risis II de P.v.il.11. f pasfoto's I f Foto Blankersl Dhr. van Prooijen constateert een „bungalowziekte" Meditatie Aardappeloogst 1966 ZENDINGSAVOND Gemeenieraad Dirksland -^ Wegdek Onwaardsedijk wordt verbeterd Nieuw uitbreidingsplan voor Melissant F^C. KORTEHEG s ZOON Vrijdag 14 oktober 1966 No. 3527 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN J (Klaar en helder" Brtllant - schitterend bezit voor altijd 1 van Andel Comité tot handhaving van de Statenvertaling Fruitmanden en FruitliaiiiBs „De Fruïtcentrale'' pgiNS HENDBIKSTHAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDSLHABMIS gedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdUk ABONNEMENTSPRIJS 2,73 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Btl contract speciaal tarief. rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167630 Verichynt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavond Vfanneer men kennis neemt van de tuatie in de P.v.d.A. via haar bladen, dio, brochures en andere media, dan oet'men tot de conclusie komen, dat in een hopeloze verwarring ver eert, dat velen in paniek zijn geraakt ■or de twee verkiezingsnederlagen van '(voorjaar, dat er in haar boezem al- tlei discussies aan de gang zijn, die ilesbehalve op eenheid wijzen, dat ze (t het kabinet Cals lelijk in haar zit, dat het ontbreekt aan een töininente leider, dat er onenigheid eerst over het al of niet deelnemen II) dat kabinet, dat vrijwel iedere ■cialist er een eigen opvatting over het sialisme op na houdt, dat men het er iët over eens is of ze naar links of sar rechts moet zwenken en zo meer. et weekblad „Vry Nederland" slaat isschien de spijker op de kop wan eer het schrijft, dat de kern van de isis hieruit bestaat, dat de meesten anders zouden willen, maar dat iemand precies weet hoe". )p aandrang van vele partij af delin- :n zal er nu op 11 en 12 november i, in Roterdam een buitengewoon con es gehouden worden, waarop met ame de deplorabele toestand in de artij zal worden besproken. Het kon sar wel eens een Babylonische spraak- erwarring worden. Vele geneesheren allen daar aan het politieke ziekbed hun diagnose verschillend stellen I de therapie in tegengestelde rich- ngen zoeken. Er zal veel kritiek ko- len ook op personen. De partijvoor- 'tter Tans en de fractievoorzitter Ne erhorst, die optraden na het verdwij- en van resp. de heren Suurhof en 'ondeling in het kabinet-Cals, vindt n ondanks de sympathie die men en toedraagt niet tegen hun taak op- ewassen, zodat zij „door hun optreden het gebrek daaraan, niet weinig ebben bijgedragen tot de ontredde- ng van de P.v.d.A." (Vrij Nederland). Dit blad spreekt zelfs van een gezags- acuüm, dat zou zijn ontstaan, dus over ebrek aan leiding, zodat al gedacht is 1 een sterke man in de persoon van «i-minister Mansholt, maar deze is velen in de partij weer te rechts". Dan is er de positie van de ;rtijsecretaris Eibert Meester, een dynamisch man, die persoonlijk littreding van de P.v.d.A. uit het ka- t-Cals propageerde en daardoor itiek uitlokte. Het fiasco van deze egering doet ook geen goed aan de artij. Men had er grote verwachtingen maar om de woorden van een icialist te gebruiken „de regering- Sis zal als de zwakste uit de bus ko en sinds de oorlog!". Dr. Vondeling srloor er zijn populariteit mee. zodat ij gepasseerd is als lijstaanvoerder .oor 1967. Men probeert het nu met en Uyl, een knap econoom, maar geen irsterangsfiguur, die men nu zo brood heeft. En zo drijft de partij mo- enteel stuurloos rond. Zij kritiseerde Itijd de confessionele partijen, omdat sociaal-economisch tweeslachtig ouden zijn ze zijn het inderdaad aar thans is de onduidelijkheid bij aar niet minder groot. En tenslotte is ■r de kwestie over het wethouders- Aap van tie Comm. Partij in Amster- en het lidmaatschap van Kamer- -mmissies, waarover grote verdeeld- ad en onenigheid heerst, zozeer zelfs -at enige vakbondsbestuurders voor de ■>'d.A. bedankt hebben. Het kraakt dus aan alle kanten. Het -antal abonne's van „Het Vrije Volk" *ipt snel achteruit en dat van „De l" stijgt onrustbarend (mede- ;ïling van een inzender in V.N.). En -5' alles ondanks de zo progressieve ■ocialistische pers, radio en t.v. Geen 'toe partij krijgt kans voor zo'n pro- (sganda. Maar dat alles heeft niet ge- "Ipen. De aanhang liep schrikbarend ithteruit, de verdeeldheid over aller- a problemen nam en neemt ziendero- 1 toe: Vietnam, de N.A.V.O., commu- _sten, optreden-Van Hall, monarchie, pening, deelname aan regering ^- Geen wonder dat men met de '"den in het haar zit. Als men een geneesmiddel voor een waal wil vinden, moet men eerst de J'agnose stellen d.w.z. erachter zien te men aan welke kwaal de zieke labo- '''rt, dus wat de oorzaak is. Wij gelo- dat het verschillende kwalen zijn. voornaamste is, dat de P.v.d.A. in «re zin overbodig geworden is in S ^^'■'^^srtsstaat. Tienduizenden ar- *iders zijn in goede doen geraakt en "eer burgermensen dan proletariërs den. Veel zonen van onze oude i,'^'^-P.'ers stemmen daarom nu op de ■ï.D. Een ruk naar links kon daarom P-v.d.A. wel eens duur te staan ko- ™- In de eerste plaats moet ze er ast op rekenen, dat met de thans voor- telde programs door diverse groe- ieel brieven en brochures .'ueming aan een regering ook met 'r^-y- en de A.R.P. absoluut uitge- '"i is. Met een radicaal socialisme straffe" deze partijen niet in zee op 78 van uiteenvallen. Onzerzijds K^f^ we dat toejuichen,' want de I^Mge coalitie-Cals is voor ons altijd ^Jiverteerbare brok geweest. De «isch ^^1 demago- tiaa P'^'^*^^'^ kunnen voeren dan nu, f^ We geloven dat deze thans veel aer effect zou sorteren dan vroeger '^Sevai was. ij "moeilijkheid voor de partijleiding de ene groep naar links wil en Ik heb niet in het verborgen ge sproken, in een donkere plaats der aarde. Ik heb tot het zaad van Jacob niet gezegd: zoek Mij tevergeefs. Jesaja 45 19a. De Heere vertelt in dit hoofdstuk iets van Zijn heilsweldaden, Die Hij aan Israël zal laten zien en hen ook zelf het onderwerp ervan zal laten worden. Hij zal het volk wederbrengen uit de ballingschap en Kores zal daarbij Zijn knecht zijn. Wellicht waren er onder de Joden, die deze handelvnjze des Heeren begrijpen noch goedkeuren konden en zich daarom heimelijk en ook wel openlijk afvroegen: Waarom redt de Heere ons niet door de hand van één onzer eigen vorsten? Zie en dan laat de Heere gevoelen, dat Hij de souvereine Vorst is, Die zich door geen enkel mensenkind de wet laat voor schrijven". Zoudt gij Mij bevel geven aangaande Mijn kinderen?, zegt de Heere. En dan trekt Israels Vorst een vergelijking tussen Zichzelf en de afgo den. Hij zegt: „Ik heb niet in het ver borgen gesproken, in een donkere plaats der aarde". We hebben hier met een toespeling op het heidendom te doen. De heidenen geloofden immers, dat hun goden zich openbaarden in duistere orakels. In een geheimzinig duister werden onverstaan bare woorden gepreveld door één der heidense priesters of priesteressen. Woorden, die haast altijd voor tweeër lei uitleg vatbaar waren. Vandaar nog de naam: Orakeltaal! En nu zegt de Heere, de God Israels: „Zo heb Ik niet gesproken". Hij heeft Zich niet in één of andere duistere spelonk geopenbaard Hij heeft ook niet gesproken op een manier, dat men er verschillende kan ten mee uit kon. Dat we deze dingen goed verstaan! Want ofschoon we menen, dat we deze heidense dingen allang ontgroeid zijn, zijn er toch ook in ons leven nog wel overblijfselen te vinden van deze ge- dachtengang en menen er ook thans niet weinigen, dat de bekering van de mens niet anders kan plaats vinden dan onder zeer geheimzinnige omstandig heden en dat daarbij noodzakelijker wijs ook allerlei vreemde stemmen moeten gehoord worden. Neen, zegt de Heere, zo spreek Ik niet! Hij spreekt duidelijke taal door Zijn Woord en Geest. Hij laat dat niet in een duistere hoek prediken, maar van de daken. Christus heeft in geen hoek geleden, maar voor het aange zicht van de gehele wereld. Zo wandel de Hij ook over de aarde, zo leefde Hij als in een glazen huis, waar ieder hem mocht bekijken. De Heere heeft Zich geopenbaard in Zijn Woord, dat Woord is al evenmin duister of raadselachtig. In heldere be woordingen laat de Heere zien, wie Hij is en hoe Hij is. Gods beloften zijn geen „ja en neen", maar zijn eeuwig I „ja" in Christus, ge kunt met Zijn eisen geen twee kanten uit en evenmin met Zijn beloften, 't Is trouw, wat Hij ooit beval. Het staat op recht en waar heid pal, als op onwrik'bre steunpila ren. De Schrift zegt niet, dat ge uzelf als een verloren zondaar voor God moet leren kennen, maar dat het ook nog anders kan. Neen. rechtuit verklaart de Heere ons de weg der zaligheid, zoals deze langs de lijn van ellende-verlos sing en dankbaarheid loopt. Klaar en helder is het getuigenis Gods. Oók aangaande Zijn bedoelingen met Zijn volk. „Ik heb tot het zaad Jacobs niet ge zegd: zoek Mij tevergeefs. „Hier hebt ge weer een toespeling op het heiden dom. Immers, wie de afgoden zoekt, zoekt ze tevergeefs, want ze zijn er niet! Denkt u maar aan de geschiedenis van de Baaipriesters op de Karmel. Ze rie pen tot de avond, maar hun goden ant woordden niet, ofschoon zij zich met messen sneden. Maar de Heere is een horend en verhorend God. Hij heeft tot het huis Jacobs niet gezegd: zoek Mij tevergeefs. Oorspronkelijk staat hier eigenlijk: „in het woeste en ledige, neen daar behoeven we niet te zoeken. We moeten hem zoeken in Zijn Woord. Wie daar de Heere oprecht zoekt, zal Hem ook vinden. Hebt ge Hem al gevonden? Daar gaat het in ons leven maar om. En dan zullen we moeten getuigen: Eer ik U zoeken ging, toen was ik reeds gevonden. En meent ge dat ge voor uzelf de weg kwijt bent? Vraag het dan maar: Heere maak mij Uwe wegen, door Uw Woord en Geest bekend! Dirksland C. J. Kesting 1 FOTO BLANKERS voor echte g M Speciaal adres voor bruidsfoto's s en reportages. j s Bespreekt U tijdig? g M Foto- Cine- en Lijstenhandel. s 1 Middelharnis - Tel. (01870) 2461 J 's Maandags de gehele dag s 9 gesloten. de andere naar rechts. De linksen ma ken het grootste lawaai, omdat de leids lieden ervan voor een groot deel in tellectuelen zijn, die graag en gemak kelijk in de publiciteit komen. De rechtsen treden nog niet op als een gesloten pressiegroep, al hebben ze wel spreekbuizen, zoals het dagblad „Het Parool", het maandblad „Tirade" en voor de t.v. Dr. De Jong (buitenlandse politiek). De linksen worden o.a. ge kenmerkt door een zeer conciliante houding tegenover het communisme. Oud-min. president Schermerhorn b.v. verklaarde onlangs, dat hij bij bezoe ken aan de Sovjet-Unie en China had geconstateerd, dat deze landen heus niet zo gevaarlijk zijn! Alsof men dat op een reis kan vaststellen. Deze onderschatting van het rode ge vaar leidt vanzelfsprekend ook tot een ondergraving van de N.A.V.O. en ver zwakking van onze eigen defensie, die nog steeds berust zo zegt men op de situatie van 1948 (rode staatsgreep in Tjecho-Slowakije) en 1956 (opstand in Hongarije). Deze is echter ingrijpend gewijzigd en daarom is er geen bezwaar tegen toenadering tot de communisti sche landen. Ook in deze sector zal een „ruk naar links" nodig zijn. Aldus het „linkse" standpunt. De leidslieden van de P.v.d.A. staan dus voor een uitermate moeilijk dilem ma. Daarbij komt nog, dat er verschil lende gradaties bestaan in links en rechts, vooral in het eerste. Men kan onderscheiden: links, linkser en het linkst. Het is zelfs al zover, dat de term links een voorvoegsel heeft ge kregen n.l. „Nieuw-links"', dit is tegen stelling blijkbaar tot Oud-links, waar we nooit van gehoord hebben. Als we het goed begrijpen bedoelen de schrij vers van het boekje „10 over rood" (ondertitel: „Uitdaging van Nieuw-links aan de P.v.d.A.") waarover we in een ander artikel hopen te handelen daarmee, dat de partij een veel radica ler koers moet gaan varen dan de oude, gematigde van de huidige partijleiding. Ze vinden dat erg progresief, maar in feite is het een terugkeer naar een vroegere periode in het socialisme, toen men nog met het marxisme als grond slag werkte. Ze vinden, dat het huidige socialisme van de P.v.d.A. te veel ver dund is. Het moet weer vuurrood wor den of althans donkerder dan de slappe bleke kleur van thans. Men wil blijk baar terug naar een soort neo-marxis- me. En zo schermt men met allerlei oude en nieuwe termen, alsof men daarmee de aftakeling van de partij kan tegenhouden. Wij geloven, dat het socialisme niet alleen in ons land, maar overal op zijn retour is en dat de P.v. d.A. zal blijven achteruitgaan; als ze naar links zwenkt, verliest ze aan haar rechterzijde (V.V.D., C.H.U. en B.P.) en gaat ze naar rechts wat niet waar schijnlijk is aan de linkerkant (P.S.P. en C.P.N.). In een slotartikel hopen we in te gaan op de inhoud van enkele publicaties uit P.v.d.A.-kringen. AI was 't verschenen zomer doorlopend veel te nat... we hebben de septembermaand toch wel mooi weer gehad. En in het land heeft men hiervan dan ook geprofiteerd Het aar'pelrooien ging dan ook beslist al heel gesmeerd. Men werkte uren, uren lang, ja, soms wel nacht en dag... zo... waar men 's avonds 't volle veld men 's morgens niets meer zag! De piepers zaten spoedig ook (en droog) in put of cel. Het ging met 't piepersrooien dus dit jaar by zonder snel! De opbrengst viel echter niet mee, ze bleken klein van stuk; maar dat er nog te oogsten was... dat was reeds een geluk! Want na zo'n natte zomer toch had men dat niet gedacht! Wel, dat door vélen naar ik hoor een „misoogst" werd verwacht! Dat was ook bij een enkeling toch nog wel het geval... gelukkig bleef dit wel beperkt; 't was echt niet overal! Maar die dit dan ook treffen mocht, zit nu in zak en as... Want als straks alles moet betaald voelt men de schade pas! Vooral die kleine „scharrelaars" die hebben het maar zwaar... 't Is piekeren en puzzelen „hoe spelen we dat klaar" De lasten zijn steeds stijgende... stelt 'd uitkomst nog teleur... dan staat voor menig „ploeteraar"... de armoe voor de deur!!! J.S. Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam VLISSINGEN Donderdag 6 oktober is er in de Ger. Gemeente te VUssingen een zendings avond gehouden. Dhr. li. J. Lukassen, voorzitter van de zendingscommissie te Vlissingen opende deze avond met psalmgezang, schrift lezing en gebed. In zijn voorwoord lichtte de voorzit ter het werk der commissie toe en dankte de gemeente voor het bedrag van 6075,40 dat zij voor de zending had bijeen gebracht. Het was 1000,- meer dan vorig jaar. Hierna beklom ds. A. Elshout de kansel en sprak een zendingsrede uit, uitgaande van Joh. 17 „Gelijkerwijs Gij Mij gezonden hebt in de Wereld, alzo heb ik hem ook in de wereld gezonden. Omdat Christus gezonden is en Hij ook gezonden heeft, daarom is er zending. Een kerkgenoot schap dat geen zending drijft is niet in de weg der gehoorzaamheid. Want Christus heeft zijn jongeren bevel ge geven, gaat dan henen en onderwijst alle volken enz. Verder stond spreker stil bij het werk in W. Irian en Nigeria. Hierna zong „Zanglust" de plaatselijke zangvereni ging enkele toepasselijke liederen. Hierna sloot Ds. Elshout deze aan gename avond. In zijn slotwoord ver maande de leraar toch vooral de zen dingsarbeiders te gedenken in het ge bed, dit hebben zij nodig. Het is on rustig in Nigeria. Stammen oorlogen Als onderdeel van de in januari j.l. opgerichte landelijke Stichting tot handhaving van de Statenvertaling is vorige week op Goeree en Overflakkee een streekcomité opgericht. Het doel van dit comité is om in deze streek bekendheid te geven aan het werk van genoemde Stichting. De Stichting heeft ten doel het behoud en bevorderen van het gebruik van de Statenvertaling in |le kerken van gereformeerde belijdenis fen voorts overal waar de Nederlandse bijbelvertaling begeerd wordt. De Stichting heeft al bij haar op richting een brocuhre getiteld „Staten vertaling contra Nieuwe vertaling" uit gegeven. Deze brochure was een vrucht van de arbeid van een voorlopig Comité waaruit de Stichting is ontstaan. Ook geeft de Stichting drie a vier keer per jaar een blad uit dat de naam heeft van „Standvastig". Het is het streven van de Stichting het kerkvolk van gere formeerde belijdenis er op te wijzen dat er vanuit de Nieuwe vertaling een heel andere geest tot ons komt. Het streek-comitè heeft nog een aantal van het eerste nummer van Standvastig ge kregen om dat in onze gemeenten te verspreiden. De bedoeling is om daar mede een aantal donateurs te winnen, welke zelf mogen bepalen wat ze jaar lijks voor dit werk over hebben. De donateurs ontvangen voortaan gratis het blad Standvastig. Geef u, als men bij u aankomt, dus op als donateur, of geef u op bij een van de leden van het comité. Ook de genoemde brochure is nog te verkrijgen voor f 0,90 bij de secr. der Stichting Ir. L. R. T. Oskam, Mauritsweg 60, Dordrecht. Of bij het dagelijks bestuur van het comité. Ver der is het de bedoeling van het comité om door het beleggen van samenkom sten dit werk nader uiteen te zetten en het verschil van de Statenvertaling met de Nieuwe vertaling u duidelijker te maken. U hoort daar te zijner tijd nader van. In het comité hebben de volgende personen zitting genomen: Ds. J. P. Verkade, Nieuwe Tonge, voorz.; M. Padmos, Ouddorp, secr.; P. Dingemanse. Dirksland, Ie penn,; B. Both, Melissant, 2e penn.; K. v. d. Ketterij, Middelharnis, Alg. sec; J. Voogd, Ouddorp; P. Grinwis, Sommels- dijk; j. P. C. van Zielst, Sommelsdijk; P. Kattestaart, Middelharnis; P. C. den Braber, Ooltgensplaat; W. van Dam, Ooltgensplaat. Van het comité behoren zes leden tot de Ned. Herv. Kerk, vier tot de Ger. Gem. en een tot de Chr. Ger. Kerk. NAAP DE MIDDELHnRNIS-TEL:Z328 dreigen en ons zendingsterrein ligt als een Bufferstaatje tussen de botsende stammen. De zendingsmensen hebben vaak te kampen met eenzaamheid, moe heid vanwege het klimaat, lange ar beidstijd. Daarom zending drijven is goed maar de arbeiders en sters beho ren vanuit het moederland gesteund te worden met gedurig gebed. Hierna dankt Ds. Elshout de gemeen te voor het werk dat zij voor de zen ding gedaan heeft. Hierna sloot Ds. Elshout de zendingsavond met de ze genbede. Nadat nog gezongen was psalm 72 11. De raad van de gemeente Dirlisland die j.l. woensdagavond vergaderde heeft de agenda vlot afgewerkt. Alleen het voorstel tot overname en verbete ring van een gedeelte van de Onwaard sedijk te Dirksland werd uitvoerig be sproken. Het voorstel werd aanvaard en de grintweg zal, ongetwijfeld zeer tot genoegen van de bewoners, worden verhard. De woonkern Herkingen kan blij zijn met het besluit tot de bouw van 10 garages, en de woonkern Me lissant met de vaststelling van het be stemmingsplan „Beatrixlaan" te Melis sant. Het oorspronkelijke bestemmings plan voor dit gebied werd door G.S. goedgekeurd doch i.v.m. een ingekomen bezwaarschrift door de Kroon zodanig ingrüpend gewijzigd dat een nieuw plan moest worden voorbereid. In het nieuwe plan dat door de in grijpende wijziging van het vorige plan aanmerkelijk kleiner is, zijn aldus B. W. een maximum aan moge lijkheden opgenomen, o.m. de bouw van een bejaardencentrum bestaande uit 21 woningwetwoningen met een beheer derswoning en recreatiezaal. Ook Iaat het plan ruimte voor de bouw van bun galows. De heer van Prooyen zei de schets van het bejaardencentrum te hebben gezien; „het zal iets heel moois worden" dacht hij. De voorz. burg. Bos was het daar ge heel mee eens; het plan is overigens nog in voorbereiding en het moet ook stedebouwkundig nog geregeld worden. Spr. herinnerde aan de lijdensgeschie denis van het uitbreidingsplan van Me lissant „bijzonder zwaar" fronste de voorz. Nu dit plan is afgestemd op wat indertijd door de kroon is gewijzigd en de raad geen bezwaren kenbaar maakte durfde de voorz. te hopen dat de behandeling door G.S. wat vlotter zal geschieden. Dhr. Prins vond het bezwaarlijk dat z.i. de straten „verschrikkelijk" smal zijn geprojecteerd; hij begreep dat daarmee de kosten wel worden gedrukt maar dat nam zijn bezwaar niet weg. De voorz. deelde mee dat de door gaande route de gebruikelijke breedte van 6 meter zal krijgen; het verdient wel overweging parkeer-insteekhavens aan te leggen wat mogelijk zal zijn door de tamelijk brede trottoirs. Dhr. Prins wees in dit verband op de Beatrixlaan die 5 meter breed is; „als daar een vrachtwagen geparkeerd staat kom je er bijna niet langs met een personenwagen" aldus dhr. Prins. De voorz. stelde daartegen dat ver keerd parkeren door het treffen van verkeersvoorzieningen kan worden te gengegaan. Het zal worden bezien of in de Beatrixlaan ook parkeerruimte kan worden gemaakt. Overname en verbetering gedeelte Onwaardsedijk. De raad heeft lang en breed gepraat en besloten tot overname en verbetering van een gedeelte van de Onwaardsedijk te Dirksland. Deze dijk; de vroegere wa terkering van de polder „De Oude Plaat" is enkele jaren geleden in be heer en onderhoud overgegaan van de ze polder naar de Dijkring Flakkee. Door de bewoners van de aan deze dijk gelegen huizen is herhaalde malen aangedrongen op verbetering van het grint wegdek zowel (voor de samenvoe ging) bij de gemeente Sommelsdijk als bij voornoemd Waterschap en laatste lijk bij schrijven van 3 januari j.l. bij de gemeente Dirksland. B. W. zeggen thans met de bewo ners van mening te zijn dat het weg dek van grint niet meer voldoet en dat de verbetering zal bestaan uit het te ren van de weg vanaf het korteweegje tot aan de kruising Noordelijke Spui- dijk. Bij overleg is gebleken dat „de Dijkring Flakkee" bereid is het wegdek te herprofileren en van een hechtlaag te voorzien en de kosten daarvoor voor SO^/o te dragen tot een totaalbedrag van 1107,—. Door B. W. is de Tech. Dienst opdracht gegeven een verbete ringsplan op te maken omdat zij vrees den dat eerder genoemde voorziening niet afdoende zou blijken te zijn. De kosten van uitvoering van het verbete ringsplan worden geraamd op 10.000,- minus de bijdrage van het waterschap resteert voor de gemeente 8893, „Er is al heel vaak over deze zaak gesproken; de saiiienvoeging was nog maar 3 dagen oud of we kregen al een adres van de bewoners om in deze leemte te voorzien" voegde de voorz. aan de uitleg toe. Dhr. de Gast zei de verbetering zeer toe te juichen; de mensen zitten daar met putten en poelen; is de beneden- weg ook bij de verbetering inbegre pen?" De voorz. antwoordde ontken nend. Een compliment aan b. en w. voor hun voortvarendheid kwam van dhr. van Prooyen. Dhr. Poortvliet zag in deze verbetering een erfenis van de samenvoeging waarom hij vroeg naar de mogelijkheid dat het Rijk in de kos ten bijdroeg; spr. meende dat er gelden voor beschikbaar komen. De voorz. gaf echter te kennen dat in de herindelingswet geen enkele fi- nancieële vergoedingsregeling is opge nomen ter compensatie van de finan ciële gevolgen van de samenvoeging. Nadrukkelijk stelde de voorz. dat de gemeente niet tot de overname en ver betering verplicht is; de beslissing is aan de raad. „De gemeente Sommelsdijk heeft het maar slecht afgeleverd" mopperde dhr. Poortvliet. Dhr. de Gast oud weth. te Sommelsdijk antwoordde daarop dat zelfs 3 lichamen deze dijk beheer den, maar de voorz. wist dat het on derhoud van de dijk al 3 jaar bij het Waterschap berust. „En nu nog maar 9 maanden bij de gemeente Dirksland en 't is al rond; de ene gemeente of de andere, dat scheelt nogal wat" lachte dhr. van Prooyen. Speciaal In het opmaxen van B. V. a. VEXB Telefoon 26S% Weatdyk M MIDDELHARNIS Dhr, van Es zei met het voorstel ac- coord te gaan; „in wegen zit geen winst we'hebben het er bij gekregen en zul len het ook onderhouden". „Waar halen we weer 10.000,van daan" vroeg zich dhr. Prins af. „Dat kunt u zich bij elk voorstel af vragen" antwoordde de voorzitter. „We kunnen dit doen, en dat doen maar er moeten revenuen tegenover staan anders komen we aan de grond waarschuwde dhr. Prins. „Dat zal ik goed onthouden" beloofde de voorzitter; spr. wees op revenuen als straatbelasting en hij wilde de ver betering beschouwen als een normale voorziening. „Waar mogelijk zullen we streven naar opvoering van de dek- kingsmiddelen; ik kan op uw steun re kenen" zo richtte de voorz. zich tot dhr. Prins. Dhr. de Gast vroeg ook de beneden- weg in de verbetering te betrekken maar de voorz. zei, zich thans te vrillen bepalen tot wat in het verzoekschrift is gevraagd; enkel de bewoners langs de bovenweg hadden het verzoek ge tekend. Dhr. Witvliet ging ook accoord met het voorstel maar hij wilde niet verder gaan alvorens een inzicht te hebben gekregen in de financiële toe-, stand van de gemeente. „De begroting zal niet lang meer op zich laten wachten," beloofde de voorz. De raad stelde het gevraagde crediet beschikbaar. Bimgalows. In het uitbreidingsplan Dorp is op een bouwstrook gelegen tegen de Boe zem een klein blokje woningen en plantsoen geprojecteerd. B. en W. delen mee dat het bij nader inzien gewenst is gebleken het wegenbeloop ter plaat se iets te wijzigen zodat met inbegrip van het plantsoen een bouwstrook is ontstaan waarop 3 bungalows kunnen worden gebouwd. „In Dirksland heerst een bungalow- ziekte" constateerde dhr. van Prooyen; hij vroeg of op deze plaats weer grote dure bungalows zijn gepland of dat het nu ook haalbaar zal zijn voor de min der draagkrachtigen. Waarop de voorz. de mededeling deed dat de eisen niet zo zwaar zullen zijn; het zullen in- plaats van grote juist kleine bungalow- types worden. „Wat tegendruk" begreep dhr. van Prooyen 10 garages te Herkingen. De raad besloot tot het doen plaat sen van 10 demontabele garages (beton- planken) op het perceel bouwterrein aan de Klinkerlandsestraat (voormalige begraafplaats) te Herkingen. Een cre diet van 22.000,werd daartoe be schikbaar gesteld. „Een pracht oplos sing" vond dhr. Witvliet. Desgevraagd deelde de voorz. mee dat het uitbreidingsplan op dit perceel de bouw van 6 woningen aangeeft. Uit gevoelsoverwegingen wordt het beter geacht nog niet de grond te roeren door het ingraven van funderingen. De begraafplaats is 50 jaar geleden opge heven. De resterende grond bij de ga rages zal met tegels kunnen worden belegd en zou kunnen dienen als b.v. rolschaatsbaan. (Zie vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1