Crisis h de P.v.il.11. Restaurant ^,Oonion" blijft 's zondags open I Bantoe-predikant ds. S. G. Ntoane preekte zondag te Sommelsdijk en Middelharnis Financieel overziclit Raad Oostflakkee - Conclusie na lang debat: afscheiö m Dinsdag 11 oktober 1966 No. 3526 CHR. STREEKBLAD OP GEEIEPORMEEIRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Uitvoer uien Overleg met de kerken is mislukt maar wordt misschien hervat Schriftelijke cursus voor gemeenteraadsleden Minder vertrouwen in onze economie? tss^> PBINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MlüDEIiHABNIS Bedacüe en advertenties: Kantoor Laofeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 2,73 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tariet rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167B30 Venclajnt tvoeemadl per week: dinsdag- en vrydagavond Behalve in de Boerenpartij heerst er )lc in de Partij van de Arbeid een ler ernstige interne crisis, zij het dan Ivan een heel ander karakter. Hoe meer L verkiezingen van mei 1967 naderen, les te groter schijnt de onrust, de gis- [ling, de onzekerheid en de spanningen worden, die in de boezem van deze [partij lieersen. Vroeger placht men zo'n 'vuile was, zoals partijgangers dat noe- len, binnenshuis te houden en som- partijen proberen dit nog wel ,i7ar tegenwoordig komt deze via de laden, brochures, ingezonden stukken veel meer naar buiten. Vandaar G'at we nu goed weten, wat er eigenlijk aan de hand is. De oorzaken van deze crisis werken |al jarenlang, maar ze is pas met de verkiezingen van voorjaar 1966 ten volle openbaar geworden door de sen- (sationele nederlaag van deze partij, die toen, vergeleken bij haar topjaar 1956, |in totaal een derde van haar stemmen verloren. Bij zulk een catastrofale [ontwikkeling is er iets ernstigs aan de en het is de taak van de leidende Ipolitici hier een diagnose te stellen, hetgeen verre van gemakkelijk is. Vast staat in ieder geval, dat er een grote uittocht aan de gang is en de vraag is, waarom deze kiezers deserteren en waarheen. Het antwoord daarop moet genuanceerd zijn. Enerzijds zijn er de genen, die vinden dat een socialistische partij in onze welvaartsstaat niet meer nodig is en die dus op een „burgerlijke" partij gaan stemmen; ook is er een ca tegorie ontevredenen, die bij de Boe renpartij terechtgekomen zijn; en ten slotte vindt een deel van de socialisten, dat de partij na de oorlog veel te „bur- Ijerlijk" is geworden, dat ze zich te veel tieeft aangepast aan de kapitalistische maatschappij, de oude socialistische idealen overboord heeft geworpen en door zitting te nemen in diverse coali tiekabinetten veel te veel water in de rode wijn heeft gedaan. Het gevolg van één en ander is, dat de rechtse onte vredenen voor een deel zijn terechtge komen bij de C.H.U. en de V.V.D. en de linkse bij de P.S.P. of de C.P.N. Een zeer groot aantal andere malcontenten bleef, maar wenst een ingrijpende koerswijziging. De moeilijkheid is natuurlijk: in wel ke richting, links of rechts? Zeker is nJ. dat een meerlinks-gerichte poli tiek nog meer verloop naar rechts zal opleveren. Anderzijds lijkt het er veel I, dat de P.v.d.A. bij voortzetting van deelneming aan de regering (hetgeen betekent een rechts-georiënteerd be eld) wel eens een groot aantal radicale Klalisten kon verliezen. Welke kant het grootste verlies zou opleveren, is voor een buitenstaander moeilijk te Kggen, maar ook insiders moeten er naar naar raden. Wanneer bij een koersverandering het toekomstige stemmenaantal de hoofdrol speelt, blijft de uitslag ervan o.i. een gok. Men kan al ten met grote waarschijnlijkheid voor spellen, dat een uittreding uit de rege- voor de P.v.d.A. winst zal opleve- fen. Dat moest ze dan ook maar zo spoedig mogelijk doen. Daarmee zou ze achzelf en ook Nederland een dienst bewijzen. Mooier kan het niet, want ian is ieder tevreden. Wat de ruk naar links betreft, die lor vele socialisten verlangd wordt, 'Mr onze mening is daar helemaal behoefte aan wanneer we dit so- tiaal-economisch bezien. De sociale om standigheden zijn thans pver 't alge- leen voor ons volk zeer bevredigend. Vadertje Staat en het bedrijfsleven Mrgen voor ons van de wieg tot het W. Proletariaat bestaat er praktisch "iet meer. Sterke te sterke loons verhogingen volgen elkaar op met de f'Selmaat van de klok. Elke stijging 'ai lasten b.v. huur- en premieverho- Stagen, wordt gecompenseerd. We leven "iet meer in een klasse-maatschappij zoals vroeger. De sociale zekerheid is bereikt. Wanneer er nog uitzonderingen "Ji, dan bevinden die zich in de sector '"1 de zelfstandigen. Een ruk naar ^s is dus helemaal niet nodig in on- 'e welvaarts- en verzorgingsstaat. Ook economisch gezien is ze niet no- "'8 en derhalve ook niet gewenst. Ons 'tonomisch apparaat functioneert zeer bevredigend. Er is nog steeds volledige Werkgelegenheid en voorzover er ge- Jaren dreigen of zich vertonen slui- «tt Van bedrijven, tekort op betalings balans, idem op de rijksbegroting ™tden die veroorzaakt óf door een 'Nzakelijke sanering óf door een te Wkse politiek. Wie meent, dat onze «onomie gebaat is met meer staatsbe- *^'ïng, staatsexploitatie, medezeggen- enap van de arbeiders etc. die vergeet, deze economie daardoor heus niet ,*f zal functioneren. Zelfs in Rus- j,™ neemt het communistisch regiem JMs meer „kapitalistische" elementen omdat dat systeem het ene fiasco andere oplevert. Jien ruk naar links is dus sociaal eii economisch nodig. Maar ook poli- achten we ze zeer ongewenst. Op j,, gebied betekent ze o.a.: de monar- 16 vervangen door de republiek, eer- voor de provo's, overdreven de- Ijlj^^'^tische vrijheid, dus ook verzwak te n^v^ gezag, kritiek op alles wat j^ politie doet, de éne demonstratie na andera; erkenning van het commu- 3sche Oost-Duitsland en van de jj !?°ng, overdreven waardering voor "erenigde Naties en de ontwikke- ■shulp; voorts hoort erbij dat men anti-Amerikaans is en pro-Noord-Viet nam, dat men by de oorlog in Vietnam de zijde van Hanoi, Peking en Moskou kiest, dat men de N.A.V.O. kritiseert of geheel afwijst enz. enz. Al deze stand punten komen voort uit een merkwaar dige politieke mentaliteit, die men te genwoordig steeds meer aantreft in de kring van de intellectuelen. Wij hebben er al veel over nagedacht, hoe we dit zonderlinge verschijnsel psychologisch moeten verklaren, want dit is beslist nodig, omdat het een levensgrote be dreiging betekent voor de gezonde de mocratie en voor dè hele Westerse we reld, doordat het in hoge mate het communisme in de kaart speelt. We zijn er echter nog niet in geslaagd er een bevredigende verklaring voor te vinden. Het schijnt een gecompliceerde zaak te zijn. Zijn het halve communis ten? Het lijkt er veel op, want als ze moeten kiezen tussen de rode Vietcong 'en de „kapitalistische" Amerikanen, kiezen ze steevast voor de eerste. In de tweede wereldoorlog waren dezelfde heren wat blij, dat de Geallieerden met een formidabele pre-N.A.V.O.-strgd- macht ons kwamen bevrijden van de dictatuur van het nationaal-sociaUsme, maar nu bestrijden ze de N.A.V.O., die ons bescherming moet bieden tegen het even dictatoriale communisme, op de felste manier. Welke andere conclusie kan men hieruit trekken dan deze, dat ze óf crypto-communisten zijn óf we reldvreemde pacifisten óf intellectuelen met cerebrale kortsluitingen? Wij achten de activiteit van deze he ren, die tot de linkerzijde van de P.v.d. A. behoren, levensgevaarlijk voor ons land. Wanneer deze richting haar zin krijgt, zal naar onze mening die partij naar rechts nog veel meer stemmen verliezen, maar anderzijds een element van felle strijd gaan vormen in onze politiek. Ongetwijfeld zal dit wel aan de duidelijkheid in de politiek ten goede komen, waaraan zo grote behoefte is, maar daar staat tegenover, dat we aan dit soort radicalisme evenmin behoefte hebben. Een verburgerlijkte P.v.d.A. is altijd nog beter dan een half-marxis tische. Overigens kunnen we moeilijk gelo ven, dat het gros van de arbeiders, die liever van een hoger burgerlijk levens niveau genieten dan mee te gaan met de studeerkamertheorieën van linkse onruststokers als Cammelbeeck, Buskes Röling etc, zo dom zal zijn aan dit avontuur mee te doen. Deze intellectu elen spelen een gevaarlijk spel, zowel met het Nederlandse volk als met hun partij. Ze konden hun denkbeelden be ter gaan propageren achter het IJzeren Gordijn! De Bantoe-predikant ds. S. G. Ntoane uit Zuid-Afrika die samen met prof. dr. J. V. d. Meulen, hoogleraar te Stel- lenbosch een tournee door ons land heeft gemaakt, heeft zondagmorgen een kerkdienst geleid in de Herv. Kerk te Sommelsdijk. Hij preekte over de tekst Ps. 27 1 „De Heere is mijn licht; de Heere is mijn heil; de Heere is mijn toevlucht". Zondagmiddag heeft hij in de kerk der Gereformeerde Gemeente een stich telijk woord gesproken, uit Jesaja 6 8, „Daarna hoorde ik de stem des Heeren dewelke zeide: Wien zal Ik zenden? Toen zeide ik: Zie hier ben ik, zend mij henen." De plaatselijke predikant Ds. G. Mouw heeft vooraf de dienst geopend met Schriftlezing en gebed. Na de predika tie van ds. Ntoane heeft hij hem harte lijk toegesproken, waarna de gemeente de Bantoeprediker staande heeft toege zongen de Zegenbede uit Ps. 121 i: „De Heer zal U steeds gadeslaan". Voor beide diensten was veel be langstelling Ds. Ntoane sprak langzaam i en duidelijk in de Zuid-Afrikaanse taal, zodat hij goed was te volgen. Maandag j.l. heeft Ds. Ntoane aan de Theologische School der Geref. Ge meenten te Rotterdam voor de studen ten een lezing gehouden over de Ban- toekerken in Zqid-Afrika. Op het Damrak kon men deze week weer spreken van een lusteloze stem ming. Vooral internationaal gezien is dit niet zo vreemd. In Engeland b.v. wordt de regering Wilson fel aange vallen, in Duitsland is een heftige cam pagne gaande tegen Erhard en in ons eigen land is de kritiek op de eigen regering ook niet mals. Ook de eindeloos voortslepende oor log in Vietnam wordt steeds onbeha- gelijker. Dit alles beziende konden de internationals zich deze week ook aar dig goed houden. Philips kwam in dit jubileumjaar met een verrassende mededeling namelijk de ontwikkeling van een hetegasmotor met zoals gezegd wordt ongekende mo gelijkheden. Het koersverloop was als volgt: Kon. Olie 120,20 - 120,30 (plus 0,10) PhiUps 88,-----86,80 (min 1,20) Unilever 85,-----83,50 (min 1,50) AKU 65,40 - 64,20 (min 1,20) Hoogovens 318,-----312,— (min 6,—) Lokale markt. Een van de voornaamste faktoren van de relatieve weerstand van de lokale markt tegen de algemene beurstendens in is zeer zeker wel het gunstige be drij f snieuws. Zeer gunstig b.v. was het tussentijd se bericht van Blauwhoed. Het lopende jaar blijkt ook al door enkele belang rijke meevallers gunstig te verlopen, waarbij de winst enkele tientallen pro centen zal kunnen stijgen. Verwacht mag dus worden, dat over 1966 eeh behoorlijke dividendverhoging gegeven zal worden. De nauwe samenwerking met Thom sons Verenigde Havenbedrijven wordt beëindigd. Ondertussen heeft Blauwhoed een prospektus uitgegeven in verband met de uitgifte van een 7V4»/o obligatiele ning tegen een koers van 99»/o. Bij Stokvis is de gang van zaken tot dusver over 1966 niet onbevredigend. De omzetten bewegen zich ongeveer op de hoogte van vorig jaar. Daar de kos tenstijging in vertraagd tempo verder gaat zit er geen mogelijkheid meer in deze kosten op te vangen. Scholten Carton heeft een goed jaar achter de rug aldus een voorlopige me dedeling van het bestuur. Het dividend zal gebracht worden van 12 op 14<'/o. Voor aandeelhouders EMS verscheen deze week het belangrijke bericht, dat hun maatschappij op vrijdag 18 nov. in het Kurhaus te Scheveningen einde lijk haar jaarvergadering zal houden. Het jaarverslag zal vanaf 31 oktober verkrijgbaar zijn. Elsevier kwam ook weer in het nieuws door het bericht, dat ze de Amsterdamse uitgeverij Tussen de Rails zal overne men. De N.S. garandeert de verspreiding en verzorgt een gedeelte van de inhoud. Een andere uitgeverij van Goor te 's- Gravenhage is een fusie aangegaan met twee Baarnse Uitgeverijen namenlijk de Boekerij en de Verkenner. Obligatiemarkt. De obligatiemarkt gaf een verdeeld beeld te zien. Vooral de leningen Bank Nederlandse Gemeenten lagen nogal zwak in de markt. In hoeverre de leningen onder druk stonden door de inschrijvingen op de nieuwe lening laat zich niet beoordelen. Naar verluidt was de belangstelling meer dan bevredigend, zodat de om vang van de lening wel 150 a 200 millioen zal bedragen. De machine en apparatenfabriek Koopmans N.V. te Bolsward komt met een 8Vo obligatielening groot 500.000,- tegen de koers van 100. De looptijd is 15 jaar. In de maand september werden de volgende hoeveelheden uien uitgevoerd West-Duitsland 8.191 ton; België 252 ton; Engeland 2.861 ton; Frankrijk 929 ton; Finland 7 ton; Noorwegen 62 ton; Zwitserland 2 ton; West-Indië 512 ton; Afrika 1.379 ton; Luxemburg 4 ton; Di verse bestemmingen 219 ton; Totaal 14.418 ton. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt ds. P. Blok voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan. De gemeenteraad van Oostflakkee heeft zich vrijdagavond in een openbare vergadering uitgesproken over de zondagsrust in Ooltgensplaat, dat aan de orde gesteld werd door de plaatselijke kerkbesturen van Ooltgensplaat in een schrijven aan de gemeenteraad. De kerkbestuurders menen, dat de zondags rust niet gediend is met het openzijn op zondag van de recreatiezaal Donjon in het Fort Prins Frederik. Burgemeester W. M. van der Harst heeft dit probleem in de raad gebracht en aan de hand van een uitvoerige nota een uitspraak in dezen van de raad gevraagd. In een langdurig debat hebben alle raadsleden hun mening te kennen gegeven, waarbij de Chr. Protestantse partijen de zondgasrust en zondagsheiliging van zeer veel hoger belang vonden dan het openzijn van de Donjon op zondag. De CHU en de AR kwamen,' bij monde van de 'heer L. Arensman met het voor stel een gesprek met de kerkbesturen te bewerkstelligen en een commissie uit de bevoking te benoemen, die een rapport over haar bevindingen zal overhandigen aan het gemeentebestuur. *CNT^£^^C^C^C^C^C^C^QC^C^CN7^(^^ Ik kan niet anders dan weemoedig kijken naar de bomen De blad'ren hangen slap en komen dwar'lend neer. Ze zijn wel mooi getint, maar 't zijn vervlogen dromen Hun bloeitijd was zo kort, dit afscheid doet,mij zeer. De bloemen in de tuin doen nog hun best te bloeien Maar ook de zon geeft weinig warmte meer. 't Wordt buiten guur en koud, er wil niet veel meer groeien Wat is het leven kort, wat is het broos en teer. Dit afscheid wekf in mij een groot en sterk verlangen Naar 't land waar nooit een afscheid meer zal zijn Steeds voller bloei, geen pijn, alleen maar blijde zangen Daar kan 't verstand niet bij, wat moet dat heerlijk zijn. LANERTA. Dat gesprek met de kerken is on langs gevraagd door burgemeester Van der Harst. Zijn uitnodiging hiervoor werd niet aanvaard, hetgeen hij zeer heeft betreurd en zoals nu in de ver gadering bleek, ook door de raadsleden minder goed werd ontvangen. Overleg was dus niet mogelijk en de raad werd in een lijvig rapport van de burge meester zijn standpunt over de zon dagsrust kenbaar gemaakt. (Elders in dit blad opgenomen). Bespreking De CHU en de AR heljben het be treurd, dat het overleg met de kerken nog niet op gang is gekomen. De heer Arensman noemde het herder lijk schrijven in het rapport niet vol ledig weergegeven. „Zondagsrust heeft weinig te maken met zondagsheiliging. U schrijft, dat de sluiting van het res taurant op zondag, de zondagsrust ten goede komt. Het is voor ons nog de vraag of het in de week dan ook ge sloten zal zijn, zoals de exploitant heeft medegedeeld. Het houdt bovendien niet in, dat de camping op zondag gesloten behoeft te zijn. Op veel campings wor den de kampwinkels gesloten en toch zijn ze overvol. U vreest het aantrek ken van forensen en leiding gevend personeel. Die vrees bestaat bij ons niet, want er is voldoende vreemd bloed op het eiland gekomen, dat zich onmiddellijk hier thuis voelde of na eni ge tijd de waarde van de zondagsrust leerde hoogschatten. Dat er gesteld wordt, dat er op Goe- ree-Overflakkee nu eenmaal aan Gods wet een andere gelding, inhoud en toe passing is gegeven dan elders, is on juist, omdat de predikanten van ons eiland regelmatig van plaats vérande ren en dezelfde leer verkondigen. Wij willen geen stilstand, maar wel het behoud van de zondagsrust, waar mede het dorpskarakter behouden wordt. Wij willen gewetensvol de ont wikkelingsvraagstukken tegemoet tre den; dat wordt van ons als Christenen gevraagd en het wordt ons bevolen," aldus de heer Arensman, die het eeds formulier wilde naleven, „Wij moeten de belangen van de gemeente Oostflak kee naar vermogen voorstaan en deze bevorderen. Wij vragen ons af, om welke belangen het gaat, om die van de plaatselijke bevolking of die van de recreatiezoekenden. Toch zeker gaat het ons om het eerste. Zou het niet zinvoller zijn, nu de zaken in dit rapport in breder verband worden geplaatst, alsnog met de ker ken een gesprek te hebben? Bij infor matie is ons gebleken, dat bij de plaat selijke kerken die bereidheid is en ze ker als het, gaat over zulke, in hun oog, belangrijke onderwerpen als: ,Hoe van gen we het toerisme op?" In het ver leden is die bereidheid ook gebleken. Wij stellen voor, houdt Donjon voorlo pig op zondag dicht," besloot de heer Arensman, die tevens een commissie wilde benoemen, waarin de plaatselijke kerken vertegenwoordigd zijn. „Wie Mij eren" De heer J. H. van Dam (SGP) hield eveneens een vloeiend betoog over de zondagsrust en de sluiting van Donjon op zondag. Hij zei niet overtuigd te zyn door de argumenten die b. en w. aanvoeren om toch tot opening van het restaurant te komen; hij voerde aan dat er dan gehandeld wordt tegen de uitdrukke lijke wil des Heeren. „Wie de autoriteit van dit Woord on derschrijft ziet zich voor een andere noodzaak geplaatst van „niet te kennen en niet te mogen." Tegenover de in het rapport genoemde „rust" dag stelde de heer van Dam dat men de Sabbathdag moet heiligen wat inhoudt dat wij van onze boze werken zouden rusten, naar stig op te komen in ziJn Huis om Zijn Woord te horen en de Heere door ZiJn Geest in mij werken late en alzo de Eeuwige Sabbath aanvange. Spr. wees aan dat daarover in het rapport met geen enkel woord gesproken wordt. „Het hart van de zondag wordt be paald door de christelijke eredienst en het neerleggen van de arbeid vormt daartoe een essentiële voorwaarde. Wel wordt in het rapport het bovenstaande gekenmerkt als een plaatselijke schrift uitlegging" aldus dhr. van Dam, maar alles wat niet is naar dat Woord zal geen dageraad hebben. B. en w. menen aan de opinie ver schuivingen welke zich in vele kerken aftekent een pleltgrond te vinden voor de toelaatbaarheid der zondagsarbeid; het college beroept zich hierbij op de door de Synode der Herv. Kerk uitge geven richtlijnen inzake de zondagsar beid, maar wij moeten tot ons leedwe zen constateren dat deze 'richtlijnen rechtstreeks indruisen tegen Gods Woord en Wet. Vele nieuwe..opvattingen worden sterk beheerst door de drang naar materie en genot zo betoogde dhr. van Dam. Hij stelde de vraag of het welzijn van de medemens wordt gediend als Gods gebod aangepast wordt aan de eis van het ogenblik en geen blijvende norm vertegenwoordigt; het wezenlijk belang van onze medemens wordt ge diend in onderwerping aan 's Heeren geboden en inzettingen. „In onze verma- terialiseerde tijd schijnt het brengen van een offer ter wille van het begin sel steeds meer tot de zeldzaamheden te gaan behoren inplaats dat men Gods eeuwig Getuigenis in absolute zin laat gelden waarvan alle heil te verwachten is" aldus dhr. van Dam. Hij wees erop dat door de raad bij het afleggen van de ambtseed de hulp des Heeren is in geroepen en spr. stelde daartegen de vraag of Zijn hulp kan worden ingeroe pen bij een besluit dat lijnrecht ingaat tegen zijn geopenbaarde wil. Samen vattend vroeg spr. of de dag des Hee ren die honderden gemeentenaren lief is, opgeofferd moet worden aan het winst bejag van een of andere exploitant. Spr. deed met klem een ernstig beroep op- het college en de raad Gods dag te blijven eerbiedigen; daarmede zal de naastenliefde niet worden beperkt maar juist zijn gediend en zal het be sturen zeer wel mogelijk zijn omdat dan voornamelijk mensen aangetrok ken worden die Gods dag ook hoog achten." Spr. wees erop dat God zegt in Zijn Woord „die Mij eren zal Ik eren." ,jMogen wij naar Zijn stem blij ven luisteren" zo besloot dhr. van Dam. Zo dacht ook de heer P. Groenendijk (SGP). De fractie van de SGP wil zon dagsrust en zondagsheiliging. Ieder is vrij De heer J. A. van Nieuwenhuijzen (VVD) zei respect te hebben voor de mening van anderen en voor ieders le vensovertuiging. Daarom wilde hij Donjon op zondag geopend hebben, om anderen gelegen heid te geven vermaak te zoeken, wan neer dat wordt gemaakt. „De praktijk heeft uitgewezen, dat onze kinderen naar Rotterdam of ergens anders heen gaan. Houdt deze kinderen in eigen omgeving, waar het vermaak in be perkte mate aanwezig is", aldus de heer Van Nieuwenhuijzen. „Ik ben vrijzinnig opgevoed en ik leef daarnaar. Ik heb respect voor an- 'dermans overtuiging. Het gaat nu een beetje lichten, laten we dat niet afkap pen. Men heeft het wel over de belan gen van één man, de exploitant, maar het gaat om de belangen van een gro te bevolkingsgroep. Als b. en w. zorgen dat de zondagsrust gehandhaafd blijft, héb ik niets tegen het openzijn van Donjon op zondag. Over God kan ik niets zeggen, want ik ben geen theo loog", aldus de heer De Vin (PvdA). De heer G. A. Winkels (KVP) wilde graag iedereen zijn overtuiging laten, maar vooral geen beperkingen opleggen. „Moeten wij uitvoeren wat de kerken willen? Wij vormen toch het gemeente bestuur?" De heer S. L. de Jonge, Achthuizen, dacht aan de toekomst, als de weg van het Hellegatsplein naar het Fort zal zijn aangelegd en wilde zich vooral niet vastleggen aan een gesloten zijn op zondag. Hij meende dat er vrijheid voor iedereen, moet zijn en daarom Don- jon alle dagen open. Liever geen ongenoegen „Wij hebben ons niet voorgesteld, dat dit een hamerstuk zou worden. Wij hebben de meningen niet willen beïn vloeden. Wij hebben dit rapport ge maakt, want het licht raakt men niet in een emotionele gemoedsgesteldheid. Wij hebben willen voorkomen, dat de ontwikkeling van deze strijd leidt toch ernstig ongenoegen voor de een of an dere partij," begon burgemeester Van der Harst in eerste instantie zijn we derwoord. „Ik heb getwijfeld, of de uitnodiging aan de kerken niet te su- mier gesteld is, maar als ik de brief nalees, kan de goede bedoeling gelezen worden. Op de brief is niet ingegaan, omdat ik moest weten hoe ik me moest gedragen als dooplid. Als men een be roep doet op de overheid, die een die naresse Gods is, moet er ook overleg zijn. Ik biyf een nutteloos gesprek pre fereren boven geen gesprek. Het gaat nu om het kennen van andermans be grenzing. De kerk kan volstaan met te waarschuwen en te manen, maar dat geldt niet voor het gemeentebestuur; die staat voor de feitelijke problema tiek. We kunnen dit niet in een hand omdraai oplossen en een handreiking van de kerken, kon in deze feite niet worden ontbeerd. Kan men nu b. en w. kwalijk 'nemen, dat ze haar stand punt bepaald?", vroeg burgemeester Van der Harst zichzelf en de raad af. „Als wij als gemeenteraad telkens weer in gewetensnood komen te verke ren, om ons uit te spreken over be perkingen, moet men zich bij voorbaat uitspreken over beïnvloeding van de zondagsrust. We zullen nu reeds een standpunt in moeten nemen over de ontwikkeling I van de verbindingen met het Helle- gatsplein. Daarom is nu reeds de no- I ta opgesteld, zonder het principiële standpunt geweld aan te doen. Kiest men voor medewerking aan de ontwik keling van de gemeente en de recreatie of voor het stringent bewaren van het dorpskarakter, waarin de ontwikkeling geen invloed zal kunnen hebben," al dus de voorzitter. Toch nog gesprek? De heer Arensman meende, dat de burgemeester en de kerken langs el kaar heen gepraat hebben. „De ker ken hadden alleen het restaurant op het oog en de burgemeester het recrea- tiebeleid in de toekomst. Ik wil nog overleg en stemming over mijn voorstel" aldus de heer Arensman. „De kerken hebben gedacht aan een compromis. Ze meenden dat het ge meentebestuur menselijke gedachten had, want, zo werd gedacht, wie niet voor mij is tegen mij. Ik doe een be roep op mijn ambtseed," aldus de heer Groenendijk. Hij stelde daarbij, dat het gemeentebestuur geen vertrouwen op God stelt. De heer Arensman wilde zijn voor stel in stemming gebracht zien, het geen werd ondersteund door de heer G. Timmerman (AR). De heer Van Nieuwenhuijzen noemde dit uitstel van de moeilijkheden en de heer De Vin zag in uitstel geen heil. Ten slotte sprak de heer De Jonge het verlossende woord. „Zijn we met z'n allen als raadsleden mans genoeg" zei hiJ. De heer Arensman wüde in de zaak van het mislukte overleg geen schuldi ge zoeken, maar wilde alsnog overleg. „Ik wil altijd een gesprek, steeds en overal over. Een gesprek bijft altijd mogelijk, maar nu moet er een uit spraak komen. De raad mag zich uit spreken en hier later desnoods op terug komen. Als de heer Arensman het ver huur van het fort loslaat van de uit spraak over de zondagsrust, ben ik be reid een gesprek met de kerken te be werkstelligen", aldus burgemeester Van der Harst. „De raad mag echter niet meewerken aan het voorstel om een volksgericht in te stellen." Bij stemming over het voorstel van de heer Arensman, waren de Christelijk Protestantse partijen vóór een nader on derzoek en bij het voorstel van b. en w. om het fort om zondag geopend te hou den waren deze partijen tegen, met het gevolg, dat PvdA, KVP en VVD achter het voorstel van b. en w. stonden en hiermede was de difinitieve uitspraak een feit: voortaan zal het fort Prins Frederik zondags geopend zijn en heeft de raad een duidelijk standpunt inge nomen inzake de zondagsrust rondom die recreatie in Ooltgensplaat. Uitgaande van het „Studiecentrum Culemborg" wordt een schriftelijke cur sus voor gemeenteraadsleden uitgege ven. De cursus, die vier maanden duurt omvat 16 lessen en kost 75 gulden. Aan de gemeenten is ons namen en adres sen van raadsleden gevraagd; er zijn reeds tal van inschrijvingen. Burge meester de Wit van Nistelrode heeft de cursus samengesteld in samenwerking met de heer Buijsse, hoofdambtenaar by de Prov. Staten te 's Gravenhage. Uit een N.I.P.O.-onderzoek blijkt dat de Nederlanders niet meer zo optimis tisch over onze economie denken als dat twee jaar geleden het geval was. Toen zag 64''/o de toekomst van onze nationale economische ontwikkeling vol vertrouwen tegemoet, vandaag is dat cijfer gedaald tot 35''/o. Twee jaar ge leden was 18% pessimist, nu kijkt 47% wat minder optimistisch.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1