i ld IDe val van Cals Financieel overziclit Fluor-voorlicliting Plaatselijl( nieuws Gouden bekroning voor de beste gladiolen Dodelijk ongeval te Goes Ingezonden stukken Internationale Lions opstelwedstrijd over de vrede m jaargang Dinsdag 18 oktober 1966 No. 3528 CHR. STREEKBLAD OP GEREBX)RMEEIRDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Weth. Koevoets wordt burgemeester van Vaikenisse giij^S^%^^ PBINS HKNDBIKSTRAAT U - POSTBOX 8 - MIDDiJLHABNlS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommeladyk ABONNFIMRNTSPRIJS f 2,75 PÈK KWARTAAL ADVERTENTTFPBIJS 16 cent per mtn. Bt) contract speciaal tariet rel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds Tel. 2023 Giro 167830 Venchijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond In de vroege morgen van vrijdag 14 Jjlitober hoorde Nederland, dat het zo Ijistreden kabinet-Cals gevallen was Ija drie dagen en een nacht van aan- Jvankelijk rustige debatten uitge- lionderd dan de incidenten met Koe- lloek die echter vrijdagavond en liiacht steeds meer gespannen werden. Ijoals dat met de val van ieder kabinet liet geval is, zijn de reacties op deze Igebeurtenis zeer verschillend. De één Ijou de vlag willen uitsteken, de ander lis verontwaardigd en er zijn ook men- jn, wie alles koud laat, omdat ze me- |,en, dat het toch allemaal lood om oud lijzer is. ffe zullen onze lezers niet behoeven j zeggen hoe wij op deze tijding heb- ijen gereageerd. Schrijver dezes heeft lie debatten enkele dagen meegemaakt U niet de laatste nacht en hij moet litrlijk bekennen, dat hij dit slot niet !ft verwacht. Het was al lang duide- dat er in de drie regeringspartijen 1 groeiende ontevredenheid heerste ïover het beleid van dit kabinet, maar Ije waren steeds van mening, dat geen Iteer drie partijen het aan zou dur- iven het weg te stemmen; ten eerste nog altijd de omroepwet niet jïflor elkaar is ^- en die was per slot (au rekening de oorzaak van de val iyan het kabinet-Marijnen en ver- i'olgens, omdat men vervroegde verkie- laBgen liefst zou willen vermijden, we dachten. Het is echter geble- ten, dat de altijd zo aarzelende K.V.P. nu eens in staat was, door te tasten, i ondanks het feit, dat er in roomse kring ook een zeer sterke stroming is, langevoerd door de „Volkskrant", die ïoor het zo progressieve kabinet-Cals ■leer geporteerd was. Uit alles blijkt ectiter, dat de grote meerderheid van leze fractie geen vertrouwen meer had in dit bewind. Premier Cals is, zoals algemeen bekend mag worden veron dersteld, in brede kringen van de K.V.P. lu niet bepaald favoriet en het feit, in het kabinet prominente partij genoten als Luns, Veldkamp, Bogaers (O De Jong zitting hadden, heeft geen invloed gehad op de beslissing van de K.V.P. Welke overwegingen ook een rol mogen hebben gespeeld bij dit op treden van deze partij, wij vinden het in ieder geval een dappere daad, die we lieslist niet van haar verwacht hadden. Dat wij het heengaan van dit kabinet' toejuichen, zal niemand verwonderen, weet hoe we het begroet en op de voet gevolgd hebben. De hele politiek die het voerde, was lijnrecht in strijd iet de beginselen en opvattingen, die lij altijd hebben voorgestaan. Met na- le de lijn, die het volgde op het finan- ieel-sociaal-economisch vlak hebben we altijd funest gevonden. Het was een uitgesproken linkse politiek en onze le pers weten, dat wij wat dit betreft aan de rechtse kant staan. Het kabinet-Cals lis opgetreden via een onderonsje van fen aantal politieke topfiguren, zonder Kamerverkiezingen, onder scherp pro- van de V.V.D. en de C.H.U., die deelnamen aan het kabinet-Marijnen tot grote ontstemming van vele A.R. (Il K.V,P.'ers. Populair is het nooit ge- zelf s niet onder de arbeiders. Het vi/as een team van zogenaamde sterke mannen, die eider voor zich hoge imbities en aspiraties hadden en onge twijfeld over grote bekwaamheid be schikten, maar die één ding vergaten 1.1. dat men wel grote en kostbare plan nen kan opstellen, maar dat er een fi nancieel-economische grens is, die men liet kan overschrijden zonder brokken temaken. En dat is nu juist hun poli tieke ondergang geworden. De heren Waren te pretentieus. Veldkamp zou de sociale wetgeving vervolmaken, Bo- Eaers de woningnood in korte tijd op- tóen, Diepenhorst het hoger onder wijs uit de zorgen helpen. Bot de ont wikkelingshulp hoog opvoeren enz. Wanneer we echter de balans van dit kabinet gaan opmaken, zal blijken, dat kabinet veel te hoog gegrepen heeft, ta rekening hield met de mogelijk- Wen en met name in zijn eerste jaar hard van stapel liep, dat ieder luchter mens zijn hart vasthield bij de Setechte, hoe deze hoogvliegerij finan- Jieel-economisch eindigen moest. Naar "ze mening heeft het optreden van dit toet met zijn sterke roodachtige" in- 'g overtuigend bewezen wat wij al- 'W hebben betoogd, dat n.I. een uitge sproken links en ultra-progressief be- «"'«d stuk moet breken op de realiteit. Is het optreden van de K.V.P. ons ™s honderd percent meegevallen, dat Ie A.R.p. is van zodanige aard ge- ;'»t, dat we er moeilijk woorden voor wnnen vinden. De leiding van deze Wrtij was enthousiast bij het optreden '^n het kabinet. Zij werkte gaarne sa- Jffl met de P.v.d.A. De fractieleider «oolvink bleek wel minder geestdriftig daarvoor had hij het tijdens .zijn I «atssecretarisschap te veel met de so- J'^isten aan de stok gehad maar oortgedreven door zeer progressieve '"wraannen als Berghuis, Bruins Slot, paay Fortman, Biesheuvel e.a. f5t hij wel meedoen met de nieuwe j-'S. De houding van de A.R.P.-fractie ij de jongste debatten is dan ook voor J' veel A.R. en anderen een enorme J'eurstelling geweest. Het bleek al uit T r«de, die dhr. Roolvink hield bij de fsrotmgsdebatten, dat men het kabi- ondanks de bedenkingen, die men ::f;f^ had, toch de handen boven het wilde houden. En de eindstem- iijlfif openbaarde bij deze partij een lij. '^Uteit, die we ronduit onbegrijpe- en zorgwekkend noemen. Zij maak- ^'ich daarbij* los van oude coalitiege- Cjf" a!s de K.V.P., de V.V.D. en de j j en stemde in bond met de P.v. öe P.S.P. en de C.P.N., dus met alles wat in Nederland rood is, vóór het aanblijven van het roodgetinte kabinet- Cals. We aarzelen niet, dit stemmen ge heel in strijd te noemen met het roem ruchte verleden van deze partij en te vens katastrof aal voor haar toekomst. Er is uiteraard over deze politieke gebeurtenis, die wel eens zeer ingrij pende gevolgen zou kurmen hebben voor de ontwikkeling van het partijen systeem in ons land, heel veel meer te schrijven. Daarvoor zal, naar we hopen, nog gelegenheid te over zijn. Dit artikel sluiten we op vrijdagavond af, zodat eventuele latere ontwikkelingen er on vermeld in blijven. Wel kan al worden vastgesteld uit commentaren in partij bladen, vraaggesprekken voor radio en t.v. etc, dat er grote beroering heerst in enige partijen. De C.H.U. en de V.V. D. zijn heel gelukkig met de val van dit kabinet, maar de P.v.d.A. is hevig verontwaardigd, omdat ze vermoedelijk voorlopig is uitgerangeerd en het erop lijkt, dat het Unks-sociale bewind zal worden vervangen door een meer rechts georiënteerd beleid. Wij vinden het best, dat deze partij, in wier eigen boezem zo grote verdeeldheid heerst en wier bijdrage aan de regering resulteerde in een versnelde inflatie, een poosje in revisie gaat. Ook m de A.R.P. heerst grote verdeeldheid: een deel ervan juicht, en ander deel treurt. Bij de K.V. P. is het precies zo. De „Volkskrant" (links) is uiteraard woedend en de N.K. V. (vakbeweging) is verontwaardigd. Alzo lijkt het er sterk op, dat de ver schillen tussen rechts en links in soci aal opzicht steeds meer uit de doeken komen en dat de gebruikelijke verdoe zeling ervan in de confessionele partij en onmogelijk gaat worden. We vinden dit een zeer toe te juichen ontwikke ling, die de duidelijkheid in de politiek zal bevorderen. Schrijver dezes heeft tussen de pro- duktie van de hoofdartikelen door een uitvoerige verhandeling geschreven over de noodzaak van een anders ge oriënteerd partijbestel en kwam daarin tot dezelfde conclusie als nu de conse quenties van de val van Cals zullen openbaren. We hopen binnenkort aan de publicatie daarvan te beginnen. Thans volstaan we met de hoop uit te spreken, dat H.M. de Koningin dit ka binet op zijn verzoek zal ontslaan, dat er een tijdelijke zakenregering zal ko men en dat er over enkele maanden via nieuwe verkiezingen een mogelijk heid zal komen om een kabinet te vor men, dat met beide benen op de begane grond staat en ons land zal behoeden voor linkse experimenten. Na een hele week lagere koersen in Wall Street was de stemming op het Damrak ook deze week bepaald niet optimistisch. Het beste, dat men er van zeggen kon, was dat de internationals zich per saldo toch tamelijk goed hiel den. AKU en Kon. Olie kwamen hier bij met hogere slotkoersen uit de bus. AKU profiteerde van de gunstige uitlatingen in het prospectus, dat in Zwitserland is uitgegeven i.v.m. de in- troduktie aan de Zwitserse beurs. Kon. Olie reageert op de verhoging van het interimdividend. Unilever blijft zwak gestemd de nog altijd niet opgeloste moeilijkheden in Rhodesië zullen hieraan uiteraard niet vreemd zijn. Het koersverloop van de internatio nals geeft het volgende beeld te zien: Kon. Olie 121 - 125.20 plus 4,20 Philips 86,90 - 85,60 min 1,30 Unilever 83,50 - 81,70 min 1,80 AKU 64,20 - 67,20 plus 3,— Hoogovens 312 - 303 min 9. Lokale markt. De lokale markt lag er in het alge meen goed bij mede door het overwe gend gunstige nieuws van de bedrijven. Overzeessche Gas blijkt zijn expan sie in 1966 onverminderd voort te zet ten. Een goed beleggingsaandeel. Ook de tussentijdse mededeling van Smit Transformatoren viel beslist niet tegen. Het dividend zal op 13 procent gehandhaafd blijven. Buhrmann-Papier reageerde gunstig op de mededeling, dat de netto bedrijfs resultaten dank zij hogere omzetten tot dusver niet achterbleven bij die van vorig jaar. De rhededeling van Schuppen was nog in mineur. Het dividend wordt ge handhaafd op 7»/o. Al met al deze week geen onver dienstelijk beeld. Verschillende aandelen zijn dan ook de laatste maand flink aan kunnen trekken. Om er enkele te noemen (Brocades, Albert Hein, Heinekens en Wijers. Van de dalingen noemen we de VMF, die deze week in het nieuws kwam door het aankondigen van ontslagen. Verder lagen Geveke, Hellingman en Vijhamij zak in de markt. Obligatiemarkt. Op de obligatiemarkt valt de laatste tijd een lichte afbrokkeling te consta teren. En hiermde kwam wel aan het licht, dat de liquiditeitsspaimingen nog niet verdwenen zijn. Niettemin werd de inschrijving op de lening Bank Nederlandse Gemeenten een groot sukses. Op de val van het kabinet is door de beurs nogal rustig gereageerd. Uiteraard moet afgewacht worden welke consekwenties voor het bedrijfs leven hieruit voort zullen vloeien. In „Hobaho" het vakblad van Hol land's BloemboUenhuis te Lisse, la zen wij, dat de Habaho-veiling om de kwekers te stimuleren topkwaliteit te leveren, drie kwekers, die de beste kwaliteit hebben geleverd, als be kroning op hun werk een in goud uit gevoerde gladiool zullen ontvangen, welke onderscheiding in het knoopsgat kan worden gedragen. Donderdag 20 oktober begint de eer ste veiling. De veilingmeesters, die nor maal al elke partij op hun hoedanig heid bekijken, zullen daarbij vooral letten op de best verzorgde partijen. Een partij van 1 of 2 manden telt net zo goed mee, als een van 12. Aan het eind van het seizoen zal aan de hand van aantekeningen worden vastgesteld, welke drie telers de extra beste par tijen hebben aangevoerd en daarmee voor de uitgeloofde prijs in aanmerking komen. Te Goes is vrijdagmorgen een ern stig ongeluk gebeurd met dodelijke af loop. Op het groendroogbedrijf van de firma Timmerman, reed een achter uitrijdende auto een twaalf meter lan ge transportband omver. De 49-jarige bedrijfsleider, de heer M. Hollemans, die er achter stond, werd in de nek getroffen en vrijwel op slag gedood. -O- ZIERIKZEE Bij K.B. van 13 oktober is met in gang van 1 november benoemd tot bur gemeester van de gemeente Vaikenisse de heer H. Koevoets, wethouder van Zierikzee. Weth. Koevoets is 43 jaar oud, gere formeerd en behoort tot de A.R. partij. Hij heeft zich, niet alleen als wethou der, maar ook als loco-burgemeester van Zierikzee, zeer verdienstelijk ge maakt, vooral na het vertrek van bur gemeester mr. F. Th. Dijckmeester, in een vrij lange vakature. Vaikenisse is de nieuwe naam van de gemeente Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande, welke plaatsen enkele maanden geleden zijn samengevoegd. NIEUWERKERK Kerkdienst. D.V. woensdag 19 okto ber a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Ger. Gemeente in Nederland voorgaan ds. Pannekoek van Terneuzen. Geachte redactie, Beleefd is mijn verzoek, of U het volgende wil plaatsen in uw veelgele zen blad, waarvoor bij voorbaat mijn oprechte dank. Met zekere tegenzin, neem ik de pen op, om ditmaal in uw veelgelezen blad mijn gevoelens naar voren te bren gen. Nochtans is mij als 't ware de nood hiertoe opgelegd. Het verslag door U geplaatst in uw blad van j.I. dinsdag 11 oktober, over de Fluor voorlichtingsavond, kan ook mijn goedkeuring niet wegdragen. Immers toch, een verslag moet niet anders voortbrengen, als wat door de sprekers gezegd is en de besprekingen, die daarop gevolgd zijn. De verslaggever blijft geheel en al buiten beschouwing zijn zienswijze naar voren te brengen, en zeer zeker niet persoonlijk te zijn. Al de tijd, dat Eilanden-Nieuws be staat, is een dergelijk verslag, als nu door U geplaatst is, nooit voorgeko men. Ik durf gerust te zeggen, wat de verslagen betreft, ongeacht van welke vergadering, heeft wat de juiste weer gave betreft Eilanden-Nieuws aan de spits gestaan. Hulde hiervoor aan mijn hooggeach te vriend en uw voorganger. Ik zou U willen aanraden, hem in zijn voetsporen te volgen en dan zullen voortaan dergelijke verslagen wel ach terwege blijven. Houdt uw blad op peil en gedenkt wat op uw voorpagina staat „Streekblad op Geref. Grondslag". U zult er wel bij varen en zeker niet aan invloed verliezen. Dat U begint met het opschrift „de heer Grinwis kon niet de minste eer behalen, is er volgens m.i. er al vlak naast. Wanneer U een goed verslag geeft, moeten de lezers, zelf hun standpunt bepalen en hun conclusies trekken. Nu spreekt U hier als vleiende taal voor de voorstanders der Fluoridering en voornamelijk waar deze avond be legd was door de Jongerenorganisatie „Vrijheid en Democratie" laat het zich verstaan dat deze met genoegen in de handen wrijven, dat U als verslagge ver en partijgenoot van de heer Grin wis, deze zo laag aan de dijk zet. Tot mijn spijt moet ik dan ook consta teren, dat ik dat van U zeer onver standig vindt. U schrijft in uw verslag, dat ook op deze vergadering het verlossende woord nog niet gesproken is. Inderdaad heeft de heer Grinwis op deze vergadering, hoe of hij ook zijn besten deed, de mensen niet allen kunnen overtuigen, dat ze zouden geloven, dat Fluoridering nadelige gevolgen kan hebben. Maar in het slot van uw verslag, daar wordt Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Internationale Vereni ging van Lions Clubs afgekort „Li ons International" wordt een opstel wedstrijd uitgeschreven. De titel van dit opstel is „Wereld vrede". Dat juist dit onderwerp werd geko zen is begrijpelijk, als men weet, dat de Lions streven naar het vinden van praktische middelen om menselijk leed te verzachten en een betere verstand houding en wederzijdse achting aan te kweken en te bevorderen, zowel van mens tot mens als van volk tot volk. Lions International wil nu de jeugd aan het denken zetten over de moge lijkheid om. in de vrije wereld de vre de te realiseren. Overal waar Lions clubs gevestigd zijn, wordt deze wed strijd uit geschreven. De bekende Lions club Goeree-Over- flakkee organiseert deze wedstrijd van het eiland Goeree en Overflakkee. Zij roept de jeugd op aan deze wedstrijd deel te nemen en een opstel dat ook de lengte van een verhandeling mag hebben over dit onderwerp in te zen den. Heeft de Lions club in het verleden bekendheid gekregen door hulp aan de reddingsbrigade in Ouddorp, steun aan een padvinders club, waardering voor continu-arbeiders, e.d., nu wü zij gaarne een bijdrage leveren aan de noodzake lijke stimulering der studie over het probleem van de wereldvrede. Wie 'kunnen er aan deelnemend Alle jeugdige personen marmelijk, zowel als vrouwelijk van 14 tot en met 21 jaar, naar de toestand op 15 ja nuari 1967. Hoe kunt u aan de wedstrijd deelnemen? Door een formulier te halen bij de heer J. H. Smits, Schoolstraat 1 te Mid- delhamis, tel. 01870-2998. Dit formulier moet zijn afgehaald vóór 5 november 1966. Vóór 10 december 1966 moet het op stel met het aanmeldingsformulier weer worden ingeleverd op het zelfde adres. Wat is het doel van de wedstrijd? De aandacht te vestigen op de nood zaak om te zoeken naar ideeën voor en het ontwikkelen van een plan om de wereldvrede te verwerkelijken. Wot willen de Lions met deze wedstrijd bereiken? 1. Het vinden van een praktisch bruik baar plan voor wereldvrede. 2. De aandacht vestigen op het onder werp „Wereldvrede". 3. De nadruk leggen op hetgeen het vrij zijn en de vrijheid voor ieder een betekent. Hoe komt men aan de stof tot zijn onderwerp? Door het raadplegen van boeken en tijdschriften, gesprekken met leraren en politici en het beluisteren van lezin gen o.a. voor radio en televisie. Woar moet het opstel voornamelijk aan voldoen? Het opstel moet oorspronkelijk zijn en mag niet meer dan 5000 woorden be vatten. Het opstel mag geen naam dragen, maar wel het nummer dat op het aan meldingsformulier staat aangegeven. Het moet getypt zijn, enkelzijdig op wit papier, formaat 21 x 29 cm. Uitvoe riger bepalingen komen voor op het uit te reiken reglement. Wordt er nog een prijs beschikbaar gesteld? Voor het beste opstel dat op Goeree- Overflakkee wordt geleverd wordt een prijs van f 100,en een herinnerings oorkonde beschikbaar gesteld. De „club-besten" worden gezonden naar het Lions district 110b, waar men een districtsplaquette kan winnen. De beste van Europa krijgt 1000,een reis naar Chicago en een gouden me daille en de wereldbeste krijgt 2500.-. Hoe vindt de beoordeling van het opstel plaats? Voor Goeree-Overflakkee vindt de beoordeling plaats door een jury van drie personen. Voor de waardering van het opstel telt de inhoud voor 75»/o, de opbouw voor 10%, de stijl voor 10% en de grammatica 5%. De studie mag in het Nederlands in geleverd worden, mocht het opstel ech ter door gezonden moeten worden naar een Europse jury, dan zal het in overleg met de scribent door een beëdigd trans- lateur in het Engels worden vertaald. U persoonlijk tegenover de heer Grin wis. Ik protesteer tegen uw gezegde dat de heer Grinwis niet de man is op de rechte plaats. Ook tegen de woorden „de heer Grinwis is nu weer een er varing rijker en hij moet nu toch wel begrepen hebben, dat hij als eenvoudig werkman het niet op kan nemen tegen het intellect dat zich achter de Fluor- dinering stelt. Alsof de heer Grinwis dat niet weet, en daar zelf niet van overtuigd is. U noteert zelf, dat hij aan het slot zijner rede gezegd heeft, „mijn aktie kan een succes worden, mits ik meer medewerking krijgt, help me en staat achter mij." En dan beweert U in uw antwoord op het ingezonden stuk van de heer Grinwis in uw blad van j.I. vrijdag 14 oktober dat „het de schijn heeft, dat de heer Grinwis zich als een eenvou dig werkman, zoals hij zich graag noemt, wil opwerpen als de grote fluor bevechter liefst met een glorieuze over winning." Dat is een schromelijke verdacht making en een factale leugen. De heer Grinwis heeft al op verschillende wij ze hulp en steun trachten te verkrijgen en begrijpt zeer goed, dat hij alleen zijn doel nimmer zal bereiken; De ene grote weg is dan ook, hand tekeningen te verzamelen. Daarbij heeft hij al van enkele personen hulp gehad en hij beschikt reeds over enige hon derden handtekeningen. U schrijft, als de heer Grinwis zijn eisen kracht bij wil zetten, dat hij dan een gelijkwaardig intellect om zich zal moeten verzamelen. Hier ben ik het volkomen mee eens. Laat de heer Grinwis trachten, dat er een comité gevormd wordt en laten wij dan propaganda maken. Dan geloof ik zeker, dat wij succes zullen behalen. U kent geachte redactie gezagheb bende personen, die hiervoor zeker in aanmerking komen. Verschaft U dat lijstje eens aan de heer Grinwis, of aan mij, dan kunnen wij met die mensen in contact zien te komen en een grootscheepse actie ont vouwen. Geachte redactie, ik wil hiermede be sluiten, dat het mijn innige wens is, Eilanden-Nieuws op een hoog peil te houden, zoals het altijd geweest is. U zult mogelijk wel enig commentaar op mijn schrijven hebben, maar ik hoop, dat het van dien aard mag zijn, dat ik niet genoodzaakt zal zijn, er nog eens op terug te komen. Ik heb in en kele woorden mijn gevoelens naar voren gebracht en ik verlang er geenszins na, hierover nog meer te moeten schrijven. J. P. C. van Zielst, Sommelsdijk, 17 oktober 1966. Naschrift van de verslaggever Zoals inzender heeft verondersteld, knopen wij aan zijn ingezonden stuk een naschrift vast, waarin wij de zaken duidelijk zullen stellen. Bijna aan het eind van zijn schrijven adviseert dhr. van Zielst ons: „ver schaft U dat lijstje eens aan de heer Grinwis of aan mij, dan kunnen wij enz. Het ist dus duidelijk dat dhr. van Zielst met dhr. Grinwis in contact staat. Daar is volstrekt niets op tegen maar we vragen ons dan wel af of dhr. van Zielst het letterlijk bedoelt als hij zegt dat hem de noodzaak tot het schrij ven is opgelegd. Ook bevreemdt het ons dat die noodzaak zich pas na (bij na) een week voordoet; noodzakelijke dingen stelle men liever geen week uit. We kunnen ons beter verenigen met de trant waarin de heer van Zielst schrijft dan met de trant van eerder ontvangen brieven van dhr. Grinwis. De heer van Zielst stelt dat het ver slag zijn goedkeuring niet kan wegdra gen; dat is zijn goed recht en meer acceptabel dan dat ons verweten wordt dat het verslag eenzijdig, verdraaid en propagandistisch gesteld is. Terecht schrijft de heer van Zielst dat een ver slag niet anders mag voortbrengen dan wat door de sprekers is gezegd. Hij moet dan wel onderscheid maken tus sen het karakter van de verschillende vergaderingen of bijeenkomsten waar van verslag wordt gemaakt. Zo is het b.v. ondenkbaar dat een verslaggever in zijn raadsverslagen neerschrijft dat de raadsleden A en B er helemaal naast zitten door hun stem aan een bepaald voorstel te geven. De fluorvergadering echter kenmerkte zich daar de mogelijkheid van vrije discus sie en daardoor hadden wij als ver slaggever de volste vrijheid aan die discussie deel te nemen. Men kan als out-sider zijn mening over iets of iemand publiekelijk bekend maken via een in gezonden schrijven en als verslaggever heeft men die gelegenheid via een „commentaar" of „naschrift". Het is dus bepaald geen grove fout als de ver slaggever van Eilanden-Nieuws zijn mening geeft over de heer Grinwis; de heer van Zielst geeft via bovenstaand schrijven immers ook zijn mening weer over de verslaggever van Eilanden- Nieuws. Het enige wat ons in dezen verweten zou kunnen worden is dat we verzuimd hadden boven ons commen taar het formele „naschrift" te plaat sen. Iemand anders dan ons had tijdens de discussie kunnen zeggen dat dhr. Grinwis niet de juiste man op de juiste plaats is. Dat is niet woordelijk zo ge zegd maar wat zou de heer Blok an ders bedoeld hebben toen hij dhr. Grin wis toevoegde dat hij zich met dingen bemoeit waar hij geen verstand van heeft? (Zie vervolg pag. 4) MIDDELHARNIS BROMMERS IN FRONTALE BOTSING Zaterdagnacht plm, 1.00 uur kwamen op de Langeweg te Middelharnis nabij het rusthuis twee bromfietsers met el kaar in frontale botsing. Uit de rich ting Nieuwe Tonge naderde de jonge man A. Visser te Sommelsdijk; hij reed rechts van de weg maar werd aange reden door de geheel links van de weg rijdende; door alcohol gebruik benevel de bromfietser, H. W. F. te Nieuwe Tonge. Bij de botsing liep laatstge noemde een hoofdwonde op. Hij had het links van de weg gelegen fietspad op willen rijden maar hij was honder den meters daar vandaan alvast links gaan rijden. Lezing voor Chr. Geref. Jeugdver enigingen. D.V. donderdagavond 8 uur a.s., zal voor Chr. Ger. Jeugdverenigin gen in de kerk aan de Hoflaan ds. Ra- venswaaij van Arnhem een spreekbeurt vervullen, met als onderwerp; „De An tichrist". DIRKSLAND Botsing. Op de kruising Voorstraat - Winterstraat kwamen gisteren de wa gens van de melkhandelaar J. W. de Geus te Dirksland en de uit de Win terstraat komende D. Vlietland te Ouddorp met elkaar in botsing. Beide wagens kregen schade. VROUW LAG BEWUSTELOOS OP WEGDEK Een chauffeur van de fa. Poortvliet te Ouddorp heeft j.I. vrijdagavond op de Geldersedijk bij Dirksland de aldaar wonende mevrouw wed. Knops bewus teloos naast haar bromfiets gevonden. Mevr. Knops was gewond, de brommer was licht beschadigd. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd en kan nog niet worden gehoord omtrent de oorzaak van het ongeval. BATTENOORD BIETENSCHIP RICHT SCHADE AAN. Bij het zwenken in de haven van Battenoord richtte vrijdagnacht de bietenschipper v. Ghijsens uit Stad aan 't Haringvliet met zijn schip schade aan aan in de haven liggende bootjes van dhr. Gebraad uit Nieuwe Tonge. En kele buitenboordmotoren verdwenen in het water en een zeesloep werd lekge- varen. De schade bedraagt plm. 2000,- HERKINGEN Botsing. Zaterdagmiddag kwam dhr. K. uit Sommelsdijk in botsing met een Volkswagenbusje, hetwelk geparkeerd stond op het parkeerterrein achter het verenigingsgebouw. Hoe het zich heeft toegedragen is niet bekend, maar met een daverende klap belandde hij op het busje. Dit werd aan de voorzijde in gedeukt. Zijn eigen wagen werd zoda nig gehavend dat hij weggesleept moest worden. Catechisaties. Bij de Herv. Kerk zul len de catechisaties een aanvang nemen des maandagsavonds om 7 uur voor jongens en meisjes tot en met 15 jaar; en van 7.45 voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. Belijdenis catechisa ties om 8 uur. Kerkdienst. A.s. woensdagavond om half acht hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds. G. Mouw van Middelharnis. Zitplaats-gelden. A.s. donderdag 20 oktober des avonds van 7 - 8.30 uur zal er in de consistorie der Geref. Gem. gelegenheid zijn tot betaling van zit- plaatsgelden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst. De j.I. gehouden collecte ten bate van Simavi heeft opgebracht f 489,90 waarvoor alle gevers hartelijk bedankt. Verloren. Zaterdagmorgen verloren een regenpak. Terug bezorgen of in lichting bij dhr. H. van Pelt, Voor straat 30. OOLTGENSPLAAT Kerifodienst. Donderdag 20 oktober a.s. des nam. 7 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Vrijstelling dienstplicht. De minister van Defensie heeft inzake aanvragen vrijstelling van dienstplicht de volgende uitspraken gedaan: Cornells Kievit, Langstraat 54, post Achthuizen, voor goed vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid: Dirk F. Schilperoort, Galth. dijk 2, Ooltgensplaat, voor één jaar vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid. Opbrengst koliekten. De bus-kollek- te voor het Prot. Interkerkelijke Thuis front (PIT) heeft te Ooltgensplaat, Langstraat en Achthuizen in totaal f 218,01 opgebracht, de bus koUekte voor het werk van de Reclassering bracht te Ooltgensplaat f 75,83 op. Duizend ton bieten verscheept. Vo rige week werden 5 schepen met bieten geladen voor de fabriek te Stampers gat, waarvan 3 in de haven (kom der gemeente) met een gezamenlijke in houd van 674 ton en 2 in de Galathese- haven met een totale inhoud van 396 ton. Totaal dus 1070 ton. DIPLOMA'S ZIEKENVERPLEGING A. Maandag 10 oktober j.I. zijn de exa mens voor het diploma ziekenverple ging A afgenomen. De geslaagden zijn: zr. J. C. de Bakker, Sommelsdijk; zr. A. C. K. V. d. Klooster, Dirksland; zr. L. P. Slinger, Oude Tonge; en zr. Ch. J. Veldhuyzen te Den Haag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1