Inalyse van de kabinetscrisis Nieuwe Herv. kleuterschool te Stellendam In gebruik genomen Meditatie maakt 't gezellig J RCKORTEHEGüZOON p jaargang Vrijdag 21 oktober 1966 No. 3529 CHR. STREEKBLAD OP GEREPORMEIERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN J Stille krachten. laat mkmemev) UMI luomm s+offepeM dan is 't flf KRUIDER's Bnllant' van Andel Ingezonden stukken Open brief aan de zes Geref. Amsterdamse predikanten Burg. Smith prettig verrast door bijzon dere (school) aktiviteit in zijn gemeente Fruitmanden en Fruitliakies »De Fruïtcentrale" PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Lanfeweg 13, Sommelsd]jlc rel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds Tel. 20 23 Giro 167ffiJ0 ABONNEHIENTSPRIJS f 2,73 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. BU contract speciaal tarief. VertchipU tweemtud per week: dinsdag- en vrydagavond Velen in ons land zullen zichzelf en anderen de vraag hebben gesteld, hoe tiet mogelijk was, dat het kabinet-Cals plotseling en eigenlijk zo voortijdig in zijn einde kwam. Ze zoeken even eens naar een antwoord op de vraag, (paarom het de K.V.P. was, die het initiatief nam dit kabinet met zijn roomse premier en zes geestverwante ministers de laan uit te sturen. En ten slotte kan men zich afvragen, hoe het (er wereld mogelijk was, dat de A.R. [ractie samen met de rode partijen en lijnrecht tegen alle andere in dit uit gesproken sociaal-linkse kabinet bleef steunen en zich daardoor in een onmo gelijke situatie manoeuvreerde. Er zijn nog veel meer aspecten aan het sensa tionele einde van dit kabinet, maar de genoemde willen we eerst behandelen. Feit is, dat vrijwel niemand verwacht lieeft, dat het kabinet nu zou vallen, ool5 politieke insiders niet. Iedereen dacht, dat de Kamer het wel tot mei i67 zou laten zitten of in ieder geval beslissing zou vallen bij één van de begrotingshoofdstukken in november of december. De eerste verwachting was erop gebaseerd, dat het niet in het landsbelang zou zijn een aantal maan- i door een interim-regering de zaken draaiende te laten houden, temeer om- het loonprobleem en andere be langrijke aangelegenheden aan de orde komen. Een andere overweging was, dat Omroepwet nog steeds niet door de Kamer was, terwijl deze kwestie toch de aanleiding vormde tot het optreden van dit kabinet en de K.V.P. daar ten nauwste bij betrokken was. Bovendien en dit weegt heel zwaar zou er ongetwijfeld een enorme stagnatie op treden in de wetgeving en zou de hele legroting 1967 in de lucht komen te hangen. Ondanks al deze overwegingen heeft de K.V.P.-fractie niet geaarzeld het ka binet zijn congé te geven. De bekende schrijver in „De Volkskrant" onder het pseudoniem „Wandelganger" een vuurrode roomse journalist beweert wel, dat de fractie alle vóór en tegens van een conflict niet heeft afgewogen, maar dit lijkt ons zeer ongeloofwaardig Uit alles blijkt, dat de K.V.P.-fractie vooreen zwaar'dilemma stond: het met haar steun gevormde kabinet met zo vele prominente partijgenoten met een bezwaard hart laten voortregeren met alle consequenties daarvan óf in 's lands belang een eind maken aan dit ultra-progressieve bewind, dat zelfs in een periode van overbesteding en drei gende economische stagnatie voortging met een te hoog opgeschroefd uitgaven beleid zonder voldoende dekking. Naar onze mening is de fractie terecht niet teruggedeinsd door de enig juiste be slissing: dit kan zo geen dag langer. Zij heeft daarmee ons land een grote dienst bewezen, ook al staat nu al wat rood en roodachtig is op zijn achterste benen. Men moet niet vergeten, dat de be groting - 1967 van dit kabinet niet reëel v?as. De financiële expert van de K.V.P. de „spichtige cijfermachine" van de fractie drs. Notenboom (aldus de „Volkskrant") kwam tot een te kort op de dekking van 700 miljoen! Bovendien zou de begroting 1968 uiteraard ook al zwaar beïnvloed wor den door die van 1967. Daarbij kwam oog, dat als het kabinet - Cals tot mei zou blijven zitten, het ook de be groting - 1968 nog grotendeels zou moe ten voorbereiden. Een nieuw kabinet, eventueel met gezondere opvattingen over wat kan en niet- kan, zou dan met een allesbehalve gewenste erfenis zit ten. We geloven, dat ook deze overwe- Sing terecht een grote r,ol gespeeld lieeft bij de indiening vaii de motie Sclimelzer. De K.V.P.-fractie wist ook, dat Mr. Toxopeus een V.V.D.-motie zou indie nen tegen het kabinet, die zodanig zou zijn geformuleerd, dat de K.V.P. er be zwaarlijk .tegen had kunnen stemmen. Het effect zou dus toch hetzelfde zijn Seweest. Zij besloot daarom zelf een beslissing te forceren. Daarbij is het toch wel opmerkelijk, dat van de 50 roomse Kamerleden er slechts 4 "niet akkoord gingen. Een groot aantal „link se" K.V.P.'ers, o.a. bekende vakbonds bestuurders, stemden ervóór. Dat zegt toch wel iets, temeer omdat ze konden worzien, dat ze aan heftige critiek uit "sen kring bloot zouden staan. In hoeverre persoonlijke factoren in "6t spel zijn geweest, onttrekt zich aan 'eders waarneming. Feit is, dat premier r-* in de K.V.P. allesbehalve getapt 'S. Dat bleek ook wel uit de beslissing, hij gepasseerd is als lijstaanvoer- p'; Hij is ongetwijfeld een hoogst in- ™ligent man en een knap debater, ^3ar een sympathieke figuur als Drees, "6 Quaay en Marijnen is hij helemaal "J"- Opmerkelijk is ook, dat niet hij, ^aar Schmelzer fractievoorzitter werd. *J zou vermoedelijk een tweede Rom- ?iin geworden wat betreft de straffe öQmg van de fractie en daar voelden Y^den uiteraard weinig voor. ifv 'bijeengenomen geloven wij, dat K.V.P.-fractie met het voorstellen ,p haar motie een daad heeft verricht, getuigt van moed. De anders dik- zo behendig laverende K.V.P. wijls tieeft j "^u een beslissing geforceerd, die Van K ^^'^^'ï^si moest worden en die j.f' het kabinet niet te verwachten was {J *^s i^aar niet aan te behalen, in- J^'deel- Het was te voorzien, dat de 2(i^°^weging op haar achterste benen C sn zeer speciaal de roomse j^^'. Schmelzer is politicus genoeg om 'nterne consequenties van zijn op- „en Aaron en Hur onderstutten zijne handen Exodus 17 12. Mozes was de hoogte des heuvels op gegaan, wanneer de strijd dreigt te ont branden tuSsen Israël en het volk van Amelek, dat onverhoeds een aanval te gen het achterste van het leger van Israël heeft ingezet. In die achterhoede bevonden zich de ouden van dagen, de kinderen en de vrouwen. Het is dus be grijpelijk, dat de eerste slag voor het volk der Amelekieten is. Maar dan gaat de nog jonge Jozua de vijand tegemoet en de oude Mozes beklimt de heuvel om van daar het strijdgewoel gade te slaan en... te bidden voor de overwin ning. Twee mannen gaan met hem mee. Aaron, zijn broeder en Hur, de zoon van Kaleb. Daar staan zij op de hoogte. Wanneer Mozes zijn staf omhoog heft, is Israël aan de winnende hand, maar laat hij die zakken, dan is Amelek in de meerderheid. Is het wonder, dat Mo zes zijn bange ziel uitstort voor het aangezicht des Heeren, smekend om de zegen? Maar... zijn handen worden zwaar en zijn hart wordt zwaar! Het duurt zo lang en hij gevoelt zijn krachten minderen. Wat nu te doen? Hij geeft bevel aan zijn twee tochtge noten om zijn armen te ondersteunen. Zij zeggen niets, maar ondersteunen wel! Heerlijke groep op de hoogte, daar midden in de woestijn. Daar zijn stille kra.chten aan het werk. En die stille krachten beslissen de strijd. Misschien is het in uw leven ook vaak strijd. Strijd tegen een overmachtige vijand. Wanneer ge het van de kracht van uzelf moest hebben, stond het er niet best voor. Gelukkig de mens, die dan ook die stille krachten mag kennen. Wanneer de wereld ons aanvalt en de satan ons benauwt, hebben wij te doen als Mozes. Dan moeten we de stilte zoeken in de hoogte. Naderen tot de Heere met onze nood en verlegenheid. Wat kunnen we dan ook de gemeen schap der heiligen gevoelen en is ons verzoek aan andere kinderen des Hee ren: Bid eens voor mij! Kent ge die behoefte ook? Of staat ge hoger dan Mozes? O, weet het dan dat een ziel uit God geboren, een hart dat hetzelf de leven deelachtig is, niet kan missen. Wat kan het een steun en sterkte bie den, door met elkander te spreken over de wegen, die de Heere met Zijn volk houdt. Maar, daar is méér! Vindt u het niet opmerkelijk, dat Mozes juist Aaron en Hur medeneemt? Aaron is de vertegen woordiger van het geslacht van Levie, het priestergeslacht. Dat geslacht zou dienen bij de altaren en de offers plen gen voor Gods aangezicht. Hur, de zoon van Kaleb, is uit de stam van Juda, de Koningsstam! En uiteindelijk zal uit deze stam de grote Koning voortkomen, die Davids troon beklom. Beide figuren wijzen alzo naar Christus heen. Hij is de grote Priester-Koning En nu hebben we in onze strijd en in onze gebeden vooral Hem nodig tot on dersteuning in de grote noden van ons leven. Hij is de grote stille kracht, die ons helpt en uitredt, keer op keer. De voorbede van de Heere Jezus Christus is alles waard. Hij bidt voor hen: Vader, ik wil niet dat deze in het verderf dale. Hij troost hen: Maar Ik heb voor U gebeden, dat uw geloof niet ophoude. Hij sterkt hen: Niemand zal ze uit Mijne hand rukken. In die voorbede voor Zijn strijdend en in zich zelf ondergaand volk, heft Hij de staf van Zijn bloed, als een stille kracht omhoog en op het gezicht van dat kruis, moet de vijand, die benauwd en aanklaagt wijken. Door die ondersteuning is het, dat gij bekommerd» harten niet op kunt hou den met uw hart en handen naar om hoog te heffen. Door die ondersteunen de genade is het, dat ge volharden moogt tot het einde en wie dat doet, zal naar 's Heeren eigen woord, zalig worden. Die ondersteunende genade is de oor zaak, dat ge nog leeft en dat de Heere u nog niet verstoot. Dat ge dan maar veel de voorbede van die ondersteu nende Priester-Koning moogt inroepen, aan Zijn voeten uw zonden mocht be wenen en Hem van harte lief krijgen. Die uit eeuwig welbehagen Uw ziel wil bevrijden van de vijand en u door tocht wil geven naar het Kanaan der rust. Dirksland C. J. Kesting. WONING-INRICHTING Oostdijk 53-61 - Sommelsdijk treden te kunnen voorspellen. Nochtans werd de knuppel in het hoenderhok gegooid. En met succes! En nu rommelt het wel sterk in de K.V.P.; voorzitter Mertens van het N.K.V. en nog meer linkse partijgenoten gaan heftig te keer maar de partijleiding houdt voet bij stuk. Wij geloven, dat ons volk dankbaar mag zijn, dat het kabinet-Cals is weg gestemd. Het zou met zijn hoogvliegerij ons land regelrecht naar een economi sche depressie hebben gevoerd en naar een niet meer in te houden inflatiever snelling. Daarom hebben de V.V.D., de C.H.Ü., de S.G.P. en het G.P.V. de r.k. motie dan ook gesteund. Maar daarom zal het ook een onvergeeflijke domheid van de A.R.P. blijven en een bewijs van politieke kortzichtigheid, dat ze door dik en dun het beleid van dit in wezen zeer linkse kabinet is blijven steunen. De zo ultra-progressieve leiders van deze partij met hun blijkbaar steeds groter wordende aanhang van christe lijke vakbondsleden, V.U.-professoren en andere links-denkende intellectuelen men leze het verslag van het A.R. Convent op j.l. zaterdag schaarden zich achter hun fractie. Hun voornaam ste leuze is tegenwoordig: „leve de progressiviteit". Geen wonder, dat men de A.R.P. al de aanhangwagen van de P.v.d.A. gaat noemen! Van de laatste is het te begrijpen, dat een solide finan cieel-economische politiek altijd moet wijken voor hoge lonen, onbetaalbare sociale en gemeenschapsvoorzieningen etc. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd wel zo blijven. Maar van de vroe ger zo evenwichtige en degelijke A.R.P. verwacht men dit niet. Het ligt voor de hand, dat bij de ko mende verkiezingscampagne de rode partijen alle andere behalve de A.R. VLISSINGEN Tweetal. De kerkeraad der Gerei Gemeente heeft voor het uitbrengen van een beroep het volgende tweetal gesteld: ds. C. Harinck te Utrecht en ds. G. Mouw te Middelharnis. MELISKERKE (W.) Bedanifct. Ds. J. C. Weststrate, pre dikant der Geref. Gemeente alhier, be dankte voor het beroep naar Sioux Cen ter, lowa, (U.S.A.) ARNEMUIDEN Gemeentezang. Vorige 'week vrijdag avond kwamen vele hervormde leden samen in de Ned. Herv. Kerk om te zingen. Deze gemeentezang zal binnen kort op een gramofoonplaat verschij nen. Het orgel werd bij deze bijzonde re samenkomst begeleid door organist dhr. C. V. d. Ketterij. Het is een zeer geslaagde avond geworden die onder leiding stond van de plaatselijke her vormde predikant ds. J. G. Abbringh. AANLEG AARDGAS IN 'S-GRA VENPOLDER Deze week is men begonnen met de aanleg van de aardgasleiding in 's- Gravenpolder. De Ned. Gasunie heeft een kantoor gevestigd in het dorpshuis te Kruiningen, waar klachten van de betrokken grondgebruikers kunnen wor den ingediend. De aanleg van het tra ject zal waarschijnlijk in december a.s. gereed komen. schitterend bezit voor altijd I hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan in Rotterdam P. in de conservatieve hoek zullen proberen te drukken en als vijanden van de vooruitgang én van de arbei dersklasse voor te stellen. We hopen nog gelegenheid te over te hebben zulk een propaganda doeltreffend te bestrij den. Thans volstaan we met een citaat uit de „Handelingen", voorkomende in de rede van drs. Schmelzer: „Een posi tief sociaal beleid eist voor de naaste toekomst een veel kalmer tempo van loonstijging dan wij de laatste jaren hebben beleefd. De stijging van de ar- beidsproduktiviteit is jarenlang door de loonstijging overtroffen. Komen wij niet in kalmer vaarwater, dan zullen ver dergaande geldontwaarding en werk loosheid het gevolg zijn, gevolgen die overwegend drukken op de sociaal en economisch zwaksten". Deze waarheid geven we iedereen ter overweging. In elk geval is thans de rooms-rode coalitie verbroken. Wij achten dit in 's lands belang. Laat de nieuwe regering, die na de verkiezingen optreedt, in plaats van met ons belastinggeld te smijten, reserves kweken om, wanneer een economische depressie niet is tegen te houden, de werklozen voor armoede te behoeden. Dat is beter dan te rege ren met onvoldoend gedekte begro tingen. VOOR BETER -— NflflR DE MIDDELHARNIS-TELiZaas Wij ontvingen onderstaand ingezon den stuk, naar aanleiding dat een zes tal Amsterdamse Geref. predikanten zich distanciëren van ds. C. Wisse te Elspeet. Ter verduidelijking voor onze lezers laten wij vooraf de tekst van dit telegram dat ook aan de pers is verzonden, in zijn geheel volgen: „Wij zijn geschokt door uw op een noodlottig misverstand van het evangelie berustend optreden in Elspeet. Gezien de betreurenswaar dige omstandigheid, dat wij de naam „gereformeerd" met u schijnen te moeten delen, distanciëren wij ons op ondubbelzinnige wijze van uw on- menslijk en daarom naar onze diepe overtuiging onchristelijk handelen. W. Baas, J. J. Beukenkamp, J. P. Haspels, E. H. Nagel, J. Nawijn, W. van Boeyen, predikanten van de ge reformeerde kerk te Amsterdam- Zuid." Weleerwaarde Heren Predikan ten der Geref. Kerken te Amsterdam-Zuid, Het is bijna te minderwaardig in te gaan op het persbericht over het door U verzonden telegram aan Ds. C. Wisse te Elspeet. Dit telegram getuigt niet alleen van en zéér onchristelijke handelwijze en een ontstellende onkunde betreffende de Geref. Gemeenten, maar ook (en hoe is dit mogelijk voor universitair ge vormde theologen?) van een totaal ge brek aan bijbels en dogmatisch inzicht jjin de Gereformeerde geloofsleer aan gaande de Voorzienigheid (hoe men dit ook moge interpreteren t.a.v. de vacci natie) èn de naastenliefde (2e tafel der Wet). Dit bewijst o.a. de zinsnede uit Uw telegram: „Een noodlottig misverstaan van het evangelie". Dit is een gereformeerd-dogmatische onmogelqkheid en schriftuurlijk onjuist Gereformeerden geloven niet in een NOODLOT, maar spreken ook niet van noodlottig. Zij geloven in een GODDE LIJKE VOORZIENIGHEID. (Zondag 10 V. d. Held. Cat.) Slaat U er eens de kostelijke Dogma tiek van Bavinck op na. Of kent U die niet meer? Tevens komt er wel een zeer vijan dige en bijterige aap uit de oecume nische Gereformeerde mouw kijken. U acht het n.b. onverdraagüjk de naam Gereformeerd te moeten delen met een kleine groep fanatici" d.w.z. de Ger. gemeente c.s., waaronder de fana ticus Ds. WISSE. Komt het woord „onverdraaglijk" eigenlijk wel in uw oecumenisclj woor denboek voor? Het is wel tekenend, dat men t.o.v. deze groep Gereformeerden plotseling alle verdraagzaamheid en suikerzoete oecumene laat varen. Tot mjjn spijt kan en mag ik als lid der Ger. Gem. dit „oecumenisch suiker klontje" niet zo maar slikken. Uw oecumenische leuzen in bredere zin kende ik al. Nu ken ik ook Uw oecumene in de praktijk. Zeer betreurenswaardig om als pre dikanten een telegram met „verheffen de" woorden als „onmenselijk en on christelijk" enz. een mededienaar van Christus toe te sturen en dit nog aan de pers door te geven. Hebt U eerst alles eerlijk onderzocht, kontakt gehad met Ds. Wisse c.s. óf bent U alleen maar afgegaan op sen sationele, opgeblazen persberichten? De waarheid is anders. Onderzoek dit eens en lees ook eens het objektieve artikel van de ROTTERDAMMER en kwartet n.l. „Een woud van misver standen rond de zaak-EIspeet". Noemt U Uw reaktie op het gebeu ren in Elspeet cbristeiyke bewogenheid, noemt U Uw houding gereformeerd? Dit is werkelijk dieptreurig, diena ren des Woords onwaardig. U hebt aardig meegeholpen de goede naam van Ds. Wisse te bekladden. Zoiets ver wacht men wel van de „wereld", maar niet van „Verbi Divini Minister". Hoe kunt U nog ooit preken over Zondag 43 (het 9e gebod)? Daar staat, zoals U weet: „Niemand lichtelijk en onverhoord oordelen of helpen veroor delen; ook mijn naasten eer en goed gerucht naar mijn vermogen voorstaan en bevorderen". Hebt U ook geprotesteerd tegen het schandelijk optreden van diverse pro vocerende elementen met spandoeken e.d. waarop uitdrukkingen als „HERO- DUS m ELSPEET" en 10.000,— voor de moordenaar Wisse"? Het lijkt me beter, dat U in Amster dam eens wat doet tegen de geesteiyke verlammingsverschijnselen. Waar zijn o.a. de bloeiende Geref. Kerken van Kuyper en Bavinck in Am sterdam, de bakermat der Doleantie? U zoudt nog jaloers kunnen zijn op het bloeiende kerkelijke leven in de Hervormde en Gereformeerde Gemeen- Terwijl burgemeester H. J. Smit van Goedereede j.l. woensdagmiddag ter opening van het nieuwe schoolgebouw van de Ned. Herv. Kleuterschool te Stellendam de vlag hees en tientallen kleuters, met feestelijke met linten versierde puntmutsen op de kuifjes, hun feestliedje zongen, zullen de oude ren in het schoolbestuur, tevens leden van de kerkeraad der Herv. Gemeente ongetwijfeld hun gedachten hebben laten gaan naar de tijd van ruim veertig jaar geleden toen zij het besluit tot stichting van deze school namen. Ook bur gemeester Smith wist maar al te zeerhoeveel opofferingen zij zich zullen hebben getroost om tot het gestelde doel te komen. Thans was ieder geluk kig met het nieuwe (houten) schoolgebouw al dient zich de noodzaak tot het aanbouwen van een 3e schoollokaal alweer aan omdat reeds tien kleuters op de wachtlijst zijn geplaatst. Vergezeld van vele goede wensen is het nieuwe schoolgebouw woensdag officieel in gebruik genomen. Vele genodigden woonden de opening bij. Zij werden welkom geheten door ds. Exalto, Herv. predikant te Melis sant omdat de voorzitter van het school bestuur, ds. Jansens, wegens ziekte verhinderd was. Na een inleidend woord door ds. werd het woord gevoerd door de heer St. Keijzer, secr. van het be stuur. De heer Keijzer vertolkte de dankbaarheid van het bestuur voor de medewerking van het gemeentebestuur bij de realisering van de lang gekoes terde wens. „Onze hand is echter groter dan de gauw te vullen kinderhand en wij zullen binnen niet al te lange tijd weer bij u moeten aankloppen omdat de noodzaak tot het bijwonen van een derde lokaal bijna aanwezig is' zo richtte de heer Keijzer zich tot burge meester Smith en weth. van Seters. Voorts bracht spr. dank aan de dir. van de Techn. Dienst, dhr. Labee die de voorbereiding heeft geleid en tot een goed resultaat heeft omgezet. Ook sprak hij waarderend over het snelle werk van fa. de Blok en Tieleman. Aan het adres van de leidsters van de school citeerde dhr. Keijzer het spreekwoord: „lang gewacht en stil gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen". Spr. wist dat de hoofdleidsters, mevr. Soeteman- den Eerzamen wel lang heeft gewacht maar bepaald niet heeft stilgezwegen en thans bekende spr. dat het klagen hoewel niet aanwijsbaar toch wel zal hebben geholpen en spr. hoopte dat zij net zo lang plezier zal hebben van de nieuwe school als ze ergernis van de oude had. Ook mej. Kommers ■werd toe gewenst dat zij nog lange tijd in de school werkzaam zal mogen zijn en zij eenzelfde staat van dienst als mevr. den Eerzamen zal bereiken. Voorts dankte de heer Keijzer ds. Exalto voor zijn bereidwilligheid deze bijeenkomst te presideren en spr. drukte zijn spijt uit dat ds. Exalto op wie steeds een be roep kon worden gedaan het eiland gaat verlaten. „U wordt gezonden door Uw Opdrachtgever en ons past het in dezen stil te zwijgen" zo besloot dhr. Keijzer. Speciaal in het opmaxen van B. d. YEEK Telefoon 2681^ WeatdQk MIDDELHABNIS ten op de Veluwe. Daar wordt de za ligmakende leer der Schrift, de zuivere leer der Reformatie nog steeds gepre dikt, zonder er iets af of bij te doen. Dezelfde schriftuurlijk - bevindelijke prediking werd ongeveer 50 a 60 jaar geleden ook in de Geref. Kerken ge bracht. Ja, leest U die preken van de serie „Menigerlei Genade" uit de jaren 1900 e.v. nog maar eens na. Of was dat ook al „doorgezakt"? Geeft liever eens een waarachtig geestelijk vaccin uit Gods Woord tegen ontkerkelijking, secularisatie en toene mende onzedigheid en brute gezagson dermijning. Staat weer eens als „wachters op Sions muren" en stuur eens „hemelse telegrammen" als ware „verkondigers van goede boodschap" (Jes. 40), want geestelijke smetstof verwoest zielen en gemeenten. Velen in de Geref. gezindte schamen zich al zolang de naam „gereformeerd" te moeten delen met die gereformeerde theologen in de Geref. Kerken, die de grondwaarheden des geloofs op losse schroeven zetten. Ik besluit met bqna Uw eigen woor den uit het telegram: „Gezien de betreurenswaardige om standigheid, dat ik de naam „gerefor meerd" met U schijn te moeten delen, distanciëer ik mij op ondubbelzinnige wijze alleen van uw onwaardig en daar om naar mijn diepste overtuiging on christelijke handelwijze en hoop van harte, dat de Heere U terugroept van Uw heilloos en 'zondig handelen t.o.v. Ds. C. Wisse te Elspeet". Met de meeste hoogachting, W. den Hollander Oranjelaan 85, Zoetermeer. P.S. Ook ik heb mijn schrijven aan de openbaarheid prijsgegeven, alsook Ds. Wisse deze brief ter inzage toegestuurd. Verbazend Burgemeester Smith herinnerde eraan dat hij zeer onlangs de Herv. lagere school te Stellendam had geopend, en kele weken geleden opende hij de vis serij school te Ouddorp, thans de kleu terschool te Stellendam en de opening van de nieuwe bijzondere lagere school te Ouddorp zal spoedig plaatsvinden. Spr. constateerde derhalve een bijzon dere activiteit op het onderwijs gebied die iemand die nog maar kort in de gemeente is tot verbazing wekt. Bur gemeester Smith begreep dat men zijn tijd heeft verstaan en ook hij gaf als zijn mening dat elke gulden die aan het onderwijs wordt gespendeerd te eniger tijd zijn vruchten zal afwerpen. Spr. releveerde dat in april 1960 bij het toen malige gemeentebestuur de eerste aan vrage tot de bouw van een school was ingedien. Er werd een permanent ste nen gebouw gevraagd en al werd door de Inspectie de noodzaak hiervan inge zien, door het grote tekort in het bouw programma kon de aanvrage niet wor den gerealiseerd. In 1964 werd bericht dat het wel haalbaar zou zijn een hou ten gebouw te realiseren en spr. vond het goed gezien dat hier op was inge gaan omdat het gevaar aanwezig is dat men, wanneer men bij zijn oude ver langen blijft het lid op de neus krijgt. Burgemeester Smith bekende verstomd te hebben gestaan toen hij hoorde dat de kerkeraad der Herv. Kerk zich al ruim 40 jaar met het kleu teronderwijs bezig houdt. Zulke ker keraden moet men zoeken, zij hebben de Evangelische opdracht al vroeg ver staan en zij hebben niet gewacht tot de kleuteronderwijs wet in 1966 volledig financieel soulaas zou bieden" aldus spr. Hij hoopte dat met het inwerking treden van deze wet niet een verslap ping zal ontstaan zoals die bij het bijzon der lager onderwijs is te bespeuren, dit onderwijs wordt sinds de gelijkstelling met het openbaar onderwijs niet meer in die mate gedragen als voor die tijd. Spr. hoopte dat de school en onder wijzend personeel vooral in het gebed zullen worden opgedragen, hij verbond daaraan de hoop dat ook het kleuter onderwijs te Stellendam een voorwerp zal blijven van de voortdurende zorg van de kerkeraad. De school heeft het woord „christelijk" in haar vaan en de burgemeester sprak de hoop uit dat het bestuur en leidsters dat in de practijk van alle dag zullen uitdragen en de kin deren zullen heenwijzen naar het kruis van Koning Jezus, opdat in de kinder harten het zaad mag worden uitge strooid en de vrucht daarvan mag wor den bespeurd. Burgemeester Smith be sloot met het uitspreken van de har telijke gelukwensen. Andere oplossing? De heer P. L. A. Tieleman te Me lissant dankte namens zijn collega, dhr. Blok voor de opdracht tot het maken van de fundering. Nu de heer Tiele man niet over eigen werk behoefde te oordelen voegde hij aan zijn gelukwens toe dat het bestuur met de nieuwe aanschaf een buitengewoon goede keus heeft gedaan. Dhr. Tieleman sprak te vens in zijn kwaliteit van voorz. van het bestuur van de Chr. kleuterschool te Melissant. Hij bekende uit dien hoof de wat jaloers te zijn op het gebouw maar ook op de wachtlijst. „Bij ons kunnen er nog genoeg komen en mis schien is dat wel een oplossing voor u?" lachte hij. Spr. wenste bestuur en leidsters Gods zegen toe. Ouderling K. Keijzer releveerde hoe het ruim veertig jaar geleden was ge gaan. Ook toen werd in een houten school begonnen dat later door een stenen gebouw vervangen werd. Dhr. Keijzer herinnerde eraan dat zijn zoon in dat houten schoolgebouw had school gegaan en dat zijn zoon thans fungeert als secretaris van het bestuur. Spr. noemde de burgemeester ook burger vader. Een vader is steeds bezig het goede te zoeken voor zijn gezin, niet alleen in het stoffelijke maar meer nog in het geestelijke. „U bent burgerva der, ook de vader van onze kleuters, wij bidden u kracht en wijsheid toe op dat u als een goed vader uw werk mag voortzetten" zo richtte dhr. Keij zer zich tot de burgemeester. Spr. be sloot met de wens dat het onderwijs door de zegen des Heeren bekroond moge worden. Ook de 'heer Verbiest, oud-leerling ging in gedachten terug naar de ope ning van de eerste school in welk ver band hij herinnerde aan de herden king van het 40-jarig bestaan in 1964. (Zie vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1