Op de visserijschool te Ouddorp wappert de vlag der overwinning et loon- robleem Meditatie F^C. KORTEHEG k ZOON De heer A. E. Snijder benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Vrijdag 7 oktober 1966 No. 3525 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE En.ANDEN Waarheid en verbeelding Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruïtcentrale" Zondagsdienst artsen Brtllant- van Andel ABONNEMENTSPRIJS f 2,7S PER KWARTAAL ADVERTENTTPIPRIJS 16 cent per mm. BIJ contract speciaal tarief PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS gedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk rel. (01870) 26 2fl, ha 6 uur 's avonds Tel. 20 25 i—Giro 167030 Ver$chynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Van de vele moeilijke vraagstukken, e door de regering en de betrokken epen in ons volksleven telken jare oeten worden opgelost, is dat van het nprobleem wel één van de zwaarste, vakbonden hebben het sedert een ntal jaren zo ver gekregen, dat ieder ar opnieuw de lonen en salarissen op helling gaan, met het gevolg, dat we leen jaarlijks terugkerende loonstrijd bben. Vroeger bestond dat niet, maar ert de economische wetenschap kans 'el door z.g. macro-economische bere- sningen niet alleen eventuele achter den te constateren, maar ook, zij t dan uiteraard met enige reserve, mgnoses te maken, niet slechts voor n jaar, maar b.v. ook voor een peri- e van vijf jaar men leze het pas erschenen boek van het Centraal lanbureau „De Pfederlandse economie 1970" is dit door de vakbonden ibaar aangegrepen als middel om Iken jare nieuwe loononderhande- ■gen te eisen, hetgeen nu zo langza- erhand al als iets vanzelfsprekends rdt beschouwd. Nu zijn dergelijke loononderhande- -gen bepaald niet verheffend van al- -e. Er is daarbij sprake van drie in- iies: de werkgeversorganisaties, de akbonden en de overheid, die alle be- -ghebbende zijn. De eerste groep gaat 1 van de stelling dat een loonsver- »ing, met inbegrip van de secun- Te arbeidsvoorwaarden, de gezonde twikkeling van de bedrijven niet mag -tasten en de ondernemers een rede- 'ke winst moet laten. De tweede pro- rt daarentegen een zo hoog moge- loonstijging in de wacht te slepen, aarbij de belangen van de werkne- ers primair worden gesteld. En de erheid is er eveneens bij betrokken, dat de hoogte van de lonen, de ver- indering van de arbeidstijd enz. van grote invloed kunnen zijn op de "dseconomie en de rijksbegroting en erhalve op het te voeren overheidsbe- In beginsel en derhalve ook in de aktijk dienen loonsverhogingen ver verlagingen praten we sedert de sis der dertiger jaren niet meer liet algemeen loononderhandelingen air te worden gevoerd door de ist betrokkenen n.l. werkgevers en rknemers. De regering dient pas in grijpen wanneer geen overeenstem- kan worden bereikt of als er ge- ar bestaat dat de landsbelangen in et gedrang komen. Dit systeem was bier na de oorlog niet te hanteren, Edat in de eerste tijd leiding van bo- enaf nodig was i.v.m. de abnormale "Stand. Na 1950 heeft men het ge rolleerd met meer of minder over- eidsingrijpen, maar verleden jaar duidelijk, dat overeenstemming "sen de twee hooldpartners niet meer te bereiken, zodat de minister van dale Zaken moest beslissen. Het lijkt tveel op, dat dit ook nu weer voor !6! het geval zal zijn. De werkgevers hebben medegedeeld, itzij de loonstijging voor volgend jaar Hen koppelen aan het percentage van groei der arbeidsproduktiviteit, die traamd wordt op S.SVo (in 1965 was Ke 5 en dit jaar 4,5). Dit is de enige otiomisch juiste norm: hogere lonen «eten betaald worden uit hogere pro- tóviteit, anders gaat het ten koste de bedrijfswinst en dat is niet lang te houden. Maar wat is nu het wal? Deze ruimte van SjSVo moet in 'te niet alleen zorgen voor normale risverhoging, maar daaruit moet ook liuurverhogings compensatie, de stij- van de sociale premies én een Dipensatie voor de prijsstijgingen be- sld worden! Wat de laatste drie punr ^1 betreft, de huurverhoging vergt 'k I compensatie, de sociale prehiies door 8uwe verhogingen 3"/o volgens de 'gevers, die de 1% van min. Veld- "ip bestrijden en de prijsstijgin- 91, die volgens het C.P.B. 4,5''/o zullen 'agen in 1967 eenzelfde percentage, totaal dus ruim 8»/o. En dan is er "8 geen reële loonsverhoging bijWil ook nog een weinig welvaartsver- "Etag dan zou er een stijging van de "rninale lonen inet b.v. 10»/o moeten- "men. En dat terwijl er slechts ruimte 'oor 3,5»/o. Al wat men daar boven- gaat resulteert in inflatie, want elke hoge loonstijging verwekt prijsver- "6ingen. öe regering en het bedrijfsleven ko- hier nooit uit. Men heeft destijds "urcompensaties ingevoerd, terwijl de feste huren nog steeds niet een rede 's deel van het inkomen uitmaken. en heeft de sociale wetgeving tot een PWaalbare hoogte opgevoerd en min. 'Wkamp, die de geschiedenis wil in- jan als een super-Drees op kosten ""'gens van anderen gaat nog s voort met nieuwe wetten, die "8 rneer premielast zullen meebren- zodat als het hele sociale gebouw Mtooid zal zijn alle premies samen 33 dus een derde van de hele loonsom .."en uitmaken. Het totaal aan hef- gen bedraagt nu al 10 miljard d.i. ■helft van onze hele staatsbegroting! ;wnnen dus gerust zeggen, dat het *em in hoge mate topzwaar is ge- rden, en daar deze last direct en in- tenslotte op het bedrijfsleven rnoet dit bij een doorzettende con- «uurdaling onherroepelijk tot een «strofe voeren. jj" loonprobleem gaat dus ziendero- j, ''^^r een crisis. Zoals het nu al gaat kan hefr niet langer. Alleen compensaties verslinden thans de Produktiviteitsstijging, die steeds «e is. De permanente prijsstijgin- Ik weet uw armoede, doch gij zijt rijk. Gij zegt: Ik ben rijk maar gij weet niet, dat gij zijt arm. (Openbaring 2 9; 3 17) II Wat Jezus zegt, is de waarheid. Daardoor is de gemeente in Smyrna vertroost. Haar armoede is rijkdom. Want het is de armoede van Chris tus. Door deze waarheid wordt de ver beelding ontmaskerd. Daarom ontvangt de gemeente in Laodicea een totaal andere brief. In deze gemeente achtten de mensen zichzelf namelijk rijk. Maar ook dit was verbeelding. Want Jezus noemt hen arm. Hun rijkdom was armoede. Want het was de rijkdom van de we reld. Het was de armoede van de rijke man. Tevergeefs zoekt men in Laodicea naar het boek der martelaren. Het is er niet. In de bibliotheek van de rijke man zal men het niet vinden. Deze man kent het niet eens. Anders had hij Lazarus niet voor de poort laten liggen. Zo zal men in Laodicea het martelaar schap niet ontdekken. Want deze gemeente is door de we reld geaccepteerd! Omdat de wereld door Laodicea ge accepteerd is! Er is geen sprake van vervolging. Laodicea leeft bij een leeg kruis. Een mooi, gepolijst kruis. Een kruis zonder bloed. Want Jezus staat buiten dé deur. Laodicea heeft van de wereld geen last. Want de wereld heeft van Laodicea geen last. Maar dan heeft Laodicea' wel last vanJezus. De verbeelding van deze gemeente is voor Christus een walgelijke zaak. En dat schrijft Hij aan deze lauwe mensen. „Ik weet uw werkeh," Is dat niet tot een verschrikking? Deze brief van Jezus is ontnuchte rend. Je zal je toch maar verbeelden rijk te zijn en dan een brief ontvangen, waar in de waarheid wordt meegedeeld, na melijk dat je arm bent. Dat is een harde klap. Laodicea ontvangt inderdaad een har de klap. Maar het is ook een rake klap. Want God slaat hard én raak. Tot bekering. Tot opvoeding. In Laodicea brandt geen vuur. Het vuur van de liefde wel te ver staan. Het vuur, dat de haat van de wereld oproept. Daarom stookt in Laodicea de wereld ook geen vuur om de christenen te verbranden, zoals in Smyrna. De gemeente in Laodicea heft wel het evangelie aangenomen. MaarJezus staat op de plaats, waar ook Lazarus lag. Voor een gesloten deur! Zij is er niet op tegen haar deur voor Christus te openen. Want zii is niet koud. Maar intussen laat zij de deur dicht, zodat Jezus niet binnen kan komen. Want zij is niet heet. Laodicea is lauw. Zij verbeeldt zich heel wat, maar zij is niets. Het heimwee der liefije is haar vreemd. Het betere vaderland zoekt zij niet. Want Laodicea is hier thuis. En zij is er rijk mee. Want zij weet niet, dat zij arm is. Intussen ontgaat het ons niet, dat Christus Laodicea niet aan haar lot overlaat. Hij biedt haar de ware rijkdom aan. „Ik raad u, dat gij van Mij goud koopt, dat in het vuur gelouterd is." Lauwe mensen worden geroepen tot bekering. Arme mensen wordt de schat aange boden, die Jezus verdiende in Zijn hels lijden. Laodicenzen worden geroepen tot de strijd. Dan zullen zij rijk worden! Dan zullen zij overwinnen! De armoede van Smyrna duurt tien dagen. Dan is voor haar de verdrukking voorbij. De duivel regeert niet lang. Dat heeft Polycarpus, de leerling van Johannes, tevens de engel van de ge meente in ,Smyrna, geweten. Dat heeft hij -de gemeente' geleerd, niet in het minst in zijn martelaar schap. In de navolging van zijn Meester is hij getrouw geweest. Daarom was hij niet bang voor de eerste dood. Want hij wist door de tweede dood niet beschadigd te worden. Hij ontvangt de kroon des levens. Uit handen van Hem, die de dood overwon. De eerste en de tweede dood. Daarom wordt de synagoge van de satan verbrand. Daarom zal Smyrna God dienen in Zijn tempel! En daar worden alle tranen van de ogen afgewist. Deze toekomst lijkt verbeelding. Maar zij is de waarheid. Want Jezus heeft het gezegd. En wat Jezus z^gt, is de waarheid. Ik roem in God; ik prijs 't onfeilbaar woord; Ik heb het zelf uit Zijnen mond gehoord; 'k Vertrouw op God, door gene vrees gestoord; Wat sterv'ling zou mij schenden? Gij hebt mijn ziel beveiligd voor de dood; Gij richt mijn voet, dat hij zich nimmer stoot'; Gij zijt voor mij een schild in alle nood; Gij hebt mijn smart verdreven; Uw dierb're gunst is m' altoos bijgebleven, 'k Zal voor Gods oog naar Zijn bevelen leven; Zo word' door mij Zijn naam altoos verheven; Zo word' Zijn lof vergroot. Voor velen op de kop van ons eiland is het woensdag een prachtige dag ge weest. De lang begeerde visserijschool werd door burgemeester H. J. Smith van Goedereede officieel haar bestaan binnen geluid en tot ieders verrassing kon burg. Smith meedelen dat de man die sinds 1953 onversaagd voor de rea lisering van dit onderwijs heeft gestreden, de heer A. E. Snijder te Goeree Havenhoofd door H.M. de Koningin was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Snijder vond het een tè grote eer; hij getuigde dat het gestelde doel is bereikt dank zij veler inspanning en medewerking maar ieder was het erover eens dat juist dhr. Snijder die al in de dertiger jaren de vissers onderwijs gaf zijn onderscheiding dubbel en dwars heeft verdiend. De school is officieel in de vaart en de prettige afvaart houdt zeker de be lofte voor een goede reis in. Polsbroek. Ds. E. F. Vergunst. Speciaal in het opmaiten van B. V. d. VEEB relefoon iSii W«atdQh M MIDDELHARNIS gen, veroorzaakt door de overtreding van de economische wet, dat de lonen slechts zover omhoog kunnen als de stijging van de produkfiviteit toelaat, geven aanleiding tot nieuwe looneisen. En zo zitten we in een vicieuze cirkel, waar we op deze manier nooit uitko men. De econometristen van het depar tement van Sociale Zaken, van het Centraal Planbureau, van de vakbon den en van de werkgeversorganisaties zitten allemaal calculaties te verrich ten en prognoses te stellen, maar af gezien van de uitkomsten, die bij de laatste twee nogal uiteenlopen, moet geconstateerd worden, dat bij de uit eindelijke vaststelling van het loonstij gingspercentage dit altijd hoger is dan toelaatbaar kan worden geacht. Waar om? Omdat niet het economisch haal bare de norm is, maar door de druk van de vakbondsleiders, die voortge stuwd worden door hun leden; door de vrees van de politici voor hun kiezers; door de macht van de werknemers in een periode van volledige werkgelegen heid en door de slappe houding van on ze diverse regeringen zowel zonder als met de P.v.d.A. de lonen omhoog gestuurd worden. Prof. Pen, heus geen conservatief econoom, schreef dezer dagen in „Het Parool"„Hier wreekt zich het feit, dat de inflatie niet langs de weg van de loonpolitiek bestreden kan worden. Dat instrument hebben we uit handen gegeven onder instemming van allerlei linkse mensen (o.a. van de vakbeweging)." We zouden het nog iets Van zaterdag 8 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 10 oktober v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telefoon 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissantt Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oostflakkee: Dienst heeft dokter P. C. J. Voogd, tel. 01874-259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel'. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Gorissen, tel. 01877- 500. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, telef. 01877-281, Dirksland. sterker willen uitdrukken: de loonpo litiek is één van de voornaamste, zo niet de voornaamste, oorzaak van de inflatie. Met de huidige politiek komt men daar nooit uit. Zelfs met enige ma tiging niet. Wil men de vicieuze cir kel doorbreken, dan moet zeer radicaal ingegrepen worden. Dan moet de pro dukfiviteit sterk omhoog in plaats van omlaag; dan moeten de sociale lasten beduidend naar beneden b.v. mede door invoering van een behoorlijk eigen ri sico; dan zouden de lonen voor een paar jaar „bevroren" moeten worden. Daardoor alleen zijn de prijsstijgingen en daarmee de inflatie de kop in te drukken. Wil men dit alles niet, dan gaan we naar een economische én po litieke crisis, die erger zal zijn dan een tijdelijke rem op onze welvaart. Burg. Sniith benadrukte in zijn ope ningswoord dat het visserijonderwijs voor de visserij van eminent belang zal zijn. Hij complimenteerde daarom het schoolbestuur in casu het be stuur van de Vissersvereniging „Ons Belang" te Goedereede met de totstand koming van de school. Een voorzichti ge schatting van de boekwaarde van de vloot geeft een bedrag van rond 10 miljoen met een bruto besomming van 8 miljoen gulden per jaar, met welke cijfers duidelijk de enorme bedragen en belangen in en rond de visserij wor den aangetoond. Spr. wees daarbij op de noodzaak om de ontwikkeling en begeleiding van de visserij niet aan improvisatie over te laten maar om veeleer te streven naar een duidelijke planning, en financieel- economische begeleiding. De visser moet verantwoord kunnen optreden om een zo hoog mogelijk rendement te kunnen behalen. Dankzij de eminente voorzitter de heer A. E. Snijder heeft het de Vissersvereniging niet ontbro ken aan een brede visie en een voor uitziende blik. Burgemeester Smith had kennis genomen van de vele barrières die moesten worden genomen om tot stichting van de visserijschool te gera ken; er moest een langdurige strijd iijrorden gestreden en veel ongeloof m 'de Goereese visserij moest worden overwonnen totdat thans „de vlag der overwinning kon worden gehesen." Spr. hoopte dat de visserij duidelijke im pulsen ten goede vanuit en door de school zal mogen ontvangen. Christelijk Burgemeester Smith was erover ver heugd dat de school het predicaat „Christelijk" draagt; hij hoopte dat dit in de praktijk, waar zal kunnen worden gemaakt. Spr. vond het goed dat er naar wordt gestreefd de visserij te be vorderen en op een hoger niveau te brengen via de school het instrument dat vandaag ter hand mocht worden genomen. Belangrijker vond spr. het nog dat de leerlingen via dit instru ment worden heengewezen naar de Heere Jezus Christus en h^t school bestuur zo mag mede arbeiden aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Spr. hoopte dat vooral hierin de school ve len tot zegen zal mogen strekken. Burg. Smith voerde aan dat thans de strijd begint om waar te maken wat het bestuur in de argumenten ter verkrijging van de school heeft aan gevoerd waarbij spr. hen alle succes toewenste. Zich richtend tot de dir. der School, dhr. Troost wees spr. hem erop dat het omgaan met levend materiaal een zeer grote verantwoordelijkheid op legt. Hij sprak de wens uit dat dhr. Troost velen zal opleiden tot vakbe kwame leden van de visserij. Ook richtte burg. Smith zich in een persoonlijk woord tot de leerlingen. Hij maande hen te bedenken dat de visserman van 1966 op zee een groot kapitaal aan vaartuig en materialen moet beheren maar bovenal de ver antwoordelijkheid draagt voor de be manning en daarom een hoogwaardig geschoold vakman moet zijn; waarbij spr. hen wees op de grote waarde van de opleiding die zij thans genieten. In de toekomst zullen de verantwoordelijke posten op zee slechts aan geschoolden kunnen worden toevertrouwd. Voor het leven Burg. Smith citeerde een Latijns spreekwoord dat luidt: „We leren niet voor de school maar voor het leven, wat spr. voor de visserij van bijzon dere toepassing vond omdat de visser op zee door de elementen bedreigd wordt. Ook waarschuwde spr. de ouders het belang van een voortgezette scho ling in te zien; al te veel komt nog voor dat de kinderen voortijdig van school worden genomen; een afgebro ken scholing op de visserijschool bete kent een 'gedeelteiijke scholing en-der halve een theoretisch onvolwaardig vis serman. Hij wees de jongens erop dat de visserij-school het rijk een enorm bedrag kost. Door ijverig en met zorfe om te gaan met de toevertrouwde mid delen kunnen zij zich dqze voorziening waardig tonen. Burg. Smith besloot met de wens dat de nieuwe school onder Gods onmis bare zegen zal mogen groeien en bloeien en mede dienstbaar zal mogen zijn de bekwaming van de toekomstige Goeree se vissers. Als symbolische openings handeling luidde burg. Srnith hierop de bel die hij aan de directeur van de school aanbood. Ook overhandigde hij hem met de gelukwensen een stel Decca-kaarten. Hoge onderscheiding voor dhr. A. E. Snijder Op de opening van de school volgde voor de heer Snijder een blijde verras sing toen burg. Smith zich met de vol gende woorden tot hem richtte: Mijnheer Snijder; vandaag is het voor u een glorieuze dag. Al uw arbeid, uw onversaagd streven, vaak dwars tegen wanbegrip in, vindt vandaag zijn be kroning. In gedachten teruggaand tot 1938'39 zal een gevoel van verwon dering u bekruipen over het feit dat het zaad dat aanvankelijk zo schuchter Burg. Smith luidt de bel „wat on handig" vonden de echte bellen trekkers. schitterend bezit voor altijd 1 Hoogstraat 164-1S2 Beyerlandselaan 171 Rotterdam Burg. Smith in gesprek met de juist geridderde heer Snijder. Waar zou het gesprek anders over gaan dan over de visserijschool? maar vooral ook moeizaam is uitge strooid vandaag zo rijke vrucht draagt. De visserij op de kop van het eiland heeft enorm veel aan u te danken. Toen nog niemand zelfs maar durfde denken aan kotters met vermogens tot 500 pk.'s en aan alle moderne appara tuur die daarbij hoort en nodig is, voorvoelde u dat de visserij een gewel dige verandering zou onder gaan, die in elk geval theoretische vakbekwaam heid zou vergen. U bewoog de vissers op het Havenhoofd tot studie, u deed dat op de best mogelijke en meest in spirerende wijze door eerst u zelf te bekwamen en daarna de verworven kennis door te geven aan hen die zich daartoe bij u mochten aanmelden. Burg. Smith vond dit een uiting van onvoor waardelijk geloof in eigen visie. Het was bij u meer dan een hobby, het was veel meer sociale bewogenheid met het harde bestaan van de in de dertiger ja ren zeer arme visser. Een en ander heeft u bestempeld tot een autoriteit op het gebied van de visserij op de kop van ons eiland; wiens inzichten worden ge volgd en aan wiens adviezen men graag gehoor geeft, wie in onze omgeving „visserij" zegt, zegt mijnheer Snijder, zo stelde burg. Smith. Spr. releveerde het streven van dhr. Snijder ook tijdens zijn raadslidmaat schap waaruit o.m. een kredietregeling was geresulteerd. „Uw activiteit voor de realisering van deze school moet er wel een van uitzonderlijke vasthou dendheid zijn geweest" begreep burg. Smith; hij wist dat op het betreffende Ministerie over de heer Snijder wordt gesproken als over een man met een uitzonderlijke interesse die met niet af latend doorzettingsvermogen naar de stichting van de school streefde. „In dat licht bezien kunnen uw activiteiten niet ongemerkt gebleven zijn en moes ten ze te eniger tijd in het daglicht treden; dat is vandaag geschied. Burg. Smith maakte hierop bekend dat het H.M. de Koningin had behaagd dhr. Snijder te benoemen bij besluit van 27 aug. tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, met welke hoge on derscheiding hij dhr. Snijder van harte geluk wenste. Werk van velen De heer Snijder was door de toeken ning van de hoge onderscheiding vol komen verrast. Hij vond het niet goed zo op de voorgrond te zijn gehaald; omdat de totstandkoming van de school niet enkel zijn werk maar het werk van velen is; mogelijk geworden door een innige samenwerking waarom dhr. Snijder zijn onderscheiding onder hen zou willen verdelen! Hij bracht boven al dank aan God dat hij deze heugelij ke dag had mogen meemaken. (Zie vervolg pag. 2) VOOR BETER f^ --- NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1