagere School alhier, hoofd de heer Bolkenbaas, twee en twintig in getal, hebben zich duchtig geweerd bij de verkoop van kinder postzegels en -kaarten. Zij hebben het bestaan om het fantastische bedrag van maar even f 941.25 te verkopen, waardoor een record is ontstaan. Een dankwoord aan de ijverige verkoop sters en verkopers, zomede aan diege nen die offerden voor dit nuttige doel. Door de Coöp. Raiffeisenbank alhier werden tijdens de Raiffeisenweek- spaaractie 29 nieuwe spaarders inge schreven, met een inleg van f 123.000. (Vorig jaar waren deze cijfers 27 en f 51.000.Elke honderste spaarder dit jaar jaar kreeg een gouden tientje uit gereikt. Er waren 5 gelukkigen. Al met al een succesvolle actie van de Bank hier ter plaatse. De heren Han en Riien Boomsma te Middelharnis, juist terug van hun reis naar het Midden Oosten hopen in enkele artikelen in ons blad aan de lezers van „Eilanden-nieuws" hun indrukken weer te geven. De heren Boomsma kunnen populair vertellen en schrijven en de te plaatsen serie belooft zeker interessant en vooral ook leerzaam te worden. dit mislukte Gallipoli-avontuur was dat Winston Churchill, die een der promo tors was geweest van dit avontuur af moest treden als minister. Aan de Duitse generale staf, die in Istamboul met de Turkse samenwerkte, werd een Turkse kapitein voorgesteld, die zich bijzonder heldhaftig had ge dragen, en die ook vooral opgevallen was door zijn strategische inzichten. Deze man was Kemal Moestafa Pasja. In Saloniki geboren als zoon van een douane-ambtenaar, al vroeg behorende tot de rebellerende officieren tegen de sultan. Nu komen zijn kansen. Wan neer ds vrede in 1918 gesloten wordt is deze voor Turkije zeer nadelig. Turkije verliest het huidige Syrië, Irak, Jorda nië. Aan de Klein-Aziatische kust pro beren de Grieken Smyrna en een heel stuk van Anatolie te veroveren. Kemal Moestafa Pasja ziet kans in de jaren na 1918 de legergroepen die ronddwalen in Anatolie te bundelen en begint de strijd tegen de Grieken, die geregeld verslagen worden en door Ke mal zelfs gedwongen worden Anatolie te verlaten. Smyrna, een der Griekse bolwerken komt terug in Turkse han den en wat het ergste is voor de Grie ken, dat zij het Turkse land moeten verlaten. De weinig vriendschappelijke verhou ding tussen Turkije en Griekenland moet momenteel mede geweten worden aan de zware nederlaag van die jaren en de terugkeer van berooide Grieken uit Turkije. Dat was 1922. Vergeef me de lange inleiding. Ik wil trachten u enig inzicht te geven hoe het momenteel op de Balkan is ge steld. Kemal Moestafa Pasja kreeg het bestuur in handen. De rebel van de laatste sultan van Turkije, de kapitein die zich zo ónderscheiden had in de Balkan-oorlogen en op Gallipoli ont popt zich als een groot bestuurder. Hij reorganiseert het Turkse rijk, nieuwe wetten, nieuwe voorschriften omtrent kleding vrouwen mogen b.v. niet meer gesluierd lopen invoering van het lateinse schrift, dus dezelfde letters als wij kennen. Deze man krijgt dankbare naam van vader des vader lands. Zwaar overwerkt overlijdt hij in 1938. Niet alleen te hard gewerkt, zijn enige ondeugd wasde drank. Hij was 58 jaar oud. Magere jaren. Aan de tweede wereldoorlog nam Turkije niet deel we komen hierop later terug. Doch in de vijftiger jaren komt er een belangrijke terugslag. In 1958 was Turkije zo arm, dat de auto bezitters geen deviezen konden ver krijgen voor nieuwe autobanden of auto onderdelen. Op de zwarte markt moest alles gekocht worden. Als pre mier komt dan Menderes die nader hand het verwijt krijgt van corruptie. Zoals het meer gaat, lege portemonnaies geven verwarde mensen. Men is mo menteel tot de stelling gekomen dat het ophangen van Menderes niet hele maal juist is geweest. Hij had verdien sten... maar het is te laat. In 1960 waren we voor het eerst in Istamboul. We reden toen met een au tobus dwars door Turkije naar Jeru zalem. We reden nu in oktober 1966 weer met een autobus door Turkije heen, we kwamen nu van Bagdad van daan, de weg werd genomen pal naar het noorden tot tegen de Perzische grens aan, en toen pal westwaarts over Ankara naar Istamboul. We maakten kennis met dat gedeelte van Anatolie, dat in 1960 nog niet be reisd mocht 'worden door vreemdelin gen. Ten noorden van het gebied, waar wij door heen gingen is de streek waar enkele maanden geleden die zware aardbeving is geweest. Sterke vooruitgang. Wat ons opviel was de ontzaggelijke grote wegenaanleg in Anatolie. Door de Turkse regering is een wegenbouw-mij opgericht. De leider van die „my" is een Turkse ingenieur, die in Duitsland wegenbouw heeft gestudeerd en het meer dan voortreffelijk doet. Geweldi ge grote bulldozers, grote Amerikaanse en moderne machines maken nieuwe wegen. Turken zijn ontzettend handig met het omgaan met die machines, we zagen hen op zware hellingen met bull dozers werken alsof het kinderwagen tjes waren. Wat daar gebeurt is: Ana tolie wordt opengelegd voor de moderne tijd. Eind oktober was men nog overal u Anatolie bezig met de pluk van de ka toen. De katoen wordt gezaaid in aprij en is een plant die veel water en veel zon nodig heeft. Het is een kleine laa». groeiende struik, na de bloeitijd komèl de katoenvezels. De lengte van die ve zels bepaald de waarde van het pro duct. Om de katoen-oogst te bevorderei zijn in Turkije speciaal banken of richt om de boeren te helpen bij o; financiering van de katoen-oogst. De oogst is nog heus niet zo grooi dat deze een bedreiging zou vormei voor de Amerikaanse of Egyptisch; oogst. Maar de oogst is wel erg nutti! voor de Turkse economie, er worde; ook al katoenspinnerijen en katoenwe verijen opgericht. Met de grote nieuv.i wegen en het sterk verbeterde auti park is dus alles mogelijk dat Turk; een moderne en goede staat kan worde: Wat ons in Anatolie opviel waren groene kolen. Enorme grote groene k len groeiden op de akkers. Ik heb g tracht er een foto van te nemen, hoei groenekool in de donkere schaduw vi markt. De foto is niet fraai, men maki eens een foto van een kar met licht boerenkool in de donkere schaduw vai een markt. Weinig contrast. Maar eei ding kan men zien, 3 boerenkolen naai elkander zijn breder dan een fietsci rier. Duidelijk kunt u zien dat de mió delste kool geflankeerd wordt door ea groene kool aan weerszijden en dat kool maar voor de helft op de carrie ligt. Laten we zeggen, 2 groene kolei zijn nat zo breed als een fietscarriei Bekijk ook eens de hoogte van drii kolen op elkander. Het zijn me de len wel. Naast de carrier met kolei stonden wagens met meloenen. Ooi geen kleine meloen, 4 meloenen naai elkander waren net zo breed als ea W. Ach KAMERB] Wie aan ed rt hij eet, kJ ten paar sif plak kaas echt wel n aan om on te gaan isschien? Er ibewoners, itenshuis woners, wil ;sion, omda^ or de maall ishuis etenl Tif- 1 1. ^i j 4. -1 immers ol carrier. Wie hoop heeft, dat ik som gj. j^^^ zaad heb meegenomen, mag die hoo| niet hebben. Wilt u zaad hebben, neei dan uw auto en ga er heen, de afstam van Nederland naar dit gebied is ot geveer 3500 km. voor een pakje kool zaad wat ver.maar misschien zijn e handelaren in koolzaden die toch i irden. De t hun spruj eigen ben^ us niet altij woner of goede vo Turkse zaden willen halen en kijken o j^kelbaar we op onze eilanden ook dergelijke len van bijna een meter doorsneii kunnen telen. Het is de bedoeling, dat ik enkel artikelen wijdt aan onze zwerftocht. Het lijkt me vooral goed, dat ik iel over de huidige toestand vertel, daar om eerst iets over Turkije, waar wes weinig van afweten. Maar u weet to gewenst. nu, een staat, die sterk vooruit gaai waar men grote - aandacht wijdt aan wegen, een staat, met een zeer sta leger we hebben toevallig een rade gezien van de tank-troepen. BB Turkse leger staat bekend om zijn das -atuur het perheid en juist dit is van grote te tekenis, zij zijn de bewakers van ii flank van de Nato. Zij zorgen voor es bewaking, aan de Russisch-Turte- grens, dat de communisten niet zulK proberen om het zó begeerde en olierijke Perzië te veroveren... In een volgend nummer hoop ik een visie te geven over Jougoslafl daarna gaan we de Dardanellen ovf !t en kan n werk nietl W heeft dj i en gelege n de maaltij riemen diel re dag, zo f altijden te warme m^ zo'n wam bron is va igsstoffen, samenstel! 'sje tegen tl BASISVoJ 5m energiek Wassen meJ ruim 1/2 1 hurt, overi bruin-, vc naast witb, 50 100 gl ei met daC om te zien hoe het is in Syrië en IrJtJ 200 a 300 Naast politiek nieuws hoop ik ook te vertellen over ons bezoek aan waar vandaan aartsvader Abraha* vertrok naar Jeruzalem. J. Boomsin mogelijk f| aardappele >Ke basis 1 énsmiddeler. t havermoul 'Stroop, jan SAMENSl ^LTIJDEP è^i het onJ "g heeft. V 't ttiet een m de energil opgedaai uit pap 1 ""l besmeerl en belegd Pindakaas, 1 ^Ssel en alJ *"ee of kofl 'e tweede i ?iaar kanl '^ken visjl ^"te zoals i aangevuld! ook zorgt'l f°Mi. WiJ brood te If de warm, de dageU

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 10