ren Crisis in de P.v.il.a. Wassalon Born Middelharnis maakte goede start Prinses Beatrix in verwachting Gemeente Goedereede dreigt onder iiaar vuilnis bedolven te raken Raiffeisenbanken bevorderen het sparen lEN? stratlë B. en w. overwegen overleg met andere gemeenten. Kampeerverordening nog niet behandeld j5e jaargang Dinsdag 25 oktober 1966 No. 3530 pe en ruim prijs eter. gene- mm/« ID CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 1 Reformatorisch appèl Vijftig jaar getrouwd eeft ende zijr tfVOETSLUIS I 5LAND orden ge- van op- Bs te rich- e- en Ad- het van md. ilHlIlillllllll!^ ïINETXBN PEREN peren. 7) 305 ■teerder. pBINS H£NDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEIiHABiaS gedactle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk rel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds TeL 20 23 ►-• Giro 167830 VenchyiU tweemaai per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEIVIENTSPIUJS 2,75 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPKIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. We zullen in dit laatste artikel over Je situatie in de P.v.d.A. geen opsom ming gas'i geven van alle controver- jiëie punten, die te ontdekken zijn. Uit j,et voorafgaande kan reeds gebleken 2ijn, dat het een groot aantal is. Behal ve 'deze meningsverschillen schijnt er ook al sprake te zijn van tweeërlei so cialisme, dat van de „gearriveerden". Jat zijn de geslaagden in de politiek, 2ij die tot de bovenlaag, de elite, be horen en dat van de minder ontwik kelden en de jeugd. Voor de eerste groep wordt al de naam „Mandarijnen" gebruikt. Men zou ze ook kunnen noe men de salon-socialisten. Tot hen zou- jen we kunnen rekenenen Dr. van der Beugel, groot man in de „societij", vriend van Prins Bernhard, prof. Patijn tamerheer van H.M. Dr. Mansholt, groot in de E.E.G. Er zitten mannen on der, die we gerust onder de „kapitalis ten" kunnen rangschikken. Ook een groot aantal professoren behoort ertoe, vooral aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, maar velen van hen zijn nogal links georiënteerd. Nu de verkiezingen van mei '67 naderen die de P.v.d.A. begrijpelijkerwijze met angst en vrees tegemoet ziet, houdt men zich bezig met de vraag, hoe een verde re teruggang kan worden voorkomen. Stemmenwinst of -verlies wordt dan de norm, die het program gaat bepalen, wat nu niet direct principieel te noe men is. Dat lijkt verdacht veel op de magogie. Maar daarvan blijft altijd wel wat hangen. Brochurenschrijvers en de opstellers van een nieuw program heb ben daarom de weg gevolgd van de minste weerstand en dus gespeculeerd op materiële verlangens en ongenuan ceerde idealen. Zo begon Jan Nagel met zijn brochure „Ha, die P.v.d.A.". Hij is een vertegenwoordiger van de jonge generatie en is als opposant in het hoofdbestuur gezet. De inhoud van zijn geschrift is radi caal, hoewel hij ontkent oud - mar xistische dogma's aan te hangen. Hij wil speculatiewinstbelasting, herzie ning van de eigendomsprocedure en sociaUsatie van de woningbouw m.a.w. alle woningbouw moet aan de overheid komen! Verder moet beslag gelegd wor den op de vermogens van institutionele beleggers (b.v. verzekeringsmaatschap pijen). De inkomens moeten veel meer genivelleerd worden, omdat de best be taalde 2% van de werkenden 30 maal zoveel verdienen als de laagst betaalde 2%. Ook is nodig socialisatie van de grond. Het nieuw-linkse karakter van zijn program ligt er dus dik bovenop. Voorts moet Portugal uit de N.A.V.O., omdat het een dictatuurstaat is en moe ten we een grotere afstand nemen van Amerika. Onze defensiekosten moeten worden uitgekamd. Conclusie: koers links! Enkele weken geleden verscheen een ander boekje onder de merkwaardige titel „10 over rood", volgens de acht schrijvers een „uitdaging van nieuw- linlcs aan de P.v.d.A." Het zijn ook so cialisten, die de tegenwoordige P.v.d.A. te slap en te burgerlijk vinden. De titel is ontleend aan het biljartspel: er moet gespeeld worden over de rode bal (de P.v.d.A.) en daartoe hebben ze tien propagandapunten opgesteld. In hun voorwoord stellen ze als hun leuze die van de Franse revolutie en voegen tóaraan toe een variant op een tekst van de apostel Paulus: „Vrijheid, ge lijkheid en broederschap. De meeste van deze is de gelijkheid". Men zal be- êrijpen, dat wij daar lijnrecht tegen over staan. In dat boekje geven ze een toelich ting op hun tien propagandapunten. We drukken ze hieronder af, dan kan tien lezen hoe progressief deze heren zijn. De P.v.d.A. neemt slechts deel aan de regering, als vast staat dat de ont wikkelingshulp in 1970 twee percent bedraagt. 2' Van ieder gekozen volksvertegen woordiger moet openbare verantwoor ding kunnen worden afgedwongen. 3; Het parlement moet onbeperkt „hea rings" (informatiegesprekken) kunnen houden. Elk P.v.d.A. - verkiezingsprogram went een minimum te bevatten zonder oe uitvoering waarvan de P.v.d.A. niet aan coalitiekabinetten zal deelnemen. Erkenning van de D.D.R. (Oost- 'Juitsland) en van de Vietcong is nood zakelijk. J. Nederland behoort uit de N.A.V.O. te 'feden als Portugal bij de herziening yan het verdrag als lid blijft gehand- Het is wenselijk, dat Nederland een republiek wordt zodra de regering van ^o^ngin JuUana eindigt. De belasting op erfenissen moet bo- ^en de lOO.OOO gulden 99»/o bedragen. De P.v.d.A. moet een inkomenspoli- ™K ontwerpen, die de inkomensver- scmUen wezenlijk kleiner maken. De werknemers moeten directe in- vioed krijgen op het bestuur van hun °Mernemingen. Weer een andere groep, gevormd Wr de redactie van het blad „links", u op hgt 3 g partijcongres de volgen- ösen stellen: alle grond overheids- °«K, Nederland uit de N.A.V.O., alle ov 1?'^® troepen uit Vietnam, geen yerheidsvoogdij over de lonen, sta- "ssrecht. ook voor ambtenaren. Deze s oep is dus nog wat linkser dan de nge. Voorts kan nog vermeld wor- ^'i een brief van 48 partijleden, ge publiceerd in „Opinie", een blad van de P.v.d.A. Onder de ondertekenaars is ook een aantal professoren. Zij pleiten voor meer gemeenschapsvoorzieningen, hogere belasting op vermogens, grote winsten en erfenissen en verlaging van de defensieuitgaven. Ze zijn voorstan ders van „links denken". Na al deze verlangens uit de linker vleugel kwam het partijbestuur een paar weken geleden met een „Basis program". Ook dit houdt een ruk naar links in. We kunnen het niet in zijn geheel afdrukken, maar noemen wel een aantal markante punten eruit: geen filmkeuring meer, vrijheid van demon- tratie en betoging, beter kiesstelsel, af schaffing van de Eerste Kamer en van de opkomstplicht, kiesrecht op 18 jaar, arbeidscommissarissen, leerplicht tot 16 jaar, integrale studiekostenvergoeding, versnelde krotopruiming, prioriteit voor ontwikkelingshulp, verhoging succes siebelasting, idem vermogensbelasting, ontspanning in de Oost-West-verhou- ding samenwerking in N.A.V.O.-verband Portugal daaruit en Spanje er niet in, afschaffing van de K. Doorman en de kruisers, geen atoomduikboten, dienst tijd van twaalf maanden, toelating'van China tot de V.N., financiële hulp voor apartheidsslachtoffers in Z. - Afrika, ontwikkelingshulp l'/o en verdere ver hoging, aanvaarding door W. Duitsland van de Oder-Neissegrens enz. enz. Ook dit program ademt dus een linkse geest, hoewel niet zo radicaal als de andere verlanglijsten. Men is het er blijkbaar wel over eens, dat de P.v.d.A. te burgerlijk was geworden en door de comproriiis-polltiek in sterke mate haar socialistisch gezicht heeft verloren. Tot deze conclusie is men gekomen door de katastrofale nederlagen van dit voor jaar. Men verwacht derhalve naar links meer te winnen dan naar rechts te verliezen. Tot zover was dit artikel geschreven toen de kabinetscrisis uitbrak. Deze ge beurtenis lijkt ingrijpende gevolgen te zullen hebben voor de samenstelling van het definitieve kabinet, dat na de verkiezingen gevormd moet worden. Ook zonder deze crisis zou samen werking van de P.v.d.A. met de ande re partijen, gezien haar nieuwe pro gram, onmogelijk geworden zijn. Bo vendien prefereert ze blijkbaar voor innerlijk herstel in de oppositie te gaan. Daarbij komt nu nog het feit, dat de K.V.P. voor haar „onbetrouwbaar" is gebleken, zodat we, hoe de stembus van 1967 ook uitvalt, in ieder geval een kabinet krijgen zonder P.v.d.A. We kunnen ons daarover slechts verheu gen. Alleen hopen we dan, dat het toe komstige kabinet eenzelfde samenstel ling wat de partijen betreft zal hebben als de kabinetten - De Quay - Marijnèn en dat het een politiek zal voeren, die nog solider is, want ook de- z!e hebben financieel-economisch te slap geregeerd. Het bestuur van de stichting „Het Calvijnmuseum" zond ons het volgende appèl lier plaatsing: Zonen en dochters der aloude Reformatie! Denkt u op Hervormingsdag 1966 ook aan het eerste gereformeerde museum in uw land, dat uw financiële steun hard nodig heeft? Offert dit jaar behalve voor de andere reformatorische doeleinden ook uw gave voor dit stichten refor matorisch centrum! Voor aankoop ge bouw, noozakelijke verbouwing en in stallering is op korte termijn 950.000,- nodig. Aan u de daad, te bewijzen, wat de reformatie u vandaag waard is. Donaties, giften, collecten, schenkin gen, renteloze voorschotten en leningen: Giro 15.9.64 Stichting „Het Calvijn museum", Rotterdam. Propaganda-materiaal (ter uitdeling op Hervormingsavonden) gratis ver krijgbaar, mits vóór 22 okt. d.v. aan gevraagd: Sekretariaat Stichting „Het Calvijn museum", Postbus 1520, Rotterdam. na de feestelijke opening van j.l. don derdagmiddag door burgemeester Hor dijk van Middelharnis heeft Wassalon Bom een grote toeloop van geïnteres seerde en enthousiaste huisvrouwen te verwerken gekregen. Op de foto die wij vanaf de straat maakten ziet men hoe feestelijk de opening is geweest; de vele relaties hadderi prachtige bloem stukken gestuurd die een extra fees telijk cachet aan de zaak gaven. Ook maandag de eerste dag dat de salon in bedrijf was hebben de huisvrou wen er druk gebruik van gemaakt. Heugelijke gebeurtenis omstreeks april verwacht De Rijksvoorlichtingsdienst deelt na mens Z.K.H. Prins Claus en H.K.H. Prinses Beatrix mee, dat prinses Bea trix in verwachting is. Haar gezond heidstoestand is uitstekend. Het prinse lijk paar hoopt dat de heugelijke ge beurtenis omstreeks april kan worden verwacht. Prinses Beatrix staat normaal onder controle van de geneesheer, prof. dr. J. F. Nuboer, de geneesheer die al ja renlang haar huisarts is. In overleg met hem heeft zij professor Plate te Utrecht als specialist aangezocht. Prof. Plate is hoogleraar in de verlos kunde en de leer der vrouwenziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. „Dit bericht betekent niet dat prin ses Beatrix voornemens is belangrijke wijzigingen in haar programma aan te brengen. Zij voelt zich bijzonder goed en is voorlopig van plan haar activiteit op velerlei gebied voort te zetten." SOMMELSDIJK Donderdag 27 oktober hoopt het echt paar A. van Eyken- H. van Eyken- Buurveld alhier hun vijftig jarig hu welijk te herdenken. Het gouden echt paar is nog zeer vitaal en mag zich in een goede gezondheid verheugen. Zij hebben acht gehuwde kinderen, tal van kleinkinderen en zelfs achterkleinkin deren. De heer van Eyken is 32 jaar aan de gemeentelijke gasfabriek van Middel harnis en Sommelsdijk te Middelharnis werkzaam geweest en sinds 1 juli 1950 (op 55-jarige leeftijd) gepensioneerd. Op de dag van zijn pensionering werd de naam van het bedrijf omgezet in Gas- centrale Flakkee. De familie van Eyken zal deze heu gelijke gebeurtenis in „Vita Nova" her denken, waarbij het de jubilerenden ze ker niet aan belangstelling zal ont breken. Op donderdag 10 november a.s. zal voor het gemeentehuis te Goedereede een touringcar voorrijden. Niemand hoeft de gemeenteraad die in die bus plaats zal nemen ervan te verdenken dat ze ten laste van de gemeentekas uitgebreid op stap gaan; integendeel; mevrouw en de heren raadsleden laten zich die dag door de gemeente rijden, ter oriëntatie. Burgemeester Smith deed deze en andere mededelingen gisteravond nadat de raad een vrij lange agenda had afgewerkt waarbij de problemen zich in velerlei variëteit hadden aangediend. O.m. werd duidelijk dat: de gemeente in steeds toene mende mate onder de vuilnis bedolven dreigt te geraken, mede „dank zij" een nevenverschijnsel van de welvaart; dat de verkeerslichten die bij Stellen- dam zijn geplaatst niet zijn gekocht in de speelgoedafdeling van V. en D.; dat de aanschaf van een boekhoudmachine niet inhoudt dat er nu ambtena ren ontslagen kunnen worden maar dat wel dhr. Joh. Tanis (s.g.p.) ontslag nam als raadslid i.v.m. studie aangelegenheden. Het voorstel tot vaststelling van een kampeerverordening werd van de agenda afgevoerd. Het behoud van de welvaart en de verdere economische groei van ons land zijn in hoge mate afhankelijk van de besparingen, waartoe ook de bespa ringen in de particuliere sfeer behoren. Met de Raiffeisen-spaarweek willen de Raiffeisenbanken in Nederland een daadwerkelijke bijdrage leveren om de spaarzin te bevorderen. In het belang van de spaarders èn in het belang van de nationale economie. OVERHEID. Dat het de overheid ernst is het spa ren te stimuleren blijkt onder meer uit het op 1 mei 1966 inwerking getreden algemene premie spaarplan, waarbij door het Rijk een premie van 20°/o in het vooruitzicht wordt gesteld. Ook de reeds eerder ingevoerde ge premieerde spaarvormen, zoals de ambtenarenspaarregeling en de jeugd- spaarregeling, alsmede de van belas ting en sociale premies vrijgestelde be- drijfs- en winstdelingsspaarregelingen getuigen daarvan. SPAARINSTELLINGEN. Ook de spaarinstellingen trachten het sparen verder te activeren. Door het invoeren van aan de omstandigheden van de spaarders aangepaste spaarvor men wordt het sparen vergemakkelijkt. Het vestigen van bijkantoren in nieuwe wooncentra kan eveneens gezien wor den als een uiting van het streven de spaarders van dienst te willen zijn. SPAARWEEK. Door ook de traditionele Raiffeisen- spaarweek, die dit jaar wordt gehou den van 24 t.m. 31 oktober, willen de Raiffeisenbanken de spaarzin van de Nederlandse bevolking stimuleren. De verdere economische ontwikkeling van ons land is voor een belangrijk deel afhankelijk van de mate waarin er gespaard wordt. Voor investeringen in grote en kleine bedrijven zijn mil jarden guldens nodig. Ook de finan ciering van de woningbouw vergt grote bedragen. Indien de besparingen in Nederland niet die omvang zouden hebben, dat aan de behoefte aan geld zoU kunnen worden voldaan, zou dit de economi sche groei kunnen afremmen. Daarom wordt in de Raiffeisen-spaar week het belang van het sparen nog eens extra onderstreept. De verschil lende activiteiten tijdens de spaarweek hebben ten doel de niet-spaarders tot sparen te brengen en de reeds bestaan de spaarders te bewegen eens iets ex tra's in te leggen. Vuilnis problemen Het vuilnisprobleem kwam aan de orde bij het voorstel tot het beschik baar stellen van een crediet a 14000,- voor het afdekken met 20 cm grond van de volgestorte vuilnisbelt aan de Zuiddijk te Ouddorp overeenkomstig de bepalingen in de Hinderwet en het geschikt maken van de overige daar- gelegen percelen als vuilstortplaats. Eerst genoemde werkzaamheden be staan uit het ontgraven van puin; het egaliseren van de sloot, het deponeren van overtollig vuil in het stroomgat waarna het afdekken. Nu ditperceel is volgestort en de aanvoerweg over de vaalt naar de stortplaats te lang wordt dienen maatregelen getroffen om de stortplaats van een andere zijde te kun nen bereiken. De raad voteerde het vraagde crediet. Eigenaresse van de percelen is de Maria Carolina Blanken- heijn's Stichting te Rotterdam. De heer Human meende dat een 20 cm dikke laag grond onvoldoende zou zijn; z.i. zou de grond inzakken en de rommel weer boven komen. „Een hoop geld voor zo'n vuil zaak je" vond de heer Visser. Ook de heren Grinwis en Komtebed- de wilden een dikkere laag. De voorz. gaf echter te kennen dat de voorgestelde 20 Cm is voorgeschre ven door de Provincie en dat het daar om niet raadzaam zou zijn er eigener beweging nog eens 10 cm bij te doen mede i.v.m. de hogere kosten. „B. en w. hebben zich reeds afge vraagd of het vuilnis aspect op de lan ge baan samen met de overige gemeen ten op het eiland moet worden bezien. Wij kunnen nauwelijks nog vijf jaar vooruit. Het is een bijverschijnsel van de welvaartstijd; we krijgen alle em ballage wegwerpflessen e.d. te verwerken en reëel beschouwd is daar door de heffing aan reinigingsrechten geen adequaat bedrag voor het werk wat we er aan moeten doen" klaagde de voorzitter. Spr. wees erop dat de gemeenten in de Hoekse Waard hun vuilnis naar de verbrandingsoven te Rotterdam vervoeren; maar yoor de ge meenten op het eiland zou vuiltransport naar de overkant een zeer kostbare zaak zijn." „Kunnen we de gracht niet dempen?" suggereerde dhr. Kr. Grinwis. Hij zei ook de 20 cm laag te weinig te vinden. „Ik oordeel als landbouwer." „G.S. hebben het voorgeschreven" herhaalde de voorzitter. De heer Grinwis „dan hebben ze er geen verstand van." Backfiowdmacfiine Besloten werd tot de aanschaf van een boekhoudmachine, waartoe een cre diet van f 20.085,— beschikbaar werd gesteld. De heer Joh. Tanis kennelijk on der de indruk van de lange lijst met toepassingsmogelijkheden van de ma chine verbond aan zijn fiat de hoop dat er in de toekomst geen personeel meer behoeft te worden aangetrokken. De heer G. Tanis stelde het nog scherper: „Kan er niet bezuinigd wor den" vroeg hij; op welke vraag de voorz. geen „ja" kon en durfde geven waarbij de voorz. erop wees dat in de afgelopen 20 a 25 jaar de gem. admi nistratie is verdubbeld. Hij verwachtte dat de werkzaamheden, eerder nog toe dan af zullen nemen, maar „wat we hebben uitbesteed kunnen we nu weer terug halen" wees hij als voor deel aan. De heer G. Tanis' „Uw voorganger zei dat mechanisatie minder arbeids krachten zou vergen." De voorz.: „het is er naar over welke termijn en in welke orde van grootte u dat ziet." De heer Grinwis zuchtend „de samenvoeging brengt geen voordeel." De voorz.: „Ik hoop dat u nog eens zegt: de samenvoeging heeft toch ergens ook zijn voordelen." De heer Grinwis: „Ik zie ze nog niet." De heer Visser „Is er een aparte kamer in het ruisthuis?" zo'n apparaat maakt nog al een herrie. De voorz. kon dit bezwaar wegne men. „Als we ervoor moeten verbouwen ben ik tegen" haastte de heer Grinwis zich te zeggen. De kraan Bij de voorgestelde wijzigingen van de gemeente begroting 1966 was dhr. Visser naar hij opmerkte „de oude kraan aan de oude haven van Stellen- dam weer tegen gekomen." Wat is daarmee de bedoeling vroeg hij. De voorz. antwoordde dat b. en w. zich hierop reeds hebben beraden even als over de mobiele kraan. Ze kosten teveel voor het werk dat ze voor de gemeente doen maar bij verkoop zo er interesse zou zijn zouden ze hun huidige boekwaarde niet opbrengen zo dat met verlies zou moeten worden verkocht" aldus de voorzitter. Hij acht te de verkoopmogelijkheden overigens gering maar „we zouden een toevallige belangstellende kunnen tegenkomen." De heer Visser: „de verkoop moge lijkheden worden kleiner omdat de kraan steeds meer verroest „Ik zie door al die begrotingswijzigin gen door de bomen het bos niet meer" klaagde de heer Bruggeman." Je wordt naar van al die cijfers „U onderschat uzelf, u kunt die sim pele becijferingen heus wel overnemen" suste de voorzitter. „Wat is de bedoeling met de ver keerslichten die op de Prov. weg bij Stellendam zijn geplaatst" informeerde de heer Visser, „ik dacht dat ze vij V. en D. vandaan kwamen maar we heb ben f 7000,beschikbaar gesteld" ver wonderde hij zich. De voorz. wees erop dat het de ge bruikelijke verplaatsbare z.g. aanne- merslichten betreft; ze hebben plm. f 5000,(inclusief bijkomende kosten) gekost. De verplaatsbare lichten die enkel in de zomermaanden dienst doen ter bescherming van naar het zwem bad overstekende kinderen, kunnen ook bij wegherstellingen e.d. worden ge bruikt. De heer Joh. Tanis neemt ontslag als lid van de raad. Hij heeft sinds 1962 (te Ouddorp) zitting voor de S.G.P. Na hem volgt op de lijst de heer M. Aleman te Ouddorp. De heer Tanis zal nog een vergadering bijwonen. Hulde aan de WAC In de vergadering van 31 aug. 1966 besloot de raad de voorkeurswoning Oosterweg 54 te Ouddorp te verhuren aan de heer J. C. van Wolferen te Hoek van Holland. Dhr. van Wolferen heeft te kennen gegeven deze woning niet te kunnen aanvaarden. Aangezien thans geen personen op de speciale lijst zijn geplaatst kan aldus b. en w. deze woning aan een ander ter bewoning worden toegewezen. Overeen komstig het advies van de woonruimte adviescommissie stelden b. en w. voor de woning te verhuren aan dhr. M. C. Klink, Marijkeweg 16 te Ouddorp. „Hij staat nr. 25 op de lijst van wo ning zoekenden, er worden urgente ge vallen gemaakt" protesteerde de heer G. Tanis. „Het punt van toewijzing behoort tot de autonomie van b. en w. gaf de voorz. te kennen. Ook dhr. Joh. Tanis ging niet ac- coord. De voorz. stelde publiekelijk dat de woonruimte adviescommissie (WAC) de aanvragen bijzonder serieus bekijkt, waarom hij de leden van deze commis sie namens b. en w. hulde bracht voor hun werk. Spr. voegde daaraan toe dat de nummering op de lijst niet alleen doorslaggevend is. De voorz. waar schuwde dat het bij de leden van de adviescommissie die door de raad zijn aangesteld zeker misnoegen zal wek ken als hun advies niet wordt gevolgd. De beide heren Tanis hoopten dat de commissie zich voortaan aan de lijst zal houden; zij gingen accoord. (Slot in vrijdagnummer) SOMMELSDIJK Najaarsmarkt. De marktmeester van Middelharnis maakt bekend dat op 2 november 1966 in de woonkern Som melsdijk de 3e najaarsmarkt op de Voorstraat zal worden gehouden. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond half acht hoopt ds. Mouw van Middelhar nis voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1