Flakkeese deelnemers aan ploegwedstrijd maakten goede sier in Numansdorp Wordt liet Fort ook a.s. winter verhuurd Gladiolenhandel komt op gang Leve de democratie of: weg ermee? Wie plant in Middeiiiarnis de Roode Kruis-boom Plaatseiiji( nieuws Weer gouden munten gevonden te Seroosl(erl(e Raad Oosiflakkee vergadert Garnalen pellen voor het goeiie doel.... Auto over de kop: inzittenden nemen de benen! Redelijk gewas verwacht en betere prijzen jaargang Dinsdag 4 oktober 1966 No. 3524 I.l. .42 sast CaEiR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ruilof van Putten uit Diricsland veruit de eerste PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - M1DDE3LHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Tian^eweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS f 2,73 PER KWARTAAL ADVERTENTTRPRIJS 16 cent per mm. BU contract speciaal tarief. rel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 23 i^ Giro 167930 Venchynt tweemaai per week: dinsdag- en mydagavond Verleden week woensdag waren we [in Den Haag getuige van het „oproer" fcgr studenten. Wat de orde betreft viel Ijiet erg mee: er deden zich geen relle- Itjes voor, er hadden geen charges plaats, lije optocht verliep rustig. Niemand ;verd gearresteerd ondanks het feit dat Jjich een aantal Amsterdamse provo's lender de studenten had gemengd. Het Iwas overigens niet zo gemakkelijk de 3echte provo's eruit te halen, want we ■kregen de indruk, dat een deel van de ■studenten op z'n provo's gekleed was. TVoor deze twee a drie duizend betogers Jeek ons de politiebewaking gering. De |09 *Bames en heren bewogen zich in een *^lakkengang door een deel van de stad jnet hun vele spandoeken, waarop leu- len stonden als „Honger" en „Weg met n, Jjiepenhorst." Met die honger liep het ^patuurlijk wel los en dat minister Die- Venhorst zal heengaan geloven ze zelf Met. Toch liep de zaak niet naar behoren^' Lnt tenslotte werden nog enkele rook- lommen gegooid en werden nieuwe leu- len uitgevonden zoals deze: „studenten Wekken om Oranje te spekken." De fcolitie deed niets. Later zei haar woord loerder, dat ingrijpen te riskant ware leweest. Terwijl we dit alles gadesloegen, Each ten wij bij onszelf: wat is die de mocratie toch een moeilijk probleem. Eoals met zoveel zaken heeft ook zij haar vóór en tegen. Wie zich ergert In dikwijls zeer terecht aan de uit- ifassen ervan, die moet zich altijd di- lect maar afvragen wat het alternatief Is voor een democratie. Dat is ü.l. een liele of halve dictatuur van het kaliber Hitler of De GauUe. En daarnaar Irerlangt geen enkele echte Nederlan- ler. Democratie betekent letterlijk: tolksregering en staat tegenover de lutocratie d.i. het bewind van een al leenheerser. Ons land is al vier eeuwen meerdere of mindere mate een de- nocratisch geregeerd land en slechts Iveinig Nederlanders zouden zich kun hen schikken in een dictatuur, of die liu communistisch of fascistisch zou lijn. We moeten er dus voor oppassen. Bat we niet terwille van de uitw^assen pn onze moderne democratie onze vrij heden wegwerpen. De godsdienstige, staatkundige en maatschappelijke vrij- peid, die aan deze domocratie inherent is een te kostelijk goed om het prijs |e geven. Dit vooropstellende zullen we echter Jiderzijds tot de conclusie moeten ko nen, dat onze democratische staat en baatschappij in een crisis verkeren. ïanneer de ontwikkelingen in ons Volksleven zich doorzetten in de huidige lichting, ziet het er niet zo best uit. pemocratie betekent vooral vrijheid en lie is een groot goed. Maar dat begrip tent ook haar grenzen. Niemand kan ïoor honderd percent vrij zijn. Ondanks Inze persoonlijke vrijheid zijn we op lillerlei punten gebonden: echtgenoten het huwelijk, kinderen onder het luderlijk en schoolgezag, werknemers lan de bedrijfsregels, militairen aan Bun meerderen, burgers aan de over- heidsmaatergelen, weggebruikers aan de verkeersregels en ga zo maar door. De poornaamste gebondenheid, die boven piles staat, is die aan de Wet Gods. De mre gelovige leeft in een geestelijke |heocratie en onderwerpt zich daaraan, 'i het met vallen en opstaan. Een abso- ute democratie d.w.z. een honderd-per- lent-vrijheid is onbestaanbaar en ont- pardt in een minimum van tijd in een phaos. De moeilijkheid is echter, dat de mens fan nature helemaal geen democraat maar een autocraat! Daarmee be doelen we, dat hij meer geneigd is om heersen dan om te dienen. In ieder nens bij de één meer dan bij de an- Ber zit een miniatuur-dictator ver scholen. De baas spelen» zit ons in het ploed. Men kan dit op alle gebied dui- [flijk constateren: het begint al bij nderen onder elkaar; in hoeveel ver lagingen en organisaties wordt niet de pfflst uitgemaakt door één of een paar Iwsonen; in de politieke partijen zijn |et ook slechts enkelen, die de lakens fitdelen; streven naar uitbreiding van Jiacht is een algemene kwaal; zelfs- in |s kerken is meer dominocratie dan pmocratie. En met zulke „democra- W' moeten we in staat en maatschap- Wi democratie bedrijven. Dat kan na- wlijk nooit goed gaan. [We zien dan ook dikwijls, dat de ïtteest linkse elementen, dus zij die ui en »a-progressief en -democratisch willen m, doen blijken, dat ook bij hen de Patuur sterker is dan de leer. Amster- ^iam is de roodste stad van Nederland, IS.-* ^^F resultaat daarvan is, dat bij Br r'^ chaos er het grootst is. Demo- ^Si" ft-® betekent, dat men alleen langs ^t JSfi wegen en door overreding en lOa" Hl *.S'"g poogt zijn mening of be- ^Pnsel ingang te doen vinden, maar hoe ^5»"" ^r^'"'gen kunnen zich tot bereiking van T"" doeleinden daarmee tevreden stel- p. Het gevolg is, dat we thans een Psis van het gezag beleven. Velen riken blijkbaar, dat men zich in een pmocratie weinig of niets van het lo I °ehoeft aan te trekken. De poh- fcoVrtt^ 3ls uitvoerder daarvan optreedt, lev 11 "leer tegengewerkt, lastig larrt geprovoceerd. Treedt ze te Ie V daveren de dagbladen van L ^"^"lek, vooral als een paar verslag- 1-^^^ of fotojournalisten klappen heb- lii" °PS^l°Pen, maar wat doen ze daar- Irou verhalen in de kranten over Ie r I^ zijn-koren op de molen van L/^°araaiers en daarom kon men hun Ie n rf ^®*sr doodzwijgen. En als P°"«e te zacht optreedt is het ook weer niet goed, want dan komt de kri tiek uiteraard van dé andere kant. Is het wonder, dat de politieautoriteiten niet meer weten, hoe ze „democratisch" de orde moeten handhaven? Nu is het vanzelfsprekend, dat er in een zondige en onvolmaakte mensenwe reld geen, enkele volmaakte regerings vorm kan bestaan, dus kan ook de de mocratie, die wij in onze geciviliseerde en hoog ontwikkelde Westerse bescha ving als de best bruikbare beschouwen, niet volmaakt zijn. De éne tijd open baart dit zich meer dan' in de andere. We geloven dat we thans in een periode leven, waarin onze democratie in snel tempo aan het devalueren en degenere ren is dank zij de relativering van alle normen. Gezag wordt in brede kringen gezien als een antiquiteit. Ieder moet kunnen leven naar het goeddunken van zijn hart. Het begint bij de gezinnen, zet zich voort in scholen en bedrijven en eindigt op de straat. De politie wordt getart, de overheidspersonen in carica- turen en pamfletten beledigd. Zelfs het koningshuis is de laatste jaren daaraan niet ontkomen. En dat doet niet alleen het straatgepeupel, daaraan zijn mede debet jongeren, die straks de geestelijke en intellectuele elite .van ons volk moe ten vormen. Mede' schuldig aan deze ontwikkeling staan ook professoren, partijleiders, journalisten en zelfs pre dikanten, die boven alles „progressief" willen zijn, die met zwaarwichtige be togen „begrip" opbrengen voor de pro vo's en aldus meewerken aan de ver groting van de geestelijke chaos. Wij geloven, dat wanneer dit relativerings proces zich voortzet, ook onze demo cratische staatsinstellingen zullen wor den uitgehold. Wij roepen niet: weg met de democratie, want zonder deze komen we terecht of in de dictatuur of in de chaos; maar wanneer ze niet rust op goede beginselen, vaste normen en een daarbij passende gezindheid, is ze on herroepelijk ten dode opgeschreven. STELLENDAM Op gezette avonden wordt in Stel- lendam door leden van de Herv. Vrou wenvereniging en leden van de Herv. Gemeente druk garnalen gepeld waar van de opbrengst het z.g, pelloon ten goede komt aan het fonds ter fi nanciering van de bouw van een Her vormd Ver. gebouw waartoe de oude kleuterschool naast de kerk wordt ge restaureerd en tot Ver. gebouw wordt verbouwd. Elke dinsdag-, woensdag en donderdagavond worden in de pel- lerij van de fa. Jansen of thuis in de huiskamers door vaardige handen al pellend „de bouwstenen" voor het Ver. gebouw aangedragen. De eerste -week bracht deze spontane hulp maar liefst f 383,op en het ligt in het voornemen dat nog vele van deze welbestede avonden zullen volgen. Gereformeerden voor nieuwe pastorie De kerkeleden van de Geref. Kerk zijn ook aan het pellen geslagen om zo een bijdrage te kunnen leveren in de voorgenomen bouw van een nieuwe pastorie. Elke woensdagavond kan men in het vergaderlokaal bij de kerk de helpende hand bieden. Vorige week werd door plm. 30 pellende leden een bedrag van ruim f 180,verdiend. ---------O--------- GOEDEREEDE Geen spreekuur. De burgemeester der gemeente Goedereede maakt be kend dat hij vrijdag a.s. geen spreek uur houdt. Dit spreekuur wordt verzet naar maandag 10 oktober a.s. van 10.00 tot 12.00 uur. Het volgend jaar bestaat het Roode Kruis 100 jaar. Het doel van het Roode Kruis, hulp verlenen, moet wel aan iedere Nederlander bekend zijn; hulp verlenen, waar dringend hulp nodig is, niet alleen in verre vreemde landen die door rampen getroffen worden, maar ook in ons eigen land, in uw eigen plaats zal het Roode Kruis direct voor U klaar staan, wanneer dit op korte termijn noodzakelijk zou blijken te zijn. Dit werk moet doorgaan, dit werk vraagt echter steeds meer geld. Het grootste cadeau wat de Neder landse bevolking de Nederlandse afde ling van het Internationale Roode Kruis zou kunnen aanbieden ter ere van dit 100-jarige bestaan is: 1 miljoen Neder landers die dit zegenrijke werk steu nen. Aan dit getal ontbreken nog 150.000 leden. Deze 1 miljoen leden kunnen, er komen, moeten er komen. Het aantal leden van onze afdeling (Middelhamis- Sommelsdijk-Stad aan 't Haringvliet- Den Bommel) bedraagt momenteel 1430. Dit getal ligt iets boven het landelijk gemiddelde, maar het kan natuurlijk hoger. Het streven van het plaatselijke bestuur is 1600 betalende leden; er hoeven dus nog slechts 170 nieuwe le den verworven te worden. De contri butie van minimaal 1 gulden per jaar hoeft geen bezwaar te zijn. Het bestuur van de afdeling Mid- delharnis zetelt momenteel in het fraai gerestaureerde oude huisje op de Voor straat, hoek Oostdijk. Ondanks het feit 'dat dit huis weer geheel in z'n oude staat is teruggebracht zal iedereen aan dit geheel toch nog iets missen: de oude boom die eigenlijk bij dit huisje behoorde, maar die verwijderd moest worden omdat hij dood was. De bedoe ling van het bestuur is nu het 1600ste lid uit te nodigen op deze oude plaats op feestelijke wijze opnieuw een boom te planten, zodat de oude historische toestand weer geheel hersteld kan wor den, en wie zal nu deze feestelijke daad verrichten De komende dagen zult U huis aan huis bezocht worden, om wanneer U nog geen lid bent, zich alsnog als lid op te geven. In geval van nood kunt U altijd op het Roode Kruis rekenen; kan het Roode Kruis ook op U rekenen? NIEUWE TONGE De beide inzittenden (een man en een vrouw) van de Opel Record die vrijdag morgen op de Provinciale weg bij Nieuwe Tonge over de kop sloeg heb ben na het ongeluk direct de benen ge nomen; ze zijn door de politie nog niet achterhaald. De wagen heeft vermoe delijk een te hoge snelheid gehad waar door de bestuurder de bocht te ruim moest nemen. De wagen reed 30 meter door de grasberm, kantelde enkele ke ren en kwam toch weer op de wielen tot stilstand. Door de Verkeersgroep van de Rijkspolitie te Dordrecht is de wagen nauwgezet onderzocht en boven verwachting w^erden aan de 8 jaar oude auto geen gebreken geconstateerd. In de auto werd een geldige wegenkaart gevonden die nog op naam stond van de vorige eigenaar. Vermoed wordt dat de wagen thans door een woonwagen bewoner werd -bestuurd die misschien geen rijbewijs of andere papieren heeft gehad. Men is thans druk bezig met het rooien van gladiolen. Deskundigen verklaarden ons dat het gewas rede lijk goed is en in de vakbladen lazen wij, dat de handel vrij vlot op gang komt en er bereidheid is goede prijzen te geven. „Kwekerij en Handel" vermeldt dat de opbrengst aan kralen niet onbevre digend lijkt en het aantal veertienen voorhands niet tegen valt. Bij de ex port bestaat belangstelling, al open baart zich dit niet in een stijging van de prijzen. De kleinere maten trekken echter iets aan. „Hobaho", het vakblad van N.V. Hollands' Bloembollenhuis schrijft er het volgende over. „Er werden in het seizoen 19641965 1100 miljoen tulpen uitgevoerd en 762 miljoen gladiolen. De waarde van de tuplen was 115 miljoen gulden en van de gladiolen 37 miljoen, wat ongeveer evenveel is als van de hyacinthen! Verder schrijft dit blad: „De verzending kan tot maart plaats hebben. Een exporttijd dus van onge veer een half jaar, wat tevens betekent, dat de verkoopperiode in het buitenland gedeeltelijk de tijd overlapt, dat de oogst al bekend is. Is er een overvloed dan zal worden getracht tegen elke prijs te verkopen, is er een tekort dan zal worden getracht de verkoop te remmen. Op deze ma nier is er iets meer te regelen dan bij de verkoop van hoofdgewassen, die plaats heeft- vér voordat een bol uit de grond komt. Bij de gladiolen kurmen de expor teurs dus nog wat bijsturen. Dat betekent echter ook weer, dat wanneer de export meent dat er niet voldoende aanbod is, dat bijsturen al vroeg gaat beginnen. Een gevolg hier van kan zijn, dat op een gegeven ogen blik een „golf knollen" alle prognoses omver kan werpen. Met daarbij de prij zen. Wij raden daarom de telers aan om bij deze goede prijzen de knollen niet van de markt te houden. Als onze ver tegenwoordigers-weten, wat u derikt aan te bieden via In- en Verkoop en later via de veiling dan kan er nu al met een eventueel aanbod rekening worden gehouden. Niet één markt is gediend met sterk op en neer gaande prijzen. Dat schept onzekerheid. Onze kerheid hebben we bij de andere arti kelen al genoeg." De vakbladen drukten zich dirs over de prijs verwachting voorzichtig uit, maar wij menen toch wel te kunnen stellen, dat de gladiolen dit seizoen zeer in de belangstelling staan, temeer daar er in het buitenland goed is ver kocht. Zeer belangrijk is dat de telers hun uiterste best doen een goed pro- dukt af te leveren en geen afwijkende maten in een partij laten zitten. MIDDELHARNIS Aan de Groen van Prinstererschool is als 8e onderwijzer benoemd met in gang van 1 dec. a.s. de heer J. C, G. Poppe te Veere. HERKINGEN Voor de kankerbestrijding is te Her kingen gekoUekteerd 280,en voor de polio patiënten 161,28. Dames col lectanten, gevers en geefsters hartelijk dank. DIRKSLAND Op de volgende nummers zijn prij- zen gevallen van de verloting Zang vereniging „Oud Excelsior": 1421, 1227, 1469, 1149, 1477, 1125, 1438, 1214, 1278, 1450, 1201, 1262, 1116, 1241, 1320. Auto van de dijk. Zondagavond 7 u. vloog een personenauto bestuurd door de 18-jarige Hans de Wit uit Dirksland, op de Geldersedijk over de kop. Bij een uitwijk manoeuvre raakte de auto in een slip en ging in een koprol de dijk af. De bestuurder hield er een hersenschudding en een zwaar bescha digde auto, van over. OUDDORP DE 11 MILJOEN IS VOL! Het spaartegoed bij de Coöp. Boeren leenbank te Ouddoirp is de 11 miljoen gulden gepasseerd. De jeugdige spaar- ster die met een storting op haar spaar boekje het bedrag volmaakte is door de bank niet vergeten. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 5 okt. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaarden samenkomst gehouden worden. Gemeenteraad. Vrijdag 7 okt. a.s. des nam. 7 uur komt de gemeenteraad van Oostflakkee op het Raadhuis in openbare vergadering bijeen. Kerkdienst. Donderdag 6 okt. a.s. des nam.-7 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voorgaan ds. J. v. d. Poel te Ede. Zie verder de advertentie in dit nummer. Betaling zitplaatsengelden. Zaterdag 8 okt. a.s. des nam. van 3 tot 5 uur zal er in de consistoriekamer van de Her vormde Kerk gelegenheid zijn om de zitplaatsengelden te voldoen. Verkiezing ambtsdragers. In de Ger. Kerk zijn de volgende ambtsdragers gekozen: voor ouderling (vacature W. Tiggelman) W. G. C. van Kempen; voor diaken (vacature J. J. Meijer) V. B. Demirdjian. De gekozen ouderlingen in de Her. Kerk (één vacature wijlen G. H. L. de Bruin en één uitbreiding kerkeraad), n.l. Jac. de Bonte en W. Mourik heb ben voor hun benoeming bedankt. Verscheping suikerbieten. De eer ste week van de levering van suiker bieten (van woensdag 28 sept. tot en met zaterdag 1 okt.) vertrokken uit de haven (kom der gemeente) 3 schepen met een totale inhoud van 687 ton naar de fabriek „Dinteloord" te Stam persgat. Het eerste schip dat zich woens dag aan de fabriek meldde was de „Bamaadsu", die alhier was geladen. Vanuit de Galathesehaven vertrokken er 2 schepen met bieten (samen 264 ton), eveneens naar de fabriek te Stam persgat. De heer A. Th. v. Vugt was hier de eerste leverancier. Te Serooskerke op Walcheren zijn op de prei-akker weer een aantal gou den munten gevonden. Men heeft met een dragline de grond nogmaals omge woeld en ook gezeefd, waarbij nog zes gouden munten te voorschijn kwamen. Gevonden is een Spaanse munt met de koppen -\/an koning Ferdinand en Isa bella, een Italiaanse en een onbekende munt, twee Nederlandse halve gouden rijders en een hele gouden rijder. De waarde wordt op enkele duizenden gul dens geschat. In totaal zijn er nu 1030 gouden munstukken uit het stukje grond gekomen. Men zet nu achter het zoeken voor goed een punt. Op 15 en 16 november heeft te Amsterdam de veiling van de munten plaats. Hiervoor zal grote belangstelling bestaan. WEER OUD-STELLENDAMMER SCHIPPER OP „KONINGIN JULIANA". Als opvolger van de kortelings over leden schipper van de reddingsboot koningin Juliana te Hoek van Holland, de heer Willem van Seters is benoemd de heer Piet Grootenboer, evenals de heer van Seters, oud Stellendammer. Dhr. Grootenboer werkte ook op de visserij, op de veerdienst van de R.T.M, en bij het loodswezen. Sinds 1958 was hij stuurman op de boot waarover hij thans het commando voert. POORTVLIET Verkoop van -woning. Vrijdagavond is in café „Tolrust" te Poortvliet in het openbaar verkocht de woning van de heer H. W. J. Koppenhol aan de Zuid straat. Er werd slechts 1600,voor geboden. Voor deze prijs is het wonink je, dat niet groot is, niet gegund. Geslaagd. Mej. Ria van Doorn slaag de dezer dagen te Tilburg voor het dameskappers vakdiploma. JVet over de Haringvlietbrug, op een perceel van de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen te Numansdorp, hebben de Flakkeese deelnemers aan de Pro vinciale ploeg- en trekkerbehendig- heidswedstrijden j.l. zaterdag eens laten zien dat ze ook op vreemd terrein hun agrarisch-mannetje staan! Ruilof van Putten uit Dirksland, die bij de op Flakkee gehouden ploegwedstrijden zijn sporen ruimschoots heeft verdiend en definitief in het bezit van de wisselbe- keris, was ook hier bij de tweescha- rige-kantelploegen onbetwist eerste. Hij verdiende een beker en de wissel- beker en tevens zal hij worden afge vaardigd naar de landelijke kampioen schappen op 12 en 13 oktober in de Fle- vopolder. De wedstrijd was georgani seerd door de 3 organisaties van platte- landsjongeren in Noord- en Zuid Hol land, de C.P.J.O.; H.L.J. en K.P.J. Een pluim Overigens sleepten de Flakkeeënaars nog meer interessante prijzen in de wacht. Ze werden uitgereikt, in het Schippershuis te Numansdorp, door de heer G. v. d. Zande uit Nieuw Beij er- land, voorzitter van de afdeling Hoek se Waard van de Hollandse Mij van Landbouw. De heer v. d. Zande sprak waarderend over het werk van de jon geren in het algemeen en binnen de or ganisaties. Spr. zei te hebben geconstateerd dat ook dit onderdeel van het jongerenwerk in goede handen is, de wedstrijd was tot in de perfectie georganiseerd en spr. concludeerde dat de 3 organisaties iets dergelijks heel goed gezamenlijk kun- Ruilof heeft al meermalen in de krant gestaan, met zijn behaalde trofeeën maar nu voor de eerste maal ook met zijn vrouw. nen doen waarbij hij erop wees dat er bepaald nog meer terreinen zijn waar op de organisaties elkaar kunnen en moeten vinden. De gehouden wedstrijd zou daartoe een goede stimulans kun nen betekenen. De uitslagen Bij de eenscharige kantelploegen werd dhr. de Boer uit Zuid Beijerland eer ste met 312 punten. Hij verdiende de wisselbeker~voor dit onderdeel. 2e werd C. Mijnders uit Dirksland met 31OV2 pnt., 3e dhr. A. van Alphen te Nieuwe Tonge met 294V2 pnt. en 4e werd J. Roodzant uit Dirksland met 293V2 pnt. Bij de trekkerbehendigheidswedstrijd kwam dhr. D. Vogelaar uit Stad als winnaar uit de bus, derde werd A. v. d. Tol uit Middelharnis. Bij de tweescharige rondgaande ploe gen werd dhr. R. van Putten met een duidelijke voorsprong eerste. Hij be haalde 318 pnt., gevolgd door de heer G. Zwaai uit Rhoon met 303 punten en de heer KL Eelman uit Oosterend op Texel met 302 pnt. Na de prijsuitreiking werd door de juryleden het geleverde werk gecom mentarieerd. Flakkee had het er bijzonder goed af gebracht en we wensen Ruilof die straks aan de landelijke kampioen schappen deelneemt bij voorbaat heel veel succes. De raad van de gemeente Oostflak kee die a.s. vrijdagavond om 7.00 uur in openbare vergadering bijeen komt zal o.m. een voorstel behandelen tot verhuur van de grote recreatiezaal van het fort Prins Frederik aan dhr. F. D. Poll. De huidige huurovereenkomst met dhr. Poll liep 30 sept. j.l. af. B. en w. hebben overwogen dat de jaarlijkse lasten terzake van de investeringen voortvloeiende uit herstel werkzaamhe den aan en de eerst inrichting van de Donjon alsmede de materiële lasten (erfpachtscanon, grondlasten e.d.) kun nen wordengedekt bij een huurprijs van f 2400,—. Zij stellen de raad derhalve voor tot verhuur aan dhr. Poll te besluiten. Eerst ander punt! B. en w. hebben de raad een oriënte rende nota verstrekt, n.a.v. de klacht van de pi. kerken en particulieren over het verstoren van de zondagsrust als gevolg van de verhuur van de Donjon als restaurant gedurende de zomer maanden. B. en w. achten het gewenst dat voor bovenstaand punt tot verhuur in behandeling wordt genomen de raad omtrent de bevordering van de zon dagsrust een uitspraak doet. Herstel torenuurwerk D'e verlichting van het torenuurwerk van de toren te Ooltgensplaat laat al geruime tijd te wensen over. Bij een door de Technische dienst ingesteld on derzoek bleek dat niet enkel het uur werk aan vernieuwing toe is doch dat ook de leibedekking van de torenspits gedeeltelijk vernieuwd dient te worden evenals de houten schoepen in de galm gaten. Voorgesteld wordt een crediet van f 9000,voor deze vernieuwing beschikbaar te stellen. Voorzieningen toren Oude Tonge De raad der v.m. gemeente Oude Tonge voteerde in zijn vergadering van 7 januari 1965 een bedrag van f 4825,— voor het uurwerk van de gemeenteto- ren (inclusief verlichting). Door de stijging van het kostenpeil en een enigszins gewijzigde uitvoering (roodkoper) komt de prijs te liggen op f 5.360,Alzo een verhoging van f 535,—. De aanwezige twee luidklokken moe ten opnieuw worden gestemd, terwijl een derde moet worden aangeschaft. De kosten hiervan worden geraamd op f 4.700,—. Nu de torenspits wordt aangebracht dienen gelijktijdig enkele voorberei dende werkzaamheden te worden ver richt t.b.v. het te zijner tijd aan te brengen carillon als daar zijn'aanbren gen ringbalken voor het alsdan te plaatsen blokkenframe. De kosten hier van worden geraamd op f 2.965,In totaal derhalve f 535,— en f 4.700— en f 2.965,— is f 8.200.— Voor al deze werkzaamheden wordt geen bijdrage van monumentenzorg verkregen. Der halve stellen b. en w. voor een crediet van f 8,200,te voteren voor het be oogde doel. Invordering rioolbelasting In de v.m. gemeenten Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat werd een rioolbelasting geheven op 3 ver schillende manieren, n.l.: Oude Tonge: Wk van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendorh- men van de eigenaar. (Vervolg op pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1966 | | pagina 1